میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله زندگی چیست؟


کد محصول : 10001893 نوع فایل : word تعداد صفحات : 16 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 972

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m1d1893

فهرست مطالب و صفحات نخست


زندگی چیست

فهرست
عنوان                                          صفحه
چکیده
مقدمه
توصیف وضع موجود
شواهد و تجزیه و تحلیل
ارائه ی طرح – طرحی نو
چگونگی اجرای طرح
منابع و مأخذ

چکیده:
معلم بر تخته سیاه نوشت « زندگی» و پرسید: «چیست؟»
یکی گفت: «سالی است به چهار فصل خدا؛ شکوفه کند، میوه دهد، خزانش برسد و بعد بمیرد.»
دیگری به خنده گفت: «لطیفه ای است که لب های نشکفته را به خنده شکوفا کند.»
و سومی گفت: «زندگی هنر است»
معلم گفت: زندگی کتاب آموختن است و با هنرمندی که باید بیاموزیم.
تلاشمان بر این است طرحی نو در اندازیم تا توانیم فرهنگ مطالعه را بین دانش آموزان نهادینه کنیم قبل از هر چیز نخست باید بدانیم آنچه در پی ترویجش می کوشیم و سعی بر استوار ساختنش می باشد چیست و از چه سخن می گوئیم.
1- فرهنگ :
چیزی که به هیچ وجه موروثی نیست، به طور کلی آموخته می شود. افراد در فرهنگ خود زندگی و رشد می کنند و آن را می آموزند. فرهنگ ارشاد اجتماعی انسان قلمداد می شود و فرآیندی که در آن فرهنگ از نسلی به نسل دیگر انتقال می یابد. فرهنگ پذیری گفته می شود. توانایی فوق العاده و برتر انسان در آموخته ها، او را از سایر حیوانات به عنوان یک موجود فرهنگی متمایز می کند. فرهنگ یک نظام ارزشی پویا از عناصر آموخته شده با فرض ها، میثاق ها، باورها و قوانین است که به اعضای یک گروه امکان می دهد به یکدیگر و جهان مربوط شوند و ارتباط برقرار کنند و استعداد خلاق خود را پرورش دهند و آنچه که در نتیجه این تعاریف دربحث ما از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد این است که بدانیم:
کتاب های درسی و معلم و مدرسه می توانند برای دانش آموزان نقش منابع اطلاعات و الگوهای رفتارهای فرهنگی را ایفا کنند.
2- مطالعه :
آن چیزی که قصدمان نهادینه کردن فرهنگ آن است. آدابی دارد و مراحلی، تاشور و علاقه نباشد مطالعه معنایی ندارد. با شور و علاقه مطالعه، مطالعه می شود. اوشو عارف شهیر هنری در یکی از کتاب های خود ازعان می دارد که دانشجویان ژاپنی بسیاری از مسائل را با بازیگوشی و شیطنت انجام می دهند! در سخن این عارف بزرگ نکته ی عمیقی نهفته که شایسته ی تأمّل است باید بدانیم که اگر با پیش زمینه و تفکر مطالعه شود، بعد از هر بار مطالعه ی شاداب، معرفتی بر معارفمان افزوده می شود علاوه بر آن درک و آگاهی و بصیرت فرد نیز گسترش می یابد. مطالعه حرکتی است برای گشایش بیشتر ذهن و تقویت روحی و معنوی انسان. با این باور است که می توان همواره از مطالعه لذت کافی برد و هیچگاه ساعات زیاد مطالعه نخواهند توانست ما را خسته و بی رمق کنند.
شایسته ی روحیه و شأن انسانی نیست که هنگام مطالعه و یادگیری ساعاتی را با بی علاقگی سپری کند و یا اجبار اولیا و معلمان و رقابت با اطرافیان زمینه ساز مطالعه باشد.
اگر همگان عاشقانه و با شور و جذبه مطالعه کنند و جایگاه واقعی و قابلیت های خود را بشناسند، به درک مقام انسانی خویش یاری رسانده اند و در کنار آن با رقابتی شیرین با دوستان و همرهان امید آن هست که بتوانیم کاروان خرد و معرفت را به سرمنزل مقصود برسانیم.
مقوله ی مطالعه و آداب و مراحل و روشهای آن آنقدر وسیع است که از بحث ما خارج می باشد اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که کودکان ما قبل از هر چیز بدانند چرا مطالعه می کنیم؟
و درک جمله مطالعه باید با پشتوانه ای آگاهی باشد.
3- دانش آموزان:
آنانی که در زنگ اول زندگی شان آمده اند و آماده اند که آموختن را بفهمند.
ذهن شان چونان کتابی نانوشته است. در گذر از جاده ی زندگی شاگردانه آمده اند تا بیاموزند.
ضرب المثل انگلیسی معروفی وجود دارد که مضمون آن چنین است.
«به من بگو، من فراموش خواهم کرد.
برای من تدریس کن، من به خاطر خواهم آورد.
مرا با درس درگیر کن. حتماً من یاد خواهم گرفت.»
اگر کودکان و دانش آموزان ما، ماهیگیری یاد بگیرند، لازم نیست دائم به فکر ماهی گرفتن برای آن ها باشیم.
چه زیباست اگر از همان ابتدا درزندگی به نام زنگ مطالعه بیاموزند در صفحات نانوشته ی کتاب  وجودشان از شهامت، علاقه و ایمان به موفقیت و توانستن بنویسند.
معلمم، همکارم، مهربانم من، ، تو و مائیم که باید اعتماد به نفس را در آنها بالا ببریم. تا از زندگی و داشته هایشان احساس رضایت کنند و به قول ارشمیدس «اگر نقطه ای اتکایی به من بدهید، کره ی زمین را بر سراهرمی بلند خواهم کرد. این دانش آموزان باید از معلم بیاموزند چگونه با ضعف اراده مبارزه کردن و اراده را قوی کردن. بیایید از ابتدا به طرز فکر و اندیشه ی آنان احترام بگذاریم و بیاموزیم که به قول نظامی:
«تا نکنی جای قدم استوار                          پای منه در طلب هیچ کار»

مقدمه:
تکرار خستگی ناپذیر رفتارهای ساده
شاید ارائه ی طرحی برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه به ظاهر ساده جلوه کند امّا این مهم در عمل مراحلی سخت وظریف پیش رو دارد. آنچه از دیرباز برای هر انسان تلاشگری واضح و مبرمن می باشد این است که برای رسیدن باید رفت پیوسته رفت و هیچگاه از حرکت نباید ایستاد.
موفقیت یعنی تکرار لجوجانه و خستگی ناپذیر رفتارهای ساده ای که تکیه بر اصول دارد.
گر درختی خشک باشد در مکان                       عیب آن ازباد جان افزامدان
باد کار خویش کرد و بروزید                            آن که جانی داشت برجانش گزید
وان که جامد بود، خود واقف نشد                   وای آن جانی که او عارف نشد
معلمان قشر حساسی از جامعه می باشند که در مقابل دانش آموزان و جامعه مسئولند در کنار این مسئولیت عظیم فرصت ها چون ماسه های روان به سرعت از چنگ زمان می گریزند. هوشیار باشیم و زمان را پاس بداریم زیرا که در رودخانه ی زمان، دوبار نمی توان شنا کرد.
کاخ مرصّع آینده را با پنبه های خیال و آرزو بنا نمی کنند. بل به خشت های عمل رنجباری می سازند که خمیره ی آن افشرده ی جان و نقش آن اهداف ماست. پیچیده ترین عمل، ساده ترین آن است.
موفقیت یعنی گام برداشتن بر مسیر درست تحقق آرزوها. باور کنیم که دویدن نخواهیم آموخت، اگر تاتی تاتی های ساده را تجربه نکرده باشیم و این باور را به دانش آموزانمان انتقال دهیم.
آنان از ما می آموزند پس قابلیت های رشد و اعتلا را در خود قوام بخشیم تا هر نسیمی رایحه ای از زندگی در مشام، پدید آورد.
بدانیم و بیاموزیم که باید سستی و تن آسایشی را از کلبه خود برانیم و پای در جاده ای نهیم که به کوه یاقوت می رود. لذت و رنج زیستن در همین جاست؛ و نه در چاکری غریزه های واپس نگر.

وضع موجود، شواهد، تجزیه و تحلیل
آنچه در مدارس امروز و در چهره ی دانش آموزان نمایان است بی علاقگی دانش آموزان به مطالعه است آنان نه تنها درس را به اجبار والدین و از ترس خشمگین شدن معلم و یا صرف رقابت با دوستانشان می خوانند بلکه کمتر در میان دانش آموزان، دانش آموزی را می توان یافت که مطالعه ی غیر درسی دارد. برداشت تصور آنان از مطالعه فقط حفظ کردن طوطی وار مطالب کتاب به منظور گذراندن امتحان است.
در مدارس امروز ما مطالعه برای اکثر دانش آموازان حتی آنان که تلاششان برگرفتن نمره ی 20 است. کاری رقّت بار می باشد که هدفی جز طی کردن و به پایان رساندن کتاب و درس ندارند و شاید دلیل اصلی خستگی زود هنگام آنان و بی علاقگی شان به کلاس و درس همین امر باشد.
این مشکل محدود به کلاس و مدرسه نیست بلکه کمتر خانواده ای را می شود پیدا کرد که در سبدهای خرید هفتگی و یا حتی ماهانه وسالانه ی آنان کتاب جایی داشته باشد. وقتی در فضای مدرسه از کتاب و کتابخوانی خبری نیست وقتی کلاس و مدرسه جز تکرار مکررات نیستند. انتظار مطالعه و کتابخوانی از دانش آموزان بی امضا نیست. حجم زیاد تکالیف و خالی از تنوع بودن کلاس آنان را بالاجبار به خستگی و دلزدگی زود هنگام دچار می کند دلیل گمشده ی بی علاقگی آنان می تواند این باشد که کسی به آنان نیاموخته که اگر مدت طولانی به کاری یکنواخت بپردازند. کارایی ذهن کمتر است زود خسته می شوند و دیر یاد می گیرند. باید بیاموزند که اگر فکر انسان فعالیت های متنوعی داشته باشد کارایی بیشتری خواهد داشت. و در یک کلام آنان باید از اهداف و روشهای مطالعه آگاه شوند.

ارائه طرح – طرحی نو
اکنون با همه ی مشکلات و موانعی که در جهت ترویج فرهنگ مطالعه در بین دانش آموزان وجود دارد. ما جویای طرحی قابل اجرا، مفید و موثر در جهت نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در بین دانش آموزان می باشیم از آن جا که شرایط مدارس و دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است طرحی را جهت اجرا در سالهای اول مدرسه دانش آموزان ارائه می دهم با بیان این طرح هدف شروعی خوب و استوار است.
شروعی خوب مانند استارت اتومبیل است اگر اتومبیل اول صبح راحت روشن نشود، روز خوبی را شروع نکرده ایم. دانش آموزان در سالهای اول مدرسه قشری هستند که با ذهنیت مثبت و شور و علاقه گام در وادی آموختن نهاده اند و ذهن آنان که چونان کتابی نانوشته، آماده ی نوشتن و  ورق خوردن است باید به بهترین وجه ممکن نوشته شود و این همان است که از معلمان تلاشگر امروز انتظار می رود که در کنار آن بی نصیب از همکاری اولیاء مدرسه و دانش آموزان نمی تواند باشد. از همان نخستین روزهای کلاس و مدرسه باید کودکان را به مطالعه علاقمند کنیم. همانطور که همگان می دانند در فضایی که در آن باران تبلیغات همیشه می بارد، محصولی مشتری بیشتری خواهد داشت که فروش سازمان یافته تری داشته باشد پس چه خوب است که از آغاز مطالعه را به آنان بیاموزیم.

الف- اختصاص ساعتی بعنوان زنگ مطالعه در مدارس
ب- اختصاص نمره به درسی با عنوان کتابخوانی و مطالعه در کارنامه ی دانش آموزان
ج- وجود کتابی با عنوان «آموزش روشهای مطالعه» در مدرسه
د- جشن کتاب کلاس اولی ها- وقتی اولین کتابشان را خواندند برای آنان جشن کتاب بگیریم.
هـ - تغذیه روح با اهدای کتاب در کنار تغذیه جسم

چگونگی اجرای طرح
تحقیقات نشان داده است بیشتر کسانی که به کتاب و کتابخوانی علاقه دارند اطرافیان و والدینی داشته اند که در دوران کودکی لحظات شیرین و گرمی را در هنگام خواندن داستان ها برای آن ها ساخته و پرداخته اند.
در کلاس مطالعه که در لابلای ساعات درسی مدرسه می توان گنجاند می توانیم روشهایی را به کارگیریم تا دانش آموزان را جذب مطالعه کنیم بطوری که کتاب را بهترین دوست خود بدانند و از آن جدا نشوند.
1- مدت زمانی از کلاس را به عنوان زمان خواندن داستان در نظر بگیریم. زماهن قصه سرایی نباید طولانی باشد کیفیت از همه چیز مهم تر است. سعی کنیم برنامه منظمی را دنبال کنیم. اختصاص دادن نمره حس رقابت دانش آموزان را بر انگیخته می کند و دقت بیشتری را جذب می کند.
2- کتاب هایی را انتخاب کنیم که خودمان از خواندن آن ها لذت می بریم، زیرا عدم علاقه ما، به خوبی در آهنگ کلام ما منعکس می شود.
3- به خاطر داشته باشیم که اغلب سطح شنیداری کودکان بالاتر از سطح خواندن آنهاست. پس فکر نکنیم ممکن است کودکی که در گروه سنی پایین تر قرار دارد از شنیدن کتاب های گروه سنی بالاتر لذت نبرد.
4- همیشه قبل از خواندن. عنوان کتاب و نام نویسنده ی آن را بگوئیم تا آنان بیاموزند که عناوین کتاب و این که چه کسی آن را نوشته اهمیت بسزایی دارد.
5- به آنان یاد بدهیم داستانی که خوانده می شود در ذهن خود مجسّم کنند مناظر را در ذهن خود ببینند حتی زمانی که کتاب هیچگونه تصویری ندارد این کار باعث می شود که داستان را به زیبایی و واضح تعریف کنند.
6- در حین خواندن از تنوع استفاده کنیم متناسب با داستان، تن صدای خود را بالا و پایین ببریم با دست ها و اعضای صورت خود اشارات گوناگونی پدید آوریم همه ی این ها در جذاب ترکردن داستان کمک می کنند.
7- یادمان باشد بسیاری از دانش آموزان از خواندن مکرر یک داستان لذت می برند.
8- کودکان را تشویق کنیم که صفحات را ورق بزنند و یا حتی عباراتی را که بلدند بخوانند به آنان اجازه دهیم با افزودن دیالوگ های جدید، صداهای متفاوت، اشارات مختلف به داستان شاخ و برگ دهند.
9- به آرامی بخوانیم. در حین خواندن سوالاتی بپرسم و به پوشش های دانش آموزان پاسخ دهیم نه عکس ها اشاره کنیم و در مورد تصاویر کتاب بحث کنیم از آنان بخواهیم حوادث بعد داستان را پیش بینی کنند.
10- فعالیتهای اضافه و متناسبی با فضای داستان ارائه دهیم. کارهایی مثل نمایش با کمک دانش آموزان آشپزی یا درست کردن کاردستی که با داستان متناسب و هماهنگ باشد. فعالیت هایی که خواندن را به عنوان بخشی از علوم و فنون غنی ادبیات شکوفا سازند و به پیشرفت در یادگیری مهارتهای ادبی منجر شوند.
11- در زنگ مطالعه با دانش آموزان خود مدارا کنیم اما در حین حال جدی و محکم باشیم و چنانچه دانش آموز نسبت به خواندن کتاب بی میل است اجازه دهیم در آن حین نقاشی بکشد شاید حتی بتواند یک نقاشی را فضای کتاب بکشد.
12- گاهی زنگ مطالعه آنان را به بازدید از کتابخانه ببریم و بدین وسیله دانش آموزان را با فهرست های گوناگونی از کتاب های مختلف آشنا کنیم و از کتابدار بخواهیم کتابهایی را که برای سنین آنها اثر بخشی بیشتری دارند معرفی کند.
13- به دانش آموزان بیاموزیم که خواندن یک فعالیت تفریحی است و اگر روزانه فقط 15 دقیقه برای آن وقت صرف کنند تا آخر عمر از نتایج سودمند آن بهره مند خواهند شد.
14- می توان بخشی از زنگ مطالعه را به آموزش روشهای مطالعه با توجه به کتاب درسیآنان تحت همین عنوان پرداخت و آنان را با روشهای صحیح مطالعه آشنا کرد.
15- با برگزاری جشن کتاب کلاس اولی ها جشنی مشابه جشن تکلیف که با فرار رسیدن سن تکلیف آنها برگزار می شود به آنان بیاموزیم که توان مطالعه کردن افتخاری است که نصیبشان شده و این مهم را جشن می گیریم و قدر می دانیم.
16- تغذیه ی روح دانش آموزان در کنار تغذیه جسم
همانطور که در مدارس برای سلامتی و بهداشت جسمانی دانش آموزان به آنان تغذیه (شیر) داده می شود با توجه به بودجه و توان مدارس هفتگی با ماهیانه برای تغذیه روح آنان نیز به آنان کتاب هدیه کنیم.
چه میوه هایی!
تا نخوری ندانی!
کتاب ها مانند یک درخت دارای چند شاخه اصلی هستند و هرشاخه اصلی چندین شاخه دارد.
و هر شاخه میوه های فراوانی: آبدار، نکته دار و شیرین.
کتاب های درخت های جالبی هستند و سازگار با هر سلیقه ای میوه دارند. از هلو گرفته تا سیب شیرین سیب ترش و انار و گردو. یکی از آنها را راحت می شود خورد و یکی دیگر را قبل خوردن می شکنیم.
اما تا هر کسی خودش نخورد نمی داند که از چه سخن می گوئیم. بیایید به کودکانمان فرصت دهیم و بیاموزیم تا خودشان طعم هر میوه ای را بچشند. شروع کنیم.
 


منابع :


ماهنامه ی آموزشی- تحلیلی، اطلاع رسانی، شماره188 رشد معلم، تهران- بهمن ماه 1383.


- فصل نامه ی آموزش علوم اجتماعی. شماره 3 تهران 1382.

- نشریه ی دو هفته نامه موفقیت – اجتماعی – معلومات عمومی شماره 144 نیمه دوم خرداد 1387.

 

 
طراحی سایت : سایت سازان