میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقایسه ویژگی های شخصیتی دانش آموزان علاقه مند به ورزش و دانش آموزان بی علاقه به ورزش در دبیرستانهای


کد محصول : 1000246 نوع فایل : word تعداد صفحات : 118 صفحه قیمت محصول : 10000 تومان تعداد بازدید 957

فهرست مطالب و صفحات نخست


مقایسه ویژگی های شخصیتی دانش آموزان علاقه مند به ورزش و دانش آموزان بی علاقه به ورزش در دبیرستانهای


فهرست مطالب
عنوان                                    صفحه

روش جمع آوري اطلاعات                            84
فصل چهارم                                    87
تجزيه و تحليل داده ها                                88
علاقمند به ورزش                                92
بي علاقه به ورزش                                94
جدول ضريب همبستگي                            95
عمليات آماري                                    97
فصل پنجم                                    98
نتيجه گيري                                    99
محدوديت ها و مشكلات تحقيق                        104
پيشنهادات                                    106
منابع و ماخذ                                    107
فهرست ضمائم                                    108   

فصل اول
•مقدّمه
•بیان مسئله
•اهمیت و ضرورت تحقیق
•اهداف تحقیق
•فرضیه های تحقیق
•متغیرهای تحقیق
•تعاریف واژه ها و اصطلاحات
مقدّمه :
 دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی (پیش دبستانی، دبستانی، راهنمایی، متوسطه، پیش دانشگاهی) اعم از پسران و دختران علاقه وافری به زنگ های ورزش و تربیت بدنی دارند. این موضوع آن چنان روشن و بدیهی است که هر خانواده ای در منزل از اینکه فرزندشان امروز درس ورزش دارد، خوشحالی او را در چهره و حرکات می بیند و ساکنان و اهالی نزدیک مدرسه معمولاً در زنگهای ورزش بچه ها هیاهو و سروصدای بیش از حد دانش آموزان را در هر شهر و دیار و در هر مقطع می شنوند.
 گویی حرکات ورزش، بازی با توپ، طناب کشی، تقسیم بچه ها به گروه های رقیب در بازی، وسط بازی در دبستان ها بخصوص به همراه معلمان و دبیران ورزش از حلاوت و شیرینی بالایی برخوردار است.
 شکل ورزش در دوره های مختلف متفاوت می شود، اگر در دورۀ پیش دبستانی با بازیهای سبک زنجیره باختی رنگ می گیرد، در دورۀ ابتدایی با گُرگَم به هوا، دنبال بازی، فوتبال گل کوچک، در دورۀ راهنمایی با فوتبال و شنا و والیبال و ژیمناستیک و حتی کشتی ادامه و در دورۀ متوسطه با بازیها و ورزش های قدرتی مثل پرورش اندام و وزنه برداری، دو میدانی و فوتبال و والیبال و شنا و کوهنوردی و ... تکمیل می گردد.
 متأسفانه در همۀ مدارس همه6 امکانات ذکر شده وجود ندارد و اغلب این ورزشها در خارج از مدرسه و در باشگاه ها و مراکز تربیت بدنی تکمیل و ادامه می یابد.
شاید دلیل عمده علاقه و میل شدید دانش آموزان به ورزش و تربیت بدنی  فرهنگ شهرنشینی و آپارتمان نشینی باشد و دلیل دیگر ارزش ها و جایگاهی که ورزش حرفه ای در سطح جهانی به عنوان یک صنعت و سازمان اثرگذار در مسائل عمومی و سیاسی و فردی و اقتصادی است.
 چنانچه در قرن شانزدهم میلادی طبقه ای به نام شجاعان وجود داشته است. اما آیا می توان با اطمینان گفت که همه دانش آموزان علاقه شدیدی به ورزش و تربیت بدنی دارند؟ (حجتّی، 1370)
 بدیهی است که علیرغم علاقه و اهمیت ذکر شده دانش آموزانی هم هستند که علاقه چندان به ورزش و تربیت بدنی ندارند و ترجیح می دهند که به جای ورزش در کتابخانه مطالعه کنند یا در کلاس با یک یا دو نفر از بچه های هم فکر مسئله حل کنند. و یا به همراه مربی پرورشی فعالیتهای فرهنگی را ادامه دهند.
 بر این اساس و به جهت علاقه شدید دانش آموزان به ورزش های مختلف و نیز بی علاقگی برخی از آنها به ورزش باید گفت که این میل و علاقه و عدم رغبت و گریز از ورزش در میان دانش آموزان خاستگاه شخصیتی و درونی دارد.
 یعنی عده ای دارای صفات و ویژگی هایی هستند که به ورزش شدیداً علاقه دارند. و عده ای هم که علاقه چندانی به ورزش ندارند، ویژگی های خاصی شخصیتی و جسمانی را دارند که در این تحقیق قصد بررسی این ویژگی ها در دو گروه از دانش آموزان متوسطه را داریم و امیدواریم نتایج و یافته های تحقیق قابل استفاده مربیان و مدیران و خانواده ها و حتی دانش آموزان قرار گیرد.
 بیان مسئله :
 ابعاد وجودی انسان ها (جسمانی، روانی عاطفی، روحانی، اجتماعی و ... ) ایجاب می کند. انسانها در زمینه های ذکر شده تعامل و تفافل و تقابل داشته باشند. یعنی چون دارای بعد عاطفی هستند، به همنوعان مهر و محبّت نمایند. و یا خدای ناکرده با اختلال در این بُعد به همنوعان کینه و حسد و غضب نمایند . 
 و در بعد اجتماعی به همنوعان در تشکل های گروهی مدد برسانند و خود را نیز جزئی از عناصر اجتماعی قرار دهند و در صورت عدم مشارکت و همکاری به انزوا و گوشه گیری پناه ببرند ودر بعد روانی دارای بهداشت و سلامت عمومی و تعادل و نشاط و بروز استعدادهای درونی باشند و در غیر این صورت دچار مشکلات اختلالی و افسردگی و اضطراب و ... گردند.
 در بُعد جسمانی نیز که موضوع تحقیق حاضر است. فطرت و ذات انسانی تمایل به جنب و جوش و تلاش و فعالیتهای مختلف جسمانی دارد، که در عصر حاضر نمود مهم و برجسته آن پرداختن به فعالیتها و انواع ورزشهاست. و طبیعی است، این تمایل و علاقه به ورزش دارای نشانه ها وعلائمی در رفتار و شخصیت افراد است ،  بی میلی و بی علاقگی به ورزش هم در افراد دارای ویژگی ها و نشانه ها و برجستگی هایی است که در این تحقیق قصد بررسی این ویژگی ها در سطح دانش آموزان متوسطه هستیم.
 دانش آموزانی که علاقه به ورزش دارند، ویژگی های برجسته ای دارند از جمله :
 1 ) پرجنب و جوش و دارای انرژی جسمانی بالایی هستند.
 2 ) معمولاً نقش رهبری را برعهده دارند.
 3 ) از معلمان و دبیرانی که ورزشکار هستند، به شدّت الگو می گیرد.
 4 ) به مجلات و روزنامه های ورزشی بیشتر علاقه نشان می دهند.
 5 ) در کیف مدرسه ای معمولاً عکس هایی از ورزشکاری یا ورزشکاران را همراه دارند.
 6 ) در زنگ های تفریح معمولاً از قهرمانی ها و قهرمانان و مسابقات و اسطوره ها حرف می زنند.
 7 ) در مواقعی که در مدرسه ایجاب کند که کمک و همکاری باشد، برای نشان دادن زور و قدرت پیشقدم می شوند.
 8 ) در موبایل و نوارهای خود عکس ها و صداهایی را نگهداری می کنند که با ورزش تناسب دارد.
 9 ) به تیم ها و افراد خاّص تعّصب دارد و همیشه و همواره از آنها حمایت می کند.
 10 ) سعی دارد پیراهن و لباس و کفش خود را طوری انتخاب کند که بیان کننده اخلاق ورزش وی باشد.
 11 ) در ساعات ورزش در تدارک و تقسیم بچه ها برای مسابقه و تمرین پیشقدم است.
 12 ) در مناسبت ها و روزهای خاصی که برنامه هایی در مدرسه تدارک دیده شده، موارد ورزش و امور جسمانی و قدرتی را به عهده می گیرد.
 13 ) لحن و صدای خود و حرکات اندام و بدن را به صورت افراد ورزشکار تقلید می کند. و در مقابل دانش آموزانی که علاقه و میل به ورزش ندارند. فاقد چنین صفات و ویژگی ها هستند و یا حداقل فقط بخش ضعیفی از این صفات را دارند.
 فلذا الگوها و صفات و ویژگی های ذکر شده هرچقدر در افراد بالا باشد. میل و علاقه ورزشکاری بالایی دارند و برعکس دانش آموزی که فاقد این صفات و ویژگی ها باشد. از توانائیهایی و خوی ورزشکارانه پائینی برخوردار است. براین اساس در طرح تحقیق قصد بررسی و تحقیق در همین تفاوت و اختلاف ویژگی ها را داریم. یعنی با انتخاب دو گروه دانش آموزان دورۀ متوسطه گروهی که ورزشکار هستند و همواره در سطح آموزشگاه و خارج از آموزشگاه به امور و فعالیتهای ورزشی می پردازند و در تیم ها و باشگاه ها عضو بوده و حتی مقام و مدال هایی هم در مسابقات مختلف کسب کرده اند.
 و گروهی که هیچ موفقیت ورزشی نداشته و حتی میل و علاقه ای هم به ورزش ندارند و فقط در امتحان درسی تربیت بدنی با مشکلات نمره قبولی دریافت می کنند. و با این توضیحات، ویژگی ها و صفات این دو گروه را بررسی کرده ایم.

 اهمیت و ضرورت مسئله :
 اللهم قوّ خدمتک جوارحی
 خدایا اندام و جسم مرا برای خدمت قوی و تواناگردان (دعای کمیل)
 این دعا و استغاثه دائمی پدران و مادران و وعاظ و حکیمان و علماء سرلوحه اشعار و آثار شاعران و مغز کلام و هسته مرکزی آثار نویسندگان و علمای مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی بهداشتی و آموزشی و حکمتی و فلسفی در جهان است که تا صحت و سلامتی حاصل نیاید هیچ خدمت و حکمی را انتظار نتوان داشت.
 و این دعا ورد زبان همیشگی و روزمره ماست که خداوند صحت و سلامت دارد (محمدعلی ضمیری، 1374). در تعلیم و تربیت ایران باستان پرورش جسمانی از ارکان و بدیهات آموزش بوده است.
 تیراندازی، اسب سواری، شنا، کشتی، لازمه یک جوان برومند بوده که وارد اجتماع و قبول مسئولیتهای اجتماعی می گردد.
 در گات های آموزشی زرتشت در آموزش اخلاق و تربیت به کودکان آموزش ورزش های متداول روز تأکید شده است. (همان منبع، ص 21).
 در گذشته ورزشهای ذکر شده اسب سواری، تیراندازی، کشتی باعث پرورش جوانان برومند در دفاع از مرزهای ایرانی و تولید و ایجاد نسلی فرهیخته و قوی می شده است. امروزه متأسفانه زندگی شهری و آپارتمانی و عدم تحرک و جنبش جسمانی خیلی عظیمی از جوانان که از رختخواب با اتومبیل در سر کلاس حاضر می شوند. و از فعالیتها و حرکات و جنب و جوش گذشته که در باغ و صحرا و مرزعه و مغازه در حد بزرگان کار می کردند، خبری نیست را به شدت به امرورزش نیازمند محتاج کرده است.
 این وضع در مورد بزرگترها نیز چنین است و شکل گیری هسته های اولیه ورزش های همگانی در شهرها و پارک شهرها حتی در میان بازنشستگان مرد و زن نیز حاکی از این مطلب است.
 فطرت قدرت جویی و حس قوی بودن سالم و سلامت بودن همواره در انسانها موج می زند. حتی فروید معتقد است که زندگی و حیات انسانها دو قطب دارد. قطب مرگ و قطب زندگی. و انسانها همواره برای گریز از مرگ زندگی می کنند و گریز از مرگ مستلزم قوی بودن، سالم بودن، تناسل و بقا و داشتن ثروت و قدرت و غیره است که در زندگی انسانها گاهی با صفات منفی احتکار و استبداد و ... شکل می گیرد. (شجاع شفتی، 1377 )
 در آموزشگاه های متوسطه مشاهده می شود که دانش آموزان آن نشاط و شادابی و تحرک و جنب و جوش دانش آموزان 20 تا 30 و 40 سال گذشته را ندارند. که به علل آنها اشاره گردید.
 ولی حداقل ورزش هفتگی و ورزش های رسمی در آموزشگاه ها افراد را به سوی ورزش کردن در خارج از آموزشگاه که خوشبختانه به صورت غیرانتفاعی در همه جا وجود دارد می کشاند.
 موضوع دیگری که شاید به اطمینان بتوان در اینجا مطرح کرده این است که تفریح و انواع تفریحات شکل ورزش مدارانه دارند. پارک ها و اماکن تفریحی با قراردادن سرسره های بزرگ و کوچک و قایق سواری و چرخ فلک و میزهای شطرنج و بازیهای تنیس روی میز و تنیس توری و حتی اماکن معین گل کوچک مکانی برای تخلیه بار انرژی و انجام تفریح و ورزش است.
 فلذا امروزه بخشی از ورزش های عمومی نه ورزش های حرفه ای بسیار به امور تفریحی نزدیک شده است.
به هر حال با شرح و توضیح این موارد به اهمیت ورزش در بُعد اجتماعی و تحصیلی و بیولوژیکی و فردی و ... اشاره گردید که متأسفانه دیابت، چاقی، اوره، چربی و تنبلی چشم و یبوست و ده ها بیماری که از بی تحرّکی گریبانگیر خانواده ها و دانش آموزان متوسطه می گردد.
(( در بروشورهای مختلف هفته بهداشت در سراسر کشور اوایل اردیبهشت سال 1388 ))

 اهداف تحقیق :
 هدف اصلی تحقیق حاضر عبارت است از :
 تبیین و شناخت ویژگی های دانش آموزان علاقمند به ورزش و بی علاقه به ورزش.
 ولی چنانچه کاملاً روشن است هدف ذکر شده کلی و مبهم است و برای تبیین دقیق به طرح اهداف فرعی تر و کوچک تر مبادرت کرده ایم.
 اهداف فرعی :
•دانش آموزان ورزشکار و علاقه مند پرجنب و جوش ترند.
•دانش آموزان علاقه مند به ورزش انرژی زیادتری دارند.
•دانش آموزان بی علاقه به ورزش کتابخانه و سکوت را ترجیح می دهند.
•دانش آموزان علاقه مند به ورزش از هر فرصت کوچک برای انجام فعالیت ورزش استفاده می کنند.
•دانش آموزان علاقمند به ورزش اغلب نقش رهبری و اداره کننده را دارند.
•دانش آموزان علاقه مند به ورزش در آموزشگاه، دبیران علاقه مند به ورزش و ورزشکاران حرفه ای را به عنوان الگو برای همه ستایش و دفاع می کنند.
دانش آموزان بی علاقه ممکن است برای اخذ نمره ورزشی فقط یک نوع ورزش را پیگیری کنند.

 متغیرهای تحقیق :
 متغیّر تحقیق ورزش و علاقه به ورزش در میان دانش آموزان دورۀ متوسطه است. در این تحقیق متغیر مستقل و متغیر وابسته سرکار نیست و قصد بررسی یک متغیر بر روی متغیر دیگر یا متغیرهای دیگر را نداریم. بلکه میزان و دامنه متغیر علاقه به ورزش را در دو گروه دانش آموزان علاقه مند به ورزش و بی علاقه به ورزش را ارزیابی کرده ایم. براین اساس در این پژوهش ویژگی های دانش آموزان علاقه مند به ورزش را از لحاظ حالات جسمانی، ویژگی های روانی، جنبه های عاطفی، اشکال شناختی و عقلانی و حتی راه های اجتماعی بررسی و شناسایی کرده ایم.
 و این پرواضح است ضلع و جنبه روبروی این ویژگی ها و خصوصیات دانش آموزان بی علاقه به ورزش قرار دارند. باید خاطر نشان ساخت که معمولاً در بین دانش آموزان بی علاقه مطلق در ورزش کم تر وجود دارند و این علاقه و بی علاقگی جنبه نسبی دارد.
 و کسی که صبح در ورود به مدرسه با تکه توپ پلاستیکی گل کوچک را طراحی می کند در کلاس درس انشای خود را در معرفی یک ورزشکار می خواند و در زنگ های تفریح والیبال بازی می کند و در زنگ ورزش بچه ها را گروه بندی و انواع مسابقات را انجام می دهد. با دانش آموزانی که فقط در ایام امتحان بارفیکس و شنا رفته تا نمره ای دریافت کند؛ بسیار متفاوت است.

 تعاریف واژه ها و اصطلاحات :
 ورزش : هر نوع فعالیت و حرکات جسمانی که بتوان آنرا حرکات ورزش خواند.
 علاقه مند : شرایطی که فرد در انتخاب موقعیتهای مختلف ورزشی را انتخاب کند.
 بی علاقه : عدم توجه و اهتمام به انجام و حتی تماشای حرکات و رفتارهای ورزشی
 ورزش های همگانی : ورزشهایی که در شهرهای بزرگ گروه های مختلف اقشار مردم برای حفظ سلامتی و کاهش فشار خون، قند، چربی و افزایش تحرک به صورت دو آهسته و نرمش و حرکات ساده دست و پا انجام می دهند.
 ورزش حرفه ای : ورزش هایی که افراد برای پیروزی بر حریفان و کسب مدال های قهرمانی و عبور از رکوردهای ثبت شده انجام می دهند.
 تفریحی : ورزشهایی که با نوعی تفریح و سرگرمی همراه است تا کودکان و خانواده ها با توجه به شمول سرگرم کننده و لذت بخش آنها زمینه های ورزشی را در افراد فراهم آورند.
 دانش آموزان متوسطه : دانش آموزانی که در حدود سنی14 سال و بیشتر قرار دارند و در حدود شناختی منطقی و عقلانی واقع شده اند و با علاقه به ورزش و کمک و اهتمام به آنها می توان آینده ورزش و قهرمانی و سلامتی آنان را تضمین کرد.

فصل دوّم
•    ادبیات و پیشینه تحقیق

ورزش و تفریح :
 هدف ورزش ایجاد راندمان بهتر در انجام کار عضلانی و تأمین سلامتی هرچه بیشتر بدن می باشد. در اثر ورزش حرکات بدن منظم و هماهنگ شده، خستگی دیرتر ظاهر گشته، عضلات و اندام خوش حالت و ورزیده و همراه با افزایش نیروی عضلانیف مقاومت بدن زیادتر می شود. ورزش های شادی آور علاوه بر فعالیت بدنی، خستگی های روحی و فشارخای عصبی را از بین می برد. هیجانات را کنترل و یک آرام کننده طبیعی و بدون ضرر می باشد. ورزش مرتب باعث طولانی شدن عمر می شود و به افراد کمک می کند که از زندگی لذت بیشتری ببرند و احساس ذوق و بهبودی عمومی بنمایند. مزیت بسیار با ارزش دیگر ورزش این که ورزش بهترین وسیله پیشگیری در برابر بیماری های مقاربتی و اعتیاد شناخته شده است.

 اثرات فیزیولوژیکی ورزش و تمرینات بدنی :
 اثر روی گردش خون :
 در اثر ورزش و حرکات عضلات، ضربان قلب بیشتر و قویتر می گردد. در نتیجه اکسیژن و غذای بیشتری به بافت های بدن می رسد و سبب تقویت آنها می شود. به عقیده متخصصین قلب، ورزشی که به طور مرتب و صحیح انجام شود، باعث جلوگیری از سکته های قلبی می شود. به طوری که اشخاص فعال کمتر از اشخاص تنبل سکته می کنند و در صورت بروز سکته زودتر خوب می شوند.
 اثر روی دستگاه تنفس :
 دستگاه تنفس که مأمور رسانیدن اکسیژن به بافت هاست، در حالت معمولی بدون این که شخص توجه داشته باشد، در هر تنفس نیم لیتر هوا داخل ریه او می کند. یعنی در واقع از ظرفیت کلی ریه ها فقط حدود   آن به کار می افتد و همین امر سبب می شود که بسیاری از مواد زائد بدن که باید به وسیله ترکیب شدن با اکسیژن خارج شوند در بدن باقی بماند. در هنگام ورزش احتیاج فراوان به اکسیژن افزایش فوق العاده تبادلات ریوی را ایجاب می کند و این کیفیت به صورت زیاد شدن تعداد حرکات تنفسی و افزایش ظرفیت قفسه صدری ظاهر می شود. به عبارت دیگر در اثر ورزش تنفس عمیق تر گشته، گاز کربنیک و سایر سموم بدن سریعتر دفع می گردند.

 اثر روی دستگاه حرکتی :
 واضح ترین تأثیر ورزش، زیاد شدن قدرت عضلانی است. هیچ عضوی به اندازۀ عضلات در نتیجه بی حرکتی و عدم فعالیت ناتوان نمی شود. کند بودن جریان خون در بافت های عضلانی اشخاصی که ورزش نمی کنند و تحرک کمتری دارند باعث می گردد که از وزن عضلات بدن نسبت به وزن طبیعی به مقدار زیاد کاسته شود. بدین ترتیب 50 درصد وزن عضلانی بدن به 30 تا 35 درصد تنزل می کند. در این هنگام یک عدم تعادل در متابلیسم بافت های بدن پیدا می شود بدین معنی که جای عضلات از دست رفته را چربی و سلول های ناتوان پر می کنند و منجر به چاقی مرضی و نرمی عضلات می گردد. بعضی از اشخاص پس از این که وزن عضلات آن ها کاسته شد آن عضلات به همان حال باقی می ماند و شخص لاغر و استخوانی می گردد و در هر دو صورت یعنی چاقی و یا لاغری زیاد هر دو هم از نظر زیبائی و هم از نظر سلامت جسمانی  عواقب نامطلوبی دارند.
 افزایش نیروی عضلانی سبب تکمیل و طبیعی شدن وضعیت بدن می گردد و به همین سبب بهترین وسیله برای جلوگیری از خمیدگی ستون مهره ها به شمار می رود. تقویت عضلانی شکم به وسیلۀ ورزش برای اشخاص مبتلا به افتادگی شکم و سوء هاضمه مفید و بهتر از بستن شکم بند می باشد و حرکت مفاصل تسهیل می گردد.

 اثر روی سیستم عصبی :
 ورزش عملی است ارادی و در عین حال که سبب تنظیم و درستی حرکات می گردد، خونسردی، مهارت، نرمش و سرعت در کار را نیز باعث می شود.
 اثر روی تغذیه و دستگاه گوارش :
 انرژی لازم برای انجام ورزش از اکسیده شدن مواد غذائی که قسمت عمده آن از سوختن مواد قندی و چربی ها به دست می آید حاصل می گردد که نتیجه آن زیاد شدن اشتها و خوردن غذای بیشتر و بالاخره زیادتر شدن دفع مواد زائد بدن خواهد بود و در نتیجه آن فعالیت های غددی توسعه یافته، اشتها تحریک شده و عمل هضم تسریع می شود. برای اشخاص خانه نشین و بی حرکت و افرادی که در اثر پرخوری خسته می شوند، ورزش دارای اثر نیکوست و نزد این افراد عمل دفع فضولات سرعت می یابد.
نزد افراد در سنین مختلف پس از چند هفته تمرین ورزشی، کاهش مقدار کلسترول، اسید اوریک و اوره خون مشاهده شده است. هم چنین ادرار که عمل دفع اساسی فضولات را تامین می کند غلیظ تر گردیده و موارد دفعی آن بیشتر شده است.
ورزش مانع جمع شدن مواد زائد در بدن می گردد. معده و کبد و روده ها چون باید پیوسته غذای لازم را به عضلات برسانند و برای این کار فعالیت می کنند، سلول های تشکیل دهنده آن ها همیشه شاداب و سالم باقی می ماند. بالعکس در اشخاصی که بی حرکت هستند و حتی از راه رفتن هم دریغ می ورزند، فضولات مواد غذایی به زحمت خارج می شود و علاوه بر آن که سموم این فضولات گاه از راه روده جذب بدن می شود و در واقع یک نوع مسمومیت مختصر و دائم ایجاد می کند، پس از مدتی سبب گشاد شدن معده و روده ها نیز می گردد و کبد و سایر غدد مترشحه هاضمه نیز به مناسبت کار زیاد خسته و فرسوده می شود و همه این عوامل دست به دست هم داده، اختلال شدیدی در دستگاه گوارش به وجود می آورند. لازم به یاد آوری است که معده و روده و سایر قسمت های داخلی شکم به وسیله یک جدار عضلاتی سفت و محکم که از عضلات مورب ساخته شده و از استخوان جناغ سینه تا بالای زهار کشیده شده و روی شکم را پوشانیده است، با کمک یک عضله مدور داخلی به طور افقی اعضای دستگاه گوارش را در وضع خود نگاه می دارد. این عضلات که به محکمی چوب و قدرت ارتجاعی شبیه فنر هستند مانع می شوند که محتویات شکم جای خودشان را تغییر دهند و به واسطه وزنی که دارند در حالت ایستادگی به طرف پائین متمایل شوند ولی گاه اتفاق می افتد که این عضلات ضیف و نازک می شوند و سلول های چربی جای کمبود آن را پر می کند و به این ترتیب استحکام عضلات کم می شود به طوری که دیگر نمی توانند مثل سابق جلو افتادگی احشاء را بگیرند و عوارض مختلفی مثل پائین افتادن معده و گاه بیرون آمدن روده از محل تقاطع عضلات پیدا می شود.
بعضی از اشخاص تصور می کنند که راه رفتن تنها می تواند جایگزین ورزش های روزانه بشود، این نظریه صحیح نیست و راه رفتن نمی تواند عضلات شکم را به کار وا دارد.
بدیهی است که به هر حال راه رفتن بهتر از نشستن و خوابیدن است ولی اگر قرار بشود، کسی بخواهد در عین به دست آوردن سلامت کامل از تناسب اندام هم بر خوردار شود باید حتماً به تمرینات بدنی و ورزش های شکمی نیز بپردازد. افتادگی اعضاء دستگاه گوارش به شکل شدید آن خوشبختانه خیلی زیاد نیست  با این حال در اشخاصی که فعالیت بدنی ندارند انواع خفیف آن فراوان است و اشخاص مبتلا، همیشه دچار نفخ معده و یبوست مزاج می باشند. تنها راه علاج، تمرینات بدنی و شکمی خیلی کوتاه و سبک و روزانه است که می تواند این عوارش را برای همیشه بر طرف سازد. بدیهی است اگر در عین حال، پیروی از رژیم غذائی رعایت شود بیمار خیلی زودتر بهبودی می یابد.
مسلم است که ورزش برای این که دارای نتیجه رضایت بخشی باشد باید به وسیله اشخاصی که به حد کافی و به طور متنوع غذا می خورند تمرین شود. در دوران محدودیت غذائی یا در مواردی که غذای شخص نا کافی باشد توصیه می شود که حتی المقدور از تمرینات ورزشی که سبب مصرف شدن کالری خیلی زیاد می شود پرهیز گردد.
با توجه به آنچه گذشت، تاثیر ورزش بر سلامت جسم و روان را به شرح زیر می توان خلاصه نمود:
1 ) ازدیاد حجم ریه ها
2 ) کمک به دفع سموم بدن
3 ) نظافت پوست و تامین سلامت آن
4 ) تنظیم حرارت بدن
5 ) بهبود گردش خون
6 ) ازدیاد گلبول های قرمز و هموگلوبین خون
7 ) تقویت کار قلب
8 ) تقلیل خطرات بروز بیماری های قلب و عروق
9 ) تسهیل خواب و استراحت در دنبال خستگی جسمی
10 ) جلو گیری از پر خونی احشاء
11 ) کمک به هضم و جذب غذا
12 ) تقویت دستگاه عضلاتی – عصبی و تنظیم تعادل آن
13 ) بهبود سلامت روان
رعایت برخی نکات بهداشتی به هنگام ورزش کردن :
اهم اصول بهداشتی که در فعالیت های ورزشی باید رعایت گردند عبارتند از :
1 ) سعی کنید در هوای آزاد و بدون آلودگی ورزش نمائید. در صورتی که تمرینات ورزشی در مکان های سر پوشیده انجام می گیرد، تهویه هوای داخل این گونه اماکن الزامی است.
2 ) هنگام ورزش از لباس های مناسب همان رشته ورزشی استفاده نمائید. هرگز با لباس های معمولی و روزانه خود به ورزش نپردازید.
3 ) در خرید کفش ورزشی توجه بیشتری نشان دهید و سعی کنید اندازه کفش را مناسب انتخاب نمایید تا پا در آن به راحتی قرار گیرد. کفش های بزرگتر یا کوچکتر از اندازه پا به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.
4 ) سعی کنید هنگام ورزش از جوراب های نایلونی کمتر استفاده نمایید. استفاده از جوراب های نخی با الیاف طبیعی مناسب تر است.
5 ) در هنگام ورزش کردن در زمین یا سالن ها دقیقاً به موانع و خطراتی که امکان دارد پیش بیاید توجه کنید و از بر جستگی و یا فرو رفتگی های محیط بازی اطلاع داشته باشید و سعی کنید برای همنوعان و همبازی های خود خطری ایجاد نکنید.
6 ) هنگام استفاده از ابزار و وسایل ورزشی هوشیار باشید و چگونگی استفاده آن را بدانید تا از ورزش خود لذت ببرید.
7 ) سعی کنید ورزش و تمرینات را با توجه به فصل انجام دهید. اگر در فصل گرما هستید، ورزش ها و حرکات را سبک، ملایم و با فاصله انجام دهید و اگر در فصل سرما هستید، حرکات و تمرینات را پی در پی و به تندی انجام دهید.
8 ) از نوشیدن آب زیاد یا آشامیدنی های بسیار سرد در خلال ورزش بپرهیزید.
9 ) در فصل تابستان جهت استفاده از استخر و شنا، حتماً قبل از داخل آب شدن، دوش بگیرید تا بدن نسبت به آب سرد عادت نماید.
10 ) پس از فعالیت های ورزشی در معرض جریان  هوا سرد قرار نگیرید زیرا احتمال ابتلا به امراض مختلف منجمله بیماری های کلیوی همواره وجود دارد.
11 ) پس از ورزش، جهت نظافت بدن ،دوش با آب گرم را فراموش ننمایید. ضمناً از حوله مخصوص به خود استفاده کنید.
12 ) سعی کنید پس از تمرین و بازی، لباس های ورزشی خود را شسته و در زیر نور آفتاب خشک کنید. زیرا لباس های ورزشی آغشته به عرق بدن، محیط مناسبی برای رشد قارچ های بیماری زایی است که در صورت استفاده مجدد از آن ها می توانند انسان را مبتلا نمایند.
13 ) بهتر است فاصله مصرف غذا تا شروع تمرینات ورزشی، کمتر از 3 ساعت نباشد تا هضم و جذب مواد غذایی انجام گرفته و خون به مقدار کافی در دسترس ماهیچه ها باشد. ضمناً از نیمساعت مانده به تمرین تا یکربع بعد از تمرین، از صرف نوشیدنی خیلی سرد باید خود داری شود.
14 ) احساس خستگی و کوفتگی در پایان تمرین مخصوصاً در مسابقات ورزشی دست می دهد. در این حالت بدن کاملاً به حالت  عادی بر نگشته و آمادگی هضم معمولی غذا را ندارد و مدتی طول می کشد تا پس از فعالیت شدید، اشتها به وجود آید. بنابراین بعد از تمرینات و مسابقات، تنها مواد غذایی مناسب، نوشیدنی مخصوصاً آب میوه است.
15 ) پیوسته اصول انسانی و احترام به دیگران را مد نظر داشته و همانند یک ورزشکار واقعی رفتار نمایید.
ورزش های مناسب برای دوران مختلف زندگی :
در دوران زندگی ورزش و فعالیت های بدنی بر حسب سن، جنس و وضع سلامتی بدن فرق می کند مثلاً در جوانی باید عضلات را قوی و محکم کرد تا در سنین بالاتر به آسانی دچار رخوت و سستی نگردند و از چهل سالگی به بعد دیگر نباید در بند تحکیم عضلات و حفظ زیبائی اندام بود بلکه ورزش را باید به منظور حفظ سلامت و طول عمر انجام داد و از پنجاه سالگی به بعد باید سعی کرد هر قدر ممکن است پیری را به عقب انداخت و از عوارض آن جلوگیری نمود.
قابلیت و زمان لازم برای بر  گشتن به وضع طبیعی بعد از ورزش راهنمای خوبی برای تعیین مقدار  و شدت ورزش در هر سنی است.بر گشتن به وضع طبیعی بایستی سریع باشد. در صورتی که ورزشکار ده دقیقه بعد از متوقف نمودن ورزش هنوز تنفس و ضربان قلبش به وضع عادی بر نگشته باشد و یا تا روز بعد هنوز خستگی ادامه داشته باشد، ورزش انجام شده بسیار شدید و یا طولانی بوده است و در مدت یا نوع آن باید تجدید نظر شود.
زمان ورزش کردن نیز باید طوری انتخاب گردد که در فعالیت قسمت های مختلف بدن عوارض نا مطلوب بر جای نگذارد، مثلاً ورزش بلافاصله بعد از صرف غذا موجب اختلال در کار معده و سوء هاضمه می گردد.
در سن مدرسه یعنی از ابتدای 6 سالگی، ورزش هائی که سبب تصحیح حالات بدن شوند و بازی هائی که در جریان آن ها بچه می جهد و میدود مناسب است . بعد از 12 سالگی علاوه بر تعلیم ورزش، باید بازی های ورزشی را بدون مسابقه و حداکثر تا حد رقابت شروع نمود. اشخاصی که در انجام این ورزش ها شرکت می کنند باید دقیقاً مراقبت شوند، زیرا جوانان همیشه تمایل دارند و می خواهند از حدود امکاناتشان تجاوز کنند.
سابقات ورزشی را می توان از ابتدای هیجده سالگی شروع نمود.
در سن بلوغ به شرطی که مورد غیر مجازی وجود نداشته باشد می توان تمام انواع ورزش ها را تمرین نمود. ورزش منظم در سن بلوغ باعث افزایش وزن، پهنای شانه ها و قدرت عضلاتی بیش از آن چه از بلوغ ناشی می شود می گردد.
بعد از چهل سالگی باید ورزش های سخت و سنگین و طولانی را کنار گذاشته و از خسته شدن زیاد تا حدی که نفس ببرد اجتناب نمود. بازی های سخت ورزشی و ورزش هائی که احتیاج به سرعت دارند باید ترک شوند ورزش ها با ملایمت انجام گرفته و همیشه فواصل استراحت در بین آن ها موجود باشد. ورزش و حرکت موجب عقب انداختن دوران پیری می باشد و سالمندانی که ورزش می کنند از سلامتی و نشاط بیشتری بر خوردار می باشند. بنابراین یکی از موثرترین روش های پیشگیری اختلالات دوران سالمندی ورزش و تربیت بدنی است. البته منظور از ورزش، تمرینات ورزشی خسته کننده نیست بلکه حرکات ملایمی است که برای سالمندان مناسب باشد. شنای ملایم و پیاده روی، ورزش های مناسبی برای سالمندان می باشد.
خانم ها و دوشیز گان بایستی ورزش هائی را انتخاب کنند که تلاش بدنی ملایمی را داشته باشد و از انجام ورزش های سنگین مانند وزنه برداری، بوکس و کشتی خودداری نمایند. ورزش هائی که این شرایط را برای خانم ها و دوشیز گان به بهترین نحوی تامین می کند عبارت اند از پیاده روی در هوای آزاد، اسکی، تنیس، والیبال، بسکتبال، هندبال، سواری، شنا، قایقرانی، ماهیگیری و باغبانی. رقص موزون توام با موزیک، به خصوص برای دختران جوان مناسب است.
ورزش باید در تمام عمر، با توجه به سن، جنس و وضع جسمانی بدن به طور مداوم انجام گیرد مگر در مواردی که علائم واضح یک عیب عضوی در فرد وجود داشته باشد و طبق نظریه کمسیون طبی کمیته ملی ورزش، هر گونه فعالیت بدنی و ورزش به طور دائم و یا موقت غیر مجاز گردد.
همان قدر که تمرین بهداشتی و صحیح مفید است افراط در تمرین نیز به طور یقین مضر می باشد که از عوارض نا مطلوب آن خستگی و احساس درد در بدن، تغییرات در خلق و خوی و ناراحتی های قلب و عروق قابل ذکرند.
تفریح :
نیز که از لغت شادی نمودن گرفته شده است در پیدا کردن راه های رهائی از ناراحتی ها و در نتیجه کمک به بهبود بهداشت بدنی و روانی نقش مهمی دارد. نوع تفریح برای هر کس بستگی به ذوق و سلیقه وی دارد ولی بهتر است در صورت امکان شامل ورزش و فعالیت های بدنی نیز باشد. انواع فعالیت های تفریحی بی نهایت زیاد است و کار های ذوقی نیز از گرد آوری تمبر و سایر کلکسیون ها گرفته تا عکاسی و فعالیت های هوای آزاد مانند زندگی در چادر، باغبانی و هزاران نوع فعالیت دیگر هر یک فواید بهداشتی زیادی دارند. هنر های زیبا شامل فعالیت های ابتکاری بی شماری مانند نقاشی و مجسمه سازی می باشد.
با زیاد شدن فرآورده های ماشینی، کارهای دستی مجدداً رواج پیدا کرده است و ما اشیاء ساخت دست را چون گنجینه ای حفظ می کنیم. هنر هائی مانند قلابدوزی، بافندگی، پنبه دوزی و امثال آن دوباره زنده شده و مورد توجه قرار گرفته اند.
نتیجه آن که انواع تفریحات سالم شادی آور در ایام فراغت، انسان را عادت می دهد تا در رهائی از گرفتاری ها و ناراحتی ها و تقویت بهداشت روحی و روانی خود، نقش تفریح را همواره مد نظر داشته و انرژی خود را در ایام بیکاری، به سوی فعالیت های بیهوده منحرف نسازد.

ویژگی ورزشکار مسلمان :
اولین خصوصیت یک ورزشکار مسلمان پرهیز کارو متقی بودن
دومین خصوصیت یک ورزشکارامین بودن است . ورزش کار مسلمان باید امین باشد. در مواردی از آیات قرآنی، «قوی بودن» با «امین بودن» قرین شده و گویا مکمّل یکدیگر دانسته شده اند.
یکی ازآن موارد، داستان حضرت موسی علیه السلام و دختران حضرت شعیب علیه السلام است.
وقتی «صفورا» ، دختر حضرت شعیب علیه السلام می خواهد حضرت موسی علیه السلام را برای استخدام شدن به پدر خود پیش نهاد کند، به دو یژگی مثبت وی اشاره نموده و می گوید:
«یا ابت استاجره انّ خیر من استاجرت القوی الامین؛
پدر جان! موسی را استخدام نما، زیرا بهترین کسی که می توانی استخدام کنی، کسی است که قوی و امین باشد.»
به طور کلی اگر کسی قوی باشد، ولی امین نباشد، از کسی که ضعیف است، ولی او هم امین است، خطرناک تر خواهد بود.
مورد دیگر، داستان حضرت سلیمان و بلقیس است. آن جا که حضرت سلیمان می خواهد به سرعت تخت بلقیس را از سرزمین سبا به کاخ خود بیاورد، می گوید: کدام یک از شما درباریان، تخت بلقیس را قبل از آن که تسلیم امر من شوند، نزد من خواهد آورد؟ عفریتی از جن می گوید:
«انا اتیک به قبل ان تقوم من مقامک؛
من پیش از این که از جایت بلند شوی، آن را نزد خواهم آورد.»
و آن گاه اضافه می کند:
«وانی علیه لقوی امین؛
و من بر این کار، قوی و امین هستم.»
و بدین ترتیب، خود را قوی و امین معرفی نموده و قوّت را در کنار امانت به کار می برد.
سومین خصوصیت یک ورزشکار مسلمان باید دارای دانش وبینش وسیع باشد. ورزش کار مسلمان، همچنان که از نظر جسمی، قوی و نیرومند است ، از جهت علمی نیز بایدتوانا و نیرومند باشد. متاسفانه اکثر ورزش کاران مسلمان، از این نکته غافل بوده و هنگامی که وارد گود ورزش می شوند، درس، بحث، مطالعه و تحقیق را کنار می گذارند. نیرومندی بدنی و علمی برای یک انسان، بسان دو بال برای یک پرنده اند. پرنده هنگامی می تواند اوج گیرد که دو بال نیرومند داشته باشد، و داشتن یک بال – هر چند قوی و نیرومند – برای او کافی نیست. در قرآن حکیم، در این خصوص چنین می خوانیم:
«وزاده بسطه فی العلم والجسم؛
و او را (طالوت را) در دانش و قوت جسم فزونی بخشیده است.»
درباره حضرت داوود علیه السلام نیز که جوانی نیرومند و با ایمان بوده و به همین مناسبت توانسته بود بزرگ ترین رهبر کافران را به قتل رساند، می فرماید:
« و قتل داوود جالوت واتا الله الملک و الحکمه و علّمه و ممّا یشاء؛
و «داوود» ، «جالوت»  را کشت، و خداوند حکومت و دانش را به او بخشید، و از آن چه می خواست به او تعلیم داد.»
همچنین درباره او می فرماید:
«و شددنا ملکه واتیناه الحکمه؛
ما پایه حکومت او را محک ساختیم و به او دانش دادیم.»
چنان که ملاحظه می شود، داوود علیه السلام از ایمان و قدرت بدنی کافی بر خوردار بوده است؛ بنابراین، لازم است که از نظر علم و دانش هم به اندازه کافی نیرومند شود، تا آمادگی رهبری را پیدا کند. خداوند این علم و دانش را نیز خود به او تعلیم داده وارزانی می دارد.
گویا از نظر قرآن، نوعی ارتباط بین کمال جسمانی و آمادگی، جهت کسب دانش، بینش، حکومت و قضاوت وجود دارد؛ از این رو درباره برخی از پیامبران بزرگ چنین می فرماید:
1) وَلَمّااشدّدة اتَیناه حکماوَعَلماً « وهنگامی که ( یوسف ) به مرحله بلوغ وقوت رسید ما حکم وعلم به او دادیم .
 2) «و لمّا بلغ اشدّه واستوی اتیناه حکما و علما؛
و هنگامی که [موسي] نیرومند و کامل شد، حکمت و دانش به او دادیم.»
همچنین در قران می خوانیم: وقتی حضرت سلیمان به درباریان خود می گوید: چه کسی تخت بلقیس را قبل از آن که تسلیم امر من شود، نزد من خواهد آورد؟ عفریتی از جن می گوید: «من پیش از این که از جایت بلند شوی، آن را نزد تو خواهم آورد» ، ولی کسی که دارای قدرت فوق العاده ای است می گوید:
«انا اتیک به قبل آن یرتدّ الیک طرفک؛
من پیش از آن که چشم بر هم زنی، آن را بدین جا خواهم آورد.»
و چنین نیز می کند. خداوند در قرآن این شخص توانا را دارای دانش معرفی نموده و می فرماید:
«قال الّذی عنده علم من الکتاب؛
و آن کسی که به علم و دانش کتاب [الهی]  دانا بود گفت.»
در روایات اسلامی نیز به دانش پژوهی ورزش کار اهمیت داده شده است؛ به عنوان نمونه، می بینیم در حدیث نبوی نه تنها آموزش کتابت و سواد یکی از وظایف پدر نسبت به فرزند پسر، دانسته شده، بلکه بر آموزش دو ورزش شنا و تیز اندازی، که
این دو نیز از وظایف پدر می باشند مقدّم شده است:
«حقّ الولد علی والده آن یعلمه الکتابه و السّباحه و الرّمایه و ان لا یرزقه الا طیّبا؛
حق فرزند[پسر]  بر عهده پدرش این است که به او نوشتن و شنا کردن و تیر اندازی نمودن را آموزش داده و جز از راه حلال، روزی او را تامین نکند.»
در کتاب گفتار و عّاظ، به نقل از کتاب معالم الزّلفی سیّد هاشم بحرینی (ره) آمده:
«امام حسن و امام حسین علیه السلام در سنین کودکی نزد حضرت علی علیه السلام آمده، از وی خواستند بین آن ها در کشتی گرفتن قضاوت کند. آن حضرت فرمود: به جای این کار بروید خط بنویسید.»
شاید آن حضرت خواسته با این بر خورد، به فرزندان خود بفهماند که آن چه از زور بازو مهم تر است، علم و هنر باشد، نه این که بخواهد کشتی را نفی کند، زیرا می دانیم آن ها در حضور رسول خدا صلی الله علیه و اله با یکدیگر کشتی می گرفتند و آن حضرت نیز به تشویقشان می پرداخت.
4 ) سبقت در کار خیر: به طور معمول پیشی گرفتن و برنده شدن در مسابقات و رقابت های ورزشی، برای ورزش کاران از اهمیت خاصی بر خوردار است، که البته اشکالی هم ندارد، ولی ورزشکار مسلمان باید به مسابقه در امور خیریّه وبرنده  شدن در آن، بیش از برنده شده در مسابقات ورزشی اهمیت بدهد. خداوند متعال در قرآن درباره ایمان آورندگان می فرماید:
«اولئک یسارعون فی الخیرات و هم لها سابقون»
 آنها در سعادت و خیرات تعجیل می کنند، و اینان هستند که به کارهای نیکو سبقت می جویند.
 همچنین در توصیف پیامبرانی همچون ابراهیم، لوط، اسحق، یعقوب، نوح، داود، سلیمان، ایوب، اسماعیل، ادریس، ذوالکفل، یونس و زکریا می فرماید :
 «انهم کانوا یسارعون فی الخیرات»
 آن ها در کارهای خیر تعجیل می کردند.
 5 ) حمایت از مظلوم : ورزش کار نباید به منظور زورگویی به دیگران و دست یافتن به آن چه حق او نیست ورزش کند، بلکه باید از زورگویی پرهیز نموده و دارای روحیه دفاع از مظلوم در برابر ظالم باشد. حضرت علی علیه السلام در وصیت خویش به دو فرزند بزرگوارش، امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام می فرماید :
 «کونا للظالم خصماً و للمظلوم عونا»
 هماره دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید.
 همان گونه که شاعر می گوید :
 


منابع :


 

 

ردیف

 

نویسنده

 

اثر

 

ترجمه

 

انتشارات

 

محل انتشار

 

سال

 

1

 

اسدی، سعید

 

بهداشت در ایران

 

-

 

جزوه

 

علوم پزشکی

 

1381

 

2

 

حجتّی، محمد باقر

 

اسلام و تعلیم و تربیت

 

-

 

فرهنگ اسلامی

 

تهران

 

1370

 

3

 

زیگموند، فروید

 

اصول روانکاوی

 

شجاع شفقی

 

ققنوس

 

تهران

 

1377

 

4

 

صبوری، حسین

 

ورزش در اسلام

 

-

 

اینترنت

 

-

 

1388

 

5

 

ضمیری، محمدعلی

 

تاریخ آموزش و پرورش

 

-

 

راهگشا

 

تهران

 

1374

 

 
طراحی سایت : سایت سازان