میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله مهارت هاي زندگي


کد محصول : 10001755 نوع فایل : word تعداد صفحات : 15 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 966

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m1d1755

فهرست مطالب و صفحات نخست


مهارت هاي زندگي

امام علي (ع) مي فرمايد: فرزندان خودتان را مجبور نكنيد آداب زمان شما را رعايت كنند چرا كه آنها در زماني خلق شده اند غير از زماني كه شما در آن خلق شده ايد.
تعريف مهارت هاي زندگي
مهارت هاي زندگي عبارتند از مجموعه اي از توانايي هايي كه زمينه سازگاري و رفتار مثبت و مفيد را فراهم مي‌آورند اين توانايي‌ها فرد را قادر مي‌سازند كه مسئوليت‌هاي نقش اجتماعي خود را بپذيرند و بدون لطمه زدن به خود و ديگران با خواست ما انتظارات و مشكلات روزانه به ويژه و روابط بين فردي به شكل موثري روبه رو شوند. انسان در تعاملات حياتي خود با محيط اجتماعي واجد صفاتي خاص   مي شود مهم ترين تاثيراتي كه محيط زندگي بر رفتار به جاي مي گذارد.
از طريق احساسات و عواطف است و همين هاست كه به صورتي نگرشي آدمي را تحت تاثير قرار مي دهد و تغييراتي اساسي را رقم خواهند زد و نهايتا در اين تعاملات است كه آدمي تبحر را كسب مي كند و پس از تكرار و تمرين رفتارها مهارت هايي را به وجود مي‌آورد پژوهشگران معتقدند تعدادي از مهارت‌هاي كسب شده پايه‌ي فعاليت‌هاي مربوط به ارتقاء بهداشت روان را سبب خواهد شد تاثير مثبت مهارت ها در زندگي شخص را قادر خواهد ساخت تا دانش و نگرش و ارزش هاي وجودي خود را به توانايي هاي واقعي و ديني تبديل مي كند معمولا اين اشخاص داراي رازداري و كنترل گفتار، انجام به موقع كارها قدرت تحمل سختي ها برنامه ريزي و كوشش در امور مفيد و دوري از كار بي فايده تقويت خود پنداره و اتكاء به نفس هستند.
آموزش فرزندان با تولد يا حتي قبل از آن آغاز مي شود و در سراسر زندگي ادامه دارد. هر كودك پيش از مدرسه حداقل داراي شش تجربه زندگي است كه در       خانه‌-‌كوچه- محله- بازار- خيابان- پارك و ... دارد. با والدين خواهر- برادر- بستگان دور و نزديك معاشرت كرده و زبان مادري خود را ياد گرفته و عادات و رسوم و نگرش‌هاي خانوادگي را اخذ كرده و مراحل آغازين رشد جسمي و عاطفي و عقلاني را سپري مي كند و سرانجام الگوي زندگي او پيش از ورود به مدرسه شكل مي گيرد. سيستم خانواده در گذشته كدخدايي بود كه بار تعهدات ترتيبي فرزندان را برعهده داشت.
امروزه بچه ها در مساجد- معابد- كليساها آموزش مي بينند و بدون تماس با بزرگترها- با دنياي واقعي بيرون از منزل آشنا مي شوند چشم انداز گسترده جمعيت بر روحيه تاثير اجتناب ناپذيري دارد. ديدن تابلوها- كالاها- اشياء فريبنده پشت ويترين مغازه ها همه اثر تربيتي دارد سفر- تجربه هاي ديگران، تصادفات، پيشامدها، رنجها، شكست‌ها،شادي ها – تنبيهات – تفريحات- مقاله- مجله – كتاب – نمايشگاه همه و همه مي توانند به تنهايي علاوه بر داشتن آثار تربيتي از طرف خانواده و يا خود شخص و فرزندان جزيي از مهارت هاي زندگي مي باشد كه توسط والدين آموزشي داده مي شدند و يا اين مهارت ها توسط فرزندان از بيرون از محيط خانواده مي گيرند.
حاصل كار خانواده بر فرزندان به محيط بيرون بر مي گردد كه برونداد ناميده       مي شوند. مثل كار تكميل شده يك كارخانه يا دانشگاه يا افت تحصيلي و توليد اطلاعات و يا تكنولوژي جديد و ... .
آنچه در نظريه تعامل گرايي در قلمرو جامعه شناسي اهميت دارد كه نظريه بر چسب زدن و نظريه مبادله است اگر به كودك مكررا گفته شود تو كودن هستي و پيشرفتي نمي‌كني او ممكن است اين برچسب را به عنوان وجهي از خود انگاري خويش پذيرفته و همان گونه رفتار كند. فرزندان بسته به نظريه والدين خود خوب و بد رفتار مي كنند نظريه مبادله بر اين اساس استوار است كه كنش‌هاي متقابل افراد و گروهها در خانواده با ديگران فهم از محيط بيرون را تسهيل مي كند و مي تواند در آينده بر نوع زندگي و مهارتي كه فرزند كسب مي كند تاثير خوشايند يا نا خوشايندي داشته باشد.
انسان ها در طول تاريخ ناگزير به برقراري ارتباط بودند اين روابط فقط در رابطه  با روابط مثبت نيست و گاهي روابط غير مطلوب و ناخواسته و منفي بين فرزندان و خانواده بوجود مي آيد و روابط خوب مظهر وجود و ارزشي بين انسانها مي باشد كه شكل و نوع آن عامل و حد تمايز انسان و ساير موجودات به شمار مي آيد قدرت برقراري ارتباط خوب بين اعضاي خانواده و رفتار مطلوب و چگونگي ارتباط بين آنها از تمام دانش ها و مهارتهاي او مهم تر و ارزشمندتر است( آرنولد جي توني بي)
برقراري اين روابط عامل خوشبختي و موفقيت هر كسي در زندگي او مي باشد رابطه پدر با فرزندان و رابطه يك راننده با مسافرانش- معلم با شاگردانش- كه اين امر در ميزان موفقيت آنان تاثير زيادي دارد از نظر ارزشي، اخلاقي، مذهبي، تعلق، به ديگران امنيت و مهم است رابطه والدين با فرزندان بايد رابطه اي پويا، هدفدار دو جانبه باشد و بر اساس نيازها و شرايط طرفين و قابل استفاده و سودبخش باشد كه سبب انحناي عاطفي- روحي- رواني و آرامش فرد مي شود و ميل به زندگي را در او چند برابر افزايشي مي دهد كه روحيه‌ي خوب سبب مسئوليت پذيري و مشاركت و فعاليت ثمربخش فرد را در خانواده و جامعه سبب مي شود. والدين بايد خصوصيات فردي فرزند خود را شناخته و خصوصيات خلقي و عاطفي و احساسي فرزندش را درك كند و بشناسد زماني والدين موفق هستند كه از اختلافات و تعارضات بين بچه ها كم كرده و سعي در همدلي و هماهنگي و تفاهم بين اعضاي خانواده را فراهم آورند. با بوجود آمدن محيطي آرام و بوجود آوردن علائق و اهداف مشترك سبب استحكام و دوام بين خانواده مي شوند و با تشويق و تنبيه به موقع سبب رغبت و علاقمندي بيشتر بين اعضاي خانواده مي شوند.
جو و محيط انساني- اعتماد و دوستي و ايجاد روابط سالم و بوجود آوردن محيط امن و اعتماد و نودوستي را بوجود آورند. گاهي والدين علت شكست و عدم موفقيت فرزندان را به ديگران و زيردستان يا مدرسه و اقوام نسبت مي دهند كه اين دقيقا به نوع رفتار والدين نسبت به فرزندان- بستگي دارد. مديريت صحيح والدين در خانواده سبب افزايش اثربخشي و بهترين شيوه كار و رفتار و استفاده از مواردي كه براي فرزندان خوشايند باشد بسيار ضروري است. برخي خانواده ها به ميزان پول و درآمد و وضعيت اقتصادي توجه دارند و دقيقا فرزندان اين مهارت را به مرور و در طول سال ها از خانواده مي آموزند. در حالي كه بچه ها داراي دركي بالا و قوي با احساسات عاطفي    مي باشند كه رفتار و اعمال والدين بدترين ضربه روحي و جسمي را براي فرزندان دارد. اين‌ها فرزندان را مانند ماشيني بي روح و متزلزل مي سازند. كه سبب اعتراضات بچه ها، و درگيريهاي گاهي شديد بين اعضا مي شود. فرزندان بايد بتواند مهارت هاي زندگي را بر حسب موقعيت هاي مختلف و نظرات متفاوت مطرح و از ايده ها و عقايد و افكار بزرگتر ها كه راه گشاي آنان است استفاده كنند.
در حقوق اسلام به موضوع تربيت فرزندان يادگيري مهارت هاي زندگي- تربيت اخلاقي پرورش فكري و عقلي آنان توجه شده است و والدين موظفند كه به اطفال و نوجوانان فراگيري شغل مناسب براي امرار معاش و رفع حوائج ضروري زندگي وادار و تشويق كنند و راه درست تحصيل علم را بياموزند.
از پيامبر اكرم(ص) سوال شد كه پدر و مادر در برابر فرزندان چه تكليفي دارند؟ جواب فرمودند براي فرزند نام نيك انتخاب كنند او را درست تربيت كنند و به او شغل مناسب بياموزند نگاهداري فرزندان هم حق است و هم تكليف پس بهتر است والدين روش درست زندگي همراه با مهارت صحيح را به فرزندان بياموزند. در جهان امروز به رغم پيشرفت انسان در قلمرو علوم و فنون فتنه و آشوب از هر سو سر بر مي آورد وآدمي ناگزير است كه براي باز شناسي حق و باطل و تربيت فرزندان گاهي به تحليل و عملكرد گذشتگان و عبرت آموزي از سرگذشت آنان و بررسي درست مهارت هاي زندگي به فرزندان اقدام كند.
خانواده مي تواند با رعايت عوامل عاطفي محيطي امن و دور از خشونت به وجود آورد و اين سهم زيادي در رشد شخصيت فرزندان و يادگيري يك مهارت زندگي براي تربيت فرزندان در آينده موثر و مفيد باشد. كودكان تخيلات- ايده ها – افكار خود را با يادگرفتن روش هاي گوناگون و خاص خود بيان مي كنند داستان مي نويسند – نقاشي مي كنند يك قطعه موسيقي مي سازند، كاردستي درست مي كنند. مسئله حل مي كنند و اين مهارت هاي زندگي را فقط با حمايت خانواده مي آموزند.
يكي از كارهايي كه موجب رشد قوه خلاق بچه هاي مي شود و اين مهارت بايد توسط والدين به فرزندان آموزش داده شود به طرق مختلف اين است كه بچه ها را تشويق كنيم تا به پديده هاي پيرامون خود عميق تر بنگرند و از هر موضوعي به سادگي رد نشوند والدين بايد با دقت و حوصله درصد حل مشكلات و باز بيني اشتباهات فرزندان باشند و ميل به دانستن را در بچه ها پرورش دهند و علائق بچه ها را بشناسند. به بچه ها با مهارت و بسيار ظريف بياموزند كه براي حل يك مشكل و يا يك مسئله فقط يك راه حل وجود ندارد و بايد به آنهان آموزش دهند كه به دنبال راه هاي مختلف و جديد باشند پدر و مادر بايد ذهن فرزندان خود را پرورش دهند به تجربيات فرزندان هر چند ناپخته و ناچيز باشد ارج بنهند و سعي كنند با تشويق و ايجاد اعتماد به نفس آن‌ها را در وجود فرزندان خود تقويت كنند. مهارت خانواده بايد در ايجاد فرصت هايي براي آشنا شدن كودكان با ساير گروه هاي علمي و فرهنگي مي باشد تا با محيط خارج از مدرسه هم آشنا شوند اگر بچه ها احساس كنند كه مرتبا تحت مراقبت و نظارت هستند خلاقيت آنان كاهش مي يابد و مهارتي را هم كه آموخته اند به خاطر ترس يا نكوهش والدين بوده است كه آينده د رانتظار مردان و زناني است كه از نظر جسمي سالم و از نظر رواني متعادل و مفيد براي جامعه خود باشند  مهارت هايي را كه در طول عمر خود از والدين آموخته اند را با توجه به استعدادهاي خود مورد توجه قرار دهند.
نوزاد انساني در خانواده رشد و نمو مي كند و رفتارهاي اجتماعي و هنجارها و ارزش ها را مي آموزد و ياد مي گيرد كه چگونه با ديگران تعامل برقرار كند بنا‌بر‌اين هويت انساني و يادگيري مهارت هاي زندگي را در خانواده مي آموزد .
آنچه ممكن است در خانواده ها نگران كننده باشد پديد آمدن دوگانگي ميان فرهنگ خانواده و فرهنگ رسمي جامعه باشد كه جلوه هاي رفتاري حاصل از اين دوگانگي در بين فرزندان ممكن است به صورت تملق، چاپلوسي – نفاق و دورويي و رفتارهاي دوگانه باشد كه زمينه هاي تربيتي ناخوشايندي را بوجود مي آورد. عدم توانايي خانواده در امتناع و پاسخگويي به حسن كنجكاوي فرزندان ورود زودرس و تحميلي نوجوانان و جوانان به دوران بزرگسالي توسط خانواده بيم سستي در روابط عاطفي ميان والدين و فرزندان پس بايد پدر و مادر سعي كنند تا قبل از رسيدن نوجوانان و جوانان براي ورود به جامعه آمادگي لازم براي يادگيري و تجارب مهارت هاي مختلف را به فرزندان بياموزند. اين‌ها عوامل نگران كننده براي جامعه و بيشتر از آن براي خانواده است چون شخصيت فرزندان در خانواده شكل مي گيرد و پس وارد مدرسه و جامعه مي شوند.
خشم – اندوه- نفرت- پرخاش و ... در صورتي كه كنترل نشوند بهداشت رواني را به طور جدي تهديد مي كنند كنار آمدن با اين فشارهاي رواني – نمونه اي از      مهارت هاي زندگي به شمار مي آيد.
بي شك ساده زيستي- ترك تعلقات دنيوي ديانت خلوص، صداقت – شجاعت – قناعت- تبعيت ارزشي و مرام و سلوك و سياق مولاي متقيان علي(ع) مي تواند بهترين الگو و مهارتي باشد كه خانواده ها مي تواند در دوران زندگي به فرزندان بياموزند.
نياز به احساس هويت و شناخت خود و فرزندان بالاترين نياز و والاترين نياز هر انساني است و سبب حفظ تعادل رواني و عاطفي و پيشبرد اهداف جامعه در مقابل عوامل و فشارهاي دروني و بيروني مي شود كه يادگيري و بكار بردن آن در زندگي يك مهارت است.
خانواده هاي مذهبي مي توانند اعتقادات  و باورهاي ديني و مذهبي خودشان را به عنوان يك الگو در زندگي شخصي و خانوادگي يك مهارت به فرزندان در دوران مدرسه يا دبيرستان بياموزند و سبب رهايي فرزندان از بسياري اضطراب ها و ترس ها شوند با گرايش فرزندان به سوي دين و اعتقادات مذبي مي توانند تلاطم و ناراحتي ها را در فرزندان خود تخفيف دهند. بچه ها هم مي توانند با يادگيري اين مهارت از خانواده عظمت- قدرت- تباء و دوام خود را در مذهب جستجو كنند و از انحرافات به دور باشند. قصه مي‌تواند بهترين و موثرترين شيوه در زندگي بچه‌ها باشد بقول سعدي كوزه‌ي وجود بچه ها پاك و تهي است كه بايد خانواده با شيوه ها و مهارت هاي درست و لبريز از نيكي به بچه ها آموزش داده شود.
بقول مولوي:
گفتمش پوشيده خوش تر سّر يار
                    خودتو در ضمن حكايت گوش دار
خوشتر آن باشد كه سّر دلبران
                           گفته آيد در حديث ديگران
خانواده ها با گفتن داستان مي تواند ريشه ي بسياري از انحرافات را در كودكان و نوجوانان بخشكانند بچه‌ها مي‌توانند با خواندن و شنيدن قصه‌ها و افسانه‌ها، به سرمايه‌هاي تمدن و ميراث فرهنگي خود دست يابند و با آداب و سنتي جامعه خويش و جامعه جهاني آشنا شوند و خود را براي زندگي آينده آماده تر سازند. خانواده بايد به فرزندان آموزش صحيح كتابخواني و اهميت و نقش كتاب را تذكر دهند يعني ابتدا خود مطالعه كنند سپس فرزندان را تشويق كنند، تا آنان شيوه صحيح مهارت و مطالعه و كتاب خواني را بياموزند.
وجود يك كتابخانه كوچك و سيار در خانه مي تواند به صورت محسوسي در تشويق فرزندان به كتابخواني موثر باشد.
بيشترين مشكل در خانواده برنامه درسي بچه ها و عدم توجه به درس و مطالعه است كه بايد والدين با آگاهي كامل و شناخت فرزندان اين مشكل را بر طرف كنند والدين بايد فرزندان را به كمال گرايي كه يك پديده پيچيده است و هم با فعاليت طبيعي سازگار و هم ناسازگاري رواني وابسته است آشنا كنند در كمال گرايي به هنجار اشخاص از كارهاي سخت و طاقت فرسا لذت مي برند.
مهمترين ويژگي فرزندان كمال گرا در خانواده ها داشتن اهداف بلند پروازانه جاه طلبانه مبهم و غير قابل وصول و تلاشي افراطي براي رسيدن به اهداف است. مثلا در يك خانواده مادر سعي دارد هر چيزي در جاي خود باشد فرزند كمال گرا چون به همين شكل پرورش يافته و انتظارات مادر را مي داند و سعي مي كند مطابق ميل مادرش رفتار كند. تحقيقات نشان مي دهد كه ميزان خود گزارشي مادران از كمال طلبي با نشانه هاي آسيب شناسي رواني در دختران مرتبط بوده و دختران مادران كمل طلب علايم رواني شديدتري گزارش مي كنند كه اين ها همه  بستگي به مهارت خانواده در تربيت فرزندان دارد.
حضرت زينب(س) در نهايت قدرت فكري به تنظيم امور خانواده پرداخت و برنامه‌هايي كه انجامش بالاتر از حد امكانات مكان و زمان و بالاتر از عقل و فكربشر خاكي است در خانواده رعايت مي كرد. آن بانوي بزرگوار خانواده ها را به صبر، شجاعت. حلم و بردباري پاسخ مثبت به احساسات فرزندان حامي و مددكار آنان، تقويت روحيه فرزندان و دوست داشتن بچه ها، دنيا را از ديد چشم فرزندان ببينند و ايمان در خانواده امر كرد و اين‌ها را جزو وظايف پدر و مادر و يك مهارت در تربيت فرزندان براي ورود به جامعه و اجتماع دانست.
انواع مهارت هاي زندگي
1- تصميم گيري 2- حل مسئله 3- تفكر اخلاقي 4- تفكر انتقادي 5- روابط موثر اجتماعي 6- خودشناسي 7- همدلي 8- انعطاف پذيري
ايجاد مهارت در تصميم گيري به عنوان پايه اي ترين مهارت ها در زندگي به شمار مي آيد و هر چند تصميم گيري نيز منطقي و نادرست در خانواده باعث اضطراب و ايجاد افسردگي مي شود. پس پدر و مادر بايد اين اطمينان و آرامش را به فرزندان هديه كنند حل مشكلات فرزندان كه در بالاترين سطح فعاليت هاي شناختي انسان قرار دارد. اين توانمندي فقط از عهده يك پدر و مادر دلسوز بر مي آيد.
 


منابع :


جامعه شناسي آموزش و پرورش : دكتر علي علاقه بند


رفتار و روابط در سازمان و مديريت : دكتر سيد محمدميركمالي

اصول و فلسفه تعليم و تربيت: دكتر علي شريعتمداري

تربيت شماره 5: بهمني 1382

تربيت شماره 2: مهر و آبان ماه 1382

پيوند شماره 301 : آبان ماه 1383

پيوند شماره 292 : بهمن 1382

 

 
طراحی سایت : سایت سازان