میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

روش تحقیق كاربرد سلاح هاي شيميايي و بيولوژيك در جنگ ايران و عراق


کد محصول : 10001746 نوع فایل : word تعداد صفحات : 62 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 975

فهرست مطالب و صفحات نخست


كاربرد سلاح هاي شيميايي و بيولوژيك در جنگ ايران و عراق

فصل اول - طرح تحقيق
مقدمه
بيان مسئله
اهميت و ضرورت تحقيق
اهداف تحقيق
فرضيه ها
مقدمه
    بررسي هاي باستان شناسي نشان مي دهد كه تا نخستين دوره ها نوسنگي : خبري از جنگ نيست ولي در ادوار بعدي عصر نوسنگي، بشر توانست سلاح بسازد و جنگ بين همنوعان بطور فزاينده اي آغاز شده اين واقعيتي مسلم است كه «پيشرفت تكنولوژي همواره توان نهفته اي براي ويرانگراي در بطن خود پرورش مي دهد». وقوة سلاح سازي بشر پا به پاي پيشرفت علوم به پيش آمده است.
    تا به امروز كه سلاحهاي هراس آور كشتار جمعي قادرند تمدن قرن بيستم را به همان وضع پيش از عصر صنعت بازگردانند. قدرت ويرانگر ماشين جنگي جديد، چيزي جز نتيجه طبيعي قدرت پرهيجان تكنولوزي صنعتي امروزي نيست. از تاسف بازترين جنبه هاي زندگي بشر در سالهاي پاياني قرن بيستم صرف مقادير هنگفت پول براي ساخت جنگ افزار و نابودي همنوعان خود است. به رغم هياهوي نظم نوين جهاني كه طبعاَ مستلزم كاهش تهديد ناشي از جنگ افزارهاي وحشتناك است، نه تنها قدرتهاي بزرگ از توليد و فروش انواع آن چشم نمي پوشند بلكه تنور توليد سلاحهاي مهلكتر و مخربتر بافن آوري پيشرفته را هر روز داغتر مي كنند هم اينك تهديد ناشي از وجود اين سلاحها به خصوص سلاحهاي كشتار جمعي به گونه اي است كه مي توان آن را ناديده گرفت وبا خيال آسوده از امنيت بين المللي سخن گفت:
    امنيتي كه تك تك اعضاي جامعه بين المللي به آن نيازمندند در عين حال ممكن است بعضي معتقد باشند كه سلاحهاي كشتار جمعي و به خصوص سلاح هسته اي بيشتر به قدرتهاي دارندة آن مربوط مي شوند و بقيه را با آن كاري نيست ولي با نگاهي عميق تر آشكار مي شود كه در اين صحنه از سهم و نفع ديگران نبايد غفلت كرد.
    چرا كه «خطر جنگ هسته اي چنان است كه دامن نوع بشر را به تمامي مي گيرد و منافع نوع شير در اين مورد يكي مي شود. دلايلي كه براي جهاد بر ضد جنگ هسته اي اقامه مي شود، چنانند كه براي غرب و شرق و ملل غير متعهد به يك اندازه كشش و قوت دارد.
    از همين روست كه موضوع خلع سلاح، خصوصاَ سلاحهاي كشتار جمعي و بالاخص سلاحهاي اتمي به دليل پيوند نزديك آن به اصلاح و امنيت بين المللي، به يكي از چند مسئله اصلي جامعه بين المللي بدل شده است و همت و تلاش بسياري از كشورهاي در حال توسعه نيز مصروف آن مي شود.
قطعنامه هاي‌متعدد مجمع عمومي سازمان ملل و در خواست راي مشورتي از ديوان بين المللي دادگستري كه منتهي به رأي 8 ژوئيه 1996 اين ديوان شد، بخشي از آخرين تلاشهاي اين دسته از كشورهاست كه به شكلهاي ديگر همچنان ادامه دارد. شوراي امنيت خود تكثير اين سلاحها را تهديد بر صلح و امنيت بين المللي مي داند. دبير كل پيشين سازمان ملل، كاهش موجودي و عدم استفاده از سلاحهاي كشتار جمعي را از جمله لوازم اصلي صلح جهاني خوانده است و دبير كل كنوني نيز رفع تهديد سلاحهاي كشتار جمعي را آرزوي همه مردم در سراسر جهان و خلع سلا ح هسته اي را از اولويتهاي جامعة بين الملل مي داند. هم او اعتقاد دارد كه بايد قدر موفقيتهايي را كه در راه مبارزه با سلاحهاي كشتار جمعي به دست آمده، دانست و آخرين قدم را براي برچيدن نهايي ذخائر اين سلاحها برداشت.
با اين همه دارندگان عمدة سلاحهاي هسته اي حاضر نيستند به خواست اكثريت دولتها تن در دهند. دفاع دولتهايي چون آمريكا، انگلستان و فرانسه از نظريه «عدم ممنوعيت استفاده از سلاح هسته اي» در قضية راي مشورتي ياد شده گواه روشني بر اين است كه از نظر آنان چنانچه شرايط ايجاب كند از سلاح هسته اي هم مي توان استفاده كرد. همين نشان دهندة ضرورت ادامة تلاشها در اين زمينه است كه خود اين امر از تحقيقات علمي بي نياز نمي تواند بود. آنچه كه در مقام تحقيق دربارة سلاحهاي كشتار جمعي توجه به آن ضروري است و لزوم اين قبيل پژوهشها را دو چندان مي كند، اينكه كشورها خود از آسيب ديدگان اصلي اين سلاحها در سالهاي اخير است. دور نيست سالهاي جنگ عراق كه بسياري از رزمندگان ايراني با جملات شيميايي عراق مصدوم شده يا به شهادت رسيدند. به همين دليل جمهوري اسلامي ايران در عرصه مبارزه با اين سلاحها همواره فعال بوده و به معاهدات بين المللي مربوط پيوسته است

بيان مسئله
هم اكنون جنگ افزارهاي شيميايي در پاره اي از كشورهاي جهان سوم ، بويژه پس از استفاده عراق از آن و عدم واكنش موثر بين المللي به جناياتي كه صدام مرتكب شد اين سلاح به عنوان جنگ افزار استراتژيك مورد توجه قرار گرفته و پاره اي از كشورهاي جهان نيز در دستيابي به آن با يكديگر به رقابت مي پردازند و بودجه هاي هنگفتي راصرف اين خريد و ساخت و تجهيز خود  به اين سلاح  ها مي كنند .
از طرفي عواقب يك جنگ نظامي با جنگ افزارهاي شيميايي پيشرفته كنوني علاوه بر اثرات ناگوار بر روي نظاميان و براي غيره نظاميان و محيط زيست نيز بي اندازه ناگوار و دردناك‌خواهد بود.
سالها  از جنگ ايران و عراق مي گذرد ، اما ما هر روزه شاهد شهادت عزيزاني هستيم كه در جنگ با عوامل شيميايي مجروح شده و اين اثرات تا كنون ادامه داشته و اينك باعث شهادت ايشان در سالهاي اخير مي شود .
در حالي كه قدمت مذاكرات كنترل تسليحات به حدود صد سال پيش مي رسد و كنوانسيون جنگ افزارهاي شيميايي را همه دول پذيرفته اند باز ما شاهد استفاده ، تكميل و پيشرفت اين سلاح در سطح جهان مي باشيم . حتي با وجود سلاح هاي هسته اي و كشتار جمعي باز اين نوع سلاح ها بيشتر مورد توجه قرار گرفته است .
آمريكا دركنفرانس ها با بيانيه هاي مختلف خودرا مصلح و ناجي معرفي كرده و طرح هايي براي خلع سلاح شيميايي و هسته اي ارائه مي دهد ولي خود مدرنترين و پيچيده ترين تسليحات هسته اي را داشته و اسرائيل را كه ژاندارم آمريكا در خاورميانه است را از بيخ و بن به سلاح هاي كشتار جمعي مجهز نموده است و يا در جنگ ايران و عراق خود به عراق اين تسليحات داده ، امروزه هم شاهديم كه ايران را به خاطر داشتن فن آوري هسته اي تهديد نظامي مي نمايد .
اهيمت و ضرورت تحقيق
 اهميت اين موضوع به اندازه اي است كه همه ايرانيان و بالاخص قشر جوان و نوجوان ايراني بدانند در هشت سال دفاع مقدس چه بر سر ارتش ، سپاه ، بسيج و ساير نيروهاي نظامي (نيروهاي بومي) در شهر هاي مرزي گذشته است و بدانند كه در آينده با تهديداتي كه آمريكا عليه ايران اعمال مي كند ، داشتن يا نداشتن فنآوري هسته اي ، الزامي است يا خير ؟
اهداف تحقيق
نماياندن فجايع وحشيانه عراق در جنگ تحميلي و برداشتن نقاب از چهره كريه آمريكا كه هدفش خلع سلاح كشورهاي رقيب و كشورهاي جهان سوم مي باشد و همه بايد بدانند كه مجروحين جنگي با چه سلاح هايي و چرا مجروح شدند ؟
عكس العمل سازمان ملل و قدرتهاي پوشالي مدافع حقوق بشر در اين مورد چه بوده است ؟
 سوالات و فرضيه هاي تحقيق :
عراق اين سلاح ها را در چه تاريخي و از چه طريق تهيه كرده است .
هم پيمانان عراق در جنگ با ايران .
عكس العمل سازمان ملل در مقابل اعمال وحشيانه عراق .
خلع سلاح شيميايي براي همه كشورهاي جهان يا فقط براي كشورهاي جهان سوم .
اگر جنگ تمام نمي شد
فصل دوم -  ادبيات و پيشينه تحقيق
تاريخچه كاربرد جنگ افزارها ي شيميايي
بهره برداي از جنگ افزارهاي شيميايي در تاكتيك هاي نظامي به قدمت تاريخ بشر است . در واقع طبيعت نوعي از جنگ افزارهاي شيميايي را به برخي از جانوران براي حفظ جان خود به وديعه گذاشته است برخي ماهيها، خزندگان و دوزيستان داراي سيستم هاي پدافند فلج كننده با پرتاب يا تزريق مواد سمي يا كشنده هستند ولي هيچ يك به اندازه بشر در اين زمينه پيش نرفته اند.
انسان براي اولين بار از نفت و قير به عنوان يه عامل شيميايي استفاده كرد بدين ترتيب كه صدها سال قبل از ميلاد مسيح، جنگ آوران، دشمن را با افروختن آتش در پاي ديوار قلعه ها وادار به تسليم مي كردند.
بهره گيري از مواد شيميايي دودزا از زمانهاي قديم نيز موسوم بوده است. پروكيوس، مورخ دوم شرق، در مورد جنگهاي ساسانيان و رومي ها مي نويسد كه سپاه ساساني براي تسخير دژهاي رومي ها در زير ديوار آنها تقب مي زدند در اين نقب ها كه گاه با نقب دشمن كه براي مقابله حفر شده بود برخورد مي كرد. دو طرف مي كوشيدند با سوزاندن گوگرد سربازان حريف را بيرون رانند و نقب را خراب كنند همچنين در يونان قديم با تركيب قير، گوگرد و مواد چسب ناك ماده اي مي ساختند كه هنگامي كه در آب ريخته مي شد آتش مي گرفت اين ماده را آتش يوناني مي خواندند .
در 1453 ميلادي كه تركهاي عثماني به قسطنطنيه (استانبول) آخرين سنگر روم شرقي (بيزانس) حمله بردند به كندن نقب پرداختند مدافعان شهر براي مقابله با آنها در نقب ها با پخش دود حاصل از سوزاندن گوگرد كه همان so2 مي باشد تركها را دچار خفگي نمودند.
اما جنگ افزارهاي شيميايي در عصر جديد داراي يك تاريخ 70 ساله است درواقع جنگ شيميايي نخستين بار زماني كه آلماني ها در اكتبر 1914 در نوشاپل گلوله هاي حاوي اشك آور به سوي فرانسوي ها پرتاب كردند آغاز شد اما به سبب پراكندگي سربازان و محدود بودن شمار گلوله ها اين تاكتيك چندان كارساز نبود – حتي فرانسوي ها متوجه كاربرد آن نشدند در سوم فوريه 1915 نيز آلماني ها با گلوله هاي بزرگتري در منطقه يويسيمف وارد كارزار شدند ولي اين بار نيز  به خاطر سردي زياد هوا گازهاي متصاعد شده از اين گلوله ها موثر واقع نگرديد. آلماني ها به رغم تجربه هاي بي نتيجه به ساختن گاز كلر ادامه دادند و سرانجام موفق شدند گاز كلر را با فشار در سيلندر هايي جاي دهند تا هنگامي كه باد مساعد مي وزد آنها را در مقابل سنگرهاي دشمن قرار دهند آلماني ها گاز مذبور را براي اولين بار در 22 آوريل 1915 در بپرس بلژيك عليه سربازان مستعمراتي فرانسه و پياده نظام كانادايي كه هيچ ماسكي براي حفاظت نداشتند به كار بردند. تلفات ناشي از كاربرد اين گاز در حدود 20 تا 25 هزار نفر بود و شكافي كه به طول 8 كيلومتر در جبهه جنگ ايجاد شد موجب گرديد كه آلماني ها به درون آن رخنه كنند ولي دو روز بعد كه آلماني ها قصد داشتند  با كاربرد گاز خردل به پيشروي تازه اي دست زنند باسربازان ماسك داري كه حوله هاي خيس به دست داشتند و ملحفه هاي مرطوب به خود پيچيده بودند روبرو شدند در نتيجه گاز فقط 25 درصدسپاهيان دشمن را از فعاليت جنگي بازداشت.
در آغاز سال 1916 بار ديگر آلماني ها در وردن با تمركز توپخانه(شامل 1400 عراده توپ و خمپاره انداز بزرگ ) در جبهه اي به طول 8/12 كيلومتر به تك پرداختند و طي 6 روز جنگ دو ميليون و پانصد هزار گلوله كه صدها هزار آنها گلوله گاز دار بود شليك كردند كه منجر به خفگي و مرگ يا تشنج دهها هزار فرانسوي شد.
در جنگ جهاني اول آلماني ها در شش مرحله عمليات نظامي در جبهه غربي برابر با جدول شماره 1 از تك هاي شيميايي استفده كردند.
جدول 1 – مراحل عمليات كاربرد عوامل شيميايي در جنگ جهاني اول
تاريخ    نوع وسيله پخش    نوع عامل شيميايي
آوريل و مه 1915    سيلتندرهاي گازي    كلر
مه 1915 تا جولاي 1916    گلوله هاي گازي    زايليل برميد
دسامبر 1915 تا اوت 1915    سيالندر هاي گازي    كلروفسژن
جولاي 1916 تا جولاي 1917    گلوله هاي گازي    فسژن- دي فسژن – كلرو پيكرين و نيز گاز اشك آور
جولاي 1917 (زمان كاربرد) موستاژ    گلوله هاي گازي    كلروپيكرين
دسامبر 1917 تا مه 1918    مهمات شيميايي    فسژن

ارزش تاكتيكي گاز شيميايي در اين صحنه ها با توجه به شرايط جوي ميزان پراكندگي يگان‌ها چه در حركت و چه در حالت سكون، حركتهاي سريع جنگي، وسعت منطقه مورد دسترس براي مانور، طول خط جبهه و ارتباط محدود شده بود.
علاوه بر آلمان كشورهايي كه در جنگ جهاني اول به كاربرد جنگ افزارهاي شيميايي مبادرت ورزيدند عبارت بودند از : مجارستان ، بريتانيا ، فرانسه ، ايتاليا ، روسيه و امريكا . نيروي هاي تركيه در اين جنگ به جنگ افزار هاي شيميايي مجهز بودند ولي ظاهرا از آن استفاده نكردند.
آمار تلفات گازهاي شيميايي طي اين جنگ چشم گير بود و تعداد افرادي كه بر اساس اطلاعات و آمار رسمي د رمعرض خطر مواد شيميايي قرار گرفته بودند بيش از يك  ميليون  و سيصد هزار نفر كه حدود صد هزار نفر انها كشته شدند.
در جنگ ايتاليا و اتيوپي (37-1936) كه با آفند ايتاليا به آن كشور آغاز شد ايتالياييها براي سركوبي مقاومت سربازان اتيوپي گلوله هاي حاوي گاز سمي به كاربردند. كه سبب شكست مقاومت اتيوپي ها شد . ايتاليايي ها زماني از گاز خردل براي درهم شكستن مقاومت سربازان اتيوپي استفاده كردند كه اتيوپي ها نه تنها از تجهيزات لازم براي پدآفند در برابر اين جنگ افزارها بي بهره بودند بلكه وسايل معمول پزشكي هم در اختيار نداشتند.
در 1938 ژاپني ها بمب هاي حاوي گازهاي مايع بر روي سربازان چيني فروريختند. در جنگهايي كه در جبهه يانگيت در اكتبر 1937 اتفاق افتاد تعداد زيادي از مردم عادي چين قرباني شدند.
در جنگهاي داخلي اسپانيا كه از 1936 آغاز شد و سه سال به طول انجاميد روسها جمهوري خواهان اسپانيا را عليه ملي گرايان (به رهبري فرانكو) ياري مي كردند. به فرمان استالينگ در دو منطقه اسپانيا گلوله هاي گاز سمي و خردل به كاربرده شد كه در نتيجه شمار زيادي از افراد غير نظامي در روستاها و شهرها كشته شدند.
در جنگ جهاني دوم از جنگ افزارهاي شيميايي به طور عمده استفاده نشد نيروهاي آلماني فقط در چندين تك در مقابل پارتيزانهاي شوروي در ادسا و كريمه از جنگ افزار هاي شيميايي استفاده كردند. در جنگ جهاني دوم همه متخاصمان اصلي (انگلستان- فرانسه – آمريكا – شوروي- ژاپن – آلمان و ايتاليا) گازهاي سمي مختلفي داشتند كه مي توانستند در بمباران جبهه ها و شهرها بكار برند اما چون از انتقام طرف مقابل بيمناك بودند هيچ يك از اين گازها استفاده نكردند. اما انگليسيها و آمريكاييها از نفت ژله شده ماده سوزان و خطرناكي كه به ناپالم معروف است ساختند و از ان براي آتش زدن شهرها طي بمباران هوايي و به آتش كشيدن سربازان حريف استفاده كردند. بر اثر بمباران هامبورك توسط هواپيماهاي متفقين در 1942 حدود دويست هزار نفر غير نظامي سوختند تلفات اين حادثه با بمب اتمي هيروشيما قابل مقايسه است. در 1945 نيز آمريكايي ها در سيلان از ناپالم استفاده كردند تلفات ناشي از آن را حدود 400 هزار نفر گزارش نمودند.
در جنگ ويتنام در دهه 1960 و سالهاي نخست دهه 1970 آمريكايي ها به جنگ شيمايي دست زدند آمريكايي ها با پاشيدن مواد سمي بر كشتزارها و بيشتر جنگلها و مناطق بزرگي كه پناهگاه چريكهاي ويت كنگ بود حيات جانوري و گياهي را نابود كردند و براي بيرون كشيدن چريكها از نقب هاي زير تپه ها به پخش گازهاي اشك اور با شعله افكن و نارنجك پرداختند. آمريكايي ها از بمب ناپالم نيز در حد وسيعي عليه ويت كنگ استفاده كردند.
در جنگهاي يمن (67-1963) مصر از جنگ افزارهاي شيميايي استفده كرد گفتند كه نيروهاي ويتنام از عوامل شيميايي عليه نيروهاي كامبوج استفاده كرده اند. همچنين در افغانستان شواهدي وجود دارد مبني بر اين كه نيروهاي شوروي و دولتي از عوامل شيميايي از جمله «باران زرد» عليه مجاهدين افغاني استفاده كرده اند البته روسها آمريكا را متهم كردند كه به مجاهدين افغان جنگ افزار شيميايي داده است.
در جنگ تحميلي عراق عليه ايران نيز نيروهاي عراقي پس از شكستهايي كه در خوزستان و مناطق مرزي سر پل ذهاب و قصرشيرين و كردستان خوردند به كاربرد گازهاي سمي اقدام كردند و با استفاده از گاز اعصاب از نوع تابون تلفات زيادي را به نيروهاي ايران در جزاي مجنون تحميل نمودند بمباران سردشت در 7 تير 1366 يكي ديگر از جنايات جنگي عراق بود. اما وحشيانه ترين مورد استفاده از جنگ افزار هاي شيميايي توسط عراق در حلبچه در اول مارس 1988 بوده است اين وخيم ترين مورد استفاده از جنگ افزارهاي شيميايي از زمان جنگ جهاني اول تا كنون بوده است كه طي آن 5 هزار نفر از مردم غير نظامي حلبچه در اثر عوامل شيميايي جان باختند.
توضيحات بيشتر
در بهمن و اوايل اسفند 1363 نيروهاي ايران قسمت بزرگي از جزاير مجنون را كه يكي از مراكز استخراج نفت عراق است به تصرف خود درآوردند و پدافند مستحكمي را در آنجا سازمان دادند عراقي ها به علت اهميت استراتژيك اين منطقه تصميم گرفته بودند كه اجازه ندهند جزاير مجنون در دست نيروهاي ايراني باقي بماند بعلاوه نگران بودند كه مقادير قابل توجهي از ذخاير نفتي خود را با ادامه اشغال آن به وسيله رزمندگان ايران در اين منطقه از دست بدهند آنها با وجود چندين پاتك با جنگ افزارهاي معمولي كاري از پيش نبردند و سرانجام به كاربرد عامل عصبي تابون عليه نيروهاي مستقر در سنگر ها متوسل شدند با اجراي تك شيميايي عراق ، جمهوري اسلامي ايران اعلام داشت نرديك به 1700 تن بر اثر تك شيميايي در جزاير مجنون كشته و مجروح شده اند در اين عمليات در حقيقت اگر رزمندان ايران اقدامات پدافندي خود را بهبود نمي بخشيدند از جمله به ماسك ضد گاز ، آمپولهاي آتروپين خودكار و لباسهاي محافظ محدودي مجهزشده بودند و باد شديدي نيز نمي وزيد تلفات رزمندان ايران از اين ميزان هم فراتر مي رفت ضايعات كم نيروهاي ايران در آن زمان معيد اين وضع متحول بود  با وجود اين عراقي ها نتوانستند رزمندگان ايران را از جزاير مجنون خارج كنند .
عراقي ها زماني كه در وضعيت پدافندي قرار داشتند براي اينكه نيروهاي ايراني نتوانند به مواضع پدافندي آنها نزديك شوند با استفاده از عوامل شيميايي پايدار نظير خردل كه داراي اثرات كشتن و ناتوان كردن نيروهاي پدافندي ايران به طور مرتب و سيستماتيك عوامل شيميايي فرار و ناپايدار را عليه پستهاي فرماندهي ، مراكز آتش بارهاي توپخانه و مراكز پشتيباني ايراني ها به كار مي برند در نتيجه اين عمل آماجها براي تك نيروهاي مهاجم عراقي ، قبل از رسيدن آنها از عوامل شيميايي پاك شده بود .
در بيشتر مواقع اعم از آفند و پدافند عراقي ها از توپخانه و هواپيما براي پرتاب عوامل شيميايي استفاده مي كردند يك خبرنگار نظامي ايتاليايي در مورد تاكتيكهاي عراق در كاربرد جنگ افزارهاي شيميايي چنين مي گويد « مدت 12 ساعت گاز خردل در منطقه اي به عرض 30 و عمق 20 كيلومتر به كار برده شد در مركز اين منطقه تنها گاز اعصاب بكار فت سربازان ايراني كه جان سالم بدر برده بودند از مركز منطقه به اطراف فرار كردند و بدين ترتيب كانالي در ميان منطقه ايجاد شد پس از 5 ساعت هنگامي كه اثرات گاز اعصاب از ميان رفت تانكهاي عراقي توانستند از طريق اين كانال حمله كنند .
عدم آمادگي پدافندي نيروهاي ايراني در مراحل اوليه نبرد در برابر كاربرد جنگ افزارهاي شيميايي از سوي عراق سبب شد كه رزمندگان ايران آماج مكرر جنگ افزارهاي شيميايي قرار گيرد .نمونه ديگري از عدم آمادگي پدافندي شيميايي مردم غير نظامي مجاور مناطق جنگي ، بمباران وحشيانه شيميايي عراق در 7 تير 1366 به بازار سردشت بود كه در اولين ساعات تهاجم 60 نفر كه بيشتر آنها را سالخوردگان و كودكان تشكيل مي داده اند به شهادت رسيدند چند روز پس از تهاجم شيميايي عراق به سردشت 90 مجروح بستري شده ، در ICU بيمارستانهاي مختلف جان خود را از دست دادند بنابراين تعداد كشته شدگان سردشت به 150 نفر رسيد . اما فاجعه به اين نقطه ختم نشده و تابه حال نيز تعداد افرادي كه از اين حمله دچار بيماري هاي مختلف شده اند همچنان ادامه دارد .
سلاحهاي كشتار جمعي
    اگر چه اختلاق و شبهه اي نيست به نامگذاري اين سلاحها به «كشتار جمعي» به نظر نمي رسد، ولي توضيحي مختصر راجع به معيار تشخيص و خصوصيات آنها ضروري مي نمايد
معيار تشخيص
به طور كلي دو معيار براي تشخيص اين سلاحها از ساير تسليحات مطرح است. يكي قدرت تخريبي اين سلاحها و ديگري اهداف آنها.معيار قدرت در توافقات پاريس 1954 راجع به پيوستن آلمان فدرال به پيمان آتلانتيك شمالي مطرح شد. مطابق ضميمة شمارة 2 پروتكل سوم توافقات مذكور، ناظر به كنترل تسليحات ، كه قابليت انهدام و زيانهاي گسترده و يا ايجاد مسموميت در سطح وسيع را دارند بايد در زمرة اين سلاحها قرار گيرند. با اين وجود تگيه بر معيار قدرت تخريب به تنهايي براي توصيف سلاحهاي كشتار جمعي كافي نيست. زيرا در حال حاضر اگر از سلاحهاي موسوم به متعارف نيز استفاده سوء شود، نتايج و آثار مشابهي به بار مي آيد. بمبارانهاي وسيع شهرها آلمان در ماههاي پاياني جنگ جهاني دوم مؤيد همين مطلب است. از اين رو توجه به معياري ديگر نيز ضرورت دارد.
    بر اساس معيار دوم تنها به سلاحهايي مي توان سلاح كشتار جمعي اطلاق كرد كه ماهيتاَ جز به منظور انهدام وسيع به كار نمي روند و آثار مخرب آن، چنان است كه نمي توان به اهداف معيني محدود شود. بنابه اين معيار كه مقبول كميته بين المللي صليب سرخ هم افتاده است، تمام سلاحهايي كه بنا به ماهيت خود و نحوة استفاده از آن موجب آثار مخرب غير قابل تفكيك مي شوند، در زمرة سلاحهاي كشتار جمعي قرار مي گيرند. اين آثار عموماَ غير قابل پيش بيني و مهار ناشدني است كه به همين سبب اين سلاحها را سلاح وحشت نيز مي نامند.
    به هر صورت، هر يك از اين معيارها كه در نظر باشد، سلاحهاي كشتار جمعي بايد به نحوي تعريف شوند كه همانند تعريف كميسيون تسليحات نوع كلاسيك در بردارندة سلاحهاي زير بشد: «سلاحهاي انفجار اتمي، سلاحهاي كه مواد را ديواكتيو عمل مي كنند، سلاحهاي بيولوژيك و شيميايي كه احتمال مرگ را به دنبال دارند و تمام سلاحهايي كه در آينده توليد مي  شوند و از حيث تخريب داراي آثار مشابهي باشند»
تعريف
    احصاي سلاحهاي مذكور و  تعريف كلي آنها به سلاحها ي كشتار جمعي مورد قبول همگان است ولي نسبت به تعريف هر يك از سه نوع سلاح ياد شده اتفاق نظر حاصل نيست به آن سبب كه جز در مورد سلاح شيميايي، تعريفي عهد نامه اي از دو سلاح ديگر وجود ندارد. اين نقض نه از سر اتفاق بلكه به دليل تمايل آمريكا و شوروي پديد آمده است: زيرا اين دو دولت كه سهم اصلي را در ترتيبات بين المللي مربوط داشته اند، ترجيح داده اند تا از تعاريف و قالبهاي كاملاَ دقيق اجتناب شود.
تعريف سلاح اتمي:
    از آنجا كه در تنها سند عهد نامه اي با ابعاد تقريباَ جهاني يعني معاهدة منع گسترش سلاحهاي هسته اي 1968 تعريفي از سلاح اتمي نشده است، براي تعريف اين سلاح عموماَ به ضميمة پروتكل توافقات پاريس استفاده مي شود كه قبلاَ ذكر آن رفت. مطابق تعريف اين سند، سلاح اتمي عبارت است از «سلاحي كه در ساخت آن از مواد منفجرة هسته اي يا ايزوتوپهاي راديواكتيو استفاده شده است و در اثر انفجار و ديگر تغييرات هسته اي قادر به انهدام يا مسموميت در سطح بسيار گسترده است.
تعريف سلاح بيولوژيك
    از سلاح بيولوژيك نيز در كنوانسيون 1972 «را جمع به منع گسترش، توليد و انباشت سلاحهاي باكتويولوژيك (بيولوژيك) وسمي و انهدام آنها ، تعريفي به دست داده نشده است و بايد تعريف اين سلاح را در اسناد ديگري جست. در گزارشي از دبير كل سازمان ملل كه با همكاري جمعي از كارشناسان تهيه شده است، تعريفي براي اين سلاح پيشنهاد شده كه ظاهراَ متخصصين هم با آن موافقند. مطابق اين تعريف (سلاح بيولوژيك عبارت است از «هر مادة بيولوژيك كه تأثير آن وابسته به تكثير در داخل ارگانيزم هدف بوده و براي آنكه باعث بيماري يا مرگ در انسان، حيوان و گياه شود، در جنگ مورد استفاده قرار مي گيرد.
تعريف سلاح شيميايي
    در همان گزارش دبير كل، سلاح شيميايي هم تعريف شده كه بر اساس آن سلاح شيميايي شامل «تمام مواد شيميايي خواه به صورت گاز، مايع يا جامد است كه به خاطر اثرات سمي مستقيم روي انسان، حيوان و گياه به كار گرفته مي شوند. همين تعريف مبناي تعريف سلاح شيميايي در كنوانسيون منع گسترش، توليد، انباشت و به كارگيري سلاحهاي شيميايي و انهدام آنها، مصوب 1993، البته به شكلي كاملتر و با ذكر جزئيات قرار گرفته است.
    مادة 2 كنوانسيون، اختصاص به تعاريف و معيارهاي سلاح شيميايي، مواد شيميايي سمي و پيش سازها دارد.
    سلاحهاي شيميايي و بيولوژيك خصوصيات مشتركي دارند. عوارض و آثار آنها قابل پيش بيني نيست و غير نظاميان در مقابل آن، بسيار آسيب پذيرتر از نظاميان هستند. مقابله با اين سلاحها، اگر نه غير ممكن ولي فوق العاده مشكل است و به لحاظ سهولت تهيه و دستيابي، به آن لقب «سلاح فقرا» داده اند. اما واقعيت آن است كه هر قدر توليد اين سلاحها و وسايل پرتاب آنها به آساني و هزينه اي اندك ميسر است، در عوض دفاع از نيروها در مقابل اين سلاحها و فراهم كردن تجهيزات حفاظتي و نيروي انساني كارآزموده، بسيار سخت و پرهزينه است.

فصل سوم  - تجزيه و تحليل مسئله
شتاب در قانونمند كردن سلاحهاي كشتار جمعي
    نگراني از گسترش افقي سلاحهاي كشتار جمعي و پايان دورة جنگ سرد موجب تقويت و تسريع تلاشهاي بين المللي براي تكميل مقررات بين المللي مربوط به اين سلاحها شد.
    اوضاع جديد بين المللي، زمينه مساعدي براي ادامه و ختم موفقيت آميز مذاكرات تدوين كنوانسيون سلاحهاي شيميايي در كنفرانس خلع سلاح ژنو فراهم آورد. زيرا تا آن زمان منازعه شرق و غرب و امتناع كشورهاي سوسياليست از پذيرفتن هر نوع بازرسي در محل، مانع عمدة چنين توافقي بود. همين وضع مناسب سبب شد تا در 13 مي 1995 (23 ارديبهشت 1374) معاهدة منع گسترش سلاحهاي هسته اي براي مدت نامحدود تهديد شود و در 11 سپتامبر 1996(20 شهريور1375) معاهدة منع كامل آزمايشهاي هسته اي به امضا برسد. همچنين در سال 1995 پيمانهاي منطقه اي جديدي در آفريقا و آسيا جنوب شرقي براي ايجاد مناطق عاري از سلاح هسته اي منعقد شد.
    ديوان بين المللي دادگستري هم صرفاَ تماشاگر اين صخنه نبود و در واقع نبايد سهم ديوان را در اين روند ناديده گرفت. رأي مشورتي 8 ژوئيه 1996 در پاسخ به سوال مجمع عمومي دربارة مسئله بسيار بحث انگيز مشروعيت تهديد و استفاده از سلاح هسته اي بي كمترين ترديد، در تكامل نظامي حقوقي سلاحهاي هسته اي تاثيري به سزا داشته است.
    در آخر بايد اضافه كرد كه در كنفرانس خلع سلاح مذاكرات براي تكميل روشهاي نظارت بر اجراي تعهدات كنوانسيون سلاحهاي بيولوژيك همچنان ادامه دارد. اين پويايي قانونگذاري بين المللي موجب شده تا كار خلع سلاح شيميايي و بيولوژيك به پايان خود نزديك شود (بخش اول) حقوق بين الملل سلاحهاي هسته اي توسعه و تكامل يابد (بخش دوم) و ساز و كارهاي عهد نامه اي نظارت بر تعهدات دولتها نسبت به سلاحهاي كشتار جمعي راه كمال بپويد.
 


منابع :


فهرست منابع و مآخذ


سلاح هاي شيميايي ، حسين علائي

سلاح هاي كشتار جمعي ، ترجمه و تحقيق امير حسين رنجبران

سايت اينترنتي روزنامه كيهان ، ايران ، ايلنا ، انصار 

نشريه  سياسي - فرهنگي – اجتماعي – اقتصادي نامه ، شماره 48 ، فروردين 1385.

 

 
طراحی سایت : سایت سازان