میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله روش هایی براي رسيدن به آرامش


کد محصول : 10001987 نوع فایل : word تعداد صفحات : 12 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 970

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d1987

فهرست مطالب و صفحات نخست


روش هایی براي رسيدن به آرامش

الطمانينه الي كل احد قبل  الاختيار من فصور العقل .
آرام گرفتن بهر كس پيش از آزمايش كردن از كوتاهي عقل است ممكن است مراد آرامش گرفتن و صداقت و دوستي باشد پيش از آزمايش كردن كسي و ظاهر شدن صلاح و خوبي او يا اعتماد كردن بر هر كس باشد پيش از آزمايش كردن او و ظاهر شدن اينكه محل اعتماد است.
معناي لغوي الطمانيه : اطمينان ـ آرامش دل ـ آسودگي
طما ـ  طمو الماء : آب بالا آمد و رودخانه را پر كرد.
البحر : دريا پر شد و موج زد
النبت : گياه دراز شد
ت همته : بلند همت شد
به الخوف : سخت تر شد

1ـ از كتاب غرر الحكم و دور الكلم
فرهنگ لاروس : ترجمه عربي به فارسي ، تاليف : دكتر خليل جر ، جلد اول ، ترجمه سيد حميد طبيبيان
آرامش به عنوان شرايط باطني نماز
نماز بايد با حالت سكون و آرامش برگزار شود قلب و روح بايد با عبادت متحد و همراه شوند اين زماني است كه قلب هم در صحنه نماز باشد الفاظ و حركات با قلب يكي شوند اگر نماز از حد ظاهر و بدن به باطن روح انسان سرايت كرد قلباً از حقيقت نماز لذت مي برد و در نتيجه طمانينه هم حاصل مي شود صاحبان نفس مطمئنه كساني هستند كه حقيقت ايمان در روحشان رسوخ كرده باشد آنجا كه عبادت جامع شرايط و به دور از شائبه و همراه با اخلاص باشد اهميت وجود حاصل مي شود و امنيت وجود طمانينه و آرامش به بار مي آورد . خداوند مي فرمايد : والذين آمنوا و لم يلبثوا ايمانهم بظلم اوليك لهم الامن ، يعني آنها كه ايمان دارند و ايمانشان از ظلم و ستم پاك است براي آنها امنيت و آرامش است. و نيز مي فرمايد : الذين امنوا تطمئن قلوبهم بذكرالله الا بذكرالله تطمئن القلوب ، يعني كساني كه ايمان آوردند و قلوبشان به ياد خدا آرام گرفت آگاه باشيد كه تنها با نام خداست كه دلها آرام و قرار مي گيرد.
امام صادق (ع) مي فرمايد : فاجعل قلبك قبله للسانك ، لا تحركه الا باشاره القلب و موافقه العقل و رضي الايمان . يعني قلب خود را قبله زبانت قرار ده جز با اشاره دل و موافقت عقل و رضايت ايمان زبان را به حركت در نياور.
وقتي كه انسان به نماز مي ايستد و تكبير مي گويد بايد قلب و دل و فكر و روح و زبان همه با هم بگويند الله اكبر البته معناي الله اكبر اين نيست كه خدا بزرگ يا بزرگتر است چون ما چيزي نداريم كه در برابرش بگوييم خدا بزرگتر است معناي الله اكبر اين است كه خدا بزرگتر از ان است كه بتوان او را توصيف نمود همه وجود ما اگر با زبان ما هماهنگ شود ، طمانينه حاصل

مي شود در مورد آيت الله سيد محمود جزايري (ره)  نقل مي كنند كه در مسافرتي در بياباني مشغول نماز مي شود خادم ايشان كه از آقا فاصله گرفته بود ناگهان متوجه مي شود شيري به آقا نزديك شده است و با ديدن اين صحنه مضطرب و ناراحت مي شود اما كاري از دستش بر نمي آيد  بعد كه نمازش را مي خواند آن حيوان هم مي رود . آقا ، خادم را مضطرب مي بيند. سئوال مي كند چه شده ! مي گويد : مگر شير را نديديد نزديك بود شما را از بين ببرد .                  مي فرمايد ! من اصلاً او را نديدم و توجهي هم به آن نداشتم ! اين همان طمانينه است كه در نماز لااقل مرتبه ضعيفش ـ لازم است وبايد باشد .

1ـ آداب و الصلوهْْ ، امام خميني ، چاپ نشر آثار امام ، ص 25 .
2 ـ كتاب تربيت اسلامي ، تاليف : استاد نبي صادقي ـ جلد4 ، ص 40 .
يك روش براي رسيدن به آرامش
خلوت با خويشتن
خلوت با خويشتن شما را از مشغله هاي زندگي دور مي كند! اين زمان را شما براي خود و تنها براي خود در نظر مي گيريد. بايد اين تمرين را همه روزه روزي دو بار و هر بار به مدت 20دقيقه انجام دهيد.
راهنمايي براي تمرين «خلوت با خويشتن»
1ـ تنها باشيد
2ـ محل مناسبي را تدارك ببينيد
3ـ صحنه دلپذيري را در ذهن خود تصوير كنيد
4ـ افكار خود را آزاد بگذاريد
5ـ بعد از زمان خلوت با خويشتن ذهن خود را ارزيابي كنيد.
روشهاي رسيدن به آرامش
1ـ انبساط جسم: اين مرحله، از مراحل جسماني مي باشد كه در جريان آن با تمركز كردن روي عضلات مختلف بدن خود را از استرس ناشي از فعاليتهاي روزانه بدن خلاص مي كنيم.
2ـ آرامش جسم با راهنمايي عمومي: اين مرحله از ساختار بدني كمتري برخوردار است زيرا درحالي كه در اين مرحله نيز برخي از عضلات خود را سخت و آنگاه شل  كنيد مي توانيد راه انجام اين كار را خود انتخاب كنيد.
3ـ آرامش ذهن: اين مرحله را مي توان مرحله ذهني خواند چون در موقعيتي قرار مي گيريم
كه به سرعت مراحل سخت و شل كردن عضلات را پشت سر مي گذاريد و به آگاهي خود           مي پردازيد و در اين مرحله حوادث به شدت تنش زاي فعاليتهاي روزانه را مي آموزيد.
4ـ آرامش خلاق: مرحله خلاقيت است در اين مرحله مي آموزيد كه چگونه اجزا هريك از سه مرحله قبلي را با هم تركيب كنيد كه به بهترين شكل نيازهاي شما را برآورده سازد. عناصر مختلف زمان «خلوت خويشتن» را با توجه به روحيه خود تمرين مي كنيد و سرانجام به    مرحله اي مي رسيد كه بتوانيد از آرامش خلاق در لحظاتي از روز كه آن را تنش زا مي دانيد استفاده كنيد.
5ـ مرحله پيشرفته «آرامش خلاق» ـ مرحله پيشرفت است. در اين مرحله در طول زمان به موقعيتي مي رسيد كه بتوانيد به سهولت و به سرعت بدن خود را در حالت آرام قرار دهيد.
مخالف آرامش استرس مي باشد.
استرس: عبارت از يك واكنش جسمي است كه به دنبال يك تحريك دروني (شناختي) يا بيروني (محيطي) به وجود مي آيد. محركي كه استرس را به وجود مي آورد عامل استرس زا ناميده مي شود.
نشانه هاي استرس: واكنشهاي جسمي، مثل افزايش تعداد ضربانهاي قلب و آهنگ تنفس، بالا رفتن فشار خون، درد معده، خشك شدن دهان ، عرق كردن دستها و... مي باشد.
عوامل استرس زا، كه اين واكنشها را راه مي اندازد عبارتند از: انتقاد دروني از خود، دلهره ناشي از نگاههاي كنجكاوانه برخي از مردم، لب و لو چه آويزان كردن برخي ديگر، تفسيرها و واكنشهاي ديگران.
انواع استرس : 1ـ استرس مثبت: مثل ورزش عامل استرس زاي خوشايند و مفيدي است چون اثر بخشي دستگاه قلبي عروقي را افزايش مي دهد.
2ـ استرس منفي: مثل بيماري بلند مدت
استرس و بيماري خطرناك: 1ـ سرطان 2ـ بيماريهاي قلبي
منابع لازم براي مبارزه با استرس:
1ـ سلامتي و توانايي: عامل استرس زا، موجب تغييرات فيزيولوژيك مي شود در نتيجه
 سلامتي فرد و ناتواني سازگار او با عامل استرس زا مستقيماً تحت تاثير قرار مي گيرد.
2ـ افكار مثبت: نگرش و تصوير ذهني مثبت از خود سودمندي خاصي دارد. افزايش موقتي اعتماد به نفس اضطراب ناشي از موقعيتهاي استرس زا را كاهش مي دهد.
3ـ منبع كنترل: اگر شخص منبع كنترل دروني داشته باشد يعني شانس و تصادف را قبول نكند و معتقد باشد كه سرنوشت انسان به دست خود اوست مي تواند رويدادهاي مؤثر بر زندگي را تحت كنترل خود درآورد و بهتر با استرس كنار آيد.
4ـ توانايي اجتماعي شدن: قدرت اجتماعي شدن به فرد اجازه مي دهد تا آرزوها و تمايلات و نيازهاي خود را به راحتي انتقال دهد.
5ـ حمايت اطرافيان: دوستان، والدين و سازمانهاي اجتماعي، از جمله سازمانهاي مذهبي         مي توانند براي رو به رو شدن با استرس كمكهاي خوبي باشند.
6ـ امكانات مالي: هر اندازه بيشتر پول داشته باشيم به همان اندازه بيشتر امكان خواهيم داشت كه راههاي مبارزه با استرس را در اختيار خود بگيريم و وسايل لازم را راحت تر            فراهم آوريم.
چگونگي كاهش استرس:
1ـ آراميدگي: هنگام استرس در ماهيچه هاي خود تنش ايجاد مي كنيم اگر ياد بگيريم كه تنش يا كشيدگي ماهيچه ها را به كمك آراميدگي كاهش دهيم خواهيم توانستن استرس را به كنترل خود درآوريم.
2ـ ورزش: اگر ورزش كنيد و وضعيت جسمي خود را به حالت طبيعي و خوب نگهداريد نسبت به زماني كه از نظر جسمي وضعيت خوبي نداريد كمتر مضطرب و افسرده خواهيد شد.

كتاب بهداشت رواني ، تاليف : دكتر حمزه گنجي
اي بس كه نباشيم و جهان خواهد بود                                   ني نـام ز مـا و ني نشان خواهــد بـود
زين پيش نبـوديم و نبُـد  هيـچ خلـل                                    زين پس چو نباشيم همان خواهد بود
چگونه فشار رواني را به عامل موفقيت در كار تبديل كنيم
كار مؤسسات اقتصادي توليد كالا و خدمات در ازاي كسب سود است. موفقيت هر مؤسسه صنعتي و تجارتي بستگي به تواناييها و قابليتهاي گردانندگان آن دارد. به عبارت ديگر موفقيت هر مؤسسه اقتصادي به توانايي مديران، كاركنان و سرمايه گذاران آن وابسته است. همه اين افراد، مديران، كارمندان و سرمايه گذاران در معرض فشارهاي رواني شخصي خود و استرسهاي ناشي از افراد ديگر قرار دارند. در روابط ميان اين افراد فشارهاي رواني داخلي       مي توانند از چهار منبع نشأت گيرند.
1ـ از روابط موجود مبتني بر قدرت
2ـ از اطلاعات ناكافي
3ـ از رقابت عليه خود يا ديگران
4ـ از تعارضات شخصيتي
علاوه بر اين فشارهاي رواني درون سازماني استرسهاي بيروني مانند:
1ـ شرايط اقتصاد بين المللي
2ـ سيستم هاي جاري بانكي
3ـ نوسانات بازار سهام
4ـ بازار مصرف غيرقابل پيش بيني
 كساني كه با تجارت و كسب سر و كار دارند در عرض دو نوع محرك تنش زا قرار دارند كه آرامش خلاق مي تواند به عنوان ابزاري براي رسيدن به كارآيي و عملكرد بهتر آنان كمك         مي كند.
نخستين عامل تنش زا موقعيت فشارهاي رواني قابل پيش بيني است. مسايل مربوط به كار و فشارهاي زماني غيرمنتظره چون طاعون از راه مي رسند. عوامل تنش زايي كه                             دست اندركاران تجارت و كسب و كار با آن رو به رو هستند واقعي اند. شخص واحدي مسؤول خلق اين فشارهاي رواني داخلي و خارجي نيست معهذا مسئوليت شما نسبت به خود اين است كه چگونه با اين همه استرس به شكل مؤثر و قاطع كنار بياييد و آ، را تحمل كنيد.
كنار آمدن با بحران هاي زندگي
اكثر ما انسان ها بدان گونه شرطي نگشته ايم كه نقشي منفعل در زندگي بر عهده گيريم. از معيارهايي آموخته ايم تا در برابر آنچه در زندگي انجام مي دهيم خود را مسؤول بدانيم. هرگاه با شرايطي رو به رو مي شويم كه نمي توانيم نقشي فعال بر عهده بگيريم ناكاميهايمان فزوني مي گيرند. فشار رواني كه در اين شرايط خلق مي شود را فشار رواني تماشاگر مي ناميم. احساس عجز و ناتواني بر مشكلات فشار رواني مي افزايد. تنشي كه در يك تماشاگر به وجود مي آيد از نظر شدت متفاوت است. مي تواند چيزي باشد كه باعث رنجشي جزيي و ملايم گردد.
مثلاً ممكن است همسرش كار كند كه موجب شرمندگي خود يا شما در مقابل بيگانگان شود. نمونه ديگر تماشاي عزيزان روي تخت بيمارستان است. اين بحرانها اغلب اشخاص را افسرده كرده وسيله فراهم مي سازند تا شخص به الكل، مواد مخدر، خشونت و ساير اشكال رفتارهاي جامعه ستيز روي بياورد. در اين موقعيت ها كه نمي توانيد بر مسير حوادث اثر بگذاريد كنترلي بر عواطف و احساسات وجود ندارد و ذخيره انرژي شما مي خشكد. اين گونه به نظر مي رسد كه ناگزيريد هر دقيقه را با زيان و آسيب بپردازيد. بدون تمرين «آرامش» اينگونه موقعيت ها

 سبب مي شوند كه افرادي بي تجربه، كارآيي خويش را از دست داده بي دليل دچار رنج و ناراحتي شوند. اغلب در چنين شرايطي فرد اغوا مي شود كه به دليل شدت ناراحتي لحظاتي كه سپري مي كند اهداف خويش را از ديده دور بدارد.

كتاب آرامش ، تاليف : مهدي قراچه داغي، زهره فتوحي
آيات و رواياتي از قرآن در مورد طمأنينه
الذكر يونس اللب و ينير القلب و يشتنزل الرحمه.
ذكر و ياد خدا آرام مي دهد عقل را و روشن مي گرداند دل را و فرود مي آورد رحمت و آمرزش خدا را.
امام صادق(ع) مي فرمايد: هشت خصلت پسنديده شايسته مردان با ايمان است.
اول آرامش نفس و اطمينان خاطر در فتنه ها و حوادث، دوم بردباري و صبر در مصائب و بلاياي سنگين.
عن ابي عبدا... عليه السلام قال: ينبغي للمؤمن ان يكون فيه تماني خصال و فورا عند الهزاهز، صبوراً عند البلاء
علي ابن ابيطالب مرد خدا و متكي به ذات مقدس حق است كسي كه به خدا متكي است دلش مطمئن و روانش آرام است. نگراني و ترس، در ضميرش راه ندارد. علي بن ابيطالب هر شب با خدا خلوت مي كند، مدينه يا مكه كوفه يا بصره ، شهر يا بيابان فرق نمي كند. او هميشه و همه جا ساعتي را از اواخر شب مناجات با خدا اختصاص مي دهد. با تضرع و زاري، با اشك و اندوه به پيشگاه خدا مي رود، از اعماق جان سخن مي گويد و از خدا كسب فيض مي كند، دل نوراني را روشن تر و ضمير پاك را با صفا تر مي نمايد.
هيجانهاي دروني و انقلابهايي كه در مناجات با خدا به علي(ع) دست مي داد نه عقل مي تواند بفهمد، نه زبان قادر است توصيف كند بعضي از مواقع اتفاقاً كساني حالت دعا و تضرع علي(ع) را ديده اند و گوشه اي از آن حالات وصف ناپذير را با عبارات نارسايي بيان كرده اند.
يكي مي گويد : اذ لحن باميرالمؤمنين في بقيه الليل و اصفايده علي الحائط شبيه الواله : در اواخر شب علي را ديديم كه مانند انسان واله و مبهوتي دستهاي خود را به ديوار گذارده از خود بي خود شده آياتي از قرآن شريف مي خواند و اشك مي ريزد.
ديگري مي گويد: آنقدر در پيشگاه الهي جزع كرد و از عذاب خدا سخن گفت تا بي حال روي زمين افتاد.
فاتيته فاذاهو كالخشبه الملقاه ضحر كته فلم يتحرك فقلت انا ا... و انا اليه راجعون مات وا... علي بن ابيطالب.
كنارش آمدم مانند چوب خشكي به زمين افتاده بود، حركتش دادم، حركت نكرد، با خود گفتم علي بن ابيطالب از دنيا رفت.
اي همايون مرغ شب آهنگ مجذوب خدا
    از مناجاتت به شب در كعبه مي پيچد صدا

چشمه زمزم ز اشك چشم تو گيرد صفا
    جلوه گاه طاير اقبال باشد هر كجا

سايه اندازد همان چتر گردون ساي تو
    عروه الوثقي تويي و از تو ايمان محكم است

در حريم كعبه چون پايت بدوش خاتم است
    در ازاي خاك راهت هرچه مي گويم كم است

گرچه خورشيد فلك چشم و چراغ عالم است
    روشنايي بخش چشم او است خاك پاي تو

 


منابع :


 كتاب گفتار فلسفي ، تاليف : هيئت ناشر معارف اسلامي ، آذر ماه 1342


2 ـ 1و 2 ـ بحار جلد 9 ، ص 513 ـ 510

3 ـ آداب الصلوهْْ ، امام خميني ، چاپ نشر آثار امام ، ص 52

4 ـ كتاب تربيت اسلامي ، تاليف : استاد نبي صادقي ـ جلد 4 ، ص 40

5 ـ غرر الحكم  ـ دور الكلم

6 ـ فرهنگ لاروس ، ترجمة : عربي به فارسي ، تاليف : دكتر خليل فر ، جلد اول ، ترجمة                 سيد محمد طبيبيان

7 ـ آرامش  ، تاليف : مهدي قراچه داغي ، زهره فتوحي

8 ـ بهداشت رواني ـ تاليف : دكتر حمزه گنجي

 

 
طراحی سایت : سایت سازان