میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله کودک ازاری


کد محصول : 10001803 نوع فایل : word تعداد صفحات : 33 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 953

فهرست مطالب و صفحات نخست


کودک ازاری

«مقدمه »
پدران و مادران به حكم عواطف جوشان و نيرومند پدري ومادري فرزندان را در زير پر وبال محبت خود مي پرورانند .كمبودي براي آنها باقي نمي ماند وكمتر پدر ومادري است كه آرزومند نباشد فرزندانشان ازتمام مواهب زندگي برخوردار گردد و آينده اي درخشان برايش تامين نگردد لكن وقوع بسياري ازحوادث تلخ وناگوار در گذشته وحال نشان مي دهد كه تنها سرنوشت كودكان را به دست عواطف كوروكر پدران ومادران سپردن كافي نيست .
بشر نتنها قبول دارد كه طفل هم حق حيات دارد بلكه مادامي كه خود نتواند نيازمنديهاي خود را تامين كند بايد خوراك و لباس ومسكن اورا تامين كرد واورا در مسيري كه بابهره مند شدن از آموزش وپرورش به سوي يك زندگي بهتر وايدال پيش بروند .
تعاريف :
كودك:طبق تعريف ارائه شده توسط whoهر انسان كمتر از 18 سال كودك محسوب مي شود ويا از نظر سن به نمو جسمي ورواني لازم براي زندگي اجتماعي نرسيده باشد چون حيات واقعي كودك با تولد آغاز مي شودلذا دوران كودكي هم با تولد شروع مي شوداز نظر قوانين شرعي پايان كودكي نزد دختر 9 سال و نزد پسر 15 سالگي تمام قمري است .(قانون مدني  م 1210)
خانواده :طبق تعريف قانون مدني ايران خانواده كوچكترين واحد اجتماعي است و عبارت است از زن و شوهر وفرزندان تحت سرپرستي آنها كه با هم زندگي مي كنند و تحت رياست شوهر و پدر هستند .
خشونت : عبارت است از هر گونه رفتار عمدي بين افراد كه آسيب جسمي يا روحي را به همراه داشته باشد .
خشونت در خانواده :who: هر گونه رفتار غير طبيعي كه منجر به آزار رساندن به خود و يا ديگران باشد (آزار به صورت جسمي ورواني يا هر نوع مي باشد)
كودك آزاري :who:عبارت است از آسيب يا تهديد سلامت جسم و روان ويا سعادت ت و رفاه و بهزيستي كودك بدست والدين يا افرادي كه نسبت به او مسئول هستند .

انواع كودك آزاري :
1-    كودك آزاري جسمي : كودكي كه يكبار يا به دفعات مورد ضرب وشتم آزار و شكنجه قرار مي گيرد .عبارت است از حمله فيزيكي به كودك به طوري كه مي تواند موجب درد ،بريدگي كبودي و شكستگي در استخوان ويا ساير جراحات و يا حتي مرگ كودك گردد .اشكال مختلف شامل شلاق زدن،بستن كودك كوبيدن به ديوار سوزاندن با آب جوش و يا مايعات داغ و تكان دادن شديد مي با شد .
2-    كودك آزاري جنسي : به كارگيري استفاده و واداشتن كودك به درگيري باهر گونه رفتار روشن جنسي ويا نمايش رفتارهاي جنسي وتماس جنسي فحشاء و هر گونه بهره برداري جنسي از كودكان جهت لذايذ و ارضاء ميل جنسي .
3-    كودك آزاري عاطفي :هر گونه رفتار نامناسبي كه بر عملكرد اخلاقي شناختي عاطفي و جسمي كودك تا ثير منفي داشته باشد همانند آزارهاي كلامي سرزنش يا تحقير ناسزاگفتن مسخره كردن دست انداختن مقررات وتحقير شديد و نامعقول داشتن ترساندن مكرر كودك از نتيجه سخت بدني انتظارات و برخوردهاي نامتناسب كودك به خدمت گرفتن كودك به خدمت گرفتن كودك در جهت ارضاء نيازهاي عاطفي خود وپاسخ هاي رفتاري غير قابل پيش بيني والدين كه باعث بي ثباتي و دگرگوني و شناختي كودك شود .
4-    كودك آزاري ناشي از غفلت و مسامحه : عبارت است از عدم مراقبت وعلاقه مندي به كودك شامل محروميت از نيازهاي اساسي همانند غذا، پوشاك و محروميت از اقداماتي كه جهت رشد رشد طبيعي و نموكودك نياز است ويا كودك را در معرض خطر قراردادن (مانند رها كردن بچه بدون مراقبت ) مي‌باشد .مسامحه يا غفلت به صورت عدم مراقبت كافي جسماني و بهداشتي وعدم تامين نيازها ي روحي هيجاني و آموزش كودك ، ترك وبحال خود رها كردن كودك ، فقدان محبت ،صحبت نكردن با كودك ،عدم رسيدگي به وضعيت تحصيلي وبي توجهي به ترك مدرسه وكودك را در معرض خطراطي چون سرماو گرما قرار دادن مي باشد به طوركلي ناتواني يا غافل ماندن والدين از توجه و رسيدگي به نياز هاي هيجاني وعاطفي مسامحه عاطفي ناميده مي شود همچنين مسامحه فيزيكي شامل علائم كمبود تغذيه اي همانند عفونت هاي پوستي درماتيت اداري قنداق بچه  علائم كمبود ويتامين به صورت بيماري پلاگر وبري بري مي باشد. 
کودک بیش از40%وزن خود را از دست می دهد ودچار اختلال تغذیه ای پروتئنی از نوع مرسمدس یا کوآرشیو رکور می با شد .

علائم و نشانه های مربوط به آزار روحی و مسامحه به طور خلاصه در جدول  آورده شده است .
علائم فیزیکی     ندارد
علائم رفتاری    -    کودک بازی نمی کند
-    منفعل ودائم در حال شکایت است ویا حالت تهاجمی وبی اعتنایی دارد.
-    اعتماد به نفس پایینی دارد.
-    به شدت می خندد.
-    مهارتهای اجتماعی کمی دارد.
-    از ارتبات با دیگران خودداری می کند و نگاهش را می دزد.
-    دائما سعی درجلب حمایت دیگران دارد روز به روز درخواستهای بیشتری می کند و احتیاجاتش بیشتر می شود (پر توقع)
-    با اکراه غذا می خورد .
-    پس رفت به دوران اولیه کودکی مثل مکیدن انگشت .
شاخصهای کلامی    -    اشکال در خوابیدن را ذکر می کند .
-    خودش را با واژه های منفی وتحقیر آمیز ی توصیف می کند .
-    نسبت به برنامه های خانواده ابراز بی میلی می کند .
شاخصهای والدین     -    داشتن انتظارات غیر واقعی از کودک
-    انتظار دارند که کودک نیاز های هیجانی و روحی آنان را براورده سازند. 
-    عدم علاقه مندی به کودک .
-    فقدان داشتن  مهارت  های اولیه  لازم جهت پرورش کودک
-    کودک را دائما سرزنش کردن .
-    با کودک خود با کلمات تحقیر آمیز سخن گفتن .

علل کودک آزاری
الف)عوامل مربوط به کودک :
1-    فرزند اول خانواده بودن
2-    نارس بودن
3-    داشتن معلولیت جسمی یا عقب ماندگی ذهنی
4-    بچه های بیش فعال
5-    کودکان سازش ناپذیر وابسته به تحریک پذیر
6-    فرزند خواندگی 
7-    تک والدی
8-    کودکان دارای ظاهر فیزیکی بد   
9-    کودکان ناخواسته و نامشروع
10-  کودکانی که دائما بیمار می شوند ویا از خوردن غذا امتناع می کنند .
ب)علل مربوط به والدین
1-  فقدان مهارتهای کافی به عنوان والد
2- خانواده های طرد شده و دارای    روابط اجتماعی محدود
3- داشتن انتظارات غیر واقعی درک وتصور تعریف نشده و اشتباهی از توانایی های کودک متناسب    
4- والدینی که به نوعی آزار وبی توجهی را دوران کودکی خود تجربه نموده اند و یا ارتباط طبیعی با والدین خود در کودکی  نداشته اند .
5- والدینی که بدون تفکر و به طور آنی عمل می کند و از نظر فکری افرادی نابالغ،خود محور،زود رنج و حساس هستند .
6- عقب ماندگی ذهنی والدین
7- اختلاف روانی در والدین
8- سابقه ی اپی پسی (صرع)
9- انحطاط اخلاقی والدین و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
10- زمینه بیولوژیک همانند صدمات حین زایمان وکاهش سروتونین مایع محرک نخاعی در موارد عدم کنترل تکانه ها
11- والدینی که تنبیه کودک را نوعی آموزش انظباطی می داند.
12- سن پایین والدین
13- تفاوتهای شدید فرهنگی بین والدین
14- ازدواج زود هنگام بدون برنامه ریزی
آسیب شناسی کودک آزاری:
آسیب شناسی کودک آزاری محمد حسین بازرگانی نیمه دوم قرن بیستم را می‌توان با شجاعت و افتخار عصر کودکان نامید. بقای جامعه با اطفال است و برای این که جامعه به رشد و تعالی برسد باید طفل ,تربیت و برای زندگی عادی و اجتماعی آماده شود .شخصیت کودک در خانواده تکوین می یابد و هر خانواده زیر بنای ساختمان فکری نونهالان را تشکیل می دهد. کودکان آسیب پذیر تر از سایر افراد جامعه اند، این آسیب پذیری به علل مختلف از جمله :کوچکی، معایب مادر زادی، بیماری ها ،عدم تطابق با محیط و نیز قدرت اندیشیدن و تشخیص بد وخوب است. لذا برای چاره این آسیب پذیری والدین ،سرپرستان ،خود محور، زود رنج و حساس هستند .
والدینی که بدون تفکر و به طور آنی عمل می کند و از نظر فکری افرادی نا بالغ و مددکاران وکسانی که مسئولیت آن ها بر عهده دارند باید نخست آشنایی کامل ودرستی از این نکات ،ضعفها ،بیماریها ،و عوامل خطرزا داشته باشند.
 برای اولین بار در سال 1964 توسط کافی درگزارش «شکستگی های متعدد استخوان های دراز مطرح شد» در سال 1962 کمپی نتایج صدمات عمدی وار د بر کودک و اثرات سوء آن را باصطلاح «سندرم »کودک کتک خورد ه معرفی کرد.
اپیومیولوژی (همه گیری )
اپید میولوژی کودک آزاری جسمانی در تمام جوامع به چشم می خورد و ارتباطی با ملیتشان اجتماعی و تحصیلات ندارد البته در مشرق به دلیل باورهای مذهبی مردم و اعتقاد به این که کودک هدیه الهی است کودک آزاری نسبتا کمتر دیده می‌شود .این سندرم در تمام گروههای سنی و نژادی وسطوح مختلف اجتماعی اقتصادی و در دو جنس دختر و پسر دیده می شود.
 بنابراین گزارش مرکز ملی پیشگیری از بی توجهی به کودکان و کودک آزاری در آمریکا در سال 1992حدود 3 میلیون مورد مشکوک به کودک آزاری وجود داشته که حدود یک میلیون آن به اثبات رسیده است.32 درصد موارد آزار جسمانی در کودکان زیر5 سال 27درصد کودکان10-4 سال و 14درصد در سنین 15-18 سال اتفاق افتاده است .
منظور از حقوق کودک حقوقی است که کودک به مناسبت خرد سال بودنش دارد یا از آن محروم است. در حقوق اسلام به نگهداری و تربیت طفل حضانت گویند . طبق ماده 168 قانون مدنی نگاهداری اطفال هم حق وهم تکلیف ابوین است.
ج)والدینی که با کودک خود بد رفتاری می کنند مربوط به طبقه یا نژاد یا مکان جغرافیایی خاص نیستند و از مذهب تحصیلات شغل ووضعیت اجتماعی گوناگونی بر خوردار هستند .
بنابراین کودک آزاری در تمامی گروههای اجتماعی دیده می شود.تحقیقات کشورهای غربی و اروپایی نشان می دهد خانواده هایی که در فقر به سر می برند بیشتر با کودکان خود بد رفتاری می کنند .

عوامل محیطی :
1-    فشارهای اقتصادی سیاسی بیکاری و تورم
2-    خانواده های پر جمعیت و شلوغ پر مشکل و ناسازگار
3-    صنعتی شدن جوامع
4-    فقدان حمایتهای اجتماعی
5-    وجود قوانین مبنی بر مجازشدن تنبیه بدنی جهت تربیت و ایجاد نظم
سوءاستفاده گر جنسی :
در واقع تقریبا در 80% موارد کودک قربانی تهاجی جنسی مهاجم را می شناسد شایعترین حالت این است که پدر یا ناپدری دختر را مورد تهاجم جنسی قرار می دهد . پدر معمولا دارای اعتماد به نفس ضعیف می باشد وتمایلات جنسی وی ضعیف است و یا از نظر جنسی بیش از حد فعال است . دختران تقریبا 10 برابر پسران قربانی کودک آزاری جنسی واقع می شونند معمولا قربانیان تهاجم جنسی دختران جوان و غالبا مهاجمین مردان بالغ هستند گر چه دختران به عنوان هدف اولیه و اصلی تهاجم جنسی  به شمار می آیند ولی نباید فراموش نمود که گاهی پسران جوان مورد  تهاجم جنسی یک زن بالغ واقع می شود.


قربانیان کودک آزاری :
بیشتر موارد رشد جسمی کودک در دوران قبل از دبستان شروع می شود ودرست در همین زمان است که کودک نیاز به توجه داشته و متاسفانه قدرت کمی برای دفاع از خود یا بیان مشکل برای دیگری دارد .
عوارض و اثرات سوءآزار و اذیت کودکان به دو صورت کوتاه مدت و دراز مدت بروز  می کند .
گروه اول: دارای مشکلات کلامی سطح سواد کمتر باتوجه به سن عدم بلوغ اجتماعی متناسب باسن، هضات روحی کمتر اتکاءبه نفس کمتر و مشکلات شخصیتی (عمدتا ضد اجتماعی) بیشتری نسنت به گروه کنترل بودنند .کودکان آزاردیده در بر قراری ارتباط با دیگران ایجاد روابط اجتماعی و دست یابی نسبت به گروه کنترل توانایی کمتری از خود نشان می دادنند ضریب هوشی  در کودکان کتک خورده کاهش بارزی در مقایسه با گروه کنترل نشان داده است و از نظر تحصیلی نیز عقب تر از سایر کودکان بوده اند . در تکلم ضعیف ترند و دارای شخصیتی محتاط هستند و به طور متوسط 55 % آنان دارای شخصیت نا به هنجار هستند به طور ی که شخصیت ضد اجتماعی در این کودکان بیشتر دیده می شود اعتماد به نفس پایین و افسردگی نیز نسبت به گروه کنترل در اینان بیشتر است .

الف) عوارض جسمی :
عوارض ها به دو صورت حاد ودیررس بروز می کنند : شامل اختلالات بینایی شنوایی پارگی  وصدمات ارگان های داخلی خونریزی داخلی ناشی از صدمات فیزیکی وارده به قفسه سینه و شکم عقب ماندگی رشد عقلی و جسمی نقص های نرولوژیک (اسکلتی –عضلانی )و معلولیت می باشد .در کودک آزاری ممکن است پارگی کبد مزانتر (روده بند )یا اثنی اشر بدون اینکه هیچ اثر ظاهری بر روی پوست شکم دیده شود . به دنبال ضربه به شکم رخ می دهد صدمات کبدی از مشخصات کاملا شناخته شده است .سندرم کودک آزاری است دربچه ها دیواره ی شکم نازک است و حفاظت خوبی در مقابل ضربه فراهم نمی کند لذا مواقعیکه     ضربه شدیدی به قسمت مرکزی یا فوقانی شکم وارد می آید ممکن است قسمتهای از روده باریک (دئودنوم)دچار پارگی می‌شوند خونریزی از روده بند یا پارگی آن ناشی از فشرده شدن آنان بر روی ستون فقرات کمری می باشد گاهی آسیب عروقی باعث تشکیل لخته خون داخل عروق مزانتر و یا انفارکتوس روده می گردد همچنین سوراخ شدگی روده ها ممکن است 1تا 2 روز بعد رخ دهد به دلیل نداشتن علائم بارز در بچه ها می تواند منجر به مرگ آنان گردد در کودکان طحال پایین تر از دنده ها قرار می گیرد و هر گونه ضربه به شکم می تواند موجب خونریزی حاد ویا تاخیری (خونریزی زیر کپسولی )می گردد که ممکن است مرگ کودک را در پی داشته باشد .
عوارض روحی و روانی :
شامل اختلالات شناختی اختلال شخصیت تجزیه‌ی اضطرابی، شبه جسمی، اشکالات کلامی (تاخیر در حرف زدن ) کاهش اعتماد به نفس افسردگی افکار خودکشی همچنین عقب ماندگی رشد اجتماعی می باشد .
کودکانی که درون خانواده با کمبود عاطفه و توجه مواجه هستند محبت را در خارج خانه و بیگانگان طلب خواهند نمود . خرده گیری و سرزنش دائم اعمال ابتکار ی کودک را از او می گیرد و کودک اعتمادبه نفس خود را از دست می دهد .به همین دلیل نا امید می شود و گوشه گیرشد و با دیگران ارتباط برقرار می کند و دیگران را مسئول شکست‌های خود می داند .
بردگی کودکان :
اعلامیه حقوق بشر و حقوق کودک فریاد و جدان همه انسانها است .
جاسن کر ماده یکم اعلامیه حقوق بشر می گوید : « تمام افراد بشر آزاد بدنیا می‌آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق باهم برابرند. همه دارای عمل و وجدان می باشند و باید نسبت به یکدیگر با روح برادری رفتار کنند معلوم می دارد که بشریت از گذشته‌های ننگین خود نادم است و توبه نامه ی خود را به منظور جبران گذشته انتشار می دهد ».
امام علی (ع)به فرزند خود حضرت مجتبی (ع)می فرمایند :بنده ی کسی نباش که خدا آزادت آفریده است اسلام با رژیم بردگی مخالف بود مخالفت اسلام دو جنبه داشت
1- مخالفت بامنابع بردگی
 2- کوشش در راه تقلیل بردگان و فراهم کردن اسباب آزاد شدن آنان
کودک و کار :
کودک نباید قبل از رسیدن به حداقل سن کار، استخدام گردد و در هیچ مورد اشغال او به خدمتی که مضر به سلامتی و تعلیم و تربیت او بوده و مانع رشد جسمی و فکری و اخلاقی او گرد مجاز نمی باشد.
دوران کودکی دوران آمادگی است نه کار
آنها که دست اندرکار پرورش نهالها و درختان میوه هستند عقیده دارند که اگر درختی زودتر از موقع و در شرایطی که هنوز رشد کامل پیدا نکرده بارور شود . باید از باردادن  آن جلوگیری کرد تا نیروی خود را صرف رشد و تقویت تنه و شاخه ها و ریشه‌ها کند .از این جهت است که باغبانهای مجرب و کار آزموده نه تنها از میوه دادن درختان نورسیده و خرد سال خوشحال نیستند بلکه عملا جلوی باردادن درخت را گرفته آن را تا موقع رشد کامل به تاخیر می اندازند. آفریننده موجودات خدا است و این طرح را خدا اعمال کرده است. گیاه باید به اندازه ی کافی رشد کند تا گل و دانه دهد. درخت باید به اندازه لازم بزرگ شود تا میوه دهد. حیوان باید دوران کودکی خود را پشت سر گذارد تا بتواند و ظایف خود را انجام دهد. انسان نیز از این قاعده مثتثنی نیست .

لزوم حمایت از مادر کودک :
هیچ دستی برای نوازش کودک مهربانتر از دست مادر نیست .
نیازمندیهای کودک از لحاظ رشد جسمی و سالم زیستن در تغذیه کافی،تفریح و بهداشت خلاصه می شود . ویل دورانت در مورد عرب عصر جاهلیت می نویسد :
پدر دختر را اگر می خواست می توانست به هنگام تولد او را زنده بگور کند و اگر نمی کرد دست کم از تولد وی غمگین می شد و از شرم زدگی از کسان نها ن می کرد . زیر ا احساس می کرد که کوشش وی هدر شده است.
پدران و مادران بحکم عواطف جوشان ونیرومند پدری ومادری فرزندان را در زیر پروبال محبت خود می پرورانند و کمبودی برای آنها باقی نمی ماند کمتر مادری است که آرزومند نباشد فرزندانش از تمام مواهب زندگی برخوردار گردد و آینده ای درخشان برایش تامین نگردد .لکن وقوع بسیاری از حوادث تلخ و ناگوار در گذشته وحال نشان می‌دهد که تنها سرنوشت کودکان را بدست عواطف کوروکر پدران ومادران سپردن کافی نیست بشر نه تنها قبول دارد که طفل هم حق حیات دارد بلکه مادامی که خود نتواند نیازمندیهای خودرا تامین کند باید خوراک و لباس و مسکن او را تامین کرد و او را در مسیری قرار داد که با بهره مند شدن از آموزش و پرورش صحیح بسوی یک زندگی یهتر و ایده ال پیش برود .

آزار وبهره کشی :
کودک باید در مقابل هرگونه مسامحه  و آزار بهره کشی حمایت گردد و تحت هیچ عنوان مورد داد وستد قرار نگیرد .در میان حیوانات هم جنس کمک و مساعدت و تعاون به نحو شایسته‌ای به چشم می‌خورد.آنها در‌ کمال مساوات و مواسات با هم زندگی می‌کنند قوی در خدمت ضعیف است و ضعیف متکی به قوی در میان افراد یک نوع خیلی کم اتفاق می افتد که تعدی و تجاوزی وجود داشته باشد اگر هم کسی باشد با مقاومت طرف مقابل روبرو می شود . به همین جهت است که اینها بنده و برده یکدیگر نمی شود . در راه خود مستقیم و درزندگی دادگر ودادگسترند . اما به انسان که می رسیم اینکه باهمه ضعف جسمانی او از لحاظ فکری و عقلی از همه قویتر و در عرصه پهناور جهان فعال مایشاء است .
آدمی از بصري بندگی آدمی کرد     گوهـری داشت ولی نذر قباد وجم کرد
یعنی از خوی غلامی بندگی آدم کرد        من ندیدم که سگی پیش سگی سرخم کرد
کودک معصومی هم گرفتار آزار و بهره کشی می شود سنی که باید روزی جای نسل سابق بگیرد چون ناتوان است و سنگر قدرت در دست نسل سابق زندگی و آسایش فدای زندگی و آسایش آن نسل می شود .
فاجعه فرزندکشی بعناوین مختلف در تاریخ بشریت رواج داشته است . گاه در برابر خدایان خیالی و معبودهای باطل ودروغین خود طفل معصوم قربانی می گردد . رگهای نازک گردن کودک را به دست جلاد می سپردند تا بت شاد گردد و پدرو مادر از کفن شادی و رضایت او کام رواگردند و به مراد و مقصود خود برسند هنوز در هندوستان این کار به طور مخفیانه انجام می شود .
دستور جاودانی قران در این باره این است :
ولاتقتلواولادکم خشیۀ املاق–نحن نرزقهم وایاکم ان فتلهم کان خطنا کبیرا(اسراءآیه 3)
«فرزند خود را از ترس تنگ دستی نکشید که آنها و شما را روزی می دهیم کشتن آنها خطائی بزرگ است »
امام علی (ع) می فرمایند عاقل به تربیت پند می گیرد و حیوان به زدن .بله اگر بچه انسان هم حیوان است مجازید که از راه زدن تربیتش کنید .(نهج البلاغه )
تشخیص کودک آزاری :
تشخیص کودک آزاری را اعلام نموده تشخیص بصورت گروهی صورت می‌گیرد . چندین علامت ممکن است دال بر کودک آزاری باشد تعدادی از این علائم با ظاهر کودک و بقیه با علائم با رفتارهای کودک در ار تباط می باشد .
اهداف تشخیص :
الف ) بعد انسانی و اخلاقی :کودکانی شدیدا نیاز به محبت و توجه دارند و گاهی سخت در محیط خانواده یا بیرون تحت آزار و اذیت قرار می گیرند لذا بحکم انسانیت موظف به حمایت تمام عیار از آنان هستیم . 
ب) بعد پزشکی :
1- درمان والدین :بعضی از روانشناسان کودک آزاری را علامتی از اختلال نهفته روانشناختی والدین می دانند و برای توقف آزار درمان والدین را اساسی ترین اقدام درمانی می دانند .
a


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان