میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

رابطه بین هوش هیجانی و هوش شناختی


کد محصول : 10001 نوع فایل : word تعداد صفحات : 73 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 948

فهرست مطالب و صفحات نخست


رابطه بین هوش هیجانی و هوش شناختی


چکیـده

در این پژوهش ما به بررسی رابطه بین هوش هیجانی و هوش شناختی پرداختیم با این سؤال که آیا بین هوش شناختی و هیجانی رابطه وجود دارد؟

جامعه انتخابی ما مرکز پیش دانشگاهی دخترانه اسماعیل پور طرقی بود که از این جامعه یک نمونه صدنفری انتخاب کردیم. روش آزمایشی ما روش همبستگی بود که با استفاده از دو آزمون هوش هیجانی باران و هوش ریون بزرگسالان روی نمونه مورد نظر اجرا شد. ابتدا دانش آموزان سنین 17-18 ساله را جدا کردیم و از این تعداد به صورت تصادفی 100 نفر انتخاب کردیم و بعد آنها را به گروههای ده تایی تقسیم کردیم و دو آزمون نامبرده را روی تک تک این گروه‌ها به صورت جداگانه به اجرا درآوردیم. در تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز از فرمول T استفاده کردیم.

در نهایت نتیجه‌اي که به دست آوردیم این بود که هیچ رابطه معناداری بین دو هوش شناختی و هیجانی وجود ندارد. در واقع متوجه شدیم که این دو هوشبهر مستقل از یکدیگرند و نمی توان گفت فردی که هوش شناختی (IQ) بالایی دارد حتماً هوش هیجانی (EQ) بالایی نیز خواهد داشت.

مقـدمه

هوش[1] چیست؟ همان استعداد است؟ قوه ابتکار است؟ قدرت یادگیری است؟ تعریف‌هاي متنوعی از هوش شده است. در واقع در تعریف واژه هوش اتفاق نظر میان روانشناسان وجود ندارد و برای تعریف آن از ویژگی هایش استفاده مي‌شود هنگامی که هوش مورد مطالعه قرار مي‌گیرد  خود هوش نیست بلکه رفتار یا عملکرد هوشمندانه است. در مفهوم هوش استعداد فکری بنیادینی وجود دارد این استعداد فکری توان داوری است و مي‌توان آن را « حس خوب » « حس علمی» و استعداد فکری فرد برای تطبیق با محیط نامید. بنابراین خوب داوری کردن، خوب درک کردن و خوب استدلال کردن فعالیت‌هاي اساسی هوش اند. همان طور که ملاحظه مي‌شود تعریف هوش به اندازه کافی روشن نیست بدیهی است که سمت بخشی دقیق آن نیز به آسانی میسر نخواهد بود.

آزمون‌هاي متنوعی برای سنجش هوش شناختی1 ابداع شده است که هر کدام نقاط مثبت و منفی مخصوص به خود دارند. آن چه در این راستا مشخص است این است که هوش شناختی که به طور صنعتی با هوش بهر مشخص مي‌شود مي‌کوشد بی آن که به سایر جنبه‌هاي شخصیت و رفتار توجه کافی داشته باشد استعداد افراد را برای درک یادگیری یا داوری تفکر منطقی حل مسایل و امثال آن مورد ارزشیابی قرار دهد. به سخن دیگر نباید تنها به تشخیص حدود توانایی‌ها یا ناتوانایی‌ها با ناتوانیهای شناختی افراد اکتفا شود بلکه لازم است برآورد قابل قبولی نیز از حدود توانایی‌ها یا ناتوانایی‌هاي اجتماعی وی داشته باشیم تا بتوانیم به گونه‌اي قابل قبول جای او را روی پیوستاری از کمترین میزان توانشی ذهنی تا بالاترین آن مشخص کنیم. هوش هیجانی1 آن بعدی از توانمندی‌هاي فرد را اندازه مي‌گیرد که در آزمون‌هاي هوش شناختی قابل ارزیابی نیست.

هوش غیرشناختی ابعاد شخصی هیجانی اجتماعی و حیاتی هوش را که اغلب بیشتر از جنبه‌هاي شناختی آن در عملکردهای روزانه مؤثرند مخاطب قرار مي‌دهد هوش هیجانی با توانایی درک خود و دیگران، خودشناسی و دیگرشناسی، ارتباط با مردم و سازگاری فرد با محیط پیرامون خویش پیوند دارد. پیتر سالوی2 ضمن اختراع اصطلاح سواد هیجانی به پنج حیطه در این مورد اشاره مي‌کند.

1-  شناخت حالات هیجانی خویش: یعنی خودآگاهی.

2-  اداره کردن هیجان ها: یعنی مدیریت هیجان‌ها به روش مناسب.

3-  خودانگیزی: یعنی کنترل تکانش‌ها تأخیر در ارضای خواسته‌ها و توان قرار گرفتن در یک وضعیت روانی مطلوب.

4-  تشخیص دادن وضع هیجانی دیگران، همدلی.

5-  برقراری رابطه با دیگران (سید احمد جلالی).

بر اساس مطالعات دانیل گلمن1 در بهترین شرایط همبستگی اندک بین هوش شناختی و برخی از ابعاد هوش هیجانی وجود دارد. وی اظهار مي‌دارد که هوش شناختی تنها 20 درصد از موفقیت‌ها را باعث مي‌شود و 80 درصد از موفقیت‌ها به عوامل دیگر وابسته است و سرنوشت افراد در بسیاری از موقعیت‌ها در گرو مهارت هایی است که افراد با ضریب هوش بالا و همچنین موفقیت غیرمنتظره افراد دارای هوش متوسط را تعیین مي‌کند. یعنی افرادی با داشتن هوش شناختی متوسط و هوش هیجانی بالا خیلی موفق تر از کسانی هستند که هوش شناختی بالا و هوش هیجانی پایین دارند. (سایت fekreno.org)


بیان مسئله

هوش هیجانی مبحثی تقریباً جدید است در دنیای روانشناسی و به طور تخصصی تر در دنیای مباحث مربوط به توانایی‌هاي ذهن به همین خاطر بر آن شدیم که درباره این موضوع و رابطه اش با هوش شناختی به تحقیق

 

 بپردازیم هوش هیجانی به این دلیل عنوان شده است که دارای نگرش عملی و کاربردی سرشاری است که با معیارهای محدود قدرت منطقی ذهن قابل اندازه گیری نیست. هوش شناختی یا همان IQ جنبه‌هاي شناختی و منطقی ـ انتزاعی هوش را اندازه مي‌گیرد ولی هوش هیجانی یا EQ قسمتی از هوش انسانی است که نشانگر مهارت‌هاي درونی و ارتباطی است.

در واقع هوش هیجانی کنترل تکانه انگیزش یک مهارت سطح بالا بوده که هیچ گاه در آزمون‌هاي هوش شناختی قابل اندازه گیری نمی باشد. حال سؤالی که اینجا مطرح مي‌شود این است که آیا بدین هوش شناختی و هوش هیجانی رابطه‌اي است؟ آیا مي‌توان گفت فردی که دارای هوش شناختی بالایی است هوش هیجانی بالایی نیز دارد؟
اهمیت مسئله

یک موفقیت بزرگ معمولاً نیازمند سطح خاصی از هوش شناختی و به خصوص هوش هیجانی است فردی که قادر است هیجانات را درک کند به عبارت دیگر درک معانی آنها و این که چطور خمیره شان با هم منرجع مي‌شود و چطور در طول زمان رشد مي‌کنند حقیقتاً با گنجایش فهم حقایق بنیادی طبیعت بشری و روابط بین فردی ما نویس مي‌شود مورد تمبید قرار مي‌گیرد افرادی که دارای هوش هیجانی بالا بوده به طور منظم با حالات
بی ثباتی خلقی مواجه شده و بر آنها فائق مي‌آیند و این نیازمند فهم قابل توجهی از خلقیات مي‌باشد. (هوش هیجانی و هوش عمومی 1385)

تفاوت‌هاي موجود در این سطح هوش دارای خودباوری، داشتن خلاقیت، هدفمند بودن و میزان بصیرت و تصورات شخصی قوی و به عبارت دیگر همان هوش درونی است. هوش شناختی به ما مي‌گوید که چه کار مي‌توانیم انجام دهیم در حالی که هوش هیجانی به ما مي‌گوید چه کار باید انجام دهیم مطالعات انجام شده نشان دهنده تأثیر هوش هیجانی در زندگی روزمره است در حوزه هایی مثل آسیب شناسی روانی تعلیم و تربیت، روابط میان فردی، رضایت حرفه‌اي و شغلی، سلامت جسمی، فعالیت‌هاي اقتصادی و تجاری و بهزیستی روانی مورد استفاده قرار مي‌گیرد. در موقعیت‌هاي بحران و خاص فردی هوش بالایی دارد که بتواند در زمینه مدیریت و تنظیم عواطف درست عمل کند. تنظیم عواطف برای تبدیل شدن به انسان هایی خردمند، سالم و ثروتمند کمک مي‌کند. تحریک عواطف در جهت مثبت منجر به تقویت انگیزه و مبارزه برای رسیدن به هدف مي‌شود.

گاهی بی توجهی به نقش عواطف در برانگیختگی مانع حرکت و درک موفقیت‌هاي زندگی مي‌گردد. (پیتر سالووی)


در گذشته در کشورهای صنعتی در مصاحبه‌هاي استخدامی بیشتر به نمره هوش شناختی (IQ) یک فرد توجه مي‌شد. ولی امروزه بیشترین تأکید معیار استخدامی در این کشورها بر نمره هیجانی فرد یا هوش هیجانی فرد است و افرادی که از نظر هیجانی سالم باشند دارای نمره هیجانی بالایی هستند. بنابراین امروزه دانشمندان معیار سنجش فرد را هوش هیجانی (EQ) مي‌دانند. زیرا مشاهده شده که (EQ) بالا در موفقیت افراد تأثیر فراوانی دارد البته مشروط بر این که فرد از یک (IQ) نرمال برخوردار باشد. در واقع فقط هوش مدنظر نیست بلکه چگونگی کنار آمدن فرد با خود و دیگران و اداره کردن هیجانات مهم است. خلاصه این که امروزه محققان هوش هیجانی را به عنوان هوش حقیقی مطرح مي‌کند. (یاسمین اکرامی)

[1] - Intelligence

1 - Intelligence Quotient

1- Emotional Quotient

2- Salovey

1 . - Golman

 


منابع :


منابع

-      اكرامي ياسمن، آيا مي‌دانيد كه هوش هيجاني يا بهره هيجاني چيست؟

-      بامدادي- جلال، صالح صدوق‌پور- بهرام 1377، هوش چيست؟

-      جلالي-سيد احمد، هوش هيجاني، ويژه‌نامه ارزشيابي تحصيلي، مفصلنامه تعليم و تربيت شماره 70 و 69

-      حاجي‌زاده سابق- نسرين، پور جعفر- مزدك، 1380، هوش بهر يا هوش هيجاني كداميك عامل موفقيت هستند؟ مجله اطلاعات علمي شماره يك سال شانزدهم، صفحه 43

-      خائف الهي- احمد علي، دوستار- محمد 1382، ابعاد هوش هيجاني، شماره 18

-      سالووي- پيتر، مقاله هوش عاطفي در زندگي روزمره

-      سايت Academist

-      سايت Fekerno.org درباره هوش هيجاني چه مي‌دانيد؟

-      فيرس-اي-جري، ترال-تيموتي- جي2002 روانشناسي باليني مفاهيم روش‌ها و حرفه‌ها، مترجم مهرداد فيروزبخت، تهران، انتشارات رشد.

-      گلمن- دانيل، 1998، هوش هيجاني، مترجم نسرين پارسا، انتشارات رشد.

 -      متين راد، هوش هيجاني كاربردها و رهيافت‌ها، ماهنامه روانشناسي جامعه.

-      مختاري‌پور- مرضيه، سيادت- سيدعلي، اميري-شعله. هوش هيجاني و اختلالات آسيب‌شناختي. فصلنامه تازه‌هاي روان‌درماني. سال يازدهم شماره 41 و 42

-      مؤسسه تحقيقاتي سينا، هوش هيجاني

-      نوريان- مهدي، هوش هيجاني، سال دوم شماره 24

-      هوش هيجاني و هوش عمومي، 1385

 
طراحی سایت : سایت سازان