میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

پروژه پیاده سازی سیستم تحلیل برخط و نمودارهای مربوطه


کد محصول : 10001061 نوع فایل : word تعداد صفحات : 32 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 965

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d1061

فهرست مطالب و صفحات نخست


پیاده سازی سیستم تحلیل برخط و نمودارهای مربوطه

ا-قابليتهاي سيستم
-    پردازش تحليلي اطلاعات جهت بدست آوردن شاخصهاي اطلاعاتي و عملياتي از وضعيت آموزشي دانشجويان ، اساتيد ، دروس ، دانشکده ها و ..
-    ارائه نمودارهاي ديناميک در محيط وب با استفاده از فناوريهاي  OLAP : Online Analytical Processing و                OWC: Office Web Component  .  میگوید
-    پشتيباني سطوح دسترسي مورد نياز جهت مشاهده آمار و اطلاعات
-    امکان استخراج آمار و اطلاعات بر حسب يک موضوع ، به تفکيک متغيرهاي اطلاعاتي مختلف
-    امکان اعمال ترتيب و اولويت در تفکيک کننده هاي آماري
-    امکان حذف موقت يک ترکيب کننده آماري
-    امکان مشاهده اطلاعات در جدولهاي چند بعدي (Multi Dimensional Tables)
-    امکان مشاهده مکعبهاي تصميم گيري (Decision Cube  ) از اطلاعاتي با چند وجه مختلف .
-    به روز رساني برخط اطلاعات با استفاده از متدولوژي پردازش جداول چند وجهي (Multi Dimensional Cube Processing)
 
پوشش آماري

استخراج آمار دانشجويان دانشگاه به تفکيکهاي زير :
1-    آمارهاي  تعداد دانشجويان  به تفکيکهاي :
-    جنس ( مرد ، زن ، نامشخص )
-    نوع دوره  ( روزانه ، شبانه ، آزاد و ... )
-    نام دانشکده ( علوم ، کشاورزي ، ادبيات و ... )
-    مقطع ( کارداني ، کارشناسي ، کارشناسي ارشد ، دکتري و ... )
-    ورودي ( 801 و 802 و 803 و 811و ... )
-    رشته تحصيلي ( رياضي محض ، فيزيک ، کامپيوتر و .. )
-    وضعيت کلي  ( در حال تحصيل ، انصراف ، اخراج ، تغيير رشته و ... )
  
 ايجاد اتصال به منبع داده
يک منبع داده شامل اطلاعات مورد نياز برای دسترسی به داده‌های منبع برای يک شیء است.
چرا؟
قبل از کار ‌کردن باAnalysis Manager  بايد اول به منبع داده‌های خود درODBC Data Source Administrator متصل شويد.
1-2- تنظيم نام منبع داده سيستم (DSN)
در ويندوز NT: درcontrol panel  بر روی  Data Source (ODBC) administrative tools دو بار کليک کنيد‌.                            
در ويندوز 2000 :در control panel  بر روی administrative tools دو بار کليک کنيد و بعد بر روی  Data Source (ODBC) administrative tools دو بار کليک کنيد.
در برگه system DSN‌، دکمه Add را کليک کنيد.
Microsoft Access Driver (*.mdb) را انتخاب کنيد و بعد finish را کليک کنيد.
در کادر Data source name، نام مورد نظر خود را (مثلاً Tutorial ) و در کادر Database، نام پايگاه داده مورد نظر (مثلا select ( را وارد کنيد.
در کادر محاوره‌ای select database، پايگاه داده مورد نظر خود را انتخاب کنيد برای کار کردن با يک مدل آماده SQL آدرسC:\Program Files\Microsoft Analysis Services\Samples را وارد کرده و بعد بر روی گزينه foodmart2000.mdb کليک کرده و کليد ok را فشار می‌دهيد. 
در کادر محاوره‌ای ODBC Microsoft Access Setup‌، گزينه ok را انتخاب کنيد.
در کادر محاوره‌ای ODBC Data Source Administrator، گزينه ok را انتخاب کنيد.
توجه در صورتی که می‌خواهيد از پايگاه داده SQL استفاده کنيد مراحل بايد به اين ترتيب دنبال شوند :
در ويندوز NT : از دکمه start‌، از setting‌، control panel  را انتخاب کنيد‌ و بعد بر روی  Data Source (ODBC) Administrative tools دو بار کليک کنيد‌.
در ويندوز 2000 : از دکمه start‌، setting را انتخاب کنيد‌، control panel  را انتخاب کنيد‌، بر روی administrative tools دو بار کليک کنيد‌ و بعد بر روی  Data Source (ODBC) Administrative tools دو بار کليک کنيد‌.
در برگه system DSN‌، دکمه Add را کليک کنيد‌.
SQL Server را انتخاب کنيد و بعدfinish را کليک کنيد.
در کادر Data source name‌، نام مورد نظر خود را (مثلاً Tutorial )‌ و در کادر Database‌، نام پايگاه داده مورد نظر (مثلاً select ( را وارد کنيد‌.
در صفحهCreate a New Data Source to SQL Server‌، می‌توان چگونگی احراز هويت کاربر (استفاده از login ويندوز يا استفاده از username و password جداگانه )‌، تغييرات در کتابخانه شبکه‌ و اتصال به SQL Server برای دستيابی به تنظيمات login ويندوز را انتخاب کرد‌. پس از انتخاب تنظيمات دلخواه next را کليک کنيد‌.
 
در صفحه بعد می‌توان زبان SQL  را تغيير داد‌،‌Finish را برگزينيد‌.
در صفحه ODBC Microsoft SQL Server Setup مشخصات اتصال شما به SQL Server نمايان می‌شود‌. برای آزمايش صحت اتصال دکمه‌،Test Data Source را انتخاب کنيد‌. پس از اطمينان از صحت اين اتصال کليد ok را انتخاب کنيد‌.
 
2-کار با Analysis Manager
Analysis Manager يک برنامه  snap-in است که بر رویMicrosoft Management Console (MMC) اجرا می‌شود‌.
چرا؟
شما می‌توانيد با Analysis Manager‌،  OLAP، اشياء داده کاوی و داده های خود را مديريت کنيد‌.
2-1-آغاز به کار با Analysis Manager
دکمه start  را کليک کنيد‌. از program‌،Microsoft SQL Server را انتخاب کنيد‌، سپس Analysis Services و بعد بر روی Analysis Manager کليک کنيد‌.
 
 
3- ايجاد پايگاه داده و منبع داده
اکنون شما برای کار با Analysis Manager آماده هستيد.
چرا؟
قبل از اين که حجم داده را طراحی کنيد، لازم است که يک پايگاه داده متناسب ايجاد نماييد. پايگاه‌داده در اينجا ساختاری است که حجم‌های داده‌ای، قوانين حاکم بر داده‌ها مثل روابط حاکم بر آن‌ها، بعدها به اشتراک گذاشته شده و مدل داده‌کاوی مورد استفاده را در کنار هم نگاه می‌دارد.
3-1- درست کردن پايگاه داده
در نمای درختی Analysis Manager، Analysis Server را باز کنيد.
1.    بر روی نام سرور خود کليک نماييد. يک اتصال به Analysis Server بر قرار خواهد شد.
2.    برروی نام سرور خود کليک راست کنيد. New Database را انتخاب کنيد.
3.    در کادر محاوره‌ای Database، در فيلد ويرايشی Database Name اسم موردنظر خود را وارد کنيد( مثلاً Tutorial) و بعد Next را برگزينيد.
4.    در قسمت درختی Analysis Manager، سرور را باز کنيد و بعد پايگاه داده خود را که اکنون آن را ايجاد نموده‌ايد، باز کنيد.
اکنون پايگاه داده Tutorial را داريد که شامل اين اجزا است:
o    منبع داده
o    حجم داده‌ای
o    بعدهای اشتراکی
o    مدل‌های داده‌کاوی
o    نقش‌های پايگاه داده
 
دفعه بعد، به داده‌ها خود در منبع داده‌ای Tutorial وصل خواهيد شد. اين نمونه را برای تمرين و  آموزش در اين قسمت به کار خواهيم برد.
ايجاد يک منبع داده‌ای در ANALYSIS MANAGER، پايگاه داده شما را به منبع داده‌ای سيستم(DSN) که شما در ODBC Data Source Administrator ايجاد نموده‌ايد متصل خواهد کرد. در واقع شما بايستی در پايگاه داده يک منبع داده ايجاد کنيد و آن را به منبع داده ايجاد شده در ODBC وصل نماييد. هنگامی‌که شما حجم ‌داده‌ای خود را بسازيد همه داده‌های شما از اين منبع خواهد آمد.

3-2- درست کردن منبع داده‌ای
در قسمت درختANALYSIS MANAGER بر روی پوشه Data Source در پايگاه داده خود کليک راست کنيد. سپس New Data Source را انتخاب نماييد.
1.    از کادر محاوره‌ای Data Link Properties، برگه  Provider را انتخاب کرده و سپس بر روی Microsoft OLE DB Provider of SQL Server کليک کنيد.
 
2.    بروی برگه Connection کليک کنيد. ابتدا در گزينه اول نام سرور خود را در کادر Select or enter a server name وارد نموده، سپس در قسمت دوم نوعlog on  (به روش ويندوز و يا مخصوص SQL) را انتخاب کنيد. سپس از ليست گزينه سوم پايگاه داده خود را انتخاب نماييد.
3.    بر روی Test Connection کليک کنيد تا از اتصال صحيح به منبع مطمئن شويد.
 
4.    بر روی دکمه OK کليک کنيد تا کادر محاوره‌ای Data Link Properties بسته شود.

4- ساختن يک حجم داده‌ای
حجم داده‌ای يک ساختار چند بعدی از داده‌ها است. حجم‌های داده‌ای به وسيله مجموعه‌ای از بعدها و شاخص‌های قابل اندازه‌گيری تعريف می‌گردند.
چرا؟
مدل کردن داده‌ها به صورت چند بعدی تحليل  برخط داده‌ها و اجرای کواِری‌ها را تسهيل می‌نمايد. ANALYSIS MANAGER به شما اين امکان را می‌دهد که به کمک ايجاد يک حجم داده‌ای، داده‌های ذخيره شده دريک پايگاه داده‌ای رابطه‌ای را، به اطلاعات تجاری سودمند و با معنی که به آسانی کاربر را هدايت ميکند تبديل ‌نماييد.
متداولترين روش مديريت داده‌های رابطه‌ای برای استفاده چند بعدی، مدل ستاره‌ای است.
سناريو:
فرض کنيد شما يک مدير پايگاه داده هستيد که برای شرکت Foodmart کار می‌کنيد. Foodmart يک انبار بزرگ خواربار است که با فروشندگانی در کانادا، امريكا و مکزيک کار می‌کند. بخش فروش می‌خواهد کل فروش خود را از سال 1998 براساس جنس و مشتري تحليل نمايد. با استفاده از داده‌های ذخيره شده در پايگاه داده شرکت شما يک ساختار چند بعدی (انبار داده) می‌سازيد، تا تحليل‌گران فروش هنگام تحليل داده‌ها، در زمان پاسخ کوتاهی به تحليل مورد نظر خود، دست يابند.
در اين بخش شما يک حجم داده‌ای خواهيدساخت که برای تحليل فروش مورد استفاده قرار می‌گيرد.
4-1- باز کردن ويزارد حجم داده
o    در قسمت درختی ANALYSIS MANAGER در پوشه مربوط به پايگاه داده‌های خود بر روی پوشه Cubes کليک راست کنيد و New Cube را برگزينيد. سپس ويزارد را انتخاب نماييد.
4-2- افزودن شاخص‌های قابل اندازه‌گيری به حجم داده
شاخص‌های قابل اندازه‌گيری، مقادير عددی در پايگاه داده هستند که تحليل‌ها بر روی آن‌ها صورت می‌گيرند. شاخص‌های قابل اندازه‌گيری مقاديری نظير داده‌های فروش، قيمت و بودجه هستند. شاخص‌های قابل اندازه گيری بر حسب بعدهاي مختلف در حجم داده تحليل می‌گردند.
1.    در مرحله اول ويزارد حجم داده‌ای next را کليک کنيد.
2.    در مرحله Select a fact table from a data source،منبع داده مورد نظر خود (برای مثالTutorial ) را باز کرده و جدولي را که به منظور جدول حقايق طراحی نموده‌ايد، در اينجا  sales_fact_1998 را باز کنيد.
3.    می‌توانيد داده‌های جدول انتخاب شده را با کليک کردن بر روی گزينه Browse data مشاهده نماييد.
4.    براي تعريف شاخص‌های قابل اندازه‌گيری حجم داده‌ای خود از ليستFact table numeric columns بر روی مقاديری که در نظر گرفته‌ايد دو بار کليک نماييد. در اين مثال شاخص‌های قابل‌ اندازه‌گيری ما سطرهای Fact table numeric columns، unit_sales و  store_cost هستند.

4-3- افزودن يک بعد با مدل شمای ستاره‌ای به حجم داده‌ای
در مرحله Select the dimensions for your cube از ويزارد، بر روی New Dimension کليک کنيد. اين کار ويزارد بعدی که مربوط به ايجاد بعدها است را فعال می‌نمايد.
 
1.    در مرحله اول ويزارد حجم داده‌ای next را کليک کنيد.
2.    در مرحلهChoose how you want to create the dimension،Star Schema: A single dimension table را انتخاب کنيد. در واقع با اين کار اعلام می‌نماييد که بعدی که هم اکنون می‌خواهيد به حجم‌داده‌ای بيافزاييد از نوع شمای ستاره‌ای‌ است و فقط با يک کليد خارجی به  جدول حقايق پيوند دارد.
3.    در مرحله Select the dimension table، جدولي را که مي‌خواهيد به عنوان يک بعد به حجم داده‌ای بيافزاييد انتخاب نماييد. در اينجا ما جدول time_by_day را انتخاب می‌نماييم. باز هم در اين قسمت می‌توانيد داده‌های جدول انتخاب شده را با کليک کردن بر روی گزينه Browse data مشاهده نماييد.
4.    در مرحله Select the dimension type ، گزينه Time dimension را انتخاب کرده و بر روی Next کليک کنيد.
 
5.    در اين مرحله سطوح سلسله مراتبی بعدها مشخص می‌گردد. در مرحله Select the level of your dimension، فيلدهايی از جدول را که مايليد در حجم داده حضور داشته باشند بر اساس سطوح سلسله مراتبی آنها يکی يکی انتخاب نماييد.
6.    در دو مرحله بعدی کافی است بر روی Next  کليک نماييد.
7.    در مرحله آخر نام مورد نظر خود را به بعد اختصاص داده و بر روی Finish کليک نماييد.
توجه: با استفاده از کادر محاوره‌ای Share this dimension with other cubes، مي‌توانيد اين بعد را با ساير حجم‌های داده به اشتراک بگذاريد.
اکنون بايد در Cube Wizard بعدی را که اکنون ساخته‌ايد در ليست بعدها ببينيد.
4-4- افزودن يک بعد با مدل شمای دانه‌برفی به حجم داده‌ای
1.    دوباره بر روی New Dimension کليک کنيد.
2.     در مرحلهChoose how you want to create the dimension ، Snowflake Schema: Multiple, related dimension tables را انتخاب کنيد. در واقع با اين کار اعلام می‌نماييد که بعدی که هم اکنون می‌خواهيد به حجم‌داده‌ای بيافزاييد از نوع شمای دانه برفی‌ است و علاوه بر اين که با يک کليد خارجی به  جدول حقايق پيوند دارد دارای جداول ديگری نيز هست که به منظور نرمال سازی جدول اوليه از آن منشعب شده‌اند.
3.    در مرحله Select the dimension table، جدولي را که مي‌خواهيد به عنوان يک بعد به حجم داده‌ای بيافزاييد انتخاب نماييد. در اينجا ما جداول Product و Product_class را انتخاب می‌نماييم، تا به selected classافزوده شوند. باز هم در اين قسمت می‌توانيد داده‌های جدول انتخاب شده را با کليک کردن بر روی گزينه Browse data مشاهده نماييد.
4.    دو جدولی که در مرحله قبل انتخاب نموده‌ايم و پيوند ميان آن‌ها در مرحله Create and edit joins نمايش داده شده‌است.
 
5.    برای تعيين سطوح بعد خود در زير Available columns، به ترتيب بر روی سطرهای product_category، product_subcategory وbrand_name  دو بار کليک کنيد. بعد از دو بار کليک کردن بر روی نام هر سطر، نام آن در Dimension levels ظاهر می‌شود. بعد از انتخاب همه سطرها Next را انتخاب نماييد.
6.    دو مرحله بعد را بدون ايجاد تغيير بگذرانيد.
7.    در نهايت نام بعد را انتخاب نموده و مراحل را به پايان بريد.
4-5- به پايان بردن ساخت حجم داده
1.    در Cube Wizard، بر روی Next  کليک کنيد
2.    وقتی پيغام Fact Table Row Count، ظاهر شد گزينه Yes را انتخاب نماييد.
3.    در آخرين مرحله Cube Wizard،نام حجم داده‌ای خود را انتخاب نموده و بعد بر روی Finish کليک نماييد.
 
4.    ويزارد بسته خواهدشد و Cube Editor که شامل حجم داده‌ای است که همينک ساخته‌ايد همانطور که در شکل می‌بينيد ظاهر خواهد شد. با کليک کردن برروی ميله عنوان‌های زرد يا آبی حجم داده‌ای می‌توانيد مکان آن‌ها يا پيوندها را تغيير دهيد.
 
5-  ويرايش يک حجم داده‌ای
با استفاده از ويرايشگر حجم داده‌ای  می‌توان يک حجم داده‌ای را ويرايش نمود.
چرا؟
ممکن است شما مايل باشيد مروری بر داده‌های يک حجم داده‌ای داشته‌ باشيد و ساختار آن را بررسی کنيد يا آنرا تغيير دهيد. علاوه بر اين امکانات Cube Editor به شما امکان می‌دهد که رويه‌های ديگری را نيز به کار بريد.
سناريو:
فرض کنيد برای تحليل مشتريان بر اساس اطلاعات آماری نياز به افزودن يک بعد ديگر به اطلاعات حجم داده‌ای داريد. در اينجا از Cube Editor به همين منظور بهره خواهيم برد و يک بعد جديد به حجم داده‌ای فروش اضافه خواهيم نمود.
5-1- ويرايش حجم داده‌ای با استفاده از Cube Editor
دو روش برای کار با Cube Editor وجود دارد:
o    در قسمت درختی ANALYSIS MANAGER، برروی يک حجم داده‌ای موجود کليک راست کنيد و سپس گزينه Edit را انتخاب نماييد.
و يا
o    مستقيماً با استفاده از Cube Editor يک حجم داده‌ای بسازيد.
به Cube Editor برويد. (روش اين کار در بخش قبلی ذکر شده‌است.)
در فضای Cube Editor، شما شاهد جدول حقايق با ميله ابزار زرد و جداول بعد با ميله ابزار آبی رنگ خواهيد بود. در قسمت درختی Cube Editor نمای ساختار حجم داده‌ای شما در قالب يک ساختار سلسله مراتبی به نمايش درآمده است؛ شما می‌توانيد با انتخاب دکمه properties در قسمت سمت چپ پايين صفحه، مشخصات حجم داده خود را ويرايش نماييد.
 
5-2- افزودن يک بعد جديد به يک حجم داده‌ای
در اين قسمت شما ياد می‌گيريد چگونه به سادگی يک بعد جديد را درCube Editor بسازيد.
تذکر: بعدهای ساخته شده در Cube Editor به طور پيش فرض، بعدهای خصوصی هستند که تنها به حجم داده‌ای که مشغول کار با آن هستيم اختصاص دارند و نمی‌توانيم آن‌ها را به اشتراک بگذاريم. آن‌ها در پوشه بعدهای اشتراکی در نمای درختی ANALYSIS MANAGER ظاهر نمی‌شوند. فقط وقتی چنين بعدی را با استفاده از ويزارد بعد می‌سازيد امکان به اشتراک گذاشتن آن بين چندين حجم داده‌ای فراهم می‌گردد.
براي افزودن يک بعد به حجم داده‌ای ساخته شده خود مراحل زير را پشت سر بگذاريد:
1.    در Cube Editor در منوی Insert، Tables را انتخاب نماييد.
2.    در کادر محاوره‌ای Select table، بر روی جدول مورد نظر خود که مايليد به عنوان بعد جديد افزوده شود؛ کليک کنيد، بر روی Add  و بعد بر روی  Close کليک کنيد.
3.    برای تعريف يک بعد جديد، بر روی يکی از فيلدهای جدول جديد کليک کنيد.
4.    در کادر محاوره‌ای Map the Column، Dimension را انتخاب کنيد و بر روی OK کليک نماييد.
 
5.    در نمای درختی بعد جديد را انتخاب کنيد.
6.    از منويEdit، گزينه Rename را انتخاب کرده و نام بعد مورد نظر خود را تغيير دهيد.
7.    تغييراتی را که ايجاد کرده‌ايد ذخيره کنيد.
8.    Cube Editor را ببنديد وقتی در مورد طراحی نحوه ذخيره سازی از شما سوال می‌شود پاسخ منفی بدهيد.

6- طراحی ذخيره سازی و پردازش حجم داده
شما می‌توانيد گزينه های ذخيره سازی را برای داده ها و اجتماع ها در حجم داده خود طراحی کنيد. پيش از اينکه بتوانيد از داده های حجم داده خود استفاده کنيد يا در ميان داده هايتان پرسه بزنيد، بايد آنها را پردازش نماييد.
چرا؟
شما می‌توانيد يکی از اين سه روش ذخيره سازی را به کار گيريد : OLAP  چند بعدی (MOLAP)، OLAP  رابطه‌ای (ROLAP) و OLAP ترکيبی (HOLAP).
Microsoft® SQL Server™ 2000 Analysis Services به شما اجازه ايجاد اجتماع را می‌دهد. اجتماع ها خلاصه داده هايی را که کارايی و زمان پاسخ به کواِری ها برای آنها اثبات شده را  از قبل محاسبه می‌کند.
وقتی شما يک حجم را پردازش می‌کنيد،  اجتماع‌های طراحی شده برای حجم داده محاسبه شده‌اند و حجم داده به همراه  داده‌ها و اجتماع‌های محاسبه شده بار می‌شود.
برای اطلاعات بيشتر، کتابهای آنلاين SQL Server را ببينيد.
سناريو :
اکنون که شما ساختار حجم فروش را ساخته ايد، نياز به انتخاب مدل ذخيره سازی داريد که ميزان مقاديری را که بايد از قبل محاسبه و ذخيره شوند، را تعيين می‌کند. بعد از اينکه اين کار انجام شد، لازم است که حجم داده، با داده‌ها پر شود.
در اين بخش شما MOLAP را به عنوان مدل ذخيره سازی خود بر می‌گزينيد، طراحی اجتماعات را برای حجم فروش ايجاد می‌کنيد و در آخر حجم داده را پردازش خواهيد نمود. پردازش حجم فروش داده‌ها را از منبع ODBC  بار می‌کند و مقادير خلاصه را به همان شکلی که در طراحی اجتماع مشخص شده، محاسبه می‌کند.
6-1- طراحی نحوه ذخيره سازی با استفاده از Storage Design Wizard
1.    در قسمت درخت Analysis Manager، شاخه Cubes را باز کنيد، بر روی Sales cube کليک راست کنيد و سپس Design Storage را کليک کنيد.
2.    در مرحله Welcome، Next را کليک کنيد.
3.    MOLAPرا به عنوان نحوه ذخيره سازی انتخاب کرده و سپس Next را کليک کنيد.
4.    در زير Aggregation Options، بر روی Performance gain reaches کليک کنيد. در کادر، 40 را برای مشخص کردن درصد وارد کنيد.
شما اکنون مشغول ساختار دهی به Analysis Services برای بالا بردن کارايی تا 40 درصد، بدون توجه به مقدار فضای حافظه مورد نياز هستيد. مديران می‌توانند از اين قابليت ميزان سازی برای متعادل کردن نياز به کارايی در مقابل فضای حافظه مورد نياز، برای ذخيره اجتماع داده ها استفاده کنند.
5.    Start را کليک کنيد.
6.    در اينجا شما نمودار Performance vs. Size را، در حالی که Analysis Services در حال طراحی اجتماع ها است در سمت راست ويزارد می‌بينيد. شما می‌توانيد ببينيد چطور افزايش کارايی مصرف فضای حافظه اضافی را افزايش می‌دهد. وقتی فرايند طراحی کامل شد، Next  را کليک کنيد.
 
7.    در? What do you want to do, Process now، را انتخاب کنيد و بعد Finish را انتخاب کنيد.
       توجه : پردازش اجتماع ها ممکن است مدتی طول بکشد.
8.    در پنجره‌ای که ظاهر خواهد شد، شما می‌توانيد حجم داده خود را در حالی که در حال پردازش شدن است ببينيد. وقتي پردازش کامل شد، پيغامی‌ظاهر خواهد شد که اطلاع می‌دهد که پردازش با موفقيت کامل شده است.
9.    Close را کليک کنيد تا به قاب درختی Analysis Manager بازگرديد.

7- مشاهده داده ها در حجم داده
اکنون شما آماده کار کردن با داده ها در حجم فروش هستيد !
چرا؟
با استفاده از Cube Browser، شما می‌توانيد داده‌ها را به روش‌های متفاوتی ببينيد : می‌توانيد مقدار داده‌های بعدها را که قابل مشاهده هستند فيلتر کنيد، همينطور می‌توانيد به سمت جزئيات بيشتر پايين برويد (drill down) و می‌توانيد برای ديدن جزئيات کمتر بالا برويد (drill up) .
سناريو :
حالا که حجم فروش پردازش شده است، داده ها برای تحليل آماده هستند.
در اين بخش، شما از Cube Browser  برای بريدن(slice) و قطعه قطعه کردن (dice) داده های فروش استفاده خواهيد کرد.
7-1- مشاهده حجم داده به کمک Cube Browser
1.    در قسمت درختی Analysis Manager، بر روی حجم فروش کليک راست کنيد و بعد بر روی Browse Data کليک کنيد.
2.    Cube Browser ظاهر می‌شود، در حالی که يک جدول را نمايش می‌دهد که از يک بعد و مقادير حجم داده‌ای شما تشکيل شده است. بعدهای اضافی چهارم در بالای مرور گر مشخص است.
 
12-2- ايجاد يک نقش پايگاه داده‌ای
نقشهای پايگاه داده‌ای، نقشهايی هستند که دسترسی به گستره پايگاه داده را ممکن می‌سازند. آنها می‌توانند به يک يا چند حجم داده از اين پايگاه داده ارجاع داده شوند. مي‌توان يک نقش را پاک کنيد بدون آنکه، آن نقش واقعاً از دست برود.
در اين بخش، شما يک نقش پايگاه داده‌ای برای مديران ايجاد کرده و آن را به حجم های داده sales و HR ارجاع می‌دهيد.
1.    در قسمت درختی Analysis Manager، در زير پايگاه داده Tutorial، بر روی Database Roles کليک راست کرده و سپس بر روی Manager Roles کليک کنيد.
2.    Database Role Manager ظاهر می‌شود و ليست نقشهای موجود در پايگاه داده Tutorial را نمايش می‌دهد (که شامل نقشهای حجم های HR و Marketing که تازه ساخته شده‌اند نيز می‌باشد).
 
3.    در Database Role Manager، New را کليک کنيد.
4.    در کادر محاوره‌ای Create a Database Roles، در کادر Role Name، نام Management را وارد کنيد.
5.    در صفحه Membership، add را کليک کنيد.
6.    در کادر محاوره‌ای Add Users and Groups، نام کاربری شبکه خود را وارد کنيد و سپس ok راکليک کنيد.

 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان