میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

کارآفرینی كافي نت


کد محصول : 10001010 نوع فایل : word تعداد صفحات : 30 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 974

فهرست مطالب و صفحات نخست


كافي نت

فهرست مطالب
- فصل اول  ( تاريخچه و آشنایی با طرح کلی )    3
تاريخچه      3
چکیده ای از موضوع کار       4
تاریخچه ی کامپیوتر      5
ISP چیست ؟     7
 - فصل دوم ( طرح کلی )    12
کلیات     12
گزارش مختصر بازدید      12
نام و محل اجرای طرح      13
دلایل ارتباط موضوع با رشته      13
مشخصات طرح     14
دلایل انتخاب طرح     14
اهداف طرح و میزان مفید بودن برای جامعه     14
تاریخچه و سابقه ی طرح      15
وضعیت و میزان اشتغال زایی      16
وضعیت محل اجرای طرح     16
توجیه اقتصادی طرح      17
روش های بازاریابی و تبلیغات      17
جنبه های ابتکاری بودن طرح      18
فهرست تجهیزات وماشین‌آلات    19
فهرست مواد مصرفی     20
مشخصات نیروی انسانی      21
نقشه ی استقرار تجهیزات       22
- فصل سوم ( امور مالی )    23
برآورد سرمایه     23
محاسبه ی هزینه ها      24
محاسبه ی درآمد      25
محاسبه ی سود و زیان ویژه      26
نحوه ی بازپرداخت بدهی ها      26
- فصل چهارم ( نتایج و پیشنهادات )    28
نتایج     28
پیشنهادات     28

فصل اول

تاريخچه و آشنایی با طرح کلی
تاريخچه:
در دنیای کنونی ، نقش ارتباطات در زندگی بشر روز به روز پر رنگ تر می شود. ارتباطات واژه ای نیست که بتوان در جمله یا جملاتی آن را بسط داد گرچه اکنون همین واژه می تواند نقشی اساسی در تهیه ی یک جهان بینی باشد. ارتباطات امروزه به قدری حیاتی بروز داده می شود که نبود آن و یا اخلال در آن موجب فروپاشی نظام ها می گردد.مبحثی که قرار است در این پروژه به آن توجه شود بررسی یکی از راه های ارتباطی برای زندگی بهتر است. اینترنت امروزه و با فراگیر شدن علم رایانه ، به یک نیاز روزمره تبدیل شده است. نیازی که هم از بعد علمی هم از بعد فرهنگی و اجتماعی و هم از دیدگاه های بسیار دیگر قابل بیان است.پروژه ی طراحی و ایجاد یک پایگاه برای ارائه ی خدمات اینترنتی محور اصلی این تحقیق و پژوهش می باشد. امید است در این پژوهش بتوان پاسخ پرسش ها و نیازها و همچنین الزامات ایجاد چنین محیطی آشنا شد.اگر بخواهیم از دیدگاه اقتصادی به این مبحث بنگریم باید به دو اصل سرمایه گذاری و خدمت رسانی ، در کنار سودآوری بپردازیم. کار آفرین برای احداث و ایجاد یک کافی نت نیازمند اطلاعات درستی از چگونگی سرمایه گذاری است. این همان پله ی اول در هر فعالیت اقتصادی می باشد که باید بدان توجه ویژه شود. در ادامه باید به سرمایه گذاری اولیه ، راهبردهای هدفمند و آینده ی کار توجه داشت.
در بطن این پژوهش و تحقیق سعی خواهم داشت به جزئیات این فعالیت بپردازم.

چکیده ای از موضوع کار انتخابی
درباره پروژه حاضر که مربوط به یک کافی نت می باشد می توان چنین بیان کرد که با توجه به ابعاد روز افزون علم کامپیوتر در کلیه زمینه های فن آوری و پژوهشی در علم و فنون مربوطه یک امر بالقوه تلقی شده که می تواند در پیشبرد اهداف این علم موثر واقع شود .
 هم چنین با توجه به انجام پروژه های امروزی که بیشتر از طریق کامپیوتر و اینترنت میسر گشته است لذا ایجاد یک کافی نت و ارائه آن می تواند تا حدود زیادی در امر شبکه و اینترنت ما را یاری داده و نیز ارائه گیم نت که مورد توجه جمع کثیری از جوانان می باشد خود به نحوی در پر کردن اوقات فراغت جوانان و نیز تقویت روحیات آنها موثر است .
 به علاوه انجام تحقیقات و نیز ثبت نام های اینترنتی که توسط شبکه انجام می شود خود به نحوی از علل ایجاد یک چنین پروژه ای می باشد .

تاریخچه ی کامپیوتر
رایانه یا کامپیوتر ماشینی است که برای پردازش اطلاعات استفاده می‌شود.
در زبان انگلیسی "کامپیوتر" به چیزی می‌گفتند که محاسبات ریاضی را (بدون ابزارهای کمکی مکانیکی) انجام می‌داد. در هنگام جنگ جهانی دوم "کامپیوتر" به زنان نظامی انگلیسی و امریکایی که کارشان محاسبه مسیرهای شلیک توپ‌های بزرگ جنگی توسط ابزار مشابهی بود، اشاره می‌کرد.
در اوایل دهه ۵۰ میلادی هنوز اصطلاح ماشین‌ حساب (Computing machines) برای معرفی این ماشین‌ها به‌کار می‌رفت. پس از آن عبارت کوتاه‌تر کامپیوتر (Computer) به‌جای آن به‌کار گرفته شد. ورود این ماشین به ایران در اوائل دهه ۱۳۴۰ بود و در فارسی از آن زمان به آن «کامپیوتر» می‌گفتند. واژه رایانه در دو دهه اخیر در فارسی رایج شده و به‌تدریج جای «کامپیوتر» را گرفت.
برابر این واژه در زبان‌های دیگر حتما همان واژه زبان انگلیسی نیست. در زبان فرانسوی واژه "Ordinateur"، که معادل "سازمان‌ده" یا "ماشین مرتب‌ساز" می‌باشد به‌کار می‌رود. در اسپانیایی "Ordenador" با معنایی مشابه استفاده می‌شود، همچنین در دیگر کشورهای اسپانیایی زبان Computadora بصورت انگلیسی‌مآبانه‌ای ادا می‌شود. در پرتغالی واژه Computador به‌کار می‌رود که از واژه Computar گرفته شده و به معنای "محاسبه کردن" می‌باشد. در ایتالیایی واژه "Calcolatore" که معنای ماشین حساب بکار می‌رود که بیشتر روی ویژگی حسابگری منطقی آن تاکید دارد. در سوئدی رایانه "Dator" خوانده می‌شود که از "data" (داده‌ها) برگرفته شده است. به فنلاندی "Tietokone" خوانده می‌شود که به معنی "ماشین اطلاعات" می‌باشد. اما در زبان ایسلندی توصیف شاعرانه‌تری بکار می‌رود، "Tölva" که واژه‌ایست مرکب و به معنای "زن پیشگوی شمارشگر" می‌باشد. در چینی رایانه "Dian nao" یا "مغز برقی" خوانده می‌شود. در انگلیسی واژه‌ها و تعابیر گوناگونی استفاده می‌شود، به‌عنوان مثال دستگاه داده‌پرداز ("Data processing machine").
لایبنیتز (Leibniz) ریاضی‌دان آلمانی از نخستین کسانی است که در ساختن یک دستگاه خودکار محاسبه کوشش کرد. او که به پدر حسابدارش در تنظیم حساب‌ها کمک می‌کرد، از زمانی که برای انجام محاسبات صرف می‌کرد ناراحت بود.
چارلز بابیج (Charles Babbage) یکی از اولین ماشین‌های محاسبه مکانیکی را که به آن ماشین تحلیلی گفته می‌شد، طراحی نمود، اما بخاطر مشکلات فنی فراوان مورد استفاده قرار نگرفت.
در گذشته دستگاه‌های مختلف مکانیکی ساده‌ای مثل خط‌کش محاسبه و چرتکه نیز کامپیوتر خوانده می‌شدند. در برخی موارد از آن‌ها به‌عنوان رایانه‌های آنالوگ نام برده می‌شود. چراکه برخلاف رایانه‌های رقمی، اعداد را نه به‌صورت اعداد در پایه دو بلکه به‌صورت کمیت‌های فیزیکی متناظر با آن اعداد نمایش می‌دهند. چیزی که امروزه از آن به‌عنوان "رایانه" یاد می‌شود در گذشته به عنوان "رایانه‌های رقمی (دیجیتال)" یاد می‌شد تا آن‌ها را از انواع "رایانه‌های آنالوگ" جدا سازد(که هنوز در برخی موارد استفاده می‌شود مثلاً نشانک پرداز آنالوگ (Analog signal processing ).

ISP چیست و چه وظیفه ای دارد ؟
ISP برگرفته از كلمه Internet Servise Provider يعني شركت خدمات سرويس هاي اينترنت است.
يك ISP توسط يك خط تلفن از شركت مخابرات و يا امكانات ماهواره اي مي تواند اينترنت را به User (کاربر) خود سرويس دهد.
با توجه به رشد چشمگير اينترنت در جامعه امروز ، ISP ها خود را مسئول مي دانند كه در مقابل تقاضاي بي شمار كاربران ، بتوانند بهترين خدمات را داشته باشند.
مسلم است كه يك ISP اگر بخواهد بهترين باشد بايد اين ارتباط قوي بين دنياي اينترنت و يك كاربر را با ارائه بهترين خدمات ، قوي تر سازد.
ما در اين مقاله شما را با اصطلاح ISP و ديگر نكات درباره آن آشنا مي كنيم.

-  چگونه يك ISP تشكيل مي شود ؟
شركت Data وابسته به شركت مخابرات ايران يكي از ICP هاي سطح كشور است.
اين شركت پهناي باند مصرفي اينترنت را از طريق تجهيزات ماهواره خود دريافت كرده و بوسيله شركت DSL مخابرات آنرا بين مشتركين خود تقسيم مي كند.
از ملزومات نوع خدمات با كيفيت خوب استفاده از خطوط ديجيتالي E1 شركت مخابرات مي باشد، كه در هر زوج خط E1 تعداد 30 كانال ارتباطي وجود دارد كه به مشتركين امكان اتصال با سرعت bps 56000 را با درصد قطع شدن خيلي پايين و كيفيت سرويس مطلوب تر فراهم مي نمايد.
اين خطوط از يك طرف به مركز مخابراتي و از طرف ديگر به تجهيزات شبكه شركت ارائه دهنده سرويس متصل مي شوند تا از طريق شماره تلفني كه شركت مخابرات براي دسترسي به خطوط E1 در اختيار ارائه كننده قرار مي دهد بتواند دستگاه كامپيوتر خود را به تجهيزات شبكه شما و نهايت به شبكه اينترنت متصل كند.
شركتهايي كه قصد استفاده از خطوط E1 را براي دسترسي به اينترنت از شركت Data مي باشند .
شركت مخابرات نيز متناسب با مورد استفاده و بر حسب مقدار پهناي باند اجاره شده ، خطوط E1 را تحويل مي دهد.
-  LEASE LINE يا خطوط اجاره اي چيست؟
اين نوع خطوط توسط شركت مخابرات به صورت 4 سيمه و 2 سيمه اجاره داده مي شود.
اين خطوط فاقد بوق آزاد و امكانات شماره گيري مي باشد و ارتباط را به صورت دائم برقرار مي كند به همين جهت بسته به پهناي باند مورد درخواست تنها مبلغ اجاره به عنوان آبونمان تعيين و ماهيانه دريافت مي شود.

-  چگونه یک کاربر (User ) در شبكه ی اينترنت شناخته مي شود ؟
مسيرياب (Router) كه از تجهيزات موجود در Rack سرور است به دنبال IP مي گردد در واقع به دنبال مسير براي وصل شدن به اينترنت است لذا بعد از جستجو نتيجه را اعلام مي كند (سخت افزاري)
سرويس RRACE (Rotine & Remove Access) در ويندوز 2000 سرور User را بعد از صحت تأييد رمز ورود به شبكه اينترنت مي شناساند.
در اين دو حالت User جزئي از شبكه اينترنت مي شود.

-  یک ISP چه خدماتی را ارائه می دهد ؟
سرعت بالاي دسترسي به اينترنت - تلفن هاي اينترنتي – سرويس دهنده Voice و سرويس دهنده ايميل و ...

چگونه Username و Password ايجاد مي شود و چگونه بين مشتريان متفاوت است ؟
در يك پايگاه داده فيلد User name و Password با يك مقداري تعيين مي شود.
اين مقدار را ISP به دلخواه مي تواند انتخاب كند .
براي چك كردن Username و Password بايد عمل Auttoentication انجام شود كه در واقع اين عمل مي تواند توسط سيستم عامل سرور انجام شود ولي مي توانيم آنرا در برنامه Accunting كه در پايگاه داده است تنظيم كرد تا انجام دهد.

-  زمان مصرف يك حساب ( Account ) چگونه تعيين مي شود ؟
اين قسمت نيز در پايگاه داده سرور به عنوان يك فيلد و با يك بازه زماني ايجاد مي شود.

-  خصوصيات يك سرور ISP چيست ؟
مسلم است كه در اين صورت بايد سخت افزار سرور خوب باشد – از سرعت پردازنده بالا و سري كردن هارد براي فضاي زياد و ختي الامكان از هاردهاي اسكازي استفاده شود.
-  منظور از اصطلاحات « NO Proxy » و «  Full Protocol» چيست ؟
Proxy نوعی فیلتر در مقابل سايت هاي اينترنتي است . حال واژه «No Proxy» يعني هيچ محدوديتي در مقابل ورود به سايت هاي اينترنتي ندارد و ما مي توانیم به هر جاي اينترنت برويم .
واژه « Full Protocol» يعني همه پروتكل هاي موجود را ساپورت مي كند . اين پروتكل ها مي تواند TCP/IP و UDP باشند .
 
فصل دوم

طرح کلی
کلیات
کافی نت محلی است که در آن می توان به ارائه خدمات اینترنتی پرداخت.
اعم این فعالیت ها به انجام کارهای پژوهشی و امورات مربوط به شبکه و اینترنت و ارائه ی خدمات عمومی می باشد.  از جمله تحقیقات اینترنتی و پروژه های قابل اجرا که بر روی شبکه قرار دارد .
کافی نت ها به گونه ای طراحی می شوند که در اختیار عموم مردم قرار گیرند و به همین دلیل اصولا" در مکان های عمومی ساخته می شوند.

گزارش مختصر بازديد از واحدهاي توليدي يا خدماتي مرتبط با موضوع پروژه

کافی نت مورد تحقیق واقع شده ، دارای دو بخش است :
الف ) قسمت مربوط به مدیر و مسئول کافی نت که سرور نیز در آنجا قرار دارد.
ب ) قسمت عمومی که رایانه ها در آن قرار دارند و مشتریان از آنها استفاده می کنند.

نام كامل طرح و محل اجراي طرح
موضوع بحث ، کافی نت مي باشد كه چگونگي كار و ارائه خدمات و ميزان سوددهي آن به بحث گذاشته شده است . محل اجراي طرح نيز در محیطی نسبتا خوب می باشد . در اين کافی نت خدمات اینترنت و نیز گیم نت و همچنین پروژه های دانشجویـی و دانـش آموزی ارائه می شود.

دلایل  ارتباط پروژه با رشته مهارتي دانشجو
با توجه به اینکه پروژه بنده در زمینه کامپیوتر و مرتبط با آن است و همچنین رشته من نیز برق می باشد لذا جهت انجام آن از این مبحث (کافی نت) جهت پروژه استفاده نمودم که سعی شده به تمامی جنبه های آن در کلیه زمینه ها پرداخته شود .
با توجه به زمینه ی کاری طرح ، انتظار می رود از سوی یک دانشجوی رشته ی برق تمامی جوانب کار آن سنجیده شود.

 مشخصات طرح ( مشخصات از لحاظ تعاوني ، فني ، خدماتي و ... )

با توجه به دسته بندي انجام شده در تمام رشته  ها کافی نت يك محل و شرکت خدماتي مي باشد به آن دليل كه هدف ارائه خدمت است و هيچ جنبه هنري ، توليدي و صنعتي ندارد .

دلايل انتخاب طرح
در اكثر كارها و به خصوص كارهاي خدماتي از این قبیل (کافی نت) در مرحله اول هدف كسب درآمد و تامین بخشي از نيازهاي رفاهی و  نسبي مي باشد و سپس خدمت به دیگران يعني همان خدمت رساني مي باشد.
خدمت رسانی در این طرح به طرق گوناگونی صورت می گیرد که با توجه به کثرت آنها در این پژوهش که بیشتر جنبه های کلی را در نظر می گیرد نمی گنجد.

اهداف طرح و ميزان مفيد بودن  طرح براي جامعه
درباره مفید بودن طرح و میزان مفید بودن یک چنین طرحی باید به تجربیات و نیز امورات سایر شرکت ها و کافی نت ها که در این رابطه فعال بوده اند پرداخت . همچنین از جمله اهدافی که می توان برای این طرح در نظر گرفت کمک به رشد و ارتقای دانش و نیز پیشبرد دانش آموزان و دانشجویان در زمینه های اینترنت و شبکه است . همچنین یک کافی نت می تواند از لحاظ مادی برای صاحبان آن یک منبع اقتصادی و نیز برای مشتریان یک روش سریع و مطمئن جهت دسترسی به شبکه و اینترنت برای کسانی که دسترسی به سیستم رایانه ای و شبکه اینترنت ندارند ، ی باشد .
همچنین با توجه به رشد روز افزون اینترنت در میان اقشار مختلف جامعه طرح  ایجاد کافی نت با این دیدگاه که می تواند در این مقطع زمانی تا چه حد سودمند باشد و مفید بودن این طرح می تواند برای رشد و اعتلای جامعه نیز مفید واقع شود .

تاريخچه و سابقه ی مختصر طرح

کافی نتی كه بنده جهت طرح خود انتخاب نموده ام شرکتی خدماتی با سابقه ای نسبتا خوب در زمینه شبکه و اینترنت می باشد که در حدود سه یا چهار سالی نیز هست که در این زمینه هم فعالیت کرده است و تقریبا موفق هم بوده است . 
از نکات قابل توجه در مورد این کافی نت می توان به محل بسیار مناسب آن اشاره کرد.
همچنین نزدیکی آن به بازار های کامپیوتر تهران از دیگر مزیت های این کافی نت می باشد.

وضعيت و ميزان اشتغال زايي
يك کافی نت جهت شروع به کار حداقل به سه یا چهار نفر نیروی نسبتا ماهر کامپیوتری نيازمند مي باشد ابتدا به ساکن شخصی كه بتواند با آگاهي تمام مسئوليت خريد و فروش و ساير كارها را بر عهده بگیرد . ثانیا شخصی كه بتواند در خرید كردن اجناس و ساير كارها به مدير كمك كند و سوم شخصي كه وظيفه ثبت كارها و زمان بندي براي کارها را بر عهده دارد . و شخص چهارمی که بتواند کارهای مکاتبات و دفتری و منشیگری را ارائه دهد .
نام و نام خانوادگي    رشته مهارتي يا تحصيلي    وظيفه
محمد حمیدی     فوق دیپلم کامپیوتر    مدير
حسین فرشچیان     فوق ديپلم كامپيوتر    مسئول خريد
محمد کرمی     فوق دیپلم حسابداری     حسابدار
کاظم  مرادی     ديپلم    منشي

وضعيت مختصر اجتماعي ، اقتصادي ، فرهنگي محل اجراي طرح
با توجه به محل قرار گیری هر پروژه و نوع کار و خدمات ارائه داده شده توسط آن لذا این شرکت (کافی نت) نیز در محلی واقع شده که موقعیت خوبی به لحاظ وضعیت اقتصادی محل طرح و نیز سطح و بار علمی مخاطبان محل دارد که خود می تواند عاملی جهت موفقیت این کافی نت باشد . 
توجيه اقتصادي طرح
درباره محصول ارائه شده توسط این شرکت یعنی کافی نت باید به این نکته اشاره نمود که در واقع محصول تولیدی ندارد اما خدماتی را ارائه می نماید که از لحاظ اقتصادی می تواند منبع درآمدی برای صاحبان آن باشد. که با توجه به خدمات ارائه دهنده آن مانند خدمات شبکه ای و نیز تحقیقات و پروژه های دانشجویی که ارایه می دهند می توانند به سود تقریبا قابل توجهی برسند و همچنین با ارائه گیم نت و امکانات آن که از جذابیت های خاص خود نیز برخوردار است و مورد اقبال جوانان نیز می باشد خود توجیه دیگر اقتصادی این طرح است ، همچنین مسایل دیگر اینترنتی مانند ثبت نامهای اینترنتی و خدمات دیگر نیز می توانند موثر  باشند .

روش هاي بازاريابي و تبليغات جهت فروش كالا
در اين زمينه براي بازاريابي مي تون از پلاكارد و كارت ويزيت استفاده كرد اما مهم ترين تبليغ با مشتريان است به صورتي كه اگر از كار و خدمت ارائه شده راضي باشند اين شركت را به ديگران معرفي مي كنند .
نصب تابلوهای بزرگ در اطراف کافی نت ، استفاده از نور پردازی مناسب در محیط کافی نت ، پلاکارد های تبلیغاتی و ... می تواند در شناساندن این واحد خدماتی به مردم موثر باشد.
نکته ی قابل توجهی که در این کافی نت و در زمینه ی تبلیغات مشاهده نمودم استفاده از  اینترنت و سایت های پذیرش آگهی بود که به گفته ی مدیر کافی نت بسیاری از مشتریان با استفاده از این تبلیغات به سوی این کافی نت راهی شده اند.

جنبه های ابتکاری بودن محصول یا خدمات ارائه شده از طریق طرح
ابتکار بکار رفته در این کافی نت نزدیکی خیلی خوب آنها با مشتریان خود می باشد که با ارائه بهترین سرویس اینترنتی تا حد ممکن رضایت آنها را جلب نموده اند و نیز با ارائه تخفیف به مشتریان ثابت در جلب آنها بیشتر تلاش می کنند .
این کافی نت در ابتدای کار خود هدف هایی برای جلب رضایت مشتریان خود در نظر داشته اند از جمله اینکه به مشتریان ثابت خود تخفیف قابل ملاحظه ای می دهند ، از آنان به صرف چای پذیرایی می کنند و به آنها اجازه می دهند در مورد چگونگی کار این کافی نت پرس و جو کنند.
 


منابع :


1)رازموفقیت در بازار کار;نویسنده اصغر کیهان نیا انتشارات یاسمن:  1375


2)آینده خلاقیت وخلاقیت آینده;نویسنده حسن قاسم زاده انتشارات ناهید:1379

3)روشهای آموزش کارآفرینی;نویسنده محمدعزیزی:اولین سمینار نظام آموزش عالی واشتغال:مهر1382

4)جوهره کارآفرینی;نویسنده جلیل صمدآقایی:انتشارات دانشگاه تهران:1383

 

 
طراحی سایت : سایت سازان