میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود مقاله نقش زن در جامعه


کد محصول : 10002053 نوع فایل : word تعداد صفحات : 17 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 970

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d2053

فهرست مطالب و صفحات نخست


 

از زمانيكه بشر پا به عرصه وجود گذاشت و براي ادامه زندگاني خود، به حكم ضرورت به مبارزه با طبيعت برخاست، زن و مرد در كنار يكديگر گام برداشته اند. با اين حال با تشكيل اجتماعات انساني، تقسيم عادلانه بين نقش ها و در اداره جامعه ازميان رفت و در نتيجه قدرت نابرابر شكل گرفت . اگر قدرت با هريك از جنسها همراه باشد ميتواند در شكل دهي به ساختارهاي متفاوت جامعه بسيار مهم باشد. في المثل ساخت يك جامعه زن سالار متفاوت از ساخت جامعه پدرسالار است . در دوره اول زن و مرد وظايف و مشاغل مختلف داشته اند با اين حال همكار و مكمل هم بوده اند و هيچ چيز از پيش، مبين برتري يكي بر ديگري نبوده است و بر اثر تعاون ، مناسبات متعادل و متوازني كه بين آنها پديد آمده ، استحكام يافته بود.

 

در اين اجتماعات ، شيوه زندگي بر پايه شكار و گردآوري خوراك قرار گرفته است. مرد به شكار مي رفت، زن به جمع آوري خوراك مشغول بوده است و گاهي نيز به شكار ميرفت. هر يك از اين دو، توانايي خاصي داشت كه براي انجام  دادن كاري ، ضروري بوده . ارزش هردو برابر هم مي بود. محل اقامت در اين مرحله ، دو مكاني است و فرزندان همواره دوتباري اند.

 

در دوره زن سالاري، زن قدرت بسيار مي يابد ، چرا كه كار زن، كشاورزي است و مشغله مرد دامداري است. اساساً اساس برتري زن بر مرد و يا بالعكس را همين عامل مهم ، تعيين مي كند. اگر عامل اقتصادي و تكنيكي در دست هر يك از جنس ها باشد، آن يك قدرت را به يدك مي كشد و سپس ارزش ها و هنجارها نيز به سراغ قبول ذهنيتها از اين برتري خواهد آمد. همانطوري كه در دوره زن سالاري زن به اقتضاي كار و فعاليتش ، يعني كشاورزي ، مادر و سرور طبيعت دانسته مي شود، در دوره پدرسالاري با در اختيار گرفتن فعاليتهاي اقتصادي توسط مردان ، اهميت يافتن نرينگي رشد پيدا كرد و در پي آن عقايد و فرهنگها نيز در پي توجيه مردسالاري برآمده اند.

 

همچنين در اين دوره، عدم تعادل بين وظايف زن و مرد به وجود مي آيد و شايد همين امر، اساس تشكيل بعضي از جوامع اوليه كه زن در آنها بر مرد تفوق يافته، بوده است. در اين عهد، عناصر اوليه اقتصاد انساني، عبارت بوده است شكار، صيد ماهي ، باغداري و كشاورزي از طرف ديگر ، خانواده بزرگ منجر به تشكيل قبايل، طايفه ها و احياناً كلانها گرديده است. به زعم گوردن چايلد كشفيات زنان در اين دوره، ساخت آسياي سنگي بزرگ به خاطر توجه زنان به جوانه زدن و دوره باز توليد غلات، ساخت ظروف و بزرگ براي نگهداري بذر و اختراع اولين ظروف سفالين، نوآوري در نخ ريسي و بافندگي را شامل مي شد. بافندگي از ريشه و شاخه و الياف درختان در اين دوره به علت فرصت بيشتر زنان و نياز فعاليت هاي كشاورزي و كم شدن پوست حيوانات شكار شده توسعه بيشتري يافت . اين اختراعات جديد باعث ترقي در موقعيت و جايگاه اجتماعي زنان شد، به طوري كه نه تنها انتساب فرزند از نام آنها است بلكه نخستين خدايگان نيز مونث هستند. يكي از ويژگيهاي اساسي در اين دوره ، عدم جنگ و خونريزي ، بين اقوام است. لذا از فعاليت هاي خصمانه در بين آنان نشاني نيست.

 

انسان ما قبل تاريخ در مناطق مختلف ايران مي زيسته و از طريق شكار امرار معاش مي كرد و ابزارهاي سنگي را براي نياز خويش به كار مي برده است. در مناطقي كه شكار به اندازه كافي نبود زنان به كار تهيه ريشه هاي گياهي      مي پرداختند و شايد ممارست در اين كار سبب شد كه انسان به راز روئيدن نباتات پي ببرد و چون در اين منطقه نگاهباني آتش بر عهده زنان بوده و نيز بسياري ديگر از امور را زنان انجام مي دادند، مي توان گفت كه زن سالاري كه در ايران ماقبل تاريخ وجود داشته، مي بايست از همين امر نشأت گرفته باشد.

 

سازمان اجتماعي قبايل آريايي قبل از تشكيل دولت ماد، حتي بعد از آن از ساخت قبيله اي داشت و بر اين سازمان جماعت عشيرتي بنيان گرفته بود. برخي از نويسندگان يادآور مي شوند كه اين سازمان اجتماعي در ابتدا مادرسالاري و مادر نسبي بود و تنها پس از برخورد با اقوام ديگر و شيوه نظام اجتماعي اقوام سامي دگرگون يافت و در سير تحول خود به پدر نسبي و پدر سالاري تغيير شكل داد. در اين باره مي توان گوتيها (اولين آريايي هاي ساكن غرب ايران) ماساژتها از قبايل سيت نيز كه از شيوه مادر نسبي و حكومت زنان پيروي مي كردند، نمونه داد.

 

درست همان عواملي كه باعث ارتقاي پايگاه زنان شده اين بار نصيب مردان شده و آنان را تا حد الوهيت و شايسته ستايش ، بالا برد. دراين دوره به علت محدود شدن شكار، مردان به كشاورزي روي آوردند و با اختراع خيش به جاي كج بيل، موقعيت خويش را مستحكم ساختند و در پي آن موفق به كشف فنوني نيز در اين رابطه شده اند، همچون دست يافتن به انرژي هاي نوين، اشكل نوين حمل و نقل ، خصوصيات فيزيكي غلات ، كشف قوانيني در زمينه فلزات ، ساخت مسكن با آجر و ...

 

بنابراين ، آن عامل اساسي كه باعث شد تا جهان ديگري براي انسانها رقم بخورد، عامل اقتصادي _ توليدي بود تا مرد را به عنوان توليد كننده جانشين زن سازد.

 


منابع :


 

مقدمات جامعه شناسي ـ دكتر منوچهر محسني

 

منطق اجتماعي ـ ريمون بودون     ترجمه عبدالحسين نيك گهر

 

روانشناسي اجتماعي ـ اليوت اروئسون    ترجمه دكتر حسين شكر كن

 

فرهنگ شناسي ـ دكتر چنگيز پهلوان

 

روانشناسي زن ـ دكتر شكوه نوايي نژاد

روانشناسي زنان ـ ترجمه و تاليف سيامك خدارحيمي

 

 
طراحی سایت : سایت سازان