میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله بلوتوث


کد محصول : 10001057 نوع فایل : word تعداد صفحات : 18 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 949

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d1057

فهرست مطالب و صفحات نخست


بلوتوث

بلوتوث يك نام صنعتي خاص براي شبكه هاي بيسيم ناحيه شخصي(PANs) است. بلوتوث شيوه اي براي اتصال و تبادل اطلاعات بين وسايل مثل تلفن موبايل، لپ تاپ، چاپگر، دوربين ديجيتال و كنسول بازي ويديوئي از طريق يك راديو فركانس كوتاه ومطمئن و بدون مجوز جهاني است.
بلوتوث يك استاندارد راديويي و پروتكل ارتباطات مخابرات مخصوص مصرف برق كم و در فركانس كوتاه است(يك متر، 10متر و 100متر) و بر ميكروچيپ هاي گيرنده و فرستنده ارزان داخل وسايل متكي است.
بلوتوث به اين وسايل امكان مي دهد با يكديگر ارتباط برقرار كنند. اين وسايل از يك سيستم ارتباط راديوئي استفاده مي كنند بنابراين لازم نيست يكديگر را ببينند و حتي از اتاق مجاور هم اين ارتباط ميسر است به شرطي كه ارسال به حد كافي قوي باشد.
حدود تغيير    حداكثر قدرت مجاز
(DBM)    حداكثر قدرت مجاز
(MW)    طبقه
100 متر    20    100    1
10 متر    4    5/2    2
1 متر    0    1    3

كاربردها و مصارف بلوتوث
جهت استفاده از امكانات ارتباطي بلوتوث بايد وسيله مورد نظر با خصوصيات كاربرد بلوتوث تطبيق كند.
فهرست كاربردها
- كنترل بيسيم و ارتباط تلفن موبايل با گوشي يا كيت اتومبيل كه يكي از اولين كاربردهاي مشهور بلوتوث بوده است.
- ايجاد شبكه بيسيم بين DC در يك فضاي بسته با توجه به اينكه عرض باند خيلي كمي لازم است.
- ارتباطات بيسيم با وسايل ورودي و خروجي PC از جمله ماوس، كيبورد و پرينتر.
- انتقال فايل ها از طريق OBEX در بين وسايل
- انتقال جزييات تماس، وعده ملاقات و بقيه حساب از طريق OBEX در بين وسايل.
- جانشيني ارتباطات معمولي سيمي در وسايل تست، گيرنده GPS و وسايل پزشكي.
- در مواردي كه به طور معمول نور مادون بكار مي رود.
- ارسال پيام هاي تبليغاتي از وسايلي كه داراي امكانات بلوتوث هستند به ساير وسايلي كه مي توانند اين پيام ها را دريافت كنند.
- كنترل بيسيم كنسول هاي بازي مثل پلي استيشن 3 سوني و نايتندوي شركت Wii كه از فن آوري بلوتوث در كنترل هاي خود استفاده مي كنند.
تشكيل شبكه به بلوتوث و Wi-Fi و مقايسه آنها با هم
در ادارات، خانه ها و در راه اندازي شبكه ها و چاپگر يا در انتقال نمايش و فايل ها از PDA به رايانه از بلوتوث و يا WiFi استفاده مي شود.
بلوتوث
انواع محصولات جديد مثل تلفن، پرينتر، مودم و گوشي بلوتوث وجود دارد و وقتي قابل استفاده است كه دو يا چند وسيله به يكديگر نزديك باشند و به عرض باند زياد نيازي نباشد.
بلوتوث اكثرا در مورد تلفن ها و وسايل رايانه بكار مي رود و به صورت هدست (گوشي) و يا وسيله انتقال فايل از تلفن با PDA به رايانه استفاده مي شود. كشف و راه اندازي خدمات با بلوتوث ساده مي شود. WiFi به شبكه اترنت سنتي بسيار شباهت دارد و براي تبادل منابع، انتقال فايل ها و راه اندازي لينك هاي صدا (وسايل هدست و وسايلي كه نياز به دست ندارند) بكار مي رود ولي وسايل بلوتوث كليه خدمات را تبليغ مي كند، از جمله خدماتي كه بيشتر قابل دسترس هستند و آدرس شبكه، مجوزها و ساير ملاحظات مربوط به شبكه ها جاي نگراني ندارد.
Wi- Fi (وي – في)
فركانس راديوئي وي – في با بلوتوث يكسان است ولي مصرف برقش بالا و اتصالاتش قوي تر است. همانطور كه قبلا گفتيم، گاهي اما به ندرت وي – في را اترنت بي‌سيم مي‌نامند. ولي اين توصيف غلط است و نشانه نقاط ضعف و قوت نسبي وي‌–‌في مي باشد. مراحل راه اندازي وي- في بيشتر است ولي براي عمليات در شبكه هاي كامل مناسب‌تر مي باشد چون اتصال را سريع تر انجام مي دهد، و در ايستگاه اصلي به نحو بهتري تنظيم مي شود و نسبت به بلوتوث امنيت بيشتري دارد. ظرفيت مكاني، يك روش مقايسه راندمان پروتكل هاي بيسيم انتقال مثل بلوتوث و وي- في است.
ويژگي ها و مشخصات
اولين بار سون ماتيسون و چاپ هارتسن كه زماني براي شركت اريكسون كار مي‌كردند در سال 1994 مشخصات بلوتوث را معرفي كردند. گروه ويژه بلوتوث اين مشخصات را معين كرد و در 20 مه 1998 آن را رسما اعلام نمود. امروزه بيش از 6000 شركت در سراسر جهان را تشكيل مي دهد و چندين شركت در آن مشاركت دارند از جمله اريكسون، سوني، آي بي ام، انيتل، توشيبا و نوكيا و چند شركت ديگر هم عضو غير رسمي آن هستند. بلوتوث به صورت IEEE802.15.1 نيز شناخته مي شود.
بلوتوث 1.0B, 1.0
نمونه هاي 1.0 و 1.0B مسايل متعددي داشتند و شركت ها براي اين كه محصولاتشان با هم هم خواني داشته باشد از اين جهت خيلي مشكل داشتند. انتقال در فرايند دست به دست براي نمونه هاي 1.0 و 1.0B داراي آدرس سخت افزاري بلوتوث (BD- ADDR) است و در سطح پروتكل اجراي برنامه بي نام و نشان را غير ممكن مي كند، چيزي كه براي خدمات خاص بلوتوث مثل كونسومريوم كه يك محيط خدماتي است مشكل زيادي بوجود مي آورد.
بلوتوث 1.1
- خطاهاي متعدد 1.0B بر طرف شد.
- پشتيبان براي جائل هاي غير رمزي اضافه گرديد.
- شاخص قدرت سيگنال دريافتي (RSSI)
بلوتوث 1.2
اين نمونه با 1.1 سازگار است و موارد عمده تقويتي عبارتند از:
- طيف گسترده AFH كه با اجتناب از كاربرد فركانس پر ازدحام در توالي جهش، مقاومت در برابر تداخل فركانس راديوئي بهبود مي يابد.
- بالاتر رفتن سرعت محلي انتقال
- افزايش دامنه اتصالات سنكرون (ESCO) كه كيفيت صدا را به روش ارسال مجدد بسته هاي معيوب، بهبود مي بخشد.
- پشتيبان HCI (رابط كنترلر ميزبان) براي UARI سه سيمي.
- دسترسي HCI به اطلاعات زمانبندي كاربردهاي بلوتوث
بلوتوث 2.0
اين نمونه با 1.X. سازگار است. عرضه ERR (افزايش سرعت ديتا) به اندازه 3 مگابيت در ثانيه، تقويت عمده در اين نمونه است و اثرات آن عبارتند از :
- سه برابر شدن سرعت ديتا- و در بعضي موارد تا 10 برابر ( تا 1/2 مگا بيت در ثانيه).
- حدود تغيير 100 متر (به طبقه وسيله بستگي دارد).
- كاهش مصرف از طريق كاهش سيكل كار.
- ساده شدن سناريوي چند لينكي به جهت افزايش عرض باند موجود.
- بهبود بيشتر BER (سرعت خطاي بيت)
بلوتوث 2.1
يك طرح جديد براي افزايش EBR به نمونه 2.1 اكنون در وب سايت بلوتوث وجود دارد.

آينده بلوتوث
نمونه بعدي فن آوري بلوتوث كه در حال حاضر مطرح است ليبون موسوم به كد مي باشد و امنيت را بالا مي برد و قابليت كاربري و ارزش بلوتوث زيادتر مي شود. خصوصيات آن به شرح زير است:
- تغيير رمزگذاري خودكار، لينك هاي داراي رمز بطور كليد رمز را عوض مي كنند، امنيت را بالا مي برند و هم چنين لينك رمزدار اجازه مي يابد نقش پيدا كند.
- افزايش دامنه واكنش نسبت به پرس و جو- ارايه اطلاعات بيشتر در زمان پرس و جوي اطلاعات و به منظور بهتر شدن فيلترينگ وسايل پيش از اتصال. نام وسيله و فهرست خدمات و اطلاعات ديگر از آن جمله هستند.
- كاهش مصرف قدرت در زماني كه وسايل در حالت بالا كشيدن قدرت كم هستند، بخصوص در مورد لينك هايي كه جريان ديتا در آنها نا متقارن است وسايل ارتباط انساني (HID) بايد بيشترين استفاده را داشته باشند و عمر باطري مرتبط به ماوس و كيبورد 3 تا 10 برابر بيشتر مي شود.
- بهبود QOS در نتيجه ديتاي صوتي و تصويري با كيفيت بيشتري ارسال مي‌شوند، بخصوص اگر خيلي تلاش شود تا ترافيك به وضع سابق ارسال گردد.
- جفت كردن ساده (اطلاعات بيشتر در آدرس زير ديده مي شود : http://bluetooth.com/NR جفت شدن وسايل بلوتوث خيلي بهبود مي يابد و در ضمن كاربرد و قدرت امنيتي هم بالا مي رود. انتظار مي رود كاربرد بلوتوث به دليل اين ويژگي بالا رود.
فن آوري بلوتوث تا كنون در افزايش خدمات Voice در IP (VOIP) موثر بوده است و هدست بلوتوث به صورت بي سيم به سيستم صداي PC وصل مي شود. با رواج VOIP كه در سطح خانگي و اداري كاربرد دارد و از خطوط سيمي مناسب تر مي‌باشند، در صورت وصل ايستگاه مركزي به اينترنت، مي تواند به صورت گوشي بي‌سيم بكار رود.
نمونه بعد از ليبون، كد موسوم به سياتل است و خصوصياتش با آن تشابه دارد ولي بيشتر از جهت اجراي فن آوري راديوئي عرض باند اولترا بسيار قابل ذكر است. در نتيجه مي توان از بلوتوث در راديو UWB استفاده كرد و اطلاعات را خيلي سريع انتقال داد و سنكرونيزاسيون و فشار به جلوي فايل سريع تر مي گردد و در ضمن بلوتوث در حالت غير فعال مصرف انرژي اش بسيار كم مي شود. تركيب مصرف كم هنگام عدم ارسال اطلاعات با سرعت زياد ارسال ديتا هنگام انتقال حجم زياد آن مي توان ابتداي كار راديوهاي نرم افزاري باشد. بلوتوث كم در سراسر جهان مورد تاييد است از قابليت هاي مصرف كم، استحكام زياد در انتقال ديتا برخوردار است و يك چانل بسيار عالي سيگنال سازي مي باشد و به شيوه راديو نرم افزاري عمل مي‌كند.
در 28 مارس 2006 گروه خاص بلوتوث اعلام كرد نمونه اولترا وايد باند(UWB) را در چارچوب (MB-6FDM) براي اضافه كردن به فن آوري فعلي بيسيم بلوتوث تهيه كرده است. در اين صورت فن آوري بلوتوث كه در سراسر جهان رواج دارد به امكانات سرعت زياد ديتا مجهز مي شود. اين نمونه جديد از فن آوري بلوتوث در آينده مي تواند نياز انتقال و سنكرون را به سرعت زياد ديتا تامين كند و همچنين كيفيت صدا و تصوير را براي وسايل پرتابل، پروژكتورهاي چند رسانه اي و دستگاه تلويزيون، VOIP بيسيم بالا برد. در ضمن، فن آوري بلوتوث نياز به مصرف كم انرژي را در ماوس، كيبورد و مونوهدست ها تامين مي كند و اين وسايل مي توانند مناسب ترين شيوه راديو فيزيكي را براي موارد ضروري انتخاب كنند و بهترين هاي پردو در دنيا را ارايه نمايند.
اطلاعات فني
ارتباطات و اتصال
وسيله بلوتوث نقش مستر(master ارباب) را در بين 7 وسيله (برده) مي تواند ايفا كند. اين شبكه 8 وسيله اي (يك ارباب و 7 برده) پيكونت ناميده مي شود.شبكه پيكونت در كنار رايانه و با استفاده از فن آوري بلوتوث اجازه مي دهد يك ارباب با هفت وسيله برده فعال مرتبط شود. تا 255 وسيله ديگر برده مي تواند غير فعال متصل شوند و بر زمان ارباب بخواهد آنها را وارد فعاليت كند. انتقال اطلاعات بين ارباب و برده همه وقت ميسر است ولي كليدهاي مستر(ارباب) به شيوه دايره اي بدون تقديم و تاخر ارتباط را با برده ها تامين مي كنند(انتقال هم زمان به چند برده ميسر است ولي عمده اين كار انجام نمي شود) همه وقت وسيله ها مي توانند با برده با ارباب ارتباط برقرار كنند.
از اتصال 2 يا چند پيكونت يك اسكاترنت تشكيل مي شود و بعضي وسيله ها در يك بيكونت در نقش ارباب عمل مي كنند و در پيكونت نقش برده را دارند اين نوع وسيله در سال 2007 وارد بازار مي شوند.
برقراري اتصالات
بر حسب تقاضا، همه وسايل بلوتوث مي توانند مجموعه اطلاعات زير را ارسال كنند:
- نام وسيله، طبقه وسيله، فهرست خدمات.
- اطلاعات فني مثل: خصوصيات وسيله توليد كننده آن، مشخصات بلوتوث، تنظيم ساعت
موردي از جستجوي وسيله ديگر كه نياز به اتصال به آن وسيله را در پي دارد و به نوع پيكربندي در پاسخ به آن جستجو در اين موارد امكان پذير است.
ولي اگر وسيله اي كه تلاش مي كند متصل شود بداند آدرس وسيله مورد نظرش چيست، هميشه به درخواست اتصال مستقيم جواب خواهد دارد و اطلاعات مندرج در فهرست بالا را ارسال مي كند. بهرحال همه وسايل مي توانند اتصال را برقرار و آن را حفظ كنند ولي جفت شدن يا قبول مالك لازم است. برخي وسايل هر بار فقط با يك وسيله ديگر مي توانند اتصال برقرار كنند و اتصال به يك وسيله مانع اتصال به بقيه مي‌شود. و در درخواست ها اتصال به آن وسيله، اين مورد نشان داده مي شود تا اينكه بالاخره قطع انجام شود.
هر يك از وسيله ها يك آدرس خاص 48 بيتي دارد. ولي، اين آدرس ها عموما در درخواست ها ذكر نمي شود و در عوض نام هاي بلوتوث ذكر مي گردد كه توسط كاربر قابل تنظيم است و در صورتي ظاهر مي شود كه كاربر ديگري فهرست وسايل را اسكن كند و فهرست وسايل جفت شده را ملاحظه نمايد.
نام توليد كننده و نام مدل تلفني به صورت يك پيش فرض در مجموعه نام بلوتوث و برنامه هاي خاصي را كه به اطلاعات اضافي مربوط به وسايل راه دور نياز دارند نشان خواهند داد. بنابراين ايجاد سردرگمي مي كند چون ممكن است چندين تلفن به نام T616 موجود باشد (به بحث بلوچك مراجعه كنيد)
جفت شدن
با دانستن يك كليد رمز بنام "رمز عبور" وسايل دو به دو مي تواند يك رابطه مطمئن ايجاد كنند وسيله اي كه خواهان ارتباط است، هويت وسيله مورد نظرش را به صورت رمزگشايي اعتبار سنجي مي كنند. وسايل مورد اعتماد نيز اطلاعات درخواستي را رمزدار مي كنند تا كس ديگري به آن گوش ندهد.
ولي رمزدار كردن مي تواند لغو شود و كليد عبور در سيستم فايل وسيله ذخيره شود و فقط دو نام بلوتوث ذكر نشود. چون آدرس بلوتوث دايمي است، حتي اگر نام بلوتوث تغيير كند، زوجيت حفظ مي گردد. هر يك از دو وسيله كه در حالت زوج هستند، همواره قادرند اين حالت را لغو كنند. عموما وسايل به حالت زوج نياز دارند و يا پيش از اينكه خدماتش استفاده شود از مالك تقاضاي خدمات خواهند كرد. برخي  وسايل مثل تلفن هاي سوني اريكسون معمولا كارتهاي تجارتي OBEX را مي پذيرند و اسكناس را قبول مي كنند و نيازي به حالت زوج نيست.
برخي چاپگرها و نقاط دسترس به شكل شبكه هاي غير امنيتي Wi-Fi در پيش فرض خود، همه نوع خدمات خود را به همه وسايل عرضه مي كنند. الگوريتم هاي زوجيت گاهي براي گيرنده و فرستنده هاي خاص موسيقي و برنامه هاي تفريحي، ويژه توليد كنندگان مربوط هستند.
تداخل هوايي
باند عملياتي اين پروتكل از نوع ISM فاقد مجوز در 45/2 گيگا هرتز است. براي جلوگيري از تداخل با ساير پروتكل ها كه از همين باند استفاده مي كنند، اين باند در پروتكل بلوتوث به 79 چانل (هر يك به عرض يك مگا هرتز) تقسيم مي شود و 1600 بار در هر ثانيه چانل ها تغيير مي كنند. سرعت اجرا در نمونه هاي 1.1 ، 1.2 ، 1/723 كيلو بيت در ثانيه است. برنامه EDR (افزايش سرعت ديتا در بلوتوث) در نمونه 2.0 اجرا مي شود و به 1/2 مگا بيت در ثانيه مي رسد. مصرف برق در وسايل نمونه 2.0 بالاست ولي سرعت سه برابرش، دفعات انتقال را كم مي كند و مصرف بطور موثر به نصف وسايل 1.X مي رسد(در حالي كه بار ترافيك همان اندازه است)
فرق بلوتوث با Wi-Fi در اين است كه وي- في خروجي اش بيشتر است و فاصله هاي بيشتري را پوشش مي دهد ولي مصرف برقش زيادتر است و قيمت سخت افزارش نيز بيشتر است. حدود فركانس آن ها يكسان است ولي طرح تسهيم متفاوتي دارند گرچه بلوتوث در موارد مختلف، جانشين كابل است ولي وي- في فقط در دسترسي به شبكه محلي اين گونه مي باشد.
اغلب تصور مي شود بلوتوث يك USB فاقد سيم است و Wi-Fi اترنت بيسيم مي باشد ولي عرض باند هر دو نسبت به سيستم هاي كابل كمتر است. بهر حال، اين قياس درست نيست چون بلوتوث بر خلاف usb به وجود يك ميزان pc نياز ندارد وسايل آداپتر usb متعددند و برخي از آنها يك آداپتر IaDA دارند.
ولي آداپترهاي قديمي تر بلوتوث (قبل از 2003) فقط فهرست شماري و راديو بلوتوث ضعيف تر را عرضه مي كنند. اين قبيل وسايل قادرند رايانه ها را به بلوتوث وصل كنند. ولي متاسفانه به 13 آداپتر فعلي يا بيشتر، خدمات رساني نمي كنند.

شرايط امنيتي
الگوريتم SAFER+ براي اعتبار سنجي و توليد كليد امنيتي در بلوتوث بكار مي رود. كليد شروع و كليد مستر با الگوريتم E22 توليد مي شود. رمز EO براي رمزدار كردن بسته ها بكار مي رود بناراين شنود در وسايل بلوتوث خيلي دشوار مي گردد.
دغدغه هاي اجتماعي
دغدغه هاي امنيتي
2003 : در نوامبر 2003، بن و آدام لاري از شركت اي.ال. ديجيتال كشف كردند كه بلوتوث از لحاظ امنيتي عيوب جدي دارد و اطلاعات شخصي فاش مي گردد. ولي شايان ذكر است كه پروتكل بلوتوث اين مشكل را ندارد بلكه در مواردي كه اجراي بلوتوث ضعيف تر بوده اين مسايل بوجودآمده است. مارتين هرفورت از شركت اينفينيت در يك بررسي كه بعدا به عمل آورد توانست اهميت اين مسئله در شرايط آزمايش به جهانيان نشان بدهد. در اين آزمايش او از يك حمله جديد بنام بلوباگ استفاده كرد.
2004: در آوريل 2004 يك مشاور امنيتي بنام شركت سيمانتك يك عيب امنيتي را آشكار ساخت رقابت كرد كه با مهندسي معكوس PIN مي توان در هدست بي سيم بلوتوث شكاف بوجود آورد و مكالمات را شنود كرد. اين يكي از مشكلات مربوط به امنيت ارتباطات بلوتوث است. در سال 2004 اولين ويروس بلوتوث كه در بين تلفن هاي موبايل گسترش مي يابد پديد آمد و در مورد Symbianos ديده شد.
اولين بار آزمايشگاه كاپرسكي اين ويروس را تشريح كرد و اين ويروس از كاربر مي‌خواهد يك نرم افزار ناشناخته را نصب كنند و سپس از آن طريق تكثير مي يابد.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان