میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله شبکه چيست؟


کد محصول : 10001074 نوع فایل : word تعداد صفحات : 14 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 961

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d1074

فهرست مطالب و صفحات نخست


شبکه چيست؟

مقدمه
شبکه چيست؟
در ساده ترين مفهوم، شبکه به معناي اتصال کامپيوترها به يکديگر است به نحوي که آنها بتوانند فايلها، چاپگرها، نرم افزارها و ديگر منابع مربوطه را به اشتراک گذارند. مزاياي شبکه هاي کامپيوتري بسيار واضح است:
•    کاربران مي توانند فايلهاي و پرونده هاي مهم خود را روي فايل سرور قرار دهند که بسيار امن‌تر از نگهداري آنها روي ايستگاههاي کاري است، چرا که از يک فايل سرور مي توان به يکباره نسخه پشتيبان تهيه کرد.
•    کاربران مي توانند چاپگر شبکه اي را به اشتراک گذارند، که بسيار اقتصادي تر از داشتن يک چاپگر بازاي هر ايستگاه کاري است.
•    کاربران مي توانند نرم افزارهايي را که روي سرورهايي به همين منظور در نظر گرفته شده است، اجرا کنند که باعث مي شود تا کاربران بتوانند مدارک را به اشتراک گذاشته، پيام ارسال کرده و با يکديگر مستقيما تشريک مساعي کنند.
•    وظيفه مديريت و برقراري امنيت منابع کامپيوتري شرکت سهل الوصول مي گردد زيرا که آنها در چند سرور مرکزي متمرکز شده اند.
فن آوريهاي شبکه :
•    فن آوريهاي LAN مانند : Ethernet، ARCNET، Token Ring، Banyan Vines، Fast Ethernet، Gigabit Ethernet و Fiber Distributed Data Interface (FDDI).
•    فن آوريهاي WAN مانند : (ISDN) Integrated Services Digital Network ، T1 leased lines، X.25، frame relay، Synchronous Optical Network (SONET) ، Digital Subscriber Line (DSL) و Asynchronous Transfer Mode (ATM).

فن آوريهاي ارتباطي بي سيم مانند سيستم هاي موبايل همچون :
(Global System for Mobile Communications (GSM ، Code Division Multiple Access (CDMA)، Personal Communications Services (PCS) و سيستمهاي ماوراء بنفش بر پايه معيارهاي تهيه شده توسطInfrared Data Association (IrDA).
به تازگي پس از يك سمينار عصرانه به خانه باز گشته ايد ، Notebook  تان در كيف تان قرار دارد Personal Digital Assistant خود را به كمر بسته ايد و تلفن همراه تان در جيب جاي دارد.
در سمينار امروز يادداشتهايي را در Notebook خود نوشته ايد ، همين كه به خانه مي رسيد و از كنار چاپگر جوهر افشان خود عبور مي كنيد Notebook ، چاپگر را پيدا مي كند و به طور خودكار يادداشتهاي سمينار را به چاپگر ارسال مي كند و آنها روي كاغذ چاپ مي شوند . درهمين حال ، PDA شما كامپيوتر روميزي را تشخيص مي دهد و درخواست مي كند كه دفتر تلفن و برنامه روزانه شما Update  شود. هم چنين همه پيامهاي ايميلي را كه ارجهيت آنها را تعيين كرده ايد درخواست مي كند . همه اين كارها در زماني رخ مي دهد كه كت خود را در مي آوريد و براي نوشيدن يك نوشابه به طرف يخچال مي رويد . در عرض چند دقيقه ، تلفن همراه شما بوق مي زند تا به شما اطلاع دهد كه عمليات چاپ يادداشتها تمام شده است . به طرف چاپگر رفته و يادداشتها را مي خوانيد بلافاصله پس از آن PDA شما بوق مي زند تا به شما بگويد كه دفترچه تلفن و برنامه روزانه شما را Update كرده است و شما ايميل جديد داريد .
صنعت IT در جهان از سال ۲۰۰۰ به بعد تحولات بسيارى را به خود ديده است. هر روزه مردم با يك تكنولوژى جديد روبه رو مى شوند و دنياى پيچيده و پيشرفته امروزى مردم را وادار به حركت مى كند. اما سرعت اين حركت به قدرى زياد است كه حتى متخصصين IT را هم به تعجب واداشته است. با ايجاد هر تكنولوژى مردم مشتاق شده تا با آن آشنا شوند ولى بلافاصله تكنولوژى پيشرفته ديگرى متولد مى شود. يكى از اين تكنولوژى ها، Bluetooth است كه  اين تكنولوژى در تمام قطعات، وسائل الكترونيكى و ارتباطى كاربرد دارد و استفاده از آن تنها به شبكه ها و اينترنت مربوط نمى شود، به طورى كه امروزه حتى موس و كى بورد Bluetooth هم به بازار آمده است.
 اكثر كارشناسان و متخصصين كامپيوتر و شبكه اعتقاد دارند كه سال ۲۰۰۴، سال پيشرفت هر چه بيشتر اين تكنولوژى بود. تجهيزات مجهز به اين تكنولوژى در كنار هم شبكه اى خانگى به نام  Personal Area Network (PAN)  را ايجاد مى كنند. دستگاه هائي كه از تكنولوژي فوق حمايت مي نمايند ، مي توانند با يكديگر  و در يك مسافت مشخص شده و محدود  ارتباط برقرار نمايند .
بلوتوث چيست ؟
Bluetooth  نام يك فن آوري نسبتا جديد درمورد شبكه هاي شخصي بدون سيم مي باشد .
 Bluetooth مي تواند براي كساني كه از سيم هاي طويل و دنباله دار بيزارند، روش مناسبي باشد .اين كار به كمك استفاده از يك ارتباط مبتني بر امواج راديويي صورت مي گيرد كه به كمك آن مي توان وسايل مختلف را بدون سيم به بكديگر متصل نمود.
در آينده اين فن آوري به عنوان استانداردي در دهها ميليون تلفن همراه ، PC, Laptop  و هر گونه ديگري از وسايل الكترونيكي در خواهد آمد .
كاربرد:
headset شمابراي اتصال به تلفن همراه ديگر به سيم نيازي ندارد و ياLaptop  شما به سادگي مي تواند اطلاعاتش را به چاپگري كه در اتاق مجاور قرار دارد بفرستد . دستگاه مايكروويو منزلتان مي تواند پيغامي را به تلفن همراه شما بفرستد و شما را از اماده شدن غذا با خبر سازد و يامي توانيد از طريق تلفن همراه بسته بودن اتومبيلتان را كنترل كنيد ويا دهها مورد و كاربرد ديگر .
 Bluetoothاز كجا آمد ؟
شايد جالب باشد تا از تاريخچه نام Bluetooth هم اطلاع داشته باشيم. اين نام از نام يك پادشاه دانماركى به نام Harald Blaatand گرفته شده است. (شاهِ هارالد در دوره حكومت خود كه يك وايكينگ بود) كلمه Blaatand پس از انتقال به زبان انگليسى به شكل Bluetooth تلفظ شد كه به معنى دندان آبى است. اين پادشاه كه بين سال هاى ۹۴۰ تا ۹۸۶ مى زيست، توانست دانمارك ، نروژ وسوئد جنوبي را كه در جنگ هاى مذهبى با هم مشكل پيدا كرده بودند متحد كند و اين كار به او شهرت يك پادشاه ماهر در ارتباط و مذاكره را در تاريخ داد . در واقع تكنولوژى Bluetooth هم بر پايه اتحاد يكپارچه سيستم هاى كامپيوتر در قالبى بدون سيستم تاكيد دارد كه نماد كار و تلاش پادشاه دانماركى است. ايده اصلى ايجاد اين سيستم در سال ۱۹۹۴ توسط شركت موبايل Ericsson (كه يك شركت سوئدي ارتباطات راه دور است) ارائه شد. كار مهندسي در سال 1995 شروع شد و فكر اوليه به فراتر از تلفنهاي همراه و گوشي هاي آنها توسعه يافت تا شامل همه انواع وسايل همراه شود ،  اين شركت به دنبال يك سيستم ارتباطى بين وسايل الكترونيكى مختلف بودند تا قادر به هماهنگى و سازگارى با هم باشند.
اريكسون مي دانست كه اگر فقط يك شركت اين استاندارد ها را حمايت كند هرگز موفق نخواهد شد. در سال1998، اريكسون يك موافقت نامه با Intel ، Nokia، IBM و Toshiba و مايكروسافت امضا كرد و گروه Bluetooth SIG (Special Interest Group)  را به وجود آورد . هدف اين گروه نظارت بر پيشرفت بلوتوث و عمومي ساختن آن بود .
هارالدعلاقه زيادي به خوردن قره قروط داشت، بنابراين رنگ دندانهاي او تغييركرده بود (دندان آبي)
بلوتوث چگونه كار مي كند ؟
انتقال صدا، تصوير و هر نوع Data هستند. تلفن هاى بى سيم، موبايل، ماهواره ها، اداره تلويزيون و غيره جزء وسايلى هستند كه ارتباط خود را از طريق اين امواج فراهم مى كنند. حتى دزدگير اتومبيل شما هم از طريق امواج راديويى كنترل مى شود.
در خصوصيات بلوتوث يك ارتباط راديويي با برد كوتاه تعريف شده است . اين استاندارد هم چنين يك برد متوسط 100 متري را تعريف كرده است ، اما به ندرت به كار مي رود ، چون به توان التريكي و هزينه بيشتري نياز دارد .
يكي از جالب ترين نكات درباره اين استاندارد روشي است كه وسايل مجهز به تراشه هاي بلوتوث به طور خودكار يكديگر را تشخيص مي دهند ، ارتباط برقرار مي كنند و داده ها را به دستور شما يا بدون دخالت شما انتقال مي دهند .
هر وسيله بلوتوث حاوي يك تراشه فرستنده / گيرنده (فرستنده اين فركانس ها كه Transmitter نام دارد امواج مورد نظر را در يك فركانس خاص ارسال مى كند و دستگاه گيرنده در همان طول موج اقدام به دريافت اطلاعات مى كند .) مربعي 4 سانتيمتري است كه در باند فركانس راديويي  Industrial Scientific  Medical  (ISM)  يا صنعتي ، علمي ، پزشكي در باند  ۴۰/۲ تا ۴۸/۲ گيگاهرتز عمل کرده و در هر ثانيه 1600 بار سيگنالهايش را تغيير مي دهد و اگر تداخلي از طريق وسايل ديگر موجود در منزل بوجود آيد ،مخابره متوقف نشده و فقط سرعت آن كاهش مي يابد .

شرح    خصوصيت
انتشار امواج با تکنيک پرش فرکانس (FSHH)    لايه ي فيزيکي
40/2 GHz – 48/2 GHz    باند مورد استفاده
hop/sec 1600    سرعت پرش فرکانس
Mbps 1    سرعت انتقال داده
10 تا 110 متر    حداکثر برد
جدول 1 – مشخصات شبکه بلوتوث
 سازندگان و طراحان اين فركانس را بدين لحاظ انتخاب كردند كه در سراسر جهان به رايگان در دسترس است و محدوديتهاي داشتن مجوز را ندارند .
باند ISM به 79 كانال تقسيم مي شود كه هر كدام پهناي باند يك مگاهرتزي دارند. بلوتوث از لحاظ نظري پهناي باند يك مگابايت در ثانيه را دارد ، كه سرعتي نزديك به 723 كيلوبيت در ثانيه است. اين سرعت خيلي بالا نيست ، اما براي انتقال داده ها بين وسايل دستي و دسترسي به اينترنت كاملاً كافي است . Bluetoothاز امواج راديويي چندسويه اي استفاده مي كند كه از بين ديوار و موانع غير فلزي نيز عبور مي كند.
اين فن آوري از يک بازه کوتاه امواج راديويي براي ارتباط داخلي بين يک شبکه کوچک بي‌سيم استفاده مي‌کند. بلوتوث همچنين مي‌تواند به عنوان پلي بين شبکه‌هاي موجود بکار رود. در واقع اصلي‌ترين هدفي که بلوتوث دنبال مي‌کند امکان برقراري ارتباط بين ابزارهاي کاملاً متفاوت است.
بلوتوث يک شبکه تک کاره  است يعني از هيچ نقطه دسترسي براي ارتباط بين نودها استفاده نمي‌شود و تمام نودها مشتري هستند. با اين حال همواره يک رابطه  Master-Slave  بين نودها وجود دارد. اين نوع ارتباط بين نودها يک Piconet   را شکل مي‌دهد. در هر پيکونت تا 8 وسيله مي‌توانند شرکت داشته باشد که يکي از آنها مستر و بقيه اسليو مي‌شوند يک اسليو در يک پيکونت مي‌تواند نقش مستر را در پيکونت ديگري بازي کند به اين ترتيب زنجيره‌اي از پيکونت‌ها به وجود مي‌آيد که به آن يک   Scatternet  مي‌گويند.
حداکثر ميزان فاصله بين دستگاهها بستگي به کلاس شبکه برپاشده دارد که کلاس نيز به نوبه خود بستگي به ميزان توان دستگاهها دارد جدول 2 مشخصات اين کلاسها را نشان مي‌دهد.
برد شبکه    توان دستگاه    کلاس
بيش از 110 متر      100mW    کلاس 1
بيش از 10 متر    10  mW    کلاس 2
کمتر از 10 متر    1  mW    کلاس 3
جدول 2- مشخصات اين کلاسها
مؤلفه ‌هاي امنيتي در بلوتوث
1- بلوتوث از پروتکلهاي تشخيص هويت ، احراز صلاحيت و رمز‌نگاري ؛ مدهاي امنيت از جمله امنيت در سطح پيوند ؛ کنترل دسترسي جداگانه براي دستگاهها و سرويس‌ها؛ و استفاده از انواع شناسه بستگي به نوع دستگاه، حمايت مي‌کند.امنيت در سطح پيوند تکنيک‌هايي را براي ساختن يک لايه پيوند امن فراهم مي‌کند. در اين تکنيکها با رمزنگاري و تشخيص هويت در سطح پيوند، پيوند امني بين دستگاههاي بلوتوث فراهم مي‌شود. رمزنگاري و احراز هويت در بلوتوث براساس يک کليد پيوندي صورت مي‌گيرد که بين هر دو دستگاه مرتبط با هم وجود دارد. براي توليد اين کليد اولين باري که دو دستگاه در صدد ارتباط با يکديگر بر مي‌آيند، متد Pairing فراخوانده مي‌شود که توسط آن دو دستگاه هويت يکديگر را احراز کرده و يک کليد مشترک براي برقراري پيوند ايجاد مي‌نمايند.
2- همچنين دستگاهها براي ارتباط با هم از يک عدد هويت شخصي در زمان مقداردهي اوليه ارتباط استفاده مي‌کنند. اين عدد در واقع مانند يک رمز عبور براي ارتباط با يک دستگاه بلوتوث عمل مي‌کند.
3- علاوه بر اين همان طور که قبلا گفته شد ، بلوتوث از تکنيکي به نام برش فرکانس استفاده مي‌کند. در اين روش فرکانس ارتباطي بين دو دستگاه براساس الگوس توافقي بين خودشان در محدوده فرکانس مجاز 1600 بار در ثانيه، عوض مي‌شود تا علاوه بر اينکه نويز کمتري در ارتباطات ايجاد شود دست يافتن به داده واقعي رد و بدل شده بين دو دستگاه براي هکرها هم دشوار شود.
بلوتوث ابتدا در آمريكا مورد توجه قرار نگرفت ولي بتدريج متداول شد،بلوتوث در نوت بوك ها و PDA مخصوص در تلفن هاي همراه اين امكان را مي دهد كه بدون سيم حجم كوچكي از اطلاعات را در فاصله كوتاهي رد و بدل كند، بلوتوث در حال رقابت با يك فن آوري بيسيم جديد به اسم Ultra widedand يا Uwb است،كه Data را با سرعت 980 مگابايت حمل مي كند در حالي كه بلوتوث سرعتي با 721 كيلو بايت در ثانيه دارد.


تهديدات امنيتي مرتبط با فن آوري Bluetooth
 Bluetooth همانند بسياري از تكنولوژي هاي ديگر مي تواند تهديدات امنيتي خاص خود را براي استفاده كننده به دنبال داشته باشد. با رعايت نكات ايمني و بكارگيري پتانسل هاي خاصي نظير "تائيد" و يا "رمزنگاري" مي توان يك محيط ايمن ارتباطي را ايجاد كه داراي شرايط ايمني مساعدي باشد . متاسفانه تعداد زيادي از دستگاه هائي كه از Bluetooth استفاده مي نمايند از كدهاي عددي كوچك ( موسوم به Pin code ) در مقابل رمزهاي عبور استفاده مي نمايند و همين موضوع مي تواند مسائل و مشكلات امنيتي خاص خود را به دنبال داشته باشد .
در صورتي كه افراد غير مجاز قادر به تشخيص و رديابي يك دستگاه Bluetooth گردند ، مي توانند اقدام به ارسال پيام هاي ناخواسته نموده و يا حتي عملا" امكان استفاده از دستگاه bluetooth را غير ممكن نمايند . يك مهاجم مي تواند با استفاده از مكانيزم هاي موجود به اطلاعات موجود بر روي دستگاه مورد نظر دستيابي و حتي به آنان آسيب رساند . bluesnarfing  نمونه اي در اين زمينه است كه مهاجمان با استفاده از يك اتصال Bluetooth مي توانند اطلاعات موجود بر روي يك دستگاه مجهز به تكنولوژي Bluetooth را سرقت نمايند . ويروس ها و ساير كدهاي مخرب نيز مي توانند از فن آوري Bluetooth براي آلودگي دستگاه مورد نظر استفاده نمايند .
 حفاظت در مقابل تهديدات 
براي حفاظت در مقابل تهديدات مرتبط با فن آوري Bluetooth موارد زير پيشنهاد مي گردد :
     غير فعال كردن Bluetooth در زماني كه از آن استفاده نمي گردد : صرفا" در مواردي كه قصد ارسال اطلاعات از يك دستگاه به دستگاه ديگر وجود دارد ، مي بايست پتانسيل Bluetooth فعال گردد و از فعال نمودن آن در ساير موارد اجتناب گردد . با غير فعال شدن پتانسل فوق، امكان دستيابي افراد غيرمجاز به دستگاه مورد نظر سلب مي گردد .
    استفاده از Bluetooth در: hidden mod در صورتي كه Bluetooth فعال شده است ، اطمينان نمائيد كه در hidden mode و نه discoverable mode پيكربندي شده است . با پيكربندي دستگاه مورد نظر در hidden mode ، ساير دستگاه ها قادر به شناسائي دستگاه مورد نظر نخواهند بود . اين موضوع باعث نمي گردد كه دستگاه هاي Bluetooth قادر به برقراري ارتباط با يكديگر نباشند . در چنين مواردي مي توان دستگاه ها را "pair" نمود . بدين ترتيب آنان مي توانند حتي در hidden mode نيز با يكديگر ارتباط برقرار نمايند . با اين كه دستگاه ها ( نظير تلفن هاي موبايل و يا headset ) لازم است در ابتدا در discoverable mode به منظور شناسائي يكديگر پيكربندي گردند ولي در ادامه ( پس از اين كه "paired" شدند ) مي توانند  بدون نياز به شناسائي مجدد اتصال، با يكديگر ارتباط برقرار نمايند .
    دقت لازم در زمان استفاده از Bluetooth : در زمان استفاده از تكنولوژي فوق در يك محيط عمومي و در مواردي كه دستگاه ها pair و در  discoverable mode پيكربندي شده اند ، مي بايست نكات امنيتي را رعايت نمود .در صورت استفاده از دستگاه مورد نظر در يك محيط عمومي ، همواره احتمال شناسائي ارتباط توسط افراد غير مجاز وجود خواهد داشت .
   بررسي تنظيمات امنيتي : اكثر دستگاه ها  ويژگي هاي متعددي را به منظور تامين طيف وسيع خواسته استفاده كنندگان ارائه مي نمايند . فعال نمودن برخي از ويژگي هاي ارائه شده ممكن است شما را در معرض تهديدات بيشتري قرار دهد . در اين رابطه لازم است ويژگي هاي غير ضروري و يا اتصالات Bluetooth ، غير فعال شود . همچنين پيشنهاد مي شود تنظيمات دستگاه مورد نظر خصوصا" مقادير درنظر گرفته شده در ارتباط با سيستم امنيتي دستگاه مورد نظر به دقت بررسي گردد . سعي نمائيد صرفا" گزينه هائي را فعال نمائيد كه ضمن تامين خواسته هاي مورد نظر ، مشكلات و تهديدات امنيتي خاصي را به دنبال نداشته باشند  .
    استفاده از پتانسل هاي امنيتي پيش بيني شده در دستگاه  : قبل از استفاده دستگاه Bluetooth ،  مي بايست امكانات امنيتي ارائه شده همراه دستگاه بررسي و با آگاهي كامل از آنان استفاده گردد .  ويژگي هائي نظير تائيد و رمزنگاري نمونه هائي در اين زمينه مي باشد .

مزاياى Bluetooth
عوامل بسيارى موجب شده تا شركت ها و موسسات ارتباطى به دنبال استفاده از Bluetooth باشند. يكى از اين عوامل محدوديت در انتقال Data از طريق سيم است. دستگاه هايى كه با سيم كار مى كنند از طريق رابط هاى سريال يا پارلل و يا USB به كامپيوتر متصل مى شوند. اگر از ارتباط سريال استفاده شود در هر سيكل زمانى يك بيت ارسال مى شود و ارتباط پارلل در هر سيكل ۸ تا ۱۶ بيت را ارسال مى نمايد. اين مقادير در دنياى ارتباطات پرسرعت امروزى بسيار كم است. تا چندى پيش در مقام كشورهاى پيشرفته براى ارتباط اينترنت به طور كامل از ارتباطات سيمى و تكنولوژى هايى چون ISON و DSL استفاده مى شد. البته اين سيستم ها هنوز هم جزء پرطرفدارترين و كاربردى ترين وسايل ارتباطى در جهان هستند. بگذريم كه در كشور ما هنوز به طور كامل از اين سيستم ها استفاده نمى شود و همچنان سيستم قديمى و بسيار ضعيف Dial up مورد استفاده قرار مى گيرد.
به لطف تكنولوژى جديد Bluetooth كشورهايى چون آمريكا و برخى كشورهاى اروپايى كه در زمينه تكنولوژى حرف اول را در دنيا مى زنند به سمت استفاده از ارتباطات بى سيم بين شبكه ها و اينترنت حركت مى كنند كه علاوه بر سرعت زياد، كيفيت بسيار خوبى را در اختيار كاربرانش قرار مى دهد. از ديگر مشكلاتى كه متخصصين بخش ارتباط با آن سروكار داشتند عدم وجود يك استاندارد مشخص و ثابت براى ارتباط دستگاه هاى مختلف با يكديگر بود. تا پيش از اين هر شركت دستگاه هاى خود را براساس استانداردهاى ارتباطى خود توليد مى كرد و به همين خاطر اغلب آنها براى ارتباط با دستگاه هايى از همان نوع ولى متعلق به يك كمپانى ديگر دچار مشكل مى شدند زيرا پروتكل ثابتى وجود نداشت. حال اين مشكل توسط استاندارد Bluetooth به راحتى قابل حل است. قبل از مطرح شدن مسئله استفاده از Bluetooth متخصصان اعتقاد داشتند كه در ارتباطات نزديك از اشعه مادون قرمز استفاده شود.
مثلاً در كنترل از راه دور تلويزيون از اين سيستم استفاده مى شود. تكنولوژى مادون قرمز IrDA نام دارد و مخفف Infrared Data Association است. در عمل ثابت شده كه استفاده از اين استاندارد قابل اطمينان است و هزينه بسيار كمى به خود اختصاص مى دهد. ولى با اين وجود معايبى نيز دارد. اولين مشكل حركت نور در خط راست است. فرستنده مادون قرمز و گيرنده آن مى بايست در مقابل هم قرار بگيرند تا ارسال اطلاعات صورت گيرد، در غير اين صورت و وجود داشتن مانعى در بين راه، انتقال اطلاعات به درستى صورت نمى گيرد. يكى ديگر از مشكلات مادون قرمز اصطلاح «يك به يك» است. به اين معنى كه شما فقط مى توانيد اطلاعات را از يك دستگاه تنها به يك دستگاه ديگر ارسال كنيد و در يك لحظه قادر به ارسال اطلاعات از يك دستگاه به چند دستگاه نخواهيد بود اما هر دو مشكل IrDA از طريق Bluetooth قابل رفع است. يكى ديگر از دلايل استفاده از تراشه هاى Bluetooth قيمت بسيار مناسب آن است.
 قيمت اين تراشه ها عملاً ۱۵ تا ۳۰ دلار است كه با توجه به كارايى بسيار خوب، اين قيمت كاملاً مناسب به نظر مى رسد.
سرعت انتقال اطلاعات در استاندارد Bluetooth بستگى به نوع سيستم ارتباطى دارد. مثلاً اگر از ارتباط همزمان يا Synchronous استفاده شود نرخ انتقال اطلاعات ۴۲۳ كيلوبايت در ثانيه خواهد بود.  در اين نوع ارتباط دستگاه فرستنده و گيرنده به طور همزمان قادر به دريافت و ارسال اطلاعات هستند. در نوع ديگر ارتباط كه ارتباط غيرهمزمان يا Asynchronous نام دارد نرخ انتقال اطلاعات ۷۲۱ كيلوبايت در ثانيه خواهد بود. البته با وجود سرعت بيشتر اين ارتباط نسبت به ارتباط همزمان، قابليت ارسال و دريافت در يك زمان را ندارد. البته تكنولوژى هاى مانند Wi-Fi كه بر پايه Bluetooth است برد موثر و نرخ انتقال اطلاعات بيشتر مى شود. Bluetooth از سيستم بسيار حساسى نيز برخوردار است و از اين لحاظ با استفاده از آن احتمال تداخل بين دستگاه هاى مجهز به امواج راديويى به حداقل خود مى رسد و حتى در صورت بروز تداخل در ارتباط بلافاصله اطلاعات از بين رفته مجدداً به طور خودكار براى دستگاه گيرنده ارسال خواهد شد. حال اين تصور به وجود مى آيد كه با وجود چندين دستگاه مجهز به اين تكنولوژى در يك اتاق چگونه آنها روى يك فركانس مشخص و بدون تداخل با يكديگر به تبادل اطلاعات مى پردازند.
براى جلوگيرى از تداخل اطلاعات Bluetooth از تكنيكى به نام Spread Spectrum Frequency استفاده مى كند و اين تكنيك به دستگاه ها اجازه مى دهد كه در يك محدوده فركانسى مشخص شده به صورت خودكار تغيير فركانس داشته باشند و در صورت ايجاد يك ارتباط جديد يك كانال آزاد را به آن ارتباط اختصاص دهد. مثلاً يك دستگاه كامپيوتر در حال ارتباط با پرينتر از طريق فركانس 2.47 GHZ باشد در همين زمان موبايل قصد ارتباط با اسكنر را دارد. با استفاده از تكنيكى كه ذكر شد به طور خودكار فركانس اشغال شده توسط كامپيوتر و پرينتر شناسايى شده و ارتباط موبايل و اسكنر به روى يك فركانس جديد برقرار مى شود.
 Wi-Fi چيست ؟
 اين استاندارد از زيرمجموعه Bluetooth است و تحت آن ارتباطى با قدرتى بيشتر از خود Bluetooth ايجاد خواهد شد. ارتباط Wi-Fi كه مخفف Wireless Fidelity  است بيشتر بر پايه ارتباط شبكه اينترنت به صورت بى سيم تاكيد مى كند و همين امر باعث محبوبيت بسيار زياد آن شده است با استفاده از اين تكنولوژى به راحتى در مسافرت، هواپيما و يا هتل مى توان از طريق Laptop به اينترنت متصل شد. Wi-Fi كه همان استاندارد IEEE802.11 است در مدل هاى 802.11a و 11،802b   مورد استفاده قرار مى گيرد و استاندارد اصلى آن IEEE802.11b  است. در اين مدل حداكثر سرعت انتقال اطلاعات Mbps ۱۱ است و از فركانس راديويى ۴/۲ گيگاهرتز استفاده مى كند. براى سرعت بخشيدن به اين استاندارد مدل ديگرى نيز به نام 802.11 b+ ايجاد شده كه سرعت انتقال را تا mbps ۲۲ افزايش مى دهد. در مدل 802.11a  سرعت اطلاعات حدود mbps 54 است و از فركانس GHz ۵۰ استفاده مى شود. به طور حتم اين مدل در آينده اى نه چندان دور جاى 802.11 b را خواهد گرفت. براى استفاده از اين سيستم ايستگاه هايى به نام Access point در مناطق مختلف و به فواصل چند صد مترى قرار مى گيرد. اين ايستگاه ها امواج راديويى را در هوا منتشر مى كنند و هر كامپيوترى كه به Wi-Fi مجهز باشد و در محدوده اين ايستگاه ها قرار داشته باشد قادر به استفاده از اينترنت است و كاربران با قرار دادن يك كارت سخت افزارى IEEE802.11b و يا وصل كردن يك دستگاه Wi-Fi اكسترنال از طريق USB به كامپيوتر خود قادر به استفاده از اين سيستم هستند. قيمت اينترنت در اين سيستم بسيار مناسب است. مثلاً در كشور آمريكا يك Account نامحدود يك ماهه با اين سرويس به مبلغ ۲۰ تا ۳۰ دلار در اختيار كاربران قرار مى گيرد. از نظر برد موثر هم حداكثر تا ۱۵۰ متر اطراف Access Point  مورد پوشش قرار مى گيرد. در اين حالت سرعت انتقال ارتباط1 mbps است. البته هر چقدر فاصله كاربر با ايستگاه اصلى كمتر از ۱۵۰ متر باشد سرعت انتقال اطلاعات بيشتر خواهد شد. مثلاً سرعت انتقال اطلاعات در فاصله ۱۰۰ مترى 5.5 mbps ، در فاصله ۸۰ مترى mbps ۸ و در فاصله ۵۰ مترى و كمتر از آن mbps ۱۱ است.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان