میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش ساخت سوله و ساختمان اداري


کد محصول : 1000907 نوع فایل : word تعداد صفحات : 93 صفحه قیمت محصول : 9000 تومان تعداد بازدید 997

فهرست مطالب و صفحات نخست


ساخت سوله و ساختمان اداري

فهرست مطالب
عنوان                                    صفحه
بخش اول : نصب سوله
بررسي زمين پروژه از نظر عوارض                         1
كنترل ابعاد زمين با نقشه اجرايي                         1
شروع عمليات خاك برداري                         1
پياده كردن و ميخ كوبي                             1
شروع عمليات پي كني و قالب بندي                    2
نصب كف ستون و بولت                             2
عمليات بتن ريزي                                 3
مراحل نصب سوله                                 3
بخش دوم: اداري
مقدمه                                        8   
 بازديد از زمين و ريشه کني                            10
 پياده سازی نقشه                                11
 گود برداری                                    12
پی کنی                                     13
آرماتوربندی شبکه فونداسیون                        22
شمع كوبي                                24
بتن                                 25
دستگاه بتن ساز یا مخلوط کن                         33
ويبره كردن بتن                                38
قالب بندی ستونها                                41
تيرچه                                         41
بلوک                                        42
پله هاي بتن مسلح                                 43
دالها                                         44
ديوارها                                     47
ستون                                        51
آجر چيني                                    57
ديوار دو جداره                                 58
نعل درگاه                                    58
سقف كاذب                                    59
تاسيسات                                     61

بررسی زمین پروژه از نظر عوارض ( پستی وبلندی) :
برای شروع به انجام هر پروژه عمرانی میبایست به شناخت و بررسی زمین آن پروژه پرداخت . در این ضمینه ما ابتدا با کمک دوربین ترازیاب تمام زمین محل احداث پروژه را ترازیابی کردیم و سپس با در دست داشتن کدهای ارتفاعی شروع به تسطیح  زمین
پروژه کردیم تا به کدهای مشخص شده در نقشه اجرایی برای اجرای فنداسیون  برسیم. در این مرحله است که میبایست حجم عملیات خاکی مشخص گردد تا با توجه به آن نوع وسیله خاکبرداری تعیین شود . در این پروژه با توجه به وسعت و کد ارتفاعی نقشه اجرایی لدر بهترین انتخاب برای برداشت خاک میباشد.
کنترل ابعاد زمین با نقشه اجرایی ( کنترل بر وکف ):
برای پیاده کردن هر نقشه اجرایی باید ارتفاع زمین پروژه با ارتفاع کف کوچه یا خیابان اطراف خود مورد بررسی قرار گیرد .اهمیت این موضوع به این علت است که همیشه باید کف پروژها قدری بالاتر از سطح خیابان قرار گیرد تا پس از کف سازی خیابان پروژه ما پایین تر از سطح خیابان قرار نگیرد تا پس از بارند گی نزولات  جوی به آن آسیبی نرساند . بر ساختمان هم از اهمیت خاصی برخوردار است و معمولا از لب جدول یا مثلا از تیرهای برق سنجیده می شود تا پروژه ها تماما در یک  راستا قرار گیرند. در این پروژه رفرنس ما برای کنترل ابعاد زمین دیوار همسایه  بود . تمامی طول ها در این مرحله باید انداره گیری شود وبه دقت کنترل گردد.عدم کنترل برداشت ها در این مرحله میتواند خسارت های بسیار سنگینی را به پروژه بزند .در این مرحله ما تمام طول ها را با استفاده از دوربین نقشه برداری پیاده کردیم و زاویای مورد نظر را که معمولا زوایای 90 درجه هستند پیاده کردیم.
شروع عملیات خاکبرداری :
در این مرحله وبا داشتن کدهای ارتفاعی برای ما پستی و بلندی ها مشخص می گردد و با استفاده از لدر که با وجود خاک بسیار نرم منطقه بهترین انتخاب ممکن برای خاک برداری می باشد شروع به عملیات خاکبرداری میکنیم . ما در این پروژه 80 سانتی متر خاکبرداری کردیم . تمامی خاک های برداشته شده در این مرحله به نقطه های از زمین که بلا استفاده بود حمل شد تا در مراحل بعدی از آن استفاده گردد . پس از اتمام کار یکبار دیگر کد های ارتفاعی را چک می کنیم تا از صحت عملیات خاکبرداری اطمینان حاصل.

پیاده کردن و میخ کوبی وریختن گچ :
در حین پیاده کردن نقشه ها تمامی نقاط برداشت شده را با میخ فولادی که در زمین کوبیده می شود مشخص می کنند . سپس سرتاسر کار را با ریختن گچ مشخص می کنند و روی آن شروع به قالب بندی می کنند .برای ریختن گچ فاصله بین میخ ها را با ریسمان کار به هم وصل می کنند و روی آن ها  گچ می ریزند . باید اطرف میخ های فولادی را با ریختن ملات ما سه سیمان ثابت کرد تا پایان پروژه میخ ها تکان نخورند . در ضمن میخ ها باید با فواصل مشخص از نقاط اصلی خود حفظ شوند . چون ممکن است میخ ها در حین پی کنی از بین بروند .

شروع عملیات پی کنی و قالب بندی  :
در این مرحله روی گچ های ریخته شده باید قالب بندی شود . ما در این پروژه از قالب اجری استفاده می کنیم . علت این انتخاب این است که ما در مرحله دیوار چینی می توانیم از این آجر ها دوباره استفاده کنیم  پس در هزینه  ها صرفه جویی مکنیم .
پس از چیدن دیوار به ارتفاع مورد نظر که در این پروژه 50سانتی متر برای شناژ و60 سانتی متر برای پی است بایستی به رگلاژ کردن کف پی پرداخت . این کار با ریختن بتن مگر یا همان بتن نظافت انجام می گیرد . تا اولا پی به طور مستقیم با خاک  در تماس نباشد و رفت و آمد کارگران در مرحله آرماتور بندی  باعث گلی شدن میلگردها نشود و سطح کاملا ترازی زیر پی ایجاد شود . در پایان دیوار چینی اطراف ها با پلاستیک گرفته تا اولا شیره بتن در حین بتن ریزی از لای بند های دیوار خارج نشود و ثانیا آجرها به بتن نچسبند تا بتوان از آن ها در مرحله دیوار چینی استفاده مجدد کرد . در نهایت کار قالب بندی پروژه که تقریبا 10 روز به طول انجاید به پایان رسید .
آرماتور بندی پی :
در این مرحله باید مطابق نقشه های اجرایی که در پلان فنداسیون مشخص شده است نسبت به بریدن آرماتورها اقدام کرد . نکات مهم در این مرحله  رعایت دقیق اندازه ها و رعایت همپوشانی میلگرد ها در محل قطع میلگرد ها و همچنین رعایت خم ها در گوشه پی می باشد . در این مرحله در زیرآرماتورها از لقمه های سیمانی استفاده می شود تا بتن بتواند به اندازه موجود که در نقشه ها به عنوان کاور نام برده می شود زیر میلگرد ها نفود کند . ما در این پروژه از لقمه های سیمانی که ضخامت آن ها 7 سانتی متر بود استفاده کردیم وآن ها را در فواصل 50 سانتی متری هم قرار دادیم . نحوه درست کردن لقمه سیمانی به این ترتیب است که در ظروف یکبار  مصرف مقداری ملات ماسه سیمان پر عیا ر ریخته می شود و در درون آن هم از سیم آرماتور بندی استفاده می شود . سیم را برای فیکس کردن لقمه هاو آرماتورها در آن قرار می دهند و پر عیار بودن ملات هم به علت آن است که لقمه ها  در زیر فشار نشکنند . در این  پروژه  که از پی منفرد به ابعاد 250*250و 200*250و 150*150 استفاده شد . آرماتورها فقط در یک ردیف وآن هم در قسمت تحتانی مورد استفاده قرار گرفت واز آرماتورهای( 16ø) استفاده گردید.فقط در شناژهای رابط از خاموت استفاده شد .
نصب کف ستون و بلت ها :
در این مرحله می بایست کف ستون ها را در جای خود قرار دا د و نصب کرد . ما در کار نصب کف ستون ها به مشکل برخوردیم . چون در رکلاژ کردن کف پی در یک قسمت خاص از دوربین استفاده نکردیم و همین امر باعث ایجاد خطای بزرگی در نصب شد . در این قسمت به علت عدم وجود دوربین از شلنگ تراز استفاده شد که به علت نا وارد بودن گروه اجرا و زیاد بودن طول کف پی کاملا تراز نشد و کف ستون ها در ارتفاع مورد نظر کمی بالا و پایین شدند . برای حل این مشکل به ناچار در زیر بعضی از بلت ها از لقمه استفاده کردیم . در این مرحله باید کف ستون ها حتما در آکس مورد مورد نظر خود قرار گیرند . این کار با کشیدن ریسمان کار بین میلگردهایی که  کوبیده ایم انجام میدهیم . نصب کف ستون ها در این مرحله با توجه به تک سفرهای بودن پی به درستی انجام نمی پذیرد چون بلت ها درهنگام بتن ریزی تکان می خورند .ضمنا در این مرحله باید کف ستون ها تراز شوند . سپس با نصب یک کف ستون کاملا دقیق و خواندن کد ارتفاعی روی کف ستون برای تمامی کف ستون های دیگر نیز همان کد را باید بخوانیم . در مرحله نصب کف ستون باید دقت شود تا بلت ها به اندازه کافی از کف ستون بیرون بزنند تا امکان پیچ شدن ستون های سوله هنگام نصب فراهم شود .
در عکس زیر نصب ناصحیح یک بلیت را می بینیم :
شکل سمت راست اجرای درست بلت را نشان می دهد و شکل سمت چپ اجرای صحیح را نشان می دهد .

همان طور که در شکل ها هم دیده می شود در زیر صفحه ها از گروت استفاده شده است .که تغییرات حجمی آن از سیمان بیشتر است و میتواند زیر کف ستون را کاملا پر کند .

عملیات بتن ریزی :
پس از قالب بندی و آ رماتور بندی حالا نوبت به ریختن بتن میرسد . قبل از عملیات بتن ریزی باید صحت تمام کارها چک شود چون در روز بتن ریزی امکان تغییرات و اصلاحات کمتر پیش می آید . معمولا بتن ریزی پی به علت حجیم بودن به صورت دستی ریخته نمیشود واز بتن آماده استفاده می شود . در روز بتن ریزی وجود پرسنل نظارتی الزامی است چون معمولا افرادی که بتن را میریزند تمایل دارند که بتن را کاراتر وروان تر کنند و معمولا این کار را از طریق اضافه کردن آب انجام می دهند که در کیفیت بتن را شدیدا کاهش میدهد .در ضمن باید بتن ریخته شده با دقت بسیار بالا ویبره شود  تا تمامی حباب های هوا از بتن خارج گردد . ویبره هم باید به صورت عمودی وارد بتن گرددو آهسته ازآن خارج گردد . در حین عملیات بتن ریزی باید راستای صفحه ها کنترل گردد تا از محور اصلی خود خارج نگردد . در نهایت با کشیدن ماله وصاف کردن سطح بتن کار بتن ریزی  به اتمام میرسد . پس از گذشت 10 روز از بتن ریزی سوله ها برای نصب آماده شدند .
مراحل نصب سوله :
برای نصب سوله ها ابتدا ستون های سوله در محل مورد نظر نصب می کنند و این کار توسط جرثقیل و گروه نصب سوله که از طرف شرکت سوله ساز به محل پروژه اعزام می شوند, انجام می گیرد . در بعضی  از ستون ها صفحه ای به کف ستون متصل است و فقط در هنگام به بلت ها پیچ میشود و در ستون های دیگر به کف ستون جوش می شوند . پس از نصب ستون ها ی به صورت کامل حال موقع نصب تیرهای مایل سقف است که تماما به پیچ و مهره است و قبل از آن هم نوبت مهارهای ستون (بادبند ها ) است که با بست های غورباقه ای محکم  می شوند .همین مهار بندی در سقف ها هم رعایت می شود . در سقف سوله  از پروفیل های (Z)  شکل که دقیقا از وسط به طرفین به فواصل 80تا 90 سانتی متری نصب می شوند .به اشکال زیر توجه کنید :

 
نحوه اتصال پابه سوله به فونداسيون

نمايش بسط قورباغه اي براي مهار ستونها

پی کنی
پی کنی در ساختمان به دو منظور انجام می شود :
1.    دسترسی به زمین سخت و مقاوم ،زیرا بارهای ساختمان نهایتا به زمین منتقل می شود و در نتیجه زمین زیر پی باید مطمئن باشد و نشست نکند .
2.    برای محافظت پی ساختمان وجلوگیری ازاثرات جوی مانند یخ زدگی و نیروها ی جانبی پس از پیاده کردن نقشه روی زمین ، شروع به پی کنی می کنیم.
پی کنی در زمینهای متفاوت از حیث جنس و مقاومت زمین ، وجود آبهای سطحی ، فرق می کند ابعاد پی کنی به ابعاد پی و عمق پی کنی به ارتفاع پی و شرایط اقلیمی بستگی دارد . به هر حال در هر نوع آب و هوایی عمق پی کنی نباید از 50 سانتی متر کمتر شود .
پی سازی و هدف آن :
بارهای وارد از سقف ساختمان به ستونها و یا دیوارها ونهایتا به پی ساختمان وارد می شود . پی نیز بارهای وارده را به زمین منتقل می کند . پس پی عمل انتقال کلیه ی بارهای ساختمان به زمین است . پس باید به گونه ای اجرا شود که بتواند صدها تن وزن ساختمان و اشیایی که درآن قرار دارد را تحمل کند . غیر از طرح و اجرا باید به جنس مصالح پی توجه کرد که مصالح از مرغوبتری آن نوع باشد و نحوه ی ساخت آن کاملا اصولی وو فنی باشد . ابعاد پی بستگی به مقاومت زمین و نیروهای وارد بر پی و جنس و مقاومت مصالح آن دارد.
آماده سازی پی :
قبل از پی سازی باید کف پی را آماده کرد بدین صورت که کف پی باید کاملا مسطح و عاری از هر گونه مواد زاید باشد . همچنین نباید با خاک دستی یا با مصالح غیر مقاوم پر شده باشد . برای تسطیح و آماده سازی نهایی کف پی آن را با بتن سبک (مگر) یعنی با بتونی که در هر متر مکعب ساخته شده ی آن حدود 150 کیلوگرم سیمان باشد ، تسطیح می کنیم . وظیفه ی بتن مگر پر کردن حفره هایی است که هنگام پی کنی در زمین به وجود آمده است و همچنین یه وجود آوردن سطح کاملا تراز ،برای انجام عملیات پی سازی است .
دو اصل اساسی در طراحی شالوده ها باید رعایت شود:
1.    نشست کلی سازه به مقدار قابل قبول و جزئی معدود شود.
2.    قسمتهای مختلف سازه تا حد امکان نباید دارای نشستهای نا مساوی باشند .
در عمل برای معدود کردن نشست ،نیروهای ناشی از سازه را باید به لایه هایی منتقل کنیم که دارای مقاومت کافی باشد و برای کاهش تنش فشاری ، نیروهای وارده را در سطح وسیعی گسترده کرده به پی وارد می کنیم .

پی سازی در ساختمانهای فلزی :
در ساختمانهای فلزی بیشتر از پی نقطه ای استفاده می شود ودرزمین های سست و ساختمانهای بسیار سنگین از پی های سراسری(پي راديه ژنرال) هم استفاده می کنند .
پي هاي نقطه اي :
پی های نقطه ای برای ساختمان هایی که بار آن به طور متمرکز به زمین منتقل می شود ساخته میگردد . مانند ساختمانهای فلزی ویا ساختمانهای بتنی .
لایه های پی های تکی و نقطه ای به شرح زیر است :
1.    زمین مناسب
2.    بتن مگر
3.    میلگردهای کف پی
4.    بتن اصلی
5.    صفحه ی زیر بتن یا میلگردهای ریشه
پی های تکی معمولا با ابعادی که به وسیله ی مهندس محاسب با توجه به قدرت مجاز تحملی زمین وبار ستون تعیین می گردد ساخته می شود این گونه پی ها را اغلب با بتن مسلح می سازند .
بتنی را مسلح می گویند که داخل آن قطعات فولادی به کار رفته باشد . این قطعات معمولا میلگرد آجدار ویا ساده می باشد .
1.    زمین مناسب:
زمینی برای پی سازی مناسب است که قدرت مجاز آن تاب تحمل وزن ساختمان را داشته باشد .در ساختمانهای بزرگ این قدرت مجاز به وسیله ی آزمایشات مکانیک خاک تعیین میگردد و در ساختمانهای کوچک باید با آزمایشات محلی قدرت مجاز خاک را تعیین نمود . در هر حال در هنگام پی سازی باید سطح زیر پی کاملا صاف و تقریبا تراز بوده و عاری از خاشاک و هر گونه عوامل خارجی باشد و باید پی سازی باید پی سازی مستقیما از روی خاک طبیعی شروع شود .

2.    بتن مگر:
بتن مگر که به آن بتن لاغر یا کم سیمان هم می گویند اولین قشر پی سازی درپی های نقطه ای می باشد . مقدار سیمان در بتن مگر در حدود 100 الی 150 کیلوگرم در متر مکعب است . در پی های نقطه ای بتن مگر به دو دلیل مورد استفاده قرار می گیرد .
1.    برای جلوگیری از تماس بتن اصلی پی با خاک
2.    برای رگلاژ کف پی و ایجاد سطح صافی برای ادامه ی پی سازی
ضخامت بتن مگر در حدود 10 سانتی متر می باشد و معمولا قالب بندی از روی بتن مگر شروع می شود .

3.    میلگرد های کف پی:
اصولا بتن مانند اکثر مصالح ساختمانی در مقابل نیرو های کششی ضعیف بوده و در محل تارهای کششی ترک هایی در آنجا ایجاد می شود ، لذا برای جلوگیری از ترکیدن بتن ، در محل تارهای کششی میلگردهای فولادی قرار می دهند .
فولاد آلیاژی است که از دو عنصر اصلی آهن و کربن و عناصر فرعی دیگری تشکیل گردیده است .مقدار کربن این آلیاژ بر حسب نوع فولاد آن از 0.2الی 0.3 درصد در آهن متغیر می باشد .در بتن فولاد به صورت میلگردهای ساده و یا میلگردهای آجدار مصرف می شود .میلگرد را با قطر ان می خوانند .با سیستم متریک میلگرد با قطرهای 2و3و4و5و6و8و10و12و14و16و... 50وجود دارد .
تارهای کششی در پی های نقطه ای در کف پی بوده و میلگردهارا در دو جهت به صورت مشبک (در حدود 5 سانتی متر بالاتر از کف)روی بتن مگر قرار می دهند. 
این آرماتور های شبکه ای را که از قبل به اندازه متناسب (درحدود  5سانتیمترکوچکتراز ابعاد پی ، 2.5 سانتیمتر از طرف ) بافته شده است در کف پی قرار داده و زیر آن را با تکه های کوچک ش و یا تکه های بتن قدری بالاتر از کف پی قرار می دهند به طوری که در موقع بتن ریزی این شبکه کاملا در بتن غرق بشود ویا می توان ابتدا در حدود 5 سانتیمتر در کف پی بتن ریخت و بعد این آرماتورها را روی آن قرار داده و بتن ریزی را تا ضخامت تعیین شده در نقشه ادامه داد ولی این کار همیشه ممکن نیست زیرا اغلب مواقع وجود شبکه های شناژ مانع از این کار می شود. باید توجه داشت که سر کلیه ی آرماتورها به صورت چنکگ خم شده ویا به صورت گونیا بر گردانیده شود .
باید دقت شود که کلیه ی محل های برخورد میلگردهای چپو راست با مفتول بسته شود  طول d و شعاع R نسبت به نمره ی میلگردهای مختلف متفاوت است و طبق آیین نامه و محاسبه برای میلگردهای مختلف تعیین می گردد . باید توجه شود که هیچ وقت میلگردهایی که در داخل بتن قراتر می گیرد نباید رنگ آمیزی شده و یا به روغن آغشته شود زیرا در این صورت رنگ روی میلگرد مانع چسبیدن فولاد و بتن به یکدیگر می گردد . باید دقت نمود میلگردهای مصرفی صاف و بدون انحنای موضعی باشد .
فاصله ی میلگردها باید یکنواخت باشد به طوری که بزرگترین دانه بتن به راحتی از داخل آن عبور کند . در موقع بتن ریزی باید دقت شود که بتن پی یا ستون ویا دال بتنی کاملا یکپارچه و توپر و متراکم بوده و درآن حفره های خالی وجود نداشته باشد (کرمو نباشد) برای این کار اغلب از ویبراتوراستفاده می نمایند.
4.    بتن اصلی:
بتن از مخلوط شن وماسه و سیمان و آب تشکیل می گردد
5.    صفحه ی زیر ستون یا میلگرد ریشه:
در ساختمان فولادی زیر ستون روی پی صفحه ای فلزی که ابعاد آن محاسبه می گردد قرار می دهند . چون ممکن است به ستون بجز بارهای عمودی نیروهای جانبی نیز وارد گردد صفحه ی زیر ستون را بوسیله ی میلگردهایی در بتن محکم می کنند .
برای این عمل به دو صورت عمل می گردد :
1.    4 میلگرد با نمره ی زیاد که یک سر آن خم شده است و سر دیگر آن را پیچ و مهره کرده اند در بتن قرار می دهندو درصفحه ی زیر ستون هم 4 عدد سوراخ درست در مقابل این 4 میلگرد ایجاد می نمایند و میلگردها را از داخل سوراخ رد کرده و با مهره محکم می کنند . این روش ، روشی مطمئن بوده ولی اجرای آن مشکل می باشد ، به این میلگردها بولت می گویند .
2.    روش دوم این است که میلگردهایی را به زیر صفحه جوش داده و آنرا در موقع بتن ریزی داخل بتن ریزی پی قرار می دهند در این طریقه چون بتن بعد از خشک شدن قدری تقلیل حجم می دهد اغلب زیر صفحه خالی می ماند . برای جلو گیری از این کار در وسط صفحه یک سوراخ ایجاد می نمایند تا بتن از این سوراخ بیرون بیاید ، البته باز هم زیر آن مقداری خالی می ماند .
پي هاي سراسري يا گسترده :
به اينگونه از پي ها كه راديه ژنرال هم مي گوينداز بتن مسلح ساخته مي شود وداراي محاسبات فني مفصل بوده و بايد با دقت اجرا شود براي ساختمانهايي كه داراي وزن فوق العاده زياد بوده و يا ساختمانهايي كه در زمينهاي سست سساخته مي شود اين گونه پي ها ايجاد مي گردد. براي ساختن پي هاي سراسري بايد صفحه اي از بتن به طول و عرض تمام زير بناي ساختمان به ضخامت محاسبه شده حداقل در حدود 80تا100 سانتيمتر ريخته شود ميلگردهاي اين صفحه بتني طبق محاسبه بدست مي آيد . طبعا در محلهايي كه بار بيشتري وجود دارد ميلگردهاي بيشتري گذاشته مي شود مانند زير واطراف ستونها . آرماتورهاي ريشه براي ايجاد ستونهاي بتني و يا صفحه هاي فلزي زير ستون براي ستون هاي فلزي روي اين صفحه بتني نصب مي گردد اين صفحه بتني مانند سيني بزرگ است كه ساختمان روي آن قرار مي گيرد .در اكثر قريب به اتفاق مواقع در اين گونه پي سازها از دو شبكه ارماتور استفاده مي شود يكي در قسمت فشاري و يكي در قسمت كششي .
بسته به محاسبات سازه، ممکن است که آرماتوربندی فونداسیون از یک شبکه حصیری یا از دو شبکه حصیری یعنی یک شبکه در پایین و یک شبکه در بالا، استفاده می نماییم که برای قرار دادن شبکه حصیری بالا در داخل فونداسیــون باید در زیر آن از خرک استفاده می نمایند.
ارتفاع « خرک » برابر است با:
کاوربتن بالاوپایین( 80mm ) ــ ضخامت میلگرد بالاو پایین ــ ارتفاع بتن فونداسیون
  بعد از انجام شبکه حصیری بالا وپایین محل پروژه را باید دوباره گونیا کرده وجای ستون ها را مشخص کنیم.بسته به اینکه اسکلت بتنی یا فــلزی باشد ریـشه های انتـظار ستون هارا نصب می نماییم. این میلگردهای انتظار اصولأ بصورت L می باشد ،که اندازه میلگردهای انتظار اصولأ در نقشه مشخص شده است  و اگر غیر از این باشد،داریم :.
ارتفاع ریشه های انتظاربرابر است با:
    20-30برا بر پاشنه(خم) + 50 برابر قطر میلگرد + کاور بتن – ضخامت بتن
که ریشه های انتظار باید قبل از بتن ریزی، محکم شده و سپس مجددا" آکس بندی اجراگردد.
بعد از اتمام آرماتوربندی شبکه های حصـیری بسته به مشخصات نقــشه، اگر قرار باشد نقاطی را ( اصولأ زیر ستونها ) تقویت نماییم ، باید میلگردهای تقویتی را آماده نموده و در فواصل مشخص شده با مفتول آرماتوربندی محکم ببندیم.
از نکاتی که باید قبل از بتن ریزی مورد توجه قرار گیرد، قرار دادن کاور در زیر میلگردها جهت پوشش قالب بتنی می باشد.
فواصل بین میلگردها و اتصالات آنها باید به صورتی باشد که عمل بتن ریزی و همچنین ویبره کردن بتن بدون مشکل انجام پذیرد یعنی شلنگ ویبره از داخل میلگردها عبور نماید.
آرماتوربندی شبکه فونداسیون :
آرماتوربندی فونداسیون اصولأ از نوع حصیری بوده که همان آرماتوربنـدی مشبک می باشد. در این حالت آرماتورها یک سری به صورت افقی در راستایی بسته شده به موازات همدیگر می باشند و سری دیگر آرماتورها، بر روی آنها و عمود در جهت سـری قبل، با مفتول آرماتوربندی به یکدیگر متصل شده وبافته می شوندودرنهایت یک شبکه شطرنجی به وجود می آید که آرماتوربندی حصیری نامیده می شود.
شمع كوبي :
در زمينهايي كه خيلي سست بوده و به هيچ وجه قدرت تحمل بار ساختمان را نداشته باشند مانند خاكهاي دستي و يا زمين هاي ماسه اي و يا در محلهايي كه زمين بكر ئر عمق هاي زياد قرار داشته و برداشتن كليه ي خاك هاي سطحي مقرون به صرفه نباشند از طريق شمع كوبي بار ساختمان را به زمين بكر منتقل مي نمايد .بدين طريق كه در امتداد پي هاي ساختمان يعني در طول ديوارهاي اصلي كه باربر مي باشند با فاصله هاي معين (در حدود 2متر يا 5/2 متر ) مانند شكل فوق چاه حفر مي نمايند . و در ساختمان هاي فلزي و بتني كه بايد پي نقطه اي اجرا كنيم زير هر ستون چاه حفر مي كنند و اين حفاري را تا زمين بكر و محكم ادامه مي دهند و كف چاه ها را خزينه نموده تا سطح اتكاء آن با زمين بيشتر باشد .بعد اين چا ها رابا بتن و يا شفته پر مي كنند .در موقع پر كردن اين چاهها با بتن بايد سعي نمود از ايجاد حفرهاي خالي مخصوصا در كناره هاي خزينه جلو گيري شود .براي اين كار مي توان با پرتاب سنگ هاي كوچك و بزرگ بتن را به تمام گوشه هاي چاه هدايت نمود و از ايجاد اين نوع حفره ها جلو گيري كرد . مقدار اين سنگ ها حتي مي تواند تا 30درصد حجم بتن باشد و يا مي توان ضمن بتن ريزي ان را با چوب هاي بلند كوبيد .البته اين كار در صورتي ممكن است كه عمق چاه ها زياد نباشد .بعد از پر كردن اين چاهها روي آن را به وسيله ي طاقهاي اجري و يا سنگي و يا تيرهاي بتني به هم مربوط نمود
وبعدروي آن راديوارچيني مينماييم ويابانصب صفحه هاي فلزي روي آن اسكلت فلزي بنامي كنيم خاصيت اين چاه ها بدين طريق مي باشدكه شفته يابتن پس ازخودگيري مانندستوني است كه درزيرزمين بناشده وطاق ياتيربتني روي آن مانندكلافي اين پايه هارابه يكديگرمتصل مي كندودرنتيجه بارساختمان مستقيمابه زمين بكرومحكم منتقل مي نمايدوقسمتي ازبارساختمان نيز به وسيله اصتحكاك ايجادشده بين ان ستون بتني وخاك اطراف حتي اگر خاك دستي هم باشدتحمل مي شود.بديهي است كه در موقع بتن ريزي شيرهي بتن بهداخل خاك اطراف نفوذ كرده و به ان چنگ مي اندازد كه اين خود موجب اصطحكاك بيشتر مي گرددبا وجود بر اين كه چنين فرض مي شود كه كليه ي بارهاي وارده بر اين شمع كوبي محوري مي باشد ولي براي تحمل ممانهاي احتمالي بهتر است در هر چاه 8تا10عدد ميلگرد اجدار  كه قطر ان به وسيله محاسبه به دست مي ايد و نبايد از ميلگرد نمره ي  10 كمتر قرار مي دهند و ان را به وسيله ي ميلگرد هاي عرضي مارپيچي شده به يكديگر متصل مي نمايند . اين نوع شمع كه در محل ريخته مي شود  ساده ترين نوع شمع كوبي مي باشد ممكن است به جاي حفر چاه و بتن ريزي تيرهاي بتني يا فولادي را كه در خارج كارگاه تهيه شده است به محل كارگاه حمل نموده و در زمين محل پي به وسيله چكش هاي مكانيكي كوبيده و بعد روي ان را مانند طريقه فوق بهم متصل نموده و ساختمان را ادامه داد . در بعضي مواقع به علت سستي فوق العاده زمين و ريزشي بودن آن حفر چاه خالي از اشكال نيست و داراي خطرات جاني براي مقني مي باشد . براي جلو گيري از ريزش اين گونه چاهها معمولا از حلقه هاي بتني و يا سلفي كه با آن كول يا كور مي گويند استفاده مي شود كولهاي بتني يك تكه و يا دو تكه و كول هاي سفالي دو تكه هستند . قطر اين استوانه هاي بتني در حدود 80الي 100سانتيمتر بوده و ارتفاع آن ها در حدود 10سانتيمتر است . اين استوانه ها كاملا گرد نيستند . طرز استفاده از كول بدين طريق است كه ابتدا در حدود 30الي 40 سانتيمتر از محل چاه را حفر نموده و اولين كول را روي زمين حفر شده قرار مي دهند و بعد زير آن را خالي كرده تا كول پايين تر برود آنگاه كول دوم را روي آن قرار مي دهند و همينطور كار را ادامه مي دهند . چنانچه كول هاي قبلي در اثر ريزش بدنه چاه تنگ افتاده باشد و در نتيجه پايين تر نرود در اين موقع از كول هاي دو تكه استفاده مي نمايند . بدين طريق كه ابتدا زير كول قبلي را خالي كرده و يكي ازتكه هاي كول جديد را نصب كرده و بعد تكه دوم را در محل خود قرار مي دهند . بايد توجه داشت كه در موقع نصب كول هاي دو تكه انها را طوري نصب كنند كه درز انها مقابل هم قرار نگيرد .
بتن : 
 بتن سنگي است مصنوعي كه از مواد سنگي (شن وماسه )- آب و سيمان تشكيل شده و به علت رواني قالب خود را پر كرده و به شكل قالب خود در مي آيد .
1- مصالح سنگي
مصالح سنگي كه در بتن مصرف مي شود شن و ماسه مي باشد كه در حدود 80درصد حجم بتن را تشكيل مي دهد .دانه هاي سنگي تا بزرگي 5 ميليمتر بزرگتر را ماسه و از 5 ميليمتر بزرگتر را شن مي گويند . قسمت اعظم مقاومت بتن بستگي به مقاومت شن و ماسه مصرفي دارد در نتيجه بايد در انتخاب معادن شن و ماسه جهت بتن ريزي هاي بزرگ نهايت دقت را به عمل آورده و به وسيله ازمايشگاه بايد مقاومت دانه ها و درصد بزرگي آن تاييد گردد همچنين شن و ماسه مصرفي در بتن بايد در مقابل عوامل جوي مقاوم بوده و به مرور زمان خورندگي در انها ايجاد نشود .
2-آب
آب در بتن داراي سه نقش اساسي مي باشد
1.    سيمان در مجاورت آب شروع به فعل و انفعالات شيميايي نموده و تشكيل سيليكاتها و آلوميناتهاي كلسيم متبلور مي دهد كه اساس گرفتن و سخت شدن بتن مي باشد. اين مقدار آب در حدود 20 الي 25 درصد وزن سيمان است .
2.    آب سطح دانه هاي سنگي را تر نموده و باعث لغزش اين عناصر به روي يكديگر مي گردد. بديهي است هر چه سطح دانه ها بيشتر باشد يعني هر قدر دانه ها ريزتر باشد آب بيشتري در اين قسمت مصرف مي شود به همين علت مقدار اين آب متفاوت بوده و در حدود 25درصد وزن سيمان مي باشد.
3.    آب باعث روان شدن بتن مي گردد تا بهتر بتوان بتن را حمل نموده ودر قالب ريخته و آن را به شكل قالب در آورد .
بديهي است فقط آب قسمت اول در بتن باقي مي ماند و آب دو قسمت ديگر به مرور تبخير گشته و جاي آن به صورت فضاي خالي كه ممكن است به صورت تارهاي مويين باشد دربتن باقي بماند كه اين خود باعث پوكي بتن گشته و موجب ضعف قطعه بتني مي گردد.به همين علت بايد كاملا توجه نمود كه آب مصرفي در بتن از ميزان معيني تجاوزننمايد در موقع بتن سازي و مخلوط كردن آب با سيمان و شن و ماسه بايد به ميزان آب موجود در شن و ماسه يعني رطوبت شن و ماسه نيز توجه نمود.
3- سيمان
سيمان واژه لاتيني است كه از كلمه Caementun  و يا Caedimentumگرفته شده و معني آن خرده سنگ مي باشد . سيمان ماده چسبنده است به رنگ خاكستري كه در مجاورت آب و در مجاورت هوا در اثر فعل و انفعالات پيچيده شيميايي سخت گشته و قطعات خرده سنگ مجاور خود را به يكديگر مي چسبانند . تاريخچه كشف و مصرف سيمان از بحث اين كتاب خارج مي باشد و فقط با اين اكتفا مي شود كه براي اولين بار سيمان پرتلند به وسيله شخصي در انگلستان كشف گرديد و چون رنگ آن بعد از خشك شدن به رنگ سنگ هاي ساحلي جزيره پرتلند بود بنام سيمان پرتلند معروف گرديد . سيمان پرتلند رايج ترين نوع سيمان مصرفي در دنيا است .
بتن آرمه از دو جزء اصلی تشکیل شده است:
بتن سنگی است مصنوعی که از اختـلاط سیمان ، آب و سنگدانه های ریز و درشت به نسبتهای معین، به وجود می آید به این ترتیب که از واکنش شیمیایی آب و سیمان، یک لعاب چسباننده به وجود می آید که این توده جدا ازهم را به یکدیگر چسبانده و سخت شدن لعاب باعث استحکام این مجموعه می گردد.
قابل توجه است که از بهترین نوع مصالح می توان هم بتن بسیار خوب تهیه کرد و هم بتن بسیار بد، ولی از اختلاط مصالح بد، هرگز نمی توان به بتنی خوب، دست یافت.
بتن در لحظات اولیه اختلاط، حالت خمیری دارد و پس از انجام عملیاتی، از قبیل ریختن در قالب ، لرزاندن یا ویبـره کردن و مراقبت از آن با گذشت زمان، این خمیـر گرفته و سخت شده و شکل قالب خودرا می گیرد. بنابراین بتن در دوحالت خمیری و سخت شده باید بتواند انتظاراتی که طراح سازه از آن دارد را بر آورده سازد که عبارتند از :
بتن تازه :
بتن باید در عین روانی، به صورت خمیری نسبتأ سفت باشد تا ضمن حمل و نقل ، اجزاء تشکیل دهنده آن از هم جدا نشده و در یک گوشه جمع نشود.
باید بتوان به سهولت بتن را، بدون آنکه پیوستگی و دانه بندی آن  بهم بخورد در محـل مورد نظر خالی کرد. بهمین منظور در پروژه هایی که ارتفاع دستگاه بتن ساز یا اپراتور و محلی که باید بتن ریخته شود زیاد است از شوت یا قیفهای مخصوص استفاده می شود.
باید بتوان به راحتی بتن را در قالب جا داد به صورتی که تمام گوشه ها و زوایای قالب ها و دور میلگردها توسط بتن، پر شده و بتوان حتـــی المقدور هوای موجود در بتـــن تازه را خارج کرده و آن را متراکم نمود ( به وسیله ویبراتور ) .باید بتوان به راحتی سطح بتن تازه را صاف و پرداخت کرد.
بتن سخت شده :
بتن باید بعد از سفت و سخت شدن ، شرایط زیر را دارا باشد :
1.    مقاومت به نیروهای وارده و تلاشهای حاصله و مقاومت به سایش.
2.    پایایی، به عبارت دیگر حفظ کمیت بهره برداری در طول زمان.
3.    مقاومت به عوامل محیطی که عبارتند از عوامل شیمیایی ، یخبندان و گرما یا اثر تخریبی آب.
4.    ثبات حجم، یعنی عدم تغییر حجم به نحوی که سازه ها تنش ایجاد شود.
5.    ناتراوایی، یعنی آب کمتر به آن نفوذ نماید یا از آن عبور نماید.

موادتشکیل دهنده بتن :
ـ سیمان :
جسم چسبنده و چسباننده ای که اختلاط با آب تولید لعابی می کند که دور دانه های سنگی را گرفته و سخت شدن این لعاب باعث بهم پیوستن مصالح می شود.
ـ سنگدانه :
مصالح سنگی یا سنگدانه یا مصالح خنثی به مصالحی گفته می شودکه توسط لعاب سیمان به یکدیگر چسبیده و استـخوان بندی بتـن را تشکیل می دهند. از این لحاظ به آنها خنثی گفته می شود که در واکنش گرفتن و سخت شدن بتن وارد نمی شوند ، بلکه دارای خواص شیمیایی و فیزیکی هستند که بر کیفیت و عملکرد بتن، کاملأ مؤثرند.
شکل و بافت مصالح سنگی درشت دانه، نیز بر کیفیت بتن مؤثر است.
از این لحاظ می توان مصالح را به صورت زیر رده بندی نمود :
1.    مصالح غلتیده :
 که کاملأ توسط آب، غلتانده شده و زوایای آنها از بین رفته و گرد گوشه اند مانند ماسه رودخانه ای.
2.    مصالح تیز گوشه :
 که دارای لبه هایی کاملأ مشخص در محل برخورد سطوح جانبی مختلف با یکدیگر هستند مانند سنگهای شکسته و سنگهای گدازه ای ( سنگهای شکسته به اندازه کمتر از 1.5cm را نخودی نامیده و به سنگهای با اندازه 1.5-3cm سنگ شکسته نامیده و سنگهای بزرگتر از 3cm را گراول می نامیم. )
3.    مصالح پولکی :
 که ضخامت آنها نسبت به دو بعد دیگرشان، بسیار کم است.
4.    مصالح سوزنی :
 که طول آنها، نسبت به دو بعد دیگرشان، بسیار زیاد است.
ـ آب :
تقریبأ تمام آبهای طبیعی، قابل آشامیدن و بدون طعم که فاقد املاح خارجی باشند، برای ساختن بتن قابل استفاده هستند.

ساخت بتن :
نخستین گام، برای ساختن بتـن تعیین نظریه دانه بندی است یعنی تعیین نسبتهای اختـلاط مصالح متشکله بتن با یکدیگر و به عبارت دیگر، تعیین فرمول کارگاهی است که عبارتند از :
مشخصات سنگدانه ها ، از قبیل دانه بندی، وزن مخصوص ، شکل و بافت سطحی دانه ها، نوع سیمان و نرمی آن و میزان پیمانه سیمان مشخصات شیمیایی آب ، وجود و میزان مواد افزودنی در بتن ، وسایل حمل و متراکم کردن بتن ، چگونگی آرماتوربندی ، شرایط آب و هوایی و محیطی ، محل ساخت بتن و محل قرار گیری عنصر بتنی مورد نظر می باشد.
دستگاه بتن ساز یا مخلوط کن :
1.    از نوع دوار :
 دارای جامی هستند که حول محور افقی یا مایل با زاویه کم، به افق دوران می کنند درون این جامها از یک سری پره فولادی تشکیل شده که عمل اختلاط و بهم زدن بتن را انجام می دهد . میزان و تعداد و اندازه این پره ها، در تهیه یک بتن خوب و سرعت اختلاط ، بسیار مؤثر می باشد.
قدرت حرکت این مخلوط کن ها یا به وسیله موتور دیزل( در پروژه های بزرگ) و یا به وسیله نیروی دینام برق ( در پروژه های کوچک ساختمانی ) تأمین می شود.
2.    نوع ثابت :
 به علت عدم کاربری زیاد، از توضیح در این مورد خودداری می کنیم.

3.    کامیونهای مخلوط کن : ) Truck Mixers (
کامیونهای مخلوط کن ، در واقع نوعی مخلوط کن دواری می باشند که برای پروژه هایی که بتن در محل پروژه ساخته نمی شوند، کاربری دارند، یعنی جای دیگری ساخته شده و به وسیله این کامیونها به محل پروژه حمل شده و تخلیه می گردد.
برای حصول اطمینان از کارآیی دستگاه مخلوط کن، یکنواختی نتایج آزمایشهای زیر بر روی بتنهای حاصله که با زمان معین و تحت شرایط خاص، مخلوط شده اند، سنجیده می شود.
- اسلامپ ( روانی بتن )، نفوذ گلوله فولادی ( سفتی بتن ) ، درصد هوای بتن  ، وزن مخصوص بتن ، مقاومت فشاری ، مقاومت خمشی ، مقدار آب ملات ، ... .
آزمایشهای فوق اصولأ برای پروژه های بزرگ دولتی در هر مرحله از بتن ریزی به کرات تکرار می گردد ولی در پروژه های کوچک و شخصی، اصولأ عمل آورنده بتن یا اپراتور به صورت تجربی، عمل نموده و بتنی یکدست و یکنواخت را می سازد که در واقع کمی با معیارهای فوق فرق دارد ولی حدودأ معیارهای فوق نیز به صورت تجربی اعمال می گردد.
حمل بتن :
بتن باید به گونه ای حمل گردد که جدا شدن اجزاء و کاهش اسلامپ آن حداقل باشد. بتن با اسلامپ کم ودارای حباب های هوا به دلیل قوام خمیری آن، قابلیت حمل بیشتری دارد. وسایل حمل عبارتند از : کامیون مخلوط کن، جرثقیل، جام ، فرغون دستی و فرغون موتوری(دمپر)شوت در پایین تر از سطح زمین مناسب است. همچنین استفاده از شوت یا ریختن بتن از ارتفاع کم باعث کاهش جداشدگی دانه ها می گردد.
تسمه نقاله برای حمل افقی با ترازهای بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.
پمپ بتن برای انتقال مستقیم از محل تخلیه اصلی بتن به قالبها یا محل تخلیه ثانویه به کار می رود.
بتن ريزي  :
قبل از بتن ريزي بايد كليه ي آرماتور ها با نقشه كنترل شود ،مخصوصا دقت شود كه آرماتور به همديگر با سيم ارماتور بندي بسته شده باشد و اگر جايي فراموش شده باشد مجددا بسته شود . فاصله آرماتورها يكنواخت باشد زيرا اغلب اتفاق مي افتد كه در تير هاي اصلي كه ارماتور ها نزديك همديگر بسته مي شود فاصله بين ارماتورها يكنواخت نباشد ، بعضي از ان ها به هم چسبيده و بعضي با فاصله از همديگر قرار مي گيرند . اين موضوع باعث مي شود كه بتن نتواند كليه ميلگردها را احاطه نموده و قطعه همگن و توپري به وجود بياورد بايد محل بتن ريزي عاري از خاك و مواد زائد باشد اگر بين اتمام كار آرماتور بندي و بتن ريزي چند روز فاصله باشد حتما مي بايد محل كار با دقت  بيشتري بازديد شود
كليه قسمتهاي قالب بندي بايد با دقت بازديد شود و از استحكامتيرها و دستكها و قالب ها بايد مطمئن شويم زيرا همان طوري كه مي دانيم تا چند روز كليه ي وزن بتن و آرماتورهاي آن را همان قالب تحمل خواهند نمود و اگر نقطه ضعفي در آن باشد كه نتواند بتن را تحمل نمايد در موقع بتن ريزي شكسته وفرو ريزد ضرر مالي زيادي به كار وارد خواهد شد زيرا در روز بتن ريزي كه رفت وآمد روي قالب زياد بوده و هر كس به كاري مشغول مي باشد مشكل بتوان اقدام به تعمير كفراژ نمود . در تمام روز بتن ريزي حتما بايد يك نفر كارگر با تجربه مدام قالبها را از زير كنترل نموده و اثرات اضافه شدن وزن را روي انها در نظر داشته باشد و در موقع بروز خطر فوري افراد ديگر را مطلع نمايند .
انواع بتن :
1.    بتن مگر :
 كه به ان بتن لاغر هم مي گويند . بني است كه سيمان ان نسبت به ساير بتن ها كم بوده و در حدود 1000الي 150كيلو گرم سيمان در متر مكعب شن و ماسه مي باشد . از اين بتن براي زير پي هاي اصلي استفاده مي نمايند و به دو دليل اين بتن زير پي مورد ااستفاده قرار مي گيرد ،‌اول انكه حد فاصلي بين بتن اصلي و خاك باشد ، دوم انكه سطح پي را با اين بتن رگلاژ مي نمايند تا بتن اصلي پي روي سطح صافي قرار گيرد .
2.    بتن سبك :
 بتني است كه از سيمان و دانه هاي سبك مانند پوكه هاي معدني و غيره كه وزن مخصوص آن از دانه هاي سنگي كمتر مي باشد تشكيل شده .
اين بتن باربر نبوده فقط براي پر كردن فضا هاي خالي كه باري به آن وارد نمي شود مورد استفاده قرار ميگيرد ،مانند شيب بندي بام – پر كردن اختلافات سطح بين تيرها ي اصلي و فرعي در سقف ها . بتن سبك را با خرده اجر يا پوكه مصنوعي يا پرليت كه نوعي سنگ آتش فشان است نيز مي سازند .وزن مخصوص بتن سبك بر حسب دانه مصرفي بين 350تا1500كيلو گرم بر متر مكعب است .
3.    بتن معمولي :
 اين نوع بتن كه پر مصرفترين نوع بتن مي باشد و اغلب سازه هاي بتني با اين نوع بتن ساخته مي شود از مصالح سنگي معمولي استفاده مي شود و وزن مخصوص آن در حدود2تا5/2  تن بر متر مكعب مي باشد.
4.    بتن سنگين :
وزن مخصوص اين بتن بر حسب جنس دانه هاي سنگي كه در ان مصرف مي شود تا 5/4 تن بر متر مكعب هم مي رسد دانه هاي سنگي اين بتن مي تواند از سنگهاي آهن و يا باريت باشد . از بتن سنگين براي ساختن پناهگاه ها – ساختمان راكتورهاي اتمي استفاده  مي نمايند.
5.    بتن هوازده :
هر قدر بتن خوب متراكم شود باز هم مقداري فضاي خالي كه به وسيله حباب هوا اشغال شده است در ان موجود مي باشد . اين فضاها اگر در مجاورت آب قرار بگيرد (كه حتما هم در مجاورت آب قرار مي گيرند ) از آب پر مي شود با توجه به اين كه اين فضاهاي خالي ريز به هم ديگر مربوط مي باشد اگر در مقابل سرما قرار بگيرد اب درون انها يخ زده و در اثر ازدياد حجم بتن را متلاشي مي نمايد . براي جلوگيري از اين موضوع به وسيله مواد اضافي مانند نمك هاي قليايي و اسيد هاي چربي و غيره در بتن ايجاد حباب هواي مصنوعي مي نمايند . قطر اين حبابها در حدود 3/0 ميليمتر بوده و به همديگر راه نداشته و موجب بيرون كردن حباب هواي گفته شده در بالا گرديده خود مانند دانه هاي ريز ماسه در بتن عمل مي نمايند و در نتيجه به مقدار قابل ملاحظهاي از يخ زدن بتن جلوگيري مي نمايند . اضافه كرده اين مواد باعث مي شود كه مصرف اب بتن قدري پايين تر بيايد كه اين خود نيز نسبت آب به سيمان w/cرا پايين اورده و موجب مرغوبيت بتن مي گردد . بتن هوازده بهتر در قالب خود جا گرفته و متراكم تر مي شود ولي در حدود 3در صد از مقاومت بتن كاسته مي شود .
ويبره كردن بتن: 
معمولا در تيرها و دال ها بتن را با دستگاه ويبراتور متراكم تر مي نمايند ويبراتور دستگاهي است كه به شيلنگ بلندي ختم شده و اين شيلنگ به وسيله موتور برقي و يا بنزيني مرتعش مي شود كه با قرار دادن اين شيلنگ در داخل بتن ان را مرتعش نموده و باعث هدايت ان به تمام گوشه هاي قالب مي شوند با توجه به اين كه ويبره كردن بتن مخصوصا در دالها و تيرهاي اصلي لازنم مي باشد ولي بايد متوجه بود كه ويبره كردن بتن بيش از اندازه باعث مي شود كه دانه هاي ريز تر و دو غاب سيمان بالا امده و دانه هاي درشتر به ته غالب هدايت بشود كه اين خود باعث مجزا شدن اجزا بتن گرديده و موجب ضعف قطعه ريخته شده خواهد شد . بهتر است كه در ضمن ويبره كردن بتن به وسيله ضربه زدن به بدنه قالب و يا كوبيدن خود بتن ان را به خوبي متراكم نموده و نقاط تجمع هوا و فضاهاي خالي را به خوبي پر نماييم  . در موقع ويبره كردن بتن شيلنگ ويبراتور بايد حتي المقدور در وضع قائم نگاه داشته شود و در امتداد محورش جابه جا گرديده و خيلي ارام در حال كار كردن از بتن بيرون كشيده شود . اگر بتن را ويبره مي نماييم بايد زماني كه شيلنگ ويبراتور داخل بتن قرار مي گيرد به دفعات بوده و هر بار يك دقيقه تجاوز نكند و بعد از يك دقيقه بايد ان را در بتن جا به جا نماييم .
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان