میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله سلامت روان ، روانشانسی


کد محصول : 10001993 نوع فایل : word تعداد صفحات : 45 صفحه قیمت محصول : 5000 تومان تعداد بازدید 983

فهرست مطالب و صفحات نخست


سلامت روان ، روانشانسی

مقدمه
بيمارهاي رواني از آغاز پيدايش بشر وجود داشته است و هيچ انساني در مقابل اين بيماريها مصونيت ندارد اين خطر هميشه بشر را تهديد مي‌كند. (احمدوند، 1382، ص 2)
عدم سازش و وجود اختلالات رفتار در جوامع انساني بسيار مشهود و فراوان است. در هر طبقه و صنفي در هرگروه و جمعي، اشخاص نامتعادلي زندگي مي‌كنند بنابراين در مورد همه افراد، اعم از كارگر، دانش‌پژوه، پزشك و مهندس، زارع، استاد دانشگاه و غيره، خطر ابتلاء به ناراحتي‌هاي رواني وجود دارد به عبارت ديگر، هيچ فرد انساني در برابر امراض مصونيت ندارد (شاملو 1381،ص10)
سلامت جسم و روان، انبساط خاطر و در نهايت شادكامي و تن آرامي پديده‌هايي هستند كه در ارتباط محيط زيست انسانها تحقق مي‌پذيرند كاركرد نامناسب نهادها، نظام‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بهداشتي، درماني در يك جامعه در ارتباط مستقيم با بهداشت رواني و جسمي مردم آن جامعه است و سلامت افراد را دچار مخاطره مي‌كند، در اجتماعاتي كه انسانها تحت تأثير عوامل نامساعد محيطي باشد حوادث طبيعي (سيل و زلزله و ...) بيماري‌هاي اپيدميك، نارساناييهاي ناشي از گسترش شهرهاي بزرگ (آلودگي هوا، ترافيك، محيط پرهياهو) بي‌عدالتي‌هاي اقتصادي، جنگ، بحرانهاي اجتماعي، از هم گسيختگي خانوادگي، تضادهاي درون گروهي و برون گروهي فرهنگي و مسائلي از اين قبيل نمي‌توان از اين قبيل قرار‌ دارند نمي‌توان انتظار سلامت جسمي و رواني را داشت هريك از پديده‌هاي اجتماعي و طبيعي بالا مي‌تواند زندگي عادي يك شخصيت سالم را تحت تأثير قرار داده و آن را از حالت طبيعي خارج كند.
صاحبنظران معتقدند تا زماني كه مفهوم عدالت، تساوي، حقوق اجتماعي و اقتصادي، بهداشتي و درماني در جهان به نحو مطلوبي پياده نشود و توزيع عادلانه وسائل و امكانات درماني و پيشگيري بيماريها به طور منصفانه صورت نگيرد امكان سلامت جسمي و رواني مطلوب براي جامعه بشري ميسر نيست (احمدوند،1382، ص2 ).
ارتباط يك فرايند دوطرفه است، ارتباط رفتار خاصي است كه شكل آن از آدمي سر مي‌زند و او را از ساير موجودات زنده متمايز مي‌كند(ساعتچي،1382، ص283 )
برقراري ارتباط يكي از مسائلي است كه اغلب مواقع ضمن بحث از رفتار سازماني مطرح مي‌شود و اين امر هنوز يكي از بزرگترين مشكلات مديريت نوين است.
ارتباطات مبحثي بسيار گسترده است و بي شك به قلمروي رفتار سازماني محدود نمي‌شود. برآورد مي‌شود كه اين اصطلاح تقريباً سه چهارم حيات انسان را در مي‌گيرد و هرگاه پاي مديران در ميان باشد اين عدد بازهم بزرگتر خواهد شد (لوتانز ، مترجم سرمدي، 1374 ، ص67)
تمام صاحبنظران سازمان و مديريت و علماي علوم اجتماعي بر اين عقيده‌اند كه ارتباطات يكي از مهم‌ترين فعاليتهاي بشري است. انسان‌ها در تمامي احوال احتياج به برقراري ارتباط با ديگران دارند و بدون برقراري ارتباط با ديگران نمي‌توانند به حيات خود ادامه دهند.
(فرهنگي،1379، شماره 2)
سازماني كه افراد آن برخود نافذ و مؤثر با يكديگر نداشته باشند توانمندي‌هاي لازم را براي اجراي وظايف خود ندارد و نمي‌تواند در كاركنان انگيزه لازم را ايجاد نمايد. زيرا ارتباط بستر مبادله اطلاعات است بدون برقراري ارتباطات اثر بخش مبادله اطلاعات امكان‌پذير نمي‌باشد لذا با عنايت به اهميت روزافزون مبادله اطلاعات در دنياي پرتلاطم كنوني، لزوم عنايت بيشتر به مقوله ارتباط مشخص مي‌شود.(محب‌علي،1370، شماره13)
ارتباطات موثر يكي از عناصر كليدي موفقيت مديران است چرا كه اطلاعات به عنوان يك داده مهم در سيستم سازماني در سايه ارتباطات مؤثروارد سازمان مي‌شود و همين كه به سازمان راه يافت، باز نيازمند يك سيستم ارتباطي كارآمد است. تا مورد پردازش قرار گرفته و بسان خون در رگهاي سازمان جريان يابد. (مقيمي، 1385، ص311)
بنابراين اگر جامعه‌اي قصد دارد در دنياي پر رقابت امروزي از رونق اقتصادي، رشد اجتماعي و زندگي بهتر برخوردار باشد، و نيز خود را براي زندگي بهتر در قرن بيست و يكم آماده سازد لازم است بهره‌وري يالايي داشته باشد براي اينكه بهره‌وري يك كشور افزايش يابد لازم است همه‌ي سازمانهاي (توليدي، خدماتي، پرداختي، آموزشي و ...) آن كشور بهره‌وري بالا داشته باشند. براساس نظريه چند عاملي بهره‌وري در شرايطي امكان دستيابي به بالاترين ميزان بهره‌وري امكان‌پذير است كه كاركنان سازمان از سلامت رواني كامل برخوردار باشند و شبكه هاي ارتباطي سازمان، سالم و اثربخش باشد(ساعتچي،1382، ص10-9 )
 
بيان مسئله
از مشخصات يك سازمان سالم آن است كه سلامت جسمي و رواني كاركنان آن به همان اندازه مورد توجه و علاقه‌ي مديريت سازمان قرار گيرد كه توليد و بهره‌وري مورد تأكيد قرار گرفته است. در يك جامعه‌ي سالم، مسئوليتهاي سازمانهاي توليدي منحصربه توليد هرچه بيشتر كالاها و خدمات سودآور نيست و مديران سازمان‌هاي چنين جوامعي مي‌دانند كه توليد بيشتر نتيجه و محصول مديريت اثربخش است و مديريت اثربخش نيز بدون توجه و اعتقاد به سلامت رواني، كاركنان حاصل نمي‌شود(ساعتچي، 1382، ص6-2).
بنابراين، امروزه مسئولين امر با سرمايه‌گذاري كلان سعي دارند با ايجاد شرايط فيزيكي و روان‌شناختي بهينه براي پرسنل خود آنها را براي انجام بهتر و دقيق‌تر وظايف خودياري دهند تا بهره‌وري كاركنان افزايش يابد. (تورنر ، بارلينگ ، زاچارتوس ،2002،تورنر و ليوند ،1999)
بسياري از مسائل و مشكلات روابط انساني در سازمانهاي رسمي حاصل عدم وجود يك سيستم ارتباطي منظم مي‌باشد بدون ارتباطات هيچ يك از سازمانهاي انساني قادر به ادامه حيات خود نيستند و مطلوبيت سازماني بستگي به مطلوبيت كاركنان دارد (پرهيزكار، 1380، ص322 )
مشكلي كه اكثراً در سازمانهاي خود با آنها مواجه هستيم اين است كه افراد حرف يكديگر را نمي‌فهمند و مسائل زود جنبه‌ي شخصي پيدا مي‌كند، اين سو، تفاهمات افراد در را در مقابل هم قرار مي‌دهد، بدين ترتيب پيامدهاي ناخوشايندي براي كل سازمان به همراه دارد كه شايد يكي از اين پيامدها پايين بودن بهره‌وري نيروي انساني باشد.
در يك بررسي جامع به منظور بررسي راه‌هاي افزايش بهره‌وري واحدهاي تجاري و صنعتي كه در سال 1992 صورت پذيرفت آشكار شد كه عدم استفاده صحيح از اطلاعات و فقدان ارتباط مؤثر ميان تصميم‌گيرندگان و مجريان در واحدهاي بزرگ و كوچك از مؤثرترين علل ناكامي اين واحدها در دستيابي به اهداف مورد نظر و يا رقابت موفقيت آميز با رقباست. نتايج اين تحقيقات نشان داد كه تنها 3% از گزارش‌ها و بخش‌نامه و اطلاعيه هاي داخلي به گونه‌اي تنظيم مي‌شود كه همه دريافت‌كنندگان به خوبي از مفاد آنها سر در آورند و 70% بقيه دستورالعمل‌ها داراي كيفيتي نامطلوب و توزيعي نامناسب مي‌باشند ( محب‌علي،1381،ص10)
ساعتچي(1382) به عوامل برون سازماني و درون سازماني به عنوان متغيرهاي اثرگذار بر بهره‌وري نام‌مي‌برد و از جمله اين متغيرها، سلامت و بهداشت روان كاركنان و ارتباطات اثربخش را بر بهره‌وري می داند.
 اين پژوهش در حال حاضر به دو متغير سلامت و ارتباطات اثربخش بر بهره‌وري يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار در مشهد متمركز است.
و با توجه به اينكه بهر‌وري كاركنان يك موضوع بسيار مهم براي كارخانه‌ها و مراكز صنعتي مختلف است و با توجه به اينكه ارتباطات اثربخش و سلامت روان مي‌تواند بر بهره‌وري كاركنان تأثير بسيار بالايي داشته باشد. اين موضوع مورد توجه مديران اين كارخانه ساخت نوشيدني درمشهد قرار گرفت و پژوهشگر بر آن شد كه سئوال ذيل را در رابطه با اين كارخانه پاسخ دهد، آيا سلامت روان و ارتباطات اثربخش بر بهره‌وري كاركنان در يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار در شهر مشهد تأثير دارد؟
رابطه بين سلامت روان و ارتباطات اثر بخش بر بهره‌وري بحث نسبتاً جديدي است و در اين زمينه تحقيقات زيادي صورت نگرفته است.
تحقيقات نشان مي‌دهد كه بسياري از تضادها و تعارضهايي كه بين افراد يا كاركنان يك سازمان پيش مي‌آيد ناشي از ارتباطات ضعيف يا ارتباطات ناقص است زيرا افراد هفتاد درصد ساعت كارشان را به صورت نوشتن، خواندن، صحبت كردن و يا گوش‌دادن، صرف ارتباطات مي‌كنند.
اهداف تحقيق
هدف كلي:
چنانچه قبل از اين مطرح شد هدف اين پژوهش، تأثير بررسي سلامت روان و ارتباطات اثربخش بر بهره‌وري در يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدارد در شهر مشهد است.
كه در راستاي تحقق اين هدف دستيابي به اهداف جزئي زير مد نظر است:
1.    بررسي تأثير ارتباطات اثر بخش بر بهره‌وري كاركنان يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار در مشهد مي‌باشد.
2.    بررسي تأثير سلامت روان بر بهره‌وري كاركنان يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار در مشهد مي‌باشد.
اهميت موضوع تحقيق
بررسي فوق به احتمال بسيار زياد بر تصميم‌گيري مديران در رابطه با كارهاي آموزشي بر روي بهره‌وري مي‌شود اين پژوهش پس از مشورت با مديران و به علت نياز مديران به سلامت روان و اطلاعات مربوط به ارتباطات اثربخش كاركنان و تأثير اين متغيرها بر بهره‌وري كاركنان انجام مي‌شود.
از طرف ديگر متغيرهاي سلامت روان و ارتباطات اثربخش متغيرهاي مهمي هستند كه به علت فشارهاي موجود در جامعه و رابطه‌گرايي موجود در جامعه ايراني از اهميت بالايي برخوردار است و چه بسا به اين علت مديران مربوط نظر مثبت به اين پروژه داشته اند.
فرضيه هاي تحقيق
1.    سلامت رواني بر بهره‌وري كاركنان در يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار تأثير دارد.
2.    ارتباطات اثربخش بر بهره‌وري كاركنان در يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار تأثير دارد.
3.    سلامت روان و ارتباطات اثربخش بر بهره‌وري كاركنان در يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار تأثير دارد.
تعريف متغيرها
تعریف نظری سلامت روان
-    سلامت رواني: حالت رواني كه ويژگي بارز آن سلامت و بهبود هيجاني و عاطفي و نداشتن اضطراب و نشانگان مختل‌كننده زندگي و ظرفيت ايجاد رابطه حسنه و رضايت‌بخش با ديگران و مقابله مناسب با تنيدگي‌ها و تناقض‌هاي زندگي است(كورسيني ،1999)
تعريف عملياتي سلامت روان:
سلامت رواني در اين تحقيق براساس نمره فرد كه از پرسش‌نامه SCL-90-R كسب مي‌نمايد، مشخص مي‌شود.
تعریف نظری ارتباطات اثربخش
-    ارتباطات : كليه فعاليتهاي گفتاري، نوشتاري و كرداري (حركتي) كه براي انتقال معني و مفهوم و يا اثرگذاري و نفوذ بر ديگران به كار گرفته مي‌شود.(فرهنگي، 1376)
ارتباط موثر آن ارتباطی است که فرستنده بتواند منظور خود را به گیرنده برساند به عبارت دیگر محرکی را به عنوان آغازگر و مورد نظر فرستنده با محرک مشهود گیرنده که از خود بروز می دهد در یک راستا قرار دهد و آن دو را به گونه ای نزدیک به هم مورد توجه قرار دهد( حقیقی، 1380، ص 244)
تعريف عملياتي ارتباطات اثربخش
دراین پژوهش ارتباطات اثربخش سازمانی با شاخص های (کاهش تعارض، گردش سریع و صحیح اطلاعات، هماهنگی، تسهیل در تصمیم  گیری) که براساس نمره فرد كه از پرسش‌نامه ارتباطات اثربخش نوشته مجید عزیزی(1383) کسب مي‌‌نمايد مشخص مي‌شود.


تعریف نظری بهره وری فردی
پژوهشگر معتقد است:
درمدل اچیو الگوی هرسی و گلدسمیت بهره وری فردی معادل برآیندی از مولفه های توانایی، وضوح، کمک، انگیزه، ارزیابی، اعتبار و محیط می باشد.
تعریف عملیاتی بهره وری فردی
بهره وری فردی در این پژوهش براساس نمره فرد که از پرسشنامه بهره وری فردی مدل اچیو الگوی هرسی و گلدسمیت کسب می نماید مورد سنجش قرار می گیرد.
قلمروي تحقيق
مكاني: كارخانه ساخت نوشيدني‌هاي گازدار در شهر مشهد
زماني: سال 1387
موضوعي: اين تحقيق به بررسي سلامت روان و ارتباطات اثربخش سازمانی بر بهره‌وري كاركنان يك كارخانه ساخت نوشيدني گازدار مي‌پردازد.
 
تاريخچه سلامت روان
سلامت روان و ابعاد آن
سلامت سازه‌اي پيچيده است و منظور از آن تجربه وكنش‌وري‌‌‌‌ بهينه روان شناختي است. اگرچه سئوال
« حال شما چطور است؟» بسيار ساده به نظر مي‌رسد، نظريه پردازان معتقدند كه موضوع سلامت بسيار پيچيده و بحث انگيز است.
از شروع تلاش‌هاي عقلاني آدميان تاكنون بحث‌هاي قابل ملاحظه‌اي در مورد تجربه بهينه و اينكه
« زندگي خوب » چگونه بنا مي‌شود، صورت گرفته است. به چگونگي تعريف ما از سلامت بر اعمال حكومتي بر اعمال حكومتي، آموزشي، درمانگري، پدر و مادري كردن و همه تلاش‌هايي كه با هدف تغيير آدمي براي بهتر شدن صورت مي‌گيرد؛ تأثير مي‌گذارد.
(رايان ودسي ، 2001 به نقل از علي نياكروئي، 1382)
سازمان بهداشت جهاني (1948؛ به نقل از دي مانتو و مارتين  ، 2002، كرتيس ، 1380) سلامت را چنين تعريف كرده است: حالت كامل سلامت جسماني، رواني و اجتماعي و نه فقط عدم حضور بيماري يا ضعف و سستي.
سلامت روانی: حالت روانی که ویژگی بارز آن سلامت و بهبود هیجانی و عاطفی و نداشتن اضطراب و نشانگان مختل کننده زندگی و ظرفیت ایجاد رابطه حسنه و رضایت بخش با دیگران و مقابسه مناسب با تنیدگی ها و تناقص های زندگی است(کورسینی، 1999)
سلامت روان: یک حالت عملکرد موفقیت آمیز کنش وری روانی است که از فعالیتهای آفرینشی (مولد) روابط ارضا کننده و رضایت بخش با افراد دیگر، توانایی سازش یافتگی و سازگاری با تغییر و کنارآمدن با مشکلات و پریشانیها نتیجه می شود.
( U.S. DHHS، 1999، به نقل از کی یس و لوپز، 2002)

مفهوم سلامت روان
موضوعات سلامت روان شامل ارتقاء كنش‌وري بهينه و به همان ميزان مداخله و كاهش نارسا كنش‌وري (كنش‌وري سازش نايافته) مي‌باشد سلامت روان شامل دو بعد گسترده مي‌باشد، اول؛ سلامت روان شامل، عدم حضور نارساكنش‌وري در جنبه‌هاي روان‌شناختي، هيجاني، رفتاري و اجتماعي مي‌باشد، منظور از نارساكنش‌وري اختلال در زندگي روزمره مي‌باشد، مشكلات هيجاني و رفتاري، آنچنانكه در تشخيص‌گذاري روان پزشكي مورد بحث قرار گرفتند شامل مواردي مانند: اختلال اضطراب، افسردگي، روان‌گسيختگي و ... هستند، چنين شرايطي عملكرد روزانه را مختل مي‌كند (مانند عملكرد در مدرسه و ورابط بين شخصي ) و ممكن است سلامت جسماني (مانند تلاش براي خودكشي) را مورد تهديد قرار دهد. دوم منظور از سلامت روان‌كنش‌وري بهينه در ابعاد روان شناختي و اجتماعي مي‌باشد. سلامت روان فقط عدم حضور اختلال نيست بلكه حضور و ارتقاء كنش‌وري بهينه شخصي و بين شخصي مي‌باشد. صلاحيت فرا- اجتماعي، تعاملات بين شخصي مثبت مي‌باشد. محققان براي عملياتي مفهوم سلامت روان از دو سنت فوق يعني سنت باليني (بعد اول ) و سنت روان شناختي (بعد دوم) استفاده مي‌كنند. (كازدين ، 1993، كي یس ، 1998، به نقل از علي‌ نيا كروئي، 1382)
وضعيت جاري روان‌شناسي جهان حالي از توجه شايان روان‌شناسان به مفهوم سلامت رواني، بهنجاري و فقدان علائم بيماري است. با اين وجود مي‌توانيم چهار ديدگاه را در مورد سلامت رواني از يكديگر تفكيك كنيم كه عبارتند از:

الف: سلامت رواني به معناي رفتار بهنجار (عادي)
در اين ديدگاه گفته مي‌شود رفتارهايي كه اكثريت مردم از خود نشان مي‌دهند. رفتار سالم به شمار مي‌آيند و رفتار كساني كه از رفتارهاي عمومي جامعه فاصله زيادي مي‌گيرند به عنوان رفتارهاي مرضي به شمار آمده صاحبان آنها بيمار رواني ناميده مي‌شوند. اين ديدگاه رد حقيقت رفتار بهنجار يا عادي را تعريف مي‌كند، نه سلامت  رواني را، زيرا كه در شرايطي كه جامعه تحت فشار قرار مي‌گيرد و مثلاً افسردگي يا پرخاشگري به فراواني ديده مي‌شود نمي‌توانيم بگوييم هركه پرخاشگر يا افسرده نيست  سالم نيست هرچند مي‌توانيم بگوييم رفتار بهنجار يا عادي در جامعه افسردگي يا پرخاشگري است . اين مسأله نشان‌گر وجود تفاوتهايي بين سلامت رواني و رفتار بهنجار يا عادي است. البته بايد اذعان كرد كه در بسياري موارد مي‌توانيم رفتار بهنجار يا عادي را به عنوان رفتار سالم بپذيريم.

ب) سلامت رواني به معناي الگوهاي ايده كامل
در اين ديدگاه انسان سالم كسي است كه از يك سلسله معيارهاي مشخص براي سلامت رواني تبعيت كند، اين معيارها غالباً به وسيله روان‌شناسان و روان پزشكام مشخص مي‌شود. براي مثال هشيار زيستن به عنوان يك ملاك سلامت رواني به شمار مي‌آيد. علاوه بر اين مطمئن بودن به خود، خوش‌بيني پذيرفتن اشكالات خود و اقدام به رفع آنها، روابط خانوادگي خوب و صميمي، انعطاف‌پذيري در رفتار، امنيت عاطفي، جهت‌مندي در اهداف، آفرينندگي و خلاقيت، آينده‌نگري، تعهد حرفه‌اي و شغلي و هدايت زندگي و سرنوشت توسط خود، يكپارچگي و وحدت شخصيت و بسياري از اين معيارها، ملاك‌هاي سلامت رواني از نظر اين ديدگاه بسيار زياد است و همين مسأله موجب شده است كه ميان روان‌شناسان و روان‌پزشكان در تعيين تعداد و حدود آنها، اتفاق نظري به وجود نيايد و در حال حاضر يك نظريه و چند ملاك خاص به تنهايي نمي.توانند به تفسير و تعيين تعريف كامل از سلامت رواني بپردازند.

ج)سلامت رواني به معناي يك فرآيند
 براساس اين ديدگاه سلامت رواني يك پدپده واحد نيست كه بتوانيم از آن در تمامي مراحل زندگي استفاده كنيم به عبارت ديگر در هر مرحله از زندگي انسان اعم از كودكي، نوجواني، جواني، ميانسالي، كهنسالي، سلامت رواني، معنايي متفاوت پيدا مي‌كند. به اين ترتيب بيمار رواني يك معناي تحولي خواهد داشت. يعني آنچه را كه در يك بزرگسال بيماري به شمار‌ مي‌آوريم ممكن است در يك نوجوان سلامت كامل بدانيم يا برعكس. اين ديدگاه به نكته اي مهم اشاره دارد كه بايد پيوسته در سلامت رواني مد نظر داشته باشيم و ان اينكه دليل وجود ندارد كه رفتار همه را با يكديگر در تمامي سنين مقايسه كنيم بلكه بهتر است رفتار هركس را به افراد همسن خودش مقايسه كرده از اين طريق ميزان غيرعادي بودن او را مشخص نمائيم.

د) سلامت رواني به معناي فقدان بيماري
در اين ديدگاه اين سلامت رواني نيست كه تعريف مي‌شود بلكه در اصل بيماري رواني تعريف و مشخص مي‌شود به عبارت ديگر به جاي اينكه بگوييم سلامتي چيست و وقتيكه كسي بيمار نباشد يعني سالم است.
امروزه اين ديدگاه استفاده عملي بيشتري پيدا كرده، بيمار علائم و نشانه هاي را از وضعيت خود بيان مي‌كند و روان شناس و روان پزشك براساس طبقه‌بندي‌هايي كه از بيماري رواني مختلف وجود دارد و در مورد بيماري او اقدامات لازم را به عمل آوردند و اگر كسي در اين طبقه‌بنديها قرار نگيرد معنايش سالم بودن اوست.
امروزه در مأخذ براي تعيين بيماري‌هاي رواني براساس اين ديدگاه وجود دارد يكي راهنماي تشخيص و آماري انجمن روان پزشكي امريكا (DSM) و ديگري طبقه‌بندي بين المللي بيماري‌ها(ICD) در اين بخش به تعريف سلامت رواني مي‌پردازيم.
فدائي (1373، به نقل از ميناوردي، 1380) معتقد است فرد سالم كسي است كه از نظر كاركردهاي رواني از جمله انديشه، عاطفه، ادراك، رفتار، دچار اختلال نباشد و يا خود، خانواده، و اجتماع رابطه‌اي هماهنگ و صميمانه داشته باشد و وظايف و مسئوليتهاي خود را در قبال خانواده و جامعه به خوبي انجام دهد.
ساعتچي (1376) سلامت رواني را داشتن سازگاري كافي و احساس خوب بودن ( ازديدگاه روان‌شناختي)متناسب با معيارهاي قابل قبول روابط انساني و جامعه مي‌داند.
بنابراين تحقيقات انجمن ملي بهداشت رواني افراد داراي سلامت روان و ذهن خصوصيات زير را بروز مي‌دهند:
1.    افراد سالم از نظر رواني و ذهني احساس راحتي مي‌كنند. آنها از نظر رواني خود را آنگونه كه هستند مي.پذيرند از استعدادهاي خود بهره مي‌برند و در مورد عيوب جسماني و ناتواني‌هاي خود شكيبا هستند و از آن ناراحت نمي‌شوند افراد مورد اشاره ديدگاهي واقع گرايانه دارند و دشواريهاي زندگي را سهل مي‌انگارند آنها وقت كمي را در نگراني، ترس و اضطراب و يا حسادت سپري مي.كنند. اغلب آرامند و نسبت به عقايد تازه گشاده‌رو بوده و داراي طيب خاطر بوده و اعتماد به نفس دارند.
2.    افراد داراي سلامت رواني و ذهني احساس خوبي نسبت به ديگران دارند، آنها كوشش مي‌كنند تا ديگران را دوست بدارند و به آنها اعتماد كنند چرا كه تمايل دارند ديگران نيز آنها را دوست داشته باشند و به آنان اعتماد كنند چنين افرادي قادرند كه با ديگران روابط گرمي داشته باشند و اين روابط را ادامه دهند آنها به علاقه ديگران توجه كرده و احترام مي‌گذراند و آنها به خود اجازه نمي‌دهند كه از سوي ديرگان مورد حمله و فشار قرار گيرند و همچنين سعي نمي‌كنند كه به ديگران تسلط يابند. آنها با احساس يكي بودن با جامعه نيست با ديگران احساس مسئوليت مي‌كنند.
3.    افراد داراي سلامت رواني معمولاً نسبت به اعمال خود احساس مسئوليت مي‌كنند و با مشكلات به همان شيوه كه رخ مي‌دهند برخورد مي‌كنند آنها داراي پندارهاي واقع‌گرا در مورد آنچه كه مي‌توانند يا نمي‌توانند انجام دهند نيستند. از تجارب بنيادين زندگي لذت مي‌برند، اما هرگز شيفته خود نمي‌شوند، آنها به بررسي تجارب و تبادل يا دنياي خارج از خود مي‌پردازند بيشترين تلاش خود را صرف آنچه كه انجام مي‌دهند مي.كشد و پس از انجام آن خرسندي نصيبشان مي‌شود.

اهميت و تعاريف سلامت روان
كارشناسان سازمان بهداشت جهاني سلامت فكر و روان را چنين تعريف مي‌كنند:
« سلامت فكر عبارت است از قابليت ارتباط هماهنگ و موزون با ديگران، تغيير و اصلاح  محيط فردي و اجتماعي و حل  تصادها و تمايلات شخصي  به طور  منطقي  و عادلانه و مناسب » (ميلاني فرد 1378)
لونيمون  و همكاران (1962، نقل از ميلاني فر، 1378) معتقدند كه سلامت رواني عبارت است از اينكه اولاً فرد چه احساسي نسبت به خود و ديگران و دنياي اطراف دارد و ثانياً به چگونگي سازگاري فرد، درآمد خود، و شناخت موقعيت زماني خويش ارتباط دارد.
سلامت رواني عبارت است از سازش فرد با جهان اطرافش با حداكثر امكان  به طوري كه باعث شادي و برداشت مفيد و مؤثر به طور كامل شود (كارب مننجر ، 1971، نقل از ميلاني فر، 1378) دانشمندان روان‌شناسي و علوم رفتاري به كارآمدي انسان و عملكردي روان‌شناسي مناسب او، اصطلاح « سلامت رواني» اطلاق كرده‌اند، جاهودا  (1982، نقل از ميناوردي، 1380 ) نويسنده آمريكايي كه نخستين كتاب خود را در سال 1985 با عنوان مفهوم سلامت فكر منتشر كرده است در تعريف سلامت رواني مي‌گويد سلامت رواني عبارت است از واكنش‌‌هاي مطلوب و متناسب و مستمر شخصيت انسان در موقعيتهاي مختلف كه راهنماي تحولات رفتاري فرد در برابر ناراحتي‌ها و فشارهاي دروني و بيروني.
پاتن (1994، به نقل از ميناوردي، 1380) معتقد است كه سلامت رواني را بايد به منزله توانايي افراد براي دستيابي به اهدافي كه براي خود در نظر رگفته است تعريف نمود.
اريك فروم  معتقد است كه تعريف رضايت‌بخش  از سلامت رواني براي فرد مستلزم داشتن احساس مثبت و سازگاري موفقيت آميز و رفتارهاي شايسته و مطلوب است. (بني جمالي واحدي، 1369، ص 26).
 
نظريه هاي در زمينه‌ي شخصيت سالم
نظريه‌ي انسان بالغ يا الگوي پيشنهادي آلپورت
آلپورت از جمله روان‌شناساني است كه به جاي مطالعه دربارة شخصيت بيمار، توجه خود را معطوف شخصيت سالم و مشخصات آن ساخته است. آلپورت نسبت به طبيعت انسان خوشبين‌تر از فرويد بود و نسبت به همدردي عميقي را نشان داده است. نظريه هاي فرويد و صاحبنظران و نظريه پردازان پيش از او درباره شخصيت آدمي براساس مطالعه‌ي آنان درباره‌ي شخصيتهاي بدست آمده است كه به نحوي گرفتار پريشانيهاي رواني بوده‌اند و بنابراين بايد انتظار داشت كه نظريه هاي آنان درباره‌ي آدمي معطوف به افراد روان جور يا روان پريش باشد. اما آلپورت شخصيتهاي سالم را مورد مطالعه قرار داده است و نظريه‌هايي را ارائه مي‌دهد كه به نوبه‌ي خود جالب ودر خور تأمل است.
به نظر آلپورت، بدون داشتن آرزو و انتخاب يك جهت يا مسير خاص به سوي آينده، نمي‌توان شخصيت سالمي داشت. (ساعتچي، 1382، ص159)

نظرية انسان با كنش كامل يا الگوي پيشنهادي راجرز
راجرز  كه مبتكر رويكرد درماني معروف  به درمان متمركز بر درمانجو مي‌باشد. برخلاف آلپورت، نظريه هاي خود را طي كار با افرادي كه دچار نوعي پريشاني رواني و اختلال رفتار بودند، تنظيم و مطرح ساخت و بعداً نيز شيوه‌ي درماني خود را درمان متمركز بر شخص ناميد. زير بناي نگرش راجرز نسبت  به شخصيت آدمي آن است كه هر فردي سرانجام بايد به تجربه‌هاي خود تكيه‌‌كند و براي تجربه شخص نيز، ارزش زيادي قايل است، برخلاف روش درماني فرويد كه طي آن مسئوليت اصلي تحول و دگرگوني شخصيت مراجع يا درمانجو برعهده‌ي درمانگر مي‌باشد، در روش درماني راجرز، مسئوليت اساسي دگرگوني شخصيت برعهده مراجع است.
(ساعتچي، 1382،ص 160)

 


منابع :


1.    محمدزاده، عباس – مهروژان، آرمن(1375) « رفتار سازماني » نگرش اقتضايي، تهران انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي، چاپ اول، ص351-349

2.      مقیمی، سید محمد،( 1377)، سازمان و مدیریت، رویکردی پژوهشی، تهران،  انتشارات ترمه، ص 311.

3.      میرشفیعی، سید عیسی، (1385)، مقاله ای تحت عنوان بهداشت روانی کارکنان و بهره وری

4.   ميناوردي، مهناز(1380)، رابطه كمال‌گرايي و سرسختي روان‌شناختي با سلامت رواني و عملكرد تحليلي دانش‌آموزان دختر مراكز پيش‌دانشگاهي اهواز، پايان نامه

5.      مورهد رگريفتن، رفتارسازماني، ترجمه سيد مهدي الواني و غلام رضا معمارزاده، انتشارات مرواريد1375، جلد اول، ص45

6.   مورهد رگريفتن، رفتارسازماني، ترجمه سيد مهدي الواني و غلام رضا معمارزاده، انتشارات مرواريد1375، جلد اول، ص458-456

7.   هاميلتون، سيمور « تجزيه و تحليل ارتباطات سازماني » ترجمه، داوود محب‌علي، انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي1375، ص4

8.   هاميلتون، سيمور « تجزيه و تحليل ارتباطات سازماني » ترجمه، داوود محب‌علي، انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي1375، ص1

 

 
طراحی سایت : سایت سازان