میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود مقاله طرح درس


کد محصول : 10002001 نوع فایل : word تعداد صفحات : 12 صفحه قیمت محصول : 200 تومان تعداد بازدید 1112

فهرست مطالب و صفحات نخست


فهرست مطالب :

عنـوان                                                                                                                                                                                                             صفحه

چكيده .....................................  الف

تشكر و قدرداني............................. ب

مقدمه .....................................  1

توصيف وضعيت موجود و طرح مسئله .............  2

روش هاي گردآوري اطلاعات..................... 4

تجزيه و تحليل داده ها ....................... 5

انتخاب راه جديد موقتي....................... 6

اجراي طرح جديد و نظارت..................... 7

گردآوري اطلاعات ( شواهد 2 ) ................  9

ارزشيابي تأثير اقدام جديد و تعيين اعتبار آن .  10

منابع و مآخذ ..............................  11

 

چكيده

 

در حدود سه ماه از سال تحصيلي 83 ـ 82 گذشته بود . در مدرسه أي كه من مسئول آن بودم دانش آموزي از پايه چهارم مكرر به دفتر ارجاع داده مي شد . هر بار اين دانش آموز با كسي دعوا و مشاجره كرده بود و همكلاسي هايش را كتك  زده بود و حتي لباس آنها را پاره كرده بود يكي دو بار با صحبتي كه معاون مدرسه با ايشان داشتند با ضمانت به كلاس درس برگشت اما مشكل حل نشد و همچنان از او گله و شكايت مي شد كه بچه ها را مي زند. با علاقه أي كه به                   دانش آموزانم دارم احساس كردم كه اين رفتار پرخاشگرانه شقايق بايد علتي داشته باشد. بهتر ديدم كه خودم با او صحبت كنم و ببينم كه چه چيزي او را آزار مي دهد كه به جبران آن اين گونه با دوستانش برخورد مي كند. از صحبتهاي او متوجه شدم كه برادر خرد سالي دارد كه مورد علاقه شديد پدر و مادرش است و گويا اين فرزند خود را فراموش كرده اند. در پي آن  شدم كه والدين شقايق را بخواهم و با آنها گفتگو و مشاوره نمايم. در طي جلساتي به آنها توصيه هايي كردم كه چگونه با شقايق رفتار كنند تا احساس امنيت رواني كند. كمبودهاي عاطفي او جبران شود تا بتواند ديگران را دوست داشته باشد مشاوره ها اثر بخش افتاد و شقايق ، دختري آرام شده و رفتارهاي نابهنجار او كاهش چشمگيري داشته است. ديگر دوستانش از او گله و شكايت ندارند و با آنها ارتباط صميمي و دوستانه اي پيدا كرده است .  

 

 

تشكر و قدرداني

به جاست كه مراتب سپاسگزاري خودم را از والدين شقايق ، معلم پايه چهارم سركار خانم صداقت ، معاون عزيز مدرسه سركار خانم مودي اعلام كنم كه چنانچه همراهي هاي آنان نبود اين مشكل حل نمي شد.

از شقايق نيز تشكر مي كنم كه در گفتگو با من همكاري كرد و به سئوال هايي كه از او درباره خانواده اش شد پاسخ گفت و ما را در مسير اصلي هدايت كرد تا گره خورده باز شود.

 

 

مقدمه

نياز به مهر و محبت در عموم انسانها‌ و ضرورت و لزوم مهر ورزي نسبت به كودكان بعنوان يك حق مسلم است به تعبير يكي از صاحبنظران تربيتي « از بين مجموعه نيازهاي آدمي شايد هيچكدام به اهميت و اعتبار نياز عاطفي و احتياج به مهر و محبت نباشد » . اساساً محبت براي انسان نيازي طبيعي به شمار مي رود و زندگي بدون محبت سرد و بي صفا و خسته كننده است. محروميت از محبت موجب بروز عوارض و صدمات رواني مي شود كه ريشه و منشأ بسياري از ناهنجاريها و ناسازگاريها به شمار مي آيد.

از نظر اسلام اين تبادل محبت و مهر ورزي بايد از دوران كودكي آغاز مي شود و پايه ريزي گردد و بهترين و برترين كساني كه بايد آن را پايه گذاري كنند والدين ، مخصوصاً مادر است.

از آنجايي كه يك مدير بايد بر همة دانش آموزان از جهات گوناگون نظير اخلاق ، خانواده و ساير ويژگيها احاطه داشته باشد من سعي مي كنم كه با دانش آموزان بيشتر در ارتباط قرار گيرم و با اولياي آنها در هنگام مراجعه به مدرسه در موارد مختلف در تماس خواهم بود تا بتوانم مشكلات دانش آموزان را تشخيص داده و در حل آنها بكوشم.

 توصيف وضعيت موجود ـ طرح مسئله :

آموزشگاهي كه مديريت آن را بر عهده دارم يكي از مدارس ناحيه 2 مشهد در نزديكي حرم امام رضا (ع) قرار دارد و از مدارس قديمي مشهد مي باشد با حياطي بزرگ كه چند درخت آن را صفا بخشيده است ساختمان آن در دو قسمت و در دو طبقه بنا شده است. داراي 250             دانش آموز كه در 10 كلاس مشغول به تحصيل مي باشند.

مردم اين منطقه از نظر اقتصادي و فرهنگي در حدي متوسط مي باشند و اكثراً مذهبي هستند از نظر تحصيلات اكثراً زير ديپلم مي باشند و داراي مشاغل آزاد هستند.

دختري بنام شقايق در يكي از كلاسهاي چهارم مشغول به تحصيل است . او دختري است سفيد و نسبتاً قشنگ با وضعي آراسته . پدر و مادرش در سنين زير 30 سال هستند و هر دو با ظاهري آراسته و مرتب چند دفعه به آموزشگاه آمده اند و برخوردي مؤدبانه داشته اند شغل مادر خانه داري است و شغل پدرش فروشنده لوازم يدكي ماشين مي باشد آنها داراي دو فرزند          مي باشند يكي شقايق 10 ساله و ديگري پسري است دو ساله .

شقايق در مدرسه دوستان زيادي ندارد چون معمولاً  با بچه ها دعوا و مشاجره مي كند و گاهي آنها را ميزند. در يك مورد مقنعه دوستش را كشيده بود و پاره كرده بود. مرتب از او به معاون مدرسه شكايت مي شود و بعلت رفتارهاي پرخاشگرانه در كلاس به دفتر ارجاع                     داده  مي شود . يك روز تخته پاك كن پر از  گچ را به پشت چند تا از همكلاسانش زده بود و جيغ و داد آنها را در آورده بود.

چندين بار با وساطت و ضمانت معلمين ديگر از معلم او خواسته شده كه او را ببخشد و او قول داده است كه ديگر دوستانش را اذيت نكند. اما يكي دو روز بعد باز بعلت رفتارهاي پرخاشگرانه به دفتر آموزشگاه فرستاده شد و معاون مدرسه اظهار داشت كه معلم شقايق ديگر او را به كلاس راه نمي دهد تا شقايق رفتارش را اصلاح كند. ناگفته نماند كه از نظر درسي مشكل چنداني ندارد و حد متوسط مي باشد.  شقايق را صدا زدم تا با او صحبت كنم. او  مرتب ناخنهايش را       مي جويد و به من نگاه مي كرد. من متوجه شدم كه اين دانش آموز داراي يك مشكل عاطفي   مي باشد و در صدد برآمدم كه به او كمك كنم و اين مسئله را طرح كردم. من چگونه مي توانم رفتار پرخاشگرانه شقايق را كاهش دهم ؟

 

 

 

 

 

روش هاي گردآوري اطلاعات

- گفتگو با معلم شقايق و چگونگي رفتار او در كلاس و آشنايي با روحيات شقايق از ديد معلمش .

- صحبت با معاون مدرسه دربارة رفتار شقايق در زنگهاي تفريح و در سر صف.

- مشاوره با معلمين كلاسهاي سوم و دوم و اول شقايق و پرسش از رفتار او در سالهاي گذشته .

-      صحبت با خود شقايق و آشنايي نزديك با او

-      دعوت از پدر و مادر شقايق و گفتگو با آنها

-      بررسي پرونده تحصيلي و بهداشتي شقايق

 


منابع :


ـ مجله پيوند ، خرداد 76        صفحه 30 ـ 31

2 ـ مجله پيوند 212 ، خرداد 76 صفحه 28

3 ـ رشد آموزش ابتدايي ، ارديبهشت 79

4 ـ رشد معلم 6 ، اسفند 77

 

 
طراحی سایت : سایت سازان