میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله آنچه بايد ازآن دفاع شود


کد محصول : 10001263 نوع فایل : word تعداد صفحات : 18 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 968

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d1263

فهرست مطالب و صفحات نخست


آنچه بايد ازآن دفاع شود

درفصل آخر مهمترين سرمايه ها و ارزشهاي مادي و معنوي كه يايد ازآن دفاع شود وبايد در راه حفظ آن جهاد و تلاش كرد را ذكر مي كنيم و توضيح مختصري در رابطه با هريك ارائه مي دهيم . به اميد آنكه مسلمانان در حفظ و حراست آن هوشيار و هميشه آماده دفاع باشند.
بعضي از اين موارد جزء اصول اعتقادي و مقدسات دين ما هستند وبعضي مثل اموال و دارائي اشخاص جزءسرمايه هاي مادي بوده و بعضي ديگر مثل حفظ امنيت و استقلال راجع به كل اجتماع و جامعه مي باشند.
1- موجوديت اسلام واصول، شعائر وفرهنگ اسلامي
در مكتب ما نسبت به حفظ اسلام و شعائر ديني تاكيدهاي بسيار شده و آيات و روايات زيادي در اين رابطه وارد شده است، تمام علما و فقها براين مطلب اتفاق نظر دارند كه بايد با هر وسيله ممكن حتي بذل جان ومال از موجوديت اسلام و شعائر دين دفاع نمود.
همچنين آيات و رواياتي كه تاكيد بر رعايت احكام اسلام دارند و احكام فقهي اي كه اجازه نمي دهند كفار اهل كتاب كه تحت ذمه حكومت اسلامي بسر مي برند علناً در جامعه اسلامي شراب وگوشت خوك استفاده كنند ويا منكرات ديگري را مرتكب شوند ودر صورت ارتكاب چنين جرايمي براي آنها مجازات سختي در نظر گرفته است. همه

دلالت بر اين دارند كه اسلام براي حفظ فرهنگ اسلامي و ترويج سنت هاي ديني و جلوگيري از گسترش يافتن فرهنگ هاي كفرآميز و فسادآوربيگانگان ارزش و اهميت خاصي قائل است.
حضرت اباعبدالله حسين بن علي (ع) در بين راه سفر از مكه به كوفه(كربلا) در ضمن خطبه اي كه ايراد نمودند در رابطه با دفاع از اسلام و احكام الهي آن از قول جد بزرگوارشان رسول خدا(ص) فرمودند:
«من راي سلطانا جائرامستحلالحرم الله ناكثا لعهد الله مخالفا لسنه رسول الله صلي الله عليه و آله يعمل في عبادالله بالاثم والعدوان ثم لم يغيربقول ولافعل كان حقيقا علي الله ان يدخله مدخله.»
« هر كس ببيند سلطاني( رئيس، مسئول، سرپرست، اربابي) را كه ظلم و ستم مي كند و محرمات الهي را حلال مي داند و به عهدهاي الهي اهميت نمي دهد. و با سنت و دستورات رسول خدا(ص) مخالفت مي كند، روش و رفتارش در بين بندگان خدا همراه با ظلم و خيانت مي باشد. اين همه ظلم و تعدي و تجاوز را توجه داشته اما سكوت كند و هيچ گونه        عكس العملي نه از راه زبان و ارشاد و نه از راههاي عملي ديگر در مقابل سلطان جائز نشان ندهد پس بر خداوند متعال است كه چنين فردي را همنشين و هم مكان


با آن سلطان ظالم و فاسد قرار دهد و با همان ستمگر متجاوز و متخلف درعذاب و آتش دردناك جهنم داخل گرداند.»
آن حضرت همچنين در وصيت خود به برادرش محمدبن حنيفه در رابطه با هدف و انگيزه حركت و قيامش مي نويسد:
« اني لم اخرج اشراً و لا مفسدا و لا ظالما وانما خرجت لطلب الاصلاح في امه جدي صلي الله عليه و آله، اريد ان بالمعروف و انهي عن المنكر و اسير بسيره جدي و ابي علي بن ابي طالب.»
« خروج من بر يزيد براي ايجاد فتنه و فساد و يا براي سرگرمي و خودنمايي نيست بلكه براي اصلاح امور امت جدم رسول خدا(ص) است. من اراده كرده ام كه امر به معروف و نهي از منكر نموده و از سيره جدم و پدرم علي بن ابي طالب پيروي كنم.»
همچنين از حضرت امام رضا(ع) روايت شده كه فرمودند: رسول خدا(ص) همواره        مي فرمودند:
« اذا امتي تواكلت الامر بالمعروف و النهي عن منكر فلياذنوا بوقاع من الله.»
« اگر روزي بر امتم برسد كه امر به معروف و نهي از منكر را به يكديگر واگذار كنند در آن روز بايد با خداي تعالي اعلان جنگ كنند.»


از سخنان صريح و قاطع امام حسين(ع) در رابطه با دفاع از دين اسلام و احكام الهي آن و همچنين از روايات ديگري كه در اين باره رسيده لزوم و وجوب دفاع از احكام و اصول اسلام واضح و روشن مي شود.
همانطور كه فبلا گفته شد علما و فقهاي اسلام بر حفظ موجوديت اسلام و دفاع از آن تاكيد بسيار نموده اند و در بحث هاي جهاد و امر به معروف و نهي از منكر كتابهاي فقهي خود مسائل و احكام زيادي را در اين رابطه مطرح نموده اند.
همچنين دفاع از شخصيت پيامبر اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) درمقابل دشمناني كه خداي ناخواسته نيت اهانت به آنها را دارند و همچنين دفاع از مراكز عبادي مثل مساجد و   زيارتگاهها و حرمهاي مطهر پيامبر اسلام (ص) و اهل بيت گراميشان مانند دفاع از اسلام بر همه مسلمانان واجب و لازم مي باشد.
حركت و قيام حضرت امام خميني (ره) عليه حكومت طاغوتي پهلوي و سرنگون ساختن شاه معدوم علاوه بر اينكه در جهت بدست آوردن استقلا ل كشور اسلامي ايران و خارج كردن كشور از زير سلطه كشورهاي بيگانه خصوصاً آمريكا بود، در جهت دفاع از اسلام و احكام آن نيز بود زيرا رژيم منحوس پهلوي در حال مبارزه شديد با فرهنگ اسلام و تعطيل كردن احكام الهي آن و گسترش دادن فرهنگ فاسد و ضد اخلاقي و منحط غرب بود.
همچنين صدور فتواي ارتداد وقتل سلمان رشدي نويسنده كتاب آيات شيطاني توسط حضرت امام خميني (ره) درراستاي همين دفاع از اسلام و احكام متعالي آن بود.
هشدار!
چند سالي است كه دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب با استفاده از تمامي ابزارهاي و امكانات موجود خود و با بكارگيري عناصر فريب خورده و خود فروخته داخلي تهاجم فرهنگي شديدي را عليه مردم مسلمان ايران و خصوصاً نسل جوان ما آغاز كرده اند و اين تهاجم چندي است كه شدت گرفته است . لذا بر همه مردم مسلمان مومن و انقلابي ايران خصوصاًروحانيان اساتيد ،معلمان، مسئولان صدا وسيما و مطبوعات دلسوز اسلام و انقلاب و همه كساني كه در جمهوري اسلامي مسئوليتي به عهده آنها است، واجب است با اين شبيخون فرهنگي مقابله نمايند وآن را دفع نمايند.
امروز دفاع از ارزشهاي اسلامي و انقلابي بر همه افراد واجب و لازم است واگر كمي غفلت و سهل انگاري كنيم دشمن توطئه خود را كاملاً عملي خواهد ساخت. كه اين بار دزد با چراغ آمده تا گُزيده ببرد!   


2- حكومت اسلامي
حفاظت و حراست از مركزيت اسلام و حكومت اسلامي بسيار مهم ودفاع ازآن درمقابل توطئه و تهاجم دشمنان بر همگان واجب است . چه اين حكومت تحت رهبري امام معصوم (ع) باشد مثل زمان صدر اسلام ودوران خلافت حضرت علي عليه السلام و چه حكومت تحت رهبري ولي فقيه باشد.
امام خميني (ره ) در تحرير الوسيله مي نويسد:
«اگر بر يكي از دولت هاي اسلامي ترس آن رود كه اجانب برآن هجوم ببرند، بر همه دولت هاي اسلامي واجب است كه با هر وسيله ممكن ازآن كشور دفاع نمايند، همچنانكه بر ملت ها واجب است.»
جمهوري اسلامي
جمهوري اسلامي ايران يكي از مصاديق مهم و بارز حكومت اسلامي است كه دفاع ازآن بر همه افراد لازم و واجب مي باشد تا جايي كه امام خميني (ره) حفظ جمهوري اسلامي را يك واجب عيني مي دانند و اهميت حفظ آن را از اهميت نماز بيشتر مي دانند.
همچنين در اين رابطه مي فرمايند :
« الان جمهوري اسلامي يعني اسلام واين امانتي است بزرگ كه بايد ازآن حفاظت كنيم 

« تكليف است براي همه ما كه اين جمهوري كه به اين جا رسيده است تا آخر حفظ كنيم»

3- وطن و كشور
لزوم دفاع از وطن و كشور يك امر مسلم و فطري و مورد قبول همه اديان و ملل جهان و حتي سازمانهاي جهاني مثل سازمان ملل متحد مي باشد . دراسلام هم دفاع از كشور و سرزمين ها و بلاد اسلامي واجب ولازم شمرده شده و تاكيد فراوان درباره آن شده است.
خداوند متعال در قرآن مي فرمايد:
واقتلو هم حيث ثقفتموهم و اخرجو هم من حيث اخرجوكم

«هرجا مشركان را يافتيد به قتل برسانيد واز شهرهايشان برانيد چنانكه آنان شما را از وطن آواره كردند.»
« انما ينهاكم الله عن الذين قاتلوكم في الدين و اخرجوكم من دياركم و ظاهروا علي اخراجكم ان تولوهم و من يتولهم فاولئك هم الظالمون»
« همانا خداوند شما را از دوستي با كساني كه در دين با شما كارزار نموده و از شهر و ديارتان بيرون نمودند و هم بر اخراج شما متفق گشتند نهي مي كند و كسي كه با آنان دوستي كند در گروه ستمكاران خواهد بود.»
«... و مالنا الا نقاتل في سبيل الله و قد اخرجنا من ديارنا و ابنالنا...»
« ما را چه شده كه در راه خدا مبارزه نكنيم در حاليكه از سرزمينمان اخراج و از فرزندانمان دور شده ايم...»
با اينكه قبل و بعد آيه فوق اشاره به سستي افراد ادعا كننده دارد، لكن متن آيه مي رساند عمل دفاع در مقابل تجاوز زورگويان به وسيله امر مبارزه و احيانا مقاتله، يك كار ضروري و واجب است كه سرپيچي ار آن منتهي به ظلم خواهد بود زيرا ادامه آيه مي فرمايد:
« فلما كتب عليهم القتال تولوا الا قليلا منهم و الله عليهم بالظالمين»
« پس زمانيكه قتال را بر آنان مقرر داشتيم، پشت كردند و جز عده قليلي از ايشان فرمان را به اجابت نرساندند، خداوند نسبت به ستمكاران دانا است.»
همچنين امام باقر عليه السلام مي فرمايند:
« ان الله ليمقت العبد يدخل عليه في بيته فلا يقاتل»
« خداوند از بنده اي كه متجاوز به خانه اش وارد شود و او به مبارزه و دفاع نپردازد، متنفر است.» و حضرت علي عليه السلام در توبيخ كساني كه اجازه مي دهند دشمن شهر و ديار آنها را به راحتي تصرف نمايد و سپس به فكر مقابله با دشمن مي افتند مي فرمايند:
« والله ما غزي قوم قط في عقر دارهم الا دلوا»
« سوگند به خدا هرگز با قومي در ميان خانه( شهر و ديار) ايشان جنگ نشده مگر آنكه ذليل و مغلوب گشته اند.»
امام خميني( ره) در رابطه با وجوب دفاع از سرزمين هاي اسلامي مي فرمايند:
« اگر سرزمين هاي مسلمين يا مرزهاي آن تحت سيطره دشمني قرار گيرد كه نسبت به كيان اسلام و يا مجتمع مسلمين از او احساس خطر شود، بر مسلمين واجب است به هر وسيله ممكن، اعم از جان و مال دفاع نمايند.»
4- امنيت جامعه اسلامي
يكي از مسائل مهم اجتماعي از نظر اسلام امنيت جامعه و اجتماع اسلامي است، كه بايستي در حفظ و حراست آن كوشيد و اگر احتياج به قتال باشد، جهاد و دفاع، در تامين آن واجب و ضروري است. بعضي از دلايل و منابع در اين رابطه عبارتند از:
1- سوره مائده، آيات33و 34
« انما جزاء الذين يحاربون الله و رسوله و يسعون في الارض فسادا ان يقتلوا و يصلبوااو...»
2- سوره بقره، آيه 192
« و قاتلوهم حتي لا تكون فتنه»
3- المبسوط، ج8، ص47- 56( قطاع طريق)
4- النهايه، ص720، باب حد محارب
5- جواهر الكلام، ج41، ص595
6- تحرير الوسيله امام خميني(ره)، ج2، ص443
7- شرح اللمعه، ج9، ص290-306
8- وسائل الشيعه، ج18، ابواب حد المحارب،ص 532-543
9- كتاب« بررسي جرم محاربه و افسادفي الارض» نوشته محمد جعفر حبيب زاده
10- فقه سياسي، نوشته عميد زنجاني
11- فقه سياسي اسلام، نوشته ابوالفضل شكوري
12- حقوق جزاي اختصاصي، تاليف دكتر ايرج گلدوزيان
و كتابهاي بسيار ديگر كه در اين زمينه نوشته شده است.
5- جان، مال و ناموس
دفاع هر شخص از جان، مال و ناموس خودش در مقابل دزد، محارب با دشمني كه قصد تعرض و تعدي دارد عقلا و شرعاً واجب و لازم است و كسي كه در اين راه كشته شود اجر شهيد دارد. چنانچه رسول اكرم(ص) مي فرمايند:
« من قتل دون ماله فهو شهيد»
«كسيكه در دفاع از مالش كشته شود شهيد است.»
6- استقلال
مسلمانان بايد در همه امور اقتصادي ، سياسي ، نظامي، فرهنگي و.... مستقل باشند و هيچ گونه وابستگي به كفار نداشته باشند . واگر بيگانگان بخواهند استقلال آنها و حومت اسلامي را از بين ببرند و كشورهاي اسلامي را زير سلطه و نفوذ خود قرار دهند، بايد به هر طريق ممكن با آنها مبارزه كرد تا استقلال كشورهاي اسلامي و مردم مسلمان حفظ شود.
خداوند در قران مي فرمايد:
لن يجعل الله للكافرين علي المومنين سبيلا
«خداوند هرگزبراي كافران نسبت به مومنان راه تسلطي قرار نداده است»
همچنين پيامبر اسلام (ص) مي فرمايند:
«الاسلام يعلو ولا يعلي عليه»
« اسلام و مسلمانان بر كفار علو و برتري دارند و كفار بر آنها برتري و تسلطي ندارند.»
امام خميني (ره) در اين رابطه مي فرمايند:
«اگر اين ترس پيش آيد كه كفار از نظر سياسي و اقتصادي بر بلاد مسلمين استيلا يابند و اين استيلا و تسلط منجر به آن شود كه مسلمين اسير سياسي و يا اقتصادي كفار گشته، اسلام و مسلمين خوار وضعيف گردند دفاع واجب است، دفاع با وسائلي شبيه به وسائل كفار و همچنين دفاع با مقاومت منفي از قبيل نخريدن كالاي دشمن و ترك استعمال آن و ترك معامله و ارتباط باآنان بطور مطلق »
7- آزادي
خداوند دستورها وبرنامه هايي براي سعادت و تكامل ، خوشبختي و آسايش انسانها طرح كرده است و پيامبران خود را موظف ساخته كه اين دستورها را به مردم ابلاغ كنند و از طرف ديگر مردم در همه اجتماعات اين حق را دارند كه نداي مناديان راه حق را بشنوند. و در قبول دعوت آنها آزاد باشند، حال اگر كساني بخواهند آنها را از حق مشروعشان محروم سازند و اجازه ندهند صداي مناديان راه خدا به گوش جان آنها برسد. تا از قيد اسارت و بردگي فكري و اجتماعي آزاد گردند طرفداران اين برنامه حق دارند براي فراهم ساختن اين آزادي از هر وسيله اي استفاده كنند، و ازاينجا ضرورت « جهاد ابتدايي » در اسلام و ساير اديان آسماني روشن مي گردد. همچنين اگر كساني مومنان را تحت فشار قراردهند كه به آئين سابق باز گردند، براي رفع اين فشار نيز از هر وسيله اي مي توان استفاده نمود.
چنانكه اگر حكومتي بخواهد با ايجاد اختناق و ديكتا توري آزادي هاي مشروع و سالم مردم را سلب نمايد باآنها را ابزار نمودن نظرات سازنده و ارائه طرحهاي مفيد براي جامعه باز دارد و استعداد هاي خدادادي آنها را سركوب نمايد، مردم مي توانند براي بدست آوردن آزادي هاي مشروع خود، دست مبارزه بزنند.
8- مسلمانان تحت ستم جهان
بر همه مسلمانان واجب است از همه سرزمين هاي اسلامي و مردم آن دفاع نمايند و اختلاف نژادي و زباني و همچنين مرز بندي هاي جغرافيايي وسياسي فعلي موجب ساقط شدن اين وجوب نمي گردد پس همانطور كه اگر دشمن به ايران اسلامي حمله كرد دفاع از كشور بر همه مردم ما واجب است، در صورتيكه به مسلمانان كشورهاي ديگر تجاوزي صورت گرفت بايد مسلمانان ايران و كشورهاي ديگر جهان در رفع آن تجاوز به دفاع و مبارزه بپردازند.
البته دفاع از مسلمانان واجب كفائي است و اگر مردم همان منطقه و يا كشوري كه مورد حمله واقع شده، توانستند آن تجاوز را دفع كنند اين وظيفه از ديگران ساقط است ولي اگر با كمبود نيرو يا امكانات و اسلحه مواجه شدند بايد از كشورهاي اسلامي ديگر به آنها كمك گردد.
حمايت جمهوري اسلامي ايران از مردم فلسطين و بوسني هرزگوين علي رغم تمام موانع سياسي و نظامي موجود نمونه اي براي دفاع از مسلمانان جهان است. ولي اين مقدار حمايت به علت عدم همكاري كامل كشورهاي اسلامي ديگر درحدي نبوده و نيست كه بتواند به آنها كمك نمايد تا حقوق كامل خود را بدست بياورند پس بايد به كمك همه مسلمانان و با اتحاد و همبستگي و با تشكيل ارتش جهاني اسلام به ياري مسلمانان تحت ستم جهان شتافت وآنها را در مبارزتشان عليه كفر وظلم تا پيروزي كامل ياري نمود و شرايطي بوجود آورد كه مشركين هرگز جرات تعدي و تجاوز به مسلمانان را پيدا نكنند.
آيات و رواياتي كه در رابطه با جهاد دفاعي مي باشد دلالت بر دفاع از مسلمانان يك شهر و يا كشور ندارند بلكه دلالت تمام آنها عام مي باشد و امر به دفاع از همه مسلمانان مي نمايد، كه ما بعضي از اين دلايل قراني و روايي قبلا ذكر كرده ايم مثل حديث نبوي: « كن سمع رجلاينادي يا للمسلمين فلم يحبه فليش بمسلم»  كه دلالت بر لزوم كمك و ياري به همه مسلمانان دارد همچنين در كتابهاي فقهي بر لزوم دفاع از همه مسلمانان تاكيد شده.
شهيد ثاني در اين رابطه مي نويسد:
« اگر ترس بر جان بعضي از مسلمانان باشد تنها بر آن عده دفاع واجب مي شود و اگر آن عده از دفاع عاجز شوند بر مسلماناني كه نزديك به آن عده هستند ، ياري كردن آنها واجب مي شود و اگر همه آنها از دفاع عاجز شوند، بر ديگران كه دورتر قرار گرفته اند واجب مي شود كه به ياري آنها بشتابند»
همچنين امام خميني (ره) بارها تاكيد داشتند كه دفاع از اسلام و مسلمانان بر همه افراد واجب است و مختص يك عده خاص نيست چنانكه دفاع از فلسطين و مردم مظلوم آن را بر همه مسلمانان چه عرب و چه غير عرب واجب مي دانستند.
همچنين دفاع از جمهوري اسلامي ايراندر برابر تهاجم ارتش بعث عراق را برهمه واجب مي دانستند مثلاً وقتي يك لبناني از ايشان سوال مي كند كه من براي تحصيل دروس حوزوي به قم آمده ام ، آيا رفتن به جبهه بر من واجب است يا نه؟
حضرت امام خميني(ره) در جواب مي فرمايند:
تا زمانيكه جبهه ها نياز به مدافعان از اسلام و اهل آن و سرزمين هاي آن دارد بر هركسي كه قدرت بر انجام اين واجب ديني دارد واجب است در جبهه حضور پيدا كند و هيچ فرقي بين افراد مسلمان نيست.
9- مظلومان و مستضعفان
به حكم قرآن ، روايات و فطرت انساني دفاع از هر مظلوم و مستضعفي واجب است و همچنين براي ايجاد جامعه سالم وايده آل انساني ، مبارزه با ستمگران ضرورت دارد. زيرا در حقيقت همين ستمگران هستند كه جامعه را به ظلم و ستم آلوده مي سازند و انسان را از حيات معقول و حق طبيعي خود محروم مي سازند.
« ومالكم لاتقاتلون في سبيل الله والمسضعفين من الرجال والنساء والولدان الذين يقولون ربنا اخرجنا من هذه القريه الظالم اهلها»
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان