میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود پایان نامه اصول شركت نيران


کد محصول : 10002101 نوع فایل : word تعداد صفحات : 37 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 974

فهرست مطالب و صفحات نخست


هر خانواده ای ازمنابع متعدد درآمد کسبمی کند که  این درآمد محدود است یعنی مقدار معینی است و به هر مقدار که اراده کند، در اختیارش نیست ودر عوض مخارجی دارد که برای انجام آن از درآمدهایش استفاده می کند.

خانواده اولین پایگاه فرد برای زندگی و مهم ترین مبنای تشکیل دهنده جامعه است. خانواده، به خصوص در ایام گذشته به طور مستقیم علاوه بر نیازهای خود، تأمین کننده قسمتی از نیازهای جامعه نیز بود که این نقش با گذشت زمان از عهده تمام افراد خانواده خارج شد و بر دوش یک یا چند تن از آن ها افتاد.

از لحاظ اجتماعی خانواده اساسی ترین عامل تولید و مصرف کالاها و خدمات در جامعه است ومسئولیت عمده اش بقاء نسل می باشد  و برای انجام این مسئولیت مهم نیازمند تکاپوی اقتصادی بسیار  زیاد است و اساس فعالیت های اقتصادی اجتماع نیز انجام مسئولیت های مهم خانواده است و برای همین است که اقتصاددانان خانواده را بنیان زندگی اقتصادی جوامع می دانند، از جمله ارسطو که اقتصاد را علم خانه داری میدانست واصولا کلمه اقتصاد مشتق شده یونانی اقتصاد و خانواده است که امروزه این گرایش با عنوان اقتصاد خانواده و ا قتصاد خانه یکی از شاخص ترین گرایش های اقتصاد دردنیا می باشد.

 

 


 

فصل اول: چگونه یک کار پیدا کنیم؟

پیدا کردن کار یا شغل مناسب موضوعی است که هر کسی دیر یا زود با آن روبرو می شود (مگر اینکه شما بیکاری را بهترین کار بدانید). هر آدمی بنا به شرایط سنی و روحی خود زمانی با این سئوال مواجه می شود که برای اداره و ادامه زندگی چه شغلی را پیشه کنم؟

 

افراد برای پیدا کردن کار به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

   1.   گروهی که کار و حرفه خانوادگی خود را ادامه می دهند که در گذشته بسیار رایج بوده، امروزه نیز نمونه هایی از آن مشاهده می شود. اگر شما از این دسته افراد هستید که در خانواده شما شغل یا حرفه ای به صورت موروثی می باشد یا یکی از اقوام نزدیک شما دارای حرفه ایاست که شما بدان علاقه مند هستید، پیشنهاد این است که حتما آن حرفه را پیش بگیرید و ادامه دهید. از جمله مزایای اینکار می توان به حمایت خانواده، آشنا بودن به محیط کار، شناخت بازار کار و موارد مثبت دیگر اشاره کرد.

ممکن  است اشکالی از سویشما مطرح شود که زمانی بعضی ازمشاغل به پایان رسیده است و یا زمینه بعضی از این حرفه ها محدود است.

نظر شما را به مثالی در این زمینه جلب می کنم «اکثر ما با جاروهای دستی آشنایی داریم که در گذشته برای نظافت منازل از آن بسیار استفاده می شد. این جاروها در شمال ایران ساخته می شود و شهرستان امیر  کلا در ساخت این جاروها شهرت دارد به گونه ای که اگر گذرتان به آن شهر بیافتد، مغازه هایی را مشاهده می کنید که به ساخت و فروش این جاروها مشغول هستند. فرزند یکی از این سازندگان جارو تصمیمی مشابه تصمیم پیشنهادی که در بالا ارائه شد، گرفت و شغل پدر را پیش گرفت. این فرد خود را محدود نکرد و به ادامه تحصیل پرداخت و مدرک مهندسی خود را اخذ نمود و پس از مدتی یک کارخانه ساخت و تولید جاروی برقی در همان شهر تاسیس نمود. او کارخانه خود را توسعه داد و به تولید لوازم خانگی پرداخت. امروزه محصولات او را که یکی از پرآوازه ترین لوازم خانگی تولید داخل کشور است را می شناسیم که حاصل تفکر همان کودکی است که جاروی دستی تولید می کرد.»

2.   گروه دیگر افرادی هستد که اصطلاحا فکربکر به ذهنشان می رسد و با پرورش آن، فکر خود را به واقعیت تبدیل می کنند در کتب علمی به این گونه افراد کار آفرین می گویند. طراحی سایت ebey توسط یک ایرانی به نام پیر امیدوار نمونه ای از کار آفرینی است.

ایده اولیه تأسیس این سایت از آنجا شروع شد که پیر امیدوار تصمیم به تعویض پرینتر خود گرفت و با خود گفت که آیا خریداری برای پرینتر مستعمل من پیدا می شود؟ او یک آگهی در اینترنت داد که شروعی شد برای بزرگ ترین سایت خرید و فروش اجناس نو و دست دوم در دنیا.

برای کسانی که مایلند کارآفرین باشند لازم است بدانند که این کار بیش از داشتن اندیشه های ناب احتیاج به جسارت و قدرت ایمان درونی شما را دارد. بیاییم خالق باشیم و  ایده هایمان را به عمل تبدیل کنیم.هر آدمی بنا به شرایط سنی و روحی خود زمانی با این سئوال مواجه می شود که برای اداره و ادامه زندگی چه شغلی را پیشه کنم؟خانواده به خصوص در ایام گذشته به طور مستقیم علاوه بر نیازهای خود، تامین کننده قسمتی از نیازهای جامعه نیز بود که این نقش با گذشت زمان از عهده تمام افراد خانواه خارج شد و بر دوش یک یا چند تن از آن ها افتاد.

 

فصل دوم:

 

ارکان اقتصاد خانواده

هر خانواده ای از منابع متعدد درآمد کسب می کند که این درآمد محدود است یعنی مقدار معینی است و به هر مقدار که  اراده کند، در اختیارش نیست و در عوض مخارجی دارد که برای انجام  آن ازدرآمدهایش  استفاده می کند. افراد برای ادامه زندگی به کالاهای زیادی نیاز دارد و باید درآمدش را به مصرف انواع کالاهای زیادی نیاز دارد و باید درآمدش را به مصرف انواع کالاهای مورد نیازش مثل غذا، پوشاک، مسکن، آموزش، تفریحات و ... اختصاص دهد. درست است که نیازهای افراد بی نهایت است؛ اما همانطور که شما هم بارها در زندگی با آن برخورد کرده اید، درآمدهای خانواده محدود است و همیشه مقدار محدودی از نیازهایش را می تواند برآورده کند. اینجا اولین سوال در مبحث اقتصاد خانواده به وجود می آید و آن این است که : چگونه این درآمد را باید به مصرف انواع کالاها و خدمات اختصاص دهد؟

اصل هنر اقتصاد هم چگونگی تخصیص منابع محدود در دسترس جهت تأمین نیازهای محدود انسان ها است. مدیریت منابع مالی خانواده از مهم ترین وظایفی است که اغلب بر عهده زنان مدیر و با تدبیر است.

ما در طول زمان کالاهای بسیاری را مصرف می کنیم. برخی از این کالاها، مثل غذا و خوراک و پوشاک، برای زندگی افراد لازم و ضروری هستند، و برخی دیگر مثل انواع تفریحات و تجملات و ... جزء کالاهای لوکس به شمار می روند.

کدام کالا را انتخاب و مصرف کنیم؟

اولین پرسشی که برای هر فرد مرح می شود  این است که کدام کالا را باید مصرف کند؟ در مصرف یک کالا به کدام ویژگی ها و مطلوبیت آن می اندیشیم و ارضای کدام نیازمندی ها را از مصرف یک کا لا انتظار داریم؟

باید توجه داشت که جواب هرکسی به این سوالات متفاوت خواهد بود و این امری طبیعی است چرا که نیازهای افراد بر اساس عادات، محل زندگی، سطح درآمد و ... با یکدیگر فرق می کند. نیازمندی های انسان را می توان به نیازهای زیستی، اجتماعی، روانی و اخلاقی طبقه بندی کرد و بیشتر نظریه پردازان معتقدند که تا نیازهای مادی انسان برآورده نشود، وی قادر به تأمین نیازهای معنوی نیست. انسان تا زمانی که نیازهایمادی دارد به دنبال نیازهای معنوی نمی رود. پس طبیعی است که برخی از نیازهای انسان که برای آن ها هزینه میکند، مادی نباشند. از میان نیازهای مادی انسان هم همیشه نیازهایی اولویت دارند که در صورت نداشتن آن ها زندگی برای افراد امکان ذپیر نباشد؛ به عبارتی کالاهای ضروری هستند. اغلب خانواده های با درآمدهای بالا به طور ناخودآگاه الگوی مصرفی خانواده های با درآمد پایین می شوند و از آن جا است که مشکلات مالی و اقتصادی درخانواده ایجاد میشود؛ چرا که ممکن است با این انتخاب نادرست الگوی مصرفی، به نان آور خانواده فشار بسیاری وارد شود و این به نوبه خود می تواند مشکلات خانوادگی و اجتماعی بسیاری را برای آن ها ایجاد کند.

اولین راه یافتن الگوی مناسب مصرف این است که باورها و ارزش های خودمان را بکاویم و از خودمان بپرسیم به راستی چرا اینگونه می اندیشیم؟ آیا هر خانواده ثروتمندی از لحاظ مصرفی درست مصرف می کند؟ پاسخ این سئوال را خودتان بدهید، به این فکر کنید که علیرغم ضرر و زیانی که به شما در خانواده به خاطر از دست رفتن آرامش گذشته وارد می شود، مصرف بیش از حد ضرورت شما چه زیان هایی می تواند به اقتصاد جامعه ازدیدگاه کلان وارد کند؟!

اگر شما در مهمانی جشن تولد فرزندتان از لامپ های متعدد و پرمصرف استفاده کنید، کسی شما را تحسین نمی کند؛ اما انرژی برق که محدود و گران است بیهوده تلف می شود و ممک ن است با این کار شما عده ای هم در آن شب از این نعمت خدادادی که حق همۀ م ردم است، محروم شوند. یا اگر شما برای عقب نماندن از دوستتان مدام مبلمان و لوازم لوکس خانه مثل یخچال و فریزر را عوض کنید، باعث مصرف بیش از حد نیاز واردات و ایجاد هزینه هایی می شوید که به جیب عوامل تولید خارجی برود و از چرخه تولید داخلی خارج شود. پس برای مصرف  خودتان همیشه خودتان و بر اساس نیازهای  ضروری تان بیندیشید، نه بر اساس نیازهای دیگران!

یادتان باشد هیچ گاه کسی شما را به خاطر مثل دیگران اندیشیدن تحسین نمی کند،  همانطور که اگر شما بر اثر مصرف بیش از حد توانتان ورشکسته شوید کسی کمکتان نخواهد کرد. کسی نزد دیگران احترام بیشتری دارد که هیچگاه محتاج آن ها نشود. شما با دنبال کردن الگویی که با درآمدهایتان سنخیت دارد ومی تواند جوابگوی مهم ترین نیازهایتان باشد،می توانید به همه نیازهایتان برسید در عین اینکه هرگز مجبور به دادن قسط یا قرض کردن از دیگران نباشید.

یادتان باشد هیچ گاه کسی شما را به خا طر مثل دیگران اندیشیدن تحسین نمی کند، همانطور که اگر شما بر اثر مصرف بیش از حد توانتان ورشکسته شوید کسی کمکتان نخواهد کرد. کسی نزد دیگران احترام بیشتری دارد که هیچ گاه محتاج آن ها نشود.

اغلب خانواده های با رآمدهای بالا به طور ناخودآگاه الگوی مصرفی خانواده های با درآمد پایین می شوند و از آن جا است که مشکلات مالی و اقتصادی در خانواده ایجاد می شود.

 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان