میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش كارآموزي پروژه سينك ظرفشويي


کد محصول : 1000915 نوع فایل : word تعداد صفحات : 100 صفحه قیمت محصول : 10000 تومان تعداد بازدید 997

فهرست مطالب و صفحات نخست


سينك ظرفشويي 

فهرست
عنوان    صفحه
جمع آوري اطلاعات   
- فصل 1   
شرح و توضيح مسئله   
تعيين احتياجات   
بررسي گروه مخاطب   
نياز استفاده گر   
نياز توليدكننده   
- فصل 2   
آناليز گروه اجتماعي   
- شناخت استفاده گر محصول   
-فصل 3   
بررسي تاريخچه كار   
-فصل 4   
بررسي محيط قرارگيري   
-معرفي محيط مصرف   
-تاثيرات محيط بر توليد   
-تاثيرات توليد بر محيط   
-فصل 5   
نمونه هاي موجود در بازار   
-معايب ري نس نمونه ها   
-فصل 6   
آناليز كاركرد عملي   
-فصل 7   
آناليز فاكتورهاي انساني   
-آنتروپومتري   
-ايمني – بهداشت   
-استانداردها   
فصل 8   
آناليز فني   
-معرفي فني محصول   
-نقشه ها   
-مواد مصرفي   
-مراحل توليد و ساخت   
-بسته بندي   
فصل 9   
-طراحي    

 فصل

مقدمه
 
پيشرفت تكنولوژي در طي قرن گذشته به انسان قرن 21 توانايي و قدرت فراواني ارزاني داشته است كه طي اعصار گذشته هيچ طبقه اي از اجتماع حتي تصور اين توا نايي ها و قدرت و آسودگي را هم نمي كرد. اگر كمي در مراحل بشريت در اين قرون جديد  دقت كنيم خواهيم ديد كه انسان ها همواره اين آسودگي و رفاه را مديون بزرگاني بودند كه آسودگي و آرامش خود را براي تكامل علمي، فرهنگي، سياسي اجتماعي خود مصرف كرده اند.
در واقع اينان با خريدن سختي ها و مشقات بساري آسودگي و زندگي سالمتر را براي همنوعان خود به ارمغان آوردند از ميان انديشمندان و نخبگان جامعه سهم محققان، مخترعان و طراحان صنعت بسيار والا و پراهميت بوده است نقش تحقيقات در ايجاد و تكامل صنعت امروز از هر عامل ديگري بيشتر خودنمايي مي كند.
در حال حاضر اين موضوع با پيوند خوردن قدرت اقتصادي جوامع بشري مورد توجه قرار گرفته است و رهبران سياسي كه قدرت نفوذ خود را تسلط هرچه بيشتر در اقتصاد دنيا مي ديدند خيلي زود به اهميت قدرت اقتصادي در نفوذ در جوامع پي بردند و براي غلبه در صنايع نفتي لزوم كاربرد تفكرات علمي در صنعت را احساس كردند.
لذا با بها دادن به طراحان و محققان و مخترعان و بالابردن مقاوم و درجه اجتماعي آنان زمينه پيشرفت و تقويت هرچه بيشتر صنعت را ايجاد كردند به طوري كه در طي مدت نسبتاً كوتاهي كه ابتداي آن انقلاب صنعتي در فرانسه و امتداد آن تا به امروز مي باشد بشر به چنان تكنولوژي و پيشرفتي دست يافته كه به اعتقاد بسياري اين موج هجوم روزافزون بي تفاوت باشد و از تأثيرات و نفوذ پيدا و پنهاني در زندگي خود در امان باشند.

شرح و توضيح مسئله:
-محصول مورد بررسي پروژه سينك ظرفشويي مي بادش.
سينك كلمه يا لاتين به معني فرورفتن و غرق كردن است و در اصطلاح به معني ظرفشويي است:
سينك وسيله اي جهت جمع آوري و شستن ظروف در آن كه ابعاد، اندازه و مواد مختلف دارند.

-انواع ظرفشويي با توجه به فرم و عملكرد:
با پيشرفت تكنولوژي و بالا رفتن سطح كيفيت مواد و روش هاي ساخت اخيراً محصولاتي به بازار عرضه شده است كه از لحاظ كيفيت و تنوع در سطح بالايي قرار دارند كه اين مسئله يعني تنوع در رنگ، جنس، عملكرد و فرم مي تواند پاسخگوي نيازهاي متفاوت باشد.
امروزه كارخانه هايي چون پلي استيل – اخوان به علت بكاربردن تنوع در محصولات و استفاده از طرح هاي وارداتي به بازار رقابتي بين محصولات وارد شده جايگاه خوبي بين خريداران با توجه به هزينه مناسب و تمام شدن در مقايسه با محصولات وارداتي باز كرده است.

-تعيين آزردگي و مشكل فعلي محصول:
يكي از مهمترين مسائلي كه در مورد سينك هاي ظرفشويي بدان توجهي شده است، آن است كه، زباله هاي حاصل از مواد اوليه پخت غذا معمولاً در داخل سينك ريخته مس شود (ضايعات سبزيجات، پوست ميوه ها و ...). اين عمل نه تنها باعث آلودگي محيط شده بلكه به مرور باعث تغيير رنگ سينك مي شود.
با توجه به توضيحات به اين نتيجه مي رسيم مشكل فعلي محصول:
-نداشتن قسمتي كه بتوان زباله هاي حاصل از مواد اوليه پخت غذا را در آن ريخت.

1-4-جايگاه نياز فعلي در تقسيم بندي نيازهاي انسان يا تعيين نوع در تقسيم بندي رايج:
نياز به سينك ظرفشويي در تقسيم بندي نيازهاي انسان در زمره نيازهاي روحي (زيبايي) و مرتبط با حواس پنج گانه بخصوص لامسه، بينايي است.
در رابطه با عملكرد بهينه  و ارگونومي  و بهداشت و ايمني و كاركردن  و راحتي (
كاركرد)  كه حسئ قابليت اطمينان در كاربرد كه همان خانم خانه دار است مي باشد.
چارت نياز به سينك
-روحي – دانش و ادراك حسي و حواس
پنج گانه بخصوص بينايي و لامسه

جسمي – عملكرد ساده داشته باشد
-ارگونومي – قسمت هايي كه با بدن در تماس است
بهداشت – تميز كردن ساده
جاذب مواد آلوده نباشد
-ايمني


1-5 ميزان اهميت به جايگاه قرارگيري
1-5-1-جايگاه مختلف قرارگيري سينك ها:
سينك ها با توجه به موقعيت قرارگيري طرح هاي متفاوتي دارند. مثلاً سينك هايي كه در گوشه و كنج كابينت قرار مي گيرند با سينك هايي كه روي اين آشپزخانه قرار مي گيرند طرحي متفاوت دارند.
-كنج كابينت آشپزخانه
-روي كابينت هاي وسط آشپزخانه
-روي كابينت هاي اپن آشپزخانه
-روي كابينت هاي دور آشپزخانه
جايگاه تعريف شده جهت سينك مورد پروژه در روي كابينت هاي دور آشپزخانه مي باشد.

آناليز گروه مخاطب:
افراد مرتبط با محصول:
-افرادي ارتباط مستقيم با محصول دارند:
-استفاده گر:
خانواده ايراني شامل زن، مرد و دو فرزند
-استفاده گر درجه اول: زن خانواده
البته لازم به ذكر است كه مردها نيز در اين فعاليت جزء استفاده گر درجه اول هستند اما ما در اين پروژه استفاده گر در درجه اول رات تنها زن فرض مي كنيم.
-استفاده گر درجه دوم: مرد خانواده – فرزندان

استفاده گر درجه سوم:
افرايد كه حضور مداوم در آن خانه را ندارند. مانند بستگان – دوستان آشنايان و فاميل هاي افراد خانواده كه بعنوان ميهمان به آن خانه مي آيند و از آشپزخانه و تجهيزات آن استفاده مي كنند.

-افرادي كه ارتباط غيرمستقيم با محصول دارند:
-توليدكنندگنه:-فروشندگان
-نصب كنندگان
-تعميركاران
-توليدكنندگان
-فروشندگان
-نصب كنندگان
-تعميركاران

نيازهاي افراد مرتبط با محصول:
استفاده كننده:
پس از مصاحبه و بررسي هاي صورت گرفته نياز استفاده گر (مصرف كننده اصلي) به ترتيب زير است:
-زيبايي فرمي
-جنس مناسب
-عملكرد متفاوت و مفيد
-گنجايش كافي لگن هاي موجود در روي سيني سينك
-اندازه و ابعاد مناسب
-طرح مناسب بر اساس موقعيت قرارگيري
-كاربردهاي متفاوت و ارزش هاي افزوده مانند:
-جايگاهي جهت Shooting زباله
-مخزن مايع ظرفشويي
-گنجايش بيشتر آب چكان
-جايگاهي جهت قراردادن ابر – اسكاچ – سيم ظرفشويي

نياز توليد كننده:
-جنس محصول حد امكان در داخل كشور باشد
-مونتاژ محصول ساده باشد و پيچيده نباشد
-سرعت مونتاژ بالايي داشته باشد
-قالب گيري ساده داشته باشد
-گران تمام نشود
-فرو طوري باشد كه به فروش به آن كمك كند
-بسته بندي ساده داشته باشد و هزينه بر نباشد
 
بررسي رابطه اجتماعي
 
شناخت استفاده گر محصول:
-گروه سني استفاده گر:
گروه سني تعريف شده براي استفاده گر محصول، خانواده جوان ايراني كه حداقل سن استفاده گر آن 11 سال مي باشد.
+امروزه در خانواده كودكان زير 11 سال در شستشوي ظروف و فعاليت هاي خانه كمتر كمك مي كند +

-جنسيت استفاده گر:
مؤنث و مذكر بودن در طراحي اين محصول تأثيري ندارد.

-توانايي فيزيكي استفاده گر (خصوصيات جسمي – حركتي)
در اين بخش به بررسي افرادي مي پردازيم كه داراي سلامت كامل جسمي مي باشند. منظور آنكه فرد توانايي ديدن – شنيدن – حركت كردن، اعمال نيرو و بطور كلي استفاده از حواس پنج گانه را داشته باشد.

-توانايي فكري استفاده گر: (خصوصيات عقلي – ذهني)
توانايي فكري سالم يعني افرادي كه استعداد يادگيري – استدلال نتيجه گيري از وقايع و قدرت تصميم گيري و تحليل موقعيت ها را دارا هستند. و استفاده گر با استفاده از قدرت تشخيص و اطلاعاتي كه فروشندگان در اختيار مي گذارند و نيز اطلاعات درون كالا پي به عملكرد آن مي برند.

-طبقه اجتماعي استفاده گر:
در هر جامعه اي سه گروه اجتماعي وجود دارند:
-طبقه بالا
-طبقه متوسط
-طبقه پايين

1-طبقه اجتماعي بالا: طبق نظريه هاي فرلو اين گروه از آنجا كه د ر مرحله پنجم قرار دارند و اكثر نيازهاي آنها برآورده شده است، و به جهت سطح درآمد بالايي كه دارند قادر به خريد بهترين ها هستند كه شامل محصولات وارداتي به داخل كشور مي باشند.

2-طبقه متوسط كه خود به 2 دسته تقسيم مي شوند:
1-متوسط رو به بالا
2-تحصيلات رو به پايين
طبقه متوسط به بالا با درآمد و تحصيلات سطح بالا، سطح پايين بيكاري، ارزش قائل شدن براي پس انداز و آينده نگري مشخص مي شوند. اعضاي طبقه متوسط به بالا در مشاغل تخصصي يا مديريت اشتغال دارند. از نظر سياسي فعال هستند و سطح مشاركت آنها در فعاليت هاي اجتماعي بسيار بالاست. اين گروه بيشتر از محصولات ساخت داخل كشور استفاده مي كنند.

طبقه متوسط به پايين: بيشتر از كاركنان معمولي دولات و موسسات خصوصي، فروشندگان، معلمان، مديران متوسط تركيب مي شوند. ارزش هاي اعضاي متوسط به پايينم معمولاً همان ارزش هايي است كه طبقه بالا دارند. اعضاي اين طبقه براي پس انداز و آينده نگري ارزش قائلند. درآمد متوسطي دارند و مي كوشند تا در سطحي بالاتر از متوسط تحصيل كنند.

طبقه اجتماعي تعريف شده براي پروژه طبقه متوسط رو به بالا يم باشند.
خصوصيات اجتماعي استفاده گر:
اين افراد بدليل اينكه داراي درآمد ثابت هستند و همچنين براي زندگي خود برنامه ريزي مي كنند در نتيجه افرادي هستند كه با تفكر خاص به خريد محصولات مي پردازند و وسواس بخرج مي دهند و سعي مي كنند با تكنولوژي روز نيز در ارتباط باشند و محصولاتي را مي خرند كه جايگاه داشته باشند و از عملكرد مناسبي نسبت به محصولات ديگر برخوردار باشد. و با توجه به آينده نگري آنها سعي و تلاش بر اين است كه ميزان هزينه اي كه براي محصول مي گذارند به همان نسبت محصول در نظرشان داراي ارزش و اعتبار است و هرچه محصول زيباتر و داراي عملكردي متفاوت تر و جديدتر باشد به همان اندازه در تميزنگهداشتن محصول و. درست استفاده كرده كمتري به محصول وارد آيد.
اين مسئله يعني عملكرد مطلوب و ظاهر جذاب مي تواند در طي زمان باعث بوجود آمدن نوعي رابطه عاطفي بين استفاده گر و محصول باشد.

-جايگاه، ارزش و اعتبار محصول از ديدگاه استفاده گر
از آنجا كه استفاده گر اصلي خانم ها هستند و با توجه به قرارگيري در گروه اجتماعي متوسط به بالا و دقت و توجه حين خريد، محصول براي آنان ارزش و اعتبار بالايي دارد.

-فرهنگ استفاده گر:
با توجه به تعريف فرهنگ كه عبارت است از: مجموعه اي از آموخته ها و دانش اكتسابي كه مردم از آن براي بيان تجربيات و رفتارهاي اجتماعي خود استفاده مي كنند. و با توجه به سطح طبقاتي اين افراد، كه افرادي كاملاً اجتماعي هستند، بنابراين يكي از نيازهاي ضروري آنها، بهداشت، پاكيزگي، مرتب بودن محيط اطراف خود تعريف شده و از آنجا كه اين محصول (سينك) در محيط آشپزخانه يعني محيطي كه براي افراد خانواده بخصوص زن خانواده اهميت دارد، قرار دارد. و در پاكيزگي و نظافت، مرتب بودن محيط آشپزخانه نقش مهمي را ايفا مي كند. در ارتباط مستقيم با اين مقوله قرار دارد و بنابراين طبقه اجتماعي و رفتارها و آموخته هاي آنها از گذشته و از محيط به استفاده محصول مي پردازد.
در اين طبقه افرادي قرار گرفته اند كه اهل مطالعه هستند و همچنين سطح تحصيلات آنها مناسب است. آنها سعي دارند كه با تكنولوژي روز پيش روند و سطح درآمد آنها اين امكان را فراهم مي كند كه اگر محصولي جديد به بازار عرضه شد آن را خريداري كنند و جايگيزيني محصول قبلي نمايند.

-علايق، آرزوها، آرمانهاي استفاده گر در رابطه با محصول
-هزينه محصول مناسب، و با توجه به عملكرد و ظاهر آن باشد
-تنوع فرم
-تنوع جنس و رنگ
-ارزش هاي افزوده
-عملكرد بسيار ساده

نقش مد و سليقه در ارتباط با استفاده گر:
رفت و آمد و معاشرت زياد و در ارتباط بودن با منابع اطلاعاتي و جنوبي به همراه درآمد مناسب اين اجازه را مي دهد كه مصرف كننده (گروه متوسط رو به بالا) طبق سليقه شخصي اقدام به خريداري و مصرف اين محصول نمايد. از طرف ديگر تنوع زياد اين محصول (سينك) باعث به وجود آمدن بازار بر اساس سليقه مشتري شده است.

عوامل محدوديت را در ارتباط با آرمان هاي استفاده گر:
-روش هاي توليد كه باعث محدوديت در ساخت و طراحي مي شود.
-هزينه هاي توليد بالا است و قابليت تغيير و تعويض را مشكل مي سازد.
-ساخت محصول به صورت تكي و انفرادي مقادير با توليد انبوه است و در صورت امكان هزينه بسيار بالاست و مقرون بصرفه نمي باشد.
-عمل استفاده و عوامل فيزيكي و شيميايي موجود در آن باعث محدوديت در انتخاب مواد و رفم ها مي شود.

ناهنجاري هاي رفتاري
1-در حين استفاده از محصول
در مورد مواد پاك كننده كه با اثرگذاري قوي كه باعث از بين رفتن لايه آبكاري شده روي سيني و بدنه سينك مي شود.
-استفاده از ابزارهاي سفت جهت پاكيزگي محصول
-درست تميز نكردن سينك باعث ايجاد جرم و رسوب در درزها مي شود.
-زباله كه با جمع شدن در محل خروجي آب مانع خروج راحتتر آب مي شوند.
 
نتيجه گيري:
با توجه به بررسي هاي انجام شده در اين رابطه، مصاحبه ها، نظرسنجي ها متوجه مي شويم در ارتباط، مصاحبه هاي نظرسنجي ها متوجه مي شويم در ارتباط با سينك هاي ظرفشويي پس از هزينه نقش مد (به روز بودن) اهميت بالايي دارد. تنوع و گسترگي فرمي مدل هاي موجود در بازار به اين مسئله دامن مي زند. با توجه به خصوصيات طبقه اجتماعي (متوسط به بالا) مانند سطح درآمد، فرهنگ، نحوه استفاده و ارزش و اعتبار محصول در حدي قرار مي گيرند كه قادر به خريد نمونه هايي هستند كه با سطح درآمد و سليقه آنها مناسب باشد. محدودة وسيع قيمت اين محصول

در چنين بازار وسيعي محصولي مي تواند موفق باشد كه داراي يك سري ويژگي ها باشد مانند استفاده از تكنولوژي هاي مدرن (مواد و روش هاي ساخت) عملكرد بدون پيچيدگي، استفاده از جنس ها و رنگ هاي جذاب و مهمتر از همه فرم و شكل ظاهر متفاوت محصول است و به تمامي اينها هزينه مناسب را هم افزود.
 
بررسي تاريخچه كالا
 
+سير تحول محصول:
سينك (Sink) كلمه اي لاتين كه ترجمه آن، فرورفتن، غرق كردن و در اصطلاح به معني ظرفشويي است.
در آناليز تاريخي سينك بايستي به سير تحول ظرف شستن پرداخت. از همان دوران كه بشر مرحله خام خواري و گياه خواري را پشت سر گذاشت و به پختن روي آورد، نياز به ظرف را حس كرد. او ديد نياز دارد ظرفي باشد تا غذا در آب آب بخورد و يا طبخ كند و آن دوران بود كه در پاسخ به نيازش، سفالگري (8000 سال پيش) و ذوب فلزات آهن و مس (5000 سال پيش)را كشف كرد، سپس نياز به شستن ظروف را حس كرد.
در آن زمان آنها در كنار رودخانه ها زندگي مي كردند سپس ظروف خود را در كنار رودخانه ها و با آب مي شستند.
با كم شدن رودخانه ها و گذر زمان، قنات ها و چاه ها بوجود آمد.
سپس از قنات ها جوي هايي خارج شد. در آن زمان ظروف را در كنار جوي ها مي شستند و در طبقات بالاتر جوي ها از داخل خانه مي گذشت.
پس از آن آب انبارها بوجود آمد، آب موجود در آنها از جوي ها تأمين مي شد. در آن زمان حوض هايي در هر خانه موجود بود. آب، آب انبار توسط تلمبه وارد حوض مي شد. حوض ها فاقد راه آب خروجي و لوله فاضلاب بودند.
در نتيجه پس از شستن ظروف آب حاصل از شستن ظروف در حوض باقي مي ماند!!!
اين آب را با سطل خارج مي كردند و در پاي درختان مي ريختند. با مرور زمان حوض ها داراي راه آب، در  پوشش شدند و آب حوض ها از طريق لوله ها به چاه ريخته مي شد.
جنس حوض ها از سيمان بود.
سپس خانه ها لوله كشي شدند و در حياط هر خانه شير آبي بود و ظرف ها در حوض هايي كه زير شيرهاي قرار داشت شسته مي شد. سپس پيشرفت هاي فراوان هر خانه داراي آشپزخانه اي جدا شد، لگن هاي ظرفشويي لعابي بوجود آمد اين لگن هاي ظرفشويي رويه چهارپايه هاي آهني قرار مي گرفتند و توسط لوله ها يا وارد فاضلاب مي شد و يا از پشت خانه ها به بيرون ريخته مي شد.
اين لگن هاي ظرفشويي به سه صورت، مربع، مستطيل، دايره موجود بود. سپس اين لگن ها نام سينك گرفت و جنس همه آن ها از اتستيل بود (ضد زنگ، ارزان) طرح هاي مختلف آن عرضه شد: دولنگه، اضافه شدن قسمتي جهت قرارگيري ظروف شسته، درپوش لاستيكي جهت آنكه بتوان آب را در داخل لگن ها جمع كرد.
امروزه جنس غالب سينك هاي ظرفشويي Stail less Steel است و در طرح ها، جنس هاي بسيار متنوع به بازار عرضه مي شوند.

مصاحبه با خانمي: 74 ساله محل تولد: تهران
مصاحبه با خانمي: 54 ساله محل تولد: تهران
مصاحبه با آقايي: 63 ساله محل تولد: شهريار

نتيجه گيري آناليز تاريخي:
از بحث آناليز تاريخي نتيجه مي گيريم كه به تغييرات تحولات در سينك ظرفشويي از نظر ظاهري و فني تواماً صورت گرفته پيشرفت هركدام منجر به افزايش كيفيت ديگري شده است.
 
بررسي محيط قرارگيري
 
شناخت و تأثيرات مختلف و متقابل محيط و محصول
-معرفي محيط استفاده
محيط استفاده محصول (سينك ظرفشويي) آشپزخانه مي باشد. همانطور كه در تعريف مسئله توضيح داده شد سينك ها در آشپزخانه در قسمت هاي مختلف قرار مي گيرد.
-در روي كابينت هاي دور تا دور آشپزخانه (شكل 2)
-در روي كابينت هاي وسط آشپزخانه (شكل 3)
-در روي كابينت ها قسمت اپن آشپزخانه (شكل 4)

تأثيرات محيط استفاده بر محصول:
1-اثر رطوبت هوا
-اثر دما
-اثر آب
-اثر مواد شيميايي (پاك كننده ها – شوينده ها)

اثر رطوبت هوا:
تعريف رطوبت هوا: منظور مقدار آبي است كه به شكل بخار در هوا وجود دارد. اين ميزان آب برروي محصول تأثيري ندارد و اين به دليل جنس هاي بكاررفته در محصول مي باشد. در تعريف جنس هاي سينك هاي ظرفشويي ضدزندگ بودن در مرحله اول مي باشد.

اثر دما:
دما برروي اين محصول اثري ندارد.

3-اثر مواد شيميايي
پاك كننده ها دو دسته هستند
1-پامك كننده مورد استفاده انسان
2-پاك كننده براي نظافت و پاكيزگي محصول و محيط
-اثر پاك كننده مورد استفاده انسان:
تأثيري در جهت خوردگي و اثرات مخرب برروي محصول نمي گذارد فقط اگر مرتب به نظافت و پاكيزگي آن رسيدگي نشود جرم هاي باقي مانده برروي درزها – گوشه ها – شيارها باعث تيرگي و كدر شدن سطح آن خواهد شد كه درص ورت رسيدگي و نظافت به موقع محيط از بين خواهد رفت.
-اثر پاك كننده براي نظافت و پاكيزگي محيط:
اين پاك كننده ها حاوي مواد قليايي باشند تأثيري برروي محصول نمي گذارند در صورتي كه حاوي اسيد باشند با استفاده مكرر، روي محصول باقي مي ماند و باعث تيرگي و كدر شدن سطح بدنه خواهد شد.

4-اثر آب
آب نيز مانند رطوبت هوا تأثري بروي محصول ندارد. بدليل اينكه مواد بكاررفته در مقابل آب مقاوم بوده و زنگ نيم زند و هنگامي كه قطرات آب روي بدنه سينك بماند در اثر گرما بخار مي شود. املاح موجود در آب به صورت رسوباتي برروي بدنه باقي مي ماند و باعث كدر شدن محصول خواهد شد. و اين نيز در صورت پاكيزه كردن بموقع برطرف خواهد شد.

اثرات محصول بر محيط استفاده:
-از آنجا كه سينك در ارتباط مستقيم با آب است، ممكن است آب مصرفي به اطراف سينك منتقل شود و باعث تبله كردن كابينت هاي اطراف سينك شود
-در صورت تماس زياد با آب چسبهاي واسط بين سينك و فرنخت روي كابينت ها ممكن است در اصطاح وا رود.
-فرم و رنگ محصول تأثير زيباشناختي روي محيط دارد.
-در مورد جنس سينك و دوستدار محيط بودن بايد تحت در سينك ها دو جنس غالب است. ا.استيل Stain less

2-گرانيت (سنگ)
استيل قابل بازيافت است و مي توان آن ذوب كرده و در موارد ديگر مجدداً استفاده كرد.
گرانيت (سنگ) غيرقابل بازيافت است.
-فرم سينك موقعيت قرارگيري آن را در آشپزخانه تغيير مي دهد.

نتيجه گيري بخش آناليز محيطي:
در بررسي هاي صورت گرفته برروي محصول و محيط در اين بخش به اين نتيجه مي رسيم كه در طراحي سينك يكي از مهمترين مسائل انتخاب جنس سينك مي باشد. سينك را از جنسي بسازيم:
-در برابر مواد شوينده
-در برابر اسديهاي قوي
1-در برابر اجسام داغ مقاوم باشد و همينطور در طراحي سينك به نوع خطوط بكاررفته در خطوط محيطي دقت فراوان شود. استفاده از خط منحني، Corve شده.
 
محصولات
موجود در بازار
 
نام محصول: سينك ظرفشويي – مدل: Plas12050/2,1
كشور توليد كننده: ايران
سال توليد: 1379
طراح و شركت توليد كننده: شركت پلي استيل
فروشنده اصلي: شركتع پلي استيل
جنس اصلي محصول: Stain less steel
رنگ محصول: كرمي
بافت محصول: صيقلي
تعداد قطعه: 5 قطعه.
 
محاسن محصول نمونه اول:
-داراي 2 لگن مي باشد
-قسمتي جهت قراردادن ظروف شسته شده (آب چكان) –شيب در قسمت آبچكان جهت، خروج سيم آب جمع شده
-وجود برآمدگي هاي زياد جهت گيرش و جلوگيري از سر خوردن ظروف در قسمت آبچكان

معايب محوصل نمونه اول:
-عدم وجود قسمتي جهت قرارگيري قوطي و يا مايع ظرفشويي
-عدم وجود قسمتي جهت قرارگيري ابر و يا اسكاچ
-عدم وجود تقسيم بندي جهت قرارگيري ظروف مختلف در آب چكان
-بدليل نوع سيفون، احتمال خروج آب در زماني كه بخواهيم لگن ها را از آب پركنيم وجود دارد.
-عدم وجود قسمتي كه بتوان زباله هاي بوجود آمده از مواد اوليه پخت غذا را در آن ريخت (Shooting)
 
نام محصول: سينك ظرفشويي        D100-105A
كشور توليدكننده: ايران
سال توليد: 1383
طراح و شركت توليد كننده: شركت اخوان
فروشنده اصلي: شركت اخوان
جنس اصلي محصول: Stain less Steel
رنگ محصول: كرمي
بافت محصول: صيقلي
تعداد قطعه: 5 قطعه
 
محاسن محصول نمونة دوم:
-فرم زيبا و متفاوت
-سيفون اتوماتيك
-برجستگي هاي جهدار جهت خروج آب، آبچكان به لگن ها
-وجود برجستگي ها، جهت گيرش ظروف و جلوگيري از سرخوردن آنها در قسمت آبچكان
-اندازه كوچك و مناسب سينك (فشاي كمتري اشغال مي كند)
-داشتن آبچكان در دو قسمت

معايب محصول نمونة دوم
داراي 1 لگن مي باشد
-قسمت آبچكان با آن كه 2 قسمت است اما كوچك و غيرقابل استفاده مي باشد.
-عدم وجود قسمتي جهت قرارگيري قوطي مايع ظرفشويي
-عدم وجود قسمتي جهت قرارگيري ابر، اسكاچ و سيم ظرفشويي
-عدم وجود تقسيم بندي جهت قرارگيري ظروف مختلف در قسمت آبچكان
-عدم وجود قسمتي كه بتوان زباله حاصل از مواد اوليه طبخ غذا را بدانجا ريخت
 
آناليز كاركرد عملي
 
در اين بخش به بررسي نوع فعاليت و عمل خاصي كه محصول انجام مي دهد مي پردازيم.
همانطور كه در توضيحات بيان شد، سينك ظرفشويي:
-وسيله اي جهت جمع آوري و شستن ظروف در آن
سينك ظرفشويي، خود، داراي مكانيزم و عملكرد خودكاري نيست، بلكه محيطي را فراهم مي كند تا عمل ما (شستن ظروف) در آن صورت گيرد. سينك ها هميشه در كنار شيرها هستند (ظرفشويي – دستشويي).
تنها بخش از سينك كه داراي مكانيزم و عملكرد خاص است، بخش سيفون سينك است. كه بخشي از آن كه شامل لوله ها مي باشد در زير سبنك و قسمتي از آن كه شامل راه آب و درپوش از در روي سينك قرار دارد.
سيفون ها در سينك هاي مختلف، متفاوت هستند. ما ابتدا به نوع سيفون هاي بكاررفته در سينك هاي بررسي شده مي پردازيم سپس نوع عملكرد و استفاده از آن را شرح مي دهيم.

-سيستم سيفون (خروجي آب) سينك شماره 1
-جهت جمع شدن آب در لگن ها براي دريچه آن، در پوششي لاستيكي تصفيه نشده است.
اين سيستم بسيار ساده است، اما!!!
امكان خروج آب از لگن (زماني كه مي خواهيم آب خارج شود) وجود دارد
 
معايب سيفون شماره 1
-فرم بسيار ساده
-امكان خروج آب هنگامي كه درپوش در دريچه قرار دارد.
-خروج مواد زائد از داخل لگن ها به لوله ها بدليل فرم دريچه سيفون و گرفتن سريع لوله ها
-بدليل جنس درپوش (Lastic) امكان سوراخ شدن آن بسيار زياد است

محاسن سيفون شماره 1
-عملكرد ساده
-از نظر توليدي، مراحل توليد بسيار ساده و ارزان دارد
-قسمت كمي از لگن سينگ را به خود اختصاص مي دهد
 
-سيستم سيفون (خروجي آب) سينك شماره 2
-با توجه به موقعيت قرارگيري دريچه ها سيفون هاي متفاوتي موجود است
-اين سيستم، امروزه غالب بر تمامي سيستم هاي سيفون سينك ها مي باشد. مي توان گفت امروزه در تمامي سينك از اين سيفون استفاده مي كنند.

تصوير روبرو سيستم يك سيفون اتوماتيك را نشان مي دهد.
بخش بالاي تصو.ير سمت راست، در روي سيني سينك قرار مي گيرد دروكار، كه بالا و پايين كشيدن آن دريچه سينك به طور خودكار باز و بسته مي شود.
اين سيستم معمولاً در سينك هاي تعريف مي شود كه داراي 2 لگن و بيشتر هستند و كنترل تمامي دريچه ها با هم امكان پذير باشد.
 
معايب سيفون شماره 2:
-با فشار زياد هنگام بستن دريچه درپوش در دريچه گير مي كند، و مصرف مدام و خارج و وارد كردن مدام درپوش در دريچه به اصطلاح هرز شده و باعث خروج مقداري آب هنگامي كه دريچه بسته است به لوله ها مي شود.
-جمع شدن جرم در قسمت هاي شيار، برجستگي ها
-قسمت زيادي از لگن سينك را به خود اختصاص مي دهد
محاسن سيفون شماره 2
-فرم متفاوت و زيبا
-عدم خروج آب از سينك هنگامي كه دريچه بسته است حتي 1 قطره!
-جلوگيري كامل از خروج مواد زائد به درون لوله ها
 
روند استفاده از سينك
 
در مرحله اول، در لگن سمت راست ظروف به مواد پاك كننده آغشته و پاك مي شود.
 
در مرحلة دوم، در لگن وسط، آب كشي مي شود
 
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان