میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش كارآموزي شركت بین المللی توسعه مهندسی پارس جنوبی(پیدکو)


کد محصول : 1000927 نوع فایل : word تعداد صفحات : 54 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 954

فهرست مطالب و صفحات نخست


شركت بین المللی توسعه مهندسی پارس جنوبی(پیدکو)

فهرست                        شماره صفحه
مقدمه  
فصل اول:آشنایی با مکان کار آموزی
-1-1شركت بین المللی توسعه مهندسی پارس جنوبی(پیدکو)................................................4
-2-1  آشنایی با استان بوشهر...................................................................................................5
-3-1 موقعیت میدان گازی...........................................................................................................7
-4-1 بررسی لایه های نفتی میدان گازی پارس جنوبی..........................................................8
-5-1 نمودار سازمانی و تشکیلات..............................................................................................9
فصل دوم: پروژه های محوله به شر کت پیدکو
1-2 – پروژه های انجام شده......................................................................................................10
-2-2 پروژه های در حال اجرا.....................................................................................................15
فصل سوم: مطالعات کتابخانه ای
1-3- توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی...............................................................................21
-2-3 تاسیسات زیربنایی و پشتیبانی.........................................................................................31
-3-3 خصوصیات کشور قطر از نظر اقتصادی........................................................................33
فصل چهارم: مطالعات میدانی
 -1-4بررسی سیاسی و اقتصادی میدان گازی پارس جنوبی.................................................44
-2-4 پالایشگاههای ساحلی.........................................................................................................45.
-3-4 رقابت ایران و قطر در میدان پارس جنوبی.....................................................................46.
نتیجه گیری: دستاوردهاي توسعه فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي توسط شرکت پیدکو
مقدمه:
ايران بيشترين ميزان ذخاير خود را در ميدان گازي پارس جنوبي دارد كه با كشور كوچك قطر مشترك است . قطر كشوري ايران اگر چه دير اما اكنون شروع كرده است و دراين باره در آغاز راه است . بسياري توانايي هاي قطر را در صادرات گاز به رخ ايران مي كشند اما ايران نيز در يك سال اخير نشان داده كه به صورت جدي به دنبال گسترش صادرات گاز است .
اكنون اگر در خليج فارس كشتي هاي حاملLNGقطر را مشاهده مي كنيم بايد در انتظار سالهاي پس از  2010 براي ايران باشيم تا كشتي هاي ايراني از سكوها بارگيري كنند و به سوي چين و هند رهسپار شوند .
اما در اين ميدان پر از گاز رقابت تنگاتنگي ميان ايران و قطر شكل گرفته است و هر بار تشديد مي شود 
كمال دانشيار ، رئيس كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در اين باره مي گويد : به نظر ، رقابت ايران و قطر بر سر اين ميدان گازي باعث متضرر شدن دو طرف مي شود .
كمال دانشيار معتقد است : در اين حالت تنها كشورهاي خارج از منطقه با تشديدي رقابت ميان دو كشور ايران وقطر براي هر چه خريد هر چه ارزان تر گاز تلاش مي كنند و در اين راه تنها آنها هستند كه سود سرشاري را از گاز ارزان مي برند .
وي قيمت گاز را بيش از اين ميزان مي داند و پيشنهاد مي كند كه ايران و قطر يك شركت مشتر ك براي بهره برداري اشتراكي از ميدان پارس جنوبي ايجاد كنند.
دانشيار معتقد است كه اين شركت بايد با بهره برداري هر چه بيشتر از گاز ميدان پارس جنوبي ، گاز به دست آمده را به صرف پتروشيمي برساند.وي مي گويد : با تشكيل شركتي مشترك ايراني و قطري مي توان دخالت ديگر كشورها در اين طرح ها جلوگيري كرد و سودي كه اكنون آنها به دليل گاز ارزان قيمت نصيب خود مي كنند مي تواند نصيب هر دو كشور شود . اما ميدان گازي پارس جنوبي چيست كه نمايندگان مجلس نيز در اين باره به اظهار نظر پرداخته اند ؟
ميدان گازي پارس جنوبي با مساحت 700 كيلومتر مربع ، افزون بر 14 تريليون مترمكعب گاز به همراه 18 ميليارد بشكه ميعانات در لايه هاي مختلف خود جاي داده است اين ميدان در 105 كيلومتري جنوب غربي بندر عسلويه در آبهاي خليج فارس قرار دارد كه ادامه ميدان گازي گنبد شمالي اميرنشين قطر است .
توسعه ميدان گازي پارس جنوبي در فازهاي مختلف با هدف تامين تقاضاي روبه رشد گاز طبيعي مورد نياز كشور و تزريق آن به ميدان هاي نفتي و همچنين صادرات گاز و ميعانات گازي ، در دستور كار شركت ملي نفت ايران قرار گرفته است و بنادر عسلويه و تمبك به ترتيب در 270 و 220 كيلومتري جنوب شرقي بوشهر نيز به عنوان منطقه ساحلي براي ايجاد تأسيسات خشكي و توسعه مرحله اي اين ميدان انتخاب شده اند .فازهاي مختلف توسعه ميدان پارس جنوبي در بخش ايراني مشتمل بر تأسيسات ساحلي و تأسيسات دريايي هستند ؛ تأسيسات ساحلي به طور عمده مشتمل بر پالايشگاه هاي گاز ، خطوط لوله انتقال شامل سكوهاي دريايي و خطوط لوله زير دريا هستند . به منظور پشتيباني از فعاليت هاي اين طرح ، احداث خطوط لوله انتقال گاز ، ساخت فرودگاه بين المللي ، شهرك مسكوني ، جاده هاي ارتباطي ، مهار سيلاب ، اسكله ، برداشت آب از دريا و غيره نيز انجام شده است . ذخاير غني گاز پارس جنوبي داراي تركيب مناسبي است ، زيرا حجم عمده اي از آن را گازهاي بوتان و پروپان تشكيل مي دهند . كه محصولات مرغوبي براي صادرات محسوب مي شوند . ارزش تقريبي اين محصولات هر تن 200 دلار و هر يك فاز سالانه قادر به توليد 600 هزار تن است . ايران از زمان كشف اين ميدان به دنبال مشتري مناسبي براي گاز فراوان آن مي گردد .
اروپا ، تركيه ، چين ، هند و... همه و همه از جمله مشترياني هستند كه ايران براي صادرات گاز به آنها در حال مذاكره است بزرگترين قرار دادهاي ايران در زمينه با كشورهاي چين ، هند و تركيه منعقد شده است .
ايران اخيرا با هند براي يك معامله 21 ميليارد دلاري گازي توافق كرده است . با چين نيز به توافقي بزرگ دست يافته است و اما در همين حال برخي از مقاملات از تلاش قطر براي جايگزيني در پروژه فرضي صادرات گاز به هند خبر مي دهند .
پس از سه سال و اندي از امضاي قرارداد دهلي نو با تهران براي خريد سالانه5 ميليون تن گاز كه بعدها به 8ميليون تن نيز افزايش يافت ، اكنون به نظر مي رسد كه هند براي تضمين و تأمين امنيت انرژي خود به ويژه در ارتباط با گاز به دنبال بازارهاي ديگري نيز مي گردد تا پيش از آن كه فرصت ها از دست برود ، منابع خود را تغذيه كند . از اين رو انعقاد قرار داد تازه هند با قطر به منظور خريد سالانه 5 ميليون تن گاز از اين كشور كه مدت اجراي آن نيز 25 سال پيش بيني شده است نبايد به معناي درويگرداني دهلي نو از تهران براي احراي قرار داد في مابين تلقي شود ، اما مي توان آن را زنگ خطري دانست كه در صورت فرصت سوزي بيشتر اين فرصت طلايي از دست ايران خارج خواهد شد و تهران بار ديگر امكاني تازه نخواهد يافت كه در بازار پر رقابت انرژي هند خودنمايي كند . اهميت در ك اين مطلب بيشتر از اين لحاظ مهم است كه در منطقه خاورميانه ، نقشه جغرافيايي توزيع گاز به سرعت در حال دگرگوني است .
در نقشه جديد تركمنستان ، قرارداد انتقال گاز به اقيانوس هند از طريق خاك افغانستان و پاكستان را نهايي كرده و قطر نيز با استفاده از سفره مشترك گاز با ايران ، به پشتوانه امريكا و اسرائيل در صدد كسب موفقيت ويژه در تجارت جهاني گاز برآمده است . ايران بايد موقعيت هاي تازه را به دقت درك كند .
به اين ترتيب به نظر نمي رسد كه نظرات كارشناسانه كمال دانشيار و همفكرانش در مجلس در اين باره بر سطح فكر اميرنشينان قطري تأثير بگذارد ، زيرا آنها به هيچ عنوان نمي توانند خود را براي همكاري با ايران براي بهره برداري مشترك از ميدان گازي پارس جنوبي متقاعد كنند .

فصل اول:آشنایی با مکان کار آموزی
-1-1شركت بین المللی توسعه مهندسی پارس جنوبی(پیدکو)
شركت بين المللي توسعه و مهندسي پارس ( پيدكو) "سهامي خاص" در عرصه پيمانكاري عمومي صنايع نفت، گاز و پتروشيمي به مدت دو دهه حضور فعال داشته است . شركت پيدكو داراي گواهينامه استاندارد ISO 9001:2000 و صلاحيت پيمانكاري از سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور است.
پيدكو ضمن توجه خاص به مسائل ايمني، بهداشتي و زيست محيطي در جهت ارتقاء دانش و توانمندي هاي ذيل تلاش مي كند.
1) سيستم مديريت منابع انساني
2) سيستم مديريت كيفيت
3) بكارگيري روشهاي مدرن مهندسی و مساعدت به منظور تامين منابع مالي پروژه ها
5) مشاركت فعالانه در عرصه پروژه هاي نفت، گاز و پتروشيمي
بر سرمایه انسانی خلاق و توانمند و تجربیات کسب شده از پروژه های قبلی و با توسعه تواناییهای طراحی مهندسی، خود را نسبت به انجام پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی به صورت EPC تجهیز کرده و پروژه های بزرگ بین المللی را به مرحله اجرا درآورد. تا جائیکه " جزء 10 پیمانکار برتر در ایران با توجه به سهم بازار کسب شده باشد و در این راه از ابزارهای زیر جهت رشد و ارتقاء بهره گرفته است .
شركت پی دکو به عنوان يكي از شركتهاي فرعي شركت ملي نفت ايران در ديماه 1374 تأسيس گرديد اين شركت مسئوليت توسعه فازهاي 9و10ميدان گازي پارس جنوبي و توسعه ميدان گازي اروند را دارا مي باشد .
اراده محكم و قاطع وزارت نفت در جهت استيفاي حقوق حقه جمهوري اسلامي ايران از ميدان گازي پارس جنوبي يكي از مهمترين اهداف در ايجاد اين شركت مي باشد .
اين شركت با اتكاء به مديريت نوين ، مديران كارآمد و با تجربه صنعت نفت و گاز ، متخصصين و كارشناسان  آشنا به اجراي پروژه هاي اين صنعت تا كنون گامهاي بلندي را در جهت تحقق اهداف شركت ملي نفت ايران برداشته است.
استفاده حداكثر از توانمنديهاي نيروها و شركتهاي داخلي در اجراي پروژه ها و افزايش سهم ايراني ساخت داخل يكي ديگر از موفقيت هاي اين شركت است .
با بهره برداري و توسعه فازهاي گوناگون ميدان گازي پارس جنوبي سهم درآمد ناخالص ملي كشور افزايش يافته و چشم انداز بديع و قابل ملاحظه اي در رشد و شكوفايي صنايع نفت و گاز ايجاد خواهد شد .
از مهمترين آثار جانبي اجراي پروژه هاي گوناگون در منطقه ، رفع محروميت و فقر زدايي ، ايجاد زمينه فعاليتهاي صنعتي ، خدماتي و گمركي ، حمل ونقل ، تعميرات ، ايجاد صنايع مرتبط با صنعت نفت و گاز ، احداث فرودگاهها ، ايجاد بزرگراههاي ، ارتباطات ، گسترش شبكه برق و صنعت توريسم مي باشد.
ايجاد اشتغال نيز يكي ديگر از مهمترين دستاوردهاي ايجاد و توسعه فازهاي مختلف ميدان گازي پارس جنوبي است . به صورت ميانگين مي توان ادعا نمود علاوه بر ايجاد تحرك و پويايي در صنايع داخلي كشور مرتبط با صنايع نفت و گاز در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس بيش از 60 هزار نفر به صورت مستقيم به كار و فعاليت اشتغال دارند.
در چشم انداز آينده اين منطقه مي توان بزرگترين قطب صنعتي توليد انرژي در جهان را ديد كه زمينه ساز ايجاد پايه هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي ايران در سال 1400 خواهد بود.
-2-1آشنايي با استان بوشهر:
استان بوشهر با مساحتي در حدود 23168 كيلومتر مربع در سواحل جنوبي ايران واقع شده است . از شمال به استانهاي خوزستان ، كيهكيلويه و بويراحمد از مشرق به استان فارس ، از جنوب شرقي به استان هرمزگان و از جنوب و مغرب به خليج فارس محدود است . جمعيت اين استان طبق سرشماري آبان ماه سال 1375 برابر 743675 نفر مي باشد . تقريباً تمام مردم اين استان به زبان فارسي و با لهجه هاي محلي صحبت مي كنند . برخي از اهالي جزيره شيف ، بنادر كنگان و عسلويه نيز به زبان عربي سخن مي گويند . براساس مطالعات باستان شناسي ، سابقه تاريخي اين استان به زمان تمدن عيلام بر مي گردد . مقاومت مردم اين استان و دلير مردان دلواري در مقابل نيروهاي بيگانه ، خاطره اي به يادماندني در اذهان مردم ايران بجاي گذاشته است .
اين استان بيش از 600 كيلومتر مرز دريايي دارد كه از بعد سياسي ، نظامي و اقتصادي بسيار با اهميت است. مهمترين شهرهاي اين استان از نظر تاريخي و جاذبه هاي طبيعي عبارتن از :
-1شهر بوشهر ، با ديدنيهاي بسياري از جمله منطقه باستاني سيراف ، آب انبار قوام ، خانه قديمي قاضي ، عمارت ملك ، منطقه باستاني ري شهر ، گورستان شغاب ، مسجد شيخ سعدون ، كليساي مسيح مقدس و ...
-2شهر تنگستان ، خانه رئيس علي دلواري ، قلعه كلات ، آب گرم اهرم و ...
-3بندر دير
-4شهر برازجان ، با ديدنيهاي بسياري از جمله چشمه هاي آب گرم دالكي ، كاخ كورش ، غار چهل خانه و ..
-5شهر خورموج ، با ديدنيهاي بسياري از جمله كلات مند ، عمارت شيرينو و ...
-6بندر گناوه
-7بندر ديلم
-8بندر كنگان ، اين شهر مركز شهرستان كنگان مي باشد و قدمت تاريخي آن را به 350سال قبل از ميلاد منتسب مي دانند . از جمله آثار تاريخي و طبيعي آن ، قلعه طاهري ، گوردخمه در بندر طاهري ، چشمه آبگرم ميانلو ، مركبات و نخلستانهاي زيباي شهرهاي جم و ريز ، سواحل ديدني بنادر كنگان و طاهري مي باشد .
شغل تمامي مردم بومي اين شهرستان ماهي گيري و تجارت است و سفال پزي عمده ترين صنعت دستي آنان به شمار مي رود .
كشف ميدان هاي گازي نار و كنگان و پارس شمالي و ميدان عظيم پارس جنوبي طي دهه هاي اخير ، نقش و اهميت ويژه اي را به اين منطقه داده است .
 
-3-1موقعیت ميدان گازي پارس جنوبي:
ميدان گازي پارس جنوبي يكي از بزرگترين منابع گازي مستقل جهان است كه برروي خط مرزي مشترك ايران و قطر درخليج فارس قرار دارد و يكي از اصلي ترين منابع انرژي كشور بشمار مي رود .
مساحت اين ميدان 9700 كيلومتر مربع است كه سهم متعلق به ايران 3700 كيلومتر مربع وسعت دارد . ذخيره گاز اين بخش از ميدان 14 تريليون متر مكعب گاز به همراه 18 ميليارد بشكه ميعانات گازي است كه حدود 9% از كل گاز دنيا و نزديك به نيمي از ذخاير گاز كشور را شامل مي شود . هم اكنون برنامه ريزي هاي دقيق و كار شناسانه اي به منظور توسعه 22 فاز به ميزان 625 ميليون متر مكعب در روز از اين ميدان صورت گرفته است . توسعه ميدان گازي پارس جنوبي به منظور تأمين تقاضاي رو به رشد گاز طبيعي در ارتباط با مصارف خانگي و صنايع ، تزريق به ميادين نفتي ، صاردات گاز و ميعانات گازي ، خوراك پالايشگاه و پتروشيمي صورت مي پذيرد . بدين ترتيب بنادر عسلويه و تمبك در 270 و 220 كيلومتري جنوب شرقي بوشهر به عنوان منطقه ساحلي براي ايجاد تأسيسات خشكي و توسعه مرحله اي اين ميدان انتخاب شده اند . با توجه به اينكه اين منطقه در مرز استان هرمزگان و بوشهر و در مركز سواحل خليج فارس نزديكترين نقطه به ميدان گازي پارس جنوبي مي باشد داراي وضعيت سوق الجيشي خاصي است كه مي تواند مبناي جذب و نگهداشت سرمايه در منطقه باشد .
منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس در سال 1377 به منظور ايجاد تأسيسات پالايشگاهي و انجام فعاليتهاي گوناگون پايين دستي و بالادستي صنعت نفت و گاز و پتروشيمي و همچنين انجام عمليات پشتيباني و خدماتي به موجب مصوبه هيئت وزيران تأسيس گرديد . اين منطقه از غرب به روستاي شيرينو ، از جنوب به خليج فارس ، از شمال به دامنه سلسله جبال زاگرس و از شرق به روستاي چاه مبارك محدود مي شود . درجه حرارت اين منطقه بين 5 تا 50 درجه و رطوبت نسبي هوا بين 59 تا 88 درصد متغير است .

-4-1بررسی لايه هاي نفتي ميدان گازي پارس جنوبي:
طرح توسعه و بهره برداري از نفت لايه هاي نفتي ميدان گازي پارس جنوبي كه مشترك با كشور قطر مي باشد به منظور بهره برداري از نفت اين ميدان در دو مرحله صورت مي گيرد .
در مرحله اول اين طرح كه پيش بيني مي گردد در مدت  19 ماه اجرا شود ، روزانه 35000 بشكه نفت توليد خواهد شد . پس از اجراي مرحله اول طرح و بررسي رفتار ميدان ، در صورت اقتصادي بودن ، مرحله دوم توسعه ميدان به منظور توليد روزانه 54000 بشكه نفت اجرا خواهد گرديد .
طرح توسعه لايه هاي نفتي ميدان گازي پارس جنوبي در تاريخ 27/12/83به شركت پترو ايران واگذار گرديد .
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان