میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله ارتباط بین خودباوری مثبت دختران و ورزش


کد محصول : 1000111 نوع فایل : word تعداد صفحات : 17 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 976

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d111

فهرست مطالب و صفحات نخست


ارتباط بین خودباوری مثبت دختران و ورزش

  دختران در یک محیط ورزشی یاد میگیرند تا بدنشان را کنترل کنند و به مهارتهای فیزیکی بهدست آمده تکیه نمایند. همچنین شرکت در ورزش به دختران کمک میکند تا درستکار باشند و به خودشان اعتماد داشته باشند و در راستای ارزشهای عمومی و کارهای عامالمنفعه، همکاری نمایند.        
خودباوری مثبت عبارت است از درک مطلوب فرد از خودش، یا چقدر از خود بودن راضی است. در کل احساس خودباوری به خود ارزیابی، اعتماد و شایستگی شخص کمک میکند. این احساس ارزشمندی، اطمینان و مهارت میتواند زندگی یک شخص را در ارتباط با آرزوهای شخصی، انگیزش، استعداد موفقیت و ارتباطات تحت تأثیر قرار میدهد. (Melpomen Institute)
خودباوری یک شخص از شرایط محیطی گوناگون در زندگی تحت تأثیر واقع شده و شکل گرفته است، بعضی از اینها عبارتند از:
- درجه انتظارات والدین، تشویق و تأثیر.
- درجه انتظارات دوستان، تشویق و تأثیر.
- درگیر شدن در تصمیمگیریها.
- توسعه استعدادها، سرگرمیها یا علایق.
- تأثیر و اهمیت مدلهای نقش.
- گسترده تأکید روی تصویر بدنی.
- تجربه و اثرات متقابل در طول آموزش.
- شرکت کردن در فعالیتهای بدنی و یا ورزشها (Kopecky, ۱۹۹۲).
بسیاری از پژوهشهای انجام شده روی خودباوری دختران جوان نشان دادهاند که دختران همچنان که از مدرسه ابتدائی به دبیرستان میروند سطح خودباوری آنها افت میکند. (Feldman & Elliott, ۱۹۹۰; Gilligan, Lyons & Hammer, ۱۹۹۰; How Schools Shortchange Girls, ۱۹۹۲).
برای مثال یافتهها در یک پژوهش نشان میدهد که ۶۹% پسران ابتدائی و ۶۰% دختران ابتدای پاسخ دادند که آنها از وضعیتی که در آن هستند خشنودند.
همان یافتهها نشان دادند که ۴۶% پسران دبیرستان و فقط ۲۹% دختران دبیرستانی از وضعیتی که در آن هستند، خشنودند. در کل خودباوری دختران سه برابر پسران افت کرده است . احساس پائین خود باوری افراد بالغ یکی از عوامل مهمی است که احتمال ترک تحصیل یک دختر جوان را افزایش میدهد. خودباوری پائین دختران با بلوغ از بین نمیرود؛ دختران با خودباوری پائین اغلب به زنانی با خودباوری پائین تبدیل میشوند. هم در افراد بالغ و هم در بزرگسالان سطح پائین خودباوری مرتبط با افزایش میزان افسردگی، استفاده بیش از حد از داروهای غیر مجاز، خودکشی و تغذیه نامناسب است. (How Schools Shortchange Girls, ۱۹۹۲; Melpomene Insitute, ۱۹۹۶).
▪ در مورد کاهش خودباوری چه کاری میتوان انجام داد؟ چگونه دختران میتوانند خودباوریشان را همچنان که به بلوغ میرسانند حفظ کنند؟
برای پاسخ دادن به این سئوالات مهم است که ببینیم پسران چه کار متفاوتی انجام میدهند زمانی که دو گروه از مدرسه ابتدائی به دبیرستان میروند. یکی از اختلافات مهم که باید در نظر گرفته شود میزان مشارکت در ورزش میان پسران و دختران است. همانطوری که دختران از ابتدائی به دبیرستان میروند میزان پرداختن به ورزششان ۶ برابر افت میکند. (Women&#۰۳۹;s Sports Foundation, ۱۹۹۸).
آیا میزان پائین مشارکت ورزشی در میان دختران میتوانست مرتبط با خودباوری پائین آنها باشد؟ برای این کار به این سؤال پاسخ دهیم دو عامل را باید بهطور اساسی در نظر بگیریم: چه چیزی در توسعه خودباوری کمک میکند؟ و فواید مشارکت ورزشی برای دخترانی که در سالهای دهه ۱۹۹۰ میلادی زندگی میکردند، خودباوری مرتبط به جاذبههای فیزیکی و شایستگی فیزیکی است. با وجود این، قبل از سال ۱۹۹۰ عامل مهم که به خودباوری دختران کمک میکرده است، جاذبههای فیزیکی بوده است. Nelson ۱۹۹۴ یک گام در مسیر درست، یکی کردن خودباوری با شایستگی و زیبائی است. اگر چه هنوز جای تأسف است که دختران به جاذبه فیزیکی اهمیت زیاد میدهند تا جائی که آن را مرتبط با شادیهایشان میدانند.
شناخت آن که دختران جوان اغلب خودشان را با استانداردهای غیرواقعی زیبائی مقایسه میکنند، میتواند والدین را در فهم بهتر و تأثیر بر بچهها کمک و راهنمائی کند والدین ممکن است در تلاشی استفاده کردن از منافع ورزش را برای دخترانشان جهت تأکید بر اهمیت شایستگیهای فیزیکی مفید بدانند.
مشارکت در ورزش یک روش است که دختران میتوانند شایستگی خود را توسعه دهند. دختران یاد میگیرند بهجای توجه بهظاهر و جلب توجه دیگران، برای آنچه میتوانند انجام دهند و مهارتهای ورزشیای که میتوانند بروز دهند به خود ببالند. دختران در یک محیط ورزشی یاد میگیرند تا بدنشان را کنترل کنند و به مهارتهای فیزیکی بهدست آمده تکیه نمایند. همچنین شرکت در ورزش به دختران کمک میکند تا درستکار باشند و به خودشان اعتماد داشته باشند و در راستای ارزشهای عمومی و کارهای عامالمنفعه، همکاری نمایند.
به یک مفهومی شرکت در ورزش به هر دختر اجازه میدهد تا تشویق کننده و رهبر خودش باشد و فیزیک بدنش و هر آنچه که امکانپذیر باشد را تشویق نماید نه آن که در حاشیه بایستد و فقط تشویق کننده دیگران باشد Nelson, ۱۹۹۴. درگیر شدن در ورزش یادگیریهائی را برای کارهای گروهی و رهبریت، توسعه شهروندی و شرکت در اجتماع فراهم میکند. همچنین عضویت در کار ورزشی به دختران روحیه همکاری بیشتری را برای ایفاء نقش بزرگسالان اعطا میکند تا جائی که آنها میتوانند راهنمائی و حمایت را دریافت کنند. Melpomene Instiute, ۱۹۹۶; Murtaugh, ۱۹۸۸.
علاوه بر این دختران در محیطهای ورزشی دوستان جدیدی پیدا میکنند. برای دختران این احساس دوستی بسیار اساسی است و در بعضی مواقع دوست داشته شدن توسط دختران دیگر مهمتر از زیبا انگاشته شدن توسط دیگران و یا استقلال است. Feldman & Elliott, ۱۹۹۰.
یک مطالعه توسط بنیاد ورزش زنان بر روی ۳۰۰۰۰ دختر که در آن ورزشکاران با غیر ورزشکاران مقایسه شدهاند منتشر شده است.
این مطالعه بیان میدارد که ورزشکاران با احتمال بیشتری نسبت به غیر ورزشکاران دارای مشخصات زیر هستند:
- در آزمونهای موفقیت تحصیلی نمره خوب میگیرند.
- احساس مردمی بودن در میان رفقای خود دارند.
- در فعالیتهای فوق برنامه بهخوبی شرکت میکنند.
- فارغالتحصیل شدن آنها از دبیرستان با احتمال سهبرابر بیشتر است.
- شانس قبولی آنها در دانشگاه بیشتر است.
- در ورزش شرکت کرده و آن را با زندگی خود عجین میکنند.
- اشتیاق برای درگیر شدن در اجتماعی دارند.
- درگیر نبودن در استفاده از موادمخدر با احتمال ۹۲% کمتر از ورزشکاران.
Womens Sports Foundation, ۱۹۹۸.
این مهم است که والدین دریابند که مشارکت در فعالیتهای ورزشی باعث پیشرفت دختران جوان میشود. جنبههای مثبت ورزش میتواند به دختران جوان کمک کند تا خودباوریشان را در شرایط دشوار عبور از مدرسه ابتدائی به دبیرستان نگه دارند.
دختران نوجوان، ورزش و نیازهای غذایی
فقط ۲۰ درصد دختران دبیرستانی احتمالاً پنج وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز مصرف می كنند و یا سه لیوان شیر در روز می نوشند. امروزه دختران نوجوان كمترین فعالیت را در جامعه دارند.
اكثریت دختران نوجوان از ورزش و نیازهای تغذیه ای خود غفلت می كنند.نكته قابل توجه این است كه فقط ۲۰ درصد دختران دبیرستانی احتمالاً پنج وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز مصرف می كنند و یا سه لیوان شیر در روز می نوشند. امروزه دختران نوجوان كمترین فعالیت را در جامعه دارند.
در حالی كه در كشورهای پیشرفته ۶۱ درصد دانش آموزان پسر در تیم های ورزشی بازی می كنند، فقط ۵۰ درصد دختران در تیم های ورزشی شركت می كنند. همچنین در حالی كه تقریبا سه چهارم پسران در فعالیت هایی شركت می كنند كه باعث می شود برای ۲۰ دقیقه یا بیشتر و سه روز در هفته یا بیشتر عرق كنند و تند نفس بكشند فقط نیمی از دختران این وضعیت را دارند. هم ورزش و هم تغذیه خوب برای سلامت طولانی مدت دختران ضروری است. برای مثال: ورزش كمك می كند كه استخوان ها، عضلات و مفاصل ساخته و حفظ شوند، وزن كنترل شود و وقوع فشار خون بالا را به تاخیر می اندازد. در حقیقت میزان ورزش دختران نوجوان بین ۱۸-۱۲ سالگی یك عامل مهم در پیشگیری از شكستگی لگن در سنین میانسالی است.
تغذیه خوب نیز از عوامل مهم است. چون یك دختر نوجوان در طی نوجوانی از هر زمان دیگری از زندگی (غیر از زمان نوزادی) رشد سریع تری دارد. در سنین نوجوانی وی نیاز به انبوهی از ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین به طور متوسط ۲۲۰۰ كالری روزانه دارد كه در غذاها یافت می شود، اما اغلب دختران نوجوان میزان كافی از این مواد غذایی حیاتی دریافت نمی كنند. همچنین اغلب دچار كمبود كلسیم هستند، زیرا زمانی كه به نوجوانی می رسند میزان مصرف شیر را كاهش می دهند. تقریبا نیمی از توده استخوانی زنان در طی نوجوانی تشكیل می شود و مصرف كم كلسیم در این زمان ممكن است بعدها منجر به پوكی استخوان شود.
همچنین دختران آهن كافی دریافت نمی كنند چون هم از طریق خونریزی قاعدگی آهن از دست می دهند و هم این كه ممكن است دارای رژیم غذایی جهت لاغری باشند یا این كه رژیم غذایی متنوعی نداشته باشند و یا غذاهای غنی از آهن مانند گوشت قرمز به اندازه كافی مصرف نكنند كه در این صورت مبتلا به كم خونی می شوند. همچنین یك مطالعه نشان داده كه حتی فقر آهن خفیف می تواند منجر به نمرات امتحانی پایین تر در ریاضیات شود و این می تواند یك توضیح احتمالی برای این نكته باشد كه چرا دختران نوجوان از لحاظ ریاضیات از پسران ضعیف ترند.
به این دلایل مشخص می شود كه بر عهده والدین است كه یك رژیم غذایی مناسب برای دختران (و پسرانشان) تهیه كنند. رژیمی كه حداقل پنج نوبت در روز میوه و سبزیجات و سه لیوان یا ۲۵۰ سی سی شیر در آن وجود داشته باشد.
● برای این كه نوجوان شما تغذیه مناسب داشته باشد به نكات زیر توجه كنید:
۱- كار را ساده كنید: مواد غذایی مانند برش های میوه، پنیر، ماست و پاپ كورن بدون كره را در دسترس آنان قرار دهید.
۲- نوشابه مصرف نكنید و حتی آن ها را در خانه نگهداری نكنید.
۳- دختران را در آشپزخانه بخوانید و آن ها را مسوول خرید بعضی از مواد غذایی و سبزیجات مصرف خانواده كنید تا یاد بگیرند چگونه انتخاب غذایی خوب و مناسبی داشته باشند.
۴- اگر شام خانواده با عجله صرف می شود باز هم باید مغذی باشد وقتی بیرون غذا می خورید دخترتان را تشویق كنید انتخاب های غذایی مناسب مانند سالاد و سبزیجات پخته داشته باشد.
● نكاتی برای به حركت درآوردن دختران
چه به شكل تیم های متشكل ورزشی و چه به شكل برنامه های ورزشی فردی پیام اصلی به دختران باید این باشد كه تحرك و ورزش كنند.
۱- دختران را تشویق كنید تا فعالیت های ورزشی جدید داشته باشند.
۲- ورزش را یك امر خانوادگی كنید. فعالیت ورزشی را در نظر بگیرید كه همه از انجام آن با یكدیگر لذت ببرند.
۳- آن ها را تشویق به پیاده روی كنید و از آنان بخواهید كه مرتباً پیاده روی را افزایش دهند.
اهمیت ورزش برای دختران دانش آموز از دیدگاه فیزیولوژی لزوم و اهمیت ورزش و تمرینات ورزشی برای هر دو جنس در سنین مختلف مورد تایید محققین است.
به طور كلی ورزش و تحرك بر رشد عمومی بدن تاثیر می گذارد این امر با پژوهش انجام شده روی موش هایی كه در محدودیت حركتی بودند و موش هایی كه آزادی حركت داشتند به اثبات رسیده است.
رشد و تكامل دستگاه عصبی و دستگاه های حركتی (عضلات و استخوان ها) با یكدیگر در ارتباطند و هر چه ارتباط دستگاه عصبی با دستگاههای حركتی بیشتر و گسترده تر شود حركات پیچیده، شكل گرفته و هدفمند می شوند. در مورد نقش ورزش در پیشرفت رشد، سلامتی و آمادگی جسمانی كودكان و نوجوانان تحقیقات متعددی انجام شده است.
در این تحقیقات تاثیر ورزش را بر روی رشد و آمادگی جسمانی همچنین نشاط دختران دانش آموز فنلاندی نشان دادند. دخترانی كه ورزش می كنند دارای بدنی انعطاف پذیر و فعال هستند. باید توجه داشت كه اهمیت ورزش منحصر به سنین كودكی و نوجوانی نیست. در سنین بالا ورزش برای جلوگیری از پوكی استخوان، اضافه وزن و ناراحتی های قلبی و عروقی، همچنین برای پر كردن اوقات بیكاری و جلوگیری از افسردگی و روان پریشی توصیه می شود.
رشد در دوران كودكی تحت تاثیر فاكتورهای متعددی است از آن جمله هورمون رشد و فاكتورهای رشد، در عین حال هورمون های دیگر و نوع تغذیه نیز بر رشد تاثیر دارند.
رشد قدی با رشد استخوان های دراز همراه است. رشد قد در دختران در سنین ۱۶ تا ۱۷ سالگی و در پسرها تقریبا در ۱۸ سالگی پایان می یابد ولی از این سن به بعد رشد قدی به صورت ناچیزی انجام می شود كه مربوط به دراز شدن طول ستون مهره ها است. در صورت عدم فعالیت بدنی رشد استخوان ها كاهش می یابد.
حركت كه با جابه جایی استخوان ها انجام می گیرد حاصل انقباض عضلات تحت فرمان های عصبی به صورت حركات ارادی یا به دنبال تحریكات حسی به صورت رفلكسی است. ممانعت از حركت یك اندام یا نرسیدن پیام عصبی به عضله به دنبال قطع عصب حركتی مانع حركت اندام حركتی می شود و پیامد آن آتروفی عضلانی و در نهایت عدم رشد استخوان مربوط به آن عضله است. استخوان در این شرایط دكلسیفیه می شود و حالت تراكمی خود را از دست می دهد. نیروی كششی و تانسیونی كه عضلات روی استخوان ها وارد می سازند موجب رشد طبیعی استخوان ها و مانع از تغییر شكل آنها می گردد.
ضمنا وزن عضلات بر تراكم استخوان ها متناسب با كوچك شدن و تحلیل عضله كاهش می یابد و به همین جهت استنوپروز در زنها در مقایسه با مردها به مراتب بیشتر است. معهذا چنانچه استخوان تحت نیروهای شدید عضلانی قرار گیرد رشد آن كند و محدود می شود. ضمنا عضله ای كه مدتی منقبض می ماند روی رگهای خونی آن فشار وارد می شود و احتمال قطع جریان خون در آن وجود دارد كه زیان آور است. تحقیقات نشان داده است كه فشار زیاد بر مفاصل و استخوان ها در دوران قبل از بلوغ موجب آسیب ساختاری می گردد.
هنگام فعالیت سلول های عضلانی، دستگاه متابولیكی نیازمند انرژی است و این انرژی را از اكسیداسیون گلوكز و اسیدهای چرب تامین می كند. محصول این اكسیداسیون دی اكسید كربن است. گرفتن اكسیژن و دفع CO۲ وظیفه شش ها است كه تنفس بیرونی را به عهده دارند ولی تنفس بیرونی با تنفس درونی كه در سطح سلولی انجام می گیرد بستگی نزدیك دارد. به همین جهت بی توجه به میزان متابولیسم عضلانی فشار O۲ و PH خون لازم است در حدی ثابت بماند. هنگام ورزش مقدار متابولیسم افزایش می یابد و این امر با افزایش هم تعداد تنفس و ضربان قلب در دقیقه و هم افزایش حجم هوای جاری و حجم ضربه ای صورت می گیرد.
با توجه به این كه دانش آموزان روزانه چند ساعت در كلاس های درس روی نیمكت می نشینند حتی اگر نوع نشستن مناسب باشد و نیمكت نیز مطابق استاندارد باشد در آنها احساس خستگی فیزیكی به وجود می آید و چنانچه نوع نشستن مناسب نباشد و یا نیمكت مطابق استاندارد نباشد در درازمدت موجب اختلالات ساختاری می شود كه Scoliosis و شكل C در مهره ها از آن جمله است. دانش آموزان پسر غالبا این شكل را با بازی كردن (عمدتا فوتبال) در كوچه و خیابان و یا ورزشگاه ها حل می كنند ولی برای دختران دانش آموز به دلیل اعتقادات و فرهنگ جامعه امكانات كمتری وجود دارد بنابراین لازم است در مدارس ساعت هایی برای تمرین های بدنی و ورزش دختران منظور شود.
 


منابع :


      منابع:

1) محققان برجسته

۱) Feldman, S. & Elliott, G. (Eds, ۱۹۹۰, At the Threshold: the developing adolescent Cambridge, MA: Harvard University Press.

۲) Gilligan C., Lyons, L., & Hammer, T. (Eds. ۱۹۹۰, Making Connections: The Relational Worlds of adolescent girls at Emma Willard School. Cambridge, MA: Harvard University Press.

۳) How Schools Shortchange Girls - The AAUW Report, (۱۹۹۲ New York, NY Marlowe & Company.

۴)Kopecky,G. (۱۹۹۲), The age of Self - doubt. Working Mother, July ۴۶-۴۹

۵) Murtaygh, M. (۱۹۸۸, Achievement Outside The Classroom: The Role of Nonacademic Activities in the lives of High Students. Anthropology and Education Quarterly, ۱۹,۳۸۳-۳۹۵.

۶) Melpomene Institute, (۱۹۹۶, Melpomene Institute Packet - Girls, Physical activity and Self -esteem. St, Paul, MN.

۷. Nelson, M.B (۱۹۹۴, The Stronger Women get, the more men love football - Sexism and the American Culture of Sports New York, New York: Avon Books.

۸. Women&#۰۳۹;s Sports Foundation (۱۹۹۸, Eisenhower Park, East Meadow, New York.

- نوشته آلیسون ام، شولتز، گروه پژوهشی فیزیولوژی ورزش، دانشگاه آیوا شمالی

برگرفته از سایت مجله The Sport Journal

www.thesportiournal. org/ ۱۹۹۹

 journal/Vol۲ -No۲/ Schultz.asp 

 http://arshiv.blogfa.com/post-22.aspx

 
طراحی سایت : سایت سازان