میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله آشنايي با محيط ويرژوال بيسيك


کد محصول : 10001034 نوع فایل : word تعداد صفحات : 25 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 948

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d1034

فهرست مطالب و صفحات نخست


آشنايي با محيط ويرژوال بيسيك

محيط ويرژوال بيسيك بسيار ساده است . اين محيط كه با عنوان رابط پيشرفته طراحي (Interface IDE Design Enkanced) شناخته ميشود . به برنامه نويسان امكان مي دهد كه برنامه هاي تحت ويندوز خود را بدون نياز به استفاده از برنامه هاي كاربردي ديگر ايجاد ، اجرا ،و خطايابي كند .
بعد از اجراي برنامه ويرژوال بيسيك ، كادر تبادل New project  به نمايش درمي آيد‌، كه اين كادر به برنامه نويس امكان انتخاب يكي از  انواع برنامه هايي را ميدهد كه مي‌توان در VB ايجاد كرد .
كادر تبادلي New project شامل سه برگه (tab) است :
برگه New : جهت ايجاد يك پروژه جديد
برگه Existing : براي باز كردن پروژه اي كه از قبل وجود دارد .
برگه Recent : ليستي از آخرين پروژه هاي باز شده يا ايجاد شده را نشان ميدهد .
پروژه : عبارتست از مجموعه فايل هايي (فرم ،برنامه و ...) كه در كل يك هدف واحد را دنبال ميكنند . كدهاي برنامه ،مشخصات ظاهري برنامه و احتمالاً فايل هاي بانك اطلاعاتي در اين مجموعه از فايل ها قرار دارند .
پروژه Standard EXE شامل پنجره هاي زير ميباشد:
1-    پنجره پروژه project
2-    `پنجره پروژه form layont
3-    جعبه ابزار Tool box
4-    پنجره خصوصيات Properties
5-    پنجره فرم form
پنجره پروژه : پنجره اي كه معمولاً به نام Projevt Explorer نيز معروف است شامل تمام فايل هاي مربوط به پروژه مي باشد .
ميله ابزار اين پنجره شامل سه دكمه به نام هاي :toggle folders , view object , view code است .
دكمه view code براي نمايش پنجره اي كه در آن VB (دستورات برنامه) فايلي كه در پنجره پروژه فعال وجود دارد به كار ميرود .
همچنين view object براي نمايش شكل ظاهري فرم فعال در پنجره پروژه به كار ميرود .
دكمه toggle folders باعث ميشود كه با هر بار فشار آن پوشه forms به صورت متناوب به نمايش در آمده و مخفي شود .
پنجره form layout :اين پنجره محل فرم را به هنگام اجراي برنامه (Rvn time) بر روي صفحه نمايش مشخص ميكند . با قرار دادن نشانگر ماوس برري شكل فرم و پايين نگه داشتن دكمه سمت چپ ماوس و جابه جا كردن آن (Drag) مي توان فرم را در محل جديد خود قرار داد . به اين ترتيب در زمان اجرا فرم مورد نظر در محل مشخص شده ظاهر ميشود .
پنجره خصوصياتwindow Properties :اين پنجره ويژگي ها و خصوصيات فرم يا كنترل را نشان ميدهد كه به ترتيب الفبايي  مرتب شده اند .
همان طور كه در شكل ديده ميشود درقسمت بالاي پنجره جعبه ليست مانندي (Combo box) وجود دارد كه در آن نام كنترل يا فرمي كه خصوصيات آن در اين پنجره آورده شده است ديده ميشود . داخل اين ليست نام تمامي كنترل ها و همچنين نام فرمي كه فعلاً فعال است آورده شده است . با انتخاب هر كنترل يا فرم ديگري از اين ليست خصوصيات مربوط به آن در پنجره نشان داده ميشود . توجه كنيد بعضي از اين خصوصيات مشترك اند . مانند خصوصيات Name كه در هر دو نشان دهنده نام كنترل فرم است ، برخي ديگر براي كنترل ها يا فرم  مشترك نيستند بلكه منحصر به فردند .

جعبه ابزار (Tool box) : اين جعبه شامل كنترل هايي است كه از هر كدام آن ها ميتوان به تعداد دلخواه بر فرم هاي مربوط به پروژه اضافه كرد . به اين شرط كه نام هر شيء ايجاد شده منحصر به فرد باشد .
پنجره فرم ها (Forms) : اين پنجره ، فرم فعال در پنجره پروژه با تمام اشياي مربوط به آن را در يك واسط گرافيكي كاربر (GUI) نشان مي دهد .
ميله منو (Menu bar) : ميله منو امكاني است كه در اكثر برنامه هاي تحت ويندوز وجود دارد و شا مل دستوراتي براي ساخت ، نگهداري و راه اندازي برنامه هاست . 
File    براي باز كردن ، ذخيره و چاپ پروژه    Run    براي اجرا ، متوقف كردن برنامه و ...
Edit    براي past ، كپي ، حذف و ذخيره   
Query    براي بازيابي داده ها از پايگاه داده ها
View    براي نحوه نمايش پنجره ها ي محيط IDE    Diayram    براي ويرايش و اصلاح در طراحي پايگاه هاي داده ها
Promect    براي افزودن خصيصه هايي مانند فرم ها به يك پروژه    Tools    براي ابزارهاي IDE و بهينه سازي محيط كار
Format    براي تنظيم كنترل هاي موجود بر روي فرم   
Add-ins    براي نصب و حذف
Debug    براي خطا يابي    Windows    براي مرتب كردن و نمايش پنجره ها
        Help    راهنماي كاملي براي استفاده كنندگان


در پايين ميله منو ، ميله ابزاري وجود دارد كه توسط آن ميتوان به سرعت به برخي از گزينه هاي منو دسترسي پيدا كرد .

طريقه كار با جعبه ابزار :
براي اضافه كردن يك شيء از هر كنترل موجود در جعبه ابزار مي توان به دو روش عمل نمود :
الف – با Double click روي هر كنترل ، يك نمونه از شيء مربوس در وسط فرم فعال ظاهر مي شود و هميشه از نظراندازه و موقعيت ثابت است . با پايين نگه داشتن كليد ماوس روي هر شيء اضافه شده ، و حركت دادن ماوس (Drag) مي‌توان محل شيء را تغيير داد و نيز ميتوان با قرار دادن مكان نما در گوشه هاي شيء  و Drag كردن ، اندازه آن شيء را نيز به دلخواه تعيين نمود .
ب – كنترل مربوط به آن شيء را در جعبه ابزار توسط كليك سمت چپ ماوس انتخاب نمود و سپس بر روي فرم مورد نظر در محل دلخواه كيك كرده با Drag كردن شيء را به اندازه دلخواه بر روي فرم اضافه نمود .

كار با ويرژوال بيسيك :
يك پروژه مي تواند شامل يك يا چند فرم باشد كه مي توان در داخل هر فرم اشيايي را اضافه نمود و خصوصياتي را براي هر كدام از آن ها به دلخواه تعيين كرد و براي هر رويدادي كه مي تواند براي هر شيء يا فرم خاصي اتفاق بيافتد و براي ما اهميت دارد رفتارهايي را تعيين كرد ، بايد به اين نكته نيز توجه كند كه هنگام تعيين رفتارهاي هر يك از اشياء در مقابل حوادث بايد ارتباطاتي بين اشيا و محيط در جهت رسيدن به هدف پروژه ايجاد شود .
از جمله خواصي كه يك فرم دارد ، نام ، رنگ ، اندازه ، عنوان و غيره است . هر كدام از اين خواص در پنجره خصوصيات قابل مشاهده و در صورت لزوم قابل تغيير است . براي عوض كردن هر يك از خواص فرم كافي است در پنجره خصوصيات بر روي خصوصيت مورد نظر كليك كرده و مقدار قبلي آن را تغيير داد .بعضي از خصوصيات داراي مقادير مشخصي مي باشد و ميتوان فقط يكي از آن ها را انتخاب نمود . ولي برخي از خصوصيات بايد توسط برنامه نويس و  به دلخواه نوشته شود .

خصوصيات اشياء در form :
از جمله خواصي كه فرم دارد ، خاصيت Name است . اين خاصيت در همه اشايء وجود دارد و از اهميت بسزايي برخوردار است . نام يك شيء در حقيقت تنها راه براي دسترسي به آن شيء توسط اشياي ديگر و يا دستورات برنامه مي با شد .
خاصيت caption در فرم ، تيتر ميله اي عنوان فرم را مشخص مي كند . متن پيش فرض براي اين خاصيت نام فرم مي باشد و در صورت نياز ميتوان آن را تغيير داده نتيجه را در ميله اي عنوان فرم مشاهده كرد .
از جمله خصوصيات ديگر فرم ، رنگ زمينه آن يا Back color مي باشد . مقدار پيش فرض اين خصوصيت را ميتوان با انتخاب آن از پنجره خصوصيات به دلخواه تغيير داد .

آشنايي با كنترل هاي متداول در VB :
1-1    : شيء combo box  , list Box :
در اكثر برنامه ها ليست هايي شامل تعدادي گزينه وجود دارد كه كاربر ميتواند هر كدام از گزينه ها يا تعدادي از آن ها را انتخاب كند . مثلاً يك برنامه واژه پرداز ، براي انتخاب فونت يك متن ليستي از تمام فونت هاي موجود در اختيار كاربر قرار داده ، امكان انتخاب يكي از آن ها را براي فرم فراهم مي آورد . به طور كلي در اكثربرنامه هاي ويندوز از دو نوع جعبه ليست استفاده ميشود همانند شكل زير :

 •    List box
•    Combo box
در نوع List box تعدادي از گزينه ها به طور همزمان ، قابل رؤيت اند ، در اين حالت عنصر انتخاب شده ، به وسيله رنگ متمايز است ولي در نوع Combo box در هر لحظه فقط عنصري كه انتخاب شده است نمايش مي يابد وگزينه هاي ديگر با انتخاب كليد از Combo box فعال شده و امكان انتخاب براي كاربر فراهم ميشود . در جعبه ابزار VB از كنترل هاي List box  و Combo box براي ايجاد اشياء ليست استفاده ميشود . اكثر خصوصيات وحوادث اين دو كنترل مشابه يكديگرند و برنامه نويس بسته به شرايط و طرح فرمي كه ايجاد مي كند . از اين دو شيء بهره ميبرد . براي استفاده از اين اشياء بايد گزينه هايي به جعبه لسيت بيفزاييم ،همانطوري كه مي دانيم دو روش براي اين كار وجود دارد :
•    با استفاده از پنجره خصوصيات
•    از طريق برنامه نويس
در پنجره خصوصيات ، خاصيتي به نام list  وجود دارد ،با فعال كردن اين ليست ميتوانيد گزينه هاي دلخواهي را به آن بيفزاييد . توجه كنيد كه اگر در پايان هر سطر از كليد Enter استفاده كنيد Combo box بسته خواهد شد و براي اضافه كردن عنصر ديگر به ليست دوباره بايد جعبه مذكور را فعال كنيد .
 ولي اگر در انتهاي هر سطر ، از كليد تركيبي Ctrl+Enter استفاده شود مي توان تعداد سطرهاي بيشتري را در يك مرحله به ليست وارد كرد . در زمان اجرا نيز مي توان متد Add Item عنصرهايي را به جعبه ليست اضافه كرد .

1-2    : كنترل Text Box :
برخي  مواقع نياز داريم كه تنها قسمتي از يك متن را كه كاربر انتخاب ميكند ، در اختيار داشته باشيم . در چنين مواقعي از خصوصيت Sel Text استفاده مي كنيم ، اين خصوصيت قسمت انتخاب شده متن در يك شيء را مشخص ميكند .

1-3    كنترل هاي Hscroll , vscroll :
دربرنامه هاي ويندوز روش هاي مختلفي براي مقدار دهي توسط كاربر ، در حين اجراي برنامه ، وجود دارد . مثلاً از جعبه متني دربرنامه استفاده ميشود و كاربر در صورت نياز مقدار دلخواه خود را در آن تايپ ميكند ولي فرض كنيم بخواهيم كاربر محل قرار گيري يك شيء را روي فرم تعيين كند و از جعبه متن استفاده كند . براي اين كار مي توان دو جعبه متن براي تعيين مختصات افقي و عمودي شيء در نظر گرفت و در رويداد change هر دوي آن ها مختصات Leht , Top شيء را برابر مقادير جعبه متن ها قرار داد .
با اجراي برنامه متوجه ميشويم كه اين روش چندان مناسب نيست زيرا :
•    كاربر مختصات دقيق محل قرار گيري شيء را به صورت عددي نمي داند و ممكن است مجبور شود آن را به روش آزمايش و خطا به دست آورد .
•    ممكن است مقادير وارد جعبه متن كند كه شيء از فرم خارج شود .
در اين موارد ميتوان از كنترل هاي Scroll بهره برد و راحتي بيشتري كاربر را  فراهم آورد . در VB دو كنترل Vscroll , Hscroll وجود دارد كه به ترتيب Scroll هاي عمودي وافقي را ايجاد مي كند .

1-4    :كنترل هاي File list Box , Dir list Box , Drive list Box :
ممكن است بخواهيم در يك برنامه ، با حافظه هاي جانبي دستگاه خود ارتباط برقرار كنيم . براي دسترسي به يك  فايل بايد نام فايل را به همراه مسير  آن به درستي بدانيم ، براي اين منظور در VB از سه كنترل File list Box , Dir list Box , Drive list Box به ترتيب جهت تعيين نام درايو ، نام دايركتوري و نام فايل استفاده مي شود . براي كنترل File list Box خصوصياتي وجود دارد كه با استفاده از آن ها مي توانيم هم نام فايل و هم مسير مربوط را به دست آوريم . همچنين در كنترل Dir list Box خصوصيتي وجود دارد كه مسير كامل (نام درايو و دايركتوري ) را مشخص ميكند بديهي است اگر فقط از شيء File list Box در برنامه استفاده كنيم تنها ميتوانيم به فايل هاي مربوط به يك شاخه فعلي دسترسي داشته باشيم و قادر به تغيير مسير در زمان اجراي برنامه نخواهيم بود. ولي  با افزودن كنترل Dir list Box به برنامه و ارتباط دادن آن با File list Box هر تغيير مسيري در درايو جاري انجام داد ،در نهايت اگر بخواهيم در برنامه قادر به تغيير درايو هم  باشيم شيء Drive list Box را به برنامه مي افزاييم و آن را به Dir list Box مي دهيم .

1-5    : استفاده از شيء Err :
در VB نيز همانند همه زبان هاي برنامه نويسي شماره هايي براي هر نوع خطا در نظر گرفته شده است و با روي دادن خطا ، شماره مورد نظر به توابع مربوط به خطاها فرستاده ميشود . VB شيء به نام Err دارد كه با آن مي توان شماره هاي خطا را به دست آورده و يا آن را پاك كرد . با اين شيء حتي مي توان خطاهاي دلخواهي توليد كرد .
قبل از استفاده از اين شيء باي بتوانيم به طريقي خطاها را كنترل كنيم . براي اين منظور بايد كاري كنيم كه با روي دادن خطا آن را به قسمتي از برنامه خودمان هدايت كنيم .
براي اين كار از دستور On Error به  صورت زير استفاده مي كنيم  :
 On Error Goto label Name

Label Name نام برچسبي است كه ابا روي دادن خطا ، روان برنامه به آن جا هدايت مي شود .

1-6    : كنترل Timer :
ممكن است بخواهيم در يك برنامه ، دستوراتي خاص ، در فاصله هاي زماني مشخص اجرا شوند . اين امكان را در VB ، كنترل Timer فراهم مي  آورد . تنها رويدادي كه روي اين كنترل اتفاق مي افتد رويداد Timer است كه دستورات داخل آن در هر بار روي دادن رويداد اجرا ميشوند .
اين كنترل خصوصيتي به نام Interval دارد كه فاصله زماني براي تكرار دستورهاي رويداد Timer را مشخص ميكند .
واحد سنجش اين فاصله زماني بر حسب ميلي  ثانيه مي باشد و اگر مقدار صفر در آن قرار بگيرد به معني زمان بي نهايت است كه در آن حالت رويداد Timer اصلاً اتفاق نمي افتد در يك برنامه مي توانيم از چند شيء Timer به طور همزمان استفاده كنيم ولي بايد توجه كنيد كه استفاده از آن ها باعث كاهش سرعت اجراي برنامه خواهد شد .

1-7    : اضافه كردن كنترل هاي ديگر به جعبه ابزار :
به غير از كنترل هايي كه تا به حال با آن ها كار كرده ايم كنترل هاي ديگري نيز درVB  وجود دارد كه برنامه نويس مي تواند آن ها را به جعبه ابزار اضافه كرده از آن ها استفاده كند . براي اين منظور روي جعبه ابزار كيك راست مي كنيم نوي مطابق شكل ظاهر ميشود .

گزينه Componet را انتخاب كنيد (اين گزينه را از ميله منو نيز ميتوانيم انتخاب كنيم ) پنجره اي مانند شكل .

باز مي شود . در اين پنجره گزينه هايي  وجود دارد كه يا كنترل هاي استاندارد در VB هستند و يا در زمان نصب برنامه هاي ديگر به اي جعبه اضافه ميشود و يا اين كه كنترل هايي Activex مي باشد كه مي توان آن ها را به صورت جدا تهيه كرد و در برنامه به كار برد . از پنجره باز شده گزينه هاي دلخواه را انتخاب  كرده با كليد ok يا Apply آنها را به جعبه ابزار اضافه مي كنيم . از جمله كنترل هايي كه پيش تر مورد استفاده قرار ميگيرد ، كنترل Microsoft Common Dialoy است كه مي توان آن را از پنجره Componet انتخاب كرد و به جعبه ابزار بيافزاييم .

آشنايي با فرم ها در ويرژوال بيسيك :
همان طور كه مي دانيم فرم ها به عنوان يك شيء در برنامه هاي VB مورد استفاده قرار ميگيرند ، يعني هم داراي خواصي هستند و هم مي توان رويداد هايي را براي آنها نوشت . در صورت استفاده از چند فرم دريك برنامه ، بايد :
1-در صورت نياز بتوانيم فرم هايي را به برنامه اضافه كنيم .
2- يكي از فرم ها را به عنوان فرم شروع مشخص كنيم تا در شروع اجراي برنامه ، فرم مورد نظر اجرا شود . به اين فرم startvpform مي گويند .
3- بتوانيم فرم دلخواهي را در صفحه تصوير به نمايش در بياوريم .
4- بتوانيم در مواردي كه نيازي به فرم نيست ،آن را از صفحه تصوير يا حافظه خارج كنيم .

اضافه كردن يك فرم به برنامه :
براي اين منظور مي توان برروي جعبه پروژه ، كليك راست كرده ، گزينه Add form را انتخاب نمود . با انتخاب اين گزينه ، يك  كادر تبادلي مانند شكل زير:

ظاهر ميشود و ميتوان نوع فرم دلخواه خود را به برنامه اضافه كرد . با اين كار ، VB نام پيش فرضي براي فرم ايجاد شده در نظر ميگيرد ،ولي ميتوان در جعبه Properties آن را تغيير داد . با اين روش مي توان به تعداد مورد نياز ، فرم هايي به برنامه خود اضافه كرد . توجه كنيد كه نام فرم  ، تنها وسيله ارتباط آن با فرم ها يا روان هاي ديگر است .
 
فرا خواني يك فرم :
براي فراخواني يك فرم از متد Show به صورت روبرو استفاده ميشود .
 Form Name .Show براي اجراي اين دستورفرم مورد نظر فعال ميشود . با فعال شدن يك فرم يكي از حالت هاي زير اتفاق مي افتد :
1-    اگر فرم براي اولين بار فراخواني شود ، ابتدا در حافظه قرار گرفته سپس در روي صفحه به نمايش درمي آيد و به عنوان فرم فعال صفحه خواهد شد . در اين حالت رويدادهاي Activeate , Load اتقاق  خواهد افتاد .
نكته : در سيستم عامل ويندوز چند فرم به طور همزمان مي توانند در صفحه تصوير وجود داشته باشند، ولي در هر لحظه فقط يك فرم به صورت فعال خواهد بود .
2-    اگر فرم قبلاًَ فراخواني شده و فعلاً در صفحه تصوير وجود ندارد  ، فقط در روي صفحه تصوير به نمايش در مي آيد . در اين حالت رويداد Activate اتفاق خواهد افتاد .
3-    اگر فرم درروي صفحه تصوير وجود دارد ، به صورت فعال درآمده و روي فرم هاي ديگر قرار ميگيرد . در اين حالت رويداد Activate اتفاق خواهد افتاد .
فرم هاي مودال(Modal) :
نوع ديگري از فرم ها وجود دارند كه تا غير فعال شدن آن ها كاربر نمي تواند روي پنجره يا فرم ديگري قرار گيرد . براي فراخواني فرم هايي از اين نوع ، كه اصطلاحاً مودال(Modal) ناميده مي شود به صورت روبرو عمل مي كنيم :
Form Name Show Vb Modal

مخفي كردن يك فرم (خارج شدن يك فرم از حالت نمايش ) :
براي مخفي كردن يك فرم از صفحه تصوير از متد Hide به صورت زير استفاده مي شود : Form Name . Hide
نكته 1 : استفاده از متد Hide باعث روي دادن حادثه Deactivate براي فرم ميشود
تكته 2 : ا ستفاده ازمتد Show باعث روي دادن حادثه Activate براي فرم مي شود .ممكن است حادثه Load نيز اتفاق بيافتد .
نكته 3 : به جاي متدهاي فوق ميتوان از متدهاي un load , laid نيز جهت مديريت حافظه استفاده كرد .
در آخر مي خواهيم در مورد گرافيك در ويرژوال بيسيك صحبتي مختصر داشته باشيم :
گرافيك در توليد برنامه هاي كاربردي اهميتي بسزا دارد و در تمام زبان هاي برنامه نويسي داراي جايگاه ويژ ه اي است . VB هم از اين قاعده مستثني نيست . حصوصاً اين كه محيط ويندوز به طور كلي محيطي گرافيكي است و برنامه هاي كاربردي ايجاد شده ناچارند خود را با اين محيط سازگار كنند . VB امكان ايجاد برنامه هاي سازگار با محيط ويندوز را براي برنامه نويسي فراهم ميكند . همچنين براي اينكه بتوانيم در توليد برنامه هاي كاربردي محيط هايي ايجاد كرد كه به عنوان واسط كاربري (UI) خوب عمل كند ، بايستي زبان هاي برنامه نويسي امكاناتي براي ايجاد و استفاده از اشكال و ابزار گرافيكي در محيط هاي خود داشته باشند تا رغبت كاربران را براي استفاده از برنامه هاي ايجاد شده بيش تر نمايند . اگر برنامه هاي كاربردي توليد شده داراي قابليت هاي تكنيكي قوي بوده ولي از واسط كاربردي خوبي برخوردار نباشند معمولاً از طرف كاربران زياد مورد توجه قرار نمي گيرند ،بنابراين در توليد برنامه ها علاوه بر توجه كامل به نكات فني برنامه بايد تدابيري انديشيد كه محيط هاي برنامه ايجاد شده ، دلخواه كاربران (User Friendly) نيز باشد . از طرفي گرافيك ميتواند ع به عنوان وسيله اي براي انتقال سريع مفاهيم به كار رود ، به طور مثال مي توان با نمايش دادن يك شكل گرافيكي و اجراي برنامه نشان داد كه خطايي در برنامه رخ داده يا استفاده از يك عمل خاص مجاز نبوده و غيره ، البته در اين موارد ممكن است جملاتي نيز همراه شكل آورده شود .

انواع گرافيك : 
هنگامي طراحي برنامه ها مي توان از گرافيك هايي استفاده كرد كه در زمان اجرا، به جز جا به جايي بر روي فرم و يا محل ديگر ، تغيير ديگري نكند . اين نوع گرافيك ها را كه بيشتر براي تزئين برنامه از آن استفاده مي شود ، گرافيك ايستا مي نامند . در مقابل گرافيك هايي وجود دارند كه مي توانند در هنگام اجراي برنامه ، تغييراتي از خود نشان دهند ، اين نوع را گرافيك پويا مينامند . التبه اگر گرافيك ديگري با نام ابرگرافيك (Hyper Graphic) نيز وجود دارند كه معمولاً داراي نقاطي به نام نقاط داغ(HOT SPOT) است .و اگر در زمان اجراي برنامه ، ماوس روي اين نقاط قرار بگيرد ، با كليك كردن روي آنها مي تواند به اطلاعاتي دسترسي پيدا كند ، يا صفحات ديگري را باز نمايد حتي گرافيك ها ديگري را مشاهده كند .

شيء Screen :
قبل از اينكه به نحوه ايجاد گرافيك بر روي برنامه هاي خود بپردازيم ، ابتدا با يكي از اشياي VB به نام شيءScreen آشنا ميشويم . علت استفاده از شيء Screen آن است كه تمام گرافيك ها ، به جز گرافيك هايي كه ميخواهيم چاپ شوند ، بر روي صفحه نمايش ظاهر ميشوند. و اين شيئ اطلاعاتي را راجع به وضعيت مانيتور و درحالت اختيار برنامه نويس قرار مي دهد . از جمله اين كه توسط اين شيء مي توانيم ارتفاع و عرض صفحه تصوير را دانسته و در موقع طراحي صفحات برنامه از آن استفاده كنيم . خواص شيء Screen در جدول  روبرو نشان داده  شده است .
خاصيت    عملكرد
Active Control    كنترل داراي فوكوس (فعال)
Active form    فرم داراي فوكوس (فعال)
Font Count    تعداد فونت هاي موجود در صفحه نمايش
Fonts    نام فونت هاي موجود(به صورت آرايه)
Height    ارتفاع صفحه (بر حسب Twips)
Mouse Icon    آيكون ماوس روي صفحه نمايش
Mouse Pointer    كرسر ماوس روي صفحه نمايش
Twips Perpixelx    تعداد Twips درهر پيكسل افقي
Twips Perpixely    تعداد Twips در هر پيكسل عمودي
Width    عرض صفحه (برحسب Twips)

يكي از مواردي كه دانستن طول وعرض صفحه نمايش ميتواند مفيد باشد موقعي است كه مي خواهيم فرمي را در وسط صفحه قرار دهيم . براي انجام اين كار بايستي طول و عرض فرم مورد نظر و همچنين طول و عرض صفحه تصوير درحالت فعلي را بدانيم .سپس طول و عرض فرم را از طول وعرض صفحه كم كرده و بر دو تقسيم كنيم و حاصل را به ترتيب در خواص top , left فرم قرار دهيم با انجام اين اعمال فرم دقيقاً دروسط صفحه نمايش قرار ميگيرد . به روال زير توجه نمائيد :
Private sub centerform (frm as Form)
Frm . Top= (Screen . Height – frm. Height )2
Frm .left = (Screen . width- frm. Width)/2
      اگر از روال فوق به عنوان رفتار فرم استفاده كنيم موقع اجراي برنامه ، فرم مورد نظر در وسط صفحه تصوير و بدون توجه به اين كه صفحه تصوير درچه وضوح تصويري است ، قرار ميگيرد :
براي مثال مي توانيم روال بالا را در رويداد Form-Activate فرم مزبور قرار دهيم تا موقعي كه فرم مورد نظر فعال ميشود در وسط صفحه تصوير قرار گيرد .
Private svb form – Activatel center form (Me) End sub.

روش هاي ايجاد گرافيك در VB:
در VB به سه روش عمده مي توان شكل هاي گرافيكي را به برنامه اضافه كرد :
1-    بارگذاري تصوير
2-    استفاده از كنترل ها
3-    رسم تصوير (با استفاده از متدها )
1-1    بار گذاري تصوير : در VB ميتوان يك تصوير از پيش ايجاد شده توسط
برنامه هاي ديگر را روي فرم يا برخي اشيا اضافه نمود(Loadكرد) به طور مثال مي توان با تغيير دادن خاصيت Style مربوط به شيء Button به وضعيت Graphical و نير تعيين يك فايل گرافيكي براي خاصيت Picture شيء مربوطه شكل مورد نظر را در روي كليد نمايش داد . و يا ميتوان با انتخاب يك فايل آيكون براي خصوصيت Icon مربوط به فرم ، شكل آيكون فرم را به دلخواه تغيير داد .
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان