میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

دانلود مقاله حركت ماوراي برنامه‌ريزي سنتي


کد محصول : 10002147 نوع فایل : word تعداد صفحات : 14 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 968

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m1d2147

فهرست مطالب و صفحات نخست


Floor  يك سيستم زمان‌بندي براي حل مساتل برنامه‌ريزي پيچيده را ارائه مي‌دهد، وجود برخي امكانات ويژه برنامه‌ريزي، اين سيستم را از سيستم‌هاي برنامه‌ريزي متداول متمايز مي‌كند. به ويژه كه در طول زمان‌بندي براي رسيدن به هدف، فعاليتها، به صورت پويا برنامه‌ريزي مي‌شوند. ما در اين مقاله يكپارچه‌سازي برنامه‌ريزي و زمان بندي را به وسيله اين سيستم را تشريح كرده و چگونگي دست يافتن به  اين يكپارچگي را در سيستم برنامه‌ريزي كف كارگاهي ويسپوت را  شرح خواهيم داد.

 

 

1.مقدمه:

برنامه‌ريزي و زمان بندي دو مقوله نزديك و بسيار وابسته مي‌باشند و لي اغلب اوقات مسايل مربوط به اين دو مقوله به صورت جداگانه و به تكنيكهاي متفاوتي حل مي شوند. وظيفه‌ي برنامه‌ريزي ايجاد فعاليت‌ها در جهت رسيدن به اهداف توليد مي‌باشد در حالي كه وظيفه زمان بندي اختصاص دادن فعاليت هاي ايجاد شده در برنامه‌ريزي به زمان و منابع در دسترس مي‌باشد. اغلب كه اين دو مقوله درمسائل واقعي با يكديگر تركيب مي‌شوند، و مسئله به اين صورت حل مي‌شود كه ابتدا قسمت برنامه‌ريزي سيستم فعاليت‌‌ها را مشخص نموده سپس قسمت زمان‌بندي، زمان و منابع در دسترس را به اين فعاليت‌ها اختصاص مي‌دهد.همانطور كه در قسمت(2) بحث خواهيم كرد درصورتي كه اين قبيل مسائل برنامه‌ريزي حالت پيچيده‌تري به خود بگيرند، اين دوگانگي و جدايي ميان برنامه ريزي و زمان‌بندي زياد مناسب نخواهد بود. در صورتي كه تصميمات برنامه‌ريز به شدت متاثر از تصميات قسمت زمان‌بندي باشد( به طور مثال عفاليت‌هاي نصب و قطعات فرعي) پيشنهاد مي‌كنيم از روش ما مبتني بر حل مسائل در فصل مشترك برنامه‌ريزي و زمان‌بندي استفاده نماييد.

در قسمت (6) شيوه يكپارچه‌سازي بين زمان‌بندي و برنامه ريزي را در سيستم برنامه‌ريزي توليد كف كارگاهي ويسپوت توضيح خواهيم داد. در ضمن امكانات منحصر به فرد اين سيستم برنامه‌ريزي كه به ما امكان مي‌دهد در ماوراي سيستم‌هاي برنامه ريزي توليد متداول و سنتي به حل مسائل برنامه‌ريزي توليد بپردازيم را شرح خواهيم داد.

اين مقاله بر اساس روند زير طراحي شده است: ابتدا مشخصات وخصوصيات مسئله را روشن خواهيم كرد. سپس به كمك يك مسئله‌ي محك ويژه كه سيستم پيشنهادي ما توانايي حل كردن آن را دارد در صورتي كه مابقي سيستم هاي موجود اين توانايي را ندارند به بيان نتيجه‌گيري با استفاده از نتايج به‌ دست آمده از حل اين مسئله و همچنين مسائل واقعي حل شده توسط اين سيستم خواهيم پرداخت.

 

 

2. مسئله

زمان بندی سنتی با مسئلۀ تخصيص دادن منابع و زمان در دسترس به فعالیت های شناخته شده سر و کار دارد . منابع نسبتاً ساده هستند  معمولاً ، منابع به وسیله یک ظرفیت محدود شده برای اجرای فعالیت ها شناخته می شوند. معمولا يكي از اين دوحالت اتفاق مي‌افتد: يا  یک منبع یکتا داريم ، اين مسئله وقتي اتفاق مي‌افتد كه در زمان واحد تنها یک فعالیت می تواند انجام شود . از این نوع زمان بندی به عنوان زمان بندی افتراغي یاد می شود، در حالت دوم  منابع انباشته داریم  در این صورت به شرطی که تقدم و ترتيب  محدودیت ها رعایت شوند ، می توان تعداد بیشتری فعالیت را به صورت موازی در یک زمان انجام داد به این نوع زمان بندی ، زمان بندی تجمعی گفته می شود . تفاوت میان این دو نوع برنامه ریزی حائز اهمیت است زیرا یک منبع محدود شده  با استفاده از يك فيلتر قوي مي‌تواند به عنوان يك يك منبع يكتا معرفي شود. با وجود گستردگي استفاده از منابع يكتا و تجمعی در ابزارهای زمان بندی سنتی ، هیچ كدام از ا ين ابزارها به توالی و ترازبندی فعالیت ها در منابع توجه نمی کنند . (این موضوع در بخش 1-2 توضیح داده خواهد شد) .

علاوه بر منابع ، قیود نیز تخصيص فعالیت ها را  با محدوديت مواجه می‌کنند . زمان بندی های سنتی تقدم قیود در بین فعالیت ها را معرفی کردند . معمولاً هر کجا که باید توالی فعالیت ها رعایت شود فعالیت ها و وظایف با هم، هم وابسته شده اند از این رو دربارۀ مدل های وظیفه محور صحبت خواهیم کرد .

 

زمان بندی كف کارگاهی ، یک مثال برای نشان دادن مسئله زمان بندی وظیفه محور می باشد .(2/9)

زمان بندی بر مبنای محدودیت ها (20) به وسیله دادن تقدم دادن دلبخواهی به فعالیت ها بسیار شايع است ولی نیاز به تسلط به شناخت قبلي از فعالیت ها دارد.

در بخش های بعد نشان خواهیم داد که مسائل واقعی از آنچه که در مسائل ساده فوق الذکر یاد شد بسیار پیچده تر می باشند . به ویژه مثال هایی خواهیم زد که در آنها منابع با رفتارهای مرکب و پیچیده، از دسته بندی سنتی ( یکتا/تجمعی) فراتر هستند . همچنین نشان خواهیم داد چرا یک الگوی زمان بندي كه در آن وظايف ثابت در نظر گرفته مي‌شوند، مدلی درخور برای زمان‌بندي برخی از  فرآیندهای تولید نمی باشد . در قسمتي نیز به تشریح یک مثال که دربردارنده این ویژگی هاست خواهد بود .

 

 

2.1. منابع پيچيده(مركب)

منابع یکتا (ماشین) و تجمعی (انبار) مثالهايي نوعی از منابع هستند. ولی در برخی از محیط های تولید نظیر محیط های تولید صنعتی رفتار منابع کمی پیچیده تر و ترکیبی تر می باشند . خصوصاً ، توالی و انطباق فعالیت ها مهم هستند . در سیستم برنامه ریزی ویسپوت ، سیستم توليد دسته ای با یک فرآیند حمل و نقل ترکیبی را مدلسازی می کنیم .

 در روش تولید دسته‌ای فعالیت ها می توانند به صورت موازی انجام شوند ولی اگر دو فعالیت همپوشانی داشتند باید در زمان واحد شروع و در یک زمان پایان یابند . این همپوشانی تشکیل یک دسته‌ي توليد را می دهد. در اين روش توليد علاوه بر محدودیت ظرفیت محدودیت سازگاری را نیز داریم به عبارت دیگر ، فعالیت هایی که از یک نوع می باشند و سازگاری دارند می توانند به صورت موازی انجام شوند . علاوه بر این برای تولید دسته می توانیم یک طرح حمل و نقل ترکیبی را مدلسازی کنیم. منابع ذکر شده در ايستگاه‌هاي مختلف مصرف می‌شوند و بین اين ايستگاه‌ها حمل و نقل می‌شوند . در زمان واحد هر منبع می تواند دقیقاً در یک ايستگاه حضور داشته باشد و هر ايستگاه فقط می تواند بر اساس الگوی حمل و نقل تغيير را روي دسته‌ي توليد انجام دهد.

علاوه بر این ، تعداد دسته های در جریان در هر ایستگاه محدود است . اكنون مثال هایی را مطرح می کنیم که نشان می دهد چگونه الگوی حمل و نقل برای مدلسازی رفتار منابع واقعي استفاده می شود .

یک منبع ثابت را با دو روش تولید موازی و متوالی را بررسي مي‌کنیم. برای تعداد دسته هاي موجود در  فرايند روش تولید سريال محدودیتی وجود ندارد در صورتی که در روش موازی فقط سه دسته محصول می توانند حضور داشته باشند . محدود شدن تعداد دسته ها در روش تولید موازی ناشی از تکنولوژی به کار رفته برای تولید است و برخی از محصولات فرعی تولید شده در حین تولید موازی ، موقتاً در کنار ماشین انبار می شوند . انبار موقت بعد از تولید سه دسته پر می شود و بدینگونه دسته بازیافت باید قبل از تولید ادامه یابد .

 

برای ساختن الگوی حمل و نقل ترکیبی ، می توان به لحظه‌ي ورود دسته تخلیه توجه كرد(دسته‌ي تخليه آن دسته‌اي است كه بعد از ورود آن دسته به ايستگاه كاري و انجام كار روي آن بايد تميزكاري ماشين آلات انجام مي‌شودم و انباشته‌ي كنار هر ايستگاه بايد تخليه شود. به هر حال، تا زمانی که محصولات کنار ماشین انبار شده‌اند تميزكاري انجام نخواهد شد. بعداً در مورد نقش دسته تخلیه در یک پاراگراف توضیح خواهیم داد .

الگوی حمل‌ونقل یاد شده در پاراگراف بالا می تواند به سادگی به وسیله یک گراف نمایش داده شود. که هر ایستگاه به وسیله تعداد بیشینه و کمینه تعداد دسته های موجود در این ایستگاهها شناسایی می شود

 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان