میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

پروژه شبکه و پروتکل


کد محصول : 10001039 نوع فایل : word تعداد صفحات : 32 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 972

فهرست مطالب و صفحات نخست


شبکه و پروتکل

فهرست مطالب
عنوان                                     صفحه
شبکه چيست؟    
شبکه‌هاي محلي    
دو نوع اصلي شبکه    
طراحي شبکه    
توپولوژي‌هاي استاندارد    
توپولوژي خطي    
توپولوژي ستاره‌اي    
توپولوژي حلقوي    
مدل‌هاي شبکه    
مدل OSI    
معماري لايه‌اي    
مدل پروژة 802    
پروتکل‌ها و وظايف آنها    
پروتکل‌هاي قابل مسير دهي در    
برابر پروتکل غير قابل مسير دهي    
اترنت و منشاء آن    
اساس اترنت    
قالب قابهاي اترنت    
توکن رينگ و ويژگي‌هاي آن    
معماري Token Ring    
اجراي برنامه‌هاي تحت شبکه    
پست الکترونيکي    
تکنولوژي مودم    
اينترنت چيست؟    

شبكه چيست؟
براي تعريف شبكه به زبان ساده مي توان گفت: شبكه عبارت است از اتصال دو يا چند كامپيوتر كه توسط يك كابل مي توانند با يكديگر تبادل اطلاعات داشته باشند. تمام شبكه‌ها هر چقدر كه هم پيچيده باشند، اين اصل در مورد آنها رعايت مي شود. با اين كه اتصال فيزيكي دو كامپيوتر بر يكديگر توسط كابل چيز عجيبي نيست ولي به هر حال اين اتصال يك قدم اساسي در ارتباط ميان كامپيوترها به شمار مي‌آيد. ظهور شبكه به علت نيازي بود كه براي به اشتراك گذاشتن داده‌ها و يا ساير منابع در زمانهاي مختلف احساس شد. كامپيوترهاي شخصي ابزار قدرتمندي براي توليد انواع داده، كاربرگ و … هستند، ولي به تنهايي نمي توانند امكان به اشتراك گذاشتن موارد بالا را فراهم سازند. بدون شبكه بايد تمام داده ها را روي كاغذ چاپ كنيد تا ديگران بتوانند آنها را مطالعه و يا ويرايش كنند يا به روش بهتر بايد ديسكت حاوي فايلها را به ديگري بدهيد تا آن را روي كامپيوتر خود كپي كند. بعد از اين عمل اگر هر شخص تغييري روي متن و يا سندي بدهد، هيچ راهي براي ادغام اين تغييرات وجود ندارد. به اين روش كاري، كار در محيط تك كاربره (stand – alone) گفته مي‌شود.
شبكه هاي محلي :‌
اغلب شبكه ها در ابتدا كوچك و محدود، مثلا با ده كامپيوتر و يك چاپگر شروع به كار مي كنند. تكنولوژي امروزي شبكه ها داراي يك سري محدوديت ها از قبيل تعداد كامپيوترهاي متصل و فاصله ميان آنها مي باشد. به عنوان مثال در اوائل دهه 1980 اكثر روشهاي كابل كشي رايج تنها توانايي اتصال 30 كامپيوتر به يكديگر با حداكثر فاصله 180 متر يا 400 فوت را داشتند. چنين شبكه كوچكي ممكن است در يك طبقه از ساختمان و يا در يك شركت كوچك نصب شود و براي بسياري از شركتهاي كوچك امروزي نيز مناسب باشد. اين نوع شبكه را كه در يك محدوده مشخص ايجاد مي‌شود، شبكه محلي مي نامند.
LANهاي ابتدايي جوابگوي نياز شركتهاي بزرگ كه داراي دفاتر متعدد در مناطق متفاوت هستند، نمي باشند. زماني كه مزاياي شبكه ها بر همگان مشخص گرديد و برنامه هاي كاربردي بسياري براي شبكه ها نوشته شد، كاربران اين شبكه متوجه شدند كه براي رقابت و فعال ماندن در بازار نياز به گسترش و توسعه شبكه‌هاي خود دارند. امروز LANها به صورت بخشي از شبكه هاي بزرگتر درآمده‌اند.
دو نوع اصل شبكه:
شبكه‌هاي نظير به نظير:‌
در اين نوع شبكه ها هيچ گونه تفاوت و اولويتي ميان كامپيوترها وجو ندارد، تمام كامپيوترها يكسان هستند و هر يك آنها را نظير هم مي‌نامند. به طور عادي هر كامپيوتر هم نقش كلانيت و هم نقش سرور را دارد. و هيچ كامپيوتري به عنوان مدير يا مسئول كل شبكه وجود ندارد. هر كاربر خود تصميم مي گيرد كه چه اطلاعاتي از كامپيوتر خود را در شبكه به اشتراك بگذارد.
اندازه:‌به شبكه هاي نظير به نظير گروههاي كاري نيز گفته مي شود. كلمه گروه كاري خود به معناي گروه كوچكي از افراد است كه با هم كار مي كنند. در يك شبكه نظير به نظير غالبا تعداد كامپيوترها از 10 عدد هم كمتر است.
قيمت: در ساختار شبكه هاي نظير به نظير نيازي نيست كه سيستم عامل تمام قابليتها و سطح امنيتي شبكه‌هاي دارنده سرور اختصاصي را داشته باشد. در اين شبكه ها هر كامپيوتر هم سرور است و هم كلانيت است و به همين دليل سهولت و پيش پا افتادگي ارزانتر است.
شبكه هاي توسعه يافته بر اساس سرور:
در يك محيط كه بيش از كاربر وجود داشته باشد شبكه نظير به نظير مناسب نمي‌باشد.
به همين دليل در اغلب شبكه ها از يك سرور خالص استفاده مي كنند. سرور در شبكه فقط نقش سرويس دهنده را دارد و نمي توان از آن به عنوان ايستگاه كاري استفاده كرد.
سرورها به اين دليل اختصاصي هستند كه تنها براي سرويس دادن به كاربران شبكه و تضمين امنيت داده ها و فايلها طراحي شده اند. شبكه‌هاي توسعه يافته براساس سرور مدل استانداردي براي اتصال شبكه‌اي به شمار مي‌روند. با گسترش و ازدياد حجم ترافيك يك شبكه بايد از چند سرور استفاده كرد. تقسيم وظايف ميان چند سرور تضمين مي‌كند كه هر كاري در شبكه به نحو احسن انجام شود.
طراحي شبكه :
طراحي شكل ظاهري شبكه:
كلمه توپولوژي يا دقيق تر «توپولوژي شبكه» به شكل فيزيكي اتصال كامپيوترها،‌ كابلها و ساير اجزاء شبكه به يكديگر اطلاق مي شود. توپولوژي كلمه استانداردي است كه همه طراحان شبكه براي اشاره به طرح ظاهري شبكه به كار مي‌برند.
 
توپولوژي هاي استاندارد:
تمام شبكه هاي كامپيوتري بر گرفته از سه توپولوژي اصلي زير هستند:
خطي – ستاره اي – حقلوي .
توپولوژي خطي:
توپولوژي خطي كه در آن تمام كامپيوترها به يك كابل متصل مي شوند. رايج‌ترين و آسانترين روش كابل كشي است. در واقع اين هم بندي از يك كابل اصلي به نام ستون مهره يا تنه‌ي درخت استفاده مي كند كه همه كامپيوترها به آن مرتبط مي‌شوند.
در توپولوژي خطي كامپيوترها با قرار دادن آدرس كامپيوتر گيرنده به همراه اطلاعات مورد نظر روي كابل داده‌ها را به شكل امواج الكتريكي متنقل مي‌كنند.
توپولوژي ستاره‌اي:
در توپولوژي ستاره‌اي كامپيوترها توسط قطعات كابل به يك واحد مركزي بنام هاب متصل مي شوند. در اين شبكه سيگنال ها ابتدا از كامپيوتر فرستنده به هاب هدايت شده پس از آن جا به كليه كامپيوترهاي شبكه ارسال خواهند شد. در شبكه هاي ستاره‌اي منابع و مديريت به صورت مركزي است. از آن جا كه در اين نوع توپولوژي بايد كليه كامپيوترها به يك واحد مركزي متصل مي‌شوند. بنابراين اگر شبكه وسيع باشد نياز به مقدار زيادي كابل خواهد بود. البته بايد يادآوري شود كه به علت استفاده از هاب و كابل با متراژ بالاتر اين شبكه گرانتر از شبكه‌هاي خطي است.
توپولوژي حلقوي
در توپولوژي حلقوي كليه كامپيوترها توسط يك كابل و به صورت يك حلقه به يكديگر متصل مي‌شوند. سيگنالها در يك جهت و در طول حلقه حركت كرده و از كليه كامپيوترها مي گذرند. بر خلاف توپولوژي غير فعال خطي، در اين نوع توپولوژي هر كامپيوتر به عنوان يك تكرار كننده عمل مي كند يعني سيگنالهاي دريافتي را تقويت كرده و به كامپيوتر بعدي ارسال مي‌نمايد. از آن جا كه سيگنالها بايد از كليه كامپيوترها عبور كنند، بروز اشكال در يك كامپيوتر بر كل شبكه تاثير خواهد گذاشت.

مدل هاي شبكه:
مدل  OSI: 
در سال 1978 موسسه‌ي بين المللي استاندارد OSI مجموعه‌اي از مشخصات را براي معماري شبكه‌هايي كه براي اتصال وسايل غير مشابه بكار مي‌رفتند معرفي كرد. مشخصات اصلي براي سيستم‌هايي كه به يكديگر باز بودند تهيه شده بود.در سال 1984 موسسه‌ي بين المللي استاندارد، تغيير يافته مدل قبلي را به وجود آورد و آن را OSI ناميد. اين نسخه‌ي جديد به صورت استاندارد بين المللي درآمد و به عنوان راهنماي تمام شبكه مي‌باشد.
اين مدل معروف‌ترين و پركاربردترين راهنما براي توضيح و شرح دادن محيط شبكه مي‌باشد. توليد كنندگان و طراحان شبكه و وسائل آنها براي طراحي محصولات خود از مشخصات OSI پيروي مي‌كنند. در اين مدل چگونگي هماهنگي و كاركرد نرم افزار و سخت افزار شبكه با يكديگر در يك مدل لايه‌اي براي برقراري ارتباطات به خوبي مشخص شده است.
معماري لايه‌اي :
مدل OSI معماري است كه ارتباطات شبكه را به هفت لايه تقسيم مي‌كند. هر لايه شامل فعاليت، وسيله و پروتكل مربوط به خودش است. لايه بندي بيانگر فعاليتها و سرويسهاي مختلف در سطوح متفاوت مي‌باشد. هر لايه از مدل Osi كار از پيش تعريف شده‌اي دارد و هر لايه مستقيما به لايه ماقبل و مابعد خود ارتباط دارد. پايين ترين لايه‌ها،‌لايه 1 و 2، كار وسائل فيزيكي شبكه مثل تبديل داده‌ها به صورت بيت – بيت و قرار دادن آنها در كارت شبكه و كابل را بيان مي‌كنند. به جز پايين ترين لايه در شبكه هيچ لايه‌اي قادر  نيست كه مستقيما داده‌ها را به لايه هم سطح خود ارسال كند. بالاترين لايه‌ها چگونگي دسترسي برنامه كاربردي به سرويس هاي ارتباطي را بيان مي‌كنند. هر چه لايه بالاتر باشد كارش پيچيده‌تر و مشكل‌تر مي‌شود.
مدل پروژه‌ي 802 :
در اواخر دهه 1970 هنگامي كه شبكه هاي محلي به عنوان ابزارهاي قدرتمند كار و تجارت ظهور كرده بودند، IEEE متوجه شد كه بايد استانداردهايي را براي شبكه‌هاي محلي تاليف كند. براي انجام اين كار IEEE پروژه‌ي 802 را اجرا كرد كه نام آن از سال و ماه اجراي اين پروژه اقتباس شده است. با وجود اين كه استاندارد IEEE 802 قبل از استاندارد ISO منتشر شد،‌ ولي تقريبا هر دو همزمان توسعه يافتند و در هر دو اطلاعاتي مشترك بود كه منجر به سازگاري اين دو مدل با يكديگر شد. پروژه‌ي 802 استانداردهايي را براي اجزاي فيزيكي شبكه (كارت و كابل)‌و براي لايه‌ي فيزيكي و لايه‌ي اتصال داده‌ها در مدل OSI تعريف كرد. اين استانداردها كه مشخصات 802 نام دارد موارد زير را پوشش مي‌دهند:
1-كارت شبكه
2-اجزاي شبكه گسترده wan
3-وسايل مورد نياز براي ايجاد شبكه‌هاي با كابل زوج تابيده و كواكسيال
 
پروتكل‌ها :
وظيفه پروتكل‌ها :
پروتكلها قوانين و روالهايي براي ارتباطات هستند به عنوان مثال سفيران يك كشور براي گفتگو يا برقراري ارتباط با سفيران كشورهاي ديگر از قوانين خاصي پيروي مي‌كنند. استفاده از مقررات ارتباطي در محيط‌هاي كامپيوتري هم دقيقا به اين صورت مي‌باشد. قانون و روال‌هاي فني كه ارتباطات چند كامپيوتر متصل به هم در يك شبكه را برقرار مي‌كند پروتكل نام دارد. وقتي صحبت از پروتكل مي‌‌شود بايد سه نكته را به خاطر داشته باشيد:
1-تعداد پروتكل ها بسيار  زياد است. با وجود اين كه توسط هر پروتكلي مي توان ارتباط برقرار ولي هر پروتكل داراي مزايا و محدوديتهاي خاص خودش مي‌باشد و براي منظور خاصي طراحي شده است.
2-بعضي از پروتكلها در لايه‌هاي متفاوتي از مدل OSI كار مي‌كنند. لايه‌اي كه پروتكل در آن كار مي‌كند وظيفه‌ي آن پروتكل را تعيين مي‌كند.
3-ممكن است چند پروتكل با يكديگر كار كنند به محلي كه پروتكل با هم كار كنند پشته‌ي پروتكل نيز مي‌گويند.
پروتكل ها چگونه كار مي‌كنند؟
مجموعه عمليات فني براي انتقال داده‌ها در يك شبكه بايد به مراحل سيستماتيك مجزايي تقسيم شود. درهر مرحله يك سري عمليات خاصي انجام مي گيرد كه در هيچ يك از مراحل ديگر قابل انجام نمي‌باشد. هر مرحله داراي قوانين و سلسله مراتب خاص و يا به عبارت ديگر داراي پروتكل خاصي است. اين مراحل بايد به يك ترتيب مشخص در تمام كامپيوترهاي شبكه به اجرا در آيند.
در كامپيوتر فرستنده اين مراحل بايد از بالا به پايين و در كامپيوتر گيرنده از پايين به بالا انجام شوند.
كامپيوتر فرستنده :
در كامپيوتر فرستنده پروتكل :
1-داده‌ها را به بخش هاي كوچكي به نام بسته هاي اطلاعاتي (Packet) تقسيم مي كند تا پروتكل بتواند آنها را كنترل نمايد.
2-به هر بسته اطلاعاتي، اطلاعات مربوط به آدرس مقصد را ضميمه مي‌كند تا كامپيوتر مقصد بداند كه داده‌ها متعلق به آن است.
3-داده‌ها را براي ارسال واقعي از طريق كارت شبكه و كابل آماده مي‌كند.
 
كامپيوتر گيرنده :
پروتكل تمام وظايفي را كه در كامپيوتر فرستنده انجام مي‌دهد در كامپيوتر گيرنده به ترتيب عكس اجرا مي‌كند. در كامپيوتر گيرنده:
-    داده ها را از كابل دريافت مي‌كند.
-    داده‌ها را از طريق كارت شبكه وارد كامپيوتر مي‌كند.
-    داده‌هاي بسته اطلاعاتي را يك بافر قرار مي‌دهد تا آنها را بعدا گردآوري نمايد.
كامپيوتر فرستنده و گيرنده هر دو بايد تمام مراحل فوق را به يك شكل انجام دهد تا داده‌هاي دريافتي دقيقا همان داده‌هاي ارسالي باشد.
پروتكل هاي قابل مسيردهي در برابر پروتكل‌هاي غير قابل مسيردهي
تا اواسط دهه 80، اكثر LAN ها به طور منفرد كار مي كر دند، آنها اغلب در يك دپارتمان يا شركت قرار داشتند و به ندرت به محيط هاي بزرگتر متصل بودند. با تكامل شبكه‌هاي محلي و توسعه و گسترش كارها، شبكه‌هاي محلي به عنوان اجزاء كوچكي از شبكه‌هاي بزر گتر براي مبادله داده‌ها درآمدند.
به داده‌هايي كه از يك شبكه‌ي محلي به يك شبكه محلي ديگر از طريق يكي از چند راه موجود انتقال يابند، داده‌هاي مسير دهي شده گفته مي‌شود. به پروتكل‌هايي كه مي‌توانند امكان ارتباطات چند مسيره LAN به LAN را فراهم كنند نيز پروتكل‌هاي قابل مسير دهي گفته مي‌شود. از آن جا كه پروتكل هاي قابل مسير دهي مي‌توانند چندين شبكه محلي را به هم متصل كنند و به اين ترتيب محيط‌هاي گسترش يافته ايجاد نمايند روز به روز بر اهميتشان افزوده مي‌شود.
اترنت :
منشا اترنت :
در اواخر دهه‌ي 1960 دانشگاه هاوايي يك wan به نام ALOHA را به وجود آورد. شبكه‌ي WAN همان تكنولوژي LAN مي‌باشد كه در منطقه‌ي جغرافيايي وسيعتر گسترش يافته است. چون دانشگاه هاوايي وسعت زيادي داشت، مسئولين دانشگاه لازم ديدند كه تمام كامپيوترهاي پراكنده در سطح كل دانشگاه به هم مرتبط شوند. يكي از ويژگيهاي كليدي شبكه طراحي شده براي اين دانشگاه استفاده از روش دسترسي CSMA/CD بود. اين شبكه قديمي پايه و اساس اترنت‌هاي امروزي بود. در سال 1972 رابرت متكالف و ديويد باگس در يك مركز تحقيقاتي يك طرح انتقال سيگنال و كابل كشي را اختراع كردند و در سال 1975 اولين محصول اترنت را معرفي نمودند. نسخه‌ي اوليه‌ي اترنت به صورت يك سيستم با سرعت 94/2 مگابايت براي اتصال بيش از 100 كامپيوتر به يكديگر با كابلي به طول يك كيلومتر طراحي شده بود. اترنت در حال حاضر رايج‌ترين معماري شبكه مي‌باشد. اين معماري كه از توپولوژي خطي استفاده مي‌كند معمولا داراي سرعت انتقال 10 مگابايت و با روش دسترسي CSMA/CD ترافيك روي كابل اصلي شبكه را منظم مي‌نمايد.
رسانه‌‌ي اترنت غير فعال است. بدين مفهوم كه از كامپيوتر برق مي‌گيرد و به خوبي كار مي‌كند مگر اين كه از لحاظ فيزيكي قطع گردد و يا به اشتباه توسط ترمينيتور بسته نشود.
اساس اترنت :
در ليست زير ويژگيهاي اترنت خلاصه شده است:
1.    توپولوژي غالب:  خطي
2.    سرعت انتقال:  10 يا 100 مگابايت
3.    ساير توپولوژي‌ها:  ستاره‌اي خطي نوع كابل UTP
4.    نوع معماري:  baseband
قالب قالب‌هاي اترنت:
اترنت داده‌ها را به بسته‌هايي تقسيم مي‌كند كه قالب آنها با قالب بسته‌هاي ساير شبكه‌ها متفاوت است. هر قالب، يك بسته اطلاعاتي است كه به صورت يك واحد مستقل منتقل مي‌شود. اندازه يك قالب اترنت مي‌تواند از 64 تا 1518 بايت باشد و خود قالب حداقل از 18 بايت استفاده مي‌كند. بنابراين داده‌هاي درون يك قالب اترنت مي‌تواند از 46 تا 1500 بايت باشد. هر قالب شامل اطلاعات كنترلي است و از يك ساختار اوليه پيروي مي‌كند.
10 Baset
در سال 1990، كميته IEEE مشخصات 3/802 را براي راه اندازي اترنت با كابل زوج تابيده منتشر كرد. 10 Baset نوعي شبكه‌ي اترنت است كه از كابل زوج تابيده بدون شيلد (UTP) براي اتصال كامپيوترها استفاده مي‌كند. با وجود اين كه در اين نوع شبكه اغلب كابل UTP بكار مي‌‌رود ولي مي توان از كابل STP بدون نياز به تغيير هيچ يك از پارامترهاي 10 Baset نيز استفاده كرد. اغلب اين نوع شبكه‌ها در ظاهر به صورت ستاره‌اي پيكربندي مي‌شوند، اما در داخل مانند ساير شبكه‌هاي اترنت از سيستم انتقال خطي سيگنال استفاده مي‌كنند. هاب شبكه 10 Baset به عنوان يك تكرار كننده چند درگاهه عمل ‌مي‌كند و اغلب هم در جعبه سيم كشي ساختمان قرار داده مي‌شود. هر كامپيوتري كه در انتهاي يك كابل قرار گيرد به هاب متصل مي‌شود. از طرفي هر كامپيوتر داراي دو جفت سيم است كه يك جفت از آنها براي دريافت داده‌ها و جفت ديگر براي ارسال داده ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. طول هر قطعه كابل در شبكه 10 Baset حداكثر 100 متر (328) فوت است. براي افزايش اين طول و گسترش شبكه مي توان از تكرار كننده ها استفاده كرد. طول كابل ميان 2 كامپيوتر حداقل 5/2 متر (حدود 8 فوت) است. يك شبكه 10 Baset مي‌تواند تا 1024 كامپيوتر را پشتيباني كند. در شبكه 10 Baset جابجايي كامپيوترها آسان است، زيرا فقط با تعويض محل اتصال كابل‌ها روي patch panel مي‌توان كامپيوترها را جابجا كرد. با جابجايي كابلها هيچ دستگاهي در شبكه تحت تاثير اين تغيير قرار نمي‌گيرد.
10 BaseFL :
كميته IEEE مشخصاتي را براي اجراي اترنت روي كابل فيبر نوري منتشر ساخت. 10BaseFL نوعي شبكه‌ي اترنت است كه از كابل فيبر نوري براي اتصال كامپيوترها و تكرار كننده ها استفاده مي‌كند. مهمترين دليل براي استفاده از فيبر نوري در شبكه اترنت (10BaseFL) كاربرد كابلهاي طولاني‌تر ميان تكرار كننده‌ها،‌مانند كابل ميان دو ساختمان است. حداكثر طول هر شاخه كابل در 10BsaeFL، 2000 متر است.
توكن رينگ :
توكن رينگ نسخه IBM، در سال 1984 به عنوان راه حلي براي اتصال طيف وسيع كامپيوترهاي IBM و محيط هاي كامپيوتري زير معرفي شد:
1-كامپيوترهاي شخصي
2-كامپيوترهاي متوسط
3-كامپيوترهاي بزرگ و معماري شبكه سازي (SNA) IBM
هدف توكن رينگ نسخه IBM، ايجاد شبكه اي با سيم كشي ساده از نوع زوج تابيده بود كه بتواند كامپيوتري را از طريق يك پريز به شبكه متصل كند، با توجه به اين كه سيم كشي اصلي در يك محل متمركز است.
ويژگيهاي توكن رينگ :
شبكه توكن رينگ در واقع پياده سازي استاندارد IEEE802.5 است. روش دسترسي عبور نشانه در شبكه توكن رينگ، بيش از شكل فيزيكي كابل آن،‌ باعث متمايز ساختن اين نوع شبكه از ساير شبكه‌ها مي‌شود.
معماري (Token Ring):
معماري يك شبكه از نوع توكن رينگ اغلب با يك حلقه‌ي فيزيكي آغاز مي‌شود.
البته در روش پياده سازي IBM، تمام كامپيوترها با توپولوژي ستاره سيم پيچي شده به شكل حلقه به هاب مركزي متصل مي‌شوند. حلقه‌ي منطقي بيانگر مسير نشانه‌اي است كه مدام در ميان كامپيوترها حركت مي‌كند و حلقه واقعي و فيزيكي كابل در داخل هاب قرار دارد. كاربران بخشي از حلقه هستند، ولي از طريق هاب به آن حلقه متصل مي‌شوند.
اساس توكن رينگ :
شبكه توكن رينگ داراي ويژگي‌هاي زير است:
1-توپولوژي: ستاره‌ي سيم پيچي شده به شكل حلقه
2-روش دسترسي: عبور نشانه
3-كابل: زوج تابيده با شيلد و بدون شيلد (كابل نوع 1 و 2 و 3 IBM)
توكن رينگ چگونه كار مي‌كنند؟
در اين شبكه بعد از آماده شدن اولين كامپيوتر شبكه يك نشانه ارسال مي‌كند. اين نشانه در شبكه به حركت در آمده و مدام در شبكه مي‌چرخد تا اين كه يكي از كامپيوترها اعلام كند كه قصد ارسال اطلاعات و به دست آوردن كنترل نشانه را دارد. هر نشانه متشكل از يك سري بيت است كه به كامپيوتر اجازه‌ي گذاشتن داده‌ها را به روي كابل مي‌دهد. هيچ كامپيوتري حق ارسال اطلاعات را ندارد. مگر اين كه نشانه را از آن خود كند و تا زماني كه يك كامپيوتر نشانه را در اختيار دارد ساير كامپيوترها نمي توانند اطلاعاتي را ارسال كنند. هنگامي كه يك كامپيوتر كنترل نشانه را به دست گرفت شروع به ارسال قاب هاي داده مي‌كند. اين قاب در حلقه مي‌چرخد تا به كامپيوتري برسد كه آدرس آن همان آدرس مقصد قاب است. كامپيوتر مقصد به محض دريافت قاب آن را در بافر خود كپي مي‌كند سپس فيلد و  وضعيت قاب را علامتگذاري مي نمايد تا نشان دهد كه اطلاعات دريافت شده است.
پس از اين مرحله قاب دوباره در حلقه مي چرخد تا به همان كامپيوتر فرستنده برسد. كامپيوتر فرستنده با مشاهده‌ي علامت دريافت در فيلد وضعيت قاب، متوجه مي‌شود كه داده‌ها سالم به مقصد رسيده‌اند. در اين حالت كامپيوتر فرستنده قاب مزبور را از حلقه خارج كرده و نشانه‌ي جديدي را به حلقه ارسال مي‌كنند. در آن واحد تنها يك نشانه در حلقه مي تواند وجود داشته باشد و اين نشانه فقط مي‌تواند در يك جهت بچرخد. مسير نشانه مشخص و ثابت است.

نظارت و كنترل سيستم:
اولين كامپيوتري كه در شبكه‌ي توكن رينگ آماده شود وظيفه كنترل و نظارت يا راهبري فعاليتهاي شبكه را بر عهده خواهد داشت. راهبر شبكه بايد كنترل كند كه داده‌ها به درستي ارسال و دريافت مي‌شوند. راهبر شبكه اين كار را با بررسي قاب‌هايي كه بيش از يك بار در شبكه چرخيده‌اند و اطمينان از اين كه در آن واحد در شبكه تنها يك نشانه وجود دارد انجام مي دهد.
شناسايي يك كامپيوتر :
زماني كه يك كامپيوتر جديد در شبكه آماده مي‌شود سيستم توكن رينگ با انجام اعمال زيرآن را شناسايي كرده و آن را به عنوان عضوي از حلقه مي‌پذيرد.
كنترل عدم تشابه آدرس كامپيوترها
اعلام موجوديت اين كامپيوتر به ساير كامپيوترها.
تكرار كننده‌ها :
با استفاده از تكرار كننده‌ها مي توان تمامي فاصله‌ها را در يك شبكه‌ي توكن رينگ افزايش داد. هر تكرار كننده به صورت فعال سيگنالهاي موجود در حلقه را بازسازي و تقويت مي‌كند و به اين ترتيب فاصله ميان دو MSAU افزايش مي‌يابد. با استفاده از يك جفت تكرار كننده با كابل نوع 3 يا كابل نوع 1 يا 2 مي‌توان فاصله ميان MSAUها را به ترتيب تا 1200 يا 2400 فوت افزايش داد.
كارتهاي شبكه:
كارتهاي شبكه‌ي توكن رينگ داراي دو مدل 4 و 16 مگابايت است. حجم قاب داده‌ها در كارت 16 مگابايت نسبت به كارت 4 مگابايت بيشتر است. بنابراين در اين كارت تعداد قابهاي مورد نياز براي ارسال حجم معيني از اطلاعات كاهش مي‌يابد. در هنگام نصب كارتهاي شبكه‌ي توكن رينگ بايد اين دقت را داشت چون اين كارتها فقط مي‌توانند با سرعت 4 يا 16 مگابايت كار كنند. در شبكه‌هايي كه داراي سرعت 4 مگابايت‌اند مي‌توان از كارت 16 مگابايتي نيز استفاده كرد. چرا كه اين كارتها نيز مي‌توانند با سرعت پايين كار كنند. هر چند شركتهاي مختلف، كارت و ساير اجزا شبكه‌هاي توكن رينگ را به بازار عرضه مي‌كنند، ولي در عرضه و فروش اين لوازم شركت IBM بيشترين سهم را دارد.
كابل فيبر نوري :
اين نوع كابل براي شبكه‌هاي توكن رينگ كه سرعت بالايي دارند و داده ها تنها در يك جهت حركت مي كنند بسيار مناسب است. با اين كه اين كابلها بسيار گران هستند ولي اگر از آن ها در شبكه توكن رينگ استفاده شود فاصله در شبكه تا 10 برابر كابل مسي افزايش مي‌يابد.
اجراي برنامه هاي تحت شبكه :
برنامه هاي ويژه‌ي شبكه :
بسياري از برنامه‌هاي كاربردي نظير واژه پردازها، صفحات گسترده، پايگاه داده‌ها و برنامه هاي نقاشي براي محيط هاي تك كاربره نوشته شده‌اند. در واقع اين برنامه‌ها نسخه‌هاي كامپيوتري ابزارهاي استاندارد اداري زير هستند.
-ماشين تحرير
-خط كش
-دفتر يادداشت
-برگه دان
با پيدايش شبكه هاي كامپيوتري،‌برنامه هاي كاربردي فوق توسعه پيدا كردند و از قابليت به اشتراك گذاشته شدن در شبكه با سطوح امنيتي مختلف برخوردار شدند ولي در اصل همان برنامه‌هاي محيط تك كاربره بودند. مدت زيادي نيست كه برنامه نويسان با شناخت قابليتهاي شبكه شروع به توسعه برنامه‌هاي خود براي محيط‌هاي چند كاربره كرده‌اند. اين گونه برنامه ها عبارتند از :
-زمان بندي
-گروه افزار
پست الكترونيكي (E-mail):
E-mail يا همان پست الكترونيكي ابزار قدرتمند و پيچيده است كه به كاربر امكان مي‌دهد تا هر نوع اطلاعات قابل ايجاد در كامپيوتر را به‌كاربري ديگر با آدرس E-mail در شبكه محلي و يا ساير شبكه‌ها ارسال كند. پيامهاي E-mail مي‌توانند حاصل متن، گرافيك، صوت، تصوير و فايل‌هاي ضمينه باشند.
پيامهاي الكتريكي را مي توان :
خواند و پاك كرد. خواند و ذخيره كرد. خواند و به آن پاسخ داد. خواند، ويرايش و ذخيره كرد و يا به كاربر ديگر فرستاد.
سيستمهاي E-mail مي‌توانند ميان افراد يك سازمان، بدون توجه به وسعت آن، ارتباط فوري ايجاد كنند. پيامهاي E-mail مي‌توانند به افراد گوناگون و در هر زمان ارسال شوند. با اين تضمين كه كامپيوتر گيرنده به محض روشن شدن آنها را دريافت خواهد كرد.
E-mail همچنين مي توانند تاريخچه‌اي از تمام پيامهاي داراي يك عنوان خاص را در اختيار قرار دهد.
وظايف E-mail :
در اين مبحث چگونگي كار E-mail و همچنين قابليتهاي آن شرح داده مي‌شود.
صندوق‌هاي پستي:
در يك محيط E-mail، مدير شبكه براي هر كاربر يك صندوق پستي ايجاد مي‌كند. صندوق پستي مكان تحويل تمام پيامهاي الكترونيكي ارسال شده براي يك فرد خاص است.
اعلان:
سيستم E-mail مي‌تواند به محض رسيدن پيامهاي جديد با توليد صدا،‌ نمايش يك علامت بصري،‌يا تركيبي از صدا و تصوير گيرنده را آگاه كند.
رسيد دريافت:
سيستم E-mail مي‌تواند به فرستنده اطلاع دهد كه پيام او به مقصد رسيده و خوانده شده است.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان