میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله امنيت و قابليت اعتماد در سيستمهاي نظير‌به‌نظير


کد محصول : 10001668 نوع فایل : word تعداد صفحات : 15 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 962

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m1d1668

فهرست مطالب و صفحات نخست


امنيت و قابليت اعتماد در سيستمهاي نظير‌به‌نظير

مسئله امنيت در سيستمهاي نظير‌به‌نظير را مي‌توان از نقطه نظر قابليت اعتماد مورد بحث قرار داد. سيستمهاي نظير‌به‌نظير چالشهاي ويژه‌اي در مورد قابليت اعتماد علاوه بر ساير سيستمهاي اجتماعي-تكنيكي  ارائه مي‌دهند و سه محيط كليدي مهم را معرفي‌ مي‌كنند: هويت-زمينه‌ اجتماعي -منع و تهديد. بررسي اين سه محيط شيوه‌اي مناسب را براي درك بهتر طراحي و پياده سازي و اجراي سيستمهاي نظير‌به‌نظير ارائه مي‌دهد.
قابليت اعتماد و امنيت:
سيستمهاي نظير‌به‌نظير موجوديتهاي متفاوتي را براي اخذ تصميم در مورد چگونگي بر هم كنش و رفتار با يكديگر نياز دارند. اين تصميمات در واقع همان تصميمات امنيتي است. علاوه بر اين خود سيستمها نيز براي اجراي نوع خاصي از برهم كنش يا تصميمات خاص در مورد آن تنظيم شده‌اند. تمامي اينها تصميماتي درباره قابليت اعتماد هستند.
در سيستمهاي نظير‌به‌نظير، بايد بدانيم كه چگونه مي‌توان به يك هويت ديگر در سيستم اعتماد كرد. قابليت اعتماد وقتي در مورد سيستمهاي توزيع شده و مخصوصاً سيستمهاي نظير‌به‌نظير صحبت مي‌شود اهميت بيشتري مي‌يابد. اين بخش نشان مي‌دهد كه چگونه قابليت اعتماد و امنيت در نوع خاصي از سيستمهاي نظير‌به‌نظير با هم تركيب مي‌شوند و بعضي از راههاي درك فرضيات در مورد قابليت اعتماد كه به امنيت در سيستم كمك مي‌كند و يا مانعي را براي آن بوجود مي‌آورد را نمايش مي‌دهد.
چرا اعتماد موضوع مهمي‌ است؟
يك روش براي ايجاد اعتماد در يك سيستم توسط ولدمن  و روبين  در سال 2001 مطرح شد" ما بيشتر از آنكه به قابليت اعتماد علاقه‌مند باشيم به طراحي سيستم مايليم. بنابراين دوست داريم سيستمهايي را طراحي كنيم كه در آن هيچ كس نياز به اعتماد به جنبه‌اي از سيستم نداشته باشد...".
هدف در سيستمهاي معتمد آن است كه در آن هر هويت به ديگري اعتماد داشته باشد. از آنجا كه اين مسئله غير ممكن است سعي در استفاده از ساختار شهرت  و كاهش خطر براي ايجاد اعتماد افزايش مي‌يابد.
اعتماد بطور صريح يا ضمني مؤلفه‌اي كليدي در سيستمهاي نظير‌به‌نظير به شمار مي‌رود. در نيتجه درك نيازها، هزينه‌ها و بررسي آن جهت طراحي و پياده‌ سازي و اجراي چنين سيستمهايي لازم است.
در اين بخش از يك سيستم نظير‌به‌نظير كامل به صورت سيستمي باسلسله مراتب كامل، ارتباطات كامل بين هويتها و اجازة استفاده از تمامي منابع محلي نظير‌ها (ذخاير ياپروسسها) استفاده مي‌كنيم. اگر چه چنين سيستمي وجود ندارد اما هدف نگاه به برخي از مسائل امنيتي است كه در چنين محيطي به ‌وجود مي‌آيد. سيستمهاي ديگر مي‌توانند به عنوان زير مجموعه از اين سيستم و يا سيستم اصلاحي آن استفاده كنند.
يكي از بزرگترين مشكلات در درك امنيت سيستم هاي نظير به نظير اين است كه مدل امنيت توضيح داده شده متفاوت از برخي سيستم هاي ديگر است. بسياري از سيستم ها داراي يك هويت مركزي هستند كه تامين كننده امنيت درآنها مي باشد. بدون هويت مركزي تامين كننده امنيت  نيازها و فرضيات درباره امنيت نه تنها در زير بناي سيستم بلكه در مدل برهم كنش هويت ها نيز بايد مد نظر قرار گيرد. در بسياري از سيستم ها فرض مي شود كه مهاجمان از خارج سيستم وارد آن مي شوند و مهاجمان داخلي تا حد امكان قابل شناخت و كنترل مي باشند در نتيجه بايد داروهاي مهاجمان را نيز در مرحله طراحي در نظر گرفته شود.
اعتماد چيست؟
در تفكر در مورد امنيت هويتهاي مختلفي مورد نيازند كه در درجات مختلف به يكديگر اعتماد دارند. بيان داشتن سخت افزار ايمن يا داشتن مدير شبكه معتمد كه مي تواند قوانين خوبي را براي شبكه اتخاذ كند آسان است اما به شرط آنكه معناي ايمن و معتمد بودن كاملا مشخص باشد. براساس تعريف ستومكا   (1999) اعتماد شرط بندي درباره فعاليتهاي تصادفي و مشروط آتي ديگران است يا شايد اعتماد يك راه رسيدگي به خطرات در دنياي واقعي است. اعتماد در اين فصل به معني سطح خاص انتظارات يك هويت است كه ساير هويتها درباره آن يك فعاليت را يا انجام مي دهند يا نمي دهند.

اعتماد به عنوان يك پديده اجتماعي
اگرچه كه دنياي سيستم هاي توسعه يافته تكنولوژي هاي زيادي را براي ياري به سيستم امن فراهم كرده است اما يكي از ابزارهاي اختصاصي اين است كه سيستمهاي نظير به نظير در زمينه اجتماعي رخ مي‌دهند و بايد آنها را در اين زمينه مورد بررسي قرار داد. برهم كنش سيستمهاي نظير به نظير در واقع يك مدل برهم كنش اجتماعي است كه در آن سيستمها مي‌توانند با سطوح مختلفي از آگاهي از يكديگر تبادل اطلاعات داشته باشند.
شايد تعجب برانگيز باشد كه امنيت يك مسئله اجتماعي مطرح مي‌شود. آخرين تحقيقات بر روي امنيت بر اهميت درك زمينه‌هاي اجتماعي و فعل و انفعالات داخلي آن با سيستمهاي كامپيوتري تأكيد دارند. شايد بتوان مسئله امنيت بازيگران شبكه (نظيرها) و برهم كنشهاي آنها را به صورت رام شدني درآورد اما دلايل حضور آنها به خاطر برهم كنش نامحدود چندان رام شدني نيست. اگر اين مسئله به اين معني نيست كه امنيت در سيستمهاي نظير به نظير غير ممكن است اما بايد از جهات ديگري نيز مورد بررسي قرار گيرد.
هويت:
مسئله هويت مشابه مسئله حقوق ديگران بر پايه معيارهاي اجتماعي است از آنجا كه سيستمهاي نظير به نظير از محيط هاي آموزشي رشد كرده اند شايد چندان مسئله آگاهي از هويت ها مهم نبوده باشد. اما مثالهاي قبلي كه زده شده سيستمهايي هستند كه در آنها انكار هويت باور كردني و متحمل است و يا گمنامي در آنها اجرا مي شود. در اين موارد, سيستم براي حفاظت حريم و به طور دقيقتر براي حفاظت و استتار هويت موجوديتها در سيستم طراحي شده اند. بسياري از سيستمهاي اشتراك فايل نظير به نظير مانند e mule تحت هويت ضعيف عمل مي كنند. موجوديتها يك هويت را براي ايجاد فرصت ارتباط و نه به دليل ديگري ايجاد مي كنند. مسلما مسائل اخلاقي حول مسئله هويت و حريم او وجود دارد و اجتماع نظير به نظير از آزادي عمل خوبي در حقوق مدني برخوردار است.  لحظاتي وجود دارد كه موجوديتها با درجه اطمينان بالا شناخته مي شوند, فرصتهاي خوبي براي همكاري فراهم مي آيد و در نتيجه براي محيط هايي مانند تحقيقات عملي, سياسي و يا امنيت ملي لازم است كه هويت ها شناخته شوند. سيستمهاي حمايت زماني بخوبي ديده مي شوند كه نياز براي تشخيص هويت بالا آزموده شده و گامهايي نيز براي حمايت, حفاظت و استتار هويت طي شوند. دليل اهميت تشخيص هويت بسيار آسان است. اگر علاقمنديد كه به هويت A اطمينان كنيد. نياز داريد كه او را شناسايي كنيد اين شناسايي توسط پيشنهاد از هويتي ديگر مانند Bيا تصميمات شخصي خود بر پايه رفتارهاي پيشين هويت A انجام مي شود. اگر نتوانيد هويت A  را احراز هويت كنيد نمي توانيد تصميمي را مبني بر امن يا نا امن بودن او اتخاذ كنيد.
اينجاست كه مسئله ارزيابي   مطرح مي شود. بر اساس تحقيقات, امنيت همواره در حال ارزيابي است. ارزيابي يعني چه زماني و چگونه, مي توان از هويت A در براربر خطرات ايمن بود. گامهايي براي كاهش خسارات و تهديد ها و يا انجام تنبيه وجود دارد اما بدون تصميم گيري در مورد ارزيابي, نمي توان در جهت اعتماد يك هويت حركت كرد.
احراز هويت:
توانايي معناي پيامها بصورت كريپتوگرافي به اين معناست كه مي توان بعد زمان را براي احراز هويت اضافه نمود. با دادن يك هويت اوليه و تظاهر به پذيرفتن خطر كشف كليد امضا مي توان ارتباط را با هويتي كه در آغاز پروسس شناسايي شده است ادامه داد. اگر  چه دو فرض در اينجا و جود دارد: تظاهر به پذيرش خطر كشف كليد و انجام يك شناسايي اوليه. ايجاد يك شناسايي اوليه در جوامع كوچك كه تمام افراد يكديگر را مي شناسند آسان است اما در جوامع بزرگ نياز به شخصي ثالثي وجود دارد. رشد سيستمهاي بانكي در بسياري از جوامع غربي دليلي براي نياز به طرف سوم ايمن جهت ايجاد چارچوب شناسايي افراد بود.
سرويسهاي احراز هويت در سيستمهاي كليد عمومي توسط زير بناي كليد عمومي (PKIs)  فراهم مي شوند. PKIs در يك طيف از موقعيتهاي محدود بخوبي عمل كرده و معمولا نيز در سيستمهاي توزيع شده موفق ديده شده اند. اما دو مشكل با PKIs در جهان نظير به نظير وجود دارد:
1)    اين احراز هويت حتما بايد توسط يك نفر اجرا شود.
2)    اين سرويس در سلسله مراتب به خوبي عمل مي كند.
اين مسئله به دليل اين است كه يك PKI درباره يك فرد, هويت و يا گاهي اوقات مجموعه كوچكي از هويتهاي امن است. امضا توسط كليد ساير هويتها و زنجيره اعتماد نيز از همين قضيه نشات مي گيرد كه در سيستمهاي سلسله مراتبي مطرح مي شود اما طرح اوليه سيستم نظير به نظير بر اساس تعريف سلسله مراتب نيست. در جهت انجام فعاليت PKI در چنين موقعيتهايي نياز به شخص ثالث كاملا روشن است.
سيستمهاي پيشنهادي:
سيستمهاي احراز هويت زيادي كه براي سيستمهاي نظير به نظير نيز مناسبند و جود دارد اما بايد نسبت به ارجاع به بعضي از آنها به عنوان سيستم پيشنهادي مراقب بود. موفقيت بسياري از آنها به دليل آن است كه هويتهاي آنان براي اهداف آنان پيشنهاد شده اند. بنابراين يك نوع از سيستم پيشنهادي بايد سرويس واسطه  نيز داشته باشد كه هويتها را در خور هدف خاص مشخص كند (مانند سرويس هاي hosted).
مثال قديمي يك سيستم پيشنهادي امن و آزمايش شده سيستم (Pretty Good Privacy) PGP  است. اگر چه اين سيستم پيش از ظهور سيستم نظير به نظير طراحي و توسعه يافته است اما براي فعاليت در اين سيستمها پيشنهاد شده اند. در اين سيستم هيچ اختيار فردي براي احراز هويت وجود ندارد، بايد به دوستان خود اعتماد كرده و در جهت فراهم كردن سطوح اعتماد با يكديگر همكار شويد. پس يك زنجيره اعتماد به وجود مي آيد كه نمونه اي از اعتماد مجازي   به شمار مي رود. شنير  (2003) بيان مي كند كه اعتماد مستقيما اعطا مي شود. اگر شما به آليس اعتماد كنيد و آليس به باب اعتماد داشته باشد به خودي خود به اين معني نيست كه شما به باب اعتماد داريد. حتي ممكن است كه شما باب را نشناسيد. در سيستمهايي كه شما به طور خودكار به  باب اعتماد مي كنيد اعتماد مجازي به وجود مي آيد و هنگامي كه اعتماد مجازي باشد شكنندگي سيستم افزايش مي‌يابد. متاسفانه در بسياري از سيستم‌هاي نظير به نظير اعتماد مجازي يك مولفه كليدي است بدون اعتماد مجازي، سيستم ها تنها به گروه كوچكي از آشنايان محدود مي شوند كه در آن تمام هويت ها يكديگر را مي شناسند.
بنابر اين دو روش اساسي براي توسعه اندازه سيستمها وجود دارد: اجازه به زنجيره اعتماد جهت بسط از يك فرد به ديگران مانند سيستم PGP و يا داشتن مخزني مركزي از اعتماد مجازي شهرت در سيستم .
سيستم هايي كه روشهاي اخير را اتخاذ كرده اند مي توانند به عنوان مصرف كنندگان سرورهاي شهرت توصيف شده و به عنوان يك بهبود مدل واسطه ديده شوند. برخي از مثالها از اين نوع سرويس دسته بندي خبرها،   بازيهاي online و سرويسهاي حراج هستند. سرويسهاي دسته بندي خبرمانند slashdot و kuro5hin به اعضا خود اجازه مي دهند كه اخبار را تفسير كرده و براي ساير اعضا جهت طبقه بندي كيفيت سرويسها ارسال كنند. در بازيهاي online بازيكنان در حين بازي با چندين كار فعاليت و برهم كنش دارند. هر چند تنها يك سيستم پيشنهادي مانند سيستم هاي بازي online هويتهايي با فعاليتهاي ديگر را شريك مي كنند در نتيجه هويت ها بايد اعتماد به يكديگر را در موقعيتهاي خاص فرا بگيرند.
فريدمن   و رسنيك   (1999) سه راه منطبق در سيستم هاي با احراز هويت كم مطرح كردند : 1) بي اعتمادي به تازه واردان 2) افزايش هزينه تغيير نام 3- داشتن فردسومي براي ايجاد تغيير نام. تمام اين پيشنهادات ارزيابيهايي را در مورد سيستم خواهند داشت. نخستين پيشنهاد نياز به تغيير قوانين بر هم كنش در سيستم دارد ولي در كل بازده سيستم را كاهش مي‌دهد. دومين پيشنهاد در بسياري از موقعيتها به خوبي عمل كرده و هزينه آن نيز قابل قبول است. اما پيشنهاد سوم درگير تعيين شخص ثالث و زمان پذيرش او است.
هويتهاي متعدد
با توجه به پيشنهادات فريد من و رسينك براي موجوديتها بسيار آسان خواهد بود كه از چندين هويت استفاده كنند. در بازيهاي online اين موضوع بسيار اتفاق مي افتد. اما موقعيتهايي نيز وجود دارد كه استفاده از چندين هويت مي تواند سيستم را نابود كند. اگر ايجاد هويتهاي جديد بسيار كم هزينه باشد هيچ مانعي براي توقف پروسس راي گيري هويتها در سرويسهاي شهرت وجود نخواهد داشت. جهت بالا بردن شهرت چرا نبايد چندين تخلص ايجاد كرد؟ مواقعي وجود دارد كه براي ايجاد امنيت بهتراست هنگام ايجاد چندين هويت اجازه گرفته شود. استفاده از قوانين خاص در هنگام احراز هويت مي تواند مفيد باشد. اين مسئله نه تنها مي تواند به ثبات زمينه هاي اجتماعي بيانجامد بلكه ارزيابيهاي خوبي را نيز در سيستم بوجود مي آورد مثلا هنگاميكه يك مدير شبكه unix به عنوان يك كاربر عادي براي انجام كارهاي روزانه مانند جستجو در وب يا ارسال پست الكترونيكي وارد شبكه مي شود. بنابر اين حداقل در مرحله طراحي ميان اجازه داشتن چندين هويت, هزينه توليدهويت، پيگيري و حذف و نياز به قوانين مختلف در سيستم ارزيابي وجود داشته باشد.
مسئله اي در اينجا در ذهن ايجاد مي شود اين است كه هويت تنها در يك زمينه وجود دارد و قوانين راهي را براي انجام كارهاي مختلف مربوط به آنها در موقعيتهاي مختلف فراهم مي آورند. اطمينان نيز مانند هويت مفهومي است كه در يك زمينه وجود دارد و تصميم در مورد برهم كنش هويتها را محدود مي كند.

زمينه هاي اجتماعي
اعتماد يك زمينه اجتماعي است كه اجازه مي دهد كه دركي از عبارت زير داشته باشيم: "ما هم به برادر و هم به خواهر خود اعتماد داريم البته در زمينه هايي كه خود در آن تخصص دارند اما در كامپيوتر نمي توانند از هارد درايو ما محافظت كنند." در حقيقت اين جمله شايد ذهنيتي را براي شفاف سازي زمينه ايجاد مي كند اگر چه موقعيتهاي تصادفي باعث مي شود كه برادر يا خواهر ما فرصتي را براي حفاظت از ما داشته باشند و اعتماد نسبت به آنها افزايش يابد و در نتيجه كمك آنها را جستجو خواهيم كرد: اگر بيمار شويد به كمك برادر خود كه پزشك است احتياج خواهيد داشت و اگر در موقعيت اضطراري در غواصي قرار گيرد به خواهر خود كه مربي غواصي است نياز پيدا مي كنيد.
در بسياري از موقعيتهاي دنياي واقعي كه اعتماد بعنوان يك انتظار و پيش نگري است كه افراد در موقعيتهاي خاص آن را انجام مي دهند . زماني كه يك فرد مي گويد من به تو اعتماد دارم روشن است كه او درباره چه صحبت مي كند اما در سيستم نظير به نظير اعتماد يك عبارت خالي است حتي در سيستم هاي غير نظير به نظير به سرعت روشن مي شود كه اعتماد يك زمينه خاص است. آيا من به ديگري براي بارگذاري اطلاعات PDA او اعتماد دارم؟
آيا من به شما براي دانلود اطلاعات از PDA خود اعتماد دارم؟ … تمام اين سئوالات توسط عبارت من به تو اعتماد دارم پاسخ داده مي شود.

قوانين:
استفاده از قوانين در سيستم ها يك تكنيك عالي در امنيت است. اگر چه ليست كنترل دستيابي  (ACL) امنيت كه نوعا توسط سيستمهاي امنيتي بر پايه قوانين مورد استفاده قرار مي گيرد كه براي بسياري از سيستمهاي نظير به نظير مناسب نباشد. به اعضا سيستم اجازه مي دهد كه از قوانيني كه مورد نيازشان است استفاده كنند. اگر قانون خاصي به عنوان زمينه خاص تعريف شده باشد ممكن است كه مقاديري را براي سيستم ارائه كند. بنابر اين حتما ارزيابي وجود خواهد داشت. طراحي قوانين خاص براي يك سيستم بايد قابليت انعطاف در مقابل قابليت استفاده را نيز داشته باشد.
همين ارتباطات اخيراست كه علاقه عمومي به سيستم هاي نظير به نظير و اعتماد در آن را مشخص مي كند. تلاش براي روشن كردن زمينه هاي اجتماعي و تكنيكهايي مناسب هويتها براي پذيرش قوانين زمينه هاي اجتماعي است. اين مسئله بسيار شبيه تجربه انسانها در دنياي واقعي به نظر مي رسد: انسانها قوانين مناسب مجموعه اي خاص از بر هم كنش ها را مي پذيرند. به عبارت ديگر آنها قوانين مناسب زمينه اجتماعي خاص را مي پذيرند.
مسئله اينجاست كه چه كسي اين قوانين را مي تواند تعريف كند و چگونه زمينه هاي مختلف با قوانين مطابقت داده مي شود. به نظر كافي است كه در سيستم ها مجموعه اي از زمينه هاي اجتماعي محدود كه مناسب آن هستند را تعريف كرده اما بايد براي پياده سازي استانداردهاي متا داده هاي قوانين نيز تلاش شود. در بعضي از سيستم‌ها اين متاداده ها در يك توافقنامه نامها به ساير هويتها اجازه انجام اين قضاوت درباره رفتار تك تك اعضا را مي دهد.
در كل سيستم هايي وجود دارند كه در آنها نيازي به تشخيص هويت شخص / شركت دنياي واقعي نيست و در مقابل سيستم هايي وجود دارند كه به دلايل قانوني حتما بايد اين كار انجام پذيرد. تقريبا در تمام سيستم ها نياز به بررسي هويت وجود دارد و در اينجاست كه استفاده از كليد عمومي در كريپتوگرافي در رابطه با هويت اهميت مي يابد. اگر نتوان هويت را تشخيص داد تقريبا به تمام اعضاي سيستم هيچ اعتمادي وجود ندارد.
انتقال قابليت اعتماد
زنجيره اعتماد ايجاد شده توسط سيستم مانند PGP و قانون ارتباطات و شهرت به اختصار در بالا شرح داده شد، ما مسئله مهم تر انتقال اعتماد در زمينه هاي اجتماعي است. شتومكا (1999) مي نويسد: " انتقال شهرت و اعتماد از يك دامنه به دامنه ديگر بر پايه يك تئوري ضمني از خصوصيت انسانها است" و چانگ احضار مي دارد كه انسانها داراي ويژگيهاي سخصيتي و خصلتهاي سازگار هستند و رفتارشان براساس اين خصوصيات مي باشد كه گاهي همه در يك مسير قرار دارند وگاهي اينگونه نيست" حتي اگر يك موضوع در مورد زمينه هاي اجتماعي نيز صحيح باشد دقيقا به اين معني است كه ي هويت براي يك هدف مناسب است. در بالا پيشنهاد شد كه سرويسهاي ارتباطات موفق آنهايي هستند كه به يك نظير اجازه معرفي نظير ديگر در اين مسير به عنوان مناسب براي هدف  را مي دهند. در حقيقت عمل پذيرش يك ارتباط به خودي خود يك عمل پذيرش زمينه اجتماعي اشتراكي ميان سه هويت است: درخواست كننده، پيشنها دهنده، پيشنهاد شده. هنگامي كه اين زمينه اشتراكي قطعي شد. مشكل زنجيره اعتماد به وجود مي آيد. در سيستم PGP به خوبي مشخص نيست كه يك هويت چگونه با فرد ديگري كه با كليد عمومي ديگري امضاي خود را انجام داده است چه مي كند؟ اگر يك تغيير كوچك در زمينه زنجيره اعتماد به وجود آيد آيا مي توان به فرد اجازه سه يا پنج ياپنجاه لينك به زنجيره را دارد؟
حتي اگر زمينه اجتماعي بخوبي تعريف شده باشد نسبت به افراد دور از هسته اصلي زنجيره و اعتماد به آنها چندان اعتمادي وجود ندارد. باارائه مدلي از انتقال اعتماد بايد فرض كرد كه هر لينك به زنجيره قوي است و مي توان با فردي كه كاملا با هويت او آشنا است ارتباط را آغاز نمود.
آگاهي از تناسب يك هويت براي هدفي خاص ممكن است بر پايه عملي كه از او در يك موقعيت خاص مشاهده شده است ( عبور از شرايط دشوار، مثالهايي از نحوه كار او و ..)  مشخص شود. حتي اگر فاصله بين هرلينك در زنجيره برابر بزرگترين فاصله بين هويتها در نظر گرفته شود احتمال وجود گسستن زنجيره اعتماد وجود دارد. اين مسئله دليل ديگري براي وجود نگراني در زنجيره طولاني اعتماد است. زنجيره هاي اعتماد براي بسياري از مدلهاي بر هم كنش مدلي قوي نيست ولي شايد سرورهاي شهرت كه در آن پيشنهاد كنندگان با پيشنهاد شونده به اندازه يك اتصال فاصله دارد بهبودي  در اين باره بوجود آورند .
زمان به عنوان يك زمينه:
زمان هم مي تواند يكي از زمينه هاي اجتماعي محسوب شود. چيجيوا  اظهار مي دارد كه وابستگي زمان به شهرت وجود دارد. هر گاه به هويتي كه با آن ارتباط بر قرار كرده ايد اعتماد نداشته باشيد به قطع ارتباط با او تمايل خواهيد داشت. پس مي توان براي پيشنهاد فريد من و رسنيك يك شمارنده در نظر گرفت كه به اندازه زمان آن قبل از اعتماد هويت ديگر بايد صبر كنيم. اين زمان جهت شناخت هويتها و تعيين سطحي از اعتماد نياز است. هر دوي اين موارد مسائل مهمي در سيستمهاي نظير به نظير مي باشند و معمولا در سيستمهاي كنوني چندان مورد توجه قرار نمي گيرد.
با توجه به اينكه سيستمهاي نظير به نظير ارتباطات چندگانه وجود دارد براي اينكه مدلي را براي طراحي سيستم ارائه دهيم مي توان ازمدل بازارهاي اقتصادي استفاده كرد كه (معمولا تئوريهاي ممكن   درباره فردگرايي در بازارها بيان مي شود). در اين رابطه دو نمونه وجود دارد 1) هايك   (1944) كه ديدي بنيادين را درباره فوايد سياستهاي رهايي از فرد گرايي در تجارت صحبت مي كنمد و مارسن   و لامن   (1977) كه مثال خوبي را از كاربرد مدل رياضي در فراگيري پايه هاي قدرت و منابع موثر قدرتهاي ارتباط را ارائه مي دهد. تفاوت ميان بازارهاي تجاري و سيستم هاي نظير به نظير همواره درذهن وجود دارد اگر چه شباهتهايي نيز مانند عمليات طولاني دوره زماني نامحدود و برهم كنش ميان اعضا وجود دارند.
برخي از زمينه هاي اجتماعي خود وابسته به زمان مي باشند. در مثال قبلي كه مطرح شد اعتماد به خواهر و برادر خودتان هر دو وجود دارند اما آنچه ميان دو ارتباط تفاوت ايجاد مي كند زمان برهم كنش است. در بيماري ارتباط و برهم كنش در طول ساعتها، روزها و يا حتي هفته ها مناسب است. اگر همين زمان در رابطه به خواهرتان مطمئنا موجب پشيماني او و حتي خود شما خواهد بود.
درموردزمان اعتماد دو مشكل اساسي وجود دارد: 1- خطري است از جانب هويتهايي كه ديدي طولاني را نسبت به سيستم دارند 2- افزايش شهرت هويت خطرناكي است كه به مدت طولاني در سيستم قرار دارد. بايك مثال اين موارد راتوضيح مي دهيم. فروشنده eBay كه به مدت طولاني خريداران زيادي دارد و مطمئنا مورد اعتماد آنهاست قيمت اجناسش را افزايش مي دهد. چون افراد ديدي طولاني نسبت به اودارند به او اعتماد كرده و حتي با وجود افزايش قيمت از اجناس او خريداري مي كنند. 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان