میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

شهرداري ومديريت جامع شهري


کد محصول : 1000301 نوع فایل : word تعداد صفحات : 30 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 981

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d301

فهرست مطالب و صفحات نخست


شهرداري ومديريت جامع شهري

     
فهرست
عنوان                                          صفحه
مقدمه                                         1
شهرداري و مديريت جامع شهري                         1
تعاريف وواژه ها                                 4
شماره منطقه                                     5
شماره بلوك                                     6
آپارتمان                                     7
واحد شغلي ( صنفي )                                 9
جهات اربعه اصلي و فرعي                             10
مميزي                                         11
شماره گذاري معبر                                 12
توضيح عناوين اطلاعاتي فرم                             13
كدو نوع معبر                                     17
تعداد : تعداد گونه فرعي                     23
موفقيعت زمين ( ك4-2 جدول لونيگ مميزي )                     25     
جدول ابعاد زمين                                 27

تشكر و قدر داني از استاد گرامي :
حمد و سپاس خداوند منان را كه به انسان علم و نوشتن به كلم آموخت و به انسان آنچه را كه نمي توانست به الهام تعليم داد. بعد از اتمام اين پژوهش وظيفه خود مي دانم از مساعدتها، راهنمائيهاي خردمندانه و دقت نظر استادسركار خانم مهندس پريسا احدي صميمانه تشكر و قدر داني نمايم كه در انجام تحقيق نقشي اساسي داشته و از ابتدا تا انتها با نظرات علمي و مفيد مراحل تحقيق را با ضوابط يك تحقيق علمي هدايت راهنمايي گرداندند.
مقدمه :
 شهرداري و مديريت جامع شهري
شهرداريها به دليل جايگاه خاصي که در هر شهر دارند نقش اصلي را در مديريت شهري ايفا مي نمايند . امروزه اغلب کشورهاي توسعه يافته شهرداري و مدير آن يعني شهردار مهمترين ارگان شهري و بالا ترين رده مسئوليت در شهر بوده و تمام نهادهاي شهري مستقيم يا غير مستقيم تحت نظر شهرداري قرار دارند .
 در کشور ما نيز اگر چه در قوانين پنج سال جاري موضوع مديريت جامع شهري و مسئوليت شهردار پيش بيني شده است و البيکن تا کنون به دليل مشلات ساختاري و قانوني اين مهم در شهري به اجرا در نيامده و اميد است بزودي در تعدادي از شهرها اجرا و پس از بررسي و رفع اشکالات احتمالي به ساير شهرهاي کشور نيز تعميم يابد .
 در وضعيت کنوني نيز شهرداريها نقش اساسي در هماهنگي و امور اصلي مربوط بهش هر بر عهده دارند و اغلب ارگانهاي ديگر يا مستقيما ً وابسته به شهرداري هستند ( مانند خدمات شهري ، حمل و نقل شهري ، پارکها ، فضاي سبز ، خدمات ايمني و ..... ) ويا غيرمستقيم در بسياري از امور با هماهنگي شهرداري عمل مي نمايند ( ارگانهايي مانند مخابرات ، آب ، فاضلاب ، گاز ف برق )
 هر شهرداري يا به طور کلي هر شهر جهت برنامه ريزي و اقدامات زيربنايي شهري به اطلاعات و آمار جامع و دقيق شهر نياز دارد که ضرورتا ايجاب مي نمايد طبق يک برنامه مدون و زمان بندي شده شده و حتي المقدور با استفاده از سيستم هاي رايانه اي و فناوري ، اطلاعات و آمار دقيقي با انجام عمليات لازم از اراضي ، املاک مستحدثات و تاسيسات شهري برداشت نمايد و آنگاه سعي شود تا اين اطلاعات بروز و بهنگام نگهداري  شود تا همواره بتوان به نحوه مطلوب از آنها استفاده نمود .
مميزي يعني تميز دادن ، تشخيص و جداسازي و در اصطلاح به معني برداشت ، تفکيک و طبقه بندي آمار و اطلاعات از املاک و معابر شهر است .
به همين منظور فرمهاي جديد مميزي با دستور العمل اجرايي زير تدوين شده است تا علاوه بر گرد آوري اطلاعات مورد نياز شهرداري گامي جهت پياده سازي بانک اطلاعات شهري و آنگاه GIS شهري برداشته شود . مبناي GIS شهري ملک و معبر مي باشد و با توجه به وابستگي و نقش اساسي که شهرداري در مديريت املاک و معابر شهر بر عهده دارد عموما شهرداري به عنوان متولي و مديريت GIS شهري بوده و وظيفه ايجاد ، مديريت ، نگهداري ، هماهنگي و مديريت GIS شهري بر عهده شهرداريها مي باشد . در اين مورد دلايل متعددي وجود دارد که به موارد زير اشاره مي کنيم .
1-شهرداري اصلي ترين نهاد در مديريت شهري است .
2-شهرداري عمدتا با ملک يا معبر سرو کار دارد .
3-هرگونه تغيير در ملک با هماهنگي و مجوز شهرداري صورت مي گيرد . ( ساخت و سازها و ........)
4-هر گونه ايجاد يا حذف در ملک يا معبر با هماهنگي و مجوز شهرداري صورت مي گيرد ( احداث واحد – تفکيک – ايجاد معبر و .........)
5-طبق قانون شهرداري مکلف به داشتن اطلاعات به روز املاک و معابر شهر است ( قانون مميزي )
6-طبق قانون شهروندان مکلف به همکاري و ارائه اطلاعات صحيح به شهرداري هستند .
7-هر گونه عمليات روي املاک يا معابر توسط ساير ارگانها با مجوز و هماهنگي شهرداري با دلايل فوق اگر شروع کننده GIS شهري را شهرداري بدانيم با توجه به آنچه در قبل بيان شد در شرايط کنوني شهرداريها با استفاده از قوانين و تکاليف موجود مي توانند عمل نموده و با پايه گذاري GIS شهري حداقل بخشي از نيازهاي فعلي خود را در اين مقوله رفع نموده و با برنامه ريزي اصولي و صحيح و همکاري و جلب نظر ساير نهادها نيازهاي ساير کاربران و ارگانها را در مديريت جامع شهري در بلند مدت برطرف نمايند .
8-اولين اقدام جهت تحقق اهداف فوق مميزي شهر است که طبق قانون نوسازي و عمران شهير شهرداريها با اختيارات ويژه مي توانند هر 5 سال شهر را مميزي نمايد .


تعاريف و واژه ها
 جهت انجام مميزي اصطلاحات خاصي بکار مي رود که لازم است در ابتدا اين واژه ها تعريف گردد:
 شهر
 پس از تقسيمات استان و شهرستان ، شهر مي باشد . هر شهرستان شامل تعدادي شهر است . شهر محدوده اي جغرافيايي است که حدود آن با توجه به محدوده طرح جامع شهري مشخص شده باشد .
تقسيمات شهري
طبق قانون و ضوابط و مقررات و دستورالعمل هاي وزارت کشور شهرهاي بزرگ بايستي داراي تقسيمات منطقه اي محله اي مصوب باشند و اين تقسيم بندي بر اساس معيار ها و ضوابط خاصي صورت مي گيرد که روي نقشه ها ي مميزي شماره منطقه و محله ( حوزه )و حد و حدود آن مشخص است . لذا در محل شماره شناسايي ملک که در قسمت بالاي همه فرمهاي مميزي مشخص شده است از سمت چپ به راست به ترتيب شماره منطقه و سپس شماره محله ( ناحيه ) مي شود .
منطقه
 بسته به وسعت ، جمعيت و محدوده خدماتي هر شهر به چنذ منطقه تقسيم مي گردد . محدوده مناطق با خيابان يا بزرگراهاي اصلي و محدوده طرح جامع شهر از يکديگر مجزا مي گردد .
شماره منطقه
به هر منطقه به ترتيب ايجاد ، شماره اي از يک بعد داده شده است . اين شماره دو رقمي در گوشه سمت چپ بالاي فرمهاي مميزي درج مي گردد .مثلا منطقه 2 به صورت 2 درج خواهد شد .
محله ( ناحيه )
 هر منطقه داراي 11 و حداکثر 22 محله است محدوده محله بر اساس جمعيت ، تعداد املاک و تراکم ساختماني آن مشخص مي گردد . جمعيت هر محله 10000و حداکثر 20000 نفر است .
شماره محله ( ناحيه )
هر ناحيه نيز داري شماره اي است که از 1 شروع و حداکثر تا 22 خواهد بود شماره محله يا ناحيه نيز بعد از شماره منطقه به صورت دو رقمي در فرمهاي مميزي نوشته خواهد شد .
 بلوک
آخرين محدوده تقسيمات شهري بلوک مي باشد . يک بلوک محدوده اي است از املاک که به يکديگر متصل بوده و از اطراف به وسيله معابر عمومي و يا عوارض طبيعي مانند رودخانه ،کوه و .... احاطه شده است . به نحوي که اگر ازيک نقطه بلوک حرکت نماييم پس ازطي کردن دور بلوک مجددا به همان نقطه شروع باز مي گرديم .

شماره بلوک
هر بلوک داراي يک شماره 3 رقمي است که در هر محله از 001 شروع و به تربيت تا آخرين بلوک محله ادامه مي يابد . ازشماره محله در بالاي فرمهاي مميزي نوشته خواهد شد .
شماره ملک
 هر ملک در بلوک داراي شماره ملک سه رقمي است که با حرکت ارز جنوب غربي بلوک از شماره 001 شروع و تا آخرين ملک بلوک ادمه مي يابد. مطابق مثالي که در فوق نمايش داده شد ......
ساختمان
 ساختمان به محدوده اي از يک ملک که ساخته شده و لتوان از آن استفاده مسکوني ، تجاري ، اداري و مانند اينها داشت اطلاق مي شود . اگر دريک مل چند ساختمان مجزا که حداقل 12 متر مربع مساحت دارد وجود داشت براي هر ساختمان برگ مجزا اتصاص داده مي شود .
 شماره ساختمان
هر ساختمان در ملک داراي شماره ساختمان دورقمي است که به ترتيب از  01 به ساختمان اصلي و سپس ساختمانهاي بعدي اختصاص مي يابد . به هر ساختمان مجزا ( به هم نچسبيده ) که حداقل 12 متر مربع مساحت داشته باشد و داراي در ورودي مجزا نيز باشد يک کد اختصاص داده و برگ مميزي اطلاغات ساختمان براي آن تنظيم مي گردد .
بلوک گردشي
 براي شروع مميزي املاک واقع در هر بلوک بايستي از جنوب غربي بلوک در جهت حرکت عقربه هاي ساعت آغاز نمود . بنابراين بايد ابتدا جهت يابي درست در محل انجام گرفته و سپس نقشه با محل تطبيق گردد .
 بر روي نقشه جهت شمال مشخص شده است ولي در محل تشخيص جهات اربعه از طريق محل طلوع و غروب آفتاب ( شرق يا غرب ) يا پرس و جو کردن جهت قبله که تقريبا رو به غرب يا جنوب است و يا تطبيق نقشه با وضع موجود عملي است پس از مشخص جهات اربعه اصلي از اولين ملک واقع در جنوب غربي بلوک کار مميزي با تنظيم فرم فهرست املاک آغاز مي گردد .
آپارتمان
 اگر يک ملک داراي ساختمان مجزايي باشد که داراي مالکيت مستقلي بوده يا مي تواند در آينده با توجه به وضعيت ساخت داشته باشد هر بنا به عنوان يک واحد آپارتماني محسوب مي شود . بنابراين هر آپارتمان داراي درب ورودي مجزا وتسهيلات ( مانند سرويس – آشپزخانه و.....) و مشترکات ( مانند راه پله ) و ..... مي باشد . در صورتي که ملک داراي صورت مجلس تفکيکي براي آپارتمانها باشد متراز آپارتمانها و تعداد آنها و ساير مشخصات در صورت مجلس  قيد شده است و مي توان آنها را استخراج و در برگهاي مميزي آپارتمان درج نمود. در صورتي که ملک تفکيک نشده است وداراي سند مالکيت باشد مساخت و ساير مشخصات بر اساس دستورالعمل مترشده و در فرمها وارد مي گردد .
شماره آپارتمان
 هر آپارتمان در هر ساختمان داراي شمارزه سه رقمي است که از 001 شروع مي گردد . ترتيب کد هر آپارتمان ازپايين ترين طبقه ساختمان شروع و تا طبقه انتهايي ادامه مي يابد . بنابراين اگر يک ملک داراي دو ساختمان مجزا هريک در دو طبقه و هر طبقه چهار واحد آپارتماني باشد براي طبقه اول ساختمان 01 و طبق دوم ساختمان 02 کدهاي زير اعمال خواهد شد :
طبقه اول از ساختمان اول:
001-01ملک – بلوک – محله – منطقه
002-01
003-01
004-01
طبقه دوم ازساختمان دوم :
 005-02 ملک – بلوک – محله – منطقه
006-02
      007-02
      008-02
واحد شغلي ( صنفي )
اگر ملک مورد مميزي داراي کاربرد تجاري باشد يعني فعاليت ديگري به غير از سکوت مانند کسب وکار و تجارت ، خدمات و ساير فعاليتها در آن انجام گيرد ، واحد شغلي محسوب مي گردد.
شماره واحد شغلي
هر واحد شغلي در هر آپارتمان با ساختمان اداري کد سه رقمي که از 001 شروع و ادامه مي يابد .
بر اساس تعداد واحد هاي کسب و پيشه و داراي ماهيت تجاري که روي پرسشنامه ملک و ساختمان مشخص شده است براي هر واحد ، فرم مشاغل تنظيم وتکميل ميگردد . شماره شناسايي روي فرم واحد شغلي همان شماره روي پرسشنامه ساختمان يا آپارتمان تکرار شده و در ستون آخر شماره رديف صنفي هر واحد را که از شماره يک آغاز شده است اضافه مي گردد بنابراين چنانکه برا ي مميزي ملکي اقدام  مي گردد که داراي يک ساختمان مسکوني و مثلاً پنج  در بند مغازه نيز هست بايد براي هر کدام از واحد هاي صنفي يک پرسشنامه اطلاعات شغلي تنظيم شده است و رديف صنفي آنها از شماره يک تا پنج نوشته شود اگر واحد صنفي  در ملک متصل به ساختمان باشد به فرم مجزا بر ساختمان نيازي نيست ولي اگر با فاصله از ساختمان اصلي باشد براي واحد صنفي ابتدا فرم ساختمان تنظيم مي گردد و سپس براي واحد  يا واحد هاي شغلي اين ساختمان فرم شغلي تکميل خواهد شد . براي اين موارد شماره آپارتمان ، درج ميگردد.
اگر واحد يا واحد هاي صنفي در يک واحد آپارتماني قرار داشت ابتدا فرم آپارتمان تنظيم و سپس براي واحد هاي شغلي فرم شغلي تنظيم ميگردد.
اگر واحد هاي شغلي در داخل مجتمع تجاري مانند پاساژها و مانند اينها بود براي هر مجموعه مجتمع مطابق دستور العمل فرم ساختمان تنظيم و براي هر واحد شغلي ابتدا فرم آپارتمان تنظيم و سپس فرم واحد شغلي تنظيم مي گردد .
براي واحد هاي شغلي در معابر و بازار ها در صورتي که فقط يک واحد باشد فرم ملک ، ساختمان و واحد شغلي  تنظيم مي گردد ولي اگر در بيش از يک واحد بود براي هر واحد فرم آپارتمان نيز تنظيم مي گردد. 
جهات اربعه اصلي و فرعي
 هر بلوک به وسيله تعدادي معبر از اطراف احاطه شده است که بايستي به همان ترتيب که املاک واقع در هر بلوک مميزي مي شود جهات اصلي و فرعي معابر اطراف ملک با هم کدهاي مطابق شکال زير مشخص مي شود البته ممکن است در يک يا چند برملک وجود داشته بشد .
 تشخيص جهات اصلي و فرعي معابر ممکن است دقيق نباشد و در مقايسه با نقشه راهنما چند درجه متر يا بيشتر باشد لذا تا حد تقريبي 15 درجه کمتر يا بيشتر بنا به تشخيص مميز بلا اشکال خواهد بود .
 مميزي
 بروز آوري نقشه
 پس از انجام تقسيمات منطقه و محله در هر منطقه و محله عمليات بروزآوري نقشه محله انجام شده و محدود ه بلوکا و معابر محله دقيقا با وضع موجود تطبيق داده شده و تعيين مي گردد در صورتي که به موارد مشخص نشده يا مبهمي بر روي نقشه ها يا وضع موجود برخورد گرديد با هماهنگي با ناظر شهرداري موضوع رسيدگي و نقشه ها اصلاح مي گردد در پايان عمليات بزور آوري نقشه ، بلوکهاي محله دقيقا مشخص بوده و شماره گذاري بلوکها انجام مي گيرد .
فلش گذاري نقشه يکي ديگر از عمليات بسيار مهمي که در بروز آوري نقشه ها صورت مي گيرد معابر روي نقشه است و بر اساس روي نقشه هر بخش معبر بر اساس دستورالعمل داده شده فلش گذاري شده و طول آن  با فلش و ابتدا و انتهاي آن در معبر با خط چين مشخص مي گردد .
شماره گذاري بلوک
 شماره بندي بلوکها تابع ضابطه معيني نيست و پس از مدتي با انجام در معابر محله و ايجاد معابر جديد در نتيجه تقسيم بلوکها ترتيب شماره گذاري نيز به هم خواهد خورد و ليکن بهتر است جهت شماره گذاري بلوکهاي محله روي نقشه بروزآوري شده از جنوبغربي محله با شماره 001 آغاز و در جهت عقربه هاي ساعت به ترتيب به بلوکها شماره دهيم . در صورتي که محله داراي تقسيمات ديگري مانند ناحيه يا برزن باشد . به هر حال در يک محله تا 999 بلوک قابل شماره گذاري بوده و بلوک با شماره تکراري نيز وجود ندارد .
شماره گذاري معبر
 پس ازفلش گذاري بلوک بر اساس دستورالعمل به هر فلش يک شماره معبر که عددي 12 رقمي است و به صورت زير است تعلق مي گيرد :
رديف معبر    بلو مقابل    بلوک جاري    محله    منطقه

اين عدد روي نقشه درج شده و جهت استفاده مميزين ارائه مي گردد
مميزي املاک بلوک از محل جنوب غربي بلوک با حرکت در جهت عقربه هاي ساعت شروع مي شود . مميز ابتدا روي ديوار يا پايه درب ورودي و در محل مناسبي که هم مشخص باشد و هم لطمه به زيبايي ساختمان نزند و موجب گله و شکايت مالک نگردد با مداد شمعي يا هر وسيله مناسب ديگري تاريخ شروع مميزي و جهت حرکت را با علامت s  = مشخص و رسم مي نمايد سپس شماره شناسايي بالاي فرم که سه شماره منطقه ، محله و بلوک است  در ابتدا روي فرم درج مي گردد سپس شماره رديف اصلي ملک را که چهارمين رقم شماره شناسايي ملک مي باشد و از شماره يک آغاز مي شود و در ستون رديف ملک مي نويسد . اين ملک اولين ملک ، محسوب و در ستون شماره مسلسل فرم ، عدد 1 درج و در ستون رديف ملک عدد 001 نوشته مي شود . کد وضعيت ملک  ، نام معبر و پلاک آبي ( پلاک شهرداري ) نيز روي فرم در ستونهاي مربوطه نوشته خواهد شد . پس از ورود به ملک در صورتي که ملک داراي يک يا چند ساختمان بود ساختمانها شماره گذاري شده و ساختمان اول با شماره 01 در ستون رديف ساختمان مشخص مي گردد در صورتي که اين ساختمان داراي تعدادي آپارتمان نيز بود آپارتمانها به ترتيب شماره گذاري شده و با تکرار رديف ساختمان و رديف ملک و ايضا زير نام معبرو پلاک در رديفهاي ديگر فرم ، آپارتمانهاي ساختمان به ترتيب از عدد 001 درج شده و شماره مسلسل نيز اضافه مي گردد . براي ساير املاک بلوک نيز در جهت حرکت عقربه هاي ساعت بلوک طي شده و فرمها تکميل مي گردد . پس از تکميل فرم بريا کل بلوک در انتهاي تمامي فرمها نام و نام خانوادگي مميز و تاريخ مميزي ( آخرين روز کار روي بلوک ) به صورت کامل نوشته شده و در محل تعيين شده امضا و اوراق در يک پوشه مرتب شده و با درج کد بلوک روي پوشه (بلوک – محله – منطقه ) و تنظيم فرم عملکرد به سربازيين تحوئيل داده مي شود .
توضيح عناوين اطلاعاتي فرم
** شماره مسلسل : شماره اي که به ترتيب از 1 شروع شده و به هر رديف فرم داده خواهد شد .
** رديف آپارتمان : شماره اي که به هر واحد آپارتماني (_ بر اساس دستورالعمل فوقو تعاريف انجام شده در مورد چگونگي تشخيص و در نظر گرفتن واحدهاي آپارتماني ) داده مي شود
** رديف ساختمان : شماره اي که به هر ساختمان يک ملک اختصاص مي يابد .
** شماره ملک : شماره ملک که به ترتيب به املاک موجود در بلوک اختصاص داده مي شود .
** تعداد واحد تجاري : در صورتي که در رديف در نظر گرفته شده واحد تجاري يا واحد با ماهيت تجاري ( مطابق دستورالعمل ) وجود داشت تعداد آن در اين ستون نوشته خواهد شد .
 ** وضعيت ملک : کد وضعيت ملک يا ماهيت فيزيک هر رديف در اين ستون درج مي گردد
** نام معبر : نام معبري که ملکدر آن قرار دارد از پلاکهايي که در ابتدا و انتهااي و يا در داخل معبرتوسط شهرداري نصب شده است قابل تشخيص است در اين ستون درج مي گردد . در صورتي که معبر فاقد پلاک نام باشد در صورتي که نامگذاري داشته باشد از اهالي سوال و با گذاشتن حرف l  در ابتداي نام ، نا محلي درج مي گردد  در صورتي که نام محلي مشخصي نيز نبود عبارت « فاقد نام » درج خواهد شد .
پلاک آبي : در صورتي که ملک داراي ساختمان باشد پلاک آبي شهرداري نيز در سر درب موجود است که در اين ستون مدرج مي گردد . در صورتي که ملکي فاقد پلاک اتبي بود اگر املاک مجاور آن داراي پلاک باشد شماره بين دو پلاک مربوطه به اين ملک داده خواهد شد مثلا اگر ملک قبلي پلاک 22 و ملک بعدي پلاک 26 باشد ملک مورد نظر  داراي پلاک 24 خواهد بود در صورتي شماره پلاک قبلي را به اين ملک نيز اختصاص و با فرعي مشخص مي نماييم مثلا 1/22 در صورتي که کل محل يا بلوک فاقد پلاک بود کلمه فاقد پلاک در ستون درج مي گردد و ليکن در صورتي در محل پلاک پستي نصب شده  بود عبارت پلاک پستي درج مي گردد
 توجه : اگر ملکي داراي چند درب باشد فقط يک بار در فرم فهرست املاک درج مي گردد . و شماره رديف ملک اولين درب ملک است که در بلوک گردشي مميز به آن رسيده است و ليکن بايد دقت شود تمام پلاکهاي آن به ترتيب دسترسي در ستون پلاک آبي رديف ملک قيد شود .
 در پايان برداشت اطلاعات بلوک در پايين برگه ها ي فهرست املاک نام و نام خانوادگي مميز و تاريخ برداشت نوشت شده و امضا مي گردد
در هنگام برداشت اطلاعات و تکميل فرم فهرست املاک ، کروکي بلوک نيز با استفاده از نقشه هوايي در اختيار مميز قرار مي گيرد و اندازه و اضلاع زمين ملک برداشت شده و در مقياس مناسب و با در نظر گرفتن جهت شمال در محل ستاد مرتب و با ازار لازم ترسيم مي گردد . تعيين معابر اطراف بلوک با نام آنها و اندازه اضلاع زمين هر ملک روي نقشه کروکي و در نظر گرفتن مقياس مناسب براي رسم الزامي است .
** مقياس : هر خانه فرم کروکي بلوک 505 ميليمتر است . بنابراين اگر مقياس 500/1 فرض گردد ( يعني يک ميليمتر در نقشه برابر با 500 ميليمتر يا 5/0 مترروي زمين است ) بنابراين هر خانه جدول 5/2 متر واحد بود . که مقياس مناسبي براي ترسيم کروکي املاک باشد . در صورتي که اضلاع ملک خيلي بزرگ بود از دو يا چند فرم به هم چسبيده استفاده شده يا از مقياس ديگري مانند 1000/1 ( هر خانه 5 متر ) يا کوچکتر استفاده شود و در محل مربوطه نيز ذکر گردد .
3- 3- فرم پرسشنامه معابر( فرم شماره 3)
اين فرم جهت برداشت اطلاعات معابر بلوکها استفاده شده و معمولا توسط سر گروهها برداشت و تکميل مي شود پس از انجام مميزي املاک بلوک و تکميل فرمهاي مربوطه و ترسيم وضعيت قرار گرفتن املاک داخل بلوک در روي فرم کروکي بلوک و تحويل آن به سرگروه ، سرگروه مميزي وظيفه دارد ابتدا از همان محلي که مميز شروع به بلوک گردشي نموده است حرکت نموده و املاک مميزي شده را در محل کنترل کند و ضمن بازرسي دقيق و مطابقت فرم ها با محل و مقايسه ابعاد املاک با طول  معابر اطراف بلوک و تطبيق دقيق کروکي بلوک با محل پرس و جوي ملي وکنترل اطلاعات داخل ملک تعدادي از املاک هنگامي که از کار مميز اطمينان حاصل نمود نسبتبه امضاء زير هه فرمهاي مميزي اقدام نموده و اطلاعات و آمار ستونهاي فرم پرسشنامه را جهت هر رديف معبربه ترتيب زير برداشت و تکميل مي نمايد . :
شرح هر يک از عناوين پرسشنامه معابر :
** شماره شناسايي : شماره منطقه ، محله و بلوک جاري درج مي گردد .
** کد پستي : کد پستي محل که معمولا 6 رقمي است
** محل مشهور: نام محلي که در بين مردم رايج است .
** تعداد در حد بلوک : تعداد رديف معبر و ملک ( عرصه ) و واحد کسبي ( مغازه ) در اين بلوک
** شکل : شکل بلوک که به صورت منظم و نامنظم است . فقط در صورتي که شکل بلوک چهار ضعلي باشد ( مربع يا مستطيل 9 منظم بوده وسايرحالتها نامنظم است . براي پخي هاي کمتر از 2 متر به نسبت طول ضلع نيز شکل منظم محسوب خواهد شد .
**دفترچه ارزش معاملاتي : از دفترچه ارزش معاملاتي دارايي موارد ذکر شده در اين بخش مربوط به اين بلوک استخراج و پس از پايان مميزي توسط شهرداري درج مي گردد .
** شماره رديف : شماره رديف مسلسل در برگه
**  رديف معبر : شماره 12 رقمي معبر بلوک که ترکيبي از شماره شناسايي بلوک و کد بلوک مقابل است اينکد تکراري نبوده و به هر معبر در بلوک که با يک فلش مشخص شده است کد خاص اختصاص مي يابد .
** کد و نوع معبر :
انواع معابر شهر اعم از معبر اصلي يا فرعي در فهرست مربوطه به چندين نوع آن کد مربوطه در قسمت کد و نوع آن در قسمت نوع معبر درج مي گردد . مثال : براي معبر کوچه کد 3 و نوع کوچه نوشته مي شود .
 تعدادي از انواع کدهاي معبر که در مميزي استفاده خواهد شد عبارتست از :
1-خيابان
2-ميدان
3-کوچه
4-بزرگراه ( آزاد راه )
5-بلوار
6-کوي
7-تقاطع دوراهي
8-تقاطع سه راهي
9-تقاطع چهارراهي
10-بازار
11-بازار چه
12-بن بست
13-نهر آبي (جوي )
14-رودخانه
15-خط محدود
در اينجا به تعريف تعدادي از اين معابر نيز اشاره مي شود .
-خيابانها استخوان بندي اصلي شبکه ارتباطي هستند و نقش آنها اتصال مراکز تجاري ، مسکوني ، صنعتي شهر به يکديگر است . خيابانها در انواع اصلي و فرعي است خيابانهاي فرعي خيابانهاي توزيع کننده خيابان اصلي به نواحي گوناگون مسکوني ، تجاري و...... است .
-ميدان : اتصال سه يا بيش از سه خيابان يا معبر به يک اندازه باند دايره شکل که حرکت در آن در يک جهت ادامه دارد .
-کوچه : راهي در مناطق مسکوني که عرض آن حداکثر 6 متر باشد
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان