میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی تابلوهاي برق شركت آريان فولاد


کد محصول : 1000337 نوع فایل : word تعداد صفحات : 83 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 980

فهرست مطالب و صفحات نخست


تابلوهاي برق شركت آريان فولاد

فهرست
عنوان                                             صفحه
آشنايي با شركت                                         1
فرايندهاي توليد                                         2
مقدمه                                                19
تعاریف اولیه تابلو                                        20
انواع تابلوها                                             24
خصوصیات تابلوها                                        25
حفاظت الكتریكی تابلو                                    28
طریقه ساخت                                        29
نقشه كشي تابلوها                                        30
ساخت تابلوها        31
انواع مدارات فرمان                                        33
حفاظت تجهيزات و نفرات در تأسيسات الكتريكي تابلو                    34
فيوزها                                            35
تقسيم بندي فيوزها                                        35
محافظت سیم ها و کابل های انشعاب معمولی                         40
جريانهاي نامي كنتاكتور                                     47
قطع كننده حرارتي (رلة حرارتي يا بي متال)                         52
كليد محافظ                                             53
شستي                                             56
ليمت سوئيچ يا ميكروسوئيچ                                 56
رله هاي زماني (تايمرها)                                    57
رله زماني هيدروليكي                                     59
لامپ سيگنال                                            62
كليدهاي تابع فشار (كليدهاي گازي)                             63
عنوان                                             صفحه
چشمهاي الكتريكي (سنسورها)                                 64
نقشه هاي مدار كنترل                                    67
شماره گذاري و نمايش تعداد كنتاكتهاي كنتاكتور                     70
شماي فني يا نقشه تك خطي                                 72
نقشه مسير جريان                                         73
اصول کلی طراحی مدارهای فرمان                            82
شينه هاي بكار رفته در تابلو                                 92
حداكثر دماي پيوسته                                     93
انتخاب شكل سطح مقطع شينه                                 93

آشنايي با شركت
معرفي شركت :
اين شركت در قالب سوله بزرگی تاسيس شده و طي سال هاي بعدي ، گسترش يافته و اكنون به يك مجموعه كارگاهي بزرگ تبديل شده است . اين شركت با بهره گيري از 5 كوره و چند دستگاه برش و دستگاههاي القاي الكتريكي و يك آزمايشگاه ، كليه عمليات حرارتي و ... را بر روي فولاد و قطعات آهني انجام مي دهد .
فعاليتهاي اين شركت عبارت است از :
عمليات حرارتي ( سخت كاري ) فولادهاي آلياژي چدني
سختكاري القايي ( اينداكشن ) تا عمق 7 ميليمتر
سمانتاسيون – نرماله – آنيل – كربوره
فنري كردن قطعات آهني و چدني فنرها
گالوانيزه سفيد – رنگي و كروماته با تست بالا
سياهكاري و فسفاته كاري
برشكاري انواع فولادهاي آلياژي و لوله هاي صنعتي
آناليز انواع فولاد – استيل – چدن – برنز و برنج

فرايندهاي توليد :
مرحله اول بسته بندي (در فيكسچر و قيد و بند كردن قطعات ) :
 بسياري از قطعات ، قيد و بندهايش با مفتول سيمي است .
مرحله دوم :
 قراردادن قطعات در پيش گرم ( فاكا ) : تادماي 250 درجه سانتي گراد درجه گرم شده براي از بين رفتن تنش هاي موجود در قطعات ( در هنگام ماشين كاري قطعات چون شكل و ظاهر اصلي از دست مي رود ، تنش هايي ايجاد مي شود كه اين تنش ها در دماي بين 200 تا 350 درجه سانتي گراد از بين مي رود .
توضيح : قطعات در سالن آبكاري به دو دسته تقسيم مي شوند :
دسته اول : قطعاتي كه سخت كاري مي شوند و در داخل كوره كم كربن قرار مي گيرند . اين قطعات به دليل داشتن عناصر تشكيل دهنده كامل از جمله : كرومcr ، كربن c، واناريم v ، نيكل Ni ، احتياجي به قرار دادن در كوره هاي پر كربن ( سمانتاسيون ) ندارند .
دسته دوم : قطعاتي هستند كه سمانته مي شوند و در داخل كوره هاي پر كربن قرار مي گيرند . اين كوره ها تشكيل شده از مقدار زيادي مواد شيميايي كه از جمله آنها دو سود كم كربن است و در دماي 900 تا 930 درجه به صورت مذاب در مي آيند قرار مي گيرند ، قرار مي گيرند .در يك زمان معين كه بر اساس شكل و فرم قطعه اين مدت زمان تعيين مي شود داخل كوره مي رود ومرحله چهارم در يكي از وان هاي روغن ، آب ، و وان AS140 قرار مي گيرند . تا كربن به عمقي در حدود mm 8/0 الي  mm 2/1 از هر طرف قطعه نفوذ كند .
مرحله پنجم :
 قطعات بعد از اينكه در داخل يكي از كوره هاي سخت كاري با سمانتاسيون قرار مي گيرند و در يكي از وان هاي ذكر شده در مرحله چهارم خنك مي شود ، داراي حداكثر سختي از نظر نوع آلياژ مربوط به خود قطعه مي باشند . كه در اين مرحله بنا به خواست مشتري در داخل كوره اي به نام برگشت         ( تمپر ) مي روند و در يك مدت زمان معين و در يك دماي مشخص كه تلورانس اين دما از 300 درجه تا 600 درجه متغيير است .
مرحله ششم :  
بعد از اين كه قطعات از نظر نوع سختي به آن چه كه در برگه مشتري قيد شده مي رسند ، در وان هاي آبي كه تادماي 70 درجه مي باشد قرار مي گيرد تا نمك ها و املاحي كه در حين انجام عمليات در روي قطعه نشسته است ، ازبين برود .
مرحله هفتم :
قطعات سخت كاري شده و سمانتاسيون شده بعد از شست و شو تميز شدن به واحد آزمايشگاه فرستاده مي شود براي انجام تست سختي سنجي كه با دستگاههاي مختلفي گرفته مي شود و      هاي مختلفي دارد . ( HRC ، HV ، BR ) .
مرحله هشتم :
 قطعات بعد از اينكه از آزمايشگاه تست سنجي شدند و كنترل كيفيت ، قبولي آنها را تاييد كرد ، به واحد بسته بندي ، براي تحويل به مشتري فرستاده مي شود و قطعات در جبعه هايي در اندازه ها و فرم هاي مختلف بسته بندي شده و به مشتري تحويل داده مي شوند .
انبار فولاد
انباري است كه شامل مواد اوليه تمام قطعاتي كه لازم براي يك دستگاه كه شامل هر گونه ماشين آلات صنعتي و غيره مي شود كه در ابعاد و اندازه هاي متفاوت و مختلف موجود و به سفارش مشتري ، نسبت به ابعاد داده شده از سمت مشتري برش خورده و تحويل آن داده مي شود . برش خوردن قطعات فولادي به وسيله ماشين آلاتي به نام اره هاي نواري كه آن هم در سايزهاي مختلف مي باشد و هر كدام از يك سايز ، مثلاً از قطعه 80 تا قطر 260 و از قطر 260 تا 400 و از قطر 400 تا 800 ، و از قطر 800 تا 1200 مي باشد . و مهم ترين قطعه در اين دستگاه نوارهاي برش آن مي باشد كه از جنس بسيار سخت و مرغوب ساخته مي شود . لازم به ذكر است كه ابعاد فولادي كه در موارد فوق گفته شده ، شامل گردها با قطعه هاي مختلف ، و بلوك ها مي باشد . كه اين گردها و بلوك ها هر كدام از جنس هاي مختلف و براي كا مختص به آن توليد شده و به بازار عرضه مي شود .
انواع فولاد
نام گروه فولاد :
فولادهاي قابل عمليات حرارتي C45،C55، CK35، CK45، 4rcr4 و ...
فولادهاي فنرCK75 ، 50CrV4
فولادهاي ابزار كربني Cr05W1،C105w2 ،C45W ،C60W
فولادهاي تند بر S10-4-3-10 ،HS18-1-2-5،HS6-5-2
فولادهاي سمانتاسيون 14NiCr14 ، 18CrNi8 ، 16mnce5 ، 20 mncr5
توضیح :
لازم به ذکر است درباره پروژه از مهندس نوروزی سرپرست کارآموزی سوال کرده و بر طبق پیشنهاد او پروژه را درباره تجهیز برق ورودی و تجهیز تابلو نوشته شده است به خاطر واردات تابلو برق از ژاپن و کره .
1- برق ورودی
2-پلاک اصلی موتورهای شرکت آریا فولاد  
کوره
BDM
IM
FM
اره
صاف کن
3-  تابلو برق برق ورودی و ترانس های شرکت
ترانسفورماتورها وسیله ای است که انرژی الکتریکی در یک سطح ولتاژ را به انرژی الکتریکی در سطح دیگری از ولتاژ از طریق اندرکشی یک میدان مغناطیسی تبدیل می کند این اسباب با امکان پذیر ساختن انتقال اقتصادی توان الکتریکی به مسافت های دور نقش مهمی در زندگی امروزی بازی می کند وقتی ولتاژ به اولیه یک ترانزیستور اعمال می شود طبق قانون فاراده شادی در هسته آن ایجاد می شود شار متغییر درون هسته ولتاژ را در سیم پیچی ثانویه ترانسورماتور القا می کند ترانسور ماتور تراواین بسیار بالایی دارند نیروی محرکه مغناطیسی خالص لازم برای فراهم کردن شار هسته بسیار کوچک است به همین دلیل نیروی محرکه مغناطیسی مدار اولیه باید تقریباً برابر و مخالف با نیروی محرکه مغناطیسی ثانویه باشد با توجه به این حقیقت است که نیست جریان ترانسفور ماتور به دست می آید در ترانسفور ماتور واقعی شارهای مشتی وجود دارد که تنها از یکی از دو سیم پیچی اولیه یا ثانویه نه از هر دو آنها می گذرد علاوه بر آن پدیده هاییی هیستریزیس گردابی تلف مس نیز وجود دارند تاثیر این پدیده ها در مدارها معادل ترانسفورماتور به حساب آورده می شوند نقایص ترانسفورماتور واقعی با تنظیم ولتاژ و رادمان آن سنجیده می شود . این خلاصه ای بود که اهمیت ترانس ها در زندگی و شرکت ها را درک کنید برق فشار متوسط ( خط 1 و 2    kv 20 ) شرکت آریا فولاد دارای دو خط ورودی ( 1 و 2 )  INCOMING  KV 20 و سلول COPLING  می باشد سلول COPLING برای ارتباط دو خط یک و دو به هم می باشد 2 عدد ترانس  MVA 4 در پست یک و یک عدد ترانس MVA  3 در پست FM  برق KV20/1 را به KV  3 تبدیل می کنند . ورودی برق پست FM  از INCOMING 2 در اتاق برق 1 می باشد برق KV 3 برای تغذیه موتورهای IM و KW 1800 و IM  ، KV 1200 وfm 1200و kw  250 اره و kw150 صافکن و فن kw 110 خنک کن موتورهای dc ، - bdm و فن های 1 و2 اصلی کوره ( kw  150 (  می باشد ترانس های mva  یک نیز برق kv  20 را به v400 و به v 200 تبدیل می کند و بقیه ترانس ها نیز ولتاژ kv 3 را به ولتاژهای مورد نیاز در سایت تبدیل می کنند ترانسفورماتورهای قدرت  
به منظور تبدیل ولتاژهای 3 فاز از یک سطح به سطح دیگر از ترانسفورماتورهای 3 فاز استفاده میشود . ترانسفورماتورهای 3 فاز معمولاً از قدرت های kva10 تا mva 1000 ساخته می شود در ترانسفورماتورهای  پر قدرت تمام قسمت های اصلی در یک مخزن روغنی قرار می گیرند اصطلاحاً به آنها ترانسیستور ماتورهای روغن می گویند .
نقش مخزن روغن در ترانسفورماتور : 1- جلوگیری از نفوذ رطوبت هوا
                                                       2-خاصیت عایقی بهتر
                                                       3-عمل خنک کنندگی
حفاظت ترانسفورماتور : ( رله بوخهلتسی – ترموتور oil – ترموتر windingو رطوبت گیر )
ترانسفورماتورها دو نوع خطا داریم :
1-خطاهای داخلی ( اتصال بدنه – اتصال حلقه – ریزنی روغن و ... )
2-خطاهای خارجی ( اتصال کوتاه – اضافه بار – اضافه ولتاژ و ...)
برای حفاظت از ترانفورماتورها رله های مختلفی استفاده می شود که بهترین آنها رله بوخهلتسی است این رله در خطاهای کوچک آلارم داده و در خطا بزرگ مستقیم دستور قطع ترانسفورماتور را صادر می کنند رله بوخهلتسی در مسیر رابط بین منبع انبساط و خزن روغن ترانسفورماتور قرار گرفته و برخی معایب داخلی را تشخیص می دهد .
ترموتر روغن : برای کنترل دمای روغن استفاده می شود
 ترمومتر سیم پیچی : برای کنترل دمای سیم پیچی ها بکار می رود
رطوبت گیر : گرفتن رطوبت هوا توسط بلورهای سلیکازن تا از مرطوب شدن روغن و در نتیجه کاهش استقامت الکتریکی آن جلوگیری شود رنگ بلورهای سلیکاژن در حالت طبیعی بنفش و در صورتی که مقدار رطوبت در آن زیاد شود و خاصیت فیلتری آن را از دست برود صورتی رنگ می شود که در این زمان باید تعویض شود
روغن نما :
 برای نشان دادن ارتفاع روغن در کنسرواتورهای اصلی و فرعی مورد استفاده قرار می گیرد روغن نما دارای درجه 20+  = 0 min ، max می باشد که در حالت کار عادی عقربه می بایست روی 20 قرار گیرد و اگر پایین تر باشد و به سمت min برود روغن ترانسی ماکم است و بلعکس .
تب چنجریا رگولاتور ولتاژ : عمل تب چنجر در حقیقت افزایش یا کاهش شماره دوره های موثر سیم پیچ ترانسفورماتور می باشد و انواع این کلید عبارتند از 1- موتوری – 2- سلکتوری 3- دسته ای
استفاده از تب چنجر معمولترین روش کنترل ولتاژ در ترانسفورماتورهای با قدرت زیاد می باشد تب چنجر را در سمت highvoltage  نصب می کنند .                                                                                      
(ولتاژ بالا در نتیجه آمپر کمتر است )                      
                     =   =     
پلاک ترانس کره ای
ONAN
50 HZ
55C
220V
262  A
3/87%
230LT
650  KG
1993/10

CO / LTD    COLLING
FREVUENCY
TEMPRISE
RATED   V
RATED   CUR
%  1 MP   75
OIL    QY
TOTAL  WT
D   A   T  E
TAP   POS
1
2
3
4
5
ENGINEERING    TS  - 1655
3
LOOKVA
3300  V
LVA
45  KV
-KV
D  D O
T 934100
CON
3-4
3-5
2-5
2-6
1-6
ELECTRICAL
KOREA    Type
Phase
Ratedcap
Rated  h.v
Ra  ted  cur
H  V
L   V
VECTOR
SERNO
TAPVTG
F      3600 V
F       3450 V
F       3300
F     3150
F     3050
HYUNDA
ULSAN

پلاک ترانس ایران ترانسفور زنجان

Cont
Dyn5
20n /0/5
A
3
40
I

طرف فشار
    VDE  0532/1   IEC76 استاندارد
50HZ  فرکانس اسمی
طرز کار
گروه اتصال
ردیف ولتاژ
نوع عایقی
KA جریان اتصال کوتاه
S  زمان ماکسیم اتصال کوتاه
C  حداکثر درجه حرارت محیط
Iec 296 class: روغن

ظرفیت    IT323958 شماره
P  T  نوع
21000
400/231     20000
19000
26/87  - 1443
5/88%
ONAN
0/760
1383    TSUN 6044 C مدل
KVA 1000 قدرت اسمی

V  ولتاژ اسمی

A جریان اسمی
درصد ولتاژ اتصالی
نوع خنک کنندگی
وزن روغن تن
DATE
طرف فشار قوی
ولتاژ    اتصال    ولتاژ    کلید تنظیم ولتاژ اتصال    موقعیت کلید    اتصال

400/231    
21000    3-2    1    
1v

1w        1u
        20000    1-3    2    
        19000    4-1    3    
            
پلاک موتور 1500 کیلو وات DC    تحریک مستقل قسمت BDM شرکت آریا فولاد
TYPE     G  JW       4744 M    RATING   COND  
OUT   PUT           1500 KW     EXC  I  TATLONSEP         100/500V
VOL  TAGE          750 V        PROTECTION      JP 22S
CURRENT                   2380A      COOLING      JCA1 F
SPEED                           60/120RPM          
INSUL .CLASS                 F       
RULE    JEM                    1157-1
DATE (1984)                 
SERIAL   NO .               K1D69 150L1            
HEATER                    6KW S Q 220 V
MANUFACTURED            1993   
M 091 – 392143- FUJELECTRIC         CO . LTD .  JAPUN

پلاک موتور 1200KW  DC  تحریک مستقل قسمت AM و FM شرکت آریا فولاد

TYPE          HRSV           636-5-FR  NO  630                  IP 24
1200KW            P12            3300V         288A          INSUL
  CLASS     F            60HZ           591 RPM       TEMP 40C
BRG . DE / NDE   NU  2361       6236  / NU 230 C 3      
RATAING  CONT     2ND   1946 V       2ND   371  A    W / T 9200KG
SERIAL  NO .87MCD 0609            DATE 1987
LUBRICATION                                  
FRONT  NU 230C3                           GR330
RER  NU              236/6236              945927GR      
SPACE                  HEATER    
CAPACITY              800W
PHAZE          1    
AMPERE            3/6A                VOLTAGE   220V                         
پلاک موتور قسمت صاف کن  شرکت آریا فولاد  
AC   THRE  PHASE    INDUC TION       MOTOR
TYPE     HRS5      405        85E           FR . NO    400       IP 23
150KW                     8P           3300V        35/14 A
INCUL  CLASS     F            60HZ          882 R.P.M      TEMP40
BRG . DE /NDE    NU222M/6220C3         RATING   S1
2ND  355 V          2 ND  365 A         W /T  1900KG
SERYAL . NO                93MWDH        1129        DATE    1993
LUBRICATION          
BERAINGNO                                       GREASE  QTY
110        FRONT UPRER                    6220C3
REAR    LOWER                 UN   222N                  133

پلاک موتور حول دهنده شمش کوره شرکت آریا فولاد
TYPE          HOR    1561        10D              B3             P33  
DMOT            Nn N       430524              VDE          0530
ISCT           K1          B                       60HZ          U /MIN  700
220V               125 A       27 KW         COS Q     0 / 67
IFRS             140 V               20A       KT      45 C
پلاک موتور فن کوره ( یا موتور پخش گرما ) شرکت آریا فولاد
TYPE        HLD5  315     456E      FR.NO  315             IP   54
150KW    4P      3300V           31A
INCUL  CLASS    F           60H Z       1784  R . P .M   TEMP40C
BROGE / NDE           NU      315M  / 6315C3       RATING S1
2ND  . V              2ND A          W/ T        1400KG   
SEREAL NO .       93MS         TH 0888       DATE 1993

پلاک موتور 250 KW   اره شرکت اریا فولاد
TYPE     HLA 5458        65E      IP      54     RATING       S1
250KW       6P        3300V        57A
60HZ         1100 R.P.M         PF     0/81      SF 1/0
INSULF  CLASS         TEMP      RISE 105 K        AMB TEMP  40C
2ND  VOLTS            V       2ND AMP        A  
BRG  ( D/ NDE  )    NU  228 M         63 19 C3
CONN  (PRI / SEC)         STANDARD       IEC  
SERIAL         1S        TH 2262          MFD       1996     WT 2500KG
3PHASE         WDUCTON          MOTOR


مقدمه
رشته تابلوسازی رشته ای ترکيبی می باشد. تابلوی برق در حقيقت يک محفظه می باشد که تجهيزات الکتريکی را در بر می گيرد و البته تابلو ها می توانند در بر گيرنده تجهيزات پنيوماتيک نيز باشند مانند شير های برقی ، کمپرسور و ….  به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگيری فنون مربوط به تابلوهای برق نياز به فراگيری چندين آيتم اصلی می باشد که در ذيل به اختصار عنوان می کنم : 1-     اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتريکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها Segregation و مقابله با عوامل جوی و …
 2-     اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادير نامی مانند ولتاژ و جريان نامی و..
3-   آشنايی با تجهيزات الکتريکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحيح آنها
4-    آشنايی با تاسيسات الکتريکی وآُشنا با محاسبات مربوطه
5-آشنايی با دروسی مانند رله و حفاظت سيستم ها–طرح پست الکتريکی و …
6-    آشنايی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجيک
جهت فراگيری هر يک از فنون ياد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگيری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به ميان می آيد آيتم های يک و دو فوق الذکر بسيار پررنگ تر می باشند. البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم ديگری نيز نقش دارد که از نام بردن کليه آنها صرف نظر می کنم مانند علم ارگونومی و …..  به صورت کلی در مورد تابلو های برق اصول کلی و استاندارد و همچنين تعاريف کلی وجود دارد و بسيار حائز اهميت است مثلا نوع تابلو از نظر ساختمان آنها به عنوان مثال تابلوهای ايستاده – ديواری – ميزی – رک و … و هر يک از آنها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آنها نيز متفاوت است
تعاریف اولیه تابلو    
تابلوهای برق
انواع تابلوها :تابلوی ايستاده قابل دسترسی از جلو- سلولی-تمام بسته ديواری كه خود اين تابلو ها می توانند اصلی- نيمه اصلی و فرعی باشند.
تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعيف ترانس متصل است.
تابلوی نيمه اصلی : اين گونه تابلو ها ی برق بلوك ساختمانی يا قسمت مستقلی از مجموعه را توزيع و ازتابلوی اصلی تغذيه می شود .
تابلوی فرعی: برای توزيع و كنترل سيستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنايی و غيره به كار می رود و از تابلوی اصلی تغذيه می شود.
معمولاً تابلو های موتور خانه از نوع ايستاده و بقيه تابلوها از نوع توكار تمام بسته می باشد (در اين ساختمان تماماً به اين شكل می باشد)در اين ساختمان ليستی تهيه شده كه شامل قطعات مكانيكی و الكتريكی داخلی تابلو می باشد. اين ليست شامل ضخامت ورق - فريم تابلو – روبند- نوع رنگ كاری - جانقشه ای- يرق آلات- نوع تابلو(يك درب- دو درب - نرمال - اضطراری) اسم شركت سازنده تابلو - اسم تابلو – چراغ سيگنال (رنگ- تعداد- وات - نوع لامپ - فيوز) مشخصات فيوزهای داخل تابلو به علاوه پايه فيوز – كليد مينياتوری (تكفاز - سه فاز- ولتاژ قابل تحمل )رله- كنتاكتور –كليد گردان (با مشخصات كامل ) مشخصات ترمينال - مشخصات شين فاز - نول- مقره های پشت شين - نوع سيم كشی داخلی تابلو- نوع سيم كشی خط به تابلو - طريقه انتقال سيم در تابلو(ترانكينگ-استفاده از كمربند) استفاده از سيم يك تكه در تابلو – شماره گذاری خطوط روی ترمينال –استفاده از كابلشو . تمام اين عناوين با مشخصات كامل می باشد .وجود اين مشخصات باعث عمر بيشتر تابلو- خطر كمتر و تعويض آسانتر می شود.
* وجود سيم ارت در تابلوی برق ضروری و با رنگ سبز می باشد .
* خطوط R -S - T به تر تيب با رنگ زرد- قرمز- آبی - سيم نول با رنگ سياه می باشد.
* در بعضی از تابلو ها روی درب تابلو ها يك سری كليد وجود دارد START- STOP يا يك كليد گردان كه برای روشن و خاموش كردن روشنايی و يا موتور به كار می رود.
* برای تابلو ها دو نوع نقشه می كشند :
1 - رايزر دياگرام كه مكان تابلو در آن قيد شده است .
2- نقشه داخل تابلو (كه خطوط - فيوز و كليدها در آن كشيده شده است)
نكات مربوط به رعايت مسائل ايمنی بر اساس نشريه سازمان برنامه و بودجه و يا 110می باشد.
* شين ها با رنگ نسوز رنگ آميزی می شود.
* كليد ورودی بايد خودكار باشد. در مواردي كه از كليد و فيوز جداگانه استفاده شود كليد بايد قبل از فيوز نصب شود . بطوريكه با خاموش كردن كليد , فيوز نيز قطع شود. كليد اصلی حتی الامكان گردان باشد و از فيوز فشنگی استفاده شود.
* سيم كشی داخلی تابلو با سيم مسی تك لا با عايق حداقل 1000ولت با مقطع مناسب انجام شود.
* ارتفاع بالاترين دسته كليد تابلو175 سانتيمتر بيشتر نباشد و همچنين قسمت ميانی از سطح زمين 160 سانتيمتر باشد.
* استفاده از سيم 5/1 برای روشنايی با كليد مينياتوری10 آمپر و سيم 5/ 2 برای پريزبا كليد مينياتوری 16 آمپر می باشد.
* محاسبه كابل از طريق سطع مقطع انجام می گيرد.
بقيه تابلوها از نوع توكار تمام بسته می باشد.
در قسمت زیر ليستی تهيه شده كه شامل قطعات مكانيكی و الكتريكی داخلی تابلو می باشد.اين ليست شامل:
ضخامت ورق - فريم تابلو – روبند- نوع رنگ كاری - جانقشه ای- يرق آلات- نوع تابلو(يك درب- دو درب - نرمال - اضطراری) اسم شركت سازنده تابلو - اسم تابلو – چراغ سيگنال (رنگ – تعداد- وات - نوع لامپ - فيوز ) مشخصات فيوزهای داخل تابلو بعلاوه پايه فيوز – كليد مينياتوری (تكفاز - سه فاز- ولتاژ قابل تحمل )رله- كنتاكتور –كليد گردان (با مشخصات كامل ) مشخصات ترمينال - مشخصات شين فاز - نول- مقره های پشت شين - نوع سيم كشی داخلی تابلو- نوع سيم كشی خط به تابلو - طريقه انتقال سيم در تابلو(ترانكينگ-استفاده از كمربند) استفاده از سيم يك تكه در تابلو – شماره گذاری خطوط روی ترمينال –استفاده از كابلشومی باشد. تمام اين عناوين   كامل می باشد .وجود اين مشخصات باعث عمر بيشتر تابلو، خطر كمتر و تعويض آسانترآن می شود.
انواع تابلوها :
تقسیم بندی نوع اول :
 الف) تابلوی ايستاده قابل دسترسی از جلو
ب) سلولی
پ) تمام بسته ديواری كه خود اين تابلو ها می توانند اصلی- نيمه اصلی و فرعی باشند.
تقسیم بندی نوع دوم :
تابلوی اصلی: در پست برق و بطرف فشار ضعيف ترانس متصل است.
تابلوی نيمه اصلی: اينگونه تابلو ها ی برق بلوك ساختمانی يا قسمت مستقلی از مجموعه را توزيع و ازتابلوی اصلی تغذيه می شود.
تابلوی فرعی: برای توزيع و كنترل سيستم برق خاصی مانند موتور خانه- روشنايی و غيره به كار می رود و از تابلوی اصلی تغذيه می شود.                                                                                                            
معمولاً تابلو های موتور خانه از نوع ايستاده و ....

خصوصیات تابلوها
1. رنج ولتاژ تابلوها :
380و400و660و1000و2500و3300و36000و7500و12000و175000و24000و52000و72000و100000و132000و145000و420000و765000 ولت می باشد .
2- ولتاژ سطح عایقی UL   :
الف: ولتاژ قابل تحمل ضربه ای برای صاعقه
ب: ولتاژ قابل تحمل به مدت یک دقیقه
 3- فرکانس نامی
 4- جریان نامی :
    جریان موثری که از آن وسیله میتواند در دما و فشار معین عبور کند بطودائمی و صدمه ای به آن نرسد و مقادیر استاندارد جریان نامی عبارتند از:
16-25-32-40-50-63-80-100-125-160-200-250-350-400-500-630-800-1000-1250-1600-200-2500-3150-4000-5000 6300
 5- افزایش درجه حرارت :
دمای محیط نباید از 40  درجه بالاتر رود
6-جریان قابل تحمل کوتاه مدت ICW)  )
جریانی که از یک کلید عبور کند برای مدت معین بدون اینکه آن دستگاه و کلید صدمه ای ببیند.
 7- جریان نامی قطع اتصال کوتاه   ( Icu )
 8- جریان نامی وصل اتصال کوتاه :
 معمولاً 5/2 برابر جریان نامی می باشد .
 9-ولتاژ تغذیه نامی کنتاکتها و مدارات کمکی:
   24و48و60و110و125 و220و250
10- درجه حرارت مکانیکی  Ip
    عدد اول حفاظت در مقابل اجسام و عدد دوم حفاظت در مقابل مایعات.
*+*+*+*+*+*+*+*+*+*

1. برای ساخت تابلو ابتدا باید قسمت های فیزیکی تابلو را آماده کرد و سپس به مراحل بعدی نظیر مدارات فرمان پرداخت:
ابتدا قاب تابلو را درست کرد که در کارگاه های کوچک قاب را به صورت آماده تهیه کرده در کارگاه الکتروصنعت قاب تابلو توسط خود تکنسین های کارگاه ساخته می شود. عموماً برای تابلوهای دیماند در ابعاد 80/1 تا 2 متر طول و عرض متغیر بین 50 سانتیمتر و بالاتر بر حسب شرایط متغیر می شود.
بعد از تهیه قاب عملیات رنگ زدن توسط پمپ سیستوله انجام می شود. در تابلوی دیماند برق بر روی 2 شین نسبتاً حجیم می آید و از آن شین ها انشعاب می گیریم. باید توجه شود که شین ها توسط 2 مقره از سطح بدنه فلزی تابلو جدا ی باشد و سپس 3 انشعاب RوTوS می گیریم.
پس انتقال برق به وسیله شین های R و S عملاً قطع و وصل برق به وسیله کلیدهای اتوماتیک انجام می گیرد. 3 خازن در زیر تابلو جاسازی شده است و عمدتاً 2 دلیل یکی به دلیل بهبود ضریب قدرت و دیگر به دلیل کاهش سطح بار – ولتاژ برای هر خازن فیوزی جداگانه در نظر می گیریم علت این کار به این دلیل است که خازن در نقطه اول اتصال کوتاه است همین سبب می شود در بار زیادی از شبکه گرفته شود پس با فیوز جلوی این کار را می گیریم و در قسمت خارجی تابلو نمایش دهنده های بار خازن و نیاز ولتاژ قرار دارد و نیز کلید اتوماتیک که با توجه به اطلاعاتی که از CT دریافت می کند خازن ها را وارد مدار و یا از مدار خارج می کند. نکته ای که باید توجه شود در این مرحله عدم تماس شین اصلی به تابلو و لحاظ نکات ایمنی از دید عایقی در برابر برق نیز در مرحله به کاربر بهره بردار از تماس اشیاء و یا به جا گذاشتن وسایل نظیر آچار و یا پیچ گوشتی در داخل تابلو جلوگیری شود.
2. ساخت تابلو توزیع برق برای کكارخانجات
اصولاً ادوات نصب شده بر روی تابلو توزیع برق بر اساس سفارش مشتری صورت می گیرد. نکته قابل توجه برای یک تابلو ساز این است که همیشه برای توسعه تابلو جای لازم در نظر بگیرد ، مثلاً برای ترمینال های خروجی برق و یا نصب مدارات جدید عمدتاً این کار بیشتر برای صرفه جویی و اغلب در کارخانجات کوچک که قسمتی از عمده سال خاموش می باشد است.
حفاظت الكتریكی تابلو
اصولاً حفاظت تابلوها توسط 2 رله انجام می گیرد. رله کنترل فاز که قبل از کنتاکتورِ تابلو نصب می شود و دارای مشخصات زیر است :
رله بی متال که اصولاً بر روی خود کنتاکتور نصب می شود و وظیفه آن قطع مدار در صورت مصرف زیاد بار است.
تجربیات کاری نشان می دهد که بی متال را با توجه به قدرت نامی موتور استفاده شود و از نوع های نامرغوب نیاید استفاده شود. زیرا در مواقع غیر ضرور به دلیل عدم کفایت الکتریکی مدار قطع می شود و اصولاً اثر حفاظتی خود را از دست داده و مدار توزیع برق را نامطمئن می کند.

تابلو تشکیل شده است از :
1. فیوز و پایه فیوز   2. کلید مرکزی برای قطع و وصل مدار  3. رله کنترل فاز 4. کنتاکتور            5. تایمر – در صورت استفاده از مدار ستاره-مثلث
6. بی متال – ترمینال های خروجی که جریان خروجی از مدار قدرت به این ترمینال ها نصب می شود.  
طریقه ساخت
ابتدا قاب تابلو آماده می شود که البته متناسب با فضای نصب و تجهیزات نصب شده بر روی مدار است. در ابتدا کلید مرکزی بر روی تابلو نصب می شود. رنج کلید بر حسب آمپر و حتماً باید بر اساس مشخصات نامی موتورهای برقی تعیین شود. کابل اصلی به ترمینال ورودی برق کلید وارد می شود و از بیرون خارج می شود. سپس پایه فیوزها نصب و پس از آن بر روی پایه فیوز ، فیوزها نصب می شوند. هر فیوز برای یک کنتاکتور است. بعد از فیوز یک رله کنترل فاز نصب می شود که از فیوز برق دار به کنترل فاز وصل می شود سپس کنتاکتورها نصب می شوند. در صورت پیچیده بودن مدار از کنتاکت های کمکی نیز استفاده می شود. در صورت استفاده از مدار ستاره مثلث ، تایمر حتماً باید روی کنتاکتور نصب شود تا زمان تأخیر مدار از مثلث به ستاره داده شود. اصولاً یک تابلو ساز باید برای راه اندازی موتورها با گشتاور راه اندازی زیاد از مدار ستاره مثلث استفاده کند. به دو دلیل اول این که موتور در موقع نیاز و به وقت وارد مدار شود و به حد گشتاور نامی خود در آید. دوم این که از یطغان زدن موتور جلوگیری شود.
سیم های به کار رفته شده در مدار فرمان آبی رنگ – نول با سیاه و R و S و T مدار قدرت به ترتیب با رنگ های قرمز – سبز – زرد علامت گذاری شده باشد.
جهت جلوگیری از بد نمایی تابلوهای اتصال سیم های صاف و بدون اعوجاج در نظر گرفته شود. شستی های STOP – START بر روی درب تابلو نصب می شوند و با رنگ های قرمز و سبز مشخص می شوند.
نقشه كشي تابلوها
تابلوهاي توزيع را براي سهولت كار در شماي فني رسم مي نمايند كه با علائم و ارقامي كه در كنار هر عنصر مدار نوشته مي شود اطلاعات نقشه را تكميل مي نمايند. در يك تابلو ، يك يا چند خط به عنوان رزرو هميشه بايد در نظر گرفته شود تا در هنگام خرابي يكي از خطوط يا نياز به مصرف كننده جديد از آن استفاده كرد.
سيم اتصال زمين با مقطع زياد براي حفاظت در تابلوها نبايد فراموش شود كه اين ارتباط توسط سيم بافته شده نرم بين قسمت هاي متحرك و ثابت تابلو بر قرار مي شود. نمونه زیر ، شمای یک تابلو است :

ساخت تابلوها
در يك تابلوي توزيع قبل از آنكه وسايل الكتريكي در آن نصب شوند بايد اسكلت فلزي يا پلاستيكي يا كائوچوبي آن منتاژ شود و با نصب ريل ها و سوراخ هايي مناسب آماده گردد. وسايل الكتريكي داخل آن منتاژ شود.
پس از نصب وسايل الكتريكي ( مانند كليد و فيوزها ) ترمينال هاي تابلو را سيم كشي مي كنند اين سيم كشي بايد با سيم هاي تك لا و با فرم خاصي صورت گيرد.
نكته : مي توان سيم كشي داخل تابلو را با سيم هاي افشان كه در داخل كانال هاي پلاستيكي قرار مي گيرند را انجام داد.

انواع مدارات فرمان
در جدول زیر حروف مشخص کننده اجزای مدار را می بینیم :
اجزاء مدار    حروف مشخصه    مثال
کلید اصلی    a    جدا کننده-کلید بار-کلید مغناطیسی موتور-کلید قدرت
شستی (کلید کمکی)    b    قسمتی-کلید فرمان-کلید انتخاب کننده-کلید فشاری
کلید مغناطیسی(کنتاکتور)    c    کلید مغناطیسی
کلید مغناطیسی کمکی    d    کنتاکتور کمکی-رله زمانی-رله کمکی از راه دور
حفاظت به طور کلی    e    فیوز-بیمتال-رله محافظ
مبدل اندازه گیری    f    مبدل اندازه گیری-مقاومت پیشوند و موازی
وسائل اندازه گیری    g    ولتمتر-آمپر متر-واتمتر-کسین.س فی متر
خبر کننده    h    صوتی-روشنایی-زنگ اخبار-بوق-لاامپ خبر-عقربه خطر
خازن و بوبین    k    همه نوع خازن و بوبین در مدار
ماشین های الکتریکی    M    ژنراتور-موتور-ترانسفورماتور
یک سو کننده و باطری    n    همه نوع یکسو کننده و باطری (اکولاموتور)
لامپ های تقویت کننده    P    لامپ خلاء-لامپ گازی-لامپ های تقویتی
مقاومت و تنظیم کننده سریع    r    مقاومت سری-مقاومت های محافظ-مقاومت ترمز-بار تحریک
وسایل مکانیکی متفرقه    s    مغناطیسی-موتوری-شیر مغناطیسی (الکتریکی)
چند عضو با هم    n    مخلوط کردن عضوهای مدار از a تا s

حفاظت تجهيزات و نفرات در تأسيسات الكتريكي تابلو
افراد ، دستگاه ها ، مصرف كننده ها ، مواد ها ، سيم ها و كابل ها در سيستم ها و تأسيسات الكتريكي بايد در برابر خطرات ناشي از جريان برق محافظت شوند. به عنوان مثال سيم ها و كابل ها بسته به اندازه و نحوه نصب آن ها و درجه حرارت محيط ، قادرند جريان مشخصي را بدون ايجاد حرارت اضافي ، از خود عبور دهند كه اين جريان همان جريان نامي آن ها مي باشد. در صورتي كه جرياني بيشتر از جريان نامي و به مدت قابل ملاحضه اي از آن ها عبور كند ، حرارت اضافي توليد شده ، درجه حرارت سيم يا كابل را از حد مجاز بالاتر برده امكان خرابي عايق ، اتصال كوتاه و ايجاد حريق را افزايش مي دهد.
عمده ترين خطراتي كه سيم ها ، كابل ها و دستگاه هاي الكتريكي با آن ها مواجه مي شوند عبارتند از :
1.اتصال بدنه كه عبارت است از اتصال يكي از سيم هاي جريان برق به بدنه دستگاه.
2.اتصال كوتاه بين فازها (اتصال كوتاه سه فاز و دو فاز) و اتصال كوتاه فاز به زمين كه باعث افزايش جريان تا چند برابر مقدار نامي مي شود.
3.اضافه بار كه عبارت است از افزايش جريان از مقدار نامي.
با توجه به موارد فوق وجود تجهيزاتي به منظور حفاظت از سيم ها ، كابل ها و دستگاه هاي الكتريكي در مدارات الزامي مي باشد.


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان