میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود مقاله تعداد زنان پيامبر


کد محصول : 1000885 نوع فایل : word تعداد صفحات : 19 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 942

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d885

فهرست مطالب و صفحات نخست


 تعداد زنان پيامبر

مقدمه
زن انساني است شريك زندگي مرد و هر دو چون كشتي و كشتي‌بان هستند كه با همكاري يكديگر كشتي را به ساحل نجات برسانند. اسلام براي زن ارج و حق و قوانين معتدلي مقرر فرموده تا زندگي مشترك در سليقه هاي مختلف و نيروهاي متضاد دروني و خواسته ها و تمايلات نفساني و اصطكاك منافع و مضار با اعتدال مطلوب پايان يابد آن خالقي كه بشر را آفريد و زن را به آرامش و آسايشخاطر مرد و كارخانه توليد مثل و انسان سازي خلق كرد خداوند است كه بر طبق استعداد و ظرفيت و خواسته هاي غريزي و طبيعي براي مرد و زن محدوديت هاي تشريعي و تمايلات قائل شد تا با آزادي مطلق موفقيت هاي خود را از دست ندهند.
اسلام نظر به اين دقايق لطيف داشته كه به زن و مرد توصيه و تاكيد فرمود بايد در محدوده عفاف در حركت باشند و نسبت به هم طبق تعليمات عاليه قرآن عمل كنيد. اگر مرد يك لحظه از حال زن غفلت نمايد و يا زن يك لمحه در وظيفه و كار شوهر داري و بچه داري سهل انگاري كند حيات فردي و اجتماعي آنها به خطر مي افتد.
اسلام روابط نامشروع جنسي را حرام و در صورت ثبوت و شهود زنا معلق به هشتاد تازيانه و برجرم سنگباران است نموده تا عفت عمومي زن در جامعه محفوظ بماند و زن مسلمان مطلقا مورد تهمت قرار نگيرد.
عده زنان پيامبر اسلام (ص):
در تعداد زنان پيامبر اختلاف است. برخي 11 تن دانسته اند:
1- ام حبيبه رمله         2- ام سلمه هنه            3- جويريه           4- حفصه  
5- خديجه          6- زينت بنت حجش     7- زينت هلاليه     8- سوده 
9- صفيه                10-  عايشه                   11- ميمونه
با همه اينها زفاف شده و نه تن ايشان از خديجه و زينب هلاليه در حين وفات آن حضرت زنده بودند.
برخي تعداد ازدواج را 12 نفر نوشته‌اند و ريحانه بنت يزيد را كه از قبيله بني ‌‌نضير است و از اسراء بوده و بدان حضرت اختصاص يافته و پس از آن ادا كردن تزويج فرمود.
بعضي شماره ازدواج را 15 نفر دانسته و جمعي 18 نفر نوشته اند. طبري در اعلام الوري 21 زن گفته كه ام شريك، اسماء، سينا، عاليه، عمره، فاطمه، قتليه، ليلي و مليكه را افزوده و زني كه بدون نام پدرش شكايت به پيغمبر نمود كه شوهرش به علت كسالت طلاق داده در حالي كه اصلاً مريض نشده است. پيغمبر او را هم گرفت.
ولي آن چه مسلم است با 11 زن شرط زفاف به عمل آورده و بقيه موهبه النفس بوده يا مواصلت نشده است.
علامه مجلسي 22زن براي پيغمبر نقل نموده است كه با 12 نفر زفاف نموده و با 10 نفر ديگر زفاف نشده است و در حين وفات فقط 9 نفر زنده بوده اند.
سي زن:
علامه برهان الدين حلبي در سيره الحبيبه مي نويسد:
پيغمبر سي زن خطبه كرد كه برخي خود را عرضه داشتند و تقاضاي همسري نمودند. بعضي خود را به پيغمبر خدا هبه كردند و برخي را كه كنيز بودند آزاد ساخته و به مناسبت قوميت با قبايل بزرگ و خويشاوندي كه جلب محبت نمايد تا اسلام آورند و بعضي را به امر خداي بزرگ‌سبب پيشرفت اسلام‌و‌خواهش خاندان آنها در حباله نكاح آورد.
از اين 30 زن با 13 زن همبسته شدند و بقيه افتخار خويشاوندي و نسبت او را حفظ مي كردند و افتخار داشتند و در حقيقت تمام اين زنها در ده سال مدينه بود و با آن گرفتاريهاي شگفت انگيز كه در 84 جنگ داشتند بنابراين اين جنبه شهوت و هوسراني نبود بلكه از نظر مصالح اجتماعي و ديني و پيشرفت اسلام به امر خدا اين زنان را خطبه و نكاح مي‌كرده است.
برخي زنان پيامبر را 15 برخي 18 بعضي 21 نفر را نوشته اند تا 22 نفر هم ذكر شده كه با 13 زن همبستر شد كه آنها عبارتند از:
1- خديجه، 2- ام سليمه، 3- ميمونه، 4- زينت بنت حجش، 5- ماريه قبطيه، 6- عايشه، 7- حفصه، 8- ام حبيبه، 9- سوده، 10- جويريه، 11- صفيه، 12- ام شريك، 13- زينت بنت خزيميه بوده اند و بقيه خدمتگذار موهوبي بوده اند.
رسول خدا پس از رحلت 9 زن در خانه داشت:
1- عايشه، 2- حفصه، 3- ام سلمه، 4- سوده، 5- زينب، 6- ميمونه، 7- ام حبيبه، 8- صفيه، 9- جويريه كه نكاحيه بوده اند.
ام شريك و ماريه پس از پيغمبر زنده بودند.
زناني كه قبل از رحلت دور شدند:
1- عاليه، 2- قتليه، 3- فاطمه دختر ضحاك، 4- شيشاً،5- اسماء بنت شراجيل، 6- مليكه لبثيه، 7- عمره بنت يزيد، 8- ليلي بنت حطيم.
امهات المؤمنين:
لقبي كه پيغمبر به زبان عربي به زنان خود داد براي 11 نفر بود:
1- خديجه، 2- عايشه، 3- حفصه دختر عمر، 4- ام حبيبه، 5- ام سلمه، 6- سوده بنت زمعه، 7- زينت بنت حجش، 8- زينب الهلاليه، 9- ميمونه، 10- جويريه، 11- صفيه.
6نفر از قريش 4نفر از عرب و يك نفر از اسرائيليه.
در حين رحلت پيغمبر 9 نفر زن باقي مانده بودند و دو نفر، زينب و خديجه از دنيا رفته بودند.
1- حديجه بنت خويلد را در مكه عقد بست در 25 سالگي خود در چهل سالگي خديجه.
2- عايشه بنت ابي بكر پس از خديجه در مكه عقد بست و سال اول هجرت در مدينه زفاف نمود.
3- سوده بنت زمعه را پس از خديجه در مكه عقد بست و قبل از عايشه زفاف كرد و او از بني بخار بود.
4- ام سلمه بنت ابي اميه در مدينه در شوال سال 4 تزويج كرد، نامش رمله يا هند بنت ابي اميه بود و در 84 سالگي وفات نمود.
5- حفصه بنت عمر را در ماه مبارك رمضان سال 3 تزويج كرد.
6- ام حبيبه بنت ابي سفيان سال 7 عقد بست.
7- ميمونه بنت جرث بنام بره بود، درمدينه در سال 8 عمره قضا تزويج كرد.
8- جويريه بنت حارث از بني مصطفي در مدينه نامش بره بود و سال 6 عقد بست.
9- زينب بنت حجش در مدينه سال 5 ماه مبارك رمضان در سال 3 به زيرد عقد بست. سال 20 وفات نموده و در بقيع دفن شد.
10-  صفيه بنت حسن بن اخطب را در مدينه د رجنگ خيبر سال 7 عقد بست.
توضيحات درباره زنان پيامبر
1- خديجه بنت خويلد:
خديجه بنت خويلد بن العزي بن قصي بن كلاب قرشيه اسديه مادرش فاطمه بنت زائد الاصم از اولاد  عامر بن لوي بوده كنيه اش ام هند و از اشراف زنان قريش و متكن و باوقار و خردمند با ثروت و با عزم و جزم و عزم و احتياط و در عصر جاهليت به طاهره معروف بوده است. او به اتفاق آراء نخستين زني است كه اسلام آورد و هفت سال با پيامبر نماز مي خواند كه جزء او و علي و رسول خدا كسي نماز نمي گذارد.
خديجه اول زن ابوهاله بن دزاره يا هند بن نباش تميمي  بوده پس از او به عقيق بن عائز مخزومي شوهر نمود. شوهران او هر دو از ملوك عرب بودند و ثروت بسياري براي او نهادند. خديجه ام المؤمنين زني دور انديش و عاقبت بين و دقيق النظر و سريع الانتقال بود. او از عوامل مؤثر پيشرفت اسلام به شمار مي رود. نخستين پروت خديجه در راه تقويت دين بذل شد و دوم شمشير و قدرت علي بود كه جانبازي حيرت آور نشان داد. در اخبار بسيار است كه پيغمبر فرمود يكي از 4 زن بزرگ جهان است.
خديجه بنت خويلد ملكه عرب:
خديجه دختر خويلد عزيزترين و محبوبترين زنان جهان است. او ايمان علم و تقوي را به هم آويخته و با اين حال عشق و تواضع به همسري بزرگترين منجي عالم انسانيت مفتخر گرديد.
خديجه در زيبايي و وقار و ادب و آداب و رسوم زندگي در حد كمال رشد و تربيت عقلاني بوده است.

خديجه كبري اشرف زنان:
خديجه از اشرف قريش بود. مادرش فاطمه بنت الاحلم از اولاد عامر بن لوي بود.
زمان جاهليت خديجه را به سبب موقعيت ظاهر، مي گفتند پيغمبر اسلام كه او را گرفته به نام خديجه كبري ناميد. بدون شك و ترديد خديجه كبري بزرگترين و شريف ترين زنان پيامبر (ص) مي باشد و پسران او قاسم و طيب و طاهر و عبدالله. هر چهار تا از دنيا رفتند.
خديجه 24 سال و چند ماه در شرف همسري با پيامبر خدا بود و در سال دهم بعثت سه سال قبل از هجرت در مكه در سن 65 سالگي از دنيا رفت. بنابراين تولد خديجه 58 سال قبل از هجرت بوده است.
فرزندان خديجه كبري:
1- قاسم 7 روز زيست. در مكه متولد شد.
2- ابراهيم 18 ماه زيست در مدينه بدنيا آمد.
3- عبدالله 7 روز زيست در مكه وفات يافت.
4- فاطمه 18 سال و 75 روز زيست. رد مكه متولد شد سال پنجم بعثت.
5- رقيه در سال دوم از بين رفت.
ترتيب تولد:
زينب، قاسم، ام كلثوم، فاطمه، رقيه، عبدالله، ابراهيم.
2- اسماء بنت نعمان الكنديه: 
اسماء دختران نعمان بن شراحيل كندي از رناني است كه خود را به پيغمبر خدا (ص) هبه نمود. ولي قبل از زفاف مطلقه شد. به نقل اعلام الوري افتخار همسري را نداشته است و پس از تزويج پيغمبر او را به سوي قبيله اش برگردانيد.
3- ام شريك بنت دودان:
اين بانو به نام غزيه دختران دودان بن عمرو «عوف» بن عامر بن رواحه بن منقد قرشيه عامريه از محدثات و اصحاب حضرت رسول (ص) بود كه به عقيه برخي از زنان آن حضرت است و به قولي از زناني است كه خود را هبه نمود و خواستار افتخار زوجيت را داشته باشد.
طبرسي در اعلام الوري گويد: ام الشريك چهارمين زني است كه خود را هبه نمود و قبلا زن ابوالعكر بن سمي ازدي بود و از پسري داشته به نام شريك در خيرات احسان گويد: ام شريك غذيه درخواست نمود در صف زوجات پيغمبر مفتخر گردد، «اما به مقصود خود نائل نشده» معلوم نيت مقصود جمله آخر اين است كه با او زفاف انجام نشده يا رسول خدا قبول نفرموده است. به نظر نگارنده از زنان پيغمبر است كه افتخار قبول همسري داشته ولي زفافي رخ نداده است.
4- ام شريك بنت جابر:
ام شريك بنت جابر غفاري بنقل اعيان الشعير از صحابه بود و بات حضرت رسالت (ص) بيت كرده و به نقل برخي از زوجات پيغمبر (ص) بوده است.
در كنزل العزمان مي نويسد: ام شريك بنت جابر موفق خبر سجاد از زناني بود كه به عنوان هبه نفس بشرف ازدواج درآمده است و مفتخر به پيوستگي با آن حضرت شد.
اين از همان مواردي است كه گفته شد، زن بيش از همه چيز تحت تاثير مقام و اين زنان آزاده و عاقله بوده نيازي به معاش زندگي نداشته براي تحصيل سعادت خود را به پيغمبر خدا هبه نمودند.
5- ام سلمه بنت ابي اميه حذيفه بن المغيره مخزومي به نام هند:
از زنان عاقله پرهيزگار، امين و راستگو و مؤمن واقعي به خدا و امامان بود.
اين زن قديشه مخزوميه از كبار و اجلاي زنان صحابه است و از بزرگان زنان پيغمبر و نخست زن ابوسلمه بن عبدالاسد مخزومي عمه زاده آن حضرت كه مادرش بره دختر عبدالمطلب است، بود.
چهار فرزند به نام سلمه، عمرو، دره، زينب از او دانسته است و از اين جهت او را عمه سلمه گفته اند.
چون ابوسلم در سال 2 هجري ماه شوال از دنيا رفت پيغمبر (ص) ام سلمه را در سال 4 هجري به تزويج خود درآورد.
اين زن مؤمنه مسلمان دو هجرت نمود يكي با شوهرش به حبشه و يكي به مدينه 328 تا 378 حديث از او نقل نموده اند.
پس از خديجه كبري افضل زنان خدا ام سلمه است.
ام سلمه بود كه عايشه را از رفتن جنگ جمل منع نمود و پند و امر به توبه داده.
 اين بانوي بزرگ نخست زن ابو سلمه عبدالاسد مخزومي بود و فرزندي آورد به نام سلمه كه او را ام سلمه گويند.
ام سلمه داراي فصاحت و بلاغت بيان و حصافت عقل و حذاوت راي بود.
ام سلمه حافظ حقوق اهل بيت عقدت و مدافع آنها بود تا زمان معاويه سال 62 از دنيا رفت. در اعلام الوري طبرسي ام سلمه را هفتمين زن پيغمبر معرفي كرده است.
و در آخر مطلب او را در آخرين زن پيغمبر و افضل ترين پس از خديجه مي داند.
ام سلمه بود كه اصحاب كساء در خانه او بودند و آيه تطهير در خانه او نازل شد.
ام سلمه از نظر امانت و حفظ اسرار و تقوي و علم تربيت بر تمامي زنان پيغمبر غير از خديجه برتري دارد. وفاتش در سال 63 تا 64 در سن 84 سالگي در مدينه رخ داد و او آخرين زن پيغمبر است كه به رحمت خدا پيوسته است.
6- جويريه بنت حارث بن ابي ضرار الخزاعيه:
جويريه دختر حارث پسر ضرار خزاعي از بزرگان بني مصطلق بن خزاعيه بود. بيش از اسلام آوردن گروهي فراوان گرد كرد تا با پيغمبر بجنگد، چون دو گروه با هم برابر شدند، پيغمبر آنها را به اسلام دعوت فرمود. نپذيرفتند، جنگ درگرفت. مسلمين غالب شدند. جويريه دختر حارث به نام بره اسير شد و از جهت غنائم در سهم ثابت بن قيس شماس صحابي افتاد. با او مكاتبه نمود كه هفت اوقيه بپردازد و آزاد شود، دختر حارث درمانده كه اين پول را از كجا تهيه و حاضركند نزد پيغمبر اسلام شتافت و خود را معرفي كرد و درخواست آزادي نمود. پيغمبر (ص) به ملاحظه عزت و سروري اقوام او مبلغ قرارداد را از خود  داد و او را به زني گرفت، تا در حرمسراي پيغمبر خدا باشد. بني مصطلق كه اين مهرباني و خويشاوندي را ديدند، بپاس اين آزادي به دين اسلام گرويدند.
پس از عقد و ازدواج جويريه «بره» روي حكمت جلب مردم به اسلام بوده است.
جويريه از زنان شريف است كه روش اول باعث آزادي زنان بسياري به اميد تشريف همسري پيغمبر (ص) گرديد و هرگز از قبيله بني خزاعه از زنان اسير شده بود به بركت وجود جويريه آزاد گرديد.
جويريه 65 سال عمر كرد در ربيع الاول سال 55 وفات يافت.
طبرسي مي نويسد جويريه از زناني است كه به نقل برخي از ثابت خريد و آزادش نمود و در سال 5 تزويجش كرد.
7- حفصه بنت عمر بن الخطاب:
از زوجات پيغمبر خدا حفصه دختر عمر بن خطاب خليفه ثاني بود.
حفصه نخستين زن خنيس بن حذاقه السهمي الصحابي بود و چون شوهرش درگذشت عمر خواست او را به ابوبكر بدهد. ابوبكر ساكت ماند. عمر دلتنگ شد. نزد عثمان رفت به او تكليف كرد. عثمان هم كه زنش رقيه دختر پيغمبر تازه از دنيا رفته بود جواب رد داد. عمر با خشم نزد پيغمبر رفت و جواب عثمان به صورت شكايت براي پيغمبر گفت: رسول خدا (ص) فرمود: حفصه را شخصي بهتر از عثمان خواهد گرفت و عثمان هم بهتر از حفصه زني تزويج خواهد كرد.
پيامبر حفثه را به خواهش عمر در سال 3 هجرت گرفت و ام كلثوم را به خواهش عثمان به او داد.
حفصه در سال سوم هجرت با پيغمبر ازدواج نمود و در سال 41 يا 45 يا 53 در گذشت و در بقيع مدفون شد.
پيغمبر در سال 3 هجرت حفصه را كه در سن 21 سالگي بود تزويج نمود و همان سال دخترش ام كلثوم را به عثمان داد.

8- خوله بنت حكيم:

از زنان پيغمبر بنت حكيم بن اميه از صلحاي نسوان و زن عثمان بن مظعون بوده است كه پس از وفات عثمان به عنوان هبه نفس در سلك ازدواج پيغمبر (ص) درآمد و درسال 58، 23 ماه رمضان درگذشت.
9- خوله بنت هذيل:
خوله دختر هذيل بن ثعلبيه به نام جدش ثعلبيه داشته از جانب رسول خدا تزويج شد. ولي پيش از وصول و ملاقات و زفاف در راه در گذشت و فيض حضور مبارك را درك نكرد. تزويج او نيز به امر الهي براي جلب توجه قبيله بزرگ ثعلبيه و تغلبيه بوده است. دو قبيله بزرگ به سبب اين ازدواج غير موصوف به اسلام گرويدند و به ساحت دين راه يافتند و احكام و رسائل را دريافت نمودند و وسيله نشر احكام اسلام شدند.
10- رمله بنت ابوسفيان يا ام حبيبه:
رمله دختر ابوسفيان خواهر معاويه كه مادرش صفيه دختر ابوالعاص بن اميه بود، از زنان پيغمبر اكرم است. پيغمبر خدا در سال 6-7 او را تزويج فرمود و به لقب ام المؤمنين و ام جميله مفتخر داشت.
ام حبيبه بنت ابوسفيان از زنان مؤمنه و متدينه واقعي و علاقه مند به پيغمبر (ص) و به اسلام بود و لذا در اخبار بسيار ديده شد او با كفار ومشركين قريش درباره طهارت اسلام و نجاست كفار و تقوي و ايمان احتجاجاتي نموده است و حتي پدرش را اجازه نشستن بر مسند پيامبر نداده است و پدرش به خانه او پناه برد تا مسلمان شد. سرانجام ام حبيبه در سال 44 هجرت درگذشت و در بقيع مدفون شد.
11- زينب بنت حجش اسدي ام الحكم:
زينب بنت حجش بن رباب بن يعمر بن صدره بن مره بن اثير بن غثم بن دودان بن اسد بن خزيمه اسديه مكني به ام الحكم مادرش اميمه يا ميمونيه يا امينه دختر عبد المطلب بود از صحابيات نسوان است زينب عمه زاده پيغمبر خدا بود و در سال سوم به شرف ازدواج رسول خدا مفتخر گرديده است زينب به نام بره بود كه به معني خيرخواه است و از طرف قديت الشرف رسول خدا به زينب ناميده شده او زني هنرمند و هنرور و كارگر و كثير الجرات با سخاوت و كرامت بود دائم به كار مشغول بود و دسترنج خود را در راه خدا انفاق مي كرد.
وفاتش در مدينه در سن 53 سالگي رخ داد و عمر بر جنازه اش نماز گذارد و در بقيع مدفون ساخت. زينب نخست به امر پيغمبر زن زيدبن حارثه كه از موالي پيامبر و پسر خوانده حضرت بود شد و پيامبر او را در سال 5 گرفت و در سال 21 از دنيا رفت و در بقيع مدفون شد.
12- زينب بنت خريمه حارث بن عبدالله بن عمر بن عبد مناف المساكين:
زينب دختر خذيمه از زنان پيامبر خدا بود شوهر اولش عبدالله بن جحش يا عبده بن حارث بن عبدالمطلب يا طفيل بن حارث بود كه در جنگ احد شهيد شد.
زينب به شرف اسلام و افتخار همبستر رسول خدا نائل گرديد پس از چند ماه در ربيع الاول سال 4 هجري در سن سي سالگي به رحمت ابدي پيوست و رسول خدا (ص) بر جنازه اش نماز خواند و در بقيع مدفون ساخت.
13- سوده بنت زمعه:
سوده بنت زمعه بن قيس بن عبد شمس بن عبدودبن نضر بن مالك بن حسل بن عامر بن لوي قريشيه
پيامبر پس از درگذشت خديجه بنت خويلد، سوده دختر زمعه كه از سكران پسر عمويش بيوه شده به زني گرفت و سبب اين ازدواج اين بود كه سكران اسلام پذيرفتو مرد سرشناسي بود كفار و مشكرين بر او سخت گرفتند او ناگذير بازگشت مهاجرت به حبشه نمود و آنجا در گذشت سوده بيوه زن بي كس ماند و شوهر را در راه ياري حق و نگهباني دين از دست داده بود ازدواج او سال دهم هجرت پس از وفات خديجه و پيش از وفات عايشه رخ داد.
سوده ام لاسود كه مادرش شموس بنت قيس نام داشت بدون فرزند در سال 22 هجرت اواخر خلافت عمر در مدينه در گذشت و در بقيع مدفون شد.
14- سينا يا سبا يا سنا بنت صلت:
يكي از زنان پيغمبر خدا كه به سبب جلب قبيله او به اسلام تزويج شد سبا يا سنا يا سينا دختر صلت است كه به نقل اعلام الوري پيغمبر خدا او را تزويج فرمود و پيش از زفاف در گذشت.
اين تزويج هم به سبب جلب رضايت مردم ايران بود كه پيغمبر خدا زا دودمان ايرانيان زني گرفت تا توجه آنان را جلب كند و به وسيله اين قبيله و خاندان بزرگ احكام اسلام در ايران رسوخ دهد و ايرانيان را به خويشاوندي خود جلب و اسلام نشد و احكام را ابلاغ فرمايد.
15- شراف بنت خليطه بن فرده كلبيه
اين زن از خاندان بزرگ كلبي و از اقوام معتبر عرب است كه رسول خدا او را يراي افتخار نزديكي با قبيله اس تزويج فرمود و لكن زفاف رخ نداد.
اين ازدواج هم بريا جلب خاطر قبيله بزرگ و سرشناس كلابيه است و بدين وسيله توجه مردم كلبي را جلب فرمود و روي به پيغمبر خدا آوردند و مورد مهر و عنايت و الطاف خاص او قرار گرفتند و به سبب آنها احكام دين را نشد داده و قبيله كلابيه را به دين مقدس اسلام جلب نمود و مسلمان شدند و اين تزويج با آن كه به ناكامي تمام شد از نظر مصلحت علمي و فني نتيجه مفيدي داشته و قبيله بزرگي را به اسلام آورد.
16- صفيه بنت حي بن اخطب:
صفيه دختر حي بن اخطب رئيس بني النضير بود كه در جنگ بدست مسلمانان اسير شد پيغمبر(ص) بدحيه كلبي فرمود تا از ميان اسيران كنيزي برگزيند دحيه صفيه را اختيار كرد سال 7 هجرت بود صحافه گفتند صفيه دختر بزرگ قوم بني نضير است و شايسته كسي ديگر نمي باشد پيغمبر از ذلت او در جنگ متاثر شد و بديحه كلبي فرمود ديگري را براي خود برگزيند و خودش صفيه را به زني گرفت تا هم او را در خانداني بهتر از منزل اوليه اش جا بده و هد تمني صحابه را پذيرفته باشد.
صفيه بسيار زيبا بود ماه منظر و نيكو رخسار بود.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان