میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش كارآموزي شرکت فراورده های لبندیس


کد محصول : 1000964 نوع فایل : word تعداد صفحات : 71 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 954

فهرست مطالب و صفحات نخست


شرکت فراورده های لبندیس

پيشگفتار
رويكرد اكثر كشورهاي جهان در دهه‌هاي اخير به موضوع كارآفريني و توسعه آن، موجب گرديده‌ موجي از سياستهاي توسعه كارآفريني در دنيا ايجاد شود. كشورهاي مختلف راه حلي راكه در سه دهه گذشته براي فائق آمدن بر مشكلات مختلف اقتصادي و اجتماعي به آن روي آورده‌اند، توسعه فرهنگ كارآفريني، انجام حمايت‌هاي لازم از كارآفرينان، ارائه آموزشهاي مورد نياز به آنان و انجام تحقيقات و پژوهشهاي لازم در اين زمينه بوده است. تأمل در وضعيت اقتصادي و روند مراحل پيشرفت و توسعه در كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه كه به موضوع كارآفريني توجه نموده‌اند، نشانگر آن است كه اين كشورها توانسته‌اند به پيشرفت‌هاي چشمگيري در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي دست يابند و يا حداقل بحرانهاي پيش‌آمده را به سلامت پشت سر گذاشته و بحرانهايي كه وقوع آنها را در آينده پيش‌بيني مي‌كردند را مهار نمايند. از جمله اين كشورها مي‌توان به ايالات متحده، كشورهاي اتحاديه اروپايي، كشورهاي جنوب شرق آسيا، چين، برخي از كشورهاي آمريكاي لاتين و آفريقايي و اقيانوسيه را نام برداز آنجا كه مفاهيم مطرح در علوم انساني همانند مفاهيم مطرح در علوم تجربي قطعي نيستند، لذا ارائه تعريف قطعي و مشخصي براي آنها دشوار يا غير ممكن است. كارآفريني هم كه از واژه ‌هاي مطرح در علوم انساني است، از اين قاعده مستثني نيست. دانشمندان و محققين علوم مختلف اقتصادي، اجتماعي، روانشناسي و مديريت كه در مورد كارآفريني مطالعه و نظراتي ارائه كرده‌اند، تعاريف مختلفي از كارآفريني مطرح نموده‌اند كه تفاوت‌هاي گاه مغاير و متناقضي دارند. تعريفي از كارآفريني كه تقريباً شامل همه تعريفهاي ارائه شده از آنان باشد، عبارت است از: «كارآفريني فرايندي است كه فرد كارآفرين با ايده‌هاي نو و خلاق و شناسايي فرصتهاي جديد و با بسيح منابع ،‌مبادرت به ايجاد كسب و كار و شركت‌هاي نو، سازمانهاي جديد و نوآور و رشد يابنده نموده كه توأم با پذيرش مخاطره و ريسك است و منجر به معرفي محصول و يا خدمت جديدي به جامعه مي‌گردد.»
در دايره‌‌المعارف بريتانيكا ، كارآفرين اينگونه تعريف شده است:
« شخصي كه كسب و كار و يا موسسه اقتصادي را سازماندهي و مديريت كرده و خطرات ناشي از آنرا مي‌پذيرد» واژه كارآفريني از قرنها پيش و قبل از آنكه به زبان امروزي مطرح شود، در زبان فرانسه متداول گرديد. اين واژه معادل كلمه فرانسوي Enterprendre به معناي « متعهد شدن» (معادل under Take در زبان انگليسي) مي‌باشد كه در سال 1848 توسط جان استوارت ميل به كارآفريني ( Enterpreneur ) در زبان انگليسي ترجمه شد.

موقعيت جغرافيايي - استان فارس
 استان‌ فارس‌ با 133 هزار كيلومتر مربع‌ وسعت‌ در جنوب‌ استان‌ اصفهان‌ قرار دارد. آباده‌، استهبان‌، اقليد، بوانات‌، جهرم‌، داراب‌، سپيدان‌، شيراز، فسا، فيروز آباد، كازرون‌، لار، لامرد، مرودشت‌، ممسني‌، نيريز شهرستانهاي‌ استان‌ فارس‌ هستند و شهر زيباي‌ شيراز مركز آن‌ مي‌باشد.استان‌ فارس‌ در سال‌ 1375 حدود 3817 هزار نفر جمعيت‌ داشته‌ است‌ كه‌ 7/56 درصد آن‌ شهر نشين‌، 9/41درصد روستانشين‌ و 4/1 درصد غير ساكن‌ و عشاير بوده‌ است‌.كوههاي‌ زاگرس‌ با جهت‌ شمال‌ غربي‌ - جنوب‌ شرقي‌، استان‌ فارس‌ را به‌ دو ناحيه‌ مشخص‌ طبيعي‌ شامل‌ناحيه‌ شمال‌ - شمال‌ غربي‌ و ناحيه‌ جنوب‌ - جنوب‌ شرقي‌ تقسيم‌ كرده‌ است‌. ارتفاعات‌ ناحيه‌ شمالي‌ ازكوههاي‌ سميرم‌ شروع‌ و در جهت‌ شمال‌ غربي‌ امتداد مي‌يابد. ارتفاعات‌ ناحيه‌ جنوبي‌ كوههاي‌ اطراف‌ شيراز وكوههاي‌ مهارلو، خرمن‌ و تودج‌ را در بر مي‌گيرد. ارتفاعات‌ غربي‌ در امتداد ارتفاعات‌ كهگيلويه‌ تا كوههاي‌ممسني‌ و ارتفاعات‌ جنوبي‌ مشتمل‌ بر كوههاي‌ داراب‌ و ارتفاعات‌ تنگستان‌ مي‌باشد.  

  آب و هوا - استان فارس
در استان‌ فارس‌ سه‌ ناحيه‌ مشخص‌ آب‌ و هوايي‌ وجود دارد. اول‌، ناحيه‌ كوهستاني‌ شمال‌ و شمال‌غرب‌ كه‌ زمستان‌هاي‌ سرد معتدل‌ و پوشش‌ گياهي‌ مناسبي‌ دارد. دوم‌ ناحيه‌ مركزي‌ كه‌ در زمستان‌ها آب‌ و هواي‌نسبتاً معتدل‌ توأم‌ با بارندگي‌ و در تابستان‌ها هوايي‌ گرم‌ و خشك‌ دارد. سوم‌ ناحيه‌ جنوب‌ و جنوب‌ شرقي‌ كه‌ به‌علت‌ كاهش‌ ارتفاع‌ و عرض‌ جغرافيايي‌ و نحوه‌ استقرار كوهها ميزان‌ بارندگي‌ آن‌ در فصل‌ زمستان‌ نسبت‌ به‌ دو فصل‌ بهار و پائيز كمتر است‌ و هواي‌ آن‌ نيز در زمستان‌ها معتدل‌ و در تابستان‌ها بسيار گرم‌ است‌. متوسط‌ حرارت ‌شهر شيراز 8/16 درجه‌ و حداكثر و حداقل‌ مطلق‌ دماي‌ آن‌ به‌ ترتيب‌ 2/29 و 7/4 درجه‌ سانتي‌ گراد است‌.  
تاريخ و فرهنگ - استان فارس
استان‌ فارس‌ از قديمي‌ترين‌ مراكز تمدن‌ بشري‌ محسوب‌ مي‌شود و قرن‌ها مركز حكومت‌ شاهنشاهي‌ايران‌ بوده‌ است‌. قبل‌ از اسلام‌ دو سردار بزرگ‌ ايراني‌ از اين‌ منطقه‌ برخاسته‌ و هر يك‌ سلسله‌ بزرگي‌ بنام‌هخامنشي‌ (كورش‌) و ساساني‌ (اردشير بابكان‌) تشكيل‌ داده‌اند. بعد از انقراض‌ سلسله‌ هخامنشي‌ كه‌ نزديك‌ به‌219 سال‌ در ايران‌ پادشاهي‌ كرده‌اند. اسكندر مقدوني‌ سلسله‌ سلوكيه‌ را در سال‌ 311 قبل‌ از ميلاد در ايران‌تاسيس‌ و شهرهايي‌ در ناحيه‌ پارس‌ (فارس‌) بنا نهاد. در عين‌ حال‌ در قسمت‌ مركزي‌ پارس‌ در ناحيه‌ استخر قدرت‌هاي‌ محلي‌ با نام‌هاي‌ ايراني‌ روي‌ كار آمدند كه‌ از سال‌ 250 قبل‌ از ميلاد به‌ بعد بر روي‌ سكه‌هاي‌ آنهانوشته‌هايي‌ به‌ خط‌ پهلوي‌ و چهره‌هاي‌ ايراني‌ و آتشدان‌ ديده‌ مي‌شود. معذالك‌ ناحيه‌ پارس‌ تا زمان‌ آشيوخوس‌چهارم‌ جزو امپراطوري‌ سلوكي‌ بوده‌ است‌. بعد از اينكه‌ پارتيان‌ ايالت‌ مركزي‌ دولت‌ سلوكي‌ را فتح‌ كردند. پارس‌استقلال‌ يافت‌. مسلمانان‌ نخستين‌ بار در دوره‌ خلافت‌ عمر اقدام‌ به‌ تسخير فارس‌ نمودند. در 17 ه.ق‌ يكي‌ ازسرداران‌ علاء ابن‌ حضرمي‌، حاكم‌ بحرين‌، از حاكم‌ ايراني‌ فارس‌ شكست‌ خورد. عليرغم‌ مقاومت‌ ايرانيان‌ در مقابل‌ مهاجمين‌ مسلمان‌، عاقبت‌ شهرهاي‌ استخر، توج‌، فسا و شيراز به‌ تصرف‌ مسلمانان‌ در آمد. امّا به‌ رغم‌شورشهاي‌ متعدد آخر الامر تسليم‌ اسلام‌ شدند. وسعت‌ قلمرو فارس‌ در زمان‌ خلفا بيش‌ از پيش‌ افزايش‌ يافت‌ يزد و نواحي‌ ديگر مجاور كوير نيز به‌ استخر ملحق‌ گرديد.
در زمان‌ ضعف‌ قدرت‌ خلافت‌ در قرن‌ 3 ه.ق‌ فارس‌ به‌ تصرف‌ يعقوب‌ ليث‌، مؤسس‌ سلسله‌ صفاريان‌ درآمدو شيراز پايتخت‌ صفاريان‌ شد. و برادرش‌ مسجد جامع‌ بزرگي‌ در اين‌ شهر بنا نهاد. پس‌ از آن‌ فارس‌ به‌ تصرف‌ آل‌بويه‌ در آمد. پس‌ از آل‌ بويه‌، سلجوقيان‌ بر فارس‌ مسلط‌ شدند. در زمان‌ ضعف‌ سلاجقه‌، سنقر ابن‌ مودود سلسله‌ اتابكان‌ فارس‌ را تأسيس‌ كرد و تا سال‌ 543 ه.ق‌ اين‌ سلسله‌ بر فارس‌ فرمانروايي‌ يافت‌ و پس‌ از چندي‌ فارس‌ به‌دست‌ امراي‌ مغول‌ افتاد.در سال‌ 754 ه.ق‌ سلسله‌ آل‌ مظفر، فارس‌ را تصرف‌ كرد و تا سال‌ 895 ه. ق‌ بر فارس‌ فرمانروايي‌ كرد. درسال‌ 959 ه.ق‌ فارس‌ به‌ تصرف‌ شاه‌ اسماعيل‌ صفوي‌ درآمد. در زمان‌ وي‌ و جانشينانش‌، فارس‌ و مركز آن‌ شيراز آبادي‌ و رونق‌ يافت‌. در جنگ‌ بين‌ افاغنه‌ و نادر شاه‌، شيراز و بسياري‌ از نقاط‌ ديگر فارس‌ رو به‌ ويراني‌ فراوان‌نهاد. در زمان‌ فرمانروايي‌ كريم‌ خان‌ زند، صلح‌ و آباداني‌ به‌ فارس‌ بازگشت‌. از زمان‌ قاجاريه‌ به‌ بعد به‌ جز شورش‌سران‌ قشقايي‌ واقعه‌ مهمّي‌ روي‌ نداده‌ است‌. در زمان‌ سلسله‌ پهلوي‌ در فارس‌ اقدامات‌ مهّمي‌ در جهت‌ آباداني‌رونق‌ فارس‌ و شيراز صورت‌ گرفت‌. در عصرهاي‌ بعد از انقلاب‌ 1357، شهرهاي‌ استان‌ فارس‌ رو به‌ آباداني‌ وتوسعه‌ نهادند و شهر شيراز توسعه‌ فراوان‌ يافت‌.بر بستر همين‌ پيشينه‌ تاريخي‌ است‌ كه‌ امروزه‌ آثار متعدد و متنوع‌ تاريخي‌ و باستاني‌ در استان‌ به‌ جا مانده‌است‌. هر يك‌ از اين‌ آثار داراي‌ ارزش‌هاي‌ جهاني‌ و گوياي‌ تاريخ‌ پر فراز و نشيب‌ اين‌ خطه‌ مي‌باشند.استان‌ فارس‌ به‌ علت‌ موقعيت‌ جغرافيايي‌ و نزديكي‌ به‌ خليج‌ فارس‌ از دير باز اقامتگاه‌ اقوام‌ گوناگون‌ از جمله‌ آريايي‌، سامي‌ و ترك‌ بوده‌ است‌ كه‌ تحت‌ تاثير و نفوذ فرهنگ‌ ايراني‌ در آمده‌اند. با وجود اين‌، ايلات‌ و عشايرمنطقه‌ كه‌ شامل‌ ايلات‌ قشقايي‌، ممسني‌، خمسه‌ و كهگيلويه‌ مي‌باشند، هنوز بخش‌ عمده‌اي‌ از فرهنگ‌ بومي‌خود را حفظ‌ كرده‌اند و عامل‌ موثر ديگري‌ در جذب‌ ايرانگردان‌ مي‌باشند. اشاره‌ مختصر به‌ قدمت‌ تاريخي‌ وديدني‌هاي‌ شهرستان‌هاي‌ استان‌ سيماي‌ تاريخي‌ و امكانات‌ ايرانگردي‌ آنرا بيش‌ از پيش‌ روشن‌ مي‌سازد. 

وضعيت اقتصادي استان
از نظر وضعيت اقتصادي استان فارس از قطبهاي اقتصادي كشور به خصوص در زمينه كشاورزي، صنعت و صادرات مي‌باشد. بخشهاي اقتصادي استان به شرح ذيل به طور خلاصه درج مي‌گردد :
1-     قابليتها و امكانات بخش اقتصادي :
استان فارس از نظر كشاورزي در سطح كشور داراي جايگاه ممتازي است. اراضي مورد استفاده در اين بخش حدود 6/1 ميليون هكتار مي‌باشد كه 12% كل مساحت اراضي مورد استفاده را در سطح كشور تشكيل مي‌دهد. در توليد محصولات كشاورزي اين استان از نظر توليد گندم در سطح كشور مقام اول، توليد برنج مقام چهارم و توليد چغندر قند مقام دوم را دارا مي‌باشد. از نظر توليد محصولات باغي استان فارس از نظر توليد انجير مقام اول ، توليد مركبات مقام دوم ، توليد خرما و انگور مقام سوم را در سطح كشور دارا مي‌باشد. ميزان جمعيت شاغل در بخش كشاورزي در استان برابر با 211482 نفر (24% جمعيت شاغل) است.
2-     قابليتها و امكانات بخش صنعت :
سهم صنعت استان فارس از نظر تعداد واحدهاي صنعتي، تعداد شاغلين، ارزش توليدات و ارزش افزوده نسبت به صنايع بزرگ كشور ، 4% است . در اين ميان سهم صنايع شيميايي استان در كشور بالغ بر 10% ، صنايع غذايي بالغ بر 6% و كاني هاي غير فلزي حدود 4% است. اين صنايع ضمن آن كه بخش عمده‌اي از صنايع استان را تشكيل  مي‌دهد، به لحاظ ارزش افزوده نيز نقش تعيين كننده اي در استان دارد. با توجه به وضعيت استان فارس و امكانات زيربنايي موجود از جنبه هاي گوناگون عمده ترين صنايعي كه مي‌تواند در اين استان گسترش يابد عبارتند از صنايع الكترونيك، شيميايي، غذايي، ماشين‌آلات و تجهيزات.
3-     قابليتها و مزيتهاي نسبي صادرات :
از دير باز تاكنون استان فارس بعنوان مركز ورود و پخش كالاهاي وارداتي و مناسب‌ترين محل براي تدارك كالاهاي صادراتي به خليج فارس و بنادر آن مطرح بوده است به طوري كه از فارس بعنوان مهد تجاري فلات ايران نام برده شده است. اين استان از امكانات و قابليتهاي مناسبي از لحاظ توليد و صادرات محصولات كشاورزي ، صنعتي ، ساختماني و ... برخوردار است . در اين استان نيروي كار متخصص و دانشگاهي زمينهاي كشاورزي گسترده و صنايع مرتبط با آن و ساير امكانات توليد براي تامين نيازهاي داخلي و صادرات به ديگر استانها و خارج از كشور موجود است.

نحوه بازاريابي و كسب و تجارت و افزايش سود در كار آفريني
بازار يابي در كسب و كار امروز يك امر ضروري است ودر مو قعيت ساز مانها نقش اساسي ايفا مي كند.بازاريابي به فروش از طريق ويزيتوري يا تهيه آگهي هاي تبليغاتي محدود نمي شود و مفهوم بسيار جامع تري دارد و به همين دليل گفته مي شود تفكر بازار يابي بايد در كليه ي بخش ها و فرايند هاي سازماني نفوذ كند و مورد توجه قرار گيرد.خلق نام تجاري مناسب ، تبليغات مناسب ، توجه به تغير دائم در نيازها ودر نهايت بهره گيري ازفناوري روز از الزامات اساسي است.بازاريابي نتيجه ناگزيرو دوري ناپذير وضروري سرمايه داري است.البته اين بدان معنا نيست كه بازاريابي تنها به كشورهاي داراي نظام سرمايه داري محدود مي شود ، تكنيك هاي بازاريابي در تمام نظامهاي سياسي و بسياري از جنبه هاي زندگي كاربرد دارد.

بازار يابي :
بازاريابي اثر بخش به عـنوان ساختن چيـزي كه بتواند بفروشد و نه فروش آنچه كه مي توانيد بسازيد تعبيـر مي شود.
سازمانهايي كه آنجه را كه توليد مي كنند مي فروشند محصول مدار هستند يعني ابتدا محصول را توليد مي كنند و سپس بـراي محصولات خود به دنـبـال مـشـتـري هـسـتـنـد و به بازار يابي بعـنوان وسـيله اي براي ترغيب مشتـريان به خـريــد مي نگرند. موفق ترين سازمانها آنهايي هستند كه آنجه را كه مي توانند بفروشند توليد مي كنند ، آنها مشتري مدار هستند يعني در پاسخ به نيازهاي مشتري محصولات و خدمات خود را عـرضه مي كنند.
در نتيجه بازاريابي را مي توان ، به عنوان فعاليتي لازم براي تطبيق كالاها با نيازها و خواسته هاي بازار تعريف كرد و بازاريابي فعاليت هايي چون برنامه ريزي و قيمت گذاري و توزيع تبليغات و معرفي محصولات را شامل مي شود.
شر كتها در زمينه بازار يابي سه دسته اند :
1) شركت هاي پيشرو
2) شركت هاي پيرو
3) شركت هاي ايستا

شركت هاي پيشرو:
شر كتي فعال است ودرك درستي از بازار يابي دارد.در تحقيقات و رشد محصولات سرمايه گذاري مي كند و راهكارهاي بد يهي ارائه مي دهد.
شركت هاي پيرو:
خالي از هرگونه روحيه جسورانه است ممكن است موفق شود اما امكان موفقيت خيلي كم است چون تمايلي به خطرپذيري ندارد و ترجيح مي دهد خود را به خطر نياندازد و براي انتخاب راه منتظر بازار مي ماند.
شركت هاي ايستا:
همواره به يك شكل كار خود را ادامه مي دهدو دليلي براي تغير ندارد و منزوي و بي تفاوت است.
ابزار اصلي تشكيل دهنده ي بازار يابي به چهار P معروفند :
1) محصولات product
2) قيمت price
3) مكان place
4) تبليغات promation


يعني بازاريابي شامل طراحي و توليد محصول به شكلي كه نياز مصرف كننده را رفع كند. تعيين قيمت واقعي يعني قيمتي كه علاوه بر تضمين سود مشتري را راضي نگه دارد. عرضه محصولات در مكان مناسب (جايي كه مشتريان بتوانند محصول را بخرند).تبليغات براي تشويق مشتري ها براي خريد محصول است.اجزاي تشكيل دهنده اين آميزه در تمام سازمان ها مشابه است و تنها نسبت آنها متفاوت است.براي مثال در جايي كه قيمت براي مشتريان اهميت زيادي دارد اين قيمت است كه بر آميزه تسلط دارد.
قيمت پايين در اغلب موارد نشانگر كيفيت پايين محصول است ومشتريان يك محصول را به دليل ارزاني آن نمي خرند آنها به خاطر نياز خود خريد مي كنند. توجه خود را به فروش مبتني بر ارزش معمطوف كنيد نه فروش بر مبناي قيمت.

تبليغات :
شما از چه طريقي به مردم اطلاع مي‌دهيد و تبليغات خود را انجام مي‌دهيد؟
ما يك يا دو نفر را انتخاب مي‌كنيم تا در سرتاسر كشور برگه‌هاي تبليغاتي را پخش كنند و مردم از طريق اين برگه‌هاي تبليغاتي مي‌توانند با شماره تلفن تماس بگيرند و با مراجعه به آن برگه براي خريد عسل تخفيف بگيرند . در ضمن  ما در ايام عيد نيز با پخش سر رسيد و تقويم  تبليغاتي را انجام ميدهيم كه مسمر ثمر مي باشد . گاهي وقتها نيز با چاپ آگهي در روزنامه و يا مجلات اقدام به تبليغات مي كنيم . هرچند كه تبليغات از طريق راديو و تلوزيون كمي گران مي باشد ولي براي پيشرفت در كار و فروش محصولات گاهي وقتها به اين دو رسانه متوسل شده و از اين طريق به تبليغات دست مي زنيم . در مورد بازاريابي نيز از طريق روزنامه و با درج آگهي مبني بر اينكه به چند بازارياب نياز داريم اين افراد را پس از تست انتخاب كرده وآنها رابه كار مي گيريم تا هم آنها بيكار نباشند و هم محصولات ما با قيمت مناسب به فروش برسد  . 

بسمه تعالي

تقاضانامه

خواهشمند است مطابق طرح پيشنهادي پيوست با صدور جواز تاسيس براي احداث يك شركت توليدي لبنديس موافقت فرمائيد ضمنا جزوه مقررات و گردش كار صدور مجوزها را مطالعه نموده متعهد و ملزم به رعايت كليه مفاد آن مي باشم .
           
تاريخچه شركت لبنديس
شرکت فراورده های لبندیس  در سال 1375 تاسیس گردید که در موقعیت 25 کیلومتری شیراز – سپیدان قرار گرفته است که در حدود 30 نفر پرسنل دارد که حدود 23 نفر در سالن تولید مشغول به کار هستند و حدود 7 نفر مسئول کار های اداری هستند
توليدات كارخانه و فرآيند توليد
انواع شیر : شیر کاکائو -شیر یارانه ای -و شیر مدارس و انواع ماست  که عبارتند از :
1- ماست 750 گرمی
2- ماست یک کیلو هشتصد گرمی ویژه
3- پنير
1-    ماست موسیر 400 گرمی و خامه که در اندازه 150 گرمی اولیه می شود و همچنین خامه فله ای برای مصارف دیگر تولید می شود .
همچمین دوغ در اندازه های 1 لیتری ،5/1  لیتری ، 2 لیتری و 4 لیتری و 5 لیتری و همچمین دوغ 300 CC تولید می شود .
حال مروری داریم که بر کلیه قسمت کارخانه که درب ورودی کارخانه نگهبانی قرار دارد که در همان ردیف به ترتیب رختکن ، سرویس بهداشتی ، انبار ، قسمت اداری قرار دارد که این  قسمت ها از سالن تولید جداست و قسمت دوم سالن تولید که در سالن تولید یک درب ورودی اصلی برای ورود و خرو ج و همچنین توزین است که به وسیله یک باسکول 2 تنی انجام می شود ولی به دلیل کند بودن و مشکل بودن این مسئله معمولا کسانی که شیر می آورند در بیرون شیر را وزن می شود ولی به دلیل کند بودن و مشکل بودن این مسئله معمولا کسانی که شیر می آورند در  بیرون ازکارخانه شیر راوزن می کردند وقبض باسکول را تحویل می دادند . از قسمت توزین،  شیراز طریق پمپ وارد می شود که یک صافی در صبوی آن قرار دارد که شیر معمولا به یک سه  راهی می رسد که یک راه آن مستقیم به مخزن شیر خام می رود و راه دوم می تواند به پاستوریزاسون منتقل شود و راه سوم هم وارد خامه گیری می شود که به دلخواه و به صورت انتخاب  عمل می شود که یک شیر که حدود 8/3 درصد چربی دارد وارد خامه گیری می شود ، خامه از یک طرف و شیر پس چرخ از طرف دیگر وارد می شود که شیر پس چرخ برای تنظیم چربی هم پاستوریزاسون و هم در تانک ذخیره خام به کار می رود.
 2 دستگاه ماست زنی به ظرفیت 40 کیلویی  و 2 تنی وجود دارد که پس از طی مراحل مربوط شیر هم به صورت دستی و هم به وسیله دستگاه می شود و در قسمت دیگر سالن تولید دستگاه دوغ زنی وبسته بندی آن وجود دارد . دستگاه شیر پر کنی در قسمت دیگر سالن تولید موجود است در ضمن گرمخانه وسردخانه هر دو کنارهم روبروی درورودی قرار دارد و موتور خانه در پشت سردخانه قرار دارد و آزمایشگاه در بالای سرد خانه قرار گرفته است .
تحویل و توزین شیر :
شیر خام و قتی وارد کارخانه می شود که اولین مرحله آزمایش شیر است که توسط آزمایشگاه انجام می شود که اگر شیر از لحاظ فیزیکی وشیمیایی در حد خوب و مناسبی  بود سپس توزین می شود که معمولا قسمت توزین یک اتاق حدود 4*3 متری است که حدود 5/1 متر از سالن تولیدپائین  تر از و اطراف آن به وسیله تور هایی گرفته شده است که یک درب کوچک دارد و معمولا به دلیل سهولت کار توزین ماشین های حمل شیر بیرون ازکار خانه باسکول می شوند و قبض باسکول را تحویل می دهند وشیر را تخلیه می کنند پس از تخلیه شیر بیرون از کارخانه باسکول می شوند و قبض باسکول را تحویل می دهند و شیر را تخلیه می کند پس از تخلیه شیر معمولا ماشین ها را با دست و آب و مواد شوینده می شویند .شیر تخلیه نشده در حوضچه رو باز به وسیله یک پمپ به درون سالن تولید مکش می شود که در سر راه آن شیر خام قسمت توزین بین 3 تا 9/3  درصد چربی دارد که شیر خام دارد بعد ا ز توزین  وارد سالن تولید می شود  که می توانداز طریق لوله ها مستقیما به تانک ذخیره خام  منتقل شود ویا سیستم به دستگاه سپراتور و خامه گیر منتقل شود  که پس از خامه گیری شیر پت چرخ  دوباره می تواند به تانک ذخیره خام و یا به پاستوریزاتور منتقل شود و یااینکه شیر مستقیما به پاستوریزاتورمنتقل شود که دمای شیر حدود 4 درجه سانتی گراد می باشد .سپس شیر به دمای 90 درجه می رسانند و نیم ساعت در همین دما نگه می دارند سپس شیر آب سرد را باز می کنند تا دما پائین آمده و به 42 درجه برسد سپس استارتربه شیر اضافه می شود که درصد آن بسته به اینکه استارتر شیرین باشد   به 2 درصد اضافه می شود سپس در همین دما شیر داد ظرف های بسته بندی پر کم از می شود که اگر اسیدته ، استاد تر بالا باشد ماست کمی ترش می شود . دیگر شل می شود و سفت می شود سپس وارد گرمخانه 42 درجه  می شود و حدود  2 تا 4 ساعت در این دما باقی ماند و سپس وارد سرد خانه می شود که باید توجه داشت که شیر مود استفاده . اولین مرحله آزمایش چربی و آنتی بیوتیک می شود و در نهایت ماست هم آزمایش اسیدته می شود .
سپراتور یا خام گیر :WESTFALIA
شیر پس  از توزین وارد دسپراتور می شود که معمولا شیر وارد پلیت کولر و پاستوریزا سیون نمی شود . و در سر راه ورودی آن یک گوئل قرار دارد که کار آن گرم کردن شیر حدود 28 تا 30 در زمستان و به 25 تا 27 درجه در تابستان می باشد.  که معمولا درکوئل از وسط کوئل رد می شود وبه وسیله جهت بر  عکس آب و شیر حرارت د هی انجام می شود  که سپس وارد سپراتور می شود که سپراتور از یک کاسه و 66 صفحه تشکیل شده است که دو خروجی خامه که درقسمت بالا رو خروجی شیر پس چرخ که در پائین قرار دارد تشکیل شده است  که به وسیله قیفی که روی آن قرار دارد شیر وارد دستگاه می شود و با چرخش صفحه ها خامه گرفته می شود که سرعت چر خش   8000 دور در دقیقه است . که خامه گیر با یک موتور الکتریکی کار می کند که  ما دو نوذع خامه بر اساس میزان چربی داریم .
 1- خامه فله ای که برای تهیه کره و روغن به کار می رود که حدود 58 تا 60 درصد چربی دارد و ناروانی بالای دارد .
2-    خامه صبحانه که حدود 33 تا 35 درصد چربی دارد خامه  صبحانه بعداز سپراتور وارد ظرف 500 کیلویی می شود و بعد وارد هموژن می شود که دمای ظرف 500 کیلویی 85 درجه  سانتی گراد است و ( نباید ) به 90 درجه برسدو بعد  خامه به دستگاه بسته بندی متنقل می شود .
خط تولید ماست :
در خط تولید ماست شیر مورد استفاده وارد پاستوریزاتور می شود و چربی آن را استاندارد می کنند و برای انواع ماست ها متفاوت است.  مثلا اگر چربی زیاد داشت شیر  پس چرخ  وارد پاستوریزاتور می کند اگر چربی کم داشت چربی اضافه می کنید سپس  شیر وارد تانک ماست می شود که 500 کیلویی 2 تنی است که ساختاردو جداره ای دابا رد که بخار آب گرم شیر را گر م می کند سپس دردمای حدود 37 درجه به شیر ماده خشک اضافه می کنند که ماده خشک ما شیر خشک است که  حدود 1 در صد اضافه می شد و هم زده می شود . سپس شیر به دمای 90 درجه می رسانند . و نیم ساعت در همین دما نگه می دارد سپس شیر آب سرد را باز می کنند تا دما پائین آمده و به 42 درجه سانتی گراد برسد  سپس استارتربه شیر اضافه شود که  درصد ان  بسته به ا اینکه استارتر ترش باشد حدود 5/1 درصد و استارتر  شیرین  باشد 2 درصد اضافه می شود  سپس در همین دما شیر وارد  ظرف های بسته بندی پر کن اتوماتیک و دستی می شود که اگر اسید یته استار تر  بالا باشد ماست کمی ترش می شود ولی دیگر شل نمی شود وسفت می شود سپس  وارد گرمخانه 42 درجه سانتی گراد  می شود و حدود 2 تا 5/2 ساعت در این دما باقی می ماند و سپس وارد سرد خانه می شود که باید توجه داشت که شیر مورد استفاده رادر اولین مرحله آزمایش چربی و آنتی بیوتیک می شود و در نهایت ماست هم آزمایش اسیدیته می شود .
دوغ :
شیر مورد استفاده در تهیه دوغ نباید چربی داشته باشد که کلیه کار هایی که برای تهیه ماست انجام می شد برای دوغ در مرحله ی اولیه انجام می شود یعنی شیر در 37 درجه ماده خشک داده می شود و نیم ساعت در دمای90 درجه باقی می ماند و سپس در 42 –تا 43 درجه سانتی گراد استارتر به مقدار 2 درصد  زده می شود سپس 24 ساعت دردما ی  42 تا 45 درجه نگهداری می شود که در ظرف 280 کیلوی ما 1800 گرم نمک ، 120 کیلو آب و 160 کیلو ماست استفاده می شود .  سپس در تانک به وسیله همزن  ، هم خورده می شود و سپس وارد دستگاه پر کن می شود که اگر در همان ما هم بزنیم گاز دار می شود .
دستگاه دوغ پر کنی به وسیله دو لوله پلاستیکی به تانک دوغ متصل است که به وسیله پمپ باد دوغ به دستگاه مکش می شود . 2 لوله به دو عدد پیستون که اندازه سر قوطی است متصل می شود که با چرخش صفحه مدور زیرین قوطی زیر پیستون قرار  گرفته و پیستون به طرف پائین می آید و شیشه پر می شود و بعد از پر شدن متوقف می شود و پیستون بالا می رود . درضمن دو شلنگ  ریز دربالای پیستون قرار دارد که دوغ اضافی را دوباره به مخزن بر می گرداند بعد وارد مر حله سر بستن می شود که یک صفحه که به سه فنر متصل است . دربالا قرا ر گرفته و یک پلیت که سر درون آن قرار می گیرد به صورت عمودی متصل به صفحه بالا قرار گرفته است که برروی سر شیشه ختم می شود که با حرکت فنرها ، سر ها داخل  پلیت عمودی آمده و با حرکت شیشه یک عدد سر روی آن از فاصله نزدیک می افتد .سپس پلیت دیگری در دیگر قرارگرفته سپس پلیت دی گری در جلوتر قرار گرفته که سر قرار گرفته روی شیشه ها صاف رمی کند . سپس شیشه ها زیر دو پیستو ن دیگر قرارگرفته که پیستون ها به طرف پائین رفته و دو صفحه عمود هم از زیر شیشه ها را به بالا فشار می دهد و بالاخره سر پیستون می چرخد و سر شیشه را می بندد و در انتها توسط یک پیستون افقی به بیرون رانده    می شود و در جعبه های قرار داده می شود و سپس با شیر آب شسته می شود و برای بسته بندی در دستگاه اتوماتیک 6 تایی یا شیرینگ آماده می شوند . در ضمن شیشه قبل از پر کردن به وسیله دست بر چسپ و تاریخ می خورد .
ماست موسیر :
در تهیه ماست و موسیر چربی شیر حدود 5/0 درصد  می باشد که ماست را همانند قبل تهیه می کنند سپس ماست را در ظرف 20 کیلویی به وسیله گاری به حوضچه های فلزی به نام وتر نتقل می کنند که این حوضچه ها سوراخ دار است سپس پارچه استریل کف وتر پهن  می کنند و ماست را روی آن می ریزند  و معمولا 24 ساعت طول می کشد تا ماست چکیده بدست آید سپس نمک و فلفل و موسیر چرخ شده اضافه می شود که معمولا برای هر 80 کیلو ماست چکیده 420 گرم نمک و 80 گرم فلفل سیاه 1 کیلو تا یک کیلو موسیر خیس چرخ شده اضافه می کنیم سپس وارد همزن می کنیم و پس از هم خوردن وارد دستگاه پر کن می شود که اگر ماست زیادترش باشد ،مقدار  فلفل وموسیر را کمتر می کنیم چون فلفل و موسیر گاز تولید می کنند و ظرف باد می کند ولی اگر ماست شیرین باشد و هسته بالا نباشد همان مقدار افزوده می شود .
شیر کاکائو :
شیر مورد استفاده در تهیه شیر کاکائو باید چربی حدود 1 در صد داشته باشد که معمولا به وسیله اضافه کردن شیر پس چرخ به همراه شیر خام در  پاستوریزاتور تهیه می شود برای تهیه شیر کاکائو بعد از اینکه چربی شیر استاندارد شد و شیراز دستگاه پاستوریزه و هموژنیزه گذشت وارد تانک 450 کیلویی می شود و کاکائو و شیر اضافه می شود که معمولا برای 450 کیلو شیر  2700 گرم کاکائو و32 کیلو شکر و 100 گرم نمک اضافه می شود و در دمای 45 درجه با هم حل می شوند سپس در دمای 85 درجه نیم ساعت باقی می ماند و سپس آب سرد باز می شود تادما پائین آید و تا درمای 1 تا 5 درجه آب چیلر باز می شود سپس به دستگاه بسته بندی شیر کاکائو وپر کن منتقل می شود . درضمن  نمک اضافه شده برای این دسته که شیرینی زیادی موقع مصرف اذیت نکند .
دستگاه پر کن شیر :
دستگاه پر کن شیر ،شیر پاستوریزه و هموژنیزه شده رادر وزن های یک کیلویی و 280گرمی بسته بندی می کندکه ما دو دستگاه تیمو نیر فرانسوی و دستگاه مکانیکی حکمای ایرانی داریم که دستگاه تیمو نیر به وسیله باد کار می کند و شیر وارد  دستگاه شده و نایلون ها از پشت دستگاه ابتدا تا ریخ خورده  وسپس بیرون می آید و از بالا ابتدا یقه دار می شود .  وبعد از یقه دار شدن از جلوی  چشم الکتریکی می گذرد  نایلون ها به وسیله غلتک ها  پائین کشیده می شودو بعد وارد لوله فیلتر شده و سپس به صورت عمودی دوخته شده و بعد پائین آمده و شیر وارد آن شده و به وسیله المنت حرارتی پرس می شود که دو شلنگ آب برای خنک کردن المنت نیز وجودارد کارکرد دستگاه مکانیکی حکمایی هم به همین صورت است که معمولا برای فرمان تاریخ زدن و فرمان پرس ، چشمی در ردستگاه قرار دارد  همچنین برای ضد عفونی نایلون ها به وسیله لامپ UV که در پشت دستگاه قراردارد انجام می شود که سرعت تولید دستگاه تیمونیر بیشتر از حکمایی است سپس شیر  در جعبه های 20 تایی چیده شده و به سردخانه منتقل می شو دکه معمولا تا عصر تولید و شب بار گیری و فردا صبح در بازار پخش می شود .  
پاستوریزه وهموژنیزه :
شیر خام وارد شده باید پاستوریزه شود  و همچنین هموژن هم به منظور یک نواخت کردن چربی صورت می گیرد که معمولا دو نوع دستگاه پاستوراسیون لوله ای و صفحه ای داریم .
 شیر وارد پاستوریزاسیون می شود که اصطلاحا دستگاه از 3 قسمت 1 – بخار 2- شیر 3- آب سردتشکیل شده است .
که شیر داخل صفحه ها رد شده و بخار هم از لابه لای شیر رد می شود و سپس سرد  می شودکه دمای پاستوریزاسیون  حدود 50 تا 60 درجه است که وارد هموژن می شودو دوباره وارد پاستوریزاسیون می شود که  شیر ورو دی  درمخزنی که شناور دارد قرارمی گیرد که  باعث تعادل و رود شیر به بالانس شده و از سرریز شدن شیر جلوگیری می کند . همچنیندرزی در بین لوله وجود داردکه اگر شیر به دمای پاستوریزه موردنظر نرسد شیر بر می گردد و مراحل دوباره تکرار می شود .این کار توسط سنسور درز انجام می شود.  و همچنین  بخا ر به وسیله دیگ بخار از موتور خانه تامین می شود که به تمام قست های کار خانه می رسد .  و هموژن از چند پیستون تشکیل شده است که یکنواخت کردن گویچه های چربی را بر عهده دارد که  برای خامه از فشار 250r ba برای شیر 120 تا   130   barوبرای ماست 150 تا   160  bar استفاده می شود . سپس شیر پاستوریزه شده برای مصارف مختلف بع تانک ذخیره و یا ..... منتقل می شود .
دستگاه پرکن :
که عمل دستگاه پر کن  ماست و ماست موسیر و خامه یکسان است بدین صورت است که محصول بدست آمده مثلا ماست در دمای 42 الی 43 درجه وارد پرکن می شودکه لوله مخزن استوانه ای شکل شده و از آنجا وارد لوله تخلیه می شوند در این مرحله ظرف ها روی استوانه ای دوار که جاهای ظرف در آن قراردارد گذاشته می شود ظرف به زیر لوله رفته و با برخورد ظرف با انگشتی که در زیر قراردارد ظرف پر می شود و سپس به زیر دستگاه فویل می رود و فویل روی دستگاه قرار داده می شود و سپس به زیر المنت حرار تی قرار می گیرد و پرس می شود و سپس  در مرحله بعد یک پیستون از پائین  به زیر ظرف زده و ظرف را با لا می آورد و به وسیله پیستون دیگر به بیرون رانده می شودکه باید توجه داشت کلیه کارهای زیر توسط فرمان که توسط انگشتی درمرحله به آن قسمت داده می شود انجام می گیرد و کلیه کارهای زیر به وسیله   صفحه کلید دستی که روی دستگاه قرار دارد تنظیم می شود  در ضمن حرارت المنت حد ود 135 درجه است که به وسیله هواکار می کند و در ضمن از الکل برای تمیر کردن دست استفاده می شود و بعد از مرحله دستگاه با آب و ریکا شسته می شود و هفته ای یکبار هم CiP می شود .
دستگاه تاریخ زن :
دستگاه تاریخ زن آمریکائی VIDEGETدیجیتالی است که برای تاریخ زدن ظرف های دوغ و خامه و... به کار می رو دکه به وسیله دستی ظرف را ازجلوی یک سوزنی عبور داده و با پاشیدن رنگ تاریخ می ز ند که دستگاه را معمولا هفتگی و مواقعی که برق می رود به وسیله اسپری  مخصوص شستشو می دهند .
CIP :
 دستگاه CIP : یک سیستم پیوسته درکارخانه برای شتسشوی تمام دستگاه می باشد که دستگاه دومخزن اسید و سود و آب دارد که در اولین مرحله سود 5/1 در صد وارد دستگاه می کنیم وبه مدت نیم ساعت در دمای 90 درجه درکل دستگاه ها گردش می کنند .سپس یک آ بکشی صورت می گیرد و در مرحله بعد اسید نیتریک 1 درصد در دمای 21 تا 25 درجه سانتی گراد در دستگاه گردش می کند سپس با آب 85 الی 90 درجه  آبکشی و یکبار هم با آب سرد بکشی انجام می شود وسپس آزمایش برای از بین رفتن سودواسید انجام می دهیم و CIP  برای ازبین بردن چربی به وسیله سود است که سود را به وسیله اسیداز بین می برندوآب هم اسید را از بین می برد.
 موتور خانه :
     درموتور خانه یک دیگ آب گرم برای گرمخانه استفاده  می شود که بخار آب گرم به وسیله فن درجلوی رادیاتور منتقل می شود .و همچنین  برای شستشوو همچنین  دردیگ پخت و استریلزاسیون و 000 استفاده می شود . همچنین در جلوی آب ورودی یک سختی گیر نصب شده است که سختی آب را می گیرد چیپلر و متعلقات آن  در منبع ICE تانک آب  خنک تولید می شود ( 0 تا 4 درجه ) که مصرف پاستوریزاتور  و داخل تانک شیر دارد . موتور های سردخانه که ازکمپوسور تشکیل شده است و از گاز اوزون 22 استفاده می شود . همچنین یک دستگاه کمپرسور بادو وجود دارد که کل دستگاه ها مثل پر کن ها و پاستوریزاتور از  بادآن استفاده می کنند که یک رطوبت گیر درسر راه بادقرار می گیرد  تا رطوبت نداشته باشد همچنین در سالن تولید روشنایی مستقیما به وسیله  پنجره ها تامین می شود و همچنین پوشش کف سالن کاشی ضد اسید  می باشد و فاضلاب دروسط سالن تولید قرار گرفته  که به بیرون منتقل می شود .
سپتیک :
منطقه سپتیک برای تصفیه فاضلاب کارخانه به کار می رود که بدین صورت است که آب ورودی از کارخانه وارد حوضچه اولیه می شود که سر پوشیده است که درون آن لجن فعال جهت فعل و انفعالات جهت  خنثی کردن به کار می رود .سپس ازحوضچه اولیه سر ریزشده و وارد حوضچه کوچکی جهت جمع آوری مواد اضافی  می شود سپس وارد حوضچه هوادهی می شود که هوادهی  به وسیله یک پمپ آب به هم خوده تاآب تازه شود سپس وارد حوضچه دیگری جهت ته نشین شدن مواد می شود که توسط سیستم برقی و ساعت تنظیم می شود . و د رهمین حوضچه ها ورق هایی به صورت عمودی قرار دارد تا آب حالت سکون داشته باشد .  سپس وارد حوضچه هوادهی بعدی می شود و سپس وارد حوضچه کوچک دیگری می شود تا دوباره مواد اضافی ته نشین شود و در آخرین مرحله وارد حوضچه تخلیه می گردد که در آنجا کلر زده می شود و آب مورد استفاده برای کشاورزی بدست می آید .
آزمایشگاه :
آزمایشگاه وظیفه مهمی را درکارخانه بر عهده دارد که می بایست مواد مصرفی را از ابتدا و رود کارخانه تا محصول  تولید شده ازلحاظ شیمیایی و میکروبی آزمایش کند . معمولا در هنگام تحویل شیر آزمایش چربی اسید تیه ، دانسیته  و تست الکل انجام می شود که کل این آزمایش در حدود 5 دقیقه انجام می گیرد .که آزمایشگاه کارخانه  لبندیس دارای مدرک HACCP مجوز صادر کردن مواد به لحاظ کیفیت را دارا می باشد ولی به دلیل تولید کم تولیدات داخلی می باشد.
آزمایش اسیدیته :
که 10 سی سی از نمونه را برداشته و 2 الی 3 قطره فنل فتالین به  آن اضافه می کنیم . بعد توسط سود9/1 نرمال تیتر  می کنیم سپس جواب را در عد 10 ضرب می کنیم و برحسب درجه دور نیک محاسبه می کنیم . 
دانسیته :
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان