میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش كارآموزي پيمانكاري در ايران


کد محصول : 1000934 نوع فایل : word تعداد صفحات : 59 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 982

فهرست مطالب و صفحات نخست


 پيمانكاري در ايران

 پيشگفتار
 تاريخچه پيمانكاري در ايران :
   
             حرفه پيمانكاري در ايران ، به عنوان پديده اي مدرن و امروزين با ظهور انقلاب مشروطه آغاز شد نخستين سند برنامه ريزي اقتصادي در ايران به دست مهندسي ايراني به نام ( ضيع الدوله ) ، با عنوان " راه نجات "  نوشته شد و نمايندگان مشروطه خواه، در نخستين قانون محاسبات عمومي در سال 1289 تصويب نمودند كه : « تمام معاملات دولتي ، از خريد و فروش و اجاره و استيجار و مقاطعه بايد با اطلاع عموم و از طريق مزايده و مناقصه صورت پذيرد.» اما تفكر سنتي در برابر اين تغييرات مقاومت مي كرد به طوري كه مقاطعه كاري در ذيل اجاره اشخاص قرار داشت و شالوده انديشه ها ي گذشته در حوزه حقوق مدني ، پيمانكار را « اجير » تلقي مي نمود. اين تعارض سنت و مدرنيسم قريب به يك قرن ادامه يافت به طوريكه آنچه نزديك به چهل سال قبل تهيه شده ، تا امروز از نظر مباني و رويكردهاي حقوقي همچنان ثابت مانده است و هنوز پيمانكار ، بعنوان « طرف ديگر قرارداد » ،« با حقوق » برابر تلقي نمي شود بلكه هنوز " اجير " است درحاليكه فروشندگان كالا و تجار بواسطه جايگاه تاريخي خود " تجار محترم " تلقي مي شوند ، و از امتيازات ويژه در زمينه هاي مالياتي و حقوق دولتي بر خور دارند. اما پيمانكاران كه در زمره بخش توليدي كشور تلقي مي شوند ، قبل از اينكه سودي ببرند ، ماليات علي الحساب مي دهند و پيمانكاران حدود 5/2 برابر تسهيلاتي كه تأمين اجتماعي به كارگران تحت پوشش پيمانكار پرداخت مي كند حق بيمه پرداخت مي كنند ، در هنگام پرداخت ماليات در ذيل " صنوف توليدي " به رسميت شناخته نمي شوند بلكه " حرفه خدماتي " تلقي مي شوند

تا همين سالهاي اخير بلكه در بسياري موارد در حال حاضر ، رقابت در كيفيت ، جاي خود را به رقابت در قيمت ، خوشنامي جاي خود را به رابطه بازي و هويت مستقل حرفه اي جاي خود را به همنوايي و انطباق با محيط  ناكارامد بخش دولتي به جهت سيطره و حق انتخاب بخش دولتي داده است و اين خود باعث از بين رفتن سرمايه اجتماعي شده است.

             عدم توازن و تعادل دو سوي پيمان از نظر آثاري كه بر فعاليتهاي اقتصادي مي گذرد بيش از آنكه به ضرر پيمانكار باشد براي نظام كارفرمايي بويژه بخش دولتي زيانبار است و موجب طولاني شدن پروژه ها ، تخلفات اداري ، ادعاهاي حقوقي و . . .  مي گردد.

             تلاشهاي جديدي ظرف چندسال گذشته در زمينه بازنگري در مقررات قراردادهاي همسان سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور آغاز شده و دردست  انجام است كه البته تا باورهاي غلط بويژه تلقي « اجير بودن پيمانكار » از ميان نرود ، قوانين و مقررات جديد باموانع اداري مواجه خواهد بود.

ضرورت توجه به پيمان :

در دنياي امروز ، تقريباٌ بیشتر فعاليتهاي اقتصادي توسط بخش خصوصي اداره مي شود و دولتها بيشتر نقش نظارت و هماهنگ كننده را بعهده دارند.
            درسالهاي اخير روند خصوصي سازي در كشور ما و اهداف تغيير در ساختار اداري و تمركز زدايي نقش بخش خصوصي در اقتصاد و اجراي پروژه هاي عمراني بيشتر به چشم مي خورد و اين امر با ابلاغ اصل 44 قانون اساسي و سياستهاي كلي اين اصل توسط رهبري نظام اهميت بيشتري پيدا نموده است از آنجا كه در سالهاي اخير اجراي پروژه هاي عمراني بيشتر به بخش خصوصي واگذار شده است لذا تقويت اين بخش بويژه از طريق اصلاح ساختارهاي نظام اداري و اصلاح قوانين و مقررات امري اجتناب ناپذير به حساب مي آيد.
            در راستاي تحقق اهداف و سياستهاي مديريتي كشور مبني بر فراهم آوردن زمينه  حضور بخش خصوصي در عرصه ها و فعاليتهاي عمراني كشور و توجه به تخصص و تجربه رويكردي جوانگرايي و نيز با عنايت به تغييرات پيش آمده در اركان سه گانه نظام فني و اجرايي كشور يعني كارفرما- پيمانكار و مجموعه قوانين و مقررات الزام آور به منظور واگذاري پروژه هاي عمراني به بخش خصوصي وزارتخانها ، سازمانها ، نهادها و شركتهاي دولتي پروژه هاي قابل واگذاري خود را در چارچوب قوانين و مقررات به اشخاص حقيقي و حقوقي واگذار مينمايد تا بدين صورت ضمن ايجاد زمينه جذب و اشتغال فارغ التحصيلان  دانشگاهي در رشته مورد نظر و همچنين پيمانكاران محلي از يك سو و قوي تر نمودن نظارت عاليه خود همراه با استفاده حداقلي از امكانات دولتي و نيز كوچك نمودن بدنه دولت از سوي ديگر به اين مهم دست يابد.

پیمانکاری
در
دستگاه کارفرمایی

طبقه بندي معاملات و روش هاي انجام مناقصه :
( موضوع ماده 3 و 11 قانون برگزاري مناقصات )
 -معاملات كوچك :
      اخذ فاكتور مشخص با تشخيص و مسئوليت مامور خريد يا كارپرداز با رعايت صرفه و صلاح و تامين كيفيت به كمترين بهاي ممكن.
  -معاملات متوسط :
      اخذ حداقل سه فقره استعلام كتبي توسط مامورخريد، با تامين كيفيت و صرفه صلاح  پس از تائيد مسئول واحد تداركاتي با عقد قرارداد يا اخذ فاكتور.
 -معاملات بزرگ :
1.     برگزاري مناقصه عمومي از طريق انتشار فراخوان در روزنامه هاي كثير الانتشار.
2.     برگزاري مناقصه محدود.
نصاب معاملات در سال 1386 :
معاملات از نظر نصاب ( قيمت معامله ) به سه دسته تقسيم مي شوند :
1.    معاملات كوچك : معاملاتي كه كمتر از بيست و نه ميليون و سيصد و چهل هزار (29،340،000 ) ريال مي باشد .
2.    معاملات  متوسط : معاملاتي كه مبلغ معامله بيش از سقف معاملات كوچك بوده و از دويست و نود و سه ميليون و چهارصد هزار (293،400،000 ) ريال كمتر مي باشد.
3.    معاملات بزرگ : معاملاتي كه مبلغ برآورد اوليه آنها بيش دويست و نود و سه ميليون و چهارصد هزار (293،400،000 ) ريال مي باشد.
تبصره : وزارت امور اقتصادي و دارايي مكلف است در ابتداي هر سال نصاب معاملات را بر اساس شاخص بهاي كالاها و خدمات اعلام شده توسط بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران، جهت تصويب به هيآت وزيران پيشنهاد نمايد.
(شايان ذكر است تا تاريخ تهيه اين پروژه نصاب جديد معاملات براي سال 1387 اعلام نشده است )

تعاريف برخی از واژگان قانون مناقصات :
الف) مناقصه :  فرايندي است رقابتي براي تامين كيفيت مورد نظر كه در آن تعهدات موضوع معامله به مناقصه گري كه كمترين قيمت مناسب را پيشنهاد كرده باشد واگذار مي شود.
 ب ) مناقصه گزار:  موضوع بند (ب) ماده (1) قانون برگزاري مناصات.
 ج )  مناقصه گر:  شخص حقيقي يا حقوقي كه در مناقصه شركت ميكند.
 د )  كميته فني بازرگاني:  سه عضو خبره كه وظيفه ارزيابي فني پيشنهادها را بعهده دارند.
 ه )  ارزيابي كيفي مناقصه گران:  ارزيابي توان انجام تعهدات مناقصه گران. 
 و )  ارزيابي مالي: فرايندي كه درآن مناسب ترين قيمت از بين پيشنهادهايي كه از نظر فني پذيرفته شده اند.
 ز )  ارزيابي شكلي: بررسي كامل بودن اسناد، غيرمشروط و خوانا بودن پيشنهاد قيمت.


طبقه بندي انواع مناقصات :
( از نظر روش دعوت به مناقصه موضوع ماده 4 قانون برگزاري مناقصات )

مناقصه عمومي :
             فراخوان مناقصه از طريق آگهي عمومي
مناقصه محدود  :
          فراخوان مناقصه از طريق ارسال دعوتنامه به تشخيص و مسئوليت بالاترين مقام دستگاه مناقصه گزار با توجه به محدوديت برگزاري مناقصه عمومي با ذكر ادله .

........................................................................................................................................................................................................................
ترک تشریفات مناقصه :
         درمواردی که انجام مناقصه بر اساس گزارش توجیهی دستگاه مناقصه گزار به تشخیص یک هیات سه نفره میسر نباشد.
.........................................................................................................................................................................................................................

آشنایی با برخی از عبارات و مفاهیم :
پروژه :   مجموعه ای از فعالیتها و عملیات همگن برای تامین قسمتی از اهداف اصلی یا فرعی طرح.
پیمان :  توافقی که به همراه شرایط و مدارک الحاقی در یک مجموعه غیر قابل تفکیک بین کارفرما و پیمانکار منعقد می گردد.
موافقتنامه :  از دو واژه موافقت (با علم بودن و سازگاری ) و نامه (نوشته ) ترکیب شده، و به منظور سندی است که توافق حداقل دو شخص را با همدیگر در یک موضوع نشان می دهد.
شرایط عمومی پیمان :   شرایطی است که اصول کلی حاکم بر پیمان را تعیین می نماید و تعهدات و التزامات مندرج در آن غیر قابل تغییر و در تمامی قراردادهای پیمانکاری جنبه عام دارد.
شرایط خصوصی پیمان :  تعهدات تبعی که با توجه به شرایط عمومی و متناسب با وضعیت و ماهیت هر یک از انواع قراردادهای پیمانکاری در محدوده تعیین شده تغییر می کند.
پیمانکار :  شخص حقوقی یا حقیقی که امضاء کننده یکطرف پیمان بوده و اجرای پیمان را براساس اسناد و مدارک پیمان ، به عهده گرفته است و نمایندگان قانونی وی ، درحکم پیمانکار می باشند.
کارفرما :  شخص حقوقی که امضاء کننده یکطرف پیمان بوده و عملیات موضوع پیمان را بر اساس اسناد و مدارک پیمان به پیمانکار واگذار کرده است ونمایندگان قانونی  وی ، در حکم کارفرما می باشند.
مهندس مشاور : شخص حقوقی یا حقیقی که برای نظارت بر اجرای کار، در چارچوب اختیارات تعیین شده در اسناد و مدارک پیمان ، از سوی کارفرما به پیمانکار معرفی می شود.
مهندس ناظر :  نماینده مقیم مهندس مشاور یا کارفرما در کارگاه که در چاچوب اختیارات تعیین شده در اسناد و مدارک پیمان ، از سوی کارفرما به پیمانکار معرفی می شود.
کارگاه :  محلی که عملیات موضوع پیمان درآن اجرا می شود یا به منظور اجرا ی پیمان، با اجازه کارفرما از آن استفاده می کنند.

تجهیز کارگاه : عملیات ، اقدامات و تدارکاتی که باید به صورت موقت برای دوره اجراء انجام شود تا آغاز و انجام عملیات موضوع پیمان ، طبق اسناد و مدارک، میسر شود.
برچیدن کارگاه : جمع آوری مصالح ، تجهیزات، تاسیسات و ساختمان های موقت ، خارج کردن مواد زائد، ماشین آلات و دیگر تدا رکات پیمانکار از کارگاه و تسطیح و تمیز کردن محل های تحویلی کارفرما.
فهرست بهاء : مجموعه شرح ردیف قیمت های واحد کالاها ی پیش بینی شده برای تهیه، برآورد و نیز پرداخت هزینه کارهای اجراء شده متناسب با شرح ردیف مربوطه.
هزینه های بالاسری : هزینه های جنبی و وابسته به قراردادهای پیمانکاری نظير : مالیات، هزینه مستمر کارگاه، هزینه دفتر مرکزی و ...
ضریب منطقه ای :  ضریبی است که تفاوت قیمت تمام شده کار را در مناطق مختلف کشور به طور متوسط نسبت به تهران نشان می دهد.
ضریب پلوس ومینوس :  میزان درصد افزایش قیمت های پیشنهادی پیمانکار نسبت به مبلغ برآورد پلوس و کاهش آن مینوس نامیده می شود.
تعدیل :  متعادل کردن قیمتها و تعیین شاخص های هزینه عملیات پیمانکاری به طور متناوب و اعمال این شاخص ها در نرخ پیمان به طوری که در هر دوره،تاثیر افزایش یا کاهش قیمتها در عملیات انجام شده در آن دوره به حساب آمده و در تمام شرایط بازار فروش ، ارزشمندی خود را حفظ نماید.
صورت ریالی ( خلاصه مالی ) :  ریز کارهای انجام یافته و کارکرد هر آیتم بدون ضریب و کارکرد هر آیتم با ضریب و میزان و مبلغ پیمانکار درج می شود.
صورت متره ( ریز متره ) :  عملیات انجامی و ردیف فهرست بهاء و تعداد یا ابعاد عملیات انجامی قید می گردد.

مراحل اجراي طرح :

اركان اصلي پيمان :

مراحل ارجاع كاربه پيمانكاران :
الف ) تامين مالي
  ب ) تهيه مشخصات پروژه و اسناد ارزيابي       
  ج ) فراخوان نخست
  د ) دعوت به ارزيابي توان اجراي كار  و  ارزيابي پيمانكاران
  ه ) تهيه فهرست پيمانكاران منتخب براي دعوت به مناقصه    
  و ) برگزاري مناقصه و انتخاب پيمانكار
   ز) اعلام برنده مناقصه توسط كميسيون مناقصات
   ح) عقد قرارداد
  ط) ارسال فرايند ارجاع كار به سازمان مديريت و برنامه ريزي
روش و ترتيب انجام كار
پس از آنكه منابع تامين مالي پروژه مورد نظر كه عمدتاً در موافقتنامه هاي مبادله شده با سازمان مديريت و برنامه ريزي مصوب شده است تعيين و هزينه هاي اجرايي در سطح اعتبار مصوب كنترل گرديد، دستگاه اجرايي از طريق نشر آگهي در روزنامه كثير الانتشار از پيمانكاران داراي گواهينامه صلاحيت دعوت مي نمايد، حداكثر ظرف 14 روز اسناد ارزيابي توان اجراي كار را خريداري، تكميل و تحويل نمايند . (در مناقصات بين المللي 24 روز) اين اسناد شامل :
•    گزارش شناخت پروژه
•    معيارهاي ارزيابي توان اجراي كار و جدول سنجش امتيازات (جدول پيوست)
•    روش ارزيابي توان اجراي كار شامل ضريب وزني و نحوه امتيازدهي به هر يك از معيارهاي ارزيابي (جدول پيوست
اين اطلاعات به طور يكسان به همه پيمانكاراني كه به فراخوان نخست پاسخ داده اند ارايه مي شود و ضمن دريافت اسناد تكميل شده اطلاعات زير به منظور امتياز دهي، از پيمانكاران در خواست مي شود :
•    گواهينامه احراز صلاحيت و كد احراز و امتياز صلاحيت بر اساس آخرين محاسبه رتبه بندي
•    اطلاعات مالي شامل گردش مالي 3 سال گذشته
•    كارهاي انجام شده در سالهاي گذشته
•    فهرست كاركنان كليدي به همراه سوابق و تخصص
•    تجهيزات و ماشين آلات مرتبط با موضوع كار
•    اطلاعات مورد نياز درباره سازمان اجرايي پيمانكار
•    خلاقيت ها و نوآوري ها در كارهاي مشابه
•    پيشنهاد نظام مديريتي مناسب براي اجراي پروژه
•    پيشنهاد نظام كيفي انجام كار
هيات ارزيابي پيمانكار پس از محاسبه امتيازات پيمانكاراني كه اسناد ارزيابي توان توان اجراي كار را در مهلت قانوني تحويل داده اند حداقل هفت پيمانكار كه داراي بالاترين امتياز بوده وحداقل (%40) امتيازات رديفهاي (2) و (4) و (5) و نيز 65% امتياز كل معيارهاي ارزيابي را كسب نموده اند ، براي شركت در مناقصه دعوت ميشوند تا قيمت پيشنهادي خود را همراه با ضمانت نانه شركت در مناقصه ارائه نمايند. بعنوان مثال در معيارهاي ارزيابي براي رشته هاي كشاورزي و آبخيزداري بازه ي امتيازي كه براي معيار سابقه اجرايي كار پيمانكار در نظر گرفته شده است بين 10 تا 20 است كه دستگاه اجرايي بر حسب درجه اهميتي كه سابقه اجرايي پيمانكار در پروژه مورد نظر دارد ميزان امتياز را در رنج بازه ذكر شده در نظر ميگيرد كه مونه اين امتياز دهي در جدول پيوست آمده است.

اسناد مناقصه تحویلی به پيمانكاران به منظور ارزیابی توان اجرای کار و تعیین امتیاز فنی :

«  گزارش شناخت پروژه  »

•     الف ) سازمان كارفرمايي :
      -  كارفرما : اداره كل منابع طبيعي خراسان
    -  مديريت طرح :  مديريت آبخيزداري
    - واحد خدمات مشاوره : -
    - واحد نظارت عالي : مديريت آبخيزداري استان

•     ب ) عنوان ، مشخصات كلي و اهداف كيفي و كمي پروژه :
      - عنوان پروژه :  سنگي-ملاتي و بتن ريزي  در حوضه سد گلستان(دشت شيخ، قيز قلعه ،چشمه خان)
    - شهرستان محل اجراء پروژه  : ……………………
    - نقطه جغرافيايي محل اجراء  : حوضه سد گلستان(دشت شيخ،  قيز قلعه،چشمه خان)
     -  اهداف كيفي و كمي پروژه : كنترل سيل و رسوب ، جلوگيري از فرسايش خاك ، افزايش پوشش گياهي ، جلوگيري از ايجاد هرز آب و سيلاب ، افزايش درآمد آبخيزنشينان

•    ج) برنامه زماني كلي اوليه : ….. ماه
•    د) روش و ترتيبات تامين مالي پروژه : از محل اعتبارات تملك دارائيهاي سرمايه اي ملي
        
•    هـ ) برنامه تداركاتي پروژه : ( روش تدارك و تامين كالاهايي كه ساخت آنها بر عهده پيمانكار نخواهد بود و تداركات خارجي )
•   
•     و) روشها ، دستورالعمل ها و استانداردهای اجرایی : بر اساس دستورالعمل ها و استاندارد هاي اجرايي  مورد تاييد سازمان جنگلها ، مراتع و آبخيزداري كشور كه بخشي از آن به پيوست مي باشد .

•     ز)  اسناد مطالعات شناسایی و نقشه های فاز یک :

- پروژه بر اساس مطالعات و طرح مصوب كميته فني ارائه شده است . 

•    ح) تسهیلاتی که کارفرما در اختیار پیمانکار قرار خواهد داد :
    - آمار و اطلاعات در صورت موجود بودن .
    - معرفي به ارگانها و ادارات جهت اخذ آمار و اطلاعات در صورت امكان .              «  معيار هاي ارزيابي توان اجراي كار و جدول سنجش امتيازات »
( جدول ضریب وزنی )

معيار هاي ارجاع كار    بازه ضريب وزني معيار    ضريب وزني معیار
(  ai)    امتياز هر معيار
bi) )    امتياز وزني هر معيار
(‍ci  )
سابقه اجرايي كار در رشته و زمينه كار    10
20           
داشتن تجهيزات و ماشين آلات آماده و يا در دسترس    10
20           
مديريت كار آمد و سيستم سرپرستي مناسب براي كار    2
5           
كفايت كادر فني و عناصر كليدي از نظر دانش و تجربه     10
20           
قدرت مالي و پشتيباني    20
30           
نظام كيفي انجام كار    5
10           
بومي بودن پيمانكار و داشتن تجربه در محل اجراي پروژه    10
20           
حسن سابقه در كارها قبلي و فقدان سوء پيشينه حرفه اي    10
10           
خلاقيت ها و نوآوري ها در كارهاي مشابه    5
15           
جمع                                             
     

  = = C ميانگين كل يا ميانگين وزني


    ستون هاي (bi  ) و (‍ci  )  توسط كارفرما تكميل مي گردد .
    كسب حداقل چهل درصد (40%)، امتيازات رديف هاي (2) و (4) و (5) و نيز شصت و پنج درصد (65%)امتياز كل  الزامي است .
    امتياز هر معيار( bi ) : محاسبه امتياز هر معيار به ماخذ 100 مي باشد .           ( بين صفر تا صد )= bi 
    امتياز وزني هر معيار (‍ci  ) : برابر است با حاصلضرب  ضريب وزني معيار(  ai) در امتياز هر معيار bi) )
    ميانگين كل یا میانگین وزنی (C  ): عبارتست از مجموع حاصلضرب ضريب وزني (  (aiدر امتياز هر معيار (bi  ) تقسيم برمجموع ضرايب وزني (ميانگين كل برابر است با مجموع امتيازات وزني (  ) تقسيم بر مجموع ضرايب وزني معيار( ) )


اكسل نحوه امتياز دهي ارزيابي نمونه

دعوت به مناقصه
مدیر عامل محترم شرکت .................
باسلام.   احتراماً پيرو دعوت به ارزيابي توان اجراي كار شماره .... مورخ .../.../...  و نظر به بررسي هيات ارزيابي توان اجراي كار پيمانكاران ، اداره كل  منابع طبيعي خراسان ( کارفرما ) مناقصه اجراي عمليات ............. از محل اعتبارات عمراني سال .....  را بصورت پيماني ،  با شرايط زیر برگزار مي كند ، لذا از آن شركت محترم دعوت بعمل مي آيد با توجه به شرايط اعلام شده ذیل در مهلت مقرر نسبت به ارائه پيشنهاد قیمت اقدام نمايند.
1.       نوع و حجم کار :      .......................
2.    محل اجراي پروژه : ....................                         مدت زمان اجراي پروژه :
3.    نرخ پايه بر اساس فهرست بهاءآبخیزداری و منابع طبیعی سال .....:    .......................... ریال
4.    تضمین شرکت در مناقصه :  مبلغ .................. ریال  طي يک فقره ضمانت نامه بانکي و يا چک بين بانكي بنام اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی قابل پرداخت در بانکهاي شهرستان بجنورد بابت سپرده شرکت در مناقصه همراه با فرم خود اظهاري اعلام كارهاي در دست اجرا ضميمه فرم الف و نرخ پيشنهادي خود را به حروف و عدد بدون قلم خوردگي و بصورت خوانا در فرم ب مرقوم و هريک از فرمها را در پاکتهاي جداگانه لاک و مهر شده قرار داده و با قيد موضوع مناقصه و فرم مربوطه و مشخصات شرکت کننده بر روی آن به ............................. تحويل و رسيد دريافت دارند.
5.    در صورتي که برنده ظرف مدت 7 روز کاری پس از ابلاغ کتبي اقدام به مراجعه و عقد قرارداد ننمايد سپرده وي به نفع دولت ضبط خواهد شد.
6.    شرکت کنندگان نبايستي ممنوعيتي در ارتباط با آئين نامه ممنوعيت مداخله کارکنان دولت درمعاملات دولتي مصوب ديماه 1337 داشته باشند .
7.    دستور كارها و آناليز بهاء طي دعوتنامه فوق الذكر اعلام شده است .
8.    شرکت در مناقصه به منزله آگاهي کامل از کم و کيف و محل کار تلقي مي گردد.
9.    مناقصه گزار در رد يا قبول يک يا همه پيشنهادات مختار خواهد بود.
10.    آخرين مهلت شرکت در مناقصه و تحويل پيشنهاد پايان وقت اداري روز ....  مورخه ../.../.... خواهد بود.
11.    به پيشنهاداتي که پس از پايان مهلت مقرر رسيده باشد ، مخدوش ، مشروط ويا فاقد سپرده باشد ترتيب اثر داده نخواهد شد.
12.    بازگشايي پاکتها : روز دوشنبه  مورخه ../../.. راس ساعت ... در محل اداره کل منابع طبيعي خراسان شمالي انجام خواهد شد حضور مناقصه گران در جلسه بلامانع است.
    شایان ذکر است در صورت انصراف ، تا تاریخ ..../.../.... مراتب را کتباً به این اداره کل اعلام و به استناد ماده 24 آئین نامه دلایل خودداری از شرکت در مناقصه را مستند به مدارک و اسناد معتبر برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال نمایند .
شرکت کنندگان مي توانند جهت کسب اطلاعات بيشتر و دريافت فرمهاي مربوطه به امور قراردادهاي اداره کل مراجعه نمايند.

فرم برگزاري تشريفات مناقصه

  تعيين برنده مناقصه و انعقاد قرارداد :
( موضوع ماده 20 و 21 قانون برگزاري مناقصات )


الف ) هنگام ارزيابي مالي ، مناقصه گري كه مناسب ترين قيمت را حائز شده باشد ، به عنوان برنده اول اعلام و برنده دوم در صورتي اعلام ميشود كه تفاوت قيمت پيشنهادي وي با برنده اول ، كمتر از مبلغ تضمين باشد.

ب ) پس از گشودن پيشنهادهاي قيمت ، تضمين برنده اول و دوم ، نزد مناقصه گزار نگهداري و تضمين ساير مناقصه گران بازگردانده مي شود.

ج ) قرارداد با برنده مناقصه ، بايد پيش از پايان مدت اعتبار پيشنهادها منعقد شود پس از عقد قرارداد تضمين پيشنهاد دهنده دوم مسترد ميگردد.

د ) چنانچه برنده اول از انعقاد قرارداد امتناع نمايد و يا ضمانت نامه انجام تعهدات را ارائه ننمايد، تضمين شركت در مناقصه وي ضبط و قرارداد با برنده دوم ( در صورت وجود ) منعقد و در صورت امتناع نفر دوم تضمين وي نيز ضبط و مناقصه تجديد خواهد شد.


مراحل عقد قرارداد :

•    اعلام برنده مناقصه و دعوت از وی

•    تنظيم پيش نويس قرارداد

•    دريافت ضمانتنامه انجام تعهدات و استرداد ضمانت نامه شركت در مناقصه
 
•    بررسي پيش نويس قرارداد توسط واحدهاي مربوطه ( اداره فني مربوطه - معاون مربوطه -  ذيحسابي - حقوقي - امور پيمانها )

•    تنظيم اصل قرارداد و امضاء پيمانكار و كارفرما

•    ابلاغ قرارداد جهت اجرا
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان