میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله قابلیتهای ویندوز ویستا


کد محصول : 10001670 نوع فایل : word تعداد صفحات : 17 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 976

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m1d1670

فهرست مطالب و صفحات نخست


قابلیتهای ویندوز ویستا

Vista Compatibility
- ویستا را در سیستم های عملکردی قدیمی تر نصب نکنید.
- موقعیت ها را در جایی که ممکن است ویستا را در os قدیمی تر نصب کنید مشخص گردانید.
- با استفاده از vista upgrade Advisor مشکلات در حال پیشرفت را مشخص کنید.
- اگر vista upgrade Advisor می گوید که برنامه به روز شده در دسترس نیست وارد عمل شوید.
- مشکلات برنامه نرم افزاری را با توجه به سایت وب شخص ثالث حل کنید.
- برنامه های نرم افزاری xp که خوب کار کرده اما در ویستا قرار ندارند، مرور نکنید.
این شیوه، تهاجمی تر از صفحه نصب مشابهی است که مایکروسافت به همراه service pack 2 به ویندوز xp اضافه کرده است. دقت کنید که نمی توانید داون لود و به روز کردن نصب را انتخاب کنید. توصیه مان این است که اگرچه کاملاً به مایکروسافت اعتماد دارید، در حال حاضر گزینه Ask Me Later را انتخاب کنید. سپس، می توانید با استفاده از برنامه جدید به روز کردن ویندوز Automatic Updates را انتخاب کنید. با توجه به آن رابط، می توانید گزینه های قدیمی تر را که شامل داون لود نه نصب اتوماتیکی می شود را به کار برید.
12. انتخاب دسته بندی زمان، تاریخ و زمان همان طور که در شکل 12. 2 نشان داده شده است اگرچه که به طور ویژه در مورد نصب صحیح زمان در اینجا دقت نکرده اید، در نهایت ویندوز ویستا (vista) به طور اتوماتیکی با زمان صحیح تطبیق دارد، چون برای مطابقت با سرور زمان اینترنت در بیرون باکس شکل گرفته است. همان طور که گفته شد، حداقل باید برای اطمینان از اینکه زمان به طور معقول برای اجتناب از مشکلات این پروسه، صحیح است، تلاش کنید.
نصب زمانی را که نصب مؤثر کامل بوده و شما برای شروع حاضر هستید را اعلام می کند.
56. قبل از اینکه قفسه فایل های ویندوز ویستا نمایان شود، نصب با تست ویژگی های عملکرد سیستم تان، کمان نهایی را می گیرد. در حالی که به فصل بعد نگاه می کنید صفحه ای شبیه آنچه در شکل 14. 2 نشان داده شده، می بینید. معمولاً این پروسه 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول می کشد که بستگی به سرعت PCتان دارد.
57. کارهای بعد از نصب
با تست عملکرد، در نهایت نصب ترک می شود و شما را در حال راه اندازی صفحه جدید ویندوز ویستا تنها می گذارد. فوراً چیزهای جدید اتفاق خواهد افتاد.
1- پنجره Welcome Center را همانطور که در شکل 15-2 نشان داده شده، باز کنید. این پنجره جزئیات سیستم تان، سنجش عملکرد و لیستی از 6 تا 12 کار که ممکن است بخواهید در حال حاضر انجام دهید فراهم می کند. می توانید با اطمینان این پنجره را ببندید. شما را به تمام کارهای بعد از نصب که بعداً نیاز به اجرا دارید راهنمایی خواهیم کرد.
58. اولین بار Welcome Center نمایان می شود، هیچ دلیلی وجود ندارد که در راه اندازی مجدد بعدی نمایان شود، اما این اتفاق می افتد. بنابراین، از آن پس Welcome Center در پایین پنجره اش که عنوان به سمت فایل های تشخیص سیستم عامل حرکت کنید را دارد، نمایش می دهد. اگر Welcome Center را برای متوقف کردن می خواهید این گزینه را مشخص کنید.
اگر Welcome Center را از کار بیندازید، در هر موقع می توانید با هدایت به تمام برنامه ها Accessories Welcome Center در هر منوی شروع جدید به آن دست یابید.
2- اگر PCتان، کارت شبکه ای را که به درستی اختراع شده و در طول نصب، نصب گردیده، در بردار، وادار به شکل بندی آن اتصال شبکه می شوید. زمانی که prompt را کلیک می کنید پنجره ای را که در شکل 16. 2 نشان داده شده، خواهید دید. از اینجا می توانید انتخاب کنید آیا شبکه ای که به آن دسترسی دارید خصوصی (شبکه خانه تان)، کاری، یا عمومی (مانند در کتابخانه، کافی شاپ، یا فرودگاه) است. ویندوزها به طور متفاوت شبکه بندی را در هر مورد شکل خواهند داد.
59. بسیار خوب، حالا زمان تمام کردن شکل بندی ویندوز ویستا است، بنابراین می توانید استفاده از آن را شروع کنید. اولین مرحله، بررسی موقعیت محرک سخت افزارتان است: به طور ایده آل، تمام سخت افزارهایی که به PCتان وصل شده کشف شده اند و Setup محرک ها را برای هر وسیله تان نصب کرده است. برای دیدن اینکه این یک نمونه است، باید وسیله ای را که Device Manager نامیده می شود را باز کنید. شیوه هایی برای دسترسی به Device Manager وجود دارد، اما سریع ترین شیوه باز کردن Start Menu، راست کلیک کرده کامپیوتر و سپس انتخاب Manage است. این کار باعث می شود که پنجره Computer Management ظاهر شود. در نمای درختی سمت چپ، همان طور که در شکل 17. 2 نشان داده شده، Device Manager را انتخاب کنید.
اگر هر یک از پایگاه داده ها یا نقطه های اتصال در یک شبکه در منظره درختی Device Manager باز شوند، وسیله ای به همراه علامت تعجب کوچک زردرنگ یا bang ظاهر می شود، سپس باید برخی از گرداننده ها را نصب کنید.
4. شیوه اصلی برای نصب گردانده در ویندوز ویستا که به ترتیب اولویت در زیر لیست شده، وجود دارد:
- به طور اتوماتیکی: وسیله بی حفاظ را راست کلیک کرده و Update Driver Software را انتخاب کنید. ویندوز برای پیداکردن برنامه صحیح راه اندازی سیستم محلی را که شامل هر دیسک نصب است بررسی خواهد کرد. در تجرمان، این متد هرگز کار نمی کند اما ارزش امتحان کردن را دارد.
با دست انجام شده: مانند قبل، وسیله بی حفاظ را راست کلیک کرده و Update Driver Software را انتخاب کنید، بنابراین، در این موقع باید فایل های برنامه راه اندازی را از طریق دیسک نصب یا سایر ابزار تهیه کنید.
- مانند داون لود یا دیسک نصب قابل اجرا: بسیاری از برنامه های راه اندازی به خودی خود در جایی که نصب را برای برنامه کاربرد راه اندازی می کنید قابل اجرا هستند. اگر امکان دارد، از کاربرد نصب سازگار ویندوز ویستا مطمئن باشید: اینجا باید به خوبی کار کنند. بنابراین، غالباً برنامه های راه اندازی ویندوز xp به همان اندازه کار می کند (اگرچه که نقص کمی در بخش ویندوز ویستا وجود دارد).
60- به روز کردن ویندوز: این بهترین شیوه نصب برنامه راه اندازی است و اگر متوجه شدید که نصب ویندوز ویستا تمام سخت افزارتان را نصب نکرد آن بهترین مکان بازدید است. برنامه های راه اندازی سخت افزار موجود در Windows Update همیشه مانند برنامه هایی که مستقیماً از سازندگان سخت افزار تهیه شده به روز نیست. همان طور که گفته شد، Windows Update بر اساس برنامه هایی هستند که به طور گسترده تست شده اند و باید همیشه اولین انتخاب تان باشد. دقت کنید که اگر دارای آداپتور شبکه شکل گرفته، هستید احتمالاً ویستا به طور اتوماتیکی Windows Update وصل خواهد شد و در مدت راه اندازی صفحه برای اولین بار هر برنامه راه اندازی که در توانش است به چنگ آورد.
برای پیدا کردن برنامه های راه اندازی موجود در Windows Update، منوی Start را باز کنید و All Programs Windows Update را انتخاب کنید. سپس برای به روز کردن ارتباط Check را در گوشه سمت بالایی کاربرد Windows Update، همان طور که در شکل 18. 2 نشان داده شده، کلیک کنید. باید تا زمانی که تمام وسایل سخت افزارتان در حال راه اندازی هستند، پروسه های قبلی را تکرار کنید. اگر در این مدت Windows Update را راه اندازی کنید، احتمالاً تعدادی از به روز کردن محصول ویندوز ویستا را دیده اید. قبل از حرکت به مرحله بعدی باید به روز کردن را نصب کنید.
در حال حاضر، زمان نصب درخواست تان است. در صورت لزوم، فوراً یکی از آنها را نصب و مجدداً راه اندازی کنید. غالباً این فرآیند می تواند زمان طولانی طول بکشد و کسل کننده باشد اما بای اخبار خوب فقط یک بار راه اندازی شوند.
با توجه به درخواست مان که نصب شد، زمان ذخیره هر داده ای است که ممکن است از نصب ویندوز قبلی تان کپی شده است. یا اگر ویندوز ویستا را به PC جدید علامت نصب کرده اید، می توانید صورت حساب های کاربر، موسیقی، تصویر، و فایل های ویدئویی، اسناد،
61- نصب های برنامه، نصب های اینترنت و چیزهای مطلوب و پیام های ایمیل، تماس ها و پیام ها را از PCتان با استفاده از کاربرد جدید و دقیق ویستا که Windows Easy Transfer نامیده می شود، به ویندوز ویستا منتقل کنید. با موقعیت بندی در Start Menu  All Programs  Accessories System این وسیله، کاربردی شبیه ساحر است، که می توانید در OS  قبلی تان نصب و راه اندازی کنید.
ترفیع
زمانی که در مورد ترفیع ویندوز ویستا صحبت می کنیم، نوعاً به آنچه که ترفیع مکانی نامیده می شود، رجوع می کنیم. زمانی که ترفیع مکانی ویندوز ویستا را اجرا می کنید، مدل موجود ویندوز را با ویندوز ویستا جایگزین می کنید. ترفیع مکانی به همراه آن تمام درخواست ها، اسناد و نصب تان را خواهد آورد.
واقعیت این است که غالباً ترفیعات مکانی همان طور که برنامه ریزی شده، کار نمی کند. به همین دلیل، ترفیع مدل ویندوز معمول مان را به ویندوز ویستا توصیه نمی کنیم. اگر باید چنین ترفیعی را انجام دهیم طوری عمل کنید گویی که نصب جدیدی را اجرا می کنید و تمام اسناد قطعی تان و سایر داده های جلوتر از زمان را کپی می کند. دراین مسیر اگر چیزی عجیب بود، ناراحت نشوید.
قبل از تلاش جهت ترفیع، باید بدانید چه نوع ترفیعاتی ممکن است. ویندوز ویستا در حیطه گسترده ای از چاپ های محصول حمل می شود که اکثر آنها دارای ارتباط مستقیمی در ویندوز xp نیستند. فقط مدل های مشخصی از ویندوز می تواند به مدل های مشخصی از ویندوز ویستا ترفیع یابد.
از دیدگاه گرفتن مجوز، فقط مدل های مشخص ویندوز برای ترفیع ویندوز ویستا مطلوب است. بدین معنی که نمی توانید مدل Upgrade ویندوز ویستا را خریداری و نصب کنید مگر اینکه در حال حاضر در حال استفاده از مدل ویندوز حفاظت شده باشید.
اگر در حال راه اندازی ویندوز 95، ویندوز 98 (یا چاپ دوم ویندوز 98) چاپ میلینیوم ویندوز یا ویندوز NT0. 4 هستید، شانسی ندارید. شما نمی توانید مدل ترفیع ویندوز ویستا را خریداری کنید و نیز نمی توانید ترفیع مکانی را از سیستم عملکردی معمول تان در هر ویرایش محصول ویندوز ویستا اجرا کنید. در مقابل، باید مدل Full (کامل) ویرایش محصول ویندوز ویستایی را که می خواهید خریداری کرده و نصب جدید را همان طور که قبلاً در این فصل مشخص کرده اید، اجرا کنید.
62. اگر در حال راه اندازی ویرایش حرفه ای x64 ویندوز XP یا ویندوز 2000 هستید، بهتر است که مدل Upgrade ویرایش محصول ویندوز ویستایی را که می خواهید خریداری کنید. بنابراین نمی توانید ترفیع مکانی را اجرا کنید. در مقابل، باید نصب جدید را همان طور که قبلاً بحث شد با استفاده از مدل ترفیع اجرا کنید.
تنها مدل های ویندوزی که می تواند برای مدل Upgrade ویندوز ویستا تنظیم شده و به ویندوز ویستا ترفیع یابند، ویرایشات Media Center , Tablet PCو Professionalو Windows XP Home هستند. بنابراین، در این مجموعه از سیستم های عملکردی هنوز چند محدودیت وجود دارد. برای کمک به ساده کردن گزینه تان، جدول 1. 2 مدل های ویندوزی را که می تواند مکانی به آن مدل های ویندوز ویستا ترفیع داده شود خلاصه می کند.
ممکن است متوجه شوید که Starter و سازمان ویندوز ویستا در این جدول نشان داده نشده است. علتش هیچکدام از ویرایشات محصول ویندوز ویستا که به هیچ وجه ترفیعات را پشتیبانی نمی کنند نیست. Starter ویندوز ویستا در ایجاد بازارها مورد هدف قرار می گیرد، در حالی که سازمان ویندوز ویستا مدل مجوزدار ویندوزی است که فقط برای شرکت ها فراهم شده است.
مرحله به مرحله: ترفیع به ویندوز ویستا
اگر از طریق پروسه ترفیع مکانی کپی ویندوز XP به ویندوز ویستا جسور شده اید، سپس به مکان صحیح خواهید آمد. در این بخش، چگونگی انجام آن را خواهیم گفت.
بیشتر پروسه برای مراحلی که برای اجرای Clean Install، که قبلاً در این فصل فهرست بندی کرده ایم، مشخص است.
63- 1- اولین تفاوت این است که در در واقع برپایی ویندوز ویستا را از حیطه ویندوز XP راه اندازی خواهید کرد. برای انجام آن، DVDبرپایی ویندوز ویستا را در درایو مشخص PCتان جای دهید. باید امر عادی برپایی به طور خودکار راه اندازی شود پنجره ای را که در شکل 20. 2 نشان داده شده خواهید دید.
2- برای ادامه روی Install Now کلیک کنید. در مرحله بعد، از شما سئوال می شود که  آیا می خواهید جهت رسیدن به آخرین Update (به روز شدن های) برای نصب، آن لاین شوید. باید همیشه این کار را انجام دهید، چون مایکروسافت ویندوز ویستا را در طول زمان اصلاح خواهد کرد و دقیقاً تا زمانی که این را می خوانید آپ دیت ها (Updates) در دسترس می باشد. برپایی جستجو می شود و هر یک از آپ دیت ها را داون لود می کند.
3- همان طو که نصب جدید پیش می رود، برپایی جلو می رود و مطابق EULA وارد کلید محصول می شوید. چه زمان به «نوع نصبی که می خواهید می رسید؟» صفحه، زمان برگشتن به مرحله دوم است. این جایی است که به حیطه جدید تغییر جهت می دهید.
4- در مقابل انتخاب Custom، Update را انتخاب خواهید کرد، در ابتدا، برپایی جهت تعیین این که آیا هر یک از سخت افزارها یا نرم افزارتان بعد از تکمیل ترفیع نیاز به نصب دوباره دارد یا اینکه اصلاً کار نخواهد کرد بررسی سازگاری را به جریان می اندازند. بعد از اسکن سیستم تان همان طور که در شکل 21. 2 نشان داده شده، برپایی Compatibility Report را نشان خواهد داد. آنچه که می بینید بستگی به قدمت سیستم تان دارد. اگر چیز بدی نصب کنید مشکل برایتان ایجاد می کند.
64- بعد از آن، برپایی همان طور که در طول نصب جدید پیش می رود، ادامه پیدا می کند و دقیقاً منظورمان این است که برپایی ویندوز برخلاف مدل های قبلی ویندوز از لفظ به لفظ نصب ها، داده ها و اطلاعات کاربرد را کپی کرده، نصب جدید سیستم عملکردی را اجرا و سپس هر چیزی را به طریقی که باید به مانند قبل کار کند کپی می کند. این دلیل این مسئله است که چرا فرآیند ترفیع، فشرده است: اگر همه چیز عجیب پیش برود، نصب ویندوز ویستا کاملاً قابل استفاده است و آن را به تمام داده های ناخواسته نصب ویندوز xp آلوده کرده اید.
در هر صورت، بعد از اینکه نصب کامل شد، سیستم دوباره راه اندازی می شود. برخلاف سایر نصب ها، ترفیع مکانی در جندین مرحله پرش که شامل مراحلی است که نام کاربر، پس وُرد، تصویر نمایش، تصویر زمینه صفحه و نام ماشین را شکل می دهد. در مقابل، نصب به سمت راست شکل Automatic Updates که در بخش نصب جدید این فصل توضیح داده شده، و سپس زمان و نصب داده ها که باید از قبل به طور صحیح شکل گرفته باشد، می رود. بعد از آن روی دکه Finish کلیک کنید. (برای پیام شروع حاضر نیستید که نصب ویندوز عملکرد سیستمتان را بررسی می کند و سپس Welcome Screen بارگیری می کند.
بنابراین نتیجه نهایی چیست. اگر همه چیز خوب پیش برود باید قادر به برقراری ارتباط با کلمه رمز کاربر که از قبل مشخص شده و دسترسی به صفحه ای که شبیه آنچه که در ویندوز XP شکل داده اید (همان طور که در شکل 22-2 نشان داده شده) باشید.
65- البته رمز بزرگ داده ها و کاربردشان می باشد. باید زمان زیادی صرف بررسی هر کاربرد کنید تا ببینید همه چیزکار می کند. در شکل 23-2 می توانید برنامه نرم افزاری وب FirePox که از قبل در ویندوز XP نصب و شکل گرفته و بعد از ترفیع به ویندوز ویستا به خوبی شروع به کار کرده را ببینید.
به خاطر پتانسیل برای مشکلات توصیه می کنیم که هر یک از داده های قطعی و نصب ها را قبل از اجرای ترفیع سیتسم عملکردی کپی کنیم.
راه اندازی مجدد با ویندوز XP
با توجه به سیستم عملکردی متفاوت مانند ویندوز ویستا، ممکن است بخواهید قبل از پیشروی، برنامه را بررسی کنید. یا شاید نیاز به راه اندازی کاربردهای جدیدی که هنوز به درستی در ویندوز ویستا کار نمی کنند باشد. یا اینکه توسعه دهنده ی وب یا یک نرم افزار هستید و نیاز به بررسی ساختارهایتان در ویندوز ویستا و XP دارید. به همین خاطر و نیز به دلایل دیگر، مایکروسافت به مدت طولانی از پایه و اساس راه اندازی مجدد پشتیبانی کرده است، در جایی که دو یا چند سیستم عملکردی در PC یکسان، نصب می کنید زمانی که PC را روشن یا آن را دوباره راه اندازی کنید یکی از آن دو را انتخاب کرده و سپس یک یا چند تای دیگر را راه اندازی کنید.
66- به طور طبیعی تمام ویندوزهای 0. 4 NT، ویندوز 2000، ویندوز XP (تمام مدل ها) و ویندوز ویستا از راه اندازی مجدد پشتیبانی می کنند. اگرچه راه اندازی مجدد بین اکثر این سیستم های عملکردی و مدل قدیمی تر ویندوز شبیه ویندوز 98 یا Me امکان دارد، این مدل های ویندوز که بر اساس Dos هستند برای مدت طولانی توسط مایکروسافت حمایت نمی شوند و بنابراین در این فصل در مورد آنها صحبت نخواهیم کرد. اگر نیاز به راه اندازی سیستم عملکردی باقیمانده یا کاربرد ویژه ای دارید محیط واقعی نرم افزاری شبیه Virtual PC 2007 مایکروسافت که به خصوص برای ویندوز ویستا طراحی می شود، توصیه کردیم.
در حال حاضر، قصد داریم که ویندوز XP را که در PCتان نصب شده در نظر بگیریم و ویندوز ویستا را به ترکیب اضافه کنیم. این را به خاطر سود خودمان انجام نمی دهیم: چون ویندوز XP سال ها قبل از ویستا توسعه داده شده و هیچ فهم ابتدایی از بارکننده راه اندازی ویستا و منوی راه اندازی ندارد، بهتر است که در ابتدا به طور ساده ویندوز XP را نصب کنید. ویندوز ویستا با آگاهی از بارکننده و منوی راه اندازی طراحی شده و بنابراین نمی تواند بعد از ویندوز XP به PC اضافه شود.
قبل از پیشروی، دو موضوع مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:
- باید گرداننده سخت یا بخش دوم را به کامپیوترتان که در داخل آن ویندوز ویستا را نصب خواهید کرد اضافه کنید. شیوه های انجام این کار را در فصل بعد مرور می کنیم.
67- تحت هیچ شرایطی سعی نکنید ویندوز XP و ویندوز ویستا را به گرداننده سخت یا همان بخش نصب کنید. در حالی که ممکن است با وجود مشکلات قادر به ادامه این کار باشید، هر دو سیستم عملکردی بسیاری از فولدرهایی (پوشه هایی) که نام یکسان دارند استفاده می کنند و شما دچار مشکل خواهید شد.
باید تصمیم بگیرید قصد دارید چگونه نصب راه اندازی مجدد ویندوز ویستا را آغاز کنید. دو انتخاب دارید: زمانی که در ویندوز XP هستید DVD نصب ویندوز ویستا را جای داده و از آنجا نصب را شروع کنید یا اینکه سیستم تان را دوباره راه اندازی کنید، از Setup DVD راه اندازی کرده و نصب را بدان شیوه شروع کنید. سئوال کنید که تفاوت چیست؟
در PC نمونه به همراه دو بخش یا گرداننده سخت، که یکی به ویندوز XP و دیگری به ویندوز ویستا اختصاص داده شده، در زمان آغاز ویندوز نصب ویندوز ویستا از ویندوز XP با XP موجود در درایو C و ویندوز ویستای موجود در درایو D کار خاتمه می یابد. اما زمانی که سیستم را با DVD نصب ویندوز ویستا دوباره راه اندازی می کنید چیز عجیبی اتفاق می افتد. بعد از اینکه دو سیستم عملکردی نصب شدند ویندوز XP در درایو C و ویندوز ویستا در درایو D قرار خواهد گرفت. در حالی که شما ویندوز XP را استفاده می کنید. این شیوه به طور گسترده به متد قبلی ترجیح داده می شود چون اکثر مردم بخشی از سیستم عملکردی را که در درایو C قرار گرفته شده، می بینند. به همین دلیل خیلی ساده، توصیه می کنیم که همیشه با راه اندازی سیستم به همراه DVD نصب ویستا وبه کار انداختن سیستم از آنجا ویندوز ویستا را در سناریوی راه اندازی مجدد نصب کنید.
بسیار خوب، نگذارید که جلوتر از شما پیش برویم. در ابتدا باید مقدار فضا برای ویندوز ویستا را مشخص کنید.
اضافه کردن یک درایو یا بخش به ویندوز ویستا
دو شیوه برای ایجاد فضا برای ویندوز ویستا در PC موجودتان وجود دارد. می توانید با استفاده انحصاری از گرداننده سخت جدید برای ویندوز ویستا گرداننده سخت دوم را اضافه کرده یا این که می توانید گرداننده سخت موجودتان را قسمت بندی کرده و دو بخش یا گرداننده سخت منطقی، یکی برای ویندوز XP و یکی برای ویندوز ویستا بسازید.
متد قبلی ترجیح داده می شود چون نیازی نیست که با نرم افزار قسمت بندی به هم خورده ارتباط برقرار کرده و اساساً داده هایی را که در حال حاضر در در ایو C دارید به خطر اندازید. از طرف دیگر، اگر نمی دانید که شیوه تان در اطراف قسمت های داخلی  PC می توانید فشرده باشید یا نه باید نصب گرداننده سخت را مرور کنید. و البته بعضی از صفحات PC و اکثر یادداشت های PC نمی تواند برای پشتیبانی گرداننده سخت اضافی ترفیع داده شود. در چنین مواردی، باید فقط گرداننده سختی که داشته اید را قسمت بندی کنید.
اگر تصمیم دارید دومین گرداننده سخت فیزیکی را نصب کنید، باید نکات زیادی گفته شود: دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید و باید همه آنها تنظیم شوند. گرداننده های سخت مدرن کاملاً وسیع بوده و در طول نصب هیچ مشکلی را نشان نخواهند داد.
68- تقسیم بندی گرداننده سخت افزار ساده نیست. اکثر وسایل تقسیم بندی شبیه آنچه که در ویندوز ساخته شده به ابزار تقسیم بندی مخرب معروف هستند. بدین معنی که آنها در حال تقسیم بندی هر چیزی که در دیسک موجود باشد از بین می برند. آنچه که جستجو می کنید وسیله تقسیم بندی غیرمخرب است که یکی از آنها به شما اجازه تقسیم بندی بخش یا گرداننده سخت موجودتان را در دو یا چند بخش می دهد. در حالی که تمام داده ها و سیستم عملکردی و کاربردها را ترک می کنید نرم افزار به مانند اول دست نخورده باقی می ماند.
راه حل های اقتصادی تقسیم بندی متفاوتی فرای این کتاب وجود دارد. Norton Partition Magic که همیشه معتبر بوده را توصیه و به کار می بریم. فقط دقت کنید: اینها داده هایی هستند که آنها را ویروسی کرده اید و اگر راه حل تقسیم بندی ای که به طور اتفاقی تقسیم کرده اید امکان دسترسی به گرداننده سخت را غیرممکن می سازد، نگویید که به شما هشدار نداده ایم.
همچنین باید قبل از تقسیم بندی جهت ذخیره زمان بعدی از پیوند گرداننده سختتان مطمئن باشید (ابزار تقسیم بندی همان طور که می خواهید ترکیب خواهند شد. اما به اندازه ابزار تقسیم بندی اختصاص داده شده کارا یا سریع نیستند.) سرانجام برای نصب ویندوز ویستا از ساخت یک بخش با فضای کافی در آن مطمئن شوید. مایکروسافت مشخص می کند که ویندوز ویستا نیاز به 15 گیگابایت فضای خالی برای مدل های سیستم عملکردی دارد. (Ultimite , Home Prenium) اما به خاطر داشته باشید که شما می خواهید تقاضاها و غیره را نصب کنید. بنابراین بهتر می توانید فضای بیشتری را اختصاص دهید.
برای این که این کار را برای خودتان ساده تر کنید بخش جدید ویستا یا چیزی مشابه را به طور انحصاری نامگذاری کنید. بنابراین می توانید آن را در طول نصب به طور ساده تر تشخیص دهید. شما نمی خواهید به طور اتفاقی نصب XPتان را محو کنید.
مرحله به مرحله: نصب ویندوز ویستا در برپایی راه اندازی مجدد
فرض کنید که دارای یک بخش یا گرداننده سخت خالی اضافی هستید با این وجود می توانید در زمان اجرای نصب راه اندازی محدد مراحلی را که قبلاً در این فصل در بخش نصب جدید فهرست شده است را دنبال کنید: DVD ویندوز ویستا را راه اندای کرده نصب را انتخاب و وارد قسمت محصولتان شده و EULA تأیید کنید.
جایی که باید به آن توجه کنید زمانی است که نصب در روی پرده نمایان شده و از شما می پرسد «چه نوع نصبی را می خواهید؟» این در شکل 24-2 نشان داده شده.
نوع نصب (پیشرفته) Custom را انتخاب و Next را کلیک کنید سپس صفحه بعید را که باید شکل 25-2 نشان دهد بررسی کنید. در این صفحه از انتخاب قسمت خالی که برای ویندوز ویستا (نه برای قسمت XPتان) مشخص شده مطمئن شوید. اگر پیشنهادمان که در بخش قبلی گفته شد را دنبال می کنید به این بخش یک نام ساده شبیه ویستا بدهید.
بعد از آن، نصب دوباره به مانند آنچه که در نصب جدید روی داده، پیش می رود.
بنابراین، بعد از اینکه ویندوز ویستا نصب شد، متوجه یک تفاوت خواهید شد. زمانی که PC را مجدداً راه اندازی می کنید، یک منوی راه اندازی شبیه آنچه که در شکل 26-2 نشان داده شده، نمایان می گردد و به شما اجازه انتخاب سیستم عملکردی قبلی تان (مدل قبلی ویندوز) یا ویندوز ویستا را می دهد.
70- ممکن است متوجه شوید که منوی راه اندازی 30 دقیقه طولانی آخر را که برای انتخاب سیستم عملکردی منتظر هستید را به کار می برد. زمان طولانی ای منتظر هستید و اگر برای انتخاب منتظر نمی شوید، سیستم تان زمان زیای برای انتظار جهت راه اندازی تلف می کند. اخبار خوب: اگر فکر می کنید 30 دقیقه خیلی طولانی است، شیوه ای برای تغییر این متد وجود دارد.
Start Menu را باز کرده، Computer را راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. این کار پنجره System Information جدید را همان طور که در شکل 27-2 نشان داده شده، نمایش می دهد.
در حال حاضر “Advanced System Setting” موجود در لیست Tasks در سمت چپ پنجره System Information را کلیک کنید. این دیالوگ System Properties را که مشابه دیالوگ System Properties ویندوز xp است را نمایش می دهد. دکمه Advanced را فشار داده و روی Setting که در بخش Startup , Recovery نمایان می شود را کلیک کنید. سرانجام جعبه دیالوگ Startup , Recovery که در شکل 28-2 نشان داده شده را نمایش می دهد، اگر yes نمایان گردد، می توانید گزینه های شروع را شکل دهید.
72- در اینجا می توانید چند انتخاب انجام دهید، اما انتخابات مناسب موارد زیر هستند:
- مشخص کنید که سیستم عملکردی انتخاب از پیش فرض شده است. به طور قراردادی، ویندوز ویستا انتخابی از پیش فرض شده است.
- مشخص کنید که وقتی که منوی راه اندازی قبل از راه اندازی سیستم در سیستم عملکردی از پیش فرض شده نمایش داده می شود، چه مدت زمان سپری خواهد شد.
دوست داریم تایمر را به مقدار کم شبیه 3 یا 5 دقیقه تنظیم کنیم، تا جایی که به سرعت ویندوز ویستا راه اندازی می شود اما درصورتی که بخواهید دارای زمان کافی برای انتخاب کردن هستیم.
به قابلیت های راه اندازی مجدد ویندوز ویستا که در این فصل ذکر شد رجوع می کنیم، اما واقعیت این است که ویندوز ویستا ومدل های قبلی ویندوز که بر اساس NT بوده شبیه ویندوز 2000 و XP از راه اندازی چندتایی پشتیبانی نمی کند. درست است که به همراه طرح تقسیم بندی صحیح، بخش های فضای گرداننده سخت و زمان های زیادی که دارید، می توانید بین دو، سه، چهار یا چندین سیستم عملکردی، PCتان را شکل دهید، از نظر مفهومی چنین نصبی مورد علاقه است، اما اکثر مردم از آن استفاده کمی می کنند. افرادی که راه اندازی مجدد را انجام می دهند به چیز دیگری نمی رسند.
مرتب کردن ویندوز ویستا: مجموعه توابع برنامه نویسی کاربر ماهر
اگر مجری یک شرکت هستید و با اکتشاف جمع آوری ویندوز ویستا به صدها یا هزاران صفحه در اطراف جهان مواجه می شوید، مراقب باشید: سرانجام مایکروسافت به ابزار توسعه اش در مدل مهیج ترفیع داده شده و از معماری تقسیم بندی شده ویندوز ویستا سود می برد. اما این ابزار توسعه فقط برای بزرگترین شرکت های جهان، سودمند نیست. اگر یک کاربر ماهر یا شخصی هستید که به خوبی ویندوز را دوباره نصب می کنید ممکن است علاقه مند به کشف ابزار توسعه متجدد ویستا که کاملاً نظ شما را جلب می کند، شوید.
در اینجا چه اتفاقی افتاده است. مایکروسافت به همراه ویندوز ویستا، ویندوز را برای اولین بار در زمانی که ویندوز 95 سیستم را به قطعات هسته ای که ماژول نامیده می شود، تقسیم کرده و این ماژول ها تا جایی که امکان دارد به هم وابسته نیستند به طور کامل طراحی کرده است. قبلاً هر مدل ویندوز شامل ماژول اساسی ای بود که بر پایه زبان انگلیسی بوده است. اگر مایکروسافت، یک سازنده PC یا مجری IT می خواست مدل فرانسوی ویندوز را بسازد، باید زبان فرانسوی را در بالای ویندوز اضافه می کردند.
در حال حاضر، ویندوز ویستا زبانی مستقل دارد: در نتیجه ماژول اساسی و هسته ای ویندوز خیلی کوچکتر است و جهت تصحیح برنامه برای مایکروسافت و مجریان IT ساده تر می باشد چون نیاز به موارد متفاوت برای تمام زبان هایی که ویندوز پشتیبانی می کند، ندارند.
همچنین مایکروسافت ویندوز ویستا را به مدل دیسک بر اساس فایل تبدیل می کند.
در گذشته نصب ویندوز زمان زیادی برای کپی هزاران فایل از دستگاه نصب ویندوز (نوعاً یک CD) یا فایل بر اساس شبکه (زمانی که توسط شرکت ها نصب می شوند) سپری کرده است. این عملکردهای فایل زمان زیادی صرف می کردند، چون باید هر فایل توسعه داده شده و در fly به ساختار مدیریتی خاصی کپی شود. ویندوز ویستا به همراه مدل بر اساس تصویر به عنوان فایل یک تصویری که شامل فقط اساسی ترین اجزاء که برای راه اندازی OS نیاز است، حرکت می کند.
در طول نصب، برپایی ویندوز این فایل یک تصویری را در گرداننده سخت کپی کرده و سپس آن را گسترش می دهد و نصب ساده ویندوز را ایجاد می کند. بعد از آن، ویژگی های مشتری اضافه شده و OS به سادگی نصب می گردد.
73- سرانجام مایکروسافت فایل پاسخ گشترش ویندوزش را بهبود داد، فایلی که بر اساس متن که شامل پاسخ به سئوالاتی است که در زمان نصب مؤثر (زمانی که نصب جدید، ترفیع یا راه اندای مجدد را انجام می دهید) جواب می دهید. این سئوالات در بردارنده چیزهایی مانند این است: «کلید محصولتان چیست»؟ اما مورد زیباتر فایل پاسخی است که می تواند دربردارنده پاسخ به سئوالاتی که اصلاً در طول نصب پرسیده نمی شود. در این شیوه، می توانیم تصاویر نصب ویندوز مشتری را که مدلی از ویندوز ویستا را که به دست آوردن آن با استفاده از نصب مؤثر امکان پذیر نیست نصب کنیم.
در اینجا بیشتر منتظر بمانید: حتی اگر قصدتان نصب ویندوز استاندارد است، ایجاد فایل پاسخ تان، ایده خوبی است، چون می توانید آن فایل را برای راه اندازی آنچه که نصب ویندوز اتوماتیک نامیده می شود (در قسمت babysit فرآیند نصب) به کار برید. آن فایل کل مورد را اتوماتیک می کند.
کلید تمام اینها مایکروسافت موردی است که Windows Automated Installation Kit (WAIK) نامیده می شود. این جعبه نرم افزار آزاد دربردارنده یک تعداد وسیله است شامل Migration Tool (USMT) User State برای جابجایی نصب ها از ویندوز 2000 و XP به ویستا، XImage برای ویرایش فایل های تصویر ویستا، Windows System Image Manager برای شکل بندی کردن تصاویر ویستا و ویندوز مشتری که فایل های نصب و ویندوز PE را ایجاد می کنند و نیز شامل محیط ساده راه اندازی ویندوز است که در ابتدا برای نصب ویندوز ویستای خود راه انداز طراحی شده و دیسکی برای سیستم عملکردی جدید آماده می کند.
همان طور که قبلاً گفته شد، این وسایل برای شرکت ها طراحی شده اند که نیاز به گردآوری ویندوز ویستا در تعداد زیادی PC در مدل اتوماتیک دارند. اما می توانید این وسایل را برای ایجاد تصاویر نصب ویستای مشتری به کار برده، آنها را با استفاده از دیسک شخص ثالث که نرم افزار موردنظرتان را برنامه نویسی می کند در DVD خالی برنامه نویسی کنید و سپس مدل ویندوز ویستایی را که می خواهید نصب کنید. متأسفانه مدل ویندوز ویستانی WAIK فوراً برای این کتاب کامل نشده است.
اما می توانید ساختارهای کاملی برای ایجاد DVD نصب ویندوز ویستا در Supersite برای ویندوز پیدا کنید.
خلاصه
اگرچه نصب ویندوز ویستا به طور برجسته ساده تر از نصبی که توسط ویندوز xp به کار رفته است، هنوز انتخاب ها و ویژگی هایی وجود دارد که باید آنها را درک کرده و بعد از اینکه نصب کامل شد آنها را به طور دستی شکل بندی کنید. بسته به نیازتان و نیز بسته به مدل ویستایی که خریداری کرده اید، می توانید به خوبی ویستا را به عنوان OS انحصاری در PCتان نصب کرده و نصب موجود در ویندوز XP را به ویستا یا راه اندازی مجدد بین XP و ویستا در دستگاه یکسان ترفیع دهید. با جسارت زیاد می توانید ابزار توسعه شرکت مایکروسافت را جهت ایجاد تصویر گسترش ویستا که توسط مشتری ساخته شده به کار برید که به شما در زمان نصب OS اطمینان خاطر داده و دقیقاً آن طور که مدنظرتان بود نصب خواهید کرد.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان