میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مدیریت ایمنی صنعتی


کد محصول : 1000805 نوع فایل : word تعداد صفحات : 20 صفحه قیمت محصول : 2000 تومان تعداد بازدید 967

فهرست مطالب و صفحات نخست


ایمنی صنعتی

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        
بخش اول
 1-    مهندسی صنایع چیست؟
  v مهندسي صنايع عبارتست از كاربرد اصول و تكنيكهايي به منظور بهبود، طراحي و نصب سيستمها – نظیر نیروی انسانی، مواد، اطلاعات، انرژي و تجهيزات- براي فراهم آوردن امكان توليد كالاها و ارائه خدمات بشكل كارا و مطلوب.
  v فعاليتهاي مهندسي صنايع همانند پلي است كه ارتباط بين اهداف مديريت و عملكرد عملياتي سازمان را ايجاد مينمايد.
  vمهندسي صنايع تنها رشته مهندسي است كه عامل انسان، يكي از مولفه هاي اصلي سيستمهاي مورد مطالعه آن را تشكيل ميدهد. در نتيجه مهندسان صنايع در تيمهاي ميان رشته اي براي امور برنامه ريزي، نصب و كنترل و بهبود فعاليتهاي موسسات به خدمت گرفته ميشوند.
   v مهندسین صنايع، بستر لازم براي تعامل تخصصهاي مختلف و كار گروهي را به بهترين وجه ايجاد نموده که در نتيجه امور طرح، برنامه ريزي، اجرا و نظارت بر عملكرد نظامهاي توليدي خدماتي بشكل منسجمتر انجام ميشود و در نهايت انسجام امور به بهبود مستمر در جهت سهولت كارها، راحتي كاركنان، كاهش هزينه ها، ارتقاء كيفيت و جلب رضايت مشتريان منجر ميشود.
2-    اهمیت مهندسی صنایع
با توجه به تحولات اقتصاد جهانی، قدرت رقابت، شرط اساسی مؤفقیت در کسب و کار نوین محسوب میشود که این قدرت رقابتی به استفاده بهینه از منابع در دسترس –شامل مواد، منابع انسانی، ماشین آلات، منابع اطلاعاتی و منابع مالی- وابسته است. در کنار این مسایل توجه به نو آوریها و ارتقاء کیفی محصولات و خدمات که از طریق تلاش برای یافتن طرحهای بهبود یافته و همچنین تحول در فرآیند کسب و کار نیز، بقاء و رشد مؤسسات را در پی خواهد داشت. در نتیجه مهندسی صنایع، ابزار لازم برای حصول اهداف سازمانی را بطور فراگیر و سیستماتیک فراهم می آورد و این نشانگر نقش و اهمیت بالای مهندسی صنایع بعنوان موتور محرّک حرکت سازمانهای امروزی است.
3- ابعاد محوری مورد انتظار از مهندسین صنایع
 1. مهارت‌ها و فنون مهندسي صنايع را كه نقشي حياتي در هر فرآيند بازسازي اقتصاد و اجتماعي دارد، به خدمت گيرد.
2. طيف قابل ملاحظه‌اي از بهبود در بهره‌گيري از منابع مالي، انساني، زماني و معنوي در دسترس را با استفاده از ابزارهاي علمي مدل‌سازي و شبيه‌سازي، تحقق دهد.
3. توانايي تدارك سطح هرچه بالاتري از رضايت از خدمات را براي مشتريان در حرفه‌هاي گوناگون ايجاد كند.
4.  تغيير در ميزان راندمان فعاليت‌هاي در حال انجام در سطح كارگاه‌هاي اجرايي گوناگون را پديد آورد.
5.  بهبود در شرايط عرضه خدمات و ايجاد رفاه بيشتر را با ايجاد ارزش افزوده در فعاليت‌ها و رفع تنگناها و نارسايي‌ها ايجاد كند.
6. بهره‌گيري از فنون بسيار مقدماتي اندازه‌گيري كار و زمان و روش‌سنجي تا گونه‌هاي بسيار پيشرفته و مدرن مديريتي توسط كاركنان مديريت در سطوح مختلف را در دستور كار خود داشته باشد.
7. ايجاد راهكارهايی جهت مقابله با فشارهاي تحميلي از سوي بازار، براي افزايش دادن توانايي‌هاي بازار كار در برابر رقابت گوناگون رو در روي، شناسايي تقاضاهاي جديد و فزاينده مشتري در دستور كار او باشد.
 8.  اخذ تدابير متنوع براي ايجاد رضايت، خشنودي و وفاداري در مشتريان گوناگون. علاوه بر اين، حوزه‌هاي مختلف ارايه توليد و خدمات، بخشي از تلاش‌هاي او باشد.
  9.  فنون كاهش دادن قيمت‌ها، ضمن حفظ كيفيت و نيز ترجمه كيفيت‌هاي جديد (آوردن كيفيتي به جاي كيفيت ديگر) مورد انتظار، ولي پنهان از سوي مشتريان را، به خدمت گيرد.
10.  زمان‌هاي كوتاه‌تر در تحويل كالا و خدمات را به اشكال مختلف محقق سازد
11.  توانايي به خدمت گرفتن فناوري‌هاي جديد روباتيك، طراحي و توليد توسط كامپيوتر، شناسايي خودكار، انبارداري و هدايت خودكار امكانات و تجهيزات در خدمت او باشد.
4- اصول فکری و دیدگاه های مهندسین صنایع
ا ) خلاقیت : با توجه به گستردگي مسائل، مهندسي صنايع همانند اقيانوسي از فنون و علوم مختلف به عمق نيم متر می باشد که موجب می شود برای مهندسین صنایع فرصتي فراهم شود تا ايده هاي جديد و خلاق خود را در زمينه هاي مربوطه مطرح نمایند.
2 ) تفکر فراگیر : نگرش فراگير موجب ميشود مسائل از كل به جز و تعامل اجزا با هم مورد بررسي دقيق قرار گرفته و مدل كاملي از سيستمهاي مورد نظر تهيه و مسائل مورد نظر آن به بهترين شكل طرح و بررسي گردد.
3 ) رهبری گروه : حسن اجرای سیستم طراحی شده یک ضرورت مهم تلقی میشود، لذا مهندسین صنایع علاوه بر طراحی سیستم مورد نظر، سيستمهاي پيادهسازي و اجرا را نيز پيريزي نموده و نقش رهبري گروههاي كاري را موثرتر دنبال مينمايد.
4 ) مدیریت زمان : امروزه اهميت زمان و فرصتهاي آن با توجه به عرصه تنگاتنگ رقابت اقتصادي براي همگان واضح و بديهي است. در اين خصوص مهندسي صنايع با درك موضوع تكنيكهايي را بكار ميگيرد كه عامل زمان اجراي اجزاي كاري را در تمامي فرايندها مورد توجه و مديريت قرار ميدهد.
5 ) ارتباط بهره وری و بهبود مستمر : مهندسي صنايع با پذيرش اين اصل كه سطح دانش و مهارتها، يك مقوله نسبي است همواره سعي در افزايش بهره وري و بهبود وضعيت كاري نموده و سعي بر آن می دارد تا همواره امور، اثر بخشتر و كاراتر شود.
6 ) ذهن کنجکاو و یادگیری : یک مهندس صنایع همواره به این نکته توجه دارد که هر مسأله و موردی را منحصر بفرد بررسی و سعی بر تعیین کشف واقعیتهای حاکم بر اجزاء و کل سیستم نماید.
5- زمینه های کاری مهندسین صنایع
بحث اشتغال و بازار کار مهندسین صنایع را می توان در سه بخش مورد بررسی قرار داد :
 1 ) مشاغلی که مهندسین صنایع می توانند در آنها مشغول به فعالیت شوند : بانكداري، خدمات مشاوره اي، صنعت بيمه، شركتهاي هواپيمايي، كشتيراني، بيمارستانها، كارخانجات، كشت و صنعت، خدمات شهري، استاديومهاي ورزشي و ...
2 ) زمینه های کاری که مهندسین صنایع می توانند در مشاغل مطرح شده در مطلب فوق، فعالیت داشته باشند : برنامه ريزي استراتژيك و عملياتي سازمان، مديريت توليد، مديريت مهندسي، مديريت پروژه، مهندسي لجستيك، سيستمهاي توليدي، مهندسي سيستمهاي كيفيت، مهندسي سيستمهاي اطلاعاتي، مهندسي مالي، مهندسي ارزش، مهندسي سيستمهاي بهره وري، طراحي  فرايندها و ساختارهاي سازماني
3 ) پست های سازمانی : رئيس مهندسي صنايع، سرپرست امور سازماني، رئيس امور برنامه‌ريزي و بودجه، سرپرست امور سازماني، رئيس وام و سرمايه‌گذاري، رئيس برنامه‌ريزي و تحليل‌هاي مالي، سرپرست آمار و گزارش‌هاي تطبيقي، رئيس امور راه‌اندازي طرح‌ها، سرپرست هماهنگي و پشتيباني تداركاتي، رئيس مهندسي فرآيند، كارشناس ارشد بودجه و كنترل هزينه، سرپرست برنامه‌ريزي، سرپرست كنترل و پيشرفت برنامه‌ها، رئيس برنامه‌ريزي و كنترل پروژه، تحليل‌گر سيستم، مهندس برنامه‌ريز، كارشناس ايمني، كارشناس تشكيلات و روش‌ها، مدير پروژه، مدير انتقال تكنولوژي، رئيس تعمير و نگهداري، برنامه‌ريز و سرپرست بانك اطلاعاتي، مسئول سيستم‌هاي پشتيباني مديريت، مديرتكنولوژي، برنامه‌ريز توليد و رئيس سالن توليد
 بخش دوم
رشته صنایع در دوره ی کارشناسی دارای چهارگرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها، تولید صنعتی، تکنولوژی صنعتی و ایمنی صنعتی است. البته گرایش های ذکرشده درسطح کارشناسی تفاوت چندانی با یکد یگر ندارند، چرا که دانشجویان هر یک از گرایش های فوق ازمیان 142واحدی که دردوره کارشناسی می گذارنند تنها 10تا 15 واحد شان بایکدیگرمتفاوت است. که در این میان گرایش ایمنی صنعتی با 25 واحد اختصاصی متفاوت ، بیشترین تفاوت را با گرایش های دیگردارد و دانشجویان همین واحدهای متفاوت را نیز می توانند در 8 واحد اختیاری خویش انتخاب کرده و بگذرانند. برای مثال فارغ التحصیل گرایش تولید صنعتی می- تواند به جای گرایش تحلیل سیستم ها فعالیت کند .
1-    برنامه ریزی و تحلیل سیستمها
تعریف کلی : از ابزارهاي طراحي و تحليلي براي ايجاد نظام‌هاي گوناگون بهينه در فعاليت‌هاي متنوع انسان، ماشين بهره‌مي‌گيرد (نظام بهينه طراحي مي‌كند)
ویژگی ها :
 1- با استفاده از روش‌هاي نظام‌مند و مدل‌هاي رياضي، مسايل تصميم‌گيري در سطح واحدهاي اجرايي را تجزيه و تحليل كرده، بهترين راهكارها را در استفاده موثر از منابع موجود و عملكرد معقول اجزاء متشكله نظام‌ها به مدد ابزارهاي تحليلي، ارايه نمايد.
2-  اطلاعات جمع آوری شده را با استفاده از نرم افزارهای مختلف و مدل های ریاضی تجزیه و تحلیل نموده،  موارد بدست آمده را تنظیم وثبت کرده  و در اختیار واحدهای مختلف قرارمی دهد.
3- با جمع آوری اطلاعات و هماهنگ کردن ارگانها وسیستم های مختلف (سیستم های کیفیت، سیستم های مالی، سیستم های تدارک، سیستم های حسابداری و...) وارائه چارتی کامل ازآنها سعی برآن دارد تاسیستم ها را ازنظر مدیریت زمانی (زمان سنجی) بهبود بخشیده، تقسیم کار را به بهترین نحو بین نیروی انسانی و ماشین آلات انجام داده تا بیکاری در سیستم ها کاهش یابد 
4- خط تولید را موازنه کرده و نقاط گلوگاهی را مشخص می نماید تا خروجی با حداقل هزینه، بهبودیافته و بالانس شود.
5- مهندسی تحلیل سیستم ها نسبت به سایرگرایش ها به بررسی جامع تر وکلان تر پروژه ها وسیستم ها می پردازد
6- مباحثي چون طرح‌ريزي اطلاعاتي و كنترل مديريت، برنامه‌ريزي حمل و نقل، اصول شبيه‌سازي، تجزيه و تحليل نظام‌ها و اصول مديريت كه وابستگي مطلوبي به رياضيات و آمار دارد را، مي‌توان بخشي از زمينه‌هاي علمي- تخصصي اين كارشناس ذكر كرد.
مثال : یک مهندس تحلیل سیستم با مدل‌سازي مي‌تواند شبكه لوله‌كشي آب شهر را كه در گذر زمان نياز به تعمير و نگهداري پيدا مي‌كند، طوري برنامه‌ريزي كند تا، از كارافتادگي‌ها - به دليل نياز به تعميرات - به حداقل برسند. یا چگونه واحد توليدي يا خدماتي را برنامه‌ريزي بهينه كند تا به ميزان قابل توجهي به اهداف تعريف شده، دست‌يابد . 
2-    تکنولوژی صنعتی
تعریف کلی: با استفاده از مهارت‌هاي اجرايي و ذكاوت‌هاي فني، تجهيزات و تسهيلات مورد استفاده در بخش توليد و خدمات را طراحي نموده و تدابير لازم براي ساخت و ساز‌آنها را تعيين مي‌نمايد (بهينه‌سازي در ساخت و ساز مي‌كند)
ویژگی ها :
1- با بینش و دیدی فنی تر نسبت به سایر گرایش ها، به مسایل نگاه می کند
2- کارشناسان این رشته که از نظر فنی نزدیک تر به مهندسین مکانیک (مخصوصا گرایش ساخت و تولید) می باشند ،آگاه به مسایل بهینه سازی ساخت و ساز و فرآورده های صنعتی و نیز نگهداشت و راه اندازی فنی واحدهای اجرایی هستند
3- دارای توانایی هایی از قبیل انتقال و مدیریت تکنولوژی و همین طور حفظ وحراست از آن هستند که به مدد امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در جهت حفظ و نگهداشت نظام فنی و اجرایی گام بر می دارند  
 4- با مدیریت تکنولوژی های در دسترس ، یا مواردی که در قالب انتقال تکنولوژی بده بستان می شود سعی در افزودن کمیت و کیفیت فراورده ها و نیز بهره برداری مؤثر از امکانات در دسترس دارند.
5-  با استفاده از تجهیزات کامپیوتری و مدارهای منطقی، قادر هستند طیف وسیعی از خواست های اجرایی بشر را که بدلیل محدودیت های انسانی به سهولت قابل تحقق نمی باشند را عینیت بخشند.
6- آنها از مرحله ی طراحی یک ایده و نمونه سازی آن گرفته تا مرحله ی ساخت وتدارک امکانات تولید، همین طور مدیریت مراحل اجرایی، توان خدمت رسانی را دارند.
7- مهندسین تکنولوژی ضایعات و منابع بروز آنها در مراحل طراحی و ساخت را شناسایی می کنند و می توانند تأثیرات گوناگون آنها را مورد سنجش و ارزیابی قراردهند.
 در واقع هدف این گرایش تربیت تکنولوژیست های کارخانه است .
3-    تولید صنعتی
تعریف کلی :  به مدد فنون برنامه‌ريزي كنترل، امكان استفاده بهينه از امكانات و تجهيزات توليدي، و خدماتي پديد مي‌آورد (برنامه‌ريزي براي استفاده بهينه مي‌كند)
ویژگی ها :
1- گرایش تولید صنعتی فن به کارگیری مهارتهای تکنیکی- اقتصادی و استفاده ی موثر و نظام یافته از نیروی انسانی، زمان، ماشین آلات، ساختمان و مواد به منظور تولید کالا با کیفیت مطلوب است.
 2- مهندس تولید صنعتی با استفاده از علوم مختلفی که کسب کرده قادر است با تجزیه و تحلیلی که پیرامون برنامه ریزی تولید، کنترل و مدیریت پروژه، کنترل کیفیت، بهبود کارایی تولیدو نیز طرح ریزی های گوناگونی که در واحدهای اجرایی انجام می دهد، امکان مؤثرتر به تولید، رسیدن فراورده ها یا عرضه مطلوب تر خدمات راپدید آورد.
3- انتخاب ترکیب مناسب ازمحصولات تولیدشده توسط یک کارخانه برای به حداکثر رساندن سود کارخانه،
4- قسمتهای مختلف یک کارخانه به چه ترتیبی ساخته شوند تا حداقل جابجایی مواد و محصولات را با حداقل ضایعات داشته باشند.
5- تدابیرلازم برای ثبات کیفیت محصولات کارخانه ،برنامه ریزی و کنترل موجودی ها،کنترل کیفیت، راه های موثر به تولید رسیدن فراورده ها یا عرضه مطلوب ترخدمات.
6- یک مهندس تولید صنعتی می تواند به گونه ای یک نظام اجرایی را برنامه ریزی کند که چند هدف متفاوت و گاه متضاد در قالبی بهینه تحقیق پیدا نماید.
7- کاهش قیمت ها، بالا بردن ارزش افزوده، کاهش حمل و نقل ها، ذخیره سازی موجودی های محدودتر و درعین حال بالا بردن سطح اطمینان بمنظور حفظ قدرت رقابت پذیری از جمله توانايی های یک مهندس تولید میباشد.
  درواقع هدف این گرایش تربیت مدیران تولید واحدهای صنعتی است.
4-    ایمنی صنعتی
تکنیک ایمنی صنعتی به وسیله ی مهندسین قابل اعتماد برای اولین بار در اواخر سال 1950میلادی جهت ارزیابی ایمنی سیستم های نظامی و تعیین مشکلات ناشی ازغیر نرمال کارکردن آنها پایه گذاری شد و بعد ازآن استفاده از این روش به سرعت افزا یش یافت، به طوری که در ایالات متحده  آمریکا و فرانسه ازآن به ترتیب برای ارزیابی ایمنی هواپیماهای کنکورد و ایرباس استفاده شد و بعدها نیز این تکنیک به ارزیابی ایمنی صنایع هسته ای توسعه یافت .
 شاید تصور اینکه ایمنی می تواند نقش بسزایی در بهره وری بسیاری از واحدهای صنعتی داشته باشد، برای اکثر افراد مشکل باشد. بدیهی است با وجود تمام مزایا و منافعی که گسترش و توسعه صنعت برای نسل بشر به دنبال داشته است، سر منشأ خطرات و نارسائی های مختلف نیز بوده است که آمارنگران کننده و بعضاً وحشتناک حوادث کوچک و بزرگ که هرلحظه درگوشه ای ازاین دنیای پهناور رخ می دهد بیان کننده ی همین امر است .
  مهندس ايمني صنعتي با بهره‌گيري از تدابير ويژه مهندسي مبادرت به ايمن‌سازي نظام‌هاي گوناگون كاري در مواجهه با گونه‌هاي مختلف ريسك روي در روي آنان مي‌نمايد (بهينه‌سازي در ايمن‌سازي مي‌كند)
مهندسین این گرایش با کاهش آسیب ها وخطرات انسانی محیط کار، ماشین آلات، مواد خام و نظم ونظافت کارگاهی سعی بربهره ور کردن واحدهای صنعتی یک کارخانه را دارند .
 بخش سوم
1-   ایمنی سیستم چیست؟
تعریف:
 ایمنی سیستم، بکار بردن مهارت های فنی و مدیریتی ویژه برای شناسایی و کنترل سیستماتیک خطرات در سراسر دوره عمر یک پروژه، برنامه و یا یک فعالیت خاص می باشد.
فرآیند ایمنی سیستم:
شامل برنامه منظم، طرح ریزی شده و سیستماتیک برای شناسایی و کنترل خطر قبل از وقوع حادثه میباشد، بطوریکه الزامی است قبل از تولید و یا هرگونه عملیاتی، ایمنی در سطح قابل قبولی در سیستم طراحی شود.
هدف از اجرای برنامه ایمنی سیستم:
 افراد در شرایطی کار کنند که خطرات، معلوم و قابل کنترل باشند. این باعث میشود که زیان های بالقوه سیستم کاهش یابد و همچنین میزان آسیب های فردی و خسارات وارده به سیستم و دستگاه های مربوطه، تا حد قابل قبولی کاهش یابد.
 اقداماتی که برای حذف، کاهش و یا کنترل خطرات انجام می گیرند عبارتند از :
       üتغییر در طراحی
       üتأمین وسایل ایمنی
       üتأمین دستگاه های هشدار دهنده
       üبکار بردن روش های اجرایی و آموزشی لازم
 2-       مهندس ایمنی در یک نگاه
 وظایف :
♠ تدبیر و اجرای ایمنی یا برنامه های سلامت صنعتی برای جلوگیری، درست کردن و یا کنترل موقعیت های غیر ایمنی محیط کار
♠ نصب کردن یا نظارت بر نصب وسیله های ایمنی روی ماشین آلات در محیط کاری
♠ نگهداری رابطه با بیرون سازمان از جمله دپارتمان آتش، تیم نجات و کمک های متقابل اجتماعی
♠ آماده کردن گزارشات از رسیدگی به حوادث، بازدید امکانات یا آزمایش کردن شرایط محیط کاری
♠ طراحی و ساختن وسیله های ایمنی برای ماشین آلات و پوشش های ایمنی
♠ کنترل کردن کف کارگاه برای حصول اطمینان از قابلیت تحمل وزن ماشین آلات سنگین
♠ تعیین سطح ایمنی محیط کار از نظر مواد تشکیل دهنده و موقعیتشان
♠ بررسی علت های حوادث و آسیب های صنعتی برای گسترش راه حل ها جهت رسیدن به کم کردن یا جلوگیری از رخداد های مجدد
♠ آزمایش کردن ماشین آلات و تجهیزات جدید برای تعیین این موضوع که تمام وسایل ایمنی را دارا باشند
 دانش و آگاهی :
  مهندسی و تکنولوژی : دانشی از درخواست های کاربردی از دانش مهندسی و تکنولوژی برای طراحی و تولید کالای متنوع و سرویس ها
 ایمنی عمومی و امنیت : دانشی از تجهیزات و کنترل کردن، فرآیند و استراتژی بسوی ترویج و ترقی  اثر و جایگاه ایمنی برای محافظت از مردم، داده ها، اموال و دارایی، بنگاه یا مؤسسه
 طراحی : دانشی از طراحی، تکنیک ها و وسیله ها  برای تعیین دقت و درستی نقشه های تکنیکی، چاپ های اوزالید، طراحی و مدل
 مدیریت و اجرا : دانشی از تجارت و قانون ها و اصل های مدیریت که موارد زیر را در بر می گیرد:
- نقشه های استراتژیک ، تخصیص منابع ، مدل های انسانی ، تکنیک ها ، رهبری متد های تولید و متناسب کردن رابطه میان مردم و منابع
 فیزیک : دانش پیشگویی اصل های فیزیکی ، قانون های کاربردی و رابطه ها جهت فهمیدن سیالات ، ماده و حرکت گازها ، مکانیک ، الکتریک و ساختار و فرآیند های اتم ها و زیر مجموعه اتم ها
زبان انگلیسی : دانشی از ساختار زبان انگلیسی که معنی و تلفظ صحیح کلمات ، قوانین نگارشی و قواعد را در بر می گیرد
 ریاضی : دانشی از علم حساب ، جبر ، علم هندسه ، حساب دیفرانسیل و انتگرال و کاربرد آنها
 قوانین دولتی : دانشی از مجموعه قانون ها و فرآیند های دادگاه و آیین نامه های دولتی و قانون های وکالت و فرآیند های دموکراسی و سیاست
  مهارت ها :
 دانش : بکار بردن قانون ها و روش های علمی برای حل مسایل
تکنولوژی طراحی : بوجود آوردن یا وفق دادن تجهیزات و تکنولوژی بسوی رفع نیازمندیها
افکار انتقادی : بکار بردن منطق و برهان برای شناخت قدرت و ضعف پیشنهادات ، راه حل ها و نتیجه گیری یا نزدیک شدن به مسایل
آنالیز عملکرد ها : لزوم آنالیز و شناخت نیازمندی محصول برای خلق کردن طراحی
ریاضیات : بکار بردن ریاضیات برای حل مسایل
درک نوشتاری : فهمیدن جملات و پاراگراف های نوشته شده در گزارشات و مدارک کاری
آنالیز کنترل کیفیت : تست های هدایت کننده و بازدید از محصولات و خدمات یا فرآیندها جهت ارزیابی کیفیت و اجرا
فنّ بیان : گفتگو با دیگران برای انتقال دادن اطلاعات مؤثر
فنّ نوشتاری : ایجاد ارتباط مؤثر بین متن نوشتاری و مستمعین
حل مسایل پیچیده : شناخت مسایل پیچیده و دشوار ، مرور کردن اطلاعات برای گسترش و ارزیابی ، انتخاب و انجام راه حل ها
  توانایی ها :
 درک شفاهی : توانایی برای درک و فهمیدن اطلاعات و عقاید موجود از میان جملات بیان شده
 درک نوشتاری : توانایی برای خواندن و فهمیدن اطلاعات و عقاید موجود در نوشته ها
 دلایل استقرایی : توانایی بکار بردن قانون های عمومی برای خلق کردن جواب های معنا دار در مسایل خاص
 دلایل استنتاجی : توانایی ترکیب قطعات و جزء از اطلاعات برای شکل دادن قوانین و نتایج عمومی
 استدلال ریاضی : توانایی برای انتخاب روش های درست ریاضی یا فرمول ها برای حل مسایل
 مسایل وابسته به احساس : توانایی گفتن مواردی که احساس می شود اشتباه است یا در مسیر اشتباهی سیر   می کند. این توانایی ، قابلیت حل مسأله را در بر نمی گیرد ، بلکه فقط در تشخیص به ما کمم می کند.
 بیان نوشتاری : توانایی انتقال اطلاعات و عقاید در نوشته ها چنانکه برای دیگران قابل فهم باشد
 امکان شمردن : توانایی انجام صحیح و با سرعت اعمال پایه ای ریاضیات
 بیان شفاهی :  توانایی انتقال اطلاعات و عقاید در گفتگوها چنانکه برای دیگران قابل فهم باشد
 وضوح در بیان : توانایی صحبت کردن بطور واضح و روشن چنانکه دیگران بتوانند بیان شما را درک کنند.
 فعالیت های کاری :
  بدست آوردن اطلاعات : مشاهده کردن ، دریافت کردن و بدست آوردن اطلاعات از منابع مربوط
 بازدید تجهیزات ، ساختار و مواد : بازدید تجهیزات ، ساختار مواد برای شناسایی علت های خطا ، عیب ها و کاستی ها
 تصمیم گرفتن و حل مسایل : آنالیز اطلاعات و ارزیابی نتایج برای انتخاب بهترین راه حل در حل مسایل
 پردازش اطلاعات : گردآوری ، رمز نگاری ، دسته بندی ، محاسبات ، جدول بندی ، رسیدگی کردن و باز بینی کردن لطلاعات یا داده ها
 تولید همفکری و مشورت با دیگران : دادن راهنمایی و آگاهی ماهرانه به گروه ها در ارتباط با تکنیک ها، سیستمها و موضوعات وابسته به آنها و مدیریت این گروه ها
 ارزیابی اطلاعات برای پذیرش آنها مطابق با استانداردها : بکاربردن اطلاعات وابسته و داوری های فردی برای تعیین این موضوع که آیا حوادث یا فرآیندها با قوانین ، آیین نامه ها و معیارهای موجود مطابقت دارد یا خیر ؟
 آنالیز داده ها یا اطلاعات : شناخت و تشخیص اصولی اصل ها ، دلایل یا حقایق اطلاعات بوسیله ی تقسیم آنها به بخش های مجزّا
 علایق :
 تحقیق و رسیدگی : تحقیقات این حرفه  ، کار با عقاید را در بر می گیرد و نیاز به حجم وسیعی از افکار دارد. این حرفه می تواند جستجوی حقایق و فهمیدن مسایل را به لحاظ ذهنی در بر گیرد.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان