میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله بازيافت خودروهاي فرسوده


کد محصول : 10001466 نوع فایل : word تعداد صفحات : 44 صفحه قیمت محصول : 5000 تومان تعداد بازدید 963

فهرست مطالب و صفحات نخست


بازيافت خودروهاي فرسوده

بازيافت خودروهاي فرسوده بازگشت به چرخه توليد:
طي چند دهه گذشته با وسعت يافتن شهرها ، نياز به خودرو براي سفرهاي درون شهري از اهميت ويژه اي برخوردار شده است. عده اي داشتن خودرو جديد و آخرين مدل را نشانگر جايگاه ويژه اجتماعي مي داند و اغلب جوانان نيز از راندن خودرو با سرعت بالا لذت مي برند. تقاضا براي خريد خودرو هاي جديد با وجود تمامي مسائل مبتلا مانند گراني بنزين، آلودگي هوا، كمبود پاركينگ و ترافيك سنگين ، سبب ايجاد و رشد فناوري جديد ساخت خودروها شده است. خودروهايي كه علاوه بر زيبايي ، سرعت بيشتر ، مصرف كمتر و بدنه كوچكتري دارند. خودروهاي توليد شده بر اساس فناوري جديد با توجه به امتيازهاي پيش گفته و تسهيلاتي مانند فروش اقساطي ، مورد استقبال قرار گرفته اند. بر اساس آمار روزانه 1200 دستگاه خودرو جديد توليد مي شود. به بيان ديگر ناگزير سالانه بيش از نيم ميليون خودرو جديد وارد معابر مي شود ، اين در حالي است كه 5/2 تا 6/2 ميليون خودرو فرسوده در ايران موجود است كه 5/1 ميليون آن در تهران است.

بنابراين نياز به خروج خودروهاي فرسوده از كاروان حمل و نقل درون شهري بشدت احساس مي شود. اين عمل علاوه بر آثار مثبت زيست محيطي از تبديل شهر به يك پاركينگ بزرگ پيشگيري مي كند. از نقطه نظر قانون _ بر اساس ماده 62 قانون برنامه چهارم توسعه _ تمامي خودروهاي فرسوده بايد تا سال 1388 از رده خارج شوند. با توجه به شمار خودروهاي فرسوده براي تحقق مصوبه دولت در اين زمينه از سال 1384 سالانه حداقل 350 تا 400 هزار خودروي فرسوده از رده خوارج خواهند شد. با توجه به مطالب پيش گفته و لزوم خروج و انهدام خودروهاي فرسوده ضرورت توجه به مديريت بازيافت خودروهاي فرسوده ، بيش از پيش احساس مي شود.

در طرح حاضر پس از تعريف بازيافت و شرح شيوه هاي بازيافت خودروهاي فرسوده در خصوص مديريت بازيافت خودرو ، راه كارهايي پيشنهاد مي شود.
تعريف بازيافت و فوايد آن :
بازيافت فرايندي است كه طي آن مواد زايد جدا شده و به عنوان ماده خام براي توليد محصولات جديد به كار گرفته مي شود، به بيان ديگر، بازيافت عبارت است از بازگرداندن مواد قابل استفاده به چرخه توليد و يا به طبيعت.
 بازيافت داراي مراحلي چون جداسازي مواد قابل بازيافت ( مانند شيشه، پلاستيك و فلز ) و پردازش مواد است ، به طوري كه طي فرايند يا فرايندهايي ، مواد زايد دوباره قابل استفاده شوند
بازيافت داراي فوايدي است از جمله
_ حجم زباله ورودي به محيط زيست كاهش مي يابد.
_ از آلودگي كاسته مي شود.
_ نياز به مراكز دفن و زباله سوزها كاهش مي يابد.
_ نياز به توليد و يا ورود مواد خام از خارج كاهش مي يابد.
_ توليد ملي افزايش مي يابد.
_ اشتغال ايجاد مي شود.
_ سطح بهداشت عمومي بالا مي رود.

فرايند بازيافت خودرو:
حدود 75 درصد وزن خودرو شامل فلزات و 25 درصد ديگر آن شامل مواد غير فلزي همچون پلاستيك، لاستيك و شيشه است كه دور ريز محسوب مي شوند.
هنگامي كه عمر يك خودرو به پايان مي رسد ، معمولاً به اوراق كنندگان فروخته مي شود. قطعاتي كه قابل فروش است ، جدا و باقي مانده در محيط رها مي شود يا به دستگاه خردكن فرستاده مي شود. خردكن ها داراي چكش هاي بزرگ هستند كه توده خودرو را شكسته و آسياب كرده و به ذراتي به كوچكي يك مشت تبديل مي كنند ، سپس فلزلت از جنس آهن و غير آهن از يكديگر جدا مي شوند، مواد ديگر نيز دور ريز هستند. اين دور ريز سبب آلودگي زمين و خاك مي شود و تأثير نامطلوبي بر محيط زيست دارد.
امروزه در كشورهاي توسعه يافته تلاش بر آن است كه ميزان مواد دور ريز را به حداقل برسانند. از جمله در انگلستان كنسرسيوم بازيافت خودرو انگليس ( CARE ) پرژه اي را با همكاري خودروسازان و اوراق كنندگان خودرو در دست اجرا دارد كه هدف از آن كاهش ميزان دور ريز مواد غير فلزي است. آنها روشهاي بازيافت بالقوه اي را در زمينه مواد غير فلزي انجام مي دهند . به كمك اين روشها مي توان ميزان دور ريز مواد اوليه را به هشت درصد رساند و هدف آنها اين است كه اين مقدار تا سال 2015 به پنج درصد برسد.
اوراق كنندگان ( CARE ) از طريق توليد كنندگان، به اطلاعات توليد دسترسي مستقيم دارند. آنها براي شناسايي و جداسازي انواع مختلف پلاستيك در يك مدل خاص خودرو ، اين اطلاعات را مورد استفاده قرار مي دهند.
بازيافت لاستيك ( تاير ):
لاستيك ها حدود پنج درصد وزن خودرو را تشكيل مي دهند. در ايران سالانه حدود هفت ميليون حلقه انواع لاستيك سبك و سنگين مصرف مي شود . لاستيك هاي فرسوده از ضايعاتي هستند كه به سبب پايداري زياد تأثير زيان بار زيست محيطي داشته و چهره طبيعت را نازيبا مي كنند.
در صورتي كه بدانيم به ازاي توليد يك لاستيك كاميوني معادل 22 گالن نفت مصرف مي شود و در صورت روكش گذاري لاستيك ، معادل 70 درصد در مصرف نفت خام مورد نياز صرف جويي مي شود ، بيشتر به لزوم بازيافت لاستيك پي مي بريم.
لاستيك هاي فرسوده به شيوه هاي زير مورد استفاده مجدد قرار مي گيرند :
_ روكش مجدد : لاستيك هايي كه شرايط لازم براي بازسازي دارند ، روكش مجدد شده و مورد استفاده قرار مي گيرند.
_ پودر : لاستيك ها خرد شده و آسياب مي شوند و به صورت گرانول براي استفاده در ساير محصولات آماده مي شوند ، مانند زمين هاي ورزشي ، رنگ ها ، كف پوش ها .
_ پيروليز :لاستيك ها را به دور از مجاورت هوا حرارت مي دهند ، با اين كار روغن و كربن به دست مي آيد .
_ سوزاندن : به منظور ايجاد انرژي در نيروگاه ها و يا سوخت در كارخانه توليد سيمان ، سوزاندن تايرها بايد در شرايط حفاظت شده اي صورت گيرد تا موجب آلودگي هوا نشود. همچنين مواد به جا مانده از احتراق دفع شود. اين عمل براي لاستيك هاي قابل بازيافت توصيه نمي شود.
 متخصصان بازيافت، روكش گذاري را مناسب ترين شيوه بازيافت مي دانند. فناوري صنعت روكش با پيشرفت فناوري در صنعت ساخت لاستيك همگام بوده و به شيوه اي مكمل رشد داشته است. اميد است با توليد لاستيك هاي روكش شده كه از ايمني و كارايي مناسب برخوردارند، فرهنگ خريد لاستيك هاي بازيافتي ميان متقاضيان رواج يابد.
اهميت مديريت بازيافت خودرو هاي فرسوده
بر اساس آمار هاي پيش گفته ما با حجم بسيار زياد خودرو هاي فرسوده مواجه هستيم. خودروهايي كه ناگزير بايد از چرخه حمل و نقل خارج شوند. خروج اين خودرو ها موجب تسهيل در حمل ونقل شهري و صرفه جويي در مصرف سوخت و پاكي هوا مي شود.
دو شيوه در برخورد با خودروهاي فرسوده بكار مي رود. اولين شيوه رها كردن خودروهاي فرسوده در محيط خارج از شهر ها و يا مناطق دور افتاده است . اين شيوه علاوه بر آثار زيان بار زيست محيطي و چشم انداز نازيبايي كه ايجاد مي كند ، به علت شمار بالاي خودرو هاي فرسوده غير عملي است.
شيوه دوم مواجهه با خودرو هاي فرسوده ، بازيافت خودرو هاي فرسوده است .در بازيافت خودرو، علاوه بر رها شدن از انبوه قراضه و زباله مي توان به منافع اقتصادي نيز دست يافت. بازيافت خودرو ها مستلزم اقدامات گسترده و متفاوتي است كه در حوزه اختيارات و وظايف سازمان هاي مختلف قرار دارد. سازمان هايي كه با پراكندگي مكاني و جغرافيايي و ساختار مديريتي گوناگون اداره مي شوند. براي سازمان دهي اقدامات پيش گفته نياز به هماهنگي ، سازماندهي ،كنترل و به بيان ديگر مديريت يكپارچه خودرو هاي فرسوده احساس مي شود. از جمله وظايف مديران، بازيافت خودرو و ايجاد هماهنگي و تسهيل در انجام اقدامات ذيل است :
_ تخصيص تسهيلات مالي به صاحبان خودرو هاي فرسوده از سوي دولت و دستگاه ها .
_ سرعت بخشي و تسهيل در انجام اقدامات قانوني ابطال پلاك خودرو ( صدور گواهينامه اسقاط توسط اداره راهنمايي و رانندگي ).
_ سازماندهي تحقيقات در زمينه بازيافت خودرو و استفاده از تجارب ديگر كشورها در اين زمينه.
_ ايجاد شهرك هاي بازيافت خودرو با حمايت وزارت صنايع و سازمان حفاظت محيط زيست.
_ ايجاد همكاري ميان توليدكنندگان و بازيافت كنندگان خودرو به صورتي كه اطلاعات مورد نياز از جمله طرح و نقشه خودرو و جنس قطعات براي بازيافت مؤثرتر در اختيار بازيافت كنندگان قرار گيرد.
_ تعيين اقدامات تشويقي براي توليد كنندگاني كه در ساخت خودرو از مواد قابل بازيافت با استحكام بيشتر ( عمر طولاني ) استفاده مي كنند.
اقدامات پيش گفته بدون مرجع تصميم سازي واحد، به صورت غير متمركز و پراكنده صورت مي گيرد. اين امر موجب موازي كاري ، صرف هزينه ، فرصت و زمان است
 همچنين مغاير با اصول بديهي اثر بخشي و كارايي است و نيز در هنگام بروز مشكل مرجع واحدي مسؤول رفع و پاسخگوي انجام كليه مراحل نيست.
در آخر ايجاد يك هسته واحد كه مديريت و هدايت كليه مراحل بازيافت خودرو هاي فرسوده را بر عهده بگيرد ، پيشنهاد مي شود.
خودارزیابی
خودارزيابي يك بازنگري جامع، روشمند و منظم از فعاليتها و دستاوردهاي يك سازمان با استفاده از مدل تعالي سازماني است.
فرآيند خود ارزيابي، تشخيص صريح نقاط قوت و زمينه هايي كه قابل بهبود هستند را براي سازمان ممكن مي‌سازد. در ارزيابي و خودارزيابي‌هاي اوليه، سازمان روند بهبود را طي دوره‌هاي عملياتي متوالي در درون خود مي‌سنجد و در سطوح بالاتر تعالي، اين كار را از طريق مقايسه خود با رقباي محلي، سازمان‌هاي الگو و سازمان‌هاي تراز اول در حرفة خود يا حرفه‌هاي مشابه در جهان صورت مي‌دهد.
پنج رويكرد خودارزيابي كه سازمان‌ها مي‌توانند از آنها يا از تركيبي از آنها براي ارزيابي عملكرد خود و دست‌يابي به نقاط قوت و زمينه هاي قابل بهبود استفاده كنند عبارتند از :
• رويكرد پرسشنامه‌اي
• رويكرد ماتريسي
• رويكرد كارگاهي
• رويكرد استفاده از پروفورما
• رويكرد شبيه سازي جايزه
1ـ رويكرد پرسشنامه اي
اين رويكرد با صرف حداقل منابع و زمان، منجر به تكميل پرسشنامه‌اي واقعي و مستدل مي‌شود. براي جمع‌آوري اطلاعات درباره آگاهي و ادراكات كاركنان در درون سازمان، اين رويكرد يك رويكرد عالي به حساب مي‌آيد.
برخي از سازمانها به عنوان روشي براي گردآوري داده‌ها در سطح وسيع و با هدف پشتيباني از رويكردهاي دقيقتر خودارزيابي، از پرسشنامه‌هايي با پاسخهاي بلي يا خير، ‌استفاده مي‌كنند.

2ـ رويكرد ماتريسي
اين رويكرد شامل ايجاد ماتريس دستاوردهاي ويژه سازمان، در چهارچوب مدل تعالي سازماني است. اين رويكرد عموماً شامل مجموعه‌اي از شرح دستاوردها، در قبال نمره‌اي از 1 تا 10 يا چيزي شبيه آن است. اگر چه هر سازماني با سازمان ديگر فرق دارد و ممكن است با موضوعات متفاوتي روبرو باشد، اما اين ماتريس‌ها به درك معيارها به شيوه‌اي عملي‌تر كمك كرده و به گروههاي عمل كننده وسيله‌اي را براي ارزيابي سريع و آسان ميزان پيشرفت سازمان ارائه مي‌كند. رويكرد ماتريس را مي‌توان در هر سطحي در درون سازمان توسط گروه مديريت و يا كاركنان نماينده از واحد مورد ارزيابي به كار برد.
3ـ رويكرد كارگاهي
مزيت اين رويكرد آنست كه به مشاركت فعال مديران و افراد كليدي واحد اجرا كننده خودارزيابي نياز دارد. اين گروه مسئول جمع‌آوري داده‌ها و ارائه شواهد جمع‌آوري شده در كارگاه به همتايان خود مي‌باشند. اين كار آغازي براي دستيابي به اتفاق نظر در گروه مديريت است. تجربه نشان داده است كه دو نفر از كاركنان كه به عنوان ارزياب، كاملاً آموزش ديده باشند، براي تسهيل اين فرآيند مورد نياز هستند.
مطلوب‌تر است كه يكي از ارزيابان از واحدي باشد كه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد و ارزياب ديگر از ساير بخشهاي سازمان و يا سازماني ديگر، مثلاً يكي از سازمان‌هاي مشاوره مديريت انتخاب شود.
پنج جزء فرآيند رويكرد كارگاهي عبارتند از : آموزش، جمع‌آوري داده‌ها، كارگاه نمره‌دهي، توافق بر سر اقدامات اصلاحي و بازبيني پيشرفت در قبال برنامه هاي عملياتي.
4ـ رويكرد استفاده از پروفورما
يكي از راههاي كاهش حجم كار، در مقايسه با رويكرد شبيه سازي جايزه، عبارتست از ايجاد مجموعه‌اي از صورت وضعيت‌ها، به عنوان مثال، يك صفحه براي هر يك از اجزاي معيارها در نظر گرفته وتوضيحات داده شده درباره اجزاي معيارها در بالاي صفحه و زمينه هاي مربوط به آن در زير توضيحات مزبور درج گردد. بقيه صفحه به بخشهايي براي ذكر موارد قوت و زمينه هاي قابل بهبود و شواهد عيني تقسيم مي‌شود.
مدارك خودارزيابي را مي‌توان توسط افراد يا گروهها در درون سازمان تهيه كرده و توسط ارزيابان آموزش ديده مورد ارزيابي قرار داد و يا گروه مزبور مي‌تواند فعاليت ارزيابي را بر اساس مسئوليت هايش انجام دهد.
براي بازبيني نتايج خودارزيابي مي‌توان از گروههاي خارج از سازمان نيز استفاده نمود. براي سازمان‌هاي بزرگتر كه شامل چندين واحد هستند، مي‌توان اطلاعات واحدهاي مختلف را جمع‌آوري نموده و نقاط قوت و زمينه هاي قابل بهبود مشترك رامشخص نمود.
از اين به بعد مي‌توان استراتژي جاري را مورد بازبيني قرارداده و برنامه هاي بهبود در سطح سازمان را توسعه داد.
5ـ رويكرد شبيه سازي جايزه
اين رويكرد مبتني بر ارائه مدارك كامل در راستاي ” اظهار نامه جايزه ملّي بهره وري و تعالي سازماني“ به منظور انجام خودارزيابي است. پس از تهيه اظهارنامه، يك گروه آموزش ديده از ارزيابان آن را مورد ارزيابي قرار مي‌دهند. براي ارزيابي يك واحد مي‌توان ارزيابان را از ساير بخشها يا واحدهاي فرعي سازمان به كارگرفت. اگر كل سازمان مشمول ارزيابي قرار مي‌گيرد، مي‌توان از برخي از ارزيابان خارجي نيز استفاده كرد
ادبيات و مديريت
آلوين تافلر در كتاب معروفش به نام "ضربه آينده" (The future shock ) مي گويد : "اگر بخواهيم براي آينده برنامه ريزي كنيم و كيفيت زندگي خود و ديگران را بهبود بخشيم بايد مشخص كنيم كه امور جوامع گذشته ما چگونه بوده است ."

نوعي از آموزش روشهاي مديريت و رهبري در دنيا نيز بر اساس تجزيه و تحليل وقايع گذشته است . در اين روش به جاي اينكه تنها از تئوريها نظريه ها وكتاب هاي درسي علم مديريت در كلاس درس استفاده شود آثارمعروف ادبي گذشته و حال را در كلاس ها و كارگاه هاي آموزشي (work shop ) مطرح مي كنند.
جان كلمنز و داگلاس ماير در كتاب خود به نام "هنر مديريت هنر انسان بودن " مي نويسند :" رهبران در جهاني كار مي كنند كه تناقض در آن امري معمول است جايي كه پاسخ صريح امروز فاجعه فردا است‌‌‌‍. جهاني كه در آن آينده نگري بصيرت تجربه صراحت در مورد عقايد آزمايش نشده و به طور يقين اعتماد به نفس براي موفقيت بيشتر از مهارتهاي تكنيكي اهميت دارد."
تعجب آور نيست كه كتابهايي نظير " زندگي ها "ي پلو تارخ " شاه لير " شكسپير و " زنگها براي كه به صدا در مي آيد " همينگوي نقطه نظر هاي پرباري در مورد مديريت ارائه مي كنند.
با اين همه مشكلاتي چون انگيزش الهام حساسيت و ارتباطات كه در اثر بخشي رهبري اساسي هستند در طول سه هزار سال گذشته تغيير چنداني نكرده اند. با اين مشكلات مصريان در هنگام ساختن اهرام الكساندر هنگامي كه امپراتوري اش را تشكيل مي داد و يونانيان در آن موقع كه با تروخان ها "Trogan " مي جنگيدند روبرو بوده اند.
كلمنز و ماير معتقدند البته آگاهي از امور مالي بازاريابي توليد و نيروي انساني مهم است. اما اغلب نوعي مدير را مي سازد كه اگر چه مي تواند تك تك درختان را به اسم بشناسد ولي ممكن است در فهم اينكه جنگل دارد مي سوزد ناتوان باشد. چيزي كه لازم است ديد وسيعتري از رهبري بر پايه " ادبيات " است كه فقط بر روشهاي تخصصي شده متمركز نباشد بلكه بيشتر بعد وسيع عدالت رهبري در انسان را شامل مي شود.
هري ولف دانشيار دانشگاه " گلدن گيت " درسي به نام مديريت دولتي در ادبيات " را تدريس مي كند كه در آن تحليل سنجش و تفكرات مديريتي با استفاده از افسانه تئاتر فيلم ويدئو و شعر ارايه مي شود. در اين كلاس ها اثر نويسندگاني چون " سوفوكل " " شكسپير " " مور " " اينس " " گوگول "و " كافكا " و آثار نويسندگان معاصر مورد استفاده قرار مي گيرد.
رفتار اداري پيچيدگي هاي سازمان فرايند تصميم گيري و روابط متقابل انسانها بعضي از عنوان هاي مورد بحث اين كلاس است.
يكي از مشهور ترين آثار ادبي " شاه لير " اثر شكسپير است كه در توضيح اينكه چگونه رهبران بخش خصوصي و دولتي امروز مي توانند از ادبيات بياموزند مورد استفاده قرار گرفته است كلمنز و ماير مي گويند : داستان به صورت قابل توجهي شكلي از جانشيني نابخردانه عدم تمركز و آشفتگي و تفويض اختيار بدون تفكر را نمايش مي دهد.
ولف بي پرده تر مي گويد :" اين مثالي از يك مدير بد است ! اينجا مديري است كه تصميم مي گيرد مديريت را به زير دستان يعني دخترانش انتقال دهد. او در اين باره كاملاً فكر نكرده است. تصور مي كند دختران خود را خوب مي شناسد. او پادشاهي خود را ميان دو دختر خود تقسيم مي كند و آنان بلافاصله از پدر روي بر مي گردانند و او را از پادشاهي خلع مي كنند ! اين يك تصميم ناشايست مديريتي است."
نمونه توسعه يافته استفاده از اين روش ادبي در تدريس مديريت روش "كارگاه آموزشي گروهي " است كه در آن افراد متخصص نوشته هاي ادبي مخصوصي را با همكاران مورد بحث قرار مي دهند.
يك مدير شركت كننده در اين قبيل كارگاههاي آموزشي مي گويد : من روش قديمي سقراطي را پذيرفته ام كه معتقد است شما پيشرفت نمي كنيد مگر اينكه اعتقاد قلبي خود را با ديگران در ميان بگذاريد. حتي فرايند ارتباط داشتن با شخص ديگر براي اعتقادات عميق شما سودمند است. من باور كرده ام كه آموزش كارگاهي با روش مذاكره درباره يك كتاب با شخصي كه قبلاً آن را مطالعه كرده است قابل مقايسه نيست."
البته عده يي از مديران بخش خصوصي و دولتي براين باورند كه خواندن و بحث كردن درباره ادبيات مطالب زيادي به آنها نمي آموزد.
كلمنز و ماير درباره چگونگي پيوند دو جهان ادبيات و واقعيت ها چنين مي گويند: افرادي نظير "آشيل" "هومر" "اتللو" "ويلي لومان" و "ميلر" در موقعيت هايي قرار گرفته اند و با همان مشكلات دشوار رام نشدني و اغلب عصباني كننده كه شما هر روز با آن مواجه هستيد دست و پنجه نرم كرده اند.
شما مي توانيد از پيروزي ها و كمك هاي آنها بياموزيد زيرا تجربيات نويسندگاني كه اين شخصيتها را خلق كرده اند در آنچه نوشته اند رسوخ كرده است.
"جمهوريت" افلاطون بيش از هر كتاب درسي ديگر داراي پيشنهاد و درسهايي براي رهبران است.علاوه بر اينكه افلاطون يكي از فلاسفه بزرگ تاريخ است رهبري است واقع بين با سابقه درخشان در نوآوري كه مطالبي را پشت سر هم گوشزد كرده است. بدون شك هيچ چيز قديمي در مورد تفكرات افلاطون وجود ندارد. او يك آشناي معنوي است
1- وقتي افراد با يك مسئله يا تصميم روبرو مي‌شوند بر اساس دسته‌بندي و سازماندهي اطلاعات ناقص، تجربه محدودشان و ديدگاه خاص خود يك نتيجه‌گيري اوليه از آن خواهند داشت.
2- وقتي افراد نتيجه‌گيري و منطق آن را به ديگران ارائه مي‌كنند درگير نوعي مرور شناخت‌گونه از مسئله مي‌شوند و درك آنها از موقعيتي كه در آن قرار دارند عميق‌تر مي‌شود و به استراتژي‌هاي سطح بالا براي استدلال دست پيدا مي‌كنند.
3- افراد با ديگر افراد داراي نتيجه‌گيري متفاوت مبتني بر اطلاعات، تجارب و ديدگاه‌هايشان روبرو مي‌شوند.
4- افراد در مورد درست بودن ديدگاه‌هايشان به يك نااطميناني مي‌رسند. وضعيتي از تعارض يا عدم تعادل مفهومي بروز مي‌كند.
5- نااطميناني، تعارض و عدم تعادل مفهومي افراد را وا مي‌دارد جستجوي فعالي را براي اطلاعات بيشتر، تجارب جديد، توسعه ديدگاه و استدلال آغاز كنند تا بتوانند نااطميناني را از بين ببرند. تفكر و توجه واگرا بروز مي‌كند.
6- با تطبيق ديدگاه و استدلال خود از طريق درك ديدگاه و استدلال ديگران يك نتيجه‌گيري جديد و دوباره مفهوم‌سازي شده استخراج مي‌شود. از اين طريق راهكارها و تصميم‌هاي نو شناسايي مي‌شوند كه داراي كيفيت بهتري هستند.
منبع : سايت «راهكار مديريت»
 
ساليان متمادي برنامه هاي كاربردي مورد استفاده در سيستمهاي اطلاعاتي بصورت مجزا functional ارائه مي شد و هيچ ارتباطي با يكديگر نداشتند. چنين نرم افزارهايي مورد توجه و علاقه شركتهاي كوچك بود و براحتي نيازهاي خود را توسط اين برنامه هاي كاربردي (application) برآورده ميكردند. اما پس از مدتي با گذشت زمان و با شروع فرايند مهندسي مجدد فرايندهاي تجاري در سازمانها ، نياز به انواع مختلف سيستمهاي اطلاعاتي احساس شد و توليد سيستمهاي اطلاعاتي يكپارچه كه بتواند نرم افزارهاي حوزه هاي مختلف از جمله حسابداري ، توليد ، فروش ، انبار و ... را بصورت منسجم و همراه هم بكار گيرد آغاز گرديد . براي توليد چنين نرم افزاريهايي ، ارائه رويكرد هاي جديدي از جمله معماري مبتني بر client /server و همينطور نرم افزارهاي يكپارچه ضروري بنظر ميرسيد. در سال 1992 ساختار يك سيستم اطلاعاتي يكپارچه توسط YakhouوRahali توسعه يافت . در اين ساختار ، به اشتراك گذاري داده ها بين كاربران اين امكان را ايجاد ميكرد تا به سادگي و بسرعت داده هاي مورد نياز واحدهاي ديگر را در اختيارشان قرار دهند و همچنين مديران بخشهاي ديگر نيز قادر بودند بصورت يك سيستم جامع و يكپارچه با يكديگر در ارتباط باشند و گزارشات مورد نياز خود را از يك سيستم واحد استخراج نمايند.
 ERP چيست
( Enterprise Resource Planning )  سيستمي جامع است كه سعي در يكپارچه سازي همه وظايف و بخشهاي موجود دريك سازمان با استفاده ازيك سيستم كامپيوتري واحد را دارد كه بتواند نيازهاي خاص و ويژه اين بخشها را برآورده سازد . اين كار با استفاده از يك نرم افزار كامپيوتري انجام ميشود كه بوسيله يك ديتابيس واحد ، امكان به اشتراك گذاري اطلاعات و ارتباط بخشهاي مختلف را با يكديگر برقرار ميسازد . اين نرم افزار از تعدادي ماژول نرم افزاري تشكيل شده است كه هر يك بخشي از وظايف موجود در شركت را بر عهده دارند . اغلب نرم افزارهاي ERP آنقدر منعطف هستند كه شركتهاي خريدار قادرند تعدادي از ماژولهاي مورد نيازو يا همه آنها را نصب و بكارگيرند . بعنوان مثال شركت خريدار قادر است فقط ماژولهاي منابع انساني (HR) و مالي را از اين بسته نرم افزاري ، خريداري ، نصب و مورد استفاده قرار دهد .

 ERP چگونه قادر است عملكرد تجاري يك شركت را بهبود بخشد ؟

بطور كلي هدف اصلي و اوليه ERP آن است كه فرآيند دريافت سفارش از مشتري و پردازش آن تا مرحله نهايي را بهبود بخشد . بعنوان مثال وقتي يك سفارش رسيده از سوي مشتري وارد سيستمERP ميگردد ، همه اطلاعات لازم جهت تكميل و ارائه اين سفارش ، در آن موجود ميباشد . اطلاعات مربوط به اينكه آيا مشتري سفارش دهنده ، اعتبار كافي نزد شركت را دارد يا خير ، از ماژول مالي بدست ميآيد و به همين ترتيب اطلاعات لازم در مورد سطح موجودي انبار كالا و مواد اوليه مربوط به اين سفارش ، از ماژول انبار استخراج ميگردد .
با بكارگيري اين سيستم ، كاربران تنها وارد كننده داده و اطلاعات به سيستم نيستند بلكه آنها از اين پس وظيفه سنگيني را بر عهده خواهند داشت زيرا در مورد سئوالاتي از قبيل اينكه "آيا مشتري حاضر بموقع بدهي خود را بابت سفارش دريافتي خود خواهد پرداخت؟" ، "آيا ما قادر خواهيم بود بموقع سفارش مورد نظر را تحويل مشتري دهيم ؟" و سئولاتي از اين قبيل ، كاربران سيستم بايد بتوانند سريعا تصميم گيري لازم را انجام دهند واين تصميمات بر روي كل فرايند ERP تاثير گذار خواهد بود . بعلاوه ساير كاربران در بخشهاي ديگر نيز لازم است اطلاعات را بروز وارد سيستم نمايند . بعنوان مثال اگر مسئول سيستم انبار در مورد سطح موجودي انبار اشتباهي مرتكب شود ، شركت ممكن است بسياري از مشتريان خود را بدليل اطلاعات نادرست درمورد كافي نبودن ميزان موجودي ، از دست بدهد.
 يك پروژه ERP چه مدت بطول مي انجامد ؟
در شركتهاي كوچك و آنهايي كه فقط بخشي از ماژولهاي ERPرا خريداري و راه اندازي ميكنند ، اين پروژه ممكن است حدود شش ماه يا كمتر بطول انجامد ولي براي شركتهاي بزرگتر و آنهايي كه تمايل دارند اين پروژه را بطور كاملتر به اجرا گذارند ، به اين دليل كه نياز به تغيير در بخشهاي مختلف سازمان متناسب با بسته نرم افزاريERP وجود دارد ، اجراي اين پروژه بطور ميانگين بين يك تا سه سال بطول ميانجامد .
 
بكارگيريERP براي يك كسب و كار چه مزيتهايي رامي تواند به همراه داشته باشد ؟
بطور كلي مزاياي عمده پياده سازي سيستمهاي ERP در شركتها را ميتوان بصورت زير بر شمرد :
الف ) يكپارچه سازي اطلاعات :
بر خلاف سيستهاي ديگر كه ممكن است هر يك از بخشهاي مالي، فروش ، توليد و ... گزارشهاي ضدونقيضي در مورد فعاليتها و سهم خود در افزايش ميزان درآمد شركت ارائه دهند ،ERP به شركت كمك خواهد كرد كه اطلاعات مورد نظر را بصورت جامع و كامل از يك سيستم بدست آورد .
ب) يكپارچگي اطلاعات در مورد سفارشات مشتريان :
ERP كمك خواهد كرد تا سفارشات مشتريان از زمان دريافت سفارش از مشتريان ، دريافت مواد اوليه از تامين كنندگان كالا براي توليد آن سفارش تا تحويل كالاي توليد شده به مشتري و دريافت وجه آن بطور يكپارچه در يك سيستم نگهداري شود و به اين ترتيب شركتها قادرند براحتي سفارشات را رديابي كنند و هماهنگي لازم بين بخشهاي مختلف شركت را ايجاد نمايند .
ج) استاندارد سازي و سرعت بخشيدن به فرآيند توليد :
سيستمهايERP با استاندارد سازي فرايندهاي توليد و استفاده از يك سيستم كامپيوتري منسجم باعث صرفه جويي در زمان و افزايش بهره وري خواهند شد.
د) كاهش موجودي انبار :
ERP با بهينه سازي فرآيند سفارشات و توليد محصول ، باعث كاهش موجودي مواد اوليه و موجودي در جريان ساخت ميگردد وهمين امرموجب كاهش موجودي كالاي ساخته شده در انبارها ميشود . به بيان ديگر ERP توانايي مديريت زنجيره عرضه محصول(Supply Chain Management) را نيز فراهم ميسازد .

ه) استاندارد سازي اطلاعات مربوط به منابع انساني شركت ، صرفه جويي در زمان و جلوگيري از دوباره كاري
آيا ERP با فرايندهاي موجود در شركت تطابق دارد يا خير؟
نكته مهمي كه در اجرا و پياده سازي يك سيستمERP بايد مد نظر قرار گيرد آن است كه آيا اين مجموعه نرم افزاري با وضع موجود شركت خريدار نرم افزار ، تطابق دارد با نه ؟ اين يكي از دلايل مهمي است كه در روند اجراي فرآيند ERP در شركتهاي خريدار ، اختلال ايجاد ميكند و باعث ميشود گاها در اجراي پروژه چند ميليون دلاري ERP وقفه ايجاد شود . در چنين شرايطي دو راه وجود دارد:
يا اينكه شركت خريدار بايد فرايندهاي موجود خود را تغيير داده و مطابق با سيستم ERP سازد و يا بسته نرم افزاري موجود بايد بر اساس شرايط خاص آن شركت تغيير داده شود .
در حالت اول تغييرات عمده اي در مسئوليتها ، نحوه كار ، وظايف پرسنل و روشهاي انجام كار و ... ايجاد ميگردد و به عبارتي لازم است فرآيند مهندسي
جدد(Reengineering) در سطح شركت اجرا شود. در حالت دوم نيز احتمال بروز مشكلات (BUGS) در نرم افزار افزايش مي يابد و بعلاوه اشكالات خاصي را در بروزرساني نرم افزار (UPGRADING ) در نسخه هاي بعدي ايجاد خواهد كرد زيرا نسخه هاي بعدي نيز بايد بصورت خاص و سفارشي توليد شوند.
 ERP چه نوع هزينه هايي مي تواند به همراه داشته باشد؟
1) هزينه هاي آموزش :
از آنجا كه كاركنان در بخشهاي مختلف شركت با يك سيستم يكپارچه كار ميكنند ، لازم است درك بيشتري از فعاليتها و فرايندهاي موجود در ساير بخشها نيز پيدا كنند . زيرا هر داده اي كه آنها وارد سيستم ميكنند بر روي كل سيستم اثر گذار خواهد بود . بنابراين بايد ارتباط بين بخشهاي مختلف شركت از طريق اين سيستم براي كاربران كاملا تشريح گردد . علاوه بر اين ، برنامه اي براي آموزش شكل ظاهري (INTERFACE) سيستم نيز بايد تدارك ديده شود.
2) هزينه يكپارچگي و تست نرم افزارها :
براي حصول اطمينان از روند صحيح اجراي فعاليتها ، بايد ارتباط بين نرم افزارهاي ERP با يكديگر و احتمالا با ساير نرم افزارهاي بكاررفته در شركت مورد توجه قرار گيرد كه اين كار مستلزم هزينه هايي خواهد بود . به عنوان مثال يك شركت توليدي ممكن است نرم افزارهاي جانبي براي تجارت الكترونيكي ، سيستم باركد و ساير سيستمهاي مورد استفاده خود نيز داشته باشد. بنابر اين لازم است ارتباط درست و حساب شده اي بين اين نرم افزارها و بسته نرم افزاري ERP برقرار شده باشد .
3) سفارشي كردن نرم افزارها (Customization) :
اين كار در مواقعي انجام ميشود كه يكي يا چند مورد از نرم افزارهاي ERP نتواند با شرايط كاري و فرايندهاي موجود شركت خريدار تطابق داده شود و بنابراين ضروري بنظر ميرسد كه نرم افزار مزبور بر اساس شرايط خاص آن شركت باز سازي شود.
4) تبديل داده ها (Data Conversion):
بطور يقين تبديل و انتقال داده ها و اطلاعات مربوط به مشتريان ، كالاها ، عرضه كنندگان ، طرفهاي تجاري و... از سيستم مورد استفاده قبلي به سيستم جديد مبتني بر ERP ، مستلزم هزينه هايي خواهد بود.

 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان