میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود مقاله نماز


کد محصول : 1000893 نوع فایل : word تعداد صفحات : 47 صفحه قیمت محصول : 5000 تومان تعداد بازدید 974

فهرست مطالب و صفحات نخست


 نماز

بسم الله الرحمن الرحيم
اتل ما اوحي اليك من الكتاب و اقم الصلوة‌ أن الصلوة‌ تنهي عن الفحشاء‌ و المنكر و لذكر الله اكبر و الله يعلم ما تصبحون . (سوره عنكبوت / آيه 45 )  

به نام خداوند بخشنده مهربان
آنچه از كتاب بر تو وحي شده برخوان و نماز را بپا كن كه نماز جلوي كارهاي زشت و پليد را مي گيرد و از همه مهمتر يار خداست و خدا ميداند شما چه مي‌كنيد .

نماز چيست ؟
نمازمراسم مخصوصي است براي پرستش خداوند و راز و نياز با او است كه در آن جنبه هاي ارزنده و آموزنده خاصي در نظر گرفته شده و به همين جهت شكل مخصوصي به خود گرفته است .
نماز سرود توحيد و يكتا پرستي و سرود فضيلت و پاكي است كه بايد فكر و روح ما را در برابر عوامل روزمره با آنها سرو كار داريم پاك و يكتا پرست نگه دارد.
كمتر كسي است كه در زندگي روزانه تن و چهره و البسه ها يش  مورد آلودگي قرار نگيرد و به تعويض و تميز كردن آن مي پردازد تا آن ظاهر ناپاك و آلوده را از خود دور گرداند روح ما نيز چنين است و به همين اندازه يا بيشتر در معرض آلودگي است آلودگي به خود خواهي ها و چشم و همچشمي ها و هوس‌ها ،‌ كينه و انتقام و . . .  .
بنابراين همانطور كه لباس و تن خود را شستشو مي دهيم و پاكيزه مي كنيم بايد روح خود را نيز به سرچشمه پاكي و كمال نزديك سازيم لحظاتي را به ياد خدا ، به نيايش با او و راز و نياز با او بگذرانيم و روح آلوده را در چشمه صاف و زلال الهي شستشو دهيم .
اين است نمازي كه مسلمان روزي چند بار مي خواند ـ نماز يكنوع وظيفه شناسي است .
 
بنام خدا
درعشق تو سوز وسازدارد دل ما        چون رشته ســر دراز دارد دل ما
چشمي است كه درنمازدارددل ما        سرچشمه آب زندگي ميگفتند     

اهميت نماز
قبل از بيان هر نكته ايي درباره نماز بايد به اهميت و ضرورت برپايي آن توجه داشت كه براي بيان اين مطلب به نكاتي چند بسنده مي كنيم :
نماز فريضه اي است كه در تمام اديان بوده است : قبل ازخاتم انبيا حضرت محمد (ص) توجه به فريضه نماز در آئين حضرت عيسي بوده است كه قرآن از زبان آن حضرت نقل كرده است كه خداوند مرا به نماز سفارش كرده است:
« و اوصاني بالصواه )) (مريم / 31). وقبل از او موسي بوده ست كه خداوند به او خطاب مي كند (( اقم الصلوه لذكري )) (طه / 24). و قبل از همه آنها حضرت ابراهيم بوده است كه از خداوند براي خود به ذريه اش توفيق  اقامه نماز را مي خواهد : (( رب احد لبني مقيم الصلوه و من ذريتي ))  (ابراهيم /40).
با توجه به دلايل و شواهد ذكر شده و مي توان بدين نكته پي برد كه نماز بهترين راه براي قرب به خداست و به همين خاطر است كه اكثر پيامبران به برپايي نماز اشاره داشت  لذا هر كس با هر دين و آئين الهي نمي تواند منكر اهميت نماز شود .

2-نماز در پرتوي همه عبادات است
 با نگاهي گذرا به مراسم مذهبي در مي يابيم كه نماز از چنان اهميتي برخوردار است كه در ايام ويژه مثل شب قدر ،اعياد اسلامي ، جمعه ، و هر روزي كه داراي فضليت است و براي ايام ري و مراسم  مخصوص مثل شب مبعث و ميلاد و . . . نماز هاي مخصوص هم وارد شده است و شايد نتوان ايام مقدسي را پيدا كرد كه در برنامه نماز  نباشد .

3-جايگاه نماز در نزد اولياء خدا
 علاوه برآيات و احاديثي كه نقل شده است رفتار اوليا‌ء خدا نيز اهميت و جايگاه آنرا بيان مي كند . نماز جزو برنامه انبيا بوده است بطوري كه حضرت عيسي (ع) در گهواره هم مي گويد خداوند مرا تا زنده هستم به نماز و زكات سفارش  كرده است :
« و اوصاني بالصلوة و الزكوه ما دمت حيا»( سوره مريم / 31)
و حضرت ابراهيم (ع) همسر وكودك خويش را در بيابان هاي داغ كه هيج آب و گياهي ،‌ نداشت مسكن داد و گفت (( خدايا تا نماز بپا دارند : اني اسنت من ذريتي بواد غير ذي زرع ربنا ليقيموا الصلواه )).( فهرست غررالحكم ، صلاه )
و نقل شده است كه پيشوايان معصوم ما ، هنگام نماز رنگ خود را مي باختند و مي فرمودند :‌ وقت اداي امانت الهي و حضور در پيشگاه و درگاه الهي است .
و نيز از ياران پيامبر نقل شده است كه ايشان بسيار نماز بپا مي داشتند و هيچگاه از اين فريضه غافل نمي گشتند .

4- تحريم شراب و قمار به خاطر جداشدن از نماز 
با اينكه شراب و قمار مفاسد اجتماعي و روحي و جسمي بسياري را به دنبال دارد اما قرآن مي فرمايد :حرام بودن اينها بدان خاطر است كه ميان شما كينه ايجاد مي كند و شما را از ياد خدا و نماز باز ميدارد ((و يصدكم من ذكرالله و عن الصلوه )) (سوره مائده / 91)
در اين آيه در ميان هزاران خطري كه شراب دارد روي ضرر اجتماعي و معنوي آن تكيه شده است كه ضرر معنوي آن غفلت از ياد خدا و نماز است.

5- نماز اولين واجب بعد  از ايمان و توحيد و معاد
«الذين يومنون بالغيب و يقيمون الصلوه»(سوره بقره  /2)
در ابتداي قرآن و سوره بقره بعد از ايمان به غيب  كه شامل ايمان به خداوند و معاد  و فرشتگان است اولين اصل عملي كه مورد ستايش قرار گرفته مسئله اقامه نماز است .

6-انتقاد شديد خداوند بخاطر ترك و يا بي توجهي به نماز
براي ذكر اهميت نماز به برخي از آيات قرآني درباره ترك و بي توجهي به اين فريضه توجه مينمائيم :
عده ايي ايمان دارند و نماز نمي خوانند : فلا صدق و لا صلي ــــ نه تصديق كرد و نه نماز خواند .( قيامت / آيه 31) قرآن صحنه جان دادن با يك دنيا حسرت اين افراد را ترسيم كرده است .
عده ايي مانع از نماز ديگران مي شوند : ارايت الذي ينهي عبداً ان اصلي . آيا ديدي آنرا كه مانع بنده باشد ، آنگاه كه نماز بخواند ؟ ( علق / آيه 40 )
روزي ابو جهل تصميم گرفت هنگامي كه پيامبر در حال سجده است با لگد گردن آن حضرت را در هم بشكند هنگامي كه قصد اين كار كرد مردم او را ديدند  كه رفت ولي منصرف شد . دليل را پرسيدند گفت : خندقي از آتش ديدم كه بر پيش روي من شعله ور بود.( تفسير نمونه . به نقل از مجمع البيان )
عده ايي گاهي مي خوانند و گاهي نمي خوانند : فويل للمصلين الذينهم عن صلوتهم ساهون ( ماعون  /4و5 ) واي بر نمازگذاراني كه از نمازشان فراموشكارندكه در تفسير مي خوانيم مراد از سهو همراه تقصير است ، سهو از نماز نه سهودر نماز .

7- نماز اولين سوال در قيامت است :
 در احاديث مي خوانيم اولين چيزي كه  در قيامت مورد سوال و حساب قرار مي گيرد نماز است .( بحار / ج 7/ بيروت / ص 267)
از پيامبر در جواب قوم سني ثقيف كه خواستار مسلماني به شرط معاف شدن از نماز بودند نقل شده است :
و اما الصلاه فأ نه لا خير في دين لاصلاه فيه . (‌سيره ابن هشام /ج 4/ ص‌185)
اما در موردنماز ، مسلمان شدني كه با نماز خواندن همراه نباشد ارزشي ندارد.

نماز از ديدگاه عقل و وجدان
غير از حق اسلامي كه هر مسلمان بخاطر اسلام بر گردن يكديگر دارند نوع ديگر حق انساني است كه به خاطر انسانيت است كه يكي از اين حقوق انساني سپاس از محبت و نيكي ديگران است و اين حق ، نسبت به هر زبان و نژاد و مليت و كشور يكسان است و حتي اگر مسلمان نباشيم احسان و نيكي ديگران به عهده ما مسئوليت تشكر را ميگذارد .
حال اين سوال مطرح است كه آيا بيشتر از خدا كسي بر ما حق دارد؟ جواب اين است خير ، چرا كه نعمت و نيكي او درباره ما بيشمار است و خودش نيز وجودي عظيم و فياض مي باشد.
خداوند ما را از يك سلول آفريد و هر چه نياز حيات ما برايمان فراهم كرد و براي تربيت معنوي ما رسولان خويش را فرستاد و احكام سعادت بخش مقرر كرد و حلال و حرام وضع نمود و حيات مادي و روحي ما را از هر جهت ، برخوردار از ابزار و وسايل كمال ساخت و همه شرايط بهروزي و سعادت را برايمان فراهم نكرد و الحق و الانصاف كه نيكي را در حق ما تمام كرد،به قول سعدي:
     از دست و زبان كه بر آيد                كز عهده شكرش به در آيد
(گلستان /ديباچه)  
وقتي كه به اطراف خود مي نگريم نشانه هاي بي كراني را از قدرت و عظمت خداوند كه همگي نشانه رحمت و لطف او به بنده اش مي باشد را به نظاره مي نشينيم . حال اين سؤال مطرح است كه چرا بايد براي تشكر از خداوند نماز بخوانيم در جواب بايد گفت وقتي كه اصل لزوم تشكر را قبول كرديم براي اينكه در را ه خود سر در گم نشويم و ياوه نگوييم بايد طبق خواسته خداوند آن سپاس را انجام دهيم و خواسته خداوند نماز است اگر قدر نعمتها و الطاف الهي را بدانيم چنان شيفته او مي شويم كه حاضريم فرمان او را تا پاي جان انجام دهيم .لذا خداوند متعال يكي از بهترين راه هاي سپاسگزاري ما را در برابر خود برپايي نماز ذكر كرده است پس ما نيز موظفيم از فرمان خداي خود اطاعت نموده و آن را چنانكه شايسته ذات مقدس پروردگار است ادا نمائيم .

آداب نماز
براي بيان آداب نماز به نكاتي چند از جهات مختلف اشاره مي كنيم :
1- نماز و تشريفات:در بسياري از روايات اسلامي مي خوانيم كه امامان براي نماز لباس مخصوص داشتند لباس شرفيابي خداوند بخصوص نماز عيد و جمعه را با لباس مخصوص  برگزار مي كردند . براي مثال براي نماز باران سفارش شده است كه امام جماعت لباس وارونه بپوشد تا نشانه تذلل و خشوع بيشتري باشد . پارچه ايي همانند حوله ( هنگام نماز ) بر دوش اندازد و اين دستورها به ما نشان ميدهد كه نماز يك سري آداب و تشريفات مخصوص به خود دارد نه تنها نماز بلكه تمام امرهاي مقدس .
نماز يك پرواز معنوي است كه بدون آمادگي هاي همه جانبه امكان ندارد ،تمام آداب و شرايط و احكام نماز را مي توان نشانه اهميت آن دانست و آن را به يك آداب رسمي همراه با تشريفات ويژه تشبيه كرد .( نماز ، محسن قرائتي)
2- نماز در بيان ادبي قرآن : در آيه 161 سوره نساء خداوند براي دانشمندان و مومنان نماز گزار و زكات دهندگان پاداش بزرگي را بيان مي كند . اما هنگام نام بردن از اين گروهها نام گروه نماز گزاران را در قالب مخصوصي بيان مي كند :
الراسخون في العلم
المومنون بالله
الموتون الزكوه
المقيمين الصلوه
براي توضيح بايد ذكر كنم كه اگر به چهار كلمه نگاه كنيد مي بينيد بيان نماز تفاوت دارد مثلاً بايد ذكر شود والمقيمون تا با راسخون و مؤمنون همسان باشد ولي از كلمه مقيمين استفاده شده است به معني آنكه قصد مخصوص براي نماز دارم .(( اعني المقيمين ـــ توجه مخصوص به نماز دارم.))
حضرت ابراهيم مي فرمايند :
ان الصلاتي و نسكي .(انعام / 162 ) با اينكه كلمه نسك به معناي عبادت است و عبادت شامل نماز هم مي شود ولي نام نماز در اين قسمت جداگانه برده شده است تا اهميتش را برساند.
نيز در آيه 73 سوره انعام مي خوانيم :
ما به انبيا كارهاي خوب و برپاي داشتن نماز را وحي كرديم .
«‌اوحينا اليهم فعل الخيرات و اقام الصلوه»‌ و با اينكه نماز نيز جزء كارهاي نيك است اما باز كلمه نماز را جداگانه ذكر  كرده است . (‌درباره نماز / محسن قرائتي)
3- نماز با ما سخن مي گويد : طبق آيات و روايات ، كارهاي انسان در برزخ و قيامت در برابر او مجسم مي شود كارهاي خوب او در قالب نيكو و كارهاي زشت او در قالب زشت . رشتي و زيبايي كارها به دست خود ماست از جمله در روايات مي خوانيم نماز خوب را فرشته  در قيافه زيبا با لا مي برد و نماز مي گويد .(( حفظك الله كما حفظتني )) خدا ترا حفظ كند همانطور كه تو مرا حفظ كردي . ولي نمازي كه با شرايط و دستوراتش اقامه نشود فرشته آن را به صورت تاريك بالا مي برد و نماز ميگويد : (( ضيعك الله كما ضيعتي ))‌ خداوند تو را ضايع كند همانطور كه تو مرا ضايع كردي .( اسرار الصلوه / امام خميني ره  / ص 8و7و6 )
4-نماز و همراهايش : در مواردي متعدد از آيات قران كه از نماز مطرح شده است ، در كنار آن فرمان ديگري نيز آمده است اين جامعيت احكام عبادي اسلام را مي رساند كه در كنار ارتباط با پروردگار و مسائل اقتصادي و اجتماعي و رسيدگي به نيازمندان و انجام امر به معروف و نهي از منكر هم مطرح است .و هيچ مسئله اي مانع از توجه به مسائل ديگر نيست .( مي توان به آيات بقره 83 ، انفاق 3 ، توبه 71، لقمان 17 و غيره در اين رابطه مراجعه كرد .) و از همين جاست كه آيه ((‌ان الصلوه تنهي عن الفحشاء و المنكر )) مفهوم روشنتري پيدا مي كند و معلوم مي شود كه بر پايي اين فرضيه چگونه مانع مفاسد در جامعه اسلامي ميگردد . ( پرتويي از اسرار نماز / محسن قرائتي )

شرايط نماز
در كتب فقهي و عرفاني و اخلاقي آورده اند كه : نماز حقيقتي است كه با چهار هزار مسأله بدرقه ميشود اين كثرت مسائل ظاهري و ديگري باطني در اين جا خيلي فشرده به شرايط ظاهري و باطني نماز اشاره مي شود.

شرايط ظاهري
طهارت يكي از اين شروط است كه عبارت است از غسل ، وضو ، تيمم و رفع آلودگي از بدن و لباس و حتي الامكان تمام محل نماز و ديگر احتراز از لباس ابريشم ، حرير و نيز طلا براي مردان و دوري جستن از پوست و پشم و كرك حيوانات حرام گوشت تهيه شده است .
شرط ديگر مراعات وقت نماز ، بخصوص اول وقت و ايستادن در محلي كه كساني يا چيزي از جلوي آدمي عبور نكند و ديگر قرار گرفتن به طرف قبله با تمام وجود و توجه به اينكه انسان مي خواهد چه برنامه اي را اجرا كند و در برابر چه قدرت عظيمي ايستاده است و بسياري از شرايط ديگر .

شرايط باطني :
از جمله شرايط باطني
حضور قلب : حضور قلب حقيقي است كه از تمركز در برنامه هاي نماز و توجه عميق انسان به حق پديد مي آيد .چنانچه در نماز فكر انسان و حالات قلب مكلف ، ميدان جولاني جز ياد محبوب داشته  باشد ، حضور روي نخواهد داد و روي جان به جانب از عالم ملكوت كسب نور كند.

تفهم
عبارت از چشيدن معناي نماز و دريافت لطايف الهي آن است؛ لطايفي كه به دست آوردنش انسان را مست باده عالم معنا مي كند و قدرت عجيبي براي معراج روح بوجود مي آورد .
هيبت
حالت خوف و ترس از مقام با عظمت الهي است كه مبدأش معرفت و حقيقي به حق است ، و آن كس كه از معرفت محروم است و به خاطر توجه به مقام دوست قلبش را تسخير نكرده ، نمي تواند داراي هيبت باشد .

اميد
چه بسا كه انسان از صاحب مقامي بتر سد ، اما به عنايت  ولطف او اميد داشته باشد . نمازگزار علاوه بر تعظيم نسبت به حق و خوف از مقام صاحب هستي ، بايد به مولا اميد داشته و از او متوقع لطف و كرم و رحمت باشد .

مكان
انسان بايد بداندكه در پيشگاه عدالت قرار دارد و محل رسيدگي به حساب است ، اگر پرونده اش سراسر از كثرت گناه سياه باشد چه بايد كرد؟
ما بايد توجه داشته باشيم كه بهترين مكان براي نماز مساجد و مشاهده مشرفه است زيرا خداوند مهربان اين گونه مكانها را محل اجابت دعا و مركز رسيدن رحمت و لطف ومحبت و عنايت به بندگان قرارداده است .
و از جمله ديگر شرايط باطني مي توان از حيا ، تعظيم ، اذان ، وقت نماز و قبله نيز اشاره كرد .( سيماي نماز / حسين انصاري )

فلسفه و روح نماز
1-نماز ياد خداست : خداوند به موسي مي فرمايد : اقم الصلوه تذكري ـــ براي ياد من نماز به پا دار.
ذكر قلبي با روش مخصوص ياد خداوند ، با شيوه ايي ابتكاري كه اعضاي انسان از موي سر تا نوك پا در آن نقش دارند. هنگام وضو هم روي سر را مسح ميكنيم و هم روي پا را ، هنگام سجده هم پيشاني بر زمين نهاده مي شود . هم انگشت پا و هم زبا ن حركت مي كند هم دل به ياد اوست . در نماز بايدچشمها به محل سجده در حال نيمه باز دوخته شود . قسمتهايي از بدن بايد پوشيده شود ، كمر در ركوع خم مي شود . دستها هنگام گفتن (( الله اكبر‌)) بالا بيايد ، گردن صاف و در ركوع كشيده شود ،‌ به هر حال در نماز همه اعضاء‌ به نحوي در خدمت ياد خدا هستند .
2- نماز و تشكر : يكي از اسرار نماز تشكر از ولي نعمت است ، قرآن مي‌فرمايد ( عبادت كنيد پروردگاري را كه شما و نيكان را كه شما را آفريد هستي شما و همه از اوست ) و اعبدوا ربكم الذي خلقكم و الدين من قبلكم ــــ تشكر از ولي نعمت ارزش است .
در سوره كوثر مي خوانيم : ما به تو كوثر داديم خير زياد عطا كرديم پس نماز بخوان (( انا اعطيناك كوثر فصل ))‌  يعني به شكرانه عطاياي  ما نماز به پا دار . در نتيجه نماز بهترين نوع شكر گزاري است كه شيوه آن را خداوند بيان فرموده و تمام انبياء و اولياء هم آن شيوه را به كار بسته اند ،‌نماز تشكري است هم عملي وهم زباني و هم دائمي وسازنده .
3- نماز وقيامت :مردم نسبت به رستاخيز و معاد چند دسته هستند:
الف : به قيامت شك دارند : ان كنتم في ريب من البعث
ب : به قيامت گمان دارند : يظنون انهم ملاقوا  الله
ج : به قيامت يقين دارند : و بالاخره هم يوقنون
د  :  منكر قيامت هستند : و كنا نكذب بيوم الله
ي : ايمان دارند ولي فراموش ميكنند : نسوا يوم الحساب
قرآن براي رفع شك استدلال كرده ( از مومنين و گمان دارندگان با تفاوتها ستايش كرده است و از منكران برهان خواسته كه دليل انكار شما چيست ؟‌ و براي گروه پنجم تذكراتي داده است كه انسان فراموش نكند. نماز هم شك زدايي مي كند وهم غفلتها را به ياد تبديل ميسازد. در نماز با گفتن جمله ((‌ مالك يوم الدين ))‌ هر شبانه روز حداقل ده بار انسان به خود مسئله قيامت را تلقين و تذكر مي دهد.
4- نماز جنگيدن با شيطان :‌ همه ما با كلمه محراب آشنا هستيم اين كلمه در قرآن نيز درباره نماز حضرت زكريا (ع ) آمده است . ( هو قائم يصلي في المحراب ).   آل عمران ( 39و38) .
از ايستادن به نماز به قيام در محراب تعبير شده و محراب در لغت يعني محل جنگ ،  چرا كه نماز و حضور در محراب عبادت نيز جنگ با ابليس است .
5- بي حال ها را هول دهيد :امام رضا (ع) در فلسفه نماز جماعت مي فرمايند : يكي از آثار نماز جماعت تشويق افراد بي حال است مثلاً همين كه نام مقدس حضرت مهدي (ع) برده مي شود علاقه مندان و عاشقان به احترامش قيام مي كنند افراد بي حال ،‌ همين كه ديدند آنها قيام كردند آنها هم به پا خواسته و احترام مي كنند . اين يك تشويق عملي براي افراد بي نشاط است .
6- بريدن از نماز زمينه گرايش به همه مفاسد است :
فخلف من بعدهم خلف اضاعوا  الصلوه و اتبعوا الشهوات
بعد از انبياء گروهي جانشين آنها شدند كه نماز را ضايع كردند و از شهوات پيروي نمودند.
در اين آيه اول ضايع نشدن نماز مطرح شده است بعد در دام شهوت قرار گرفتن را چون نماز ريسمان ارتباط با خداست ، همين كه پاره شد،‌افتادن در وادي تباهي حتمي است ،‌ همچون گسستن بند تسبيح ،‌كه همه دانه ها در اثر آن پخش و گم مي شوند .
از ديگر مطالب قابل توجه در فلسفه نماز ميتوان به نياز و راه يابي به درگاه خداوند از آن طريق و نيز آنكه براي فقط نماز خانه ها تمام اديان خون وجان خود را فدا كردند و نيز موجب طهارت و سلامت قلب نيز ديگر نكته فلسفي نماز مي باشد . ( در باره نماز ــــ  محسن قرائتي )

ابعاد معنوي نماز
1- نماز و صداقت :كسي كه ديگري را دوست دارد سخن گفتن با او را هم دوست دارد.آنها كه با زبان ،‌مدعي خدا خواهي و خدا دوستي اند ولي علاقه اي به نماز ندارند .در ادعاي خود صداقت ندارند،‌نماز ملاك و ميزان ومقدار تعهدي است كه انسان در اظهارات خود دارد . به همين دليل نمازمنافق همچون ساير اعمالش همراه با صداقت نيست .
2- نماز و تجملات :‌علاوه بر حضور قلب و خشوع معنوي و توجه كامل كه سفارش اسلام  واز علامات مؤمن است و اهميت آن تا آنجاست كه اگر نمازي با توجه خوانده شود قبول نمي شود و از نماز همان مقداري مورد قبول است كه با حضور قلب باشد ولي بااين همه اسلام سفارش كرده كه نماز را با بهترين لباس از نظر پاكي و نو بودن همراه با عطر و گلاب و وقار و آرامش انجام گيرد تا جايي كه بعضي به امام سجاد (ع ) كه به سوي مسجد مي رفتند گفتند گويا به منزل عروس مي روي !
3- نماز يك معامله پرسود : خداوند مي فرمايد ْ اذكروني اذكركم  ْ بدان معنا كه شما مرا ياد كنيد من هم شما را ياد مي كنم .
ياد ما براي خدا سودي ندارد ولي يادي كه خداوند از ما ميكند لطفش را نصيب ما مي فرمايد ، لغزش ما را ميبخشد ،‌دعاي ما را مي پذيرد ، مشكل ما را حل ميكند ،‌ لطف او براي ما بي نهايت ارزش دارد . پس در نماز كه ما ياد خدا ميكنيم ،‌متاع كم ارزشي را داده و پر ارزشي را گرفته ايم .
ما از كسي ياد كرده ايم كه ياد ما براي او سودي ندارد :  ْ ان الله لغني عن العالمين ــــــ خداوند از تمام جهانيان بي نياز است  ْ ولي بدينوسيله ياد خداوندي را به سوي خود جلب كرده ـ ايم كه در حقيقت تمام  كمالات را در يافت كرده ايم و اين معامله پرسودي است كه خداوند ما را به آن دعوت كرده است .
4- نماز يعني ايمان :‌همين كه بعد از حدود 15سال مردم بسوي بيت المقدس نماز مي خواندند ديدند ْ به دلايلي كه در سوره بقره ذكر شده ْ قبله به سوي كعبه تغيير كرده است . سؤالي براي مسلمانان پيش آمد كه نمازهاي قبلي ما چه حكمي دارد؟ اين مسئله فقهي را از پيامبر پرسيدند .
آيه نازل شد كه نمازهاي قبلي شما صحيج است و خداوند پاداش نمازهاي شما را ضايع نميكند  لكن آيه نازل شد و اين بود ْما كان الله ليضيع ايمانكم ـ‌ـ خداوند ايمان شما را ضايع نميكند.ْ
 به جاي آنكه در اين آيه بگويد نمازهايتان از بين نرفته و صحيح است مي فرمايد ايمانتان ضايع نشده كه اين تعبير نشان دهنده آن است كه نماز يعني ايمان و ترك نماز يعني ترك ايمان .
5- نماز تكرار نيست ،‌معراج و تعميق است : بر خلاف تصور  بعضي كه نماز را تكراري مي دانند ،‌نماز نردبان ترقي است كه هر چه بيشتر با حضور قلب خوانده شود بالاتر ميروي ، گرچه در ظاهر ركوع و سجودها تكرار مي‌شود ولي در حقيقت همانند كلنگي  است كه براي حفر چاه مي زنند كلنگ زدن در ظاهر تكراري است اما در واقع هر كلنگي كه مي زنيد يك قدم به آن نزديك مي شويد و هر گاه گامي كه در نردبان بر مي داريم يك قدم به آسمان نزديك مي شويم . ( درباره نماز ، محسن قرائتي )
بعد از توضيحات فوق به چند نكته ديگر در باب بركات و دلايل برگزاري اين فريضه الهي اشاره ميكنيم :

خشوع روح نماز است
اگر ركوع و سجود و قرائت و تسبيح را جسم نماز بدانيم حضور قلب و توجه دروني به حقيقت نماز و كسي كه با او راز نياز ميكنيم نماز است .
 


منابع :


 

فهرست منابع

1 . دشتي ، محمد ؛ ترجمه نهج البلاغه ، موسسه فرهنگي تحقيقاتي اميرالمؤمنين (ع) ، قم ، چاپ اول ، 1379    .

2 . شبر ، سيد عبداللّه ؛ اخلاق ترجمه كتاب الاخلاق ، انتشارات هجرت ، قم ، چاپ ششم ، 1380   .

3 . فيض كاشاني ، ملا محسن ؛ اخلاق حسنه ، پيام عدالت ، چاپ اول ، 1373  .

4‌.‌قمي‌،‌شيخ عباس‌؛‌معراج‌السعاده ،‌انتشارات درراه حق ، قم ،‌چاپ‌هفتم‌، 1377   .

5 . گروه تدوين متون تفسيري ؛ تفسير سوره انفال ، موسسه فرهنگي دارالذكر ، قم ، چاپ اول ، 1380   .

6 . مكارم شيرازي ، آيت اللّه ناصر ؛ تفسير نمونه ، دارالكتاب اسلاميه ، قم ، چاپ نهم ، جلد سوم ، 1370   .

7 . مكارم شيرازي ، آيت اللّه ناصر ؛ تفسير نمونه ، دارالكتاب اسلاميه ، قم ، چاپ نهم ، جلد دهم ، 1370   .

8 . مكارم شيرازي ، آيت اللّه ناصر ؛ تفسير نمونه ، دارالكتاب اسلاميه ، قم ، چاپ نهم ، جلد بيست و چهارم ، 1370   .

9.نرقي،موسي‌مهدي‌؛‌علم‌اخلاق اسلامي ، حكمت ، چاپ دوم ، جلد سوم ، ‌1370.

 

 
طراحی سایت : سایت سازان