میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله ساخت و ساز


کد محصول : 10001445 نوع فایل : word تعداد صفحات : 19 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 997

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m1d1445

فهرست مطالب و صفحات نخست


ساخت و ساز

پایه و اساس هر ساخت و ساز را شناخت مواد و مصالح سازنده آن تشکیل می دهد. یعنی اینکه مصالح ساختمانی چیست و چگونه ساخته شده و شکل گرفته است به چه ترتیب با یکدیگر جفت و جور میشوند، مقاومت آن چیست، چطور می شکند و آتش می گیرد و اساساً در برابر عوامل مخربی که مدام آن را تحت تاثیر قرار می دهند چگونه مقاومت کرده و می ایستند و بالاخره پس از طی عمر به چه نحوی فروریخته و از بین می رود. نبوغ و مهارت مهندس در اینست که درک و شناختی را که از مصالح و سازه دارد بصورتی که بکار ببرد که مصالح بکار رفته ضمن ظاهر نمودن ماهیت و ذات خود باعث جلب توجه بیننده گردیده، آنها راعلاقه مند سازد تا به ساختمان نزدیک شوند و مصالح توجه بیننده گردیده، آنها راعلاقه مند سازد تا به ساختمان نزدیک شوند و مصالح را لمس کنند. بعلاوه ساختمان بایدنشانه ها و اطلاعاتی از طراحان و سازندگان خود به همراه داشته و بتواند آنها را آشکار کند.

اگر چه جزئیات احتمالی در حد واندازه و سرعت ابزار تجزیه و تحلیل نیافته اما در این زمینه هم پیشرفت های قابل ملاحظه ای صورت گرفته است. با احیاء فن آوری ریخته گری فولاد و استفاده از آن بجای جوشکاری ضمن اینکه از تمرکز تنش ها در اتصالات کاسته شده این اتصالات توانسته اند با اشکال ساده تراش دار، منحنی و زیبا و حیات سازه های غشایی را نیز بهتر منعکس سازند. استفاده از آلومینیوم هم توانسته از طریق نسبت ها و صفحات اتصالی شکیل لبه های نرم و چشم نوازی به غشاء بدهد.

این قطعات که از جنس آلومینیوم از حدیده گذاشته اند. ضمن زیبا نمودن لبه های غشاء باعث می شود تا پیچ ها و قطعات ضخیم و زشت اتصالی که قبلاً مرسوم بوده است حذف شود.

اگر چه اتصالات آلومینیوم از حدیده گذشته باعث شده اتصالات و باربری در هماهنگی کامل و بصورت چشم نوازی صورت گیرد اما نمایش قطعات اتصالی چون کفشکها و پیچ و مهره های ضخیم نیز به نوبه خود بسیار مرسوم بوده و طرفدارانی نیز دارد.

زیرا به این ترتیب و در این سبک معماری سازه مورد نظر در محل اتصالات به اصطلاح عضلانی شده خاطر بیننده را از ایمنی باربری مطمئن می سازد. در سازه های غشائی سازه همان قدم و شکل است درهیچ معماری این دو تا این اندازه یکی نیستند. در ضمن جزئیات اتصالی را نیز پرکننده سقفی و یا قطعات نهایی نمی پوشاند. خلاصه با تحولات و فن آوری هایی که در برش، دوخت و دوز و همین طور تجزیه و تحلیل و کنترل پایداری و ساخت پوشش های غشایی بوجود آمده و همین طور روند تکامل چشم گیر اتصالات در معماری سازه های غشایی دگرگونی و تحول اساسی رخ داده است.

آهان دیگر موقتی نبوده مشکل آتش سوزی ندارند و در اقلیم های مختلف قابل استفاده اند. دیگر اشکال ساده و تکداری نداشته از نظر تجزیه و تحلیل و ساخت نیز برای آن هیچ محدودیتی قابل تصور نیست.
کابل عضو کنشی نازکی است که ضمن مقاومت کششی در برابر نیروها در برابر فشار مقاومتی ندارد. سیم فلزی، طناب و میله باریک بعنوان کابل به شمار می آیند.
در کارخانجات ذوب آهن و فولاد ساخته می شوند در ابتدا بصورت کابلهای نه چندان ضخیم که بصورت رشته های نازک متغیر به قطر 2 میلی متر تا 12 میلی متر ساخته شده و بنابه موارد استفاده که تعیین کننده مقدارضخامت کابل است تعداد معینی از این رشته ها با هم در درون یک دستگاه قرارداده می شوند و در این دستگاه به هم پیچیده شده و تشکیل یک کابل ضخیم تر را می دهند سپس این عمل بازهم برای کابلهای ضخیم تر تکرار شده تا جایی که مقطع کابل مقاومت لازم را به ما بدهد سپس کابلها در حوضچه هایی که در آنها مواد ضد اشتعال و ضد زنگ قرار دارد وارد شده و بعد از خشک شدن برای استفاده مهیا می شوند.
بهترین مهندس سازه در دنیای حیوانات عنکبوت است تار عنکبوت مانند آب لطیف و همچون درختان قابل انعطاف و سازه ای شگفت انگیز است که تمامی مهارتها در آن بکار رفته است.

نیروهای وارده بر کابل طول و قطر آن کاملاً به نسبت چند به دهانه بستگی دارد این نسبت ارتفاع ستونهای اصلی، نیروهای فشاری و میانگین مقاومت داخلی فشاری که در کابل بوجود می آید رانیز تعیین می کنند. معمولاً نیروهای کابلی نسبت عکس با خیز دارند. با کاهش طول کابل قطر کابل افزایش می یابد این مسئله در به حداقل رساندن مجموع فولاد بکار رفته در کابل مورد استفاده قرار میگیرد.یک کابل باخیز بسیار زیاد می تواند قطر کوچکی برای تحمل نیروهای کششی کم داشته باشد یک کابل کوتاه باحداقل خیر بعلت وجود نیروهای کششی بسیار بزرگ به قطر زیادی نیاز دارد.

زیبایی سازه های کششی به دلیل تناسب عملکردی و زیبایی شناسانه آنهاست. غالباً سیستمهای مهار شده با کابل به گونه ای طراحی می شوند که دکل های نگهدارنده آنها با اتصال صلب به پی متصل شده اند. برای ایجاد مقاومت اضافی در برابر رانش، کابلهای اضافی درجهات مختلف کشیده می شوند. در سازه های بزرگ، اقتصادی ترین روش استفاده از مهارهای متقارن در اطراف دکل های قائم است. وجود تقارن بارهای افقی روی دکل را متعادل کرده و خمش را به حداقل می رساند.

هنگامی که یک اتصال سازه ای قابل مشاهده است بیان کننده ویژگی ها و مشخصات سازنده آن می باشد.

حال برای آشنایی بیشتر با سازه های کابلی و نحوه استفاده از آنها و همچنین نقشی که در بوجود آوردن یک اثر معمارانه و زیبا دارند به بررسی تعدادی از بناهای معروف و بزرگ که در آنها از این فن آوری استفاده شده می پردازیم.
پت سنتر(pat center) : این ساختمان باهدف ایجاد حداکثر انعطاف پذیری در ارتباطات داخلی، گردش فعالیت ها و استفاده از فضاها بعنوان دفاتر، آزمايشگاهها و سرويس هيا خدماتي طراحي شده بود. چنين هدفي با استفاده از فضاهاي آزاد بدون ستون تأمين گرديد. سازه نمايان و آشكار اين ساختمان كاملاً با نظريات كارفرما براي يك حضور بصري قوي، گرايش به فن آوري جديد را مورد تأكيد قرار مي دهد.
ايده اصلي طرح: يك ستون فقرات مركزي به عرض (9متر) و ايجاد مجموعه اي از سازه هاي شكل A شكل كه سيستم تأسيساتي ساختمان بطور مستقيم روي قسمت مركزي ساختمان و قابهاي معلقي كه از سازه اصلي ساختمان آويزان هستند، قرار گرفته اند. دو طرف اين انعطاف پذيري كامل در بخش هاي تحقيقاتي از يك سازه كابلي خاص بازيابي بصري كه دهانه هاي سقف را مي پوشاند استفاده شده است. در سازه اصلي يك قاب فولادي مستطيل شكل به عرض m 5/7 بعنوان پايه اي براي تير A شكل به ارتفاع m 5/7 بعنوان پايه اي براي تير A شكل به ارتفاع m 5 عمل ميكند.

پت سنتر(1986 : پريسنتون،نپوبرسي،مهندس معمار : ريچارد راجرز و همكاران مهندس سازه: اووآدوپ و همكاران)
مركز نمايشگاهي بندرگاه دارلينگ(Darling harbar)
(1986 : سيدني، استراليا، مهندس معمار: فيليپ كوكس و همكاران مهندس سازه: اووآدپ و همكاران)

هر دهانه چهار دكل مركب است هر دكل در پي به يك دال ينن پيچ و مهره شده است، ميله ها در بالاي دكل دو انتهاي خرپاهاي اصلي را نگه مي دارند.

خرپاها دهانه هايي برابر با 15 متر را مي پوشانند. خرپاهاي فرعي در دهانه‌هاي 3/26 متر عمود بر خرپاهاي اصلي هستند و براي فراهم نمودن امكان تخليه آب باران در بام داراي كمي انحنا مي باشند. دكل ها كه در گوشه هاي ساختمان قرار دارند، داراي مهارهاي قطري از بالا براي توازن نيروي كششي در كابل نگهدارنده بام هستند. كابلهاي مهاري به لبه بيروني خرپا اتصال دارند و در نهايت ميله هاي انتهاي خرپاي فضايي سقف بوسيله كابل هاي عمودي مهاركننده به زمين متصل مي شوند.

پل هاي معلق با فرم منحني طنابي(نمونه هاي اوليه آن در چين، هند و آمريكاي جنوبي شناسايي شده اند) اشكال اين پل ها واكنش به بار وارده متحرك بود كه روي آن قرار مي گرفت سطح سخن شده پل كه در سال 1801 بوسيله جيمز فايندلي مورد استفاده قرار گرفت، كليد پيشرفت در سير تكاملي پل معلق بود.

پل تاكومانروز كه در اثر وزش بادهاي جانبي بادي با سرعت km/h68 فرو ريخت از آنجايي كه پل با قابليت انعطاف پذيري محدودي طراحي شده بود و آن چه كه مهندسان در پيش بيني آن دچار اشتباه شدند لرزش آئروديناميكي پل بود.

زمين ورزشي رالي:
سقف زين اسبي ساختمان نه تنها پاسخي به نيروهاي سازه اي است كه به آن وارد مي شوند، بلكه پاسخي به نياز به فضايي سرپوشيده كه 5500 نفر را درخود جاي دهد نيز مي باشد. به خلاف گنبد، اين نوع سقف فضاي بيشتري را براي حداقل تا حداكثر تعداد تماشاچي فراهم مي كند. بعلاوه، حداكثر نور نيز از بالاي  جايگاه فراهم مي شود.
كابلهاي اصلي معلق دهانه اي به طول(1/9 متر) بين قوس ها را مي پوشانند، قطر آنها بين (18 تا 32 ميلي متر) و فاصله آنها از هم (8/1 متر) مي باشد. كابل هاي ثانويه(تثبيت كننده) در جهت مخالف قرار گرفته اند و نيروي روبه بالاي باد را كاهش مي دهند. قطر آنها بين (12 و 18 ميلي متر) است و همچنين فاصله اي برابر (8/1 متر) از يكديگر دارند. قطر آنها بين (12 و 18 ميلي متر) است و همچنين فاصله اي برابر (8/1 متر) از يكديگر دارند. كابل هاي ثانويه براي اجتناب از تغيير شكل در هواي گرم پيش كشيده شده اند سطح فلزي موجدار بام فاصله بين كابلهاي اصلي را مي پوشاند و با عايق سختي به ضخامت (7/3) سانتي متر پوشانده شده است كل اين مجموعه سقف ساختمان را تشكيل مي دهد.
ترمينال حج : (1982: جده، عربستان سعودي، مهندس معمار : اوئنگز،اسكيدمورو مويل، مهندس سازه گايگربرگر و همكاران) به گنجايش 950هزار زائر در سال 1985 در طراحي اين ترمينال معماران از سازه چادرهاي سنتي چادرنشينان منطقه الهام گرفته اند استفاده از چادر در صحراهاي عربستان بوسيله اعراب همچنين بهينه سازي انرژي در مدت زمان بيشتري از سال باعث شد كه از يك سقف پارچه اي نيمه شفاف استفاده كنند. تركيب اين سازه هاي چادري، سطحي بيش از 430 هزار متر مربع را پوشش مي دهد كه بزرگتر از هر سقفي در دنياست. هر مدول متشكل از يك چادر نيمه مخروطي مي باشد كه بر يك حلقه كششي فولادي به قطر (96/13 متصل مي گردد و در اطراف به كابلهاي پيراموني مهار شده است و چهار گوشه به نيمه ارتفاع ستونهاي نگهدارنده سازه متصل مي شوند. حلقه كششي بوسيله كابهاي مضاعف به بالاي هر يك از ستونهاي تكيه گاهي آويزان شده اند. پوسته فايبرگلاس با پوشش تفلون براي عمر 25 سال در نظر  گرفته شده است. پوسته بوسيله 32 عدد كابل فولادي كه بصورت شعاعي از حلقه كششي به كابلهاي پيراموني كشيده شده اند مسلح گرديده است.

اين كابل هاي نيروي كششي اصلي را انتقال مي دهند. در حالي كه پوسته فاصله بين كابلها را مي پوشاند. در حالت كشش اين مجموعه به صورت يك فرم زين اسبي نيمه مخروط با انحناي مضاعف ديده مي شود. كه در برابر نيروي باد نيز مقاومت ميكند ستونهاي تكيه گاهي يا تيرهاي اصلي از لوله هاي فولادي مدور به ارتفاع (46متر) و قطري برابر (5/2متر)  در پايه و 1 متر در بالا تشكيل شده اند. ستون ها باعث تعادل در آنها مي شوند. درلبه مجموعه چادرها جايي كه هيچ گونه چادري وجود ندارد و براي ايجاد تعادل نيروهاي رانش داخلي در پايه چادر در ميانه چادر و حلقه فشاري نگهدارنده كابل ها در بالاي ستون به شكل مضاعف شده است و بوسيله پانل هاي برشي براي ايجاد يك قاب و پرنديل دو بعدي جهت مقاومت در برابر نيروهاي جانبي غير متعادل به هم متصل شده اند. در گوشه هاي مجموعه چادرها، اين بارهاي رانشي در دو جهت اتفاق مي افتد. چهار ستون براي ايجاد يك قاب سه بعدي به هم متصل شده اند.

استاديوم المپيك مونيخ: (1972 : مونيخ مهندس معمار: بهنيش و همكاران مهندس سازه فراي اوتو) هستيم سازه اي سقف اين استاديوم كابل مضاعف است كه در ظاهر رفتاري مانند سازه هاي چادري دارد. سقف هاي كابلي، يك بخش مركزي براي مسابقات و يك فضاي وسيع با ايجاد سايبان در محوطه را فراهم مي سازند. با مساحت 74 هزار متر مربع يكي از بزرگترين سازه هاي كششي در زمان خود به شمار مي آيد.

اين ساختمان داراي سازه اي باكابل پيش تنيده است كه خصوصيات كابلهاي مضاعف براي مقاومت در برابر نيروي بادرا نيز دارد و متشكل از كابل هاي فولادي با قطر مختلف مي باشد. شبكه عريض بام متشكل از كابهايي با قطر 25 ميلي متر مي‌باشد كه به صورت جفت هاي 50 ميلي متري با فاصله 76 سانتي متر از يكديگر در هر جهت با يك اتصال گيره اي در نقاط تقاطع به يكديگر مهار شده اند.
اين اتصال براي نصب پانل هاي اكرليك نيز استفاده شده است كه در مجموع 137 هزار عدد از آنها مورد نياز بوده است. قطر كابلهاي مورب كناري برابر 80 ميليمتر مي باشد. قطر بزرگترين اين كابلها(120 ميليمتر) و بعنوان طناب براي اتصال كابل كناري به پي، مهارها، اتصال خط الرأس ها به بالاي دكل ها و كابل زنجيره واري اصلي با طول 1440 فوت كه به لبه جلو پي را نگه مي دارد. بكار رفته است. كابل كشتي اصلي براي تحمل باركششي بيشتر از 5000 تن طراحي شده است و متشكل طراحي شده است ومتشكل از يك دسته ده تايي از كابل هاي بزرگ مي باشد. تكيه‌گاه اصلي عمودي 12 ستون با لوله فولادي با ارتفاع متغير از (50 تا 80) متر و با قطري بيش از 75 ميلي متر طراحي شده است. اين ستون هاي عظيم در پشت جايگاه تماشاچيان به منظور ايجاد ديد مناسب قرار گرفته اند. كابل هاي مهار از بالاي هر ستون به خط الرأس شبكه كابلي كشيده شده اند. شبكه كابلي از اين خط الرأس ها برروي جايگاه ايجاد مي شود كه به نظر  مي رسد بدون هيچ گونه تكيه گاه نماياني شناور مي باشد. سقف در جهت مخالف بر روي جايگاه قرار دارد كه فاصله آنها در پشت جايگاه كمتر مي شود. دو مسئله مهم در حين پوشش پلي وينيل كلرايد بود كه سقف معلق پلي استر در زير شبكه كابل را مي پوشاند گرچه مسأله دوم نوع اتصال در پي ها بود از ابتداي كار مهندسين فرض كردند كه كابلهاي سازه اي در زمين بايد بوسيله اتصالات پيش تنيده نگه داشته شوند كه راه حلي قابل قبول حتي براي سازه هاي دائمي بود ولي ساختمان هاي محلي نياز به پي هاي سنگين و هزينه زياد دارند. پايه هاي بتني غول پيكر بيش از 3/18 متر و عرض 1/6متر.

‌[دورتر از استاديوم الپيك مونيخ سقف آن شبيه به باله نهنگ به نظر مي رسد. با پوسته اي عظيم كه در زير نور خورشيد شبيه سطحي پهناور از ژلاتين ديده مي‌شود هشت ستون عظيم آن بطور مشخص حالت كششي را در آن نشان مي دهد]
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان