میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

کارآفرینی کارخانه توليدي صنعتي ميثاق


کد محصول : 10001012 نوع فایل : word تعداد صفحات : 29 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 945

فهرست مطالب و صفحات نخست


کارخانه توليدي صنعتي ميثاق

فهرست مطالب
عنوان
فصل اول :
ويژگي هاي عمومي شرکت توليدي – صنعتي ميثاق    
فصل دوم :
خط توليد شرکت توليدي – صنعتي ميثاق   
فصل سوم :
فرآيندهاي توليدي صنعتي    
فصل چهارم :
مبحث هاي .. مورد بررسي توسط واحد کنترل کيفيت    
-    دستور العمل شماره گذاري ابزار آلات    
-    دستور العمل آديت محصول    
-    کنترل محصول / مواد اوليه    
-    روش اجرايي اقدام اصلاحي / پيشگيرانه    

 
ويژگي هاي عمومي شرکت توليدي – صنعتي ميثاق
شرکت توليدي و صنعتي ميثاق يک شرکت خصوصي است که در سال 1362 با هدف افزايش ظرفيت توليدي در داخل کشور و خود کفايي کشور در زمينه توليد قطعات خودرو در شهرک صنعتي سيمين دشت شهرستان کرج تاسيس گرديد .
شرکت توليدي و صنعتي ميثاق در کرج – شهرکت صنعتي سيمين دشت – بعد از فلکه دوم شماره 36 واقع شده است . شرکت قطعه سازان ميثاق توليد انواع قطعات و مجموعه هاي فلزي خودرو از جمله : اگزوز ، جک ، سپر ، گلويي باک بنزين و زاپاس بند ، را براي خودرو سازان داخلي از جمله سايپا ، ايران خودور ، گروه بهمن (ايران وانت ) ، کرمان خودرو ، پارس خودرو و شرکت مرتب عهده دار مي باشد . ظرفيت اين کارخانه با در نظر داشتن نياز بازار هاي داخلي و کارخانجات خودروسازي به توليد بالغ بر 1500 تن انواع اگزوز و 1200 تن در سال در زمينه ساير محصولات مي باشد . همچنين در توليد انواع جک هيدروليک ، جک مکانيکي و پانتوگراف نيز شرکت فعال مي باشد .
اين کارخانه از مجهزترين کارخانجات توليد قطعات خودرو مي باشد و در اين خصوص از بهترين ماشين آلات توليدي از جمله انواع پرس هاي ضربه اي و هيدروليک ، گيوتن ، تراش ، فرز ، خم کن و خط توليد مکانيزه اگزوز سازي استفاده مي کند با راه اندازه کامل خط خودکار توليد انباره اگزوز در اين شرکت ، ظرفيت توليد انواع اگزوز به 3000 تن در سال رسيده است . اين کارخانه حدود 75 نوع محصول توليد مي کند که به تفکيک 1000-500 گلويي اگزوز ، 500-300 اگزوز نيسان ، 400-300 اگزوز پژو در ماه توليد مي کند .
اين کارخانه با هدف بهبود کيفيت محصولات توليدي خود اقدام به برگزاري کلاس هاي آموزشي جهت ارتقاي سطح دانش پرسنل ، ساخت و راه اندازي آزمايشگاه مجهز به دستگاههاي تست مطابق با استاندارد هاي خودروسازان و ايجاد واحد طراحي مهندسي نموده است .
اقدامات انجام شده توسط واحد فني – مهندسي
واحد فني – مهندسي ميثاق با استفاده از جديدترين روش ها در زمينه طرح ريزي پيش هنگام کيفيت محصول و بهره گيري از جديدترين نرم افزارهاي طراحي مشغول به فعاليت مي باشد . اين واحد با توجه به نياز شرکت هاي خودرو سازي اقدام به طراحي اگزوز خودرو کاروان متعلق به شرکت سايپا ، اگزوز خودروي PK متعلق به شرکت پارس خودرو و اگزوز وانت مزدا 2000 متعلق به گروه بهمن و مزادا سواري و ماشين باري نموده که مورد تاييد شرکت هاي سفارش دهنده قرار گرفته است از جمله ديگر اقدامات واحد طراحي – مهندسي طراحي سپر فلز زيبا جهت استفاده در خوروهاي وانت توليد کارخانه سايپا بوده که هم اکنون توليد و بر روي وانت هاي نيسان نصبت مي گردد و از ساير اقدامات صورت گرفته طراحي و ساخت مجموعه زاپاس بند و اگزوز خودروي کاروان ساخت شرکت سايپا مي باشد که از مزاياي زاپاس بند طراحي شده قرار داشتن پيچ انتقال نيرو در داخل صندوق عقبل و همچنين قابليت استفاده از آچار چرخ جهت جابجايي زاپاس با نيرويي اندک مي باشد و اين واحد با تغيير خط توليد کارخانه ايران وانت از مزادا 1600 به مزادا 2000 اقدام به طراحي و توليد اگزوز خودروي مربوطه را نموده که مورد تاييد مراجع خارجي نيز قرار گرفته است .
اقدامات انجام شده توسط واحد آزمايشگاه
خط مشي آزمايشگاه شرکت ميثاق انجام صحيح و به موقع آزمايش ها بوده و توانايي انجام آزمون هايي نظير سالت اسپري ، سختي سنجي ، متالوگرافي ، اندازه گيري ابعادي و آزمونهاي کيفي جوشکاري را دارا مي باشد .
اقدامات انجام شده توسط واحد کنترل کيفيت
واحد کنترل کيفيت اين شرکت تا کنون اقدام به طراحي و ساخت تجهيزات مربوط به آزمون هاي عملکرد و دوام محصولات خود ، از جمله آزمون نشتي انباره اگزوز ، آزمون مقاومت داخلي انباره اگزوز و آزمون عملکرد جک خودروهاي زانتيا ، پرايد و نيسان نموده است .
با هدف ارتقاي سطح کيفيت ، افزايش توان توليدي و کاهش قيمت تمام شده محصول اگزوز خود اقدام به نصب و راه اندازي خط توليد انباره اگزوز و دستگاه پانچ لوله داخلي انباره اگزوز ، لوله خم کن CNC نموده است خط خودکار توليد انباره اگزوز که از سه واحد مجزا تشکيل شده است توانايي توليد انباره در اشکال گرد و بيضوي را دارا بوده و با استفاده از آن امکان توليد انباره اگزوز از ورق هايي تا ضخامت  25/1 ميليمتر وجود دارد . دستگاه پانچ لوله هايي از قطر 32 تا 60 ميليمتر و به طول 600 ميليمتر را دارا مي باشد .
برنامه هاي شرکت در زمينه توسعه
شرکت ميثاق براي دستيابي به اهداف تجاري خود و همگام شدن با پيشرفت تکنولوژي طرح هايي در زمينه تهيه ماشين آلات مدرن از جمله دستگاه خم کن CNC و نصب Flexible و Joint و Catalytic Convertor بر روي اگزوز را در دست اجرا دارد .
شرکت قطعه سازان ميثاق
با استقرار و پياده سازي سيستم هاي مديريت کيفيت از جمله استاندارد بين المللي 9000-2000 ISO و9000QS و 19649 TS(9000TS) اهداف زير را مدنظر دارد :
-    ارتقاء مستمر کيفيت محصولات توليدي
-    جلب رضايت مشتريان
-    توسعه منابع انساني و بهبود شرايط کاري کارکنان
-    ارتقاء سطح دانش فني توليد
خط مشي کيفيت کارخانه توليدي و صنعتي ميثاق
1)    مدريت کارخانه اعتقاد دارد که براي راهبري و اداره موفق ، ضروري است که مجموعه به طريقي نظام مند شفاف هدايت و کنترل گردد . از اين رو با توسعه و استقرار سيستم هاي مديريت کيفيت زمينه هاي لازم جهت بهبود مداوم اثر بخشي و کارايي فعاليت ها را بوجود مي آورد .
2)    کارخانه صنعتي و توليدي ميثاق رمز بقاي خود را در رضايت و حمايت مشتريان مي داند و در صدد است تا با کسب رضايت مشتريان هدايت کننده نيازهاي آنان باشد . از اين رو پس از شناسايي نيازها و انتظارات مشتريان ، مسيرهاي لازم جهت تامين آن ها را طي خواهد نمود .
3)    مديريت کارخانه اعتقاد دارد که رضايت مشتريان بدون تامين رضايت کارکنان مقدور نبوده و بهبود مداوم عملکرد از طريق بکار گيري و مشارکت همگاني کارکنان به وقوع خواهد پيوست . بر اين اساس با آموزش کارکنان و ايجاد محيط مناسب جهت ترغيب آنها به مشارکت و پيشرفت در جهت دستيابي به اهداف فوق حرکت خواهد نمود .
4)    کارخانه ميثاق کيفيت و تحقق آن در محصولات توليدي را مزيت رقابتي خود مي شمارد و با ستبرسازي و ترويج فرهنگ کيفيت و تاکيد بر پيشگيري از خطا و کاهش انحرافات دستيابي به ضايعات صفر را دنبال خواهد نمود .
5)    مديريت کارخانه رسيدن به بازارهاي جهاني را از جمله اهداف خود دانسته و در نظر دارد که با بکارگيري فن آوري نوين و دانش روز و افزايش توان رقابتي زمينه حضور در عرصه هاي جهاني را فراهم آرود .

وظايف پرسنل قبل از توليد
1)    استفاده از وسايل ايمني کار
2)    روانکاوي کامل ماشين آلات و تجهيزات توليدي
3)    دريافت برگه گزارش روزانه پرسنل توليد از کيوسک واحد برنامه ريزي
4)    دريافت و مطالعه دستور العمل توليد مربوطه
وظايف پرسنل در هنگام توليد
1)    درخواست کنترل سه نمونه اول از سرپرست و سپس واحد کيفيت
2)    اطلاع به واحد کيفيت در مورد مشکلات کيفي
3)    دريافت برگه تعمير در صورت خرابي ماشين آلات يا ابزار از کيوسک واحد برنامه ريزي
وظايف پرسنل پس از پايان کار
1)    هماهنگي با واحد کيفيت در انتقال قطعات نا منطبق به مکان هاي مربوطه
2)    تميز کاري ابزار آلات ، ميز کار و .......
3)    قطع برق اصلي دستگاه
4)    تحويل برگه گزارش روزانه پرسنل توليد به کيوسک واحد برنامه ريزي
موادي که کارگران با آن ها در تماسند
 
موادي که کارگران با آن ها در تماسند
شرکت توليدي و صنعتي ميثاق با در اختيار داشتن واحد بازرگاني خارجي مواد اوليه مورد نياز کارخانه را از طريق کشورهاي توليد کننده ورق و لوله آلومنيايز تامين مي نمايد و يکي از وارد کنندگان اين مواد (ورقه و لوله آلومنيايز) در کشور مي باشد .
از ديگر موارد اوليه خام مورد استفاده شرکت لوله هاي چدني مي باشد . پشم شيشه نيز از موادي است که در توليد بعضي از محصولات اين شرکت مورد استفاده قرار مي گيرد .
از محصولات توليد شده فرعي در ميثاق مي توان آهن قراضه را نام برد که اين محصول به فروش ميرسد .
تعداد کارکنان (کارگران و کارمندان ) ميثاق
تعداد کل پرسنل شرکت توليدي ميثاق حدود 300 نفر مي باشد که به تفکيک واحدهاي فعال شرکت تعداد کارکنان به ترتيب زير مي باشد :
واحد مديريت 3 نفر ، واحد فني مهندسي 20 نفر ، واحد کيفيت 12 نفر ، واحد برنامه ريزي و بازرگاني 20 نفر ، واحد اداري 20 نفر ، واحد مالي 7 نفر و واحد توليد 250 نفر .
در هر سالن افرادي با تجربه سمت سرپرست سالن را بر عهده دارند که به آن ها استادکار گفته مي شود .

مدت زمان کار در ميثاق
پرسنل واحد توليد در دو شيفت کاري صبح (Morning Shift) و بعد از ظهر (Afternoon) کار مي کنند شيفت صبح از ساعت 00 :6 تا 30: 13 و شيفت بعد از ظهر از ساعت 00 :14 تا 30 :21 ميباشد . در ميان زمان کاري هم 15 دقيقه به عنوان استراحت و صبحانه در شيفت صبح از ساعت 45 :8 الي 00: 9 در نظر گرفته شده است از ساعت 30 :13 الي 00: 14 (نيم ساعت ) زمان نهار و استراحت کارگراني منظور شده است که در دو شيفت مشغول به کار هستند .
کارگاه خمکاري دو درب ورودي و خروجي است که توسط درب شمالي به محيط يرون راه دارد و توسط درب غربي هم به واحدهاي ديگر راه دارد . در گوشه محوطه باز شرکت و در کنار درب شمالي کارگاه خمکاري انبار لوله ها قرار دارد که لوله ها در آنجا انبار مي شوند و بسته به نياز جهت توليد آن ، لوله ها به قسمت برشکاري لوله منتقل مي شوند برشکاري نيز در قسمت شمالي اين کارگاه قرار دارد .
روند توليد :
مواد اوليه اي که در اين سالن مورد نياز است ورق هاي آلومنيايز و روغني ، لوله و ميله گرد هستند . ورق هاي آلومنيايز از کشورهاي خارجي به کشور وارد مي شود . ورق هاي روغني در داخل کشور در شهر هايي مثل اصفهان و ساوه توليد مي گردد .
لوله هاي مصرفي براي توليد منبع هاي اگزوز خودروهايي از قبيل پيکان ، پرايد ، پژو و..... استفاده مي شوند . لوله ها بر حسب قطر و سايز دهانه ي لوله متفاوت هستند . بعضي 13 ميليمتر و برخي ديگر 90 ميليمتر و ..... هستند لوله هايي که قطر 13 ميليمتري دارند جهت استفاده در باک بنزين پرايد مناسب هستند و لوله هايي که قطر 90 ميليمتري دارند در منبع اگزوز پيکان استفاده مي شوند مراحل ذيل به توضيح روند توليد پرداخته است :
1. بکارگيري اولين مرحله است . مواد اوليه توليد به داخل کارخانه بارگيري مي شوند . مواد مورد نياز وارد کارگاه مي شوند و اضافات آنها در انبار جنبي سالن ذخيره مي شود .
2. مرحله دوم برش لوله ها است برش توسط دستگاه هاي اره برقي ، اره سنگ هاي صابوني و اره اتومات صورت مي گيرد .
اره سنگ هاي صابوني دستي بوده و با حرکت اهرمي توسط کارگر قسمت برش و اره دستگاه پايين آمده و عمل برش لوله اي که در محل عمل دستگاه قرار گرفته را انجام مي دهد اما اره هاي اتومات بطور اتوماتيک عمل برش را انجام مي دهند تفاوت ديگر اين دو وسيله برش اين مي باشد که دستگاه هاي برش اتومات عمل برش را فقط در يک جهت و آن هم در جهت عمودي انجام مي دهند اما اره سنگ هاي صابوني در جهات و زاويه هاي مختلف عمل برش را انجام مي دهند اره هاي صابوني از بالاي اره و قطعه آب و صابون که در مخزن دستگاه مي باشد روي لوله و اره مي ريزد که اين آب و صابون از داغ شدن و گرم شدن لوله و اره جلوگيري مي کند . بطور خلاصه لوله ها پس از بارگيري توسط دستگاه هاي برش به قطعات کوچکتر (بنا بر مورد استفاده در منبع اگزوز ، باک بنزين ، گلويي بنزين و ...) برش مي خورند .
کارگاه پرسکاري
کارگاه ديگري که به توضيح آن پرداخته شده است ، کارگاه پرسکاري است کارگاه پرسکاري متشکل از دو بخش پرس و برش مي باشد .
تعداد پرسنل اين کارگاه 30 نفر در هر دو شيفت است که به تفکيک 16 نفر در شيفت صبح و 14 نفر در شيفت عصر مشغول به کار مي باشند در اين سالن 31 دستگاه وجود دارد که 27 عدد آن پرس و 4 عدد آن برش مي باشد .
 
موقعيت کارگاه :
اين واحد توسط 3 درب ورودي و خروجي به محيط هاي ديگر راه دارد ، توسط درب شرقي به واحد خمکاري ، درب شمالي به محوطه بيرون و توسط درب غربي به واحد جوشکاري مرتبط مي شود .
در داخل کارگاه پرسکاري در قسمت شرقي سالن ، برشکاري و در قسمت غربي و انتهاي سالن ، انبار موقت قطعات قرار دارند .
روند توليد در پرسکاري :
مواد اوليه اي که در اين سالن مورد استفاده قرار مي گرد ورق هاي فلزي آلومنياز ، روغني ، ورق گالوانيزه و الکتروگالوانيزه مي باشد .
در اين کارگاه اعمالي مثل کشش ، پانچ ، فرم دهي ، مارک زني . .... بر روي قطعاتي که نياز دارند انجام مي شود . انواع پرس ها در اين سالن پرس هاي هيدروليک و ضربه اي هستند .
پرس هاي ضربه اي خود انواع مختلف دارند که بر حسب مقدار نيرويي که وارد مي کنند سنجيده مي شود انواع پرس ها در اين سالن پرس هاي هيدروليک و ضربه اي هستند .
پرس هاي ضربه اي خود انواع مختلف دارند که بر حسب مقدار نيرويي که وارد مي کنند سنجيده ميشوند انواع آن عبارتند ازT 25 ، T30،T40،T63،T100،T150.
پرس هاي ضربه اي با برق کار مي کنند و محکم و سريع عمل مي نمايند (در دهم ثانيه ) به اين صورت که از فشار هوا کمک مي گيرند . به آن ها پرس هاي پنوماتيک (بادي) نيز مي گويند . اين هوا در سيلندر و پيستون قرار دارد . مارک زني (ايجاد مارک روي قطعات ) توسط اين دستگاه انجام ميشود .
از اوراق مانند ورق سياه توسط اسيد ، اسيد شويي مي شوند تا انعطاف پذيري آن ها بيشتر شود البته اين عمل خارج از شرکت ميثاق انجام مي شود .
اين چهار دستگاه داراي چختهار نوع قيچي متفاوت مي باشند که هر کدام توانايي هاي گوناگون دارند دو نوع آن گيوتن هستند که ورقه هايي با ضخامت بيشتر از 1 ميليمتر را برش مي دهد و دو نوع بعدي ضخامت هاي کمتر از 1 ميليمتر (mm6/0،mm7/0 و ...). انواع ضخامت هايي که اين اوراق دارند به شرح ذيل مي باشد : 1، 5/1 ، 8/1 ، 2، 2/2، 5/2 ، 7/2و 3 ميليمتر .
روند کار به اين صورت است که يک نفر پشت دستگاه قرار گرفته و روق را در محل عمليات و زير تيغه دستگاه قرار مي دهد و دتسگاه را به کار مي اندازد و نفر دوم که در طرف ديگر دستگاه قرار گرفته ورق هاي برش خورده را جمع مي کند و مرتب در کنار دستگاه مي چيند .
تمام اين دستگاه (برش و پرس ) الکترونيکي بوده و با برق کار مي کند . بکار اندازي آن ها بوسيله پدال پايي و هم بوسيله شاسي هاي دستي انجام مي وشد و زماني که دست کارگران درگير کار باشد و قطعه نياز به نگهداشتن بوسيله دست در زير سنبه و يا تيغه داشته باشد براي بکار اندازي دستگاه ها از پدال پايي استفاده مي شود .
ضايعات باقي مانده در اين کارگاه عمدتاً فروخته مي شود که اين ضايعات به دو صورت است :
1)    قابل استفاده که از آن ها واشر و قطعات کوچک و ... مي سازند .
2)    باقي مانده ها که بازيافت مي شوند و اوراق جديد از آن ها توليد مي شود . در واقع اين بازيافت باعث ايجاد مشکل مي شود زيرا فلزي که از بين بازيافت توليد مي شود خالص نبوده و از مواد و فلزات مختلفي تشکيل شده است .

کارگاه مونتاژ گلويي (پرس جوش )
سومين کارگاهي که مورد بازديد قرار گرفت ، کارگاه مونتاژ گلويي ( پرس جوش ) مي باشد . تعداد پرسنل اين کارگاه در دو شيفت صبح و عصر 16 نفر مي باشد .
موقعيت کارگاه :
دستگاه ديگري به نام پرس جوش که جوش مقاومتي ايجاد مي کند در انتها سالن مشاهده مي شود که با برق کار مي کند و با ايجاد قطب مثبت و منفي دو قطعه کار را تحت فشار و نيروي برق گذاشته و به هم جوش مي دهد از مزاياي جوش مقاومتي استحکام و ظاهري مقاوم و تميز است اين دستگاه خطر برق گرفتگي دارد ( با برق سه فاز کار مي کند ) زيرا هم دستگاه فلزي و قسمت جوش دهنده مسي است و هم قطعه کار فلزي است .
کارگاه جوشکاري و مونتاژ
از ديگر کارگاه هايي که در شرکت ميثاق به توليد مي پردازد کارگاه جوشکاري و مونتاژ مي باشد همانطور که از نام اين کارگاه پيدا است ابتدا قطعات به هم جوش مي خورند سپس عمل مونتاژ انجام مي شود و محصول نهايي آماده مي گردد .
تعداد پرسنل اين کارگاه در دو شيفت صبح و عصر 60 نفر مي باشد و تعداد 48 دستگاه در اين سالن وجود دارد .
موقعيت کارگاه :
اين کارگاه داري سه درب شمالي ، غربي و شرقي است که درب شمالي به محوطه حياط کارخانه ، درب غربي به سالن کنترل نهايي و درب شرقي به کارگاه پرس جوش مرتبط مي شود به غير از ضلع شمالي ، ساير اضلاع محل جوشکاري مي باشند که هر ايستگاه توسط پرده هاي برزنتي از ايستگاه بعدي جدا شده است و تقريباً نزديک به 26 ايستگاه جوشکاري در اين سالن وجود دارد . محوطه وسط کارگاه از دستگاه هاي متفاوت و انبارهاي موقت پر شده است . دستگاه هاي مورد استفاده در اين سالن دستگاه هاي نقطه جوش ، دستگاه هاي جوشکاري يا فارسي زن ، دستگاه هاي نورد ، دستگاه هاي جازن و منبع ساز مي باشند .
روند توليد :
همانطور که در بالا ذکر شد از جمله اعمالي که در اين کارگاه انجام مي گيرد جوشکاري قطعات ، جازني و رمي کاري است . بطور کلي چند مرحله مونتاژ روي قطعات صورت مي گيرد که در سه مرحله اصلي مونتاژ 1 ، مونتاژ2 و مونتاژ نهايي خلاصه و توضيح داده مي شود بر روي دستگاه هاي شود که پس از مصرف مس ها قابل تعويض اند . قبل شروع به کار هم بايد مس ها کنترل شوند تا تميز باشند .
در هر مرحله جوش دو عامل انجام مي شود : 1- خال جوش     2- تکميل جوش
در مرحله خال جوش تنها محل جوش مشخص مي شود و طول خال جوش ثلث طول جوش کامل مي باشد و در مرحله تکميلي جوش ، جوش کامل مي شود .
انواع جوش هايي که در جوشکاري شرکت قطعه سازان ميثاق استفاده مي شود جوش CO2 و جوش استلين مي باشد .
جوش CO2- در کل مجموع اگوز توسط اين نوع جوش مونتاژ مي شود . تنها استثناي موجود در مونتاژ قطعه اي به نام خشتکي است که در اگزوز نيسان بکار مي رود .
جوش استيلن يا جوش اکسي استيلن – که در اين جوشکاري هيچگونه ماده مذابي بکار نمي رود و فقط خود قطعه مذاب شده و در اتصال استفاده مي شود . عموماً اين نوع جوش را جوش کاربيد هم مي گويند که در گلويي باک بنزين و خشتکي اگزوز نيسان استفاده مي شود .
علت استفاده از گاز CO2 در جوشکاري CO2 ارزانتر بودن گاز فوق نسبت به ساير گازها است . مهمترين گازهاي مورد استفاده در اين نوع جوشکاري آرگون ، هليم ، دي اکسيد کربن و گازهاي مخلوط مي باشند .
قطعات توليدي از مونتاژ 1 را بوسيله دستگاه جازن (پرس ) داخل قطعه توليدي از مونتاژ 2(پوسته) قرار مي دهند .
جازني عملياتي است که در واحد جوشکاري و مونتاژ انجام مي شود در اين مرحله قطعات مختلف که بايد در داخل انباره و پوسته قرار بگيرند ، قرار داده مي شوند و بوسيله دستگاه جازن در محل مناسب قرار مي گيرند و بعد در اطراف جوش زده مي شوند .
مساله مهمي که در اين قسمت بايد رعايت شود اين است که قطعات جازده نبايد و بدشکلي و لهيدگي داشته باشند و نيز ابتدا و انتهاي انباره بايد با پوسته در يک راستا قرار بگيرند .
علت استفاده از جوش در اين مرحله جلوگيري از توليد هر گونه ارتعاش و صدا در اگزوز مي باشد .
عمليات بعدي رمي کاري است و در اين مرحله دو درب انتهايي (درب ورودي و خروجي ) انباره در دو طرف پوسته که قطعات داخلي آن جازني شده قرار مي گيرد و در محل خود در دستگاه رمي ثابت مي شود و با چرخيدن فک بالا که درب بالايي و فک پاييني که درب پاييني است به بدنه پوسته دوخته مي شود . نام ديگر دستگاه رمي دستگاه فارسي زن است .
 *رمي کاري مانع نشتي و هوادهي مي شود همچنين مي توان به جاي رمي کاري از جوشکاري استفاده نمود ولي جوش در مقابل تغيير دما ممکن است بشکند.
مونتاژ نهايي – تمام قطعايت توليدي از سالن هاي مختلف در اين سالن به هم متصل مي شوند . که عموما انباره ، لوه هاي ورودي و خروجي و فلنج هاي ورودي و خروجي و يک سري بست هاي ميله گردي همراه با فلنج به هم جوش مي خورند .
عمده مواردي که بايد در جوشکاري رعايت شوند اين است که جوش بايد عاري از هر گونه سوراخ و مک (حباب ) باشد .
اگزوز در اين مرحله تکميل شده است .
کارگاه کنترل نهايي
موقعيت کارگاه :
واحد کنترل نهايي محصول آخرين مرحله توليد اگزوز است و آخرين سالن موجود در محوطه اصلي دستگاه مي باشد که از طريق درب شمالي به محوطه باز کارخانه و از طريق درب غربي به سالن جوشکاري و منتاژ مرتبط مي شود . مجموعاً در دو شيفت صبح و عصر حدود 6 کارگر در اين سالن مشغول به کار مي باشند .
روند توليد :
وظيفه اصلي در اين سالن کنترل انباره هاي توليد شده مي باشد تا مواردي که باعيث پايين آمدن کيفيت محصول مي شوند کنترل و اصلاح شوند . در اين سالن محل جوش ها رنگ کاري ، سنگ زني و گل زني مي شود .
رنگ کاري به دو دليل انجام مي گيرد ، 1- اگر محل جوش سوراخ باشد از طريق رنگ کاري مشخص مي شود . 2- جهت تميز کردن و زدودن آلودگي از قطعه توليدي و محل جوش آن را رنگ مي کنند .
در نهايت نقاط جوشکاري شده از وجود هر گونه سوراخ ، مک يا تخلخل در جوش و شکستگي کنترل مي شود و بعد از تميز کردن انباره و اگزوز کامل به واحد بسته بندي مي رود .
بسته بندي – قطعات توليد شده بنا به خواسته مشتري داخل قفسه ها چيده مي شوند . نحوه چيدمان اين قطعات مطابق دستور العمل و خواسته مشتري مي اشد . (داخل هر پالت يک جزء اگزوز را قرار ميدهند ) سپس پالت ها را آماده خروج مي کنند .
کارگاه مونتاژ سپر و گلويي باک بنزين
در اين کارگاه مونتاژ قطعات سپر عقب نيسان و گلويي باک بنزين انجام مي شود . تعداد 20 نفر در دو شيفت صبح و عصر در اين کارگاه مشغول به کار هستند .
موقعيت کارگاه :
اين کارگاه توسط پله هايي در طبقه دوم سالن جوشکاري و مونتاژ و کنترل نهايي قرار دارد .
روند توليد :
سپر عقب نيسان
اجزاي تشکيل دهنده : سيني آج دار کوچک چپ و راست ، دياق يل پايه نگهدارنده چپ و راست ، دو عدد سر سپري چپ و راست ، جا پلاکي ، صفحه آج دار بزرگ ، سيني کف گود .
* دياق سپر را به شاسي خودرو اتصال مي دهد .
* سپر در واقع نقش نگهدارنده و مانع را دارد .
اين قطعات توسط پيچ و مهره روي هم سوار مي شوند تا در انتها يک سپر کامل را ارائه دهند .
 
گلويي باک بنزين
اجزاي تشکيل دهنده : لوله اصلي ، لوله تخليه هوا فلنج (اتصال دهنده گلويي باک به خودرو )، دنده ، بست .
اين قطعات توسط جوش استيلن به هم اتصال داده مي شوند . جوش اتيلن در مقابل زنگ زدگي و بنزين و .... مقاومت بيشتري نسبت به ساير انواع جوش دارد .
حفاظ حرارت گير پرايد .
اين حفاظ مانع از انتقال حرارت از موتور به سطح (کاپوت ) مي شود و لوله اوله اگزوز به آن وصل مي شود .
اجزاي تشکيل دهنده : سه عدد ورق چپ و راست ، لايه عايق پشم شيشه
پس از اينکه اعمال فرم دهي ، مارک زني و سوراخ زني روي اين اجزا و قطعات انجام شد ، قطعات توسط جوش مقاومتي يا نقطه جوش به هم مونتاژ مي شوند . در بعضي نقاط در لبه هاي ورق ها برگشتگي و له شدگي وجود دارد که جزء اعمال توليد مي باشند .
کارگاه مونتاژ جک
اين واحد خارج از محوطه اصلي کارخانه و در يک کارگاه استيجاري مستقر مي باشد تعداد پرسنل اين کارگاه 34 نفر مي باشد که در دو شيفت کار مي کنند و 32 دستگاه در اين سالن وجود دارد .
 
موقعيت کارگاه :
اين کارگاه توسط درب شمالي به محوطه باز کارگاه راه پيدا مي کند . بطور کلي اين کارگاه علاوه بر يک سالن توليد داراي حياط ، انتظامات ، اتاق مسوول سالن ، رختکن و دستشويي مي باشد .
روند توليد :
محصولات توليدي اين سالن عبارتند از : جک چدني نيسان ، جک وانت مزدا ، جک پرايد براي توليد اين محصولات اعمال زير روي آن ها انجام مي شود : ماشين کاري ، تراشکاري ، جوشکاري ، پرسکاري ، قلاويزکاري ، سوراخ کاري و پرچ کاري .
جهت توليد هر کدام از اين محصولات يک سري ابزار و وسايل اوليه از خارج کارگاه وارد مي شود و طي فرايند هايي که روي آن ها انجام مي شود محصول نهايي توليد مي گردد .
قطعاتي که براي توليد جک چدني نيسان لازم است به شرح ذيل مي باشند : پوسته چدني ، کف گرد چدني ، چپقي چدني (دنده مخروطي ) ، روپيچ توپيچ ، کف پايه ، نده کف گرد ، آچارخور ، واشر فلزي ، پين چاک دار ، ساچمه ، پين هشت ، بوش چدني ، پين محافظ انتهايي ، پيچ هشت ، لوله فولادي پين کف گرد ، کلاهک ، تشک ، پيچ اصلي .
اعمالي نظير ماشين کاري ، دهانه تراشي ، نافه تراشي و .... روي اين قطعات انجام مي شود سپس طي چند مرحله مونتا= محصول نهايي که جک چدني نيسان است توليد مي گردد .
قطعات اوليه جک پرايد : عبارتند از : ورق روغني ، آچارخور ، پيچ انتقال قدرت ، بلبرينگ ، کاسه کنس ، ساچمه ، مهره هرز گرد و دانه دار .
اين اجزا پس از مونتاژ تبديل به جک پرايد مي شوند و به بازار عرضه مي گردند .
* البته جک نيسان پس از توليد نيز ريگ مي شود . رنگ مورد استفاده تينري مي باشد و خاکستري است . از فوايد رنگ تينري اين است که زود خشک مي شود و به همين دليل رنگ فوري ناميده مي شود .
* انواع پرس هايي که در اين سالن استفاده مي شود پرس هاي پنوماتيک و ضربه اي T100 ،T150،T125وT63 مي باشند .
* از پرس 63 تني براي توليد فنج جک پرايد استفاده مي شود .
واحد کنترل کيفيت
به واحدي از يک مجموعه گفته مي شود که وظيفه نظارت و بازرسي بر کليه مراحل و فرايندهاي توليدي اعم از ورود مواد اوليه به کارخانه تا خروج و ارسال محصول از کارخانه را بر عهده دارد که با علامت اختصاري C .Q شناخته مي شود در کارخانه توليدي صنعتي ميثاق واحد کنترل کيفيت از 9 پرسنل تشکيل شده است که هر کدام وظيفه بازرسي قسمتي از محصولات توليدي را بر عهده دارند .
واحد کنترل کيفيت وظيفه دارد تا کليه مراحل توليد را با دقت بازرسي نمايد و اگر در حين مراحل توليد مغايرتي با دستور العمل توليد مشاهده شد فرايند را متوقف نموده و يا به مسوولين مربوطه گزارش دهد تا اينکه هيچگونه محصولي با کيفيت نامناسب توليد و يا ارسال نگردد .
واحد نت
واحد نت يا تعميرات واحدي است که در صورت خراب شدن دستگاه ها و يا در صورت نياز به سرويس دهي دستگاه ها وارد عمل شده و کارهاي مورد نياز را انجام مي دهد .
 
واحد آهنگري
واحدي است که کليه کارهاي آهنگري شرکت اعم از ساخت فيکسچر ، خم دست جک نيسان ، تعمير و ساخت کانال تهويه هوا و کولر ، ساخت و نصب نورگيرها ، و ..... را انجام مي دهد .
واحد اداري
واحد اداري متشکل از 20 نفر مي باشد و بخش هاي مختلفي را در خود جاي داده است . برخي از آن ها عبارتند از : بخش مالي ، واحد ايمني و بهداشت ، واحد آموزش ، کارگزيني ، انتظامات و .... در زير به توضيح مختصري پيرامون واحد آموزش و ايمني و بهداشت پرداخته شده است .

واحد ايمني و بهداشت آموزش :
يکي از واحد هاي تشکيل دهنده اين شرکت واحد ايمني و بهداشت است در شرکت قطعه سازان ميثاق اين واحد متشکل از کارشناس بهداشت حرفه اي و پزشک طب کار است . که البته پزشک متخصص بيماري هاي داخلي بوده و هفته اي يکبار به منظور معاينات و پيگيري بيماري هاي ناشي از کار به واحد بهداشت و ايمني مراجعه مي نمايد .
آيين نامه کميته حفاظت فني و بهداشت کار ماده 1:
به منظور تامين مشارکت کارگران و کارفرمايان و نظارت بر حسن اجراي مقررات حفاظت فني و بهداشت کار ، صيانت نيروي انساني و منبع مادي کشور در کارگاه هاي مشمول و همچنين پيشگيري از حوادث و بيماري هاي ناشي از کار ، حفاظت و ارتقاي سلامت کارگران و سالم سازي محيط هاي کار ، تشکيل کميته حفاظت فني و بهداشت کار با رعايت ضوابط و مقررات مندرج در اين آيين نامه در کارگاه هاي کشور الزامي است .
الف ) از جمله فعاليت هاي واحد بهداشت کار شرکت ميثاق کميته حفاظت فني و بهداشت کار مي باشد . طبق ماده 2 آيين نامه کميته حفاظت فني و بهداشت کار اين کميته از اعضاي ذيل بايد تشکيل شود :
1. کارفرما يا نماينده تام الاختيار او
2. نماينده شوراي اسلامي کار يا نماينده کارگران کارگاه
3. مدير فني و در صورت نبودن او يکي از سراستادان کارگاه
4. مسوول حفاظت فني
5. مسوول بهداشت حرفه اي
که در شرکت هم طبق همين اصل ، اعضا تشکيل شده است .هر ماه طي جلسه اي که تمامي اعضاي کميته در آن حضور دارند ، به بررسي مشکلات ايمني و حوادث شرکت پرداخته مي شود و صورت جلسه اين جلسات ماهيانه بعد از تاييد توسط تمامي اعضاي شرکت کننده ثبت و درج موارد ذکر شده در آن پيگيري مسائلي که در جلسات قبلي هم عنوان شده ، يک نسخه از صورت جلسات به اداره کار و مرکز بهداشت شهرستان کرج ارسال مي شود که اين صورت جلسات توسط پزشک کارخانه هم تاييد مي شوند .
در مواقع اضطراري و ضروري (مثلا زماني که احتمال وقوع حادثه يا بيماري شغلي براي کارگان تشخيص داده مي شود ) اين جلسات زودتر از موعد و با حضور سه نفر از اعضاي کميته تشکيل ميشود .
ب) ديگر فعاليت واحد بهداشت حرفه اي کارخانه ميثاق کوشش جدي و مصرانه و تشريک مساعي در انجام معاينات دوره اي و پيش از استخدام و همچنين معاينات در مقابل درخواست است که قبلاً به مشروح آن پرداختيم .
ت) همچنين بهداشت کار شرکت در انجام واکسيناسيون هايي که لازم تشخيص داده مي شوند هم فعال است از جمله تزريق واکسن کزاز در چهار نوبت با همکاري مرکز بهداشت شهرستان کرج و تزريق واکسن MR در ديماه 1382.
ث) فعاليت ديگري که اين واحد در آن زمينه هم فعال است اندازه گيري عوامل زيان آور محيط کار از جمله سر و صدا و روشنايي مي باشد و در پي اين اندازه گيري ارائه راه هاي پيشنهادي و اصلاحات لازم و تفکيک مناطق خطر و ايمن از هم ، جهت کاربرد اصلاحات در مناطق خطر است .
ج) در برگزاري دوره هاي آموزشي در زمينه هاي مختلف و استمرار دوره هاي آموزشي و تهيه گواهينامه دوره هاي آموزشي هم واحد بهداشت حرفه اي کارخانه با واحد آموزش همکاري دارد و درخواست کلاس هاي مورد نياز را به واحد آموزش ارائه مي دهد از جمله کلاس هاي برگزار شده ميتوان دوره هاي آموزشي زير را نام برد :
1. تشکيل دوره آموزشي براي راننده ليفتراک و آموزش رعايت ايمني .
2. برگزاري و استمرار دوره هاي آموزش به کارگران در بدو استخدام و حين کار توسط استادکاران .
3. آموزش رعايت اصول ايمني و پيشگيري از اعمال نا ايمن .
4. آموزش رعايت اصول ايمني در کار براي پرسنل پرسکاري و برشکاري .
5. برگزاري کلاس اموزشي براي سرپرستان در خصوص آشنايي آنان با وظايف محوله در خصوص چک ليست هاي ايمني .
6. برگزاري کلاس هاي آموزشي بهداشت صنعتي کارگران برشکاري و پيگري آن .
7. تشکيل کلاس عملي آموزش اطفاء حريق .
8 . تشکيل دوره آموزش امدادرساني و کمک هاي اوليه با همکاري سازمان هلال احمر شهرستان کرج و ارائه گواهينامه به افراد شرکت کننده .
9. تشکيل دوره آموزش نظام آراستگي محيط کار (S5) براي پرسنل .
10. تشکيل کلاس هاي آموزشي براي جوشکاران به منظور ايجاد کيفيت برتر .
ح) از فعاليت هاي ديگر واحد بهداشت حرفه اي مستقر در کارخانه مي توان تهيه و طراحي پالت هايي مناسب و ايمن براي بخش نقل و انتقال را نام برد که به منظور پيشگيري از حوادث ناشي از جابجايي قطعات براي کارگران اين بخش است .
1. گلويي اگزوز پرايد – قطعات تشکيل دهنده اين قسمت عبارتند از : 1- لوله گلويي 2- فلنج مانيفولد 3- لوله کلاهي 4- فلنج بيضي 5- محافظ ورودي زيري 6- محافظ ورودي رويي 7- خروجي بالا 8- محافظ خروجي پايين 9- سبت متحرک
لوله گلويي که مهمترين جزء گلويي است پس از برش زدن و تغيير اندازه قطر يکسر آن خمکاري مي شود (افزايش قطر بوسيله دستگاه توپي انجام مي شود ) اين لوله همراه يکسري قطعات ديگر که عبارتند از فلنج مانيفوله ، لوله کلاهي و فلنج بيضي که هر قطعه مراحل برش ، سوراخ کاري و فرم دهي را طي کرده اند بر روي فيکسچر بهم خال جوش زده مي شوند .
(فيکسچر وسيله اي است که قطعات را به همان صورت که روي خودرو نصب مي شوند شکل ميدهد ) سپس قطعات فوق در يک مرحله ديگر بوسيله دستگاه گردان که قطعات را حول يک محور مي چرخاند تکميل جوش مي شود . سپس قطعات محافظ ورودي و خروجي (رويي و زيري ) که بر اساس زاويه و خم لوله فرم دهي شده اند ، بر روي لوله گلويي که بين لوله و حفاظ که از يک نوع (پشم شيشه ) که جهت جلوگيري از رسيدن حرارت و گرما به موتور خودرو تشکيل شده اند ، ابتدا نقطه جوش و سپس جوش زده مي شوند . محصول توليد شده پس از تميز کاري از ذرات پاشش جوش ، رنگ کاري و کنترل مي شود . سپس محصول جهت تست هوادهي و آب بندي نقاط جوشکاري شده در آزمايشگاه تست مي شود به اين صورت که قسمت خروجي لوله مسدود مي شود و از طرف ورودي لوله به ميزان مشخص تعريف شده هوا وارد لوله مي شود تاهر گونه سوراخ در نقاظ جوشکاري شده و يا درز لوله مشخص شود . سپس در مرحله نهايي واشر نسوز و سبت متحرک بر روي لوله نصب ميشود . قطعات پس از چهار مرحله مونتاژ توليد و در نهايت بسته بندي مي شوند .
2. انباره وسط يا لوله بلند اگزوز – در توليد انباره وسط يکسري قطعات وجود دارند که عبارتند از : 1- لوله خمره اي 2- توري خمره اي 3- سبت خمره اي 4- لوله رابط 5- دو فلنج رابطه 6- براکت نگهدارنده کاتاليست 7- سبت ميلگردي دو سر 8- لوله هفت خم 9- پايه بست .
لوله خمره اي به لوله اي گفته مي شود که قطر دو طرف لوله نسبت به قطر لوله اصلي کم شده است . سبت خمره اي که نگهدارنده لوله خمره اي روي خودرو است همراه توري خمره اي که به صورت داخل لوله خمره اي کاهش فشار و سهولت گردش گازهاي خروجي از موتور مي باشد .
فلنج رابط که حاصل از فرايند هاي برش بلنک ، پانچ ، تابگيري و پرداخت (سيقلي کردن سطح فلنج ) است ربط دهنده و وصل کننده لوله خمره اي به لوله رابط که داراي خم است مي باشد .
لوله هفت خم که داراي هفت خم در زوايا و موقعيت هاي متفاوت است در يک مرحله از کار همراه پايه بست (نگهدارنده لوله هفت خم بر روي خودرو ) و بست ميلگردي که از ميلگرد به قطر 10 ميليمتر که پس از عمليات فورچ (پهن کردن دو سمت ميلگرد بوسيله حرارت دهي و کوبش ) و فلنج رابطه در يک مرحله بر روي فيکسچر (شابلون) بهم خال جوش و سپس تکميل جوش مي گردد . (مونتاژ 8)
قطعات فوق در مرحله بعدي که مونتاژ 12 ناميده مي شود بر روي فيکسچر قرار داده مي شوند با موقعيت ها و زواياي تعريف شده روي خودرو ابتدا خال جوش و سپس تکميل جوش مي شوند . (لازم به ذکر است که هرگاه دو يا چند قطعه به هم وصل شوند ، موناتاژ صورت گرفته ) هر نقطه از اتصال بين قطعات بايد بوسيله جوش ، جوشکاري شوند .
محصول توليدي همانند گلويي اگزوز که پيشتر توضيح داده شد مرحله کنترل نهايي و تست نشتي را طي خواهد کردن . اين قطعات نيز طي 6 مرحله مونتاژ توليد و در نهايت بسته بندي مي شوند .
3. انباره عقب پرايد (انباره اصلي ) – انباره عقب يا انباره اصلي ، آخرين قسمت از مجموعه اگزوز را تشکيل مي دهد که به جهت خروج دود حاصل از احتراق سوخت ماشين از آن با مشخصات قبلي اگوز يکسري تفاوت هايي دارد . اين قسمت از اگزوز از 13 قسمت تشکيل شده که عبارتند از :
1- پوسته خارجي 2- پوسته داخلي 3- درب داخلي اول 4- درب داخلي دوم 5- لوله شيپوري 6- لوله داخلي 35 7- لوله داخلي 42 8- لوله ساده 42 9- درب داخلي سوم 10- درب لبه دار ورودي 11- درب لبه دار خروجي 12- فلنج رابط 13- لوله خروجي 35
پوسته از ورق آلومنيايز ( يک نوع ورق که پوشش آن از جنس آلومينيوم است ) ساخته شده که علت استفاده از اين نوع آلياژ جلوگيري از زنگ زدگي پوسته در زير خودرو مي باشد که فرايندهايي از جمله برش ورق ، خط کشي ، مارک زني که حک آرم شرکت سازنده بر روي ورق جهت شناسايي ميباشد ، نورد يا گردکني و نقطه جوش روي آن انجام مي شود .
سپس در مرحله ديگر عمليات بيضي کني و فلنج که همان برگرداندن لبه پوسته به بيرون مي باشد انجام مي گردد در اين پوسته يکسري قطعات در داخل آن قرار مي گيرد که به ترتيب ذکر مي شود .
درب هاي داخلي 1 و 2 و 3 که اين درب ها هم حالت نگهدارنده قطعات داخلي و هم محکم کننده پوسته از تابيدگي ، لهيدگي و فشار هاي ديگر است . سپس تعداد 4 عدد لوله به قطرهاي 42 و 38 ميليمتر با اندازه هاي متفاوت قرار داده مي شود که وظيفه اين لوله ها به گردش در آورنده گازهاي حاصله و هم باعث عدم خروج مستقيم مواد حاصل از احتراق که خود باعث کاهش سر و صداي موتور خودرو ميشود .
لازم به ذکر است که جهت استحکام درب هاي داخلي و لوله ها در داخل پوسته آن ها را به هم جوش مي دهند . سپس از اين مرحله اباره فوق بوسيله دو درب لبه دار خروجي و ورودي که طي مراحل برش ، فرم دهي و پانچ (سوراخکاري) بوسيله دستگاه رمي کني به قسمت هاي لبه پوسته که قبلا لب برگردان شده است فتيله مي شود که اين عمليات رمي کردن ناميده مي شود .
بعد از اين مرحله قسمت هاي رمي شده به جهت استحکام بيشتر و کاهش ميزان هوا دهي و همچنين جهت زيبايي ظاهري اتو يا همان صاف مي گردد .
محصول توليد شده تا اين قسمت از کار بايد بوسيله قرار دادن در فيکسچر به درب ورودي آن فلنج رابط که همان رابط انباره وسط و عقب مي باشد جوش داده شود . روي درب خروجي لوله خروجي به قطر 35 جوش کاري مي شود و در مرحله آخر از مونتاژ، 3- عدد بست ها وسيله نگهدانده انباره به خودرو مي باشد . محصول توليد شده سپس در قسمت کنترل محصول نهايي ف نقاط جوشکاري شده را که داري ذرات پاشش جوش و جرقه مي باشد گل زني و سپس رنگ کاري مي شود هدف از اين قسمت کنترل محصول توليد شده از هر گونه ايراد و موارد هدم انطباق است البته قسمت هاي ديگر اگزوز از قبيل لوله گلويي و انباره وسط نيز بدين صورت کنترل مي گردند . محصول توليد شده به جهت کنترل ميزان نشتي و هوا دهي نقاط نقطه جوش و رمي در آزمايشگاه تست مي شوند . از ورودي اگزوز بوسيله دستگاه تستس نشتي به ميزان مشخصي هوا وارد اگزوز مي گردد و قسمت خروجي اگزوز کاملا بسته مي شود تا مانع از خروج هوا از آن شود . سپس ميزان نشتي و هوا دهي اگزوز را بوسيله دستگاهي به نام فلومتر که ميزان نشتي و خروجي هوا را مشخص مي کند اندازه گيري مي نمايند .
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان