میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی شبكه بهداشت و درمان


کد محصول : 1000336 نوع فایل : word تعداد صفحات : 105 صفحه قیمت محصول : 10000 تومان تعداد بازدید 982

فهرست مطالب و صفحات نخست


شبكه بهداشت و درمان

فهرست مطالب
عنوان                                           صفحه
چكيده       
فصل اول : معرفي و تاريخچه        1
بهداري سابق        2
خانه بهداشت        3
مراكز بهداشتي درماني        4
سازمان انتقال خون        6
عملكرد واحد مبارزه با بيماريها        10
عملكرد واحد تغذيه و مدارس        14
فصل دوم : فعاليتها        16
اهداف شبكه بهداشت ابهر        19
نگاهي بر بيمارستان امدادي ابهر        32
استراتژي هاي شبكه بهداشت ابهر        38
اهم فعاليتهاي انجام شده بهداشت حرفه اي        43
عملكرد واحد بهداشت دهان و دندان        44
عملكرد واحد اسناد پزشكي        45
عملكرد نظارت بر درمان        47
فصل سوم : شرح تفصيلي آموخته ها        52
اهداف بهداشت محيط در نظام شبكه        52
مراكز تهيه و توزيع و نگهداري و فروش مواد...        53
بهداشت مواد غذايي        55
شرح وظايف كاردان بهداشت محيط در مراكز بهداشتي درماني    61
بحث و نتيجه گيري        62
گزارشي از تشكيل شبكه بهداشت و حقوق باروري        75
آشنايي يا واحد بهداشت محيط شبكه بهداشت ابهر        79
اهداف برنامه هاي بهداشت خانواده        81
آموزش بهداشت روان در شبكه بهداشت ابهر        86
منابع و ماخذ        96                                           
چكيده
امروزه آموزش و بهسازي منابع انساني به عنوان يكي از استراتژي‌هاي اصلي دستيابي به سرمايه انساني و سازگاري مثبت با شرايط متغير قلمداد مي‌شود و از اينرو جايگاه و اهميت راهبردي آن در بقاء و توسعه سازماني نمايان شده است. بديهي است اين فعاليت نيز مانند هر فعاليت سازماني ديگر مستلزم برنامه‌ريزي صحيح و اصولي مي‌باشد. نيازسنجي جزء جدايي‌ناپذير برنامه‌ريزي آموزشي و نظام بهسازي منابع انساني محسوب مي‌شود. طي فرآيند نيازسنجي، نيازها مشخص شده و برحسب اولويت براي ارضاء و تحقق آنها اقدام مي‌شود. نيازها براي انتخاب اقدامات درست، قبل از انجام هر اقدامي مشخص مي‌شوند. طراحي و اجراي پروژه‌هاي نيازسنجي آموزشي در هر سطحي مستلزم پيروي از يك طرح و الگوي عمل مشخصي است. انتخاب يا طراحي و تدوين الگوهاي نيازسنجي مي‌تواند باعث تسهيل و افزايش دقت و اعتبار فرآيند نيازسنجي شود. يك الگوي مناسب بايد هدف، قلمرو (حوزه)، روش‌هاي اجرايي، ياران ساير ابعاد لازم در جهت انجام يك پروژه نيازسنجي آموزشي را مشخص و معين نمايد.
هدف پژوهش حاضر، بررسي الگوهاي نيازسنجي موجود و مقايسه آنها از نظر شرايط اجرا، زمان، مكان و كاربردها و همچنين تعيين مناسب‌ترين الگوها براي نيازسنجي در سيستم بهداشت و درمان استان اصفهان مي‌باشد. و نيز بدين منظور پس از بررسي اسناد و مدارك موجود و جستجوي گسترده در منابع فارسي و انگليسي، الگوها و تكنيك‌هايي كه به صورت پراكنده دراين منابع معرفي شده‌اند را پژوهشگر با استفاده از بينشي سيستماتيك، كليه اين الگوها و تكنيك‌هاي موجود را در يك چارچوب كلي در پنج طبقه قرار داده و ضمن معرفي الگوهاي هر طبقه، مزايا و معايب هر يك را مورد نقد و بررسي قرار گرفت. براي سنجش ميزان تناسب و كاربرد الگوها و مدل‌هاي مختلف از طريق مطالعه توصيفي پيمايشي با استفاده از ابزارهاي نظير پرسشنامه و مصاحبه سازمان نيافته،‌نظرات مديران و معاونان و كارشناسان ستادي و بهداشتي (19) شبكه بهداشتي و درماني در سطح استان اصفهان (80 نفر)، تحت بررسي قرار گرفت و نتايج تحقيق در دو بخش عبارتند از:
- براي نيازسنجي نيازهاي بهداشتي جمعيت تحت پوشش: الگوهايي مناسب هستند كه داراي ويژگي‌هاي زير باشند:
1- مفهوم نياز به عنوان فاصله بين وضع موجود و مطلوب و نيز به عنوان برداشت تركيبي. 2- منابع تعيين نياز، جامعه، اهداف و ارزش‌هايشان. 3- ابزارهايي نظير مشاهده مستقيم و پرسشنامه و ... . 4- شناسايي نيازها در سطح شهرستان. 5- ملاك تعيين الگو، ميزان مشاركت جمعيت. 6- مناسب‌ترين شرايط زماني نيازسنجي در چند مرحله. 7- مناسب‌ترين شرايط مكاني تجمع نمايندگان مردم در يك مكان خاص. 8- مناسب‌ترين شرايط اجرايي، تجمع نمايندگان در يك مكان خاص، تكنيك دلفي. 9- كاربردي‌ترين الگوها، الگوهاي تركيبي و الگوهاي هدف - محور
براي نيازسنجي نيازهاي سازماني كاركنان: الگوهايي مناسب هستند كه داراي ويژگي‌هاي زير باشد:
1- مفهوم نياز به عنوان برداشت تركيبي و نيز به عنوان فاصله بين وضع موجود و مطلوب. 2- منابع تعيين نياز، كاركنان شاغل در شبكه و آرمان‌ها و اهداف سيستم. 3- ابزارهاي نظير پرسشنامه، مشاهده مستقيم و ... . 4- شناسايي نيازها در سطح منطقه و شغل. 5- ملاك تعيين الگو، ميزان مشاركت كاركنان. 6- مناسب‌ترين شرايط زماني نيازسنجي در چند مرحله. 7- مناسب‌ترين شرايط مكاني تجمع نمايندگان كاركنان در يك مكان خاص. 8- مناسب‌ترين شرايط اجرايي، تجمع نمايندگان در يك مكان خاص، تكنيك دلفي. 9- كاربردي‌ترين الگوها، الگوهاي تركيبي و الگوهاي هدف - محور
بنابراين نيازسنجي آموزشي اولين و اساسي‌ترين گام در برنامه‌ريزي آموزشي سيستم بهداشت و درمان و آموزش پزشكي است و تعيين نيازها براساس الگوها و تكنيك‌هاي دقيق، مي‌تواند اثربخشي و كارايي برنامه‌ريزي اين سيستم را افزايش دهد.فصل اول : معرفي و تاريخچه
تاريخچه اولين درمانگاه در ابهر
همزمان با تصویب رژیم وقت در سال 1326 در مورد ساخته شدن درمانگاه در اقصی نقاط ایران ، شهرستان ابهر نیز جزء این مناطق بود که مرحوم ولی محمد سلطانی یک قطعه زمین محصور به متراژ6434جهت این امر اهدا نمودند . در اواسط سال 1326 نقشه پیاده و شروع به ساختن ساختمان نمودند که در نهایت در اوایل سال 1328 ساختمان اتمام و به بهره برداری رسید و در همان زمان دارو و پزشک به درمانگاه اعزام گردید . اولین پزشک این مرکز آقای دکتر محمد صعودی اهل تهران بودند که پس از مدتی جای خود را به آقای دکتر کرچمر پزشک آلمانی دادند که همراه با مترجم خود خانم سلیمانی به مدت دو سال به درمان بیماران پرداختند بعد از آن آقای دکتر رونق اهل یزد ، پزشک متخصص ایتالیایی ، آقای دکتر بیان کینی که تسلط کاملی به زبان فارسی داشتند و علاوه بر طبابت به نقاشی ،مجسمه سازی و شاعری نیز می پرداختند شروع به درمان بیماران نمودند . پس از آن دکتر چش جراح و متخصص و رئیس سابق بیمارستان ثریا ( بیمارستان دستغیب فعلی ) شروع به طبابت نمودند و پس از آن جای خود را به آقای دکتر دیزجی اهل تهران ، دکتر اودیشو با مذهب آشوری اهل ارومیه و دکتر خندان و پس از آن تا تعطیلی درمانگاه در سال 1357 آقای دکتر هانی اهل اصفهان به امر طبابت و درمان مراجعین می پرداختند.
واحدهای این درمانگاه پزشک داروخانه ، تزریقات و پانسمان ، عملهای کوچک و عملهای بزرگ بوده است . اولین کسانی که در این درمانگاه مشغول فعالیت بودند آقایان پرویز ابراهیمی ، اکبر ابراهیمی ، محمد ابراهیم حسن شاهی و عطا اسکندری و عده ای نیز نیروی غیربومی بودند .
درمانگاه تخصصی ( بهداری سابق ):
در سال 1335 یک منزل مسکونی به متراژ 900 متر خریداری گردید و تا چندین سال در این محل به انجام فعالیت هایی چون واکسیناسیون ، سمپاشی منازل و کارهای بهداشتی پرداختند پس از آن ساختمان ویران گردید و یک ساختمان جدید به متراژ 600 متر ساخته شد .
پس از تعطیل شدن درمانگاه شاهنشاهی در سال 1357 مرکز درمانی به این محل انتقال یافت و پس از آن به درمانگاه موقوفه حاج مراد خان حسن شاهی منتقل شده است . در حال حاضر خدمات تخصصی ( داخلی – چشم پزشکی  – گوش و حلق و بینی –زنان و زایمان – دندانپزشکی و آزمایشات ) – مشاوره تغذیه و خدمات بهداشتی با وجود یک پایگاه بهداشتی به مردم ارائه می گردد .
تاریخچه
در کشور ما عرضه خدمات بهداشتی و درمانی توسط بخش دولتی ، خصوصی و مؤسسه های خیریه زیر نظر (( وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی )) با تکیه بر قانون بیمه همگانی انجام میشود . برنامه ریزی برای توسعه و تامین نیروی انسانی متخصص در امور پزشکی و ارتقای کمی و کیفی آن وانجام امور پژوهشی و تحقیقاتی با عنایت به نیازهای بهداشتی و درمانی جامعه به منظور کمک به حل مشکلات بهداشتی و درمانی از جمله وظایف دانشگاههای علوم پزشکی و دیگر سازمانهای مسئول در این وزارتخانه است .
بخشهای شبکه بهداشتی درمانی که در شهرستان مسئول کلی برنامه های بهداشتی درمانی می باشند عبارتند از :

خانه بهداشت
اولین محل مراجعه روستاییان نیازمند به امور بهداشتی پزشکی خانه بهداشت است که در آنجا کمک بهورزان زن ومرد - با تحصیلات دوره ابتدای یا راهنمای و طی 2 سال دوره آموزش مستقر هستند . بهورزان خدمات بهداشتی - درمانی اولیه راکه شامل آموزش بهداشت ، ایمن سازی بر علیه 6 بیماری مهم و خطرناک ودوران کودکی (دیفتری - کزاز- سیاسرفه- فلج اطفال- سرخک وسل) آموزش تامین آب آشامیدنی سالم و بهسازی محیط ، راهنمایی در مورد بهبود وضع غذا و تغذیه صحیح ، اصول بهداشت مواد غذایی ، توصیه مراقبتهای بهداشتی مادر و کودک ، آموزش درباره فاصله گذاری بین حاملگی ها ، پیشگیری و کنترل بیماریهای بومی و شایع ، درمان بیماریهای معمولی ، سوانح و حوادث ، تهیه و تدارک داروهای اساسی برای خانواده های روستایی در خانه بهداشت اغلب چهره به چهره و با حوصله و توضیحات کافی انجام می شود . هر خانه بهداشت یک روستای اصلی وچند روستای اطراف ( روستاهای اقماری ) رازیر پوشش قرار می دهد و چند خانه بهداشت زیر نطر یک مرکز بهداشتی - درمانی روستایی است .
مراکز بهداشتی - درمانی روستایی
این مراکز به طور معمول در روستاهای پرجمعیت مستقر هستند درآنها پزشک عمومی و مجموعه ای از کاردانهای امور مختلف پزشکی ، خدمات بهداشتی - درمانی و خدمات پیراپزشکی راارائه می کنند . این مراکز در روستاها اولین محل ارجاع بیماران از خانه های بهداشت هستند و همچنین نظارت بر کار بهورزان مستقر در خانه های بهداشت و انجام خدمات سیاری در روستاهای زیر پوشش رانیز برعهده دارند.

مراکز بهداشتی - درمانی شهر ی
این گونه مراکز مجموعه وظایف خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی- درمانی روستایی را به مردم شهرها ارائه می کنند . در روستاها سطح اول شبکه ، خانه بهداشت و سطح دوم شبکه مراکز بهداشی - درمانی روستایی است که در شهرها مراکز بهداشت ی- درمانی شهری همانند مجموع سطح اول و دوم شبکه در روستاها عمل می کنند .
مرکز بهداشت و بیمارستانهای عمومی وتخصصی
مرکز بهداشت محل نظارت ، آموزش ، ارزشیابی و تدارک کلیه خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی - درمانی روستایی و شهری است ضمنا پاره ا ی فعالیتهای تخصص - اپیدمیولوژیک راهم انجام می دهد .
بیمارستانها به طور معمول محل ارائه خدمات پزشکان متخصص و کارشناسان خدمات پیراپزشکی و در واقع محل ارجاع بیماران از مراکز بهداشتی - درمانی روستایی و شهری برای معاینات تخصصی و بستری شدن و معالجه بیماران بستری شده می باشند .طرحهای گسترش شبکه های بهداشتی - درمانی   با توجه به سه عامل مهم دسترسی مردم به خدمات ، کم خرج بودن و مساله نیروی انسانی پزشکی و نیز با توجه به مختصات فرهنگی ، جغرافیایی و اقتصادی هر شهرستان طراحی گردیده اند .
امور درمان ودارو
خدمات درمانی سرپایی ،مراکز فوریت پزشکی ، خدمات درمانی بالینی و تهیه و تدارک داروهای مورد نیاز جامعه از موارد مهم امور درمان و دارو می باشد که معمولا خدمات درمانی سرپایی به دو صورت مراجعه مستقیم به مراکز درمانی و فوریت پزشکی بیمارستانها و یا استفاده از خدمات مراکز و پایگاههای فوریت ها ی پزشکی در منازل صورت می پذیرد ؛ خدمات درمانی بالینی بامراجعه بیماران به بیمارستانها و بستری شدن دراین مراکز انجام می شود ارائه خدمات درمانی بالینی  در بیمارستانها ی عمومی ، تخصصی و فوق تخصصی انجام می شودکه بطور عمده محل استقرار بیمارستانها در مراکز شهری است و معمولا بیمارستانهای عمومی در مراکز شهری کم جمعیت مستقر است . بیمارستانهای عمومی دارای 4 بخش جراحی عمومی ، داخلی ، اطفال و زنان وزایمان و بیمارستانهای تخصصی و فوق تخصصی دارای بخشهای مختلف درمانی است .گرچه بیشتر به دلیل برخورداری ازامکانات وسیع تجهیزات کافی و کارکنان متخصص ارائه خدمات درمانی بیشتر در بیمارستانهای دولتی صورت می پذیردولی از ارائه خدمات بخش خصوصی و خیریه در شهرهای پرجمعیت وبویژه بخش خیریه که در طی چند سال اخیر توسعه کمی وکیفی نسبتا مطلوبی یافته است . نمی توان غافل بود . سیاستهای کلی کشور برپایه ایجاد انگیزه در بخش خصوصی به منظور سرمایه گذاری در امر درمان است ولی به دلیل گران بودن هزینه های درمان و در نتیجه عدم رغبت و تمایل بخش خصوصی در این زمینه توفیق چندانی حاصل نشده است . به منظور اجرا ی طرح نوین اداره بیمارستانهای دولتی با اتکاء به درآمدهای آن و ارائه خدمات درمانی به مردم در حال حاضر بیشترین خدمات ، در مجموعه های دولتی انجام میشود به طوری که در مراکز دانشگاهی استان خراسان بویژه مشهد و بخصوص بیمارستانهای قائم (عج)و امام رضا (ع) که دارای مراکز آموزشی - درمانی باشند اغلب مراجعه کنندگان برای اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی به این مراکز مراجعه میکنند که به دلیل حضور پزشکان ماهر و همچنین تجهیزات پیشرفته عملکردی فراتر از استانی دارند و در برخی موارد پذیرای بیماران خارج از کشور نیز می باشند .
این مجموعه ضمن نظارت مداوم بر امور مربوط به درمان بیمارستانهای دولتی ، خصوصی و خیریه خدمات پاراکلینیکی از جمله ارائه خدمات آزمایشگاهی و رادیو لوژی را نیز که بیشتر توسط بخش خصوصی صورت می پذیرد عهده دار می باشد.
سازمان انتقال خون
این سازمان با هدف تهیه خون و فر آورده های خون سالم برای بیمارن و نیازمندان عهده دار وظیفه بسیار خطیر و انسانی است که در مراکز استانها و شهرهای عمده در قالب پایگاههای انتقال خون فعالیت می کند . نقش عمده و کار اصلی این سازمان تهیه محصولات و مشتقات از پلاسمای خون جمع آوری شده می باشد که بسیاری از مشتقات ارزشمند خون تا چندی پیش باهزینه های گزاف از خارج کشور وارد می شد .
اهم فعاليتهاي انجام شده در واحد گسترش
  استخراج شاخصهاي بهداشتي در سال 1385 و مقايسه آن با سال 1384به شرح نمودارهاي ذيل: 
 
پيگيري تأمين نيروي انساني و تجهيزات مراكز سلطانيه، عميدآباد، خيرآباد (احداث مجدد) و دولت آباد (راه اندازي شده) كه مشخصات پرسنلي مراكز مذكور در جدول زير آمده است.
  كروكي مركز تازه راه اندازي شده دولت آباد
  
 
  جمع بندي آمار مربوط به بيمه روستايي و پزشك خانواده شام
ل
  • آمار مراجعين و درآمد بيمه روستايي و ارسال به بيمه خدمات درماني استان
  • فهرست اقدامات انجام شده توسط پزشكان خانواده در مراكز تحت پوشش شهرستان و ارسال به بيمه خدمات درماني استان
  • آمار مراجعين و درآمد پزشك خانواده و ارسال به مركز بهداشت است
  •تهيه و جمع بندي پيشنهادات طرح گسترش شهرستان با توجه به درخواستهاي اهالي و ضوابط كلي پيشنهاد گسترش شبكه شهرستان كه خلاصه آن در جدول زير آمده است:
 
      تهيه نقشه از طرح پيشنهادي گسترش شهرستان 
 
  برنامه ريزي دهگردشي تيم پزشكي مراكز بهداشتي درماني تحت پوشش شهرستان طبق جدول زير
        تجهيزات
  • جمع بندي تجهيزات پزشكي و غيرپزشكي مورد نياز مراكز، خانه هاي بهداشت و پانسيون پزشكان خانواده به تفكيك استان و شهرستان و ارائه آن به مركز بهداشت استان
  • مجهز كردن كليه مراكز تحت پوشش شهرستان به دستگاههاي اتوكلاو و ECG به غير از شناط و حسين آباد
  ساير فعاليتهاي مربوط به پزشك خانواده
  • برنامه ريزي و انجام پايش پزشكان خانواده در 4 مرحله در پايان هر فصل
  • تهيه و جمع بندي ليست كارانه مراكز بهداشتي و درماني و خانه هاي بهداشت در برنامه پزشك خانواده
  • پيگيري تشكيل پرونده هاي سلامت
  • جمع بندي برنامه حضور پزشكان و ماماها در مراكز بهداشتي و درماني به صورت ماهانه
  • درخواست نيروي انساني مورد نياز مراكز و واحدهاي ستادي بصورت سه ماهه از مركز بهداشت استان
  • برنامه ريزي و برگزاري شوراي پزشكان، كاردانها و مربيان، كارشناسان و بهورزان
  • برنامه ريزي بازديد از نحوه فعاليت مراكز در ساعات غير اداري
  • جمع بندي آمار فوت اتفاق افتاده در روستاهاي تحت پوشش و ارسال آن به ثبت احوال شهرستان به صورت هفتگي
  • تكميل برنامه IHNS
عملكرد واحد مبارزه با بيماريها
  1. انجام عمليات خوراندن قطره فلج اطفال در روستاهاي صعب العبورو سياري تحت پوشش مركز بهداشت شهرستان ابهر در (فروردين و ارديبهشت ماه)جهت ريشه كني فلج اطفال
  2. انجام طرح پيشگيري بيماريهاي غير واگير در 20 بلوك شهري و روستايي با 4 تيم اجرايي
  3. درمان وپيشگيري از بيماران حيوان گزيدگي درطول يكسال 320 نفر واكسيناسيون – سرم درماني-آموزش به مراجعين درمورد علايم بيماري در انسان وحيوان
  4. پوشش ايمنسازي(بر عليه بيماريهاي واگير)99%
  5. درخواست وتهيه و برآورد واكسنهاي مورد نياز شهرستان و توزيع واكسن به كليه مراكز شهري وروستا يي وخانه هاي بهداشت دراسرع وقت
  6. پيگيري كليه بيماريهاي قابل گزارش و پيگيري توسط مراكز يا بيمارستانها اعلام و تهيه فرم بررسي و گرفتن نمونه هاي مورد نياز وارسال به استان يا كشور
  7. بازديد و پايش از محيط (خانه هاي بهداشت و مراكزها و بيمارستانها) از نظر فعاليت واحد و آموزش به كليه كاركنان زيربط جهت فعاليت بيشتر ورفع نواقص و ارايه پس خوراند به مراكز بهداشتي و درماني و بيمارستان
  8. بيماريابي وگرفتن نمونه خلط ولام خون ازافراد مشكوك ودر معرض خطر و ارسال نمونه ها به ازمايشگاه مورد نظر وارايه پس خوراند به مراكز
  9. واكسيناسيون افراد در معرض خطر بر عليه انفلوانزا (به تعداد 600 نفر از قبيل بهداشتياران- گارگران مرغداريها و كارورزان مركز بهداشت
  10. برگزاري جلسات آموزشي (ايدز- سل- تالاسمي – پديكلوزيس- آنفلوانزا ) براي پزشكان – كارشناسان-كاردانان- بهورزان-بهداشت مدارس – بهداشتياران كارخانجات
  11. برگزاري جلسات آموزشي و هماهنگي جهت اطلاع رساني هفته ايدز
  12. برگزاري مراسم روز جهاني ديابت (در بيمارستانهاي ابهر
  13. برپايي پايگاه ديده وري ايدزو انجام غربالگري در زندان
  14. و واكسيناسيون 150نفر از زندانيان ابهرو كاركنان آن بر عليه هپاتيت B وكزازوديفتري
  15. انجام مشاوره جهت بيماران HIV وخانواده انها
  16. ا نجام مشاوره جهت بيماران هپاتيت B وخانواده انها وواكسيناسيون افراد خانواده
  17. انجام طرح قلب سالم با همكاري زنجان
  18. بازديدوپايش محيط از لحاظ واحد(سل-تالاسمي-پديكولوزيس-انفولانزا-فلج شل حاد
  19. پايش مراكز خصوصي در مورد گزارشدهي موارد تلفني و فوري بيماريها
  20. جمع اوري موارد فلج شل حاد به صورت حضوري از مراكزومطبهاي خصوصي بصورت ماهانه
  21. انجام برنامه هايپوتيرويد نوزادي در سطح شهرستان و هماهنگي با مراكز جهت نمونه گيري وارسال نمونه ها وهما هنگي با پست جهت ارسال نمونه ها و دريافت نتايج ازمايشات و ارايه پسخوراند به محيط ودر صورت نياز شروع درمان نوزادان وپيگيري انها
  22. هماهنگي با متخصصين ( اطفال- عفوني ) جهت فوكال پوينت شهرستان در رابطه با برنامه هايپوتيروييد و مقابله با انفولانزاي حاد پرندگان
  23. ارايه اموزش به كليه متخصصين بخش خصوصي و بيمارستانهاي شهر از بابت فلج شل حاد و نظارت بر سيستم گزارشدهي كليه مراكز مرتبط بخش خصوصي و دولتي
  24. اجراي طرح واكسيناسيون هپاتيت "ب"براي متولدين 1368شهرستان در مرحله اول(اسفندماه 1385)وپوشش بالاي 94%
عملكرد واحد بهداشت خانواده
  الف) تنظيم خانواده
  • تهيه و توزيع پمفلتهاي آموزشي ، تهيه پلاكارد و نصب آن با عناوين مشاركت مردان، تنظيم خانواده
  • برگزاي كلاسهاي آموزشي جهت رابطين بهداشتي ، بهداشتياران كارخانجات ، پرسنل مامايي و كاردانان مراكز
  • بزرگداشت هفته تنظيم خانواده
  • انجام 369 مورد توبكتومي، 49 مورد وازكتومي، 8 مورد خروج نورپلنت، 169 مورد آي يو دي گذاري
  • مشاوره ازدواج 1558 زوج
  ب) مادران
  • برگزاري كلاسهاي آموزشي جهت پرسنل مامايي به منظور آشنايي با دستورالعمل ها و نحوه انجام مراقبتها
  • پيگيري مادران باردار در معرض خطر جهت ارجاع به موقع به مركز
  • 4659 مورد مراقبت مادران باردار شهري و 1321 مورد مراقبت روستايي
  ج) سالمندان
  • برگزاري كارگاه دو روزه شيوه زنگي سالم (پزشكان، كارشناسان ، كاردانان و بهورزان
  • ويزيت رايگان سالمندان در يك روز از ماه در كليه مراكز شهدي
  • توزيع كتابچه هاي شيوه زندگي سالم جهت سالمندان ، اداره بهزيستي ، بنياد شهيد و كميته امداد
  د) شير مادر
  تهيه و توزيع پمفلت هاي آموزشي ترويج و مزاياي شير مادر و تهيه پلاكارد اهميت شير مادر و نصب آن و تهيه خودكار با شعار گراميداشتي هفته سلامت و توزيع در مراكز
  پايش بيمارستان اميد و امدادي
-برگزاري كلاس هاي آموزشي اهميت شير مادر ونحوه صحيح شيردهي جهت رابطين بهداشتي
-انجام 2418 مورد مشاهده شيردهي مادران
ه) كودكان
- اجراي برنامه كودك سالم از مرداد ماه
- برگزاري دوره باز آموزي مانا جهت بهورزان به مدت 1 روز
- برگزاري كارگاه آموزشي كودك سالم جهت كاردانان وبهورزان
    عملكرد واحد تغذيه و مدارس
1-اجراي برنامه آموزشي در مورد تغذيه بزرگسالان و بيماريهاي ناشي از سوتغذيه جهت پزشكان و پرسنل بهداشتي در مركز و مدارس
2-اجراي برنامه آهن ياري در مدارس راهنمائي و دبيرستان براي 5836 نفر با توزيع 100000 عدد قرص آهن
3-توزيع كتابچه هاي آموزشي براي مديران و معلمان و دبيران زيست شناسي درمدارس به تعداد 41عدد
4- اجراي طرح شير و تغديه رايگان و آموزش نحوه نگهداري و مزاياي استفاده از آن
5- اجراي طرح مداخله باغچه خانگي با هماهنگي اداره كشاورزي به صورت تشكيل كلاسهاي آموزشي با همكاري 50 نفراززنان رابط روستائي
  6- اجراي طرح باغچه خانگي در روستاهاي يوسف آبادو خيرآباد به منظور طرح مداخله تغذيه
7- تشكيل كلاسهاي آموزشي براي آموزشياران نهضت سوادآموزي و پزشكان و پرسنل بهداشتي در مورد تغذيه، تغذيه سالمندان،روغن هاو نحوه استفاده از آنها
8- ارسال مقاله براي نشريات محلي در رابطه با اختلالات ناشي از يد ، چاقي ، روغن ها و نحوه استفاده از آنها9- اجراي طرح پايش يد در مدارس وامكان عرضه موادغذائي
10- اجرا و تقويت برنامه آهنياري در زنان باردار،كودكان زير دو سال طبق پروتكل كشوري و برنامه مكملهاي مربوطه
11- بازديد از مدارس تحت پوشش
  12- همكاري در زمينه نحوه پخت مواد غذائي در رستورانها و اماكن عمومي و تشكيل كلاسهاي آموزشي
13- اجراي برنامه هاي آموزشي تغذيه تكميلي عملي نحوه پخت مواد غذاي در روستاها سرخه ديزج و قره بلاغ جهت مادران داراي كودك زير دو سال
14-اجراي طرح فلورايد تراپي دانش آموزان مقطع ابتدائي به تعداد 12047 نفر
15- شركت در جلسات شوراي آموزش وپرورش شهرستان ابهر ، سلطانيه و بيان مشكلات
16- اجراي برنامه هاي آموزشي وسخنراني در مدارس در مناسبتهاي مختلف ( هفته سلامت ، روز جهاني ايدز و
17- بازديد ونظارت بر عملكرد پرسنل بهداشتي در سطح مراكز وارائه پسخوراند
  18- انجام سنجش دانش آموزان پايه اول به تعداد12391نفروتكميل شناسنامه سلامت
19- انجام معاينات غربالگري6500نفر ازدانش آموزان وارجاع 130نفراز موارد به پزشكان متخصص
20- انجام واكسيناسيون3882نفر از دانش آموزان پايه اول متوسطه
21- ورود اطلاعات مدارس به برنامه و جمع آوري آمار مربوطه ( 27709نفر
22- انجام معاينات دانش آموزان پايه اول راهنمائي به تعداد2947نفروتكميل فرم مراقبتهاي بهداشتي
23- بازديد بهداشت محيط از مدارس و هماهنگي رفع نواقصات 120مورد
  24- برگزاري جلسات آموزشي در مورد تغذيه در سنيين مدرسه،بلوغ دختران،‌پديكلوزيس،بهداشت روان،ايدز
25- اجراي طرح پديكلوزيس در مدارس
26- ارائه كمك هزينه عينك به دانش آموزان بي بضاعت (15مورد
27- تهيه پمفلت و جزوات آموزشي و توزيع وتكثير پمفلت به تعداد 5000 نسخه در مورد تغذيه دانش آموزان ، بلوغ و ...
فصل دوم : فعاليتها
عملكرد واحد بهداشت محيط ابهر
. بهداشت آب و فاضلاب
1-انجام تست كلرسنجي آب آشاميدني
2-نمونه برداري و انجام آزمايش باكتريولوژي آب
3 - انجام آزمايش شيميايي آب
4 - كنترل آب آشاميدني روستا هاي داراي لوله كشي آب
5 -كنترل آب آشاميدني روستا هاي فاقد لوله كشي آب
6 - كنترل كيفي آب آشاميدني شبكه هاي لوله كشي شهري
7- بررسي تعداد خانوارهايي كه به آب آشاميدني سالم دسترسي ندارند و توزيع كلر قطره اي
8- رسيدگي و گزارش وضعيت بيماريهاي منتقله از آب آشاميدني
9- بهسازي منابع آب روستاها با همكاري آبفار و بخشداريها
  . ب هداشت مواد غذايي :
1 - بازديد اماكن و مراكز غير مشمول قانون اصلاح ماده 13 و رسيدگي به وضعيت بهداشتي آنان
2- بازديد اماكن و مراكز مشمول قانون اصلاح ماده 13 و رسيدگي به وضعيت بهداشتي آنان
3- صدور كارت بهداشتي و برخورد جدي با متخلفين بهداشتي و معرفي آنان به شوراي حل اختلاف وتعزيرات حكومتي مطابق با قانون اصلاح ماده 13
4- معدوم نمودن مواد غذايي تاريخ گذشته ، بدون تاريخ و مشخصات مطابق با قانون اصلاح ماده 13
5- ارتقاء وضعيت بهسازي و بهداشتي اماكن مشمول و غير مشمول
6- نمونه برداري از مواد غذايي مشكوك و ارسال نمونه ها به آزمايشگاه
7- بازديد از اماكن بين راهي و رسيدگي به وضعيت بهداشتي آنان
8- نمونه برداري از مواد غذايي مشكوك و ارسال نمونه ها به آزمايشگاه
9- اجراي برنامه هاي ضربتي بازديد از مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن عمومي درساعات غير اداري و ر وزهاي تعطيل
10- انجام بازديدهاي مشترك با تعزيرات حكومتي و تعزيرات آرد و نان جهت ارتقاء شاخصها در اماكن خاص و برخورد قاطع با متخلفين بهداشتي
  . زباله، فضولات دامي و فاضلاب :
  1. بازديد از روستا هايي كه داراي سيستم دفع بهداشتي زباله هستند
  2. بازديد از روستا هايي كه فاقد سيستم دفع بهداشتي زباله هستند و رسيدگي به مشكلات آنان
  3. بازديد از روستا هايي كه فضولات دامي خود را بصورت بهداشتي جمع آوري مي كنند وتشويق خانوارهاي نمونه آنان
  4. بازديد از روستا هايي كه فضولات دامي خود را بصورت بهداشتي جمع آوري نمي كنند و رسيدگي به مشكلات آنان و معرفي متخلفين به شوراي حل اختلاف
  5. رسيدگي به شكايات در مورد فضولات دامي و فاضلاب و زباله هاي روستايي و معرفي متخلف به شوراي حل اختلاف
  6. بازديد از خانوار هاي روستايي و پيگيري مسائل غير بهداشتي از جمله مستراح ها و تحويل مصالح( كاسه توالت ، سيمان ، لوله و...
  7. جمع آوري، انتقال و دفع بهداشتي زباله هاي عفوني شهرستان
  8. بهداشتي نمودن دفع فاضلاب انساني در كليه روستاها و برخورد با متخلفين
  9. بهسازي دفع فاضلاب بيمارستان امدادي
  10. اجراي برنا مه هاي آموزشي با برنامه ريزي قبلي جهت همكاران ستادي و مراكز در خصوص موضوعات مختلف بهداشت محيط
  11. اجراي برنا مه هاي آموزشي بهداشتي جهت متصديان مراكز تهيه و توزيع مواد غذايي و اماكن عمومي و مسئولين منابع آب
  12. جلوگيري از عرضه مواد دخاني علي الخصوص قليان در اماكن عمومي و برخورد با متخلفين
  13. سم پاشي اماكن عمومي و منطقه اي كه درگيربيماريهاي واگير دار مانند وبا و... هستند
 


منابع :


منابع و ماخذ


1- باريکاني, آمنه. کفاشي, احمد. بررسي رضايت‌مندي مراجعين به مراکز بهداشتي درماني تابعه دانشگاه علوم پزشکي ايران, مجله علمي سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي ايران, زمستان 1383, دوره 21, شماره 4: ص 270-266.

2- پيله‌رودي, سيروس. شبکه بهداشت و درمان شهرستان, تابستان 1378, ص 126.

3- ثاقبي ف. کهبازي, م. چهرئي, ع. مبارکي, م. بررسي شيوه‌هاي مختلف جلب مشارکت مردم در منطقه کوي امام علي اراک در سال 1384, مجله علمي پژوهشي دانشگاه علوم پزشکي اراک, ويژه‌نامه تحقيقات جمعيتي, تابستان 1385, ص 15-7.

4- جمشيدي, الف. شاهنده, خ. قاجاريه سپانلوص. مجدزاده, س‌ر. کارگاه روش تحقيق مشارکتي, ويرايش اول, انشارات دانشگاه علوم پزشکي تهران, 1383.

5- خداويسي, مسعود. الله‌وردي‌پور, حميد. بررسي ميزان آگاهي و رضايت خانواده‌هاي ساکن شهر همدان از خدمات مراکز بهداشتي درماني شهري در سال 1376, مجله طب و تزکيه, بهار 1381, شماره 44: ص 71-64.

6- شادپور, کامل. جمشيدبيگي, عصمت. راه‌اندازي سازمان و مديريت نظام بهداشتي شهرستان براساس مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي, آذرماه 1370: ص 14 و 63.

7- صادقي‌پور رودسري, حميدرضا. حيدري, اميربهزاد. قاضي‌شعرباف, پيمان. ارزيابي ميزان و علل عدم مراجعه خانوارهاي شهري تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان شهرستان اسلامشهر به مراکز بهداشتي درماني و پايگاههاي بهداشتي مربوطه جهت دريافت خدمات بهداشتي درماني در سال 1382, مجله دانشکده پزشکي دانگاه علوم پزشکي تهران, سال 1384, شماره 2: ص 150-141.

8- ظهور, عليرضا. پرياني, عباس. رضايت مراجعين از عملکرد خانه‌هاي بهداشت و مراکز بهداشتي درماني روستايي شهرستان قروه در سال 1378, مجله علمي دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي درماني استان زنجان, تابستان 1380, شماره 35: ص 74.

 

 

 
طراحی سایت : سایت سازان