میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

کار اموزی تاسيسات برق


کد محصول : 1000325 نوع فایل : word تعداد صفحات : 31 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 969

فهرست مطالب و صفحات نخست


تاسيسات برق

فهرست مطالب
*******************************************
عنوان                                                                                صفحه
مقدمه  .............................................................................................  1
قسمت تاسيسات برق....................................................................  2
قسمت سيم پيچي ..........................................................................  4
گزارش فعاليتهاي انجام شده در قسمت تاسيسات برق...........  5
قسمت بسته بندي بيسكويت  .....................................................  13
كنتاكتور   ...................................................................................... 14
مزاياي استفاده از كنتاكتورها نسبت به كليدهاي صنعتي ...... 16
اجزاي تشكيل دهنده يك كنتاكتور ............................................ 17
جريانهاتي نامي كنتاكتور  ........................................................  18
جريان هفتگي ............................................................................  19
ولتاژهاي نامي كنتاكتور..........................................................  20
ولتاژ تغذيه بوبين ...................................................................  21
قدرت قطع كنتاكتور..................................................................  23
قطع كننده حرارتي .................................................................... 24
اصول كلي طراحي مدارهاي فرمان ....................................... 29

مقدمه
شركت صنعتي مينو يك شركت توليد كننده محصولات غذايي مي باشد كه از قدمت طولاني بر خوردار است . اين شركت در ابتدا تاسيس خود محصولات كمي را توليد مي كند . اما به مرور زمان محصولات ايت شركت افزايش يافته و در حال حاضر بيش از ده نوع محصول متنوع را توليد و عرضه مي كند . اينجانب به دليل رشته تحصيلي در چار قسمت شركت كارآموزي خود را گذراندم . ابتدا در تاسيسات برق در قسمت سيم پيچي قسمت الكترونيك و بالاخره در قسمت بسته بندي بيسكويت .

ابتدا به عمده فعاليتهاي قسمت هاي  ياد شده مي پردازم :
1-قسمت تاسيسات برق :
قسمت تاسيسات برق يكي از قسمت هاي مهم و در عين حال ضروري براي هر شركتي مي باشد . افراد مشغول در تاسيسات همگي بايد داراي ديپلم و يا فوق ديپلم برق باشند . مهم ترين كار اين افراد بازرسي از پست هاي فشار قوي و بازديد از چاههاي عميق مي باشد . به اين صورت كه هرروز در شيفت صبح و شب بايد از پست هاي فشار قوي قسمتهاي مختلف بسته بندي مواد غذايي بازديد كرده و آمپرهاي مصرفي آنها را يادداشت كرده و به اطلاع سرپرست مي رسانند .
 در صورتي كه هر قسمتي آمپري بيشتري و يا كمتر مصرف كند بايد آزمايشات لازم را انجام دهند . بازديد از چاههاي عميق نيز به همان صورت عمل مي كنند و آمپر مصرفي را يادداشت مي كنند .
از ديگر فعاليتهاي اين قسمت مي توان به كارهاي خدماتي برق شامل كابل كشي كارگاهها  ، نصب كولر ، تعويض موتورهاي برق ، سيم كشي ساختمانها ، تعويض لامپ و ... اشاره كرد .
 در واقع اين قسمت يكي از قسمت هايي مي باشد كه بايد در 24 ساعت شبانه روز هميشه در خدمت باشند تا اگر در اثر اتصال كوتاه و يا مشكلي ديگر قسمتي دچار مشكل شدند سريعاً آن مشكل را برطرف كنند .
 
2-قسمت سيم پيچي :
اين قسمت عهده دار مسئوليت و نگهداري موتورهاي سوخته را دارد . در اين قسمت همه نوع موتور از قبيل موتورهاي كولر ، موتورهاي نوارهاي بسته بندي و انواع موتورهاي ديگر سيم پيچي  تحويل داه مي شود .
3-واحد الكترونيك :
در اين واحد خدمات الكترونيكي ارائه مي شود . مانند تعمير كنتاكتور ها ، تعمير ميكروسوئيچها ، رله ها و بي متال ها .
4-قسمت بسته بندي بيسكويت :
اين قسمت نياز چنداني به نگهداري از تاسيسات برقي ندارد و كاركنان برق اين قسمت بيشتر نقش نظارتي دارند تا خدماتي .

گزارش فعاليتهاي انجام شده در قسمت تاسيسات برق :
اينجانب بنا به اقتضاي رشته تحصيلي خود بيشتر اوقات كارآموزي خود را در اين قسمت گذراندم كه به اختصار توضيح مي دهم .
در اين واحد صبحها به همراه تني چند از كاركنان به بازديد از پستهاي فشار قوي برق رفته و پس از بازديد و سركشي از آنها و برداشتن اطلاعات لازم به چاه عميق رفته و عمليات لازم را انجام مي داديم . در اين قسمت پس از رفتن به تونلهاي زير زميني كه محل لوله كشي آب از چاه به قسمتهاي مختلف بود . به بازديد از آمپرهاي و ولتمتر ها مشغول شده و يادداشت هماي لازم را برداشته و به طرف قسمت روانه مي شديم . بعد از اين كار بر اساس تماس هاي گرفته شده از ساير قسمتها براي رفع عيوب به قسمت هاي مورد نظر مي رفتيم .
در روز اول ابتدا به قسمت كارگزيني رفته و چند لامپ مهتابي را تعويض كرده و سپس به تعويض يك پمپ آب كولر آبي اقدام نموديم . سپس به رستوران رفته و يك موتور سه فاز را براي كولر رستوران نصب كرديم .
 در اين روز طريقه نصب كولر سه فاز آبي را ياد گرفتم كه به اين صورت بود :
ابتدا سه فاز موتوري را به سه فاز مي داديم سپس يكي از فازها را به پمپ آب و ورودي ديگر را مستقيماً به نول وصل كرديم . در روزهاي ديگر نيز بيشتر وقت ما به كارهاي خدماتي گذرانده مي شد . كارهاي خدماتي از قبيل تعويض لامپ هاي سوخته ، لامپ هاي مهتابي سوخته و يا تعويض موتور كولر هاي آبي سوخته .
 در روز سوم براي سيم كشي به يكي از ساختمانهاي مديريت رفتيم . اين ساختمان بعد از رنگ آميزي بايد به صورت روكار سيم كشي مي شد . ابتدا به محل مورد نظر رفته و سپس از برآورد متراژ سيم مورد نظر و همچنين تعداد كليد پريزها و برداشتن مواد لازم به سمت محل مورد نظر رفتيم . پس از سوراخ كردن ديوار و پيچ كردن قابها درون ديوار جاي كليد پريزها را مشخص كرده و علامت گذاري كرديم . سپس سيم كشي را كرده و كار به اتمام رسيد . در اين روز با طرز بستن و نصب چند كليد تك پل ، دو پل ، تبديل و شاسي زنگ كه قبلاً آشنا شده بوديم به صورت عملي بيشتر با آنها آشنا شديم .
تعويض لامپهاي كانال زير زميني آب براي لوله كشي نيز از كارهاي ديگر ما بود .
 بدليل كارهاي زياد در بخش بسته بندي بيسكويت موتورهاي نوار اين قسمت ها زود به زود مي سوختند . به همين دليل چندين مرتبه براي تعويض موتور نوارها به اين قسمت مراجعه كرديم . براي كارگراني نيز كه در كانالهاي آب كار مي كردند چندين تهويه سه فاز نيز نصب كرديم . در اين قسمت همچنين تعميرات لوازم مختلفي نيز انجام مي گرفت از قبيل تعمير سماور ، تعمير حشره كش هاي برقي و ...   .
براي قسمت بسته بندي بيسكويت نيز يك تابلوي مدار فرمان طراحي و ساخته شد كه در آن براي بكار انداخاتن و يا از كار انداخاتن نوارها تعدادي كنتاكتور و فيوز تعبيه شده بود . در اين تابلو براي راه اندازي كل قسمت يك كليد سه فاز تعبيه شده بود . سپس براي قسمت فر ، قسمت بسته بندي ، و نوارهاي انتقال جعبه ها به انبار نيز كنتاكتور و فيوزز جداگانه اي نصب شده بود . در صورت خرابي و يااشكال در هر يك از قسمت هاي فوق كنتاكتور مربوط به آن قسمت قطع شده و دستگاه مورد نظر از كار مي افتاد .
در روزهاي آخر فعاليت بنده در قسمت تاسيات برق ، كابل كشي يك سالن بزرگ كه توليد كننده كيك بود نير در دست اجرا بود . 
پس از رفتن به آن سالن و بازديد از آن متراژهاي تقريبي كابل و لوازم مورد نياز ديگر را برآورد كرديم . همچنين براي اين سالن  يك تابلوي برق بسيار عظيم را از انبار فني آورده و لوازم مورد نياز را كه احتياج بود براي نصب در تابلو به آنجا آورديم . پس از نظافت اين تابلو ، تابلو را براي نصب كنتاكتور ها ، فيوزها و ... به داخل قسمت برديم . طراحي مدار فرمان لازم براي قسمت كيك را كرده و پس از طراحي و فراهم آوردن لوازم لازم مشغول نصب تابلو شديم . پس از اتمام كار تابلو مدت كارآموزي من در اين قسمت به اتمام رسيد .

 بطور كلي مواردي را كه در اين قسمت آموختم به اختصار بيان      مي كنم :
1-آشنايي پست هاي فشار قوي كه مي توان گفت مهمترين قسمت و يكي از كاربردي ترين مسائل در طي دوره كارآموزي بود . در پست هاي فشار قوي براي گرفتن آلپ از فازمترهايي استفاده مي كنند كه حدوداً يك متر مي باشد . اگر به شمس هايي كه در اين پست ها وجود دارد نزديك شويم از فاصله 20 سانتي متري امكان برق گرفتگي وجود دارد . زيرا تمامي اين پست ها فشار قوي مي باشد و برق مصرفي آنها سه فاز است و در صورت سهل انگاري خسارات جبران ناپذيري را چه از لحاظ جاني و چه از لحاظ مالي به وجود مي آورد .
2-آشنايي كامل با سيم كشي ساختمان ، طرز استفاده از كليدهاي مختلف ، پريزها و ... 
3-طريقه نصب  انواع كولر هاي آبي سه فاز و تك فاز .
4-آشنايي با تابلوهاي مدار فرمان ، طريقه طراحي مدارهاي فرمان ، طريقه نصب تابلو ، نصب كنتاكتور ها ، فيوزها ، كليدهاي قدرت و سه فاز و همچنين نصب آنها در مدار فرمان .

قسمت سيم پيچي :
در اين قسمت همان طور كه از اسم آن برمي آيد عهده دار سيم پيچي انواع موتور هايي مي باشد كه در حين كار مي سوزد. در اين قسمت پس از اينكه  يك موتور سوخته به اين قسمت آورده شد ، ابتدا مشخصات موتور را از روي پلاك آن يادداشت كرده و سپس بقيه عمليات مربوط به موتور را انجام مي دهند . در اين قسمت براي تجديد سيم پيچي موتورهاي سوخته بيشتر از روشهاي تجربي استفاده مي كنند تا روشهاي علمي . اگر موتور سوخته اي كه براي سيم پيچي آورده اند در دفتر مشخصات  داراي مشخصاتي بود‌، با توجه به همان مشخصات موتور را سيم پيچي مي كنند و اگر نبود بايد از همان روش هاي قديمي براي سيم پيچي استفاده نمود . ابتدا سه فاز يا تك فاز بودن موتور را مشخص كرده و پس از باز كردن درپوش موتور ، سيم پيچي موتور را  تحت حرارت قرار داده تا لاك بين سيم ها از بين برود . پس از اينكار با ضرباتي به كله كلافها ،كله كلافها را از بقيه سيم پيچي جدا كرده  و از ته سيم پيچي را به بيرون مي كشند .
ابتدا اندازه سيم را مشخص مي كنند . سپس با توجه به نوع و مشخصات موتور ، تعداد دور هر كلاف و تعداد كلافهاي مورد نياز را برآورده كرده اند . و سيم پيچي را شروع مي كنند . پس از پيچيدن تعداد كلافهاي مورد نياز ، نوبت به جا انداختن كلافهاي درون شيارهاي موتور مي شود . پس از جا انداختن كلافها ، سر كلافها را سر بندي مي كنند. پس از اتمام سر بندي موتور را بسته و موتور آماده تحويل مي باشد . در اين بخش موتورهاي مختلفي براي سيم پيچي آورده مي شد . از قبيل موتورهاي سه فاز ، تك فاز ، موتور كولر، پمپ آب كولر كه هر يك از اينها سيم پيچي مخصوص به خود را دارند .

قسمت الكترونيك :
در قسمت الكترونيك چون اقتضاي زيادي به رشته بنده نداشت ، زمان زيادي را در اين قسمت نگذراندم . اما در اين قسمت بيشتر به تعميرات قطعات الكترونيكي نظير كنتاكتورهاي  معيوب ، رله ها و ديگر قطعات الكترونيكي كه نياز به تعمير داشته باشند پرداخته مي شود .

قسمت بسته بندي بيسكويت :
قبل از هر چيز لازم است  كه كمي در مورد اين قسمت توضيح دهم . اين قسمت خود از بخش هاي مختلفي تشكيل شده است . قسمت خمير گيري ، فر ، بسته بندي و ... ابتدا خمير توسيط دستگاهها گرفته شده و سپس اين خمير توسط دستگاهها قالب گيري در قالب ريخته مي شود . پس از قاللب گيري خمير ، آنها توسط نوار به داخل فر رفته و پس از مدتي بيسكويت پخته شده آماده مي شود . در قسمت بسته بندي بيشتر كارها مكانيزه مي باشد . در اين قسمت بيشتر كارهاي تاسيساتي  برق به صورت نظارتي مي باشد . شامل تعويض موتورهاي سوخته ، نظارت بر كار دستگاهها . در قسمت تافي و آبنبات نيز كه بيشتر دستگاهها كامپيوتري و بر اساس PLC كار مي كنند . تمامي اين دستگاهها ساخت شركت BOSCH آلمان هستند .

كنتاكتور ( كليد مغناطيسي ):
كنتاكتور وسيله اي است كه در آن با استفاده از خاصيت الكترومغناطيس تعدادي كنتاكت به يكديگر وصل يا از يكديگر جدا مي شوند . از اين خاصيت جهت قطع و وصل و يا تغيير اتصال مدار استفاده مي شود . هر كنتاكتور معمولاً داراي سه كنتاكت اصلي براي مدار قدرت و تعدادي كنتاكت اضافي جهت بكارگيري در مدارات فرمان مي باشد .
كنتاكتور از دو هسته E شكل كه يكي ثابت و ديگري ثابت است تشكيل مي شود . در ميان هسته ثابت يك سيم پيچ قرار دارد كه با عبور جريان از آن نيرويي ايجاد مي شود كه هسته متحرك را به هسته ثابت متصل مي كند . با حركت هسته متحرك تعدادي كنتاكت باز بسته و تعدادي كنتاكت بسته باز خواهند شد .
رابطه نيروي كششي مغناطيسي كنتاكتورها عبارت است از : 
F= Fm  sin 2  ωt 
 
نكته : در هسته كنتاكتورهاي AC براي جلوگيري از لرزش ناشي از فركانس از يك حلقه اتصال كوتاه  شده مانند آنچه كه در موتورهاي با قطب چاكدار وجود دارد ، استفاده مي شود . باالقاي ولتاژ در حلقه اتصال كوتاه جرياني از آن خواهد گذشت و اين جريان شاري راتوليد مي كند كه با شار اصلي 90 درجه اختلاف فاز دارد و باعث مي شود در هسته دائماً شار وجود داشته باشد و نيروي دائمي دو بخش ثابت و متحرك هسته را به هم متصل نگه دارد .

مزاياي استفاده از كنتاكتور ها نسبت به كليدهاي دستي صنعتي عبارتند از :
1-امكان كنترل مصرف كننده از راه دور   
2-كنترل مصرف كننده از چند محل
3-امكان طراحي مدار فرمان اتوماتيك براي مراحل مختلف كار مصرف كننده
4-سرعت قطع و وصل زياد و كم بودن استهلاك كليد
5-از آنجا كه در كنتاكتورها در هنگام قطع و وصل كنتاكتها بر روي هم ساييدگي مكانيكي ندارند لذا عمر مكانيكي آنها نسبت به ساير كليدها بيشتر است .
6-هنگام قطه برق ، مدار مصرف كننده به وسيل كنتاكتور قطع مش يود و شروع به كار دستگاه نياز ب استارت مجدد دارد . در نتيجه از خطرات وصل ناگهاني دستگاه جلوگيري مي شود . 
7-از نظر حفاظتي نيز كنتاكتورها مطمئن تر بوده ، داراي حفاظت منايبتر و كاملتر هستند .

اجزاي تشكيل دهنده يك كنتاكتور :
1-حامل كنتاكت هاي ثابت ( اين قسمت بايد داراي درجه عايق مناسبي باشد )
2-ترمينال
3-صفحه فلزي انتهايي براي نصب قسمت هاي ثابت روي آن
4-كنتاكت هاي ثابت و متحرك ( اين كنتاكت ها  بايد در يك خط قرار گرفته و از پوشش اكسيد نقره به منظور بالا بردن ضريب اطمينان در مقبال كار زياد ، در روي آنها استفاده شود . )
5-بوبين كنتاكتور ( در اين كنتاكتور بوبين طوري ساخته شده كه در مقابل عوامل جوي و نيروهاي مكانيكي ، مقاوم باشد . )
6-ترمينال هاي ورودي و خروجي ( اين ترمينال ها طوري طراحي مي شوند كه به راحتي قابل دسترسي باشند . )
7-سيستم هسته آهني ثابت و متحرك
8-قسمت كنترل جرقه ( اين قسمت بايد داراي مقاومت زياد در برابر گرماي حاصل از جرقه ايجاد شده در هنگام قطع كنتاكتور باشد )
9-حامل كنتاكت هاي متحرك‌(‌اين قسمت بايد داراي درجه عايقي مناسبي باشد )

جريانهاي نامي كنتاكتور :
در هر كنتاكتور جريانهاي نامي مختلفي تعريف مي شود . اين جريانها عبارتند از:
جريان دائمي :
اين جريان باI th2  نشان داده مي شود و جرياني است كه در شرايط كار عادي ، در زماني نامحدود و بدون قطع شدن از كنتاكتها عبور نموده ، حرارت غير مجاز توليد نكند و لزومي به تعمير و سرويس كنتاكتور نيز احساس نشود .

جريان هفتگي :
اين جريان با           نشان داده مي شود و جرياني است كه در شرايط نرمال و باهفته اي يكبار اتصال از كنتاكتها عبور كرده و تغييري در خصوصيات كنتاكتور به وجود نياورد .    

جريان شيفتي ( هشت ساعتي ) :
اين جريان با  I th 1   نشان داده مي شود و جرياني است كه در شرايط كار نرمال و با يكبار اتصال در هر هشت ساعت ( يك شيفت كاري ) اطز كنتاكتها مي گذرد  و تغييري در خصوصيات كنتاكتور بوجود نياورد .
جريان كار نامي :
اين جريان با   I e  نشان داده مي شود و جرياني است كه شرط استفاده از كنتاكتور را در رابطه با نوع و مقدار ولتاژ بار بيان  مي كند . مثلاً اگر اين جريان به طور دائم از كنتاكتور عبور نمايد مقدار I e   برابر با     I  th2   خواهد بود ( I e = I th2  ) .

جريان اتصال كوتاه :
مقدار ماكزيمم جريان در لحظه اتصال كوتاه كه ممكن است باعث آسيب در كنتاكتور شود به جريان اتصال كوتاه ضربه اي معروف است ( Is ) . همچنين مقدار موثر جريان اتصال كوتاه كه كليد براي مدت يك ثانيه قادر به تحمل آن است جريان يك ثانيه اي يا جريان نامي زمان كم ناميده مي شود  و با I th ( Is)    مشخص مي گردد .
  ولتاژهاي نامي كنتاكتور:
ولتاژهاي ناميي تعريف شده براي هر كنتاكتور عبارتند از :
ولتاژ كار نامي : اين ولتاژ كه با U e  نشان داده مي شود مربوط به كنتاكتها بود و مقدار ولتاژي است كه كنتاكتها با جريان ناميI e  در آن به كار گرفته مي شوند . اين ولتاژ توانايي قطع و وصل  ، نوع و محل استفاده كنتاكتور را مشخص مي كند .
ولتاژ عايق نامي :
اين ولتاژ كه با Ui نشان دادهمي شود ولتاژي است كه استحكام عايقي بين كنتاكتها را نشان مي دهد .
ولتاژ نامي تغذيه بوبين :
اين ولتاژ كه با Uc نشان داده مي شود ولتاژي است كه بايد به بوبين كنتاكتور اتصال يابد تا كنتاكتور عملكرد داشته باشد .

نكته : ولتاژ كنتاكتورهاي صنعتي از 220 ولت تا 660 ولت و كنتاكهتاي اصلي آنها براي جريان 9 A  تا 2750 A ( مجهز به رادياتورهاي خفه كننده جرقه در موقع قطع و وصل ) ساخته مي شوند .
نكته : ولتاژ تغذيه بوبين كنتاكتورها متفاوت بوده و از 24 ت 380 ولت ساخته مي شود . در اكثر كشورهاي صنعتي براي حفاظت بيشتر تغذيه بوبين كنتاكتورها  را زير ولتاژ حفاظت شده ( 65 ولت ) انتخاب مي كنند و يا براي تغذيه مدار فرمان از تراسفورماتور جدا كننده استفاده مي كنند .

قابليت قطع و وصل و طول  عمر كنتاكتور
سرعت قطع و صل كنتاكتور ها در زير بار را مي توان بدون آنكه آسيبي به آنها برسد با طراحي و انتخاب مناسب تا 3000 بار در ساعت افزايش داد .
تعداد دفعات قطع و وصل كنتاكتور ( هر قطع و وصل يكبار ) عمر مكانيكي ناميده مي شود . طول عمر مكانيكي با حروف از A تا F كه اصطلاحاً كلاس كليد ناميده مي شود مشخص مي شود حروف A تعداد     بار قطع و وصل ، حروف B تعداد      بار ، C تعداد      بار ، D تعداد        بار ، E تعداد                بار و F تعداد       بار قطع و وصل را نشان مي دهد .
نكته : بعد از حروف كلاس كليد ممكن است عددي به عنوان ضريب قرار گيرد مثلاً E3 براي طول عمر              بار قطع و وصل بكار مي رود .

قدرت قطع كنتاكتور :
به منظور انتخاب كنتاكتور مناسب براي مصرف كننده هاي مورد نظر بايد به مشخصات توان ، ولتاژ ، جريان و ضريب قدرت باري كه كنتاكتور مجاز است به آن وصل شود توجه كرد . همچنين كنتاكهاي كنتاكتور بايد تحمل جريان راه اندازي ، جريان دائمي و جريانهاي اتصال كوتاه لحظه اي  پيش آمده را نيز داشته باشد .
قدرت كنتاكتهاي كنتاكتور در تحمل قوس الكتريكي ناشي از قطع كنتاكتها را قدرت قطع كنتاكتور مي نامند . مشخصات بيان شده در بسياري موارد بر روي بدنه كنتاكتور يا در كاتالوگ آن نوشته مي شوند .
براي راحتي كار انتخاب كنتاكتور طبقه بندي خاصي را براي كنتاكتورها در نظر مي گيرند اين طبقع بندي بر اساس نوع جريان و موارد كاربرد انجام مي شود .


 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان