میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود مقاله محیط توسعه ویژوال بیسیک 2005


کد محصول : 10001086 نوع فایل : word تعداد صفحات : 55 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 962

فهرست مطالب و صفحات نخست


محیط توسعه ویژوال بیسیک 2005

در ابتدا جالب است بدانید که برای برنامه نویسی به زبان ویژوال بیسیک ، به برنامه ی ویژوال بیسیک 2005 نیازی ندارید شما می توانید برنامه های خود را با یک ویرایشگر متنی مانند Note pad نیز بنویسید اما برنامه های ویژوال بیسیک معمولاً طولانی هستند و نوشتن آنها با Note pad زمان زیادی را صرف میکند. راه بهتر برای انجام این کار استفاده از محیط توسعه مجتمع ویژوال استودیو است که به عنوان IDE نیز شناخته میشود IDE ویژوال استودیو امکانات بسیار زیادی را در اختیار شما قرار میدهد که مسلماً با استفاده از ویرایش گر های متنی به آنها دسترسی نخواهید داشت. برای مثال این محیط میتواند درستی کد های نوشته شده را بررسی کند، قسمت های تمام شده از برنامه را به صورت بصری نمایش دهد، خطاهای موجود در برنامه را تشخیص دهد و ...
صفحه profile setup:
IDE محیطی است شامل یک سری ابزار که موجب سهولت کار توسعه و طراحی نرم افزار میشود. ویژوال استودیو 2005 را به صورت زیر اجرا کنید.
به منوی استارت بروید All program را انتخاب کنید سپس از زیر منوی Microsoft visual studio 2005 گزینه‌ی  Microsoft visual studio 2005 را انتخاب کنید صفحه آغازین ویژوال استودیو نمایش داده میشود و بعد از آن پنجره Choose default environment setting را خواهید دید از لیست ظاهر شده گزینه‌ي Visual basic development setting را انتخاب کرده و روی Start visual studio کلیک کنید محیط توسعه مایکروسافت نمایش داده میشود.
منو
همان طور که می دانید منو ها و نوار ابزار ها در این برنامه نیز تفاوت چندانی با برنامه های دیگر مایکروسافت از قبیل word یا Excel ندارد.
نوار منوی Visual studio 2005 به صورت پویا است یعنی بر حسب کاری که می خواهید انجام دهید یک سری از گزینه ها به منو اضافه شده و یا از آن حذف میشوند. وقتی فقط محیط IDE خالی را در مقابل خود دارید، منوی ویژوال استودیو شامل گزینه های Community, window, test, tools, data, view, edit, file و منوی help است. اما هنگامی که کار بر روی یک پروژه را شروع کنید منوی کامل ویژوال استودیو 2005 همانند شکل زیر نمایش داده خواهد شد.
File   edit  view project  build  debug  data  format tools test  window community  help
برای آشنایی اولیه، شرح مختصری از عملکرد هر یک از منو ها آورده شده است.
File-:
همه برنامه های ویندوزی یک منوی فایل دارند. در این منو حداقل چیزی که پیدا میشود راهی برای خارج شدن از برنامه است. البته در منوی File این برنامه، گزینه های بیشتری مثل باز کردن، بستن یا ذخیره کردن یک فایل خاص و یا تمام پروژه هم وجود دارد.
Edit-:
این منو هم مثل برنامه های دیگر شامل گزینه هایی است که انتظار آن را دارید: Delete , paste , copy, cut, redo, undo.
 
View-:
به شما اجازه میدهد تا به سرعت به پنجره های موجود در IDE مثل solution explorer پنجره properties پنجره toolbar, output و .. دسترسی داشته باشید.
Project-:
به شما اجازه میدهد تا فایل های مختلف از قبیل فرم های جدید و یا کلاس ها را به برنامه ی خود اضافه کنید.
Build-:
این منو زمانی مفید خواهد بود که برنامه ی خود را تمام کنید و بخواهید که آن را بدون استفاده از محیط ویژوال بیسیک اجرا کنید (از طریق منوی استارت مثل همه برنامه های ویندوزی دیگر از قبیل Word و یا Excel
Debug-:
این منو به شما اجازه میدهد تا برنامه خودتان را در داخل محیط ویژوال استودیو خط به خط اجرا کنید. همچنین از طریق این منو به دیباگر ویژوال استودیو 2005 نیز دسترسی خواهید داشت. به وسیله دیباگرمیتوانید عملکرد کد خود را هنگام اجرای برنامه خط به خط بررسی کرده و مشکلات آن را متوجه شوید.
Data-:
این منو به شما اجازه میدهد تا از اطلاعات به دست آمده از یک بانک اطلاعاتی استفاده کنید. البته این منو زمانی نمایش داده میشود که در حال کار بر روی قسمت های بصری برنامه خود باشید (در پنجره اصلی ویژوال استودیو، قسمت Design فعال باشد) نه زمانی که در حال نوشتن کد هستید.
Format-:
این منو نیز فقط زمانی که در حال کار با قسمت های بصری برنامه هستید نمایش داده میشود. به وسیله گزینه های این منو میتوانید طریقه قرار گرفتن اشیای موجود در فرم برنامه (از قبیل Text box ها، دکمه ها و ...) را کنترل کنید.
Tools-:
در این قسمت میتوانید محیط IDE ویژوال استودیو 2005 را کنترل و یا تنظیم کنید همچنین لینکی به برنامه های اضافی نصب شده در کنار ویژوال استودیو نیز در این قسمت وجود دارد.
Test-:
منوی Test به شما اجازه میدهد برنامه هایی ایجاد کنید تا به وسیله آن بتوانید بعد از اتمام یک برنامه، قسمت های مختلف آن را از نظر کارایی و یا عملکرد بررسی کنید.
Window-:
این منو در همه برنامه هایی که امکان باز کردن بیش از یک پنجره در هر لحظه را به کاربر میدهند مثل word و یا Excel نیز وجود دارد. گزینه های موجود در این منو به شما اجازه میدهند که در بین پنجره های موجود در IDE جابجا شوید. نام پنجره هایی که در هر لحظه در محیط ویژوال استودیو باز هستند در پایین نوار ابزار نمایش داده میشوند که با کلیک کردن روی هر کدام از آنها، پنجره مربوطه نمایش داده میشود.
Community-:
این منو، دسترسی به منابع برنامه نویسی، مکان هایی برای پرسیدن سوالات و نیز جستجو بین نمونه کد ها را در اینترنت فراهم می کند.
Help-
منوی Help به شما اجازه دسترسی به مستندات ویژوال استودیو 2005  را میدهد راههای زیادی برای دسترسی به این اطلاعات وجود دارند. این منو همچنین دارای گزینه های برای وصل شدن به وب سایت مایکروسافت، دریافت آخرین نسخه های به روز رسانی و همچنین گزارش دادن مشکلات برنامه است.

نوار ابزار ها
نوار ابزار های زیادی در IDE ویژوال استودیو وجود دارند مانند Text editor , image editor, formatting برای حذف و یا اضافه نمودن این نوار ابزارها میتوانید از گزینه Toolbars در منوی view استفاده کنید هر کدام از این نوار ابزارها، دسترسی سریع شما را به یک دستور پر کاربرد فراهم میکند. بدین صورت مجبور نخواهید بود که هر بار برای اجرای آن دستور منو ها را زیر و رو کنید. برای مثال، گزینه یProject new  File از نوار منو به وسیله قسمت چپ ترین ایکن در نوار ابزار پیش فرض که نوار ابزار استاندارد نامیده میشود نیز قابل دسترسی است.
نوار ابزار استاندارد به چند بخش که شامل گزینه های مرتبط به هم هستند تقسیم شده است هر بخش به وسیله یک خط عمودی از بخش های دیگر تفکیک شده است. پنج آیکن اول، شامل کارهای عمومی برروی فایل و یا پروژه هستند که از طریق منوی File و یا منوی project قابل دسترسی اند مانند باز کردن فایل و یا ذخیره کردن فایل ها.
گروه بعدی آیکن ها، برای ویرایش استفاده میشود (Paste, copy, cut) گروه بعدی نیز برای لغو کردن آخرین عمل انجام شده، دوباره انجام دادن آن و یا جابجا شدن بین کد ها است.
گروه چهارم از آیکن ها به شما اجازه میدهد اجرای برنامه خود را شروع کنید. در این قسمت همچنین میتوانید پیکر بندی برنامه تان را مشخص کرده و یا نحوه اجرای آن را تعیین کنید.
در بخش بعدی میتوانید متن خاصی را در بین کد های فایلی در بین مستندات برنامه و یا در بین کل پروژه جستجو کنید.
گروه آخر از آیکن ها دسترسی سریع شما را به قسمت های مختلف ویژوال استودیو مانند Solution explorer پنجره start page, object browser, toolbox و یا صفحات دیگر فراهم می کند اگر هر کدام از این پنجره ها بسته شده باشد، با کلیک بر روی آیکن در این قسمت، پنجره مورد نظر نمایش داده خواهد شد.
نکته: اگر فراموش کردید که هر آیکن چه کاری انجام میدهد، اشاره گر ماوس خود را برای چند لحظه بر روی آن نگه دارید، به این ترتیب کادری ظاهر شده و نام آیکن مورد نظر را نمایش میدهد.
برای دیدن بقیه پنجره های ویژوال استودیو میتوانید از منوی View پنجره مورد نظر تان را انتخاب کنید اما بیشتر آنها در حال حاضر خالی هستند و نمیتوان عملکرد آنها را فهمید.
بهترین راه فهمیدن کاربرد این قسمت ها کار کردن با IDE و استفاده از این قسمت ها در طول نوشتن کد برای یک برنامه میباشد.

ایجاد یک برنامه ساده.
یک برنامه کاملاً ساده به نام Hellouser خواهیم ساخت که در آن کاربر میتواند نام خود را در یک کادر متنی وارد کند. سپس برنامه یک پیغام خوش آمد گویی به کاربر، با نام او نمایش خواهد داد.
ابتدا بر روی دکمه ی new project در نوا رابزار کلیک کنید.
پنجره New project نمایش داده خواهد شد. مطمئن شوید که در قسمت Project type در سمت چپ ، گزینه Visual basic انتخاب شده باشد. سپس در بخش templates در سمت راست گزینه windows applications را انتخاب کنید. در کادر Name کلمه Hllo user را تایپ کنید.
با کلیک کردن روی IDE, Ok ویژوال استودیو یک برنامه ویندوزی خالی برای شما ایجاد میکند. در حال حاضر برنامه ی Hello user فقط دارای یک پنجره ویندوزی خالی است که یک فرم ویندوزی (یا به اختصار یک فرم) نامیده میشود. نام پیش فرض این فرم، form vb است.
نکته: هر زمانی که ویژوال استودیو بخواهد یک فایل جدید را ایجاد کند. چه این فایل در هنگام ساختن پروژه ایجاد شود و چه بعداً به برنامه اضافه شود، نامی به آن فایل اختصاص میدهد که از دو قسمت تشکیل شده است قسمت اول نوع فایل را توصیف میکند و قسمت دوم نیز یک عدد است که مشخص می کند این فایل چندمین فایل از این نوع است.

پنجره ها در IDE ویژوال استودیو 2005
در محیط ویژوال استودیو پنجره های زیادی را مشاهده می کنيد که هر کدام کاربرد خاصی دارند. بهتر است تعدادی از آنها را به اختصار بررسی کنیم یادآوری می شويم که اگر هر یک ازاین پنجره ها در کامپیوتر شما نمایش داده نمیشوند، از سوی View گزینه مربوط به آن را انتخاب کنید تا آن پنجره دیده شود. همچنین اگر از مکان قرارگیری یک پنجره خاصی راضی نیستید با کلیک بر روی نوار عنوان (نوار آبی رنگ بالای پنجره مورد نظر) و کشیدن آن به مکان جدید، جای آن را تغییر دهید، پنجره ها میتوانند درون IDE شناور باشند و یا به یکی از لبه ها وصل شوند لیست زیر عمومی ترین پنجره ها را معرفی میکند:
Server explorer-:
این پنجره دسترسی شما را به سرور های بانک اطلاعاتی که برای برنامه تعریف کرده اید فراهم میکند در این قسمت می توانید اتصالات جدیدی به این سرور ها ایجاد کنید و یا اطلاعات موجود در بانک های اطلاعاتی کنونی را مشاهده کنید.
Toolbox-:
این پنجره شامل کنترل ها و کامپوننت هایی است که میتوانید به برنامه خود اضافه کرده و با استفاده از آن پنجره برنامه ی خود را طراحی کنید. این کنترل ها شامل کنترل های عمومی مانند دکمه ها یا اتصال دهنده های داده ای، کنترل های خریداری شده و یا کنترل هایی است که خودمان طراحی کرده ایم.
Design window-:
اين قسمت بخشي است كه بيشترين فعاليت ها در آن صورت مي گيرد. در اين بخش مي توانيد رابط كاربري برنامه تان را بر روي فرم برنامه طراحي كنيد اين پنجره در بعضي مواقع Designer هم ناميده ميشود.
Solution explorer-:
اين پنجره يك نماي درختي از راه حل شما را نمايش ميدهد. يك راه حل ميتواند شامل چندين پروژه باشد كه هر يك از اين پروژه ها خود نيز ميتوانند شامل فرم ها، كلاس ها، ماژول ها و يا كامپوننت هايي باشند كه يك مسئله خاص را حل ميكند.
Properties-:
پنجره Properties خاصيت هاي قابل تغيير شي انتخاب شده را نمايش ميدهد اگر چه ميتوانيد اين خاصيت ها را از طريق كد تنظيم كنيد اما در بعضي از مواقع تنظيم كردن آنها در زمان طراحي برنامه راحت تر است. دقت كنيم كه خاصيت File name داراي مقدار form 1.vb است اين نام،نام فيزيكي فايل حاوي كد هاي فرم و اطلاعات ظاهري آن است.
 
ساختن پروژه Hello user
ابتدا نام فرم خود را به چيزي تغيير دهيد كه بيشتر معرف برنامه شما باشد براي اين كار روي form 1.vb در solution explorer كليك كنيد. سپس در پنجره properties خاصيت file name را از form 1.vb به Hello user تغيير د اده و Enter را فشار دهيد. بعد از تغيير هر خاصيت در پنجره properties براي اعمال آن بايد كليد Enter را فشار دهيد و يا در جايي خارج از پنجره كليك كنيد. توجه كنيد كه اسم فايل در پنجره Solution explorer هم به Hello user. Vb تغير مي كند.
حالا روي فرمي كه در پنجره ي Design نمايش داده شده است كليك كنيد پنجره properties تغيير كرده و خاصيت هاي form انتخاب شده را نمايش ميدهد (به جاي خاصيت هاي فايل Hello user. Vb كه در قسمت قبلي در حال ‌نمايش آن بود) مشاهده مي كنيد كه خاصيت هاي اين قسمت كاملاً متفاوت با قسمت قبلي است. تفاوتي كه در اين جا و جود دارد به علت دو نگاه متفاوت به يك فايل است. زماني كه نام فرم در Solution explorer انتخاب شده است، خاصيت هاي مربوط به فايل فيزيكي فرم نمايش د اده ميشود اما زماني كه فرم موجود در بخش Designer انتخاب شود، خاصيت هاي منطقي و بصري فرم نمايش داده ميشود.
با استفاده از پنجره Properties ميتوانيد خاصيت هاي يك كنترل را به راحتي تغيير دهيد. خاصيت ها، يك مجموعه ي ويژه ، داخل اشيا هستند. آنها معمولاً رفتار يا ظاهر يك شي را توصيف ميكنند.
در حال حاضر، عنوان اين فرم، form 1 است اين عنوان كاربرد برنامه را مشخص نمي كند. پس ‌آن را تغيير ميدهيم تا بيشتر معرف برنامه باشد. خاصيت Text را در بخش Appearance در پنجره Properties انتخاب كرده و مقدار آن را به Hello from visual basic 2005 تغيير داده، سپس Enter را فشار دهيد. توجه كنيد كه عنوان فرم در بخش Designer برابر با مقداري ميشود كه در كادر مربوطه وارد كرده ايم.
اگر پيدا كردن خاصيت مورد نظرتان از ليست در حالت گروه بندي مشكل است بر روي گزينه AZ در نوار ابزار بالاي پنجره Properties كليك كنيد به اين ترتيب ليست خاصيت ها  به صورت الفبايي مرتب ميشوند بر روي دكمه سبز رنگ در نوار ابزار كليك كنيد تا برنامه اجرا شود. يكي از مزيت هاي Visual basic اين است كه شما ميتوانيد مقدار زيادي از برنامه خودتان را طراحي كنيد بدون اينكه كدي بنويسيد البته براي آنها كد نوشته ميشود. اما اين كد دور از ديد شما است و ويژوال بيسيك آنها را براي شما مي نويسد.
جعبه ابزار
براي دسترسي به جعبه ابزار سه راه وجود دارد:
- از منوي View گزينه Toolbox را انتخاب كنيد.
- از نوار ابزار استاندارد آيكن مربوط به آن را انتخاب كنيد.
كليد هاي Ctrl+Alt+X را فشار دهيد.
به اين ترتيب جعبه ابزار در قسمت چپ IDE نمايش داده ميشود جعبه ابزار شامل كنترل ها و كامپوننت هايي ميشود كه ميتوانيد بر روي فرم خود قرار دهيد. كنترل ها مانند دكمه ها، كادر هاي متني، دكمه هاي راديويي و يا ليست هاي تركيبي ميتوانند از جعبه ابزار انتخاب شوند و روي فرم قرار گيرند براي برنامه Hello user شما فقط از كنترل هاي قسمت Common controls در جعبه ابزار استفاده مي كنيد. كنترل ها ميتوانند به هر ترتيبي كه بخواهيد به فرم اضافه شوند. بنابراين اين مورد كه شما دكمه ها را قبل از كادر هاي متني بر روي فرم قرار دهيد و يا ليبل ها را قبل از دكمه ها رسم كنيد اهميتي ندارد.
 
اضافه كردن كنترل ها به برنامه ي Hello user
اگر برنامه هم اكنون در حال اجرا است ‌آن را متوقف كنيد زيرا بايد تعدادي كنترل به فرم اضافه كنيد بهترين راه براي بستن برنامه كليك كردن روي دكمه‌ي   در سمت راست نوار عنوان است همچنين مي توانيد بر روي مربع آبي رنگ در IDE كليك كنيد. يك كنترل ليبل به فرم اضافه كنيد براي اينكار، در جعبه ابزار روي كنترل label كليك كنيد و آن را تا محل مورد نظرتان بر روي فرم بكشيد و سپس آن را رها كنيد. همچنين براي قراردادن يك كنترل روي فرم ميتوانيد بر روي آيكن آن در جعبه ابزار دو بار كليك كنيد.
اگر كنترل ليبلي كه بر روي فرم قرارداده ايد در مكان مناسبي قرار نگرفته است،‌ مشكلي نيست هنگامي كه كنترل بر روي فرم قرار مي گيرد، ميتوانيد آن را جابجا كنيد و يا اندازه آن را تغيير دهيد براي حركت دادن كنترل روي فرم بر روي ناحيه نقطه چين در فرم كليك كنيد و آن را به مكان مورد نظرتان بكشيد از نظر اندازه هم، كنترل ليبل خود را با متني كه درون آن وارد مي كنيد هم اندازه ميكند. پس خيالتان ميتواند از اين نظر راحت باشد.
بعد از رسم يك كنترل بر روي فرم، حداقل بايد نام و متني كه نمايش ميدهد را اصلاح كنيد با انتخاب كنترل ليبل بر روي فرم مشاهده خواهيد كرد كه پنجره properties در سمت چپ، Designer، خاصيت هاي Label 1 را نمايش ميدهد در پنجره Properties خاصيت Text اين كنترل را به Enter your name تغيير دهيد توجه كنيد كه با فشار كليد Enter و يا كليك در خارج از خاصيت مورد نظر، اندازه ليبل به صورتي تغيير مي كند تا متن شما را در خود جاي دهد. حالا خاصيت Name كنترل را  به LbL name تغيير دهيد.
زير كنترل Label يك كنترل Text box قرار دهيد تا در آن بتوانيد نام را وارد كنيد براي اضافه كردن يك Text box به فرم همانند ليبل عمل كنيد، اما در اين بار به جاي ليبل، كنترل Text box را از جعبه ابزار انتخاب كنيد بعد از اينكه Text box را در جاي خود بر روي فرم قرار داديد با استفاده از پنجره properties خاصيت Name آن را به txt name تغيير دهيد به دستگيره هاي تنظيم اندازه در سمت چپ و راست كنترل توجه كنيد به وسيله آنها ميتوانيد اندازه افقي كنترل را تغيير دهيد. در سمت چپ پايين فرم، به همان صورت كه label و يا Text box را بر روي فرم قرار داديد يك كنترل Button هم اضافه كنيد سپس خاصيت Name آن را به Btn ok و خاصيت Text آن را به &Ok تغيير دهيد.
كاراكتر & كه در خاصيت Text دكمه هاي فرمان استفاده ميشود براي ايجاد شرت كات براي آن دكمه است حرفي كه كاراكتر& قبل از آن قرار مي گيرد به صورت زير خط دار نمايش داده ميشود. به اين ترتيب كاربر مي تواند به جاي كليك كردن با ماوس بر روي دكمه با فشار كليد Alt و حرف مشخص شده كليد مورد نظر را انتخاب كند (در بعضي مواقع، تا كاربر كليد Alt را فشار ندهد، حروف مورد نظر زير خط دار نميشوند) براي مثال در اين جا فشار دادن كليد Alt+o همانند كليك كردن بر روي دكمه Ok است. براي انجام دادن اين كار لازم نيست كه شما كدي را وارد كنيد. حالا دكمه دوم را همانند دكمه اول، با كشيدن از جعبه ابزار و رها كردن بر روي فرم، در گوشه سمت راست پائين فرم قرار دهيد. دقت كنيد، به محض اينكه دكمه مورد نظر را به گوشه سمت راست فرم ببريد يك خط افقي آبي رنگ ظاهر ميشود. اين خط به شما اجازه ميدهد كه مكان كنترل جديد را با كنترل هاي موجود در فرم تراز كنيد، به وسيله اين خط ميتوانيد كنترل هاي جديد را دقيقاً در سمت چپ، راست،‌بالا و پايين يك كنترل خاص قرار دهيد. به وسيله خط آبي كم رنگ كنار كنترل، ميتوانيد يك فاصله خاص را همواره بين لبه فرم خود و لبه كنترل هاي موجود در فرم رعايت كنيد خاصيت Name كنترل جديد را به btn Exit و خاصيت Text آن را به E & xit تغيير دهيد.

نشانه گذاري
احتمالاً متوجه شده ايد كه كنترل هايي كه تا كنون ايجاد كرده ايم، ساختار نام جالبي دارند تمامي آنها داراي يك پيشوند هستند كه نوع كنترل را مشخص مي‌كند اين كار باعث ميشود كه هنگام كد نويسي به راحتي نوع كنترلي كه با آن كار مي كنيد را تشخيص دهيد. مثلاً‌فرض كنيد در برنامه خود يك كنترل داريد كه نام آن Name است بدون هيچ پيشوندي از قبيل lbl يا txt. چطور مي خواهيد تشخيص دهيد كه اين كنترل، يك كادر متني (Text box) است كه نام را از كاربر دريافت مي كند يا يك ليبل كه يك عبارت مربوط به نام را در فرم نمايش ميدهد؟ فرض كنيد در برنامه قبلي كنترل ليبل را1 Name و كنترل Text box را Name 2 نام گذاري مي كرديم به اين ترتيب مسلماً‌ گيج مي شويم. اگر بعد از چند ماه مي خواستيم كد را تغيير دهيم، چطور مي توانستيم كنترل ها را از هم تشخيص دهيد؟
هنگامي كه با چند برنامه نويس به صورت گروهي كار مي كنيد، نگهداري استيل و قالب برنامه به صورت ثابت، اهميت بيشتري پيدا مي كند. يكي از عمومي ترين ساختار هاي نام براي كنترل ها در برنامه نويسي به هر زباني، توسط دكتر چارلز سيموني به وجود آمد. وي قبل از پيوستن به مايكروسافت براي شركت XPARC كار ميكرد. او پيشوند هاي كوتاهي را به وجود آورده بود كه برنامه نويسان با استفاده از آنها مي توانستند به راحتي تشخيص دهند كه هر متغير چه نوع داده اي را نگهداري ميكند به دليل اينكه دكتر سيموني اهل مجارستان بود اين پيشوند ها هم مقداري مانند يك زبان خارجي مي ماندند نام نشانه گذاري مجارستاني بر روي اين سيستم ماند. همچنين به اين دليل كه سيستم معرفي شده براي زبان هاي C و C++ به كار مي رفت، اين سيستم را در ويژوال بيسيك 2005 نشانه گذاري مجارستاني تغيير يافته مي ناميم.
در قسمت زير ليستي از پيشوند ها آمده است.
كنترل                پيشوند
دكمه فرمان (Botton)            Btn
جعبه تركيبي (Combo box)        Cbo
جعبه انتخاب(Check box)        Chk
ليبل (label)                Lbl
جعبه ليست (List box)        lst
منوي اصلي (Menu)            mnu
دكمه راديويي (Radio button)    rdb
جعبه تصوير (Picture box)        pic
جعبه متني (Text box)         txt

ويرايشگر كد
بعد از اينكه فرم Hello user را ايجاد كرده ايد، بايد مقداري كد به آن اضافه كنيد تا كارهاي مورد نظر را برايتان انجام دهد. تا كنون ديده ايد كه اضافه كردن يك كنترل به فرم تا چه حد ساده است. فراهم كردن يك كارايي خاص براي يك كنترل ها به وسيله كد نيز، زياد سخت تر از اضافه كردن كنترل به فرم نيست. براي اضافه كردن كد به كنترل فقط كافي است كه روي آن دوبار كليك كنيد با اين كارف صفحه ويرايشگر كد باز ميشود.
حالا در محيط ويژوال استوديو به دو پنجره code, Design دسترسي داريد براي طراحي ظاهر و رابط كاربري برنامه بايد از قسمت Design و براي نوشتن كد برنامه بايد از قسمت Code استفاده كنيد توجه كنيد كه ويژوال استوديو 2005 براي كد مربوط به يك فرم، يك فايل مجزا ايجاد ميكند. قسمت هاي بصري و قسمت هايي كه به ظاهر فرم مربوط هستند در فايلي به نام Hello user. Designer.vb و کدهاي مربوط به چگونگي عملكرد فرم در Hello user.vb قرار مي گيرند. اين مورد خود يكي از دلايلي است كه موجب راحتي برنامه نويسي با ويژوال بيسيك 2005 ميشود با استفاده از قسمت Design ميتوانيد ظاهر برنامه خود را طراحي كنيد، سپس با استفاده از قسمت code كد مربوط به فرم را بنويسيد.
قسمت مهم ديگر در پنجره مربوط به كد دو جعبه تركيبي است كه در بالاي صفحه كد ميباشد به وسيله اين دو ميتوانيد به سرعت به قسمت هاي مختلف فرم خود دسترسي داشته باشيد اشاره گر ماوس خود را بر روي جعبه تركيبي سمت چپ ببريد و مقداري بر روي آن نگهداريد. راهنمايي ظاهر شده و مي گويد كه اين كادر، مربوط به Types است اگر اين ليست را باز كنيد ليستي از تمامي كلاس هاي موجود در فرم خود مشاهده خواهيد كرد. اگر اشاره گر ماوس خود را بر روي جعبه تركيبي سمت راست ببريد، راهنماي ظاهر شده به شما مي گويد كه اين قسمت مربوط به Members است. اگر اين ليست را باز كنيد نام تمام توابع و زير برنامه هايي كه در كلاس انتخاب شده در سمت چپ قرار دارند را خواهيد بود. اگر فرم جاري محتواي مقدار زيادي كد است، به وسيله اين قسمت مي توانيد به راحتي بين توابع آن جابجا شويد.

اضافه كردن كد به برنامه Hello user:
براي اضافه كردن كد به برنامه، بر روي قسمت Design در پنجره اصلي كليك كند تا بار ديگر قسمت طراحي را ببينيد. سپس روي دكمه ي Ok دو بار كليك كنيد. پنجره ي كد با كدي كه در زير نوشته شده است باز ميشود. اين كد كه به صورت اتوماتيك نوشته شده است، پوسته يا قالب رويداد Click براي كنترل button است.
Private sub btnok- click (Byval sender As system. Object, byval-e As system. Event Args) Hanndles btnok. Click
End sub
در كد بالا كلمات sub و يا Private نمونه اي از كلمات كليدي در ويژوال بيسيك هستند در اصطلاحات برنامه نويسي، كلمات كليدي كلماتي هستند كه به ويژوال بيسيك مي گويند كارهاي خاصي را انجام دهد. مثلاً در اين جا كلمه sub به ويژوال بيسيك مي گويد كه تابع تعريف شده هيچ مقداري را بر نمي‌گرداند. همه كد هايي كه شما در بين خطوط end sub, private sub بنويسيد تابع رويداد مربوط به دكمه Ok را  تشكيل ميدهند.
Message box. Show ("Hello, "& Txt name. text &-"! welcome to visual basic 2005.",-" Hello user message")
End sub
در ويژوال بيسيك يك خط كد،‌ميتوانيد با استفاده از علامت زير خط(_) مشخص كنيد كه دستورات يك خط همچنان ادامه د ارند. البته قبل از اين زير خط بايد يك فاصله (space) وجود داشته باشد. بعد از اينكه كد قسمت قبلي را وارد كرديد مجدداً به قسمت Design برگرديد و روي دكمه Exit دو بار كليك كنيد. كد مشخص شده در زير را در تابع btn exit- click وارد كنيد.
'End the program and close the form me. Close( )
End sub
Me يك كلمه كليدي در ويژوال بيسيك است كه به فرم كنوني اشاره مي كند. دراين جا چون كد هاي نوشته شده مربوط به فرم Hello user است،‌كلمه Me به فرم Hello user اشاره ميكند.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان