میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

روش تحقیق بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان


کد محصول : 10001744 نوع فایل : word تعداد صفحات : 75 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 957

فهرست مطالب و صفحات نخست


بررسی موانع ازدواج جوانان و علل ازدواج های غیراصولی از دیدگاه دانشجویان     

مقدمه :
    بنای خانواده یعنی جایی که انسان در آن به آرامش و کمال می رسد . حال اگر این بنای زیبا مورد لطف و عنایت خداوند از انسان گرفته شود دیر یا زود می میرد .
    یکی از بزرگترین خوشبختی انسانها ، داشتن همسری صالح و شایسته است . آن بهره ای که انسان را سامان می بخشند داشتن همسری است که هرگاه به وی نظری بیفکند شاد و سرور گردد . باید به جوانان آموزش داده شود تا با داشتن اطلاعات کامل در مورد جسن مخالفشان همسر خود را انتخاب کنند . اگر زنان و مردان بتوانند همدیگر را قبول کنند در زندگی زناشویی بسیار موفقتر خواهند بود .
    ازدواج به سلامت جامعه کمک می کند . این سنت و فرهنگ درستی و خوبی بوده و نباید از بین برود خانواده ها اساس و هسته یک جامعه هستند و اگر مانند یک سلول بیمار باشند در نهایت سلولها جامعه را بیمار می کنند و پس اهمیت ازدواج همانطور که امام رضا (ع) فرموده اند :
    « چون خواهی ازدواج کنی از خدا خیربخواه پس اقدام کن ، دو رکعت نماز بگذار و دستها را بدرگاه خدا بردار بگو : خداوندا من در اندیشه زناشوئی ام همسری برایم فراهم کن که از نظر اندام و اخلاق پاکدامنی و نگهداری مال و آبروی شوهر زیبائی و فرزند سرآمد زنان باشد . »
و یا در جای دیگر پیامبر علی صلی الله می فرماید :
« هر کس در ابتدای سنین جوانی ازدواج کند شیطان فریاد می کند ای وای ! ای وای ! دو سوم دین خود را از شر من حفظ کرد . »
    ازدواج یک سنت دیرینه اجتماعی است که به صورت بیانی مقدس از آغاز زندگی بشر وجود داشته است . ازدواج برای انسان یک نیاز طبیعی است . چگونه است که اگر انسان آب و غذا نخورد تعادل حیاتی او بهم می ریزد و به مرگ او منتهی می گردد .
    همه چیز می گذرد ، حتی اظهار عشقها ، بوسه ها ، در برگرفتنیها و سایر تظاهرات عشق های جسمانی اما رشته محبت دو روح که یک بار همدیگر را به آغوش کشید و به حقیقت یکدیگر را شناخته اند هرگز گسیخته نمی شود . هیچ کاخی در زندگی بر افراشته نشد که محبوبتر ، شیرین تر و با عظمت تر از کاخ ازدواج در نزد خداوند باشد .
    زندگی زناشویی یکی از سخت ترین مدلهای زندگی است ، زندگی با فردی غریبه که شناختی در موردش در دست نیست و باید به مدت طولانی با او زندگی کرد ، بسیار سخت است شاید بتوان کسی به طور موقت زندگی کرد و او را تحمل نمود ، ولی وقتی زمان طولانی می گردد شرایط سخت تر خواهد شد .
از پیامبر اکرم ( صلی الله علیه و آله ) است که :
« خَیرُکَمُ خَیرکُم لِاَهلِهِ و انا خیرکُم لِاَهلی »
« بهترین شما کسی است که به خانواده خود بهتر باشد و
من بهترین شما به خانواده خود می باشم . »

بیان مسئله پژوهش :
    ازدواج رابطه است که طرفین ربط را تا حد زیادی از بی بند و باری و روابط نامشروع و انحرافات اخلاقی و جنسی مصون دارد . در امر مقدس ازدواج که پایۀ تربیت انسانهای کامل است . نباید به ارزشهای دروغین و آداب و رسوم ناروا و ناپسند توجه نمود بلکه سلامت جسم و جان و دین و دختر و پسر را باید اساس پذیرش قرار دارد .
    ازدواج امری مهم و سرنوشت ساز است که کامیابی و یا شکست در آن در زندگی آینده تأثیر بسزایی دارد . همسر خوبی و موافق زندگی را قرین آرامش و آسایش می کند و زمینه را برای پرورش استعدادهای درون و نیز ترقی و تعالی خانواده فراهم می سازد . همه جوانان در دوره بلوغ روانی خود فرا می گیرند که چگونه حرفهای قشنگی بزنند تا همسران و فرزندانشان از آن کلمات زیبا و به یاد ماندنی برای همه عمر بهره مند گردند .
    به وسیله ازدواج همسری می خواهند که در کنار او به آرامش برسند و احساس امنیت روانی – اجتماعی داشته باشند . آنان که بیشتر مشورت می کنند کمتر اشتباه می کنند . چنانچه درخواست انتخاب همسر مناسب ضعف دارد ، بهتر است اجازه دهید تا به استقلال فکری و بلوغ روانی برسد .
    انسان دوست دارد که هم دوست داشته باشد و هم دوستش بدارید در غیر این صورت یک احساس تنهایی غریبی در انسان به وجود می آید که در آن احساس غربت و دلتنگی
می کند .
    ما توجه به مسائل یاد شده تحقیق در این پژوهش درصدد یافتن پاسخ علمی این سئوال است که عوامل تأثیرگذار بر ازدواج به بیان دیگر موانع ازدواج کدامند ؟
فرضیه پژوهش :
-    عدم وجود فرهنگ آموزشی صحیح در رابطه با ازدواج تأثیرات و چگونگی ( شکل مراسم ، آداب ازدواج ) آن یکی از موانع اساسی ازدواجی اصولی است .
-    یکی از موانع ازدواج صحیح نبود روابط صحیح اجتماعی ، بین خانوادگی و عدم صداقت و صمیمیت در روابط بین افراد
-    وجود مشکلات مسکن یکی از موانع ازدواج است .
-    وجود مشکلات اقتصادی و مالی یکی از موانع ازدواج است .
-    سختگیری های خانواده ها برای ازدواج یکی دیگر از موانع ازدواج است .
-    آشنا نبودن با مسائل ازدواج
-    آشنا نبودن با مفهوم تفاهم به درستی

تعاریف مفاهیم پژوهش :
ازدواج :
    ازدواج عبارتست از تشکیل و ادامه زندگی دائمی زناشویی بین زن و مرد که از طریق پیوند قانونی و مشروع برقرار می گردد و عناصر اصلی آن عبارتند از :
-    پیوند میان زن و شوهر ( رابطه زناشویی )
-    قانونی و مشروع بودن پیوند
-    زندگی دائمی
-    کنش متقابل
متغیرهای مورد بررسی :
    به منظور بررسی مشکلات ازدواج جوانان متغیرهائی با استفاده از تئوریهای مختلف جامعه شناسی انتخاب شوند که عبارتند از :
الف ) مشکلات ازدواج شامل :
-    مشکلات شخصی مربوط به شرایط فرد که اغلب دارای ماهیت اقتصادی می باشد .
-    مشکلات مربوط به شرایط همسر
-    مشکلات اجتماعی و فرهنگی مربوط به فرد
-    مشکلات اجتماعی و فرهنگی مربوط به همسر
هر کدام از این ابعاد نیز شامل معرف هایی می باشند . اولاً در شرایط فعلی جامعه ما اهمیت بیشتری داشته و ثانیاً به عنوان مشکلات اصلی محسوب می شوند .

مشکلات اقتصادی ( فرد ) :
    منابع تأمین مالی در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . مسلماً داشتن درآمد کافی برای اداره زندگی در سایه اشتغال مناسب امکان پذیر می باشد . بنابراین هم اشتغال و هم نوع اشتغال فرد حائز اهمیت خاصی است . باید توجه داشت که تعیین کننده پایگاه اجتماعی فرد عوامل اقتصادی می باشند که براساس تئوری مبادله اجتماعی امکانات لازم برای ازدواج را فراهم می کند . معرف های این مشکل پول ، مسکن ، کار ، وسایل زندگی ، تأمین مخارج ازدواج ، لزوم اشتغال ، تأمین مخارج عروسی و وسایل زندگی .

مشکلات مربوط به همسر :
    بعضی از مسائل مربوط به ازدواج به شرایط ضمن ازدواج بر می گردد و اغلب به شرایط طرف مقابل مربوط می شود . یعنی اگر عدم توانائی های مالی در زمینه تأمین مخارج یا وسایل لازم برای ازدواج یا نوع شغل مشکلاتی هستند که به خود فرد مربوط می شود .
    معرفهای این مشکل عبارتند از : توافق طرفین بر سر مهریه ، موافقت فرد با جهیزیه کم ، موافقت خانواده ها با جهیزیه کم ، موافقت با اشتغال همسر ( زن )

مشکلات اجتماعی – فرهنگی مربوط به فرد :
    علاوه بر مشکلات که در امر ازدواج صرفاً به فرد یا طرف مقابل مربوط می شوند مواردی دیگر نیز وجود دارند که ناشی از شرایط اجتماعی – فرهنگی محیط اجتماعی خود فرد یا طرف مقابل هستند .
    معرف های این مشکل عبارتند : تصور از محمود شدن بعد از ازدواج ، تفاهم اخلاقی ، رعایت دستورات دینی ، زندگی با خانواده همسر ، انتخاب ادامه تحصیل یا ازدواج ، صحیح نبودن ازدواج قبل از خواهر یا برادر بزرگتر .

عوامل اجتماعی – فرهنگی مربوط به همسر :
    در صورت عدم تمایل طرف مقابل به زندگی با افراد خانواد همسر ، چنین امری خود به خود به صورت مشکل بر سر راه ازدواج در می آید . بطور کلی همه شرط های ضمن ازدواج از سوی هر یک از طرفین می تواند مشکل آفرین باشد . این وضعیت در مورد شرایط ادامه تحصیل پس از ازدواج دختران برای پسران می تواند به صورت مشکل در آید .
    معرف های این مشکل عبارتند از : شرط زندگی با خانواده همسر ، ادامه تحصیل دختر ، قبول ازدواج با فردی که تحصیلات کمتری دارد .

توقعات و انتظارات :
    در گروه دختران مهمترین زمینه انتظارات داشتن شیک ترین لباسها و در گروه پسران اهمیت زیبایی همسر است . میزان توقعات دختران بالاتر از پسران می باشد . توقع پسران در مورد زیبایی همسر بیشتر از دختران است اما در مورد لزوم تهیه بهترین نوع جهیزیه و فایده برگزاری جشن در بهترین تالار توقع دختران بیشتر از پسران است . به طور کلی میزان انتظارات دختران و پسران یکسال است .

ب ) عوامل مربوط به مشکلات ازدواج شامل :
-    عوامل شخصی
-     عوامل خانوادگی
-    همسان همسری
-    ازدواج با پایگاه اجتماعی بالاتر یا پایین تر
-    گروه مرجع دیگران مهم
-    چگونگی گذراندن اوقات فراغت
-    طریق انتخاب همسر
-    طریق آشنایی قبل از ازدواج
-     توقعات و انتظارات
-    احساس محرومیت نسبی
-     چگونگی روابط اجتماعی
-     ارزشهای ازدواج

متغیرها پژوهش :
متغیر وابسته :
بالا رفتن سن ازدواج جوانان

متغیر مستقل :
بیکاری ، قیمت مسکن ، مشکلات اقتصادی ، سختگیری های خانواده ، تفاهم بین دو نفر

اهمیت و ضرورت پژوهش :
    ازدواج یکی از سنت های دینی ما می باشد که باعث می شود انسان به کمال خود برسد و به همین دلیل پیغمبر اکرم (ص) می فرماید :
« کسی که ازدواج نکرده دینش کامل نیست »
اگر موانع ازدواج جوانان مخصوصاً دانشجویان رفع نشود باعث می شود هم انگیزه ازدواج کم شود و هم سن ازدواج بالا برود .

اهداف پژوهش :
اهداف پژوهش مربوط به مسائل و مشکلات جوانان در امر ازدواج عبارتند از :
-    ارزشیابی و توسعه صحیح فرهنگ ازدواج
-    شناسایی موانع ازدواج جوانان
-    شناسایی و رفع مشکلات اقتصادی به عنوان مانعی برای ازدواج
-    شناسایی مفهوم دقیق و واقعی تفاهم
-    رفع مشکلات مسکن ازدواج کنندگان
-    تعیین نقش زوجین در برابر یکدیگر
-    یافتن تفاوتها در چگونگی مشکلات و همچنین اولویت و اهمیت مشکلات نسب به یکدیگر
-    بررسی و مقایسه تغییر مشکلات جوانان در طی نسل گذشته و کنونی
-    شناخت مسائل و مشکلات جوانان در امر ازدواج
-    یافتن عوامل و علل بروز مسائل و مشکلات جوانان در امر ازدواج
-    بررسی میزان و چگونگی رابطه هر یک از عوامل با مسائل و مشکلات مربوط به ازدواج جوانان


فصل سبز
می توان در ماوراء یک نگاه
عشق را بی دغدغه احساس کرد
می توان این عشق را چون رشته ی
محکم و بر پیچ و تاپ یاس کرد
می توان در آسمان زندگی
چشمها را بر افقها باز کرد
می توان در بیکران یک نگاه
فصل سبز عشق را آغاز کرد

پیشگفتار :
    خانواده یکی از ابتدائی ترین اشکال شناخته شده زندگی اجتماعی انسان می باشد که از بدو پیدایش انسان در کره زمین تاکنون وجود داشته است . کارکردهای مختلفی خانواده و نقش اساسی آن در جامعه یکی از مهمترین دلایل پیدایش و بقاء آن از ابتدا تا به امروز می باشد . تجربه های علمی و تحقیقاتی گوناگون نیز لزوم وجود خانواده در زندگی انسان را به عنوان یکی از ارکان اصلی جوامع مورد تأیید و تأکید قرار داده است . از اینرو خانواده به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی است که دارای قدمت بسیار زیادی بود و برای رفع اساسی ترین نیازهای انسان به وجود آمده است . اگر چه قدرت خانواده به پیدایش انسان می رسد اما کارکرد اساسی خانواده یعنی ادامه نسل انسان بوسیله ازدواج تأمین می گردد و با توجه به اینکه ازدواج مقدمه تشکیل خانواده است . بنابراین نهاد ازدواج مقدم بر خانواده خواهد بود . بودن تردید ازدواج یکی از مهمترین پدیده های اجتماعی – زیستی و فرهنگی مربوط به جامعه و انسان محسوب می شود . این پدیده موجب تغییرات اساسی در خانواده گردیده و منجر به پیدایش خانواده های تازه ای می گردد .
    بنابراین مطالعه ازدواج و مسائل و مشکلات مربوط با آن در جهت دستیابی به قانونمندیهایی اجتماعی به منظور تسهیل روابط اجتماعی و استواری بنیانهای خانواده ، توسعۀ بررسی و شناخت بیشتر در این زمینه را ضروری می سازد .
    کانون خانواده به عنوان مهمترین و مرکز بروز و تداوم عواطف انسان در متن زندگی اجتماعی می باشد . امروزه با تغییر کارکردهای خانواده و ظهور عرصه های جدیدی از کانون های روابط اجتماعی در جهان غرب همواره این ترس وجود دارد که نقش عاطفی خانواده بکلی از بین برود .
    در امر مقدس ازواج که پایۀ تربیت انسانهای کامل است ، نباید به ارزشهای دروغین و آداب و رسوم ناروا و ناپسند توجه نمود بلکه سلامت جسم و جان و دین و دختر و پسر را باید اساس پذیرش قرار داد .
    ازدواج رابطه ای است که طرفین ربط را تا حد زیادی از بی بندوباری نامشروع و انحرافات اخلاقی و جنسی مصون می دارد .
امام موسی بن جعفر علیه السلام فرموده اند :
« جهادُ المراهِ حُسنُ التَّبعَّلِ »
« جهاد زن خوب شوهرداری کردن است »

ازدوج
ازدواج چیست ؟
    از دیرباز جوامع مختلف پیوند میان زن و شوهر را به عنوان ازدواج مورد قبول قرار داده اند . اما در طول زمان انواع مختلفی از ازدواجها پدید آمده است . با وجود این مشابهت ها و عناصر نسبتاً ثابتی در این پدیده همراه وجود داشته است .
    کارلسون ازدواج را اینگونه تعریف می کند « ازدواج فرایندی است از کنش مقابل بین دو فرد یک مرد و یک زن که برخی شرایط قانونی را تحقق بخشیده اند و مراسم زناشوئی خود برپا داشته اند .
    گلودلوی اشتروس معتقد است : ازدواج عبارتس از پیوند میان دو انسان از دو جنس مخالف که از طریق این پیوند رسمی و قانونی مجازند که با یکدیگر مناسبات جنسی برقرار نمایند .
    می توان گفت ازدواج به عنوان پدیده ای است که طی آن به منظور تشکیل و ادامۀ زندگی زناشوئی بین زن و مرد پیوندی قانونی و مشروع برقرار می گردد . این پیوند که از یکسو متکی بر نیازهای طبیعی است در یک قالب اجتماعی صورت می گیرد که متکی بر شرایط اجتماعی ، هنجارها ، تجربیات و به طور کلی نظام فرهنگی جامعه است .

ازدواج و عوامل مؤثر بر آن :
    به دلیل اینکه ازدواج و همسرگزینی بشدت در حال تغییر و تحول است برای متفکرین به صورت مسئله در آمده است . در جریان تغییرات اجتماعی ارزشها و هنجارهای اجتماعی تغییر می کنند بنابراین شیوه های همسر گزینی هم بشدت تغییر کرده و همچنین انتظارات زن و شوهر از همدیگر و هم مناسبات بین آنها را دگرگون می کند . این مسائل باعث شده تا ازدواج و همسر گزینی روز بروز بیشتر مورد توجه محققین قررا بگیرد . قطعاً از عوامل مهم این امر یکی تغییر ساخت خانواده و با وجود آمدن خانواده هسته ای زندگی آپارتمان نشینی ، اشتغال هر دو نفر ( زن و شوهر ) و کاهش تعداد بچه ها همراه با تغییر در شیوه های تربیتی مجموعه ای از این مسائل را به وجود آورده اند .
    خانواده در تنظیم روابط مربوط به مناسبات جنبی ، در تنظیم قوانین مربوط به مالکیت و حتی مراسم خواستگاری و ازدواج تأثیر تعیین کننده ای دارد . کانون خانواده به عنوان مهمترین مرکز بروز و تداوم عواطف انسانی در متن زندگی اجتماعی می باشد .
    یکی از فرضیه هایی را که از مطالعه ازدواج به عنوان امر فردی و امر اجتماعی می توان استخراج نمود به قرار زیر است :
    مفهوم ازدواج بر همسرگزینی و انگیزه ازدواج و حتی بر خانواده تأثیر می گذارد . براساس برداشتهای سنتی ازدواج پیش فرض تشکیل خانواده است . رابطه بین مفهوم فردی ازدواج و همسرگزینی و سرانجام انگیزه ازدواج از یک طرف و تأثیر آن بر خانواده هسته ای از طرف دیگر در جدول شماره یک نشان می دهد . ص 35 و 34
    از نظر ویلیام گود : روند انتخاب همسر درست مثل یک نظام اقتصادی عمل می کند شکلهای انتخاب همسر نیز بیشتر یک امر اجتماعی – فرهنگی است و از یک جامعه و جامعه دیگر فرق می کند .

تأخیر سن ازدواج :
    عمل اجتماعی ازدواج و در نقش و مقام اجتماعی که به فرد ازدواج کرده با عنوان شوهر و زن داده می شود و ارزشها و هنجارها و گروههایی که این عمل را کنترل می کند – و به تعبیری در این عمل و ساختی که این عمل در آن انجام می شود – چند جنبه قابل توجه است .
1.    مراسم ازدواج در واقع یک « مراسم گذر از کودکی و نوجوانی به بزرگسالی است و به همین خاطر در هر جامعه ای فقط افرادی می توانند ازدواج کنند که ویژگیهای بزرگسال بودن را کسب کرده باشند و به همین دلیل وظایف خاصی بر دوش آنها قرار می گیرد و پاداش هایی به آنها تعلق می گیرد .
2.    در عمل اجتماعی ازدواج بلوغ جسمی – جنسی ، بلوغ عاطفی ، بلوغ اقتصادی ، بلوغ اجتماعی مطرح است که با ازدواج این جنبه ها توسط جامعه مورد تأیید قرار گرفته و هویت اجتماعی شخصی دارای ویژگی خاصی می شود و نقش و مقام های تازه ای
می یابد .
3.    بلوغ جسمی – جنسی تا حدود زیادی مستقل از مسائل فرهنگی است اما از آن متأثر است حداقل در احساس این امر
4.    بلوغ عاطفی تابع سن ، بلوغ جسمی - جنسی و شرایط اجتماعی فرهنگی است و در عین حال شرایط محیطی و نوع معیشت هم بر آن تأثیر دارند . هم صحبتی با والدین و احساس وابستگی عاطفی به آنها در جوانی کم رنگ می شود و در مراحلی از بین می رود .
5.    بلوغ اقتصادی وقتی حاصل می شود که شخص توانایی تولید پیدا کند و در تأمین معاش مجبور به استفاده از تولید دیگران بنا شد . در مورد خاص بحث ما بلوغ اقتصادی وقتی است که مرد بتواند تأمین کننده مخارج اقتصادی یک خانواده هسته ای باشد .
6.    بلوغ اجتماعی داشتن هویت اجتماعی بزرگسالان در جامعه است که عمدتاً با گذر از ازدواج مورد تأیید قرار می گیرد . گرچه لوازم آن قبل از آن باید تحقق یابد مانند قدرت تشخیص ، قدمت تصمیم ، حدی از سن و ... که همگی در چهارچوب ارزشها و هنجارهای جامعه مشخص شده اند .

ازدواج یک مبادله اجتماعی است :
    ازدواج یک تبادل است . مبادله ای بین دو خانواده و نیز بین دو شخص رخ می دهد همه شنیده اید که در برخی روستاها هنوز هم یک دختر می دهند و یک دختر می گیرند . ازدواج پیامبر با دختر ابوبکر و یا دختر عمو که هر دو از افراد بانفوذ در قبیله خود بودند ، موجب پیوند خویشاوندی پیامبر (ص) با قبیله آنها و باعث دفاع آنها از پیامبر گردید . اینکه هرچه مهریه و هدیه نقدی پسر به دختر بیشتر باشد توقع جهیزیه بیشتری از خانواده عروس دانرد و اینکه دخترهای زیادی ازدواج با پسری که تحصیلاتش از دختر کمتر است سرباز می زنند معمولاً سعی می شود ارزشهای مساوی مبادله گردد .

پسران جوان باید هم شأن خود زن بگیرند یا هم شأن پدرانشان :
    پسران و دختران از نوجوانی به جوانی می رسند و علاوه بر بلوغ جنسی به بلوغ روانی نایل می شوند و احساس نیاز به ازدواج و همسرگزینی می کنند . مدیر هستی نیز از این طریق بقاء نوع انسان را عملی ساخته چون انسان را علاقمند به ازدواج کرده است .
    بسیاری از ریزه کاریهای مراسم ازدواج نمادهایی هستند که منزلت اجتماعی و رتبۀ خانواده ها را به نمایش می گذارد .
    سنگین شدن مهریه   سنگین شدن جهیزیه   سنگین شدن نقدینه و مخارج عقد و عروسی   سنگین شدن اجاره بهای مسکن   بالا رفتن مخارج ماهانه زوج جوان   ضرورت داشتن درآمد بیشتر

شناخت مسائل مشکلات جوانان در امر ازدواج :
بررسی شناخت مسائل و مشکلات جوانان در امر ازدواج از این جنبه حائز اهمیت است که عبارتند از :
1.    شناخت مسائل و مشکلات مربوط به ازدواج کمک می کند تا یکی از مهمترین عوامل مؤثر در شبکه روابط اجتماعی مورد بررسی و دقت نظر قرار گرفته و اطلاعات مفیدی در این زمینه ها حاصل گردد  .
2.    استرس بنیان خانواده یکی از پیش شرط های موفقیت و پیشرفت جوامع مخصوصاً جامعه ایران محسوب می شود .
3.    با توجه به پدیده بسیار مخرب و ناشایست طلاق که رسول خدا من از آن به عنوان ابعض الهلال یاد فرموده اند که اثرات منفی بسیار زیادی در جامعه به جای می گذرد ، مطالعات اجتماعی مربوط به ازدواج اهمیت پیدا می کند .
4.    اگر پویایی و شادابی جامعه با توجه به نهادها و گروهها و نهایتاً اعضای آن جامعه تبیین و تحلیل گردد . در این صورت جوانان بیشتری سهم را خواهند داشت . جوانان نیروی فعال و سازندۀ جامعه محسوب می شوند .
5.    یکی از اهداف ضمنی تشکیل جوامع برطرف ساختن نیازهای انسان محسوب می شود . در هر جامعه ای متناسب با شرایط اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی ، محدودیت ها و شرایطی برای همسرگزینی وجود دارد . علاوه بر این در هر جامعه ای هنجارهائی وجود دارد که براساس آن هنجارها مشخص می شود . که چه فردی می تواند ازدواج کنند ؟
یکی از نکات مهم در مورد ازدواج جشن ازدواج است که علت برپایی آن به معنای اعلام تعهد متقابل دو نفر به همگان باشد . مهمترین کار برد این مراسم عبارتست از رسمیت بخشیدن به مناسبات بین زن و مرد و همچنین مشروع بودن فرزندانی که به دنیا خواهند آمد .
    ازدواج به عنوان پدیده ای است که در قالب مبادلۀ اجتماعی صورت می گیرد بنابراین عناصر مربوط به مبادله یعنی داده و ستاده که اغلب شامل عناصر اجتماعی است که بر ازدواج تأثیر می گذارد .
مهمترین عوامل مؤثر بر مشکلات جوانان در ازدواج عبارتند :
-    عامل همسان همسری
-    ازدواج با پایگاه اجتماعی بالاتر یا پائین تر از خود
-    به نظر می رسد که با توجه به شرایط اجتماعی و اهمیت چگونگی وقوع ازدواج محدوده معاشرت اجتماعی به قلمروهای زندگی نیز در ارتباط می باشد ، برای تبیین مسئله متغیری مناسب باشد . شامل متغیرهای جزئی تر دیگر از جمله طریق آشنای قبل از ازدواج و طریق انتخاب همسر .
-    ارزشهای اجتماعی از جمله موارد مشخص تر می توان توقعات و انتظارات جوانان از یکدیگر و خصوصیات همسر اشاره کرد .
 


منابع :


-        مجله خانواده . سال 1384 مهر


-        مجله ندای آزاد . سال دوم . شماره بیستم تیر 84

-        بررسی مشکلات تطبیقی تغییرات ازدواج . تألیف دکتر محمدصادق مهدوی

-        جامعه شناسی ازدواج

-        ازدواج بدون طلاق . نویسنده : محمدرضا رنجبر

-        مشاوره ازدواج . تألیف علی اسلامی نسب بجنوردی

-        شاخصهای اجتماعی و اقتصاد زنان در جمهوری

-        جوانان و ازدواج . نویسنده : کیهان نیا اصغر

-        ازدواج و ازدواج درمانی . نویسنده : حسین مصلحتی

-        رسانه نمونه . احکام ازدواج . نویسنده : روح ا... خمینی

-        بررسی علل افزایش سن ازدواج در بین جوانان

-        بررسی موانع ازدواج از دیدگاه دانشگاه

-        ازدواج و آداب زناشویی در آئینه حدیث . نویسنده : غضنفری

-        بررسی معیارهای انتخاب همسر در دانشجویان دختر . نویسنده : داریوش عابدی

-        آگاهی و نگرش زوجین در شرف ازدواج . کریم ا... جاجیان

-        تفاهم روانشناسی رفتار و روش صحیح مذاکره

-        ازدواج در اسلام . مشکینی

-        مبانی حقوق و تکالیف زن . مشکینی

 

 
طراحی سایت : سایت سازان