میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی نیروگاه بخار


کد محصول : 1000354 نوع فایل : word تعداد صفحات : 111 صفحه قیمت محصول : 10000 تومان تعداد بازدید 996

فهرست مطالب و صفحات نخست


نیروگاه بخار

هدف از آزمایش :
بررسی عملکرد نیروگاه بخار انواع و معادلات وابسته به آن

شرح آزمایش

ابتدا آب وارد مخزن می شود و در داخل آن گرم می شود و تبدیل به بخار می شود و سپس بخار آب وارد یک پیستون می شود که خود متصل به یک چرخ دورانی است که بوسیله یک تسمه به یک مبدل آرمیچر نیرو را انتقال می دهد . وقتی که بخار وارد پشت پیستون می شود .
نیرویی را ایجاد می کند که می تواند چرخ متصل به آرمیچر را به حرکت در می آورد . و ولتاژ فشار لازم را ایجاد می کند سپس می توانیم به وسیله دیودهای مختلف لامپ را روشن می کنیم.

نام آزمایش : برج خنک کن
هدف آزمایش : بررسی نحوه عملکرد برج خنک کن

شرح آزمایش :

در این آزمایش ابتدا آب ( آب مقطر )   وارد  شده و پس از گرم شدن این آب وارد برج خنک کن شده تا دمای آن کاهش یابد .
دبی آب 2 L /min  
دمای آب ورودی 49 0
دمای آب خروجی 460 
دمای هوای ورودی 420 
دمای هوای خروجی 450 

نام آزمایش : کمپرسور
هدف آزمایش : بررسی عملکرد کمپرسور

شرح آزمایش :
 
کمپرسور تشکیل شده لاز یک موتور الکتریکی که حرکت دورانی ایجاد می کند
که موجب حرکت میل لنگ شده باعث ایجاد حرکت رفت و برگشتی پیستون می شود که با این عمل باعث ایجاد فشار در هوا می گردد .
مشخصات فنی دستگاه :
کورس سیلندر mm  62     قطر پیستون mm  7
شعاع پولی کوچک cm 5    شعاع پولی بزرگ cm  12
روش آزمایش :
هنگام روشن شدن هر دو فشار سنج افزایش می یابد .
ابتدا کمپرسور را روشن می کنیم تا جائی که مخزن کاملاً پر شود و سپس خروجی مخزن را باز می کنیم تا کمپرسور به حالت پایا برسد و در آن صورت فشار دما را می خوانیم .
 =توان خروجی

فهرست مطالب

عنوان                                                                           صفحه
آشنايي با مكان كار آموزي ................................................   1
تست سيستم هاي تهويه مطبوع..........................................   2
دماهاي طرح متداول .............................................................  8
الزامات هواي تازه................................................................. 11
پاكسازي هوا.......................................................................... 12
 حركت و سرعت مجاز هوا در سرمايش تبخيري ........... 13
شرايط قابل توصيه براي داخل در تابستان ..................... 16
برج هاي خنك كن...............................................................  21
بازرسي منظم برج خنك كن ............................................. 27
آشنايي با انوع دستگاهها و سيستم هاي تبخيري ......... 29
انتخاب برج خنك كن پر بازده بر مبناي رنج يا پروچ ..... 36
گرماي محسوس و نهان ...................................................  43
تاملي بر مفهوم اندازه بهينه شهر...................................... 45
سرمايش مفيد و آسايش .................................................  52
اصول تهويه مطبوع ........................................................... 56
چك ليست راه اندازي برج خنك كن...............................   58 
انتخاب سيستم تهويه مطبوع ..........................................  60
كمپرسورهاي تبريد  ...........................................................61
كمپرسورهاي مارپيچي ..................................................... 64
مزاياي كمپرسورهاي مارپيچي.......................................  77 
آناليز و مقايسه سيستم هاي تبريد ...............................  83
تصفيه آب برج خنك كن .............................................    88
 

آشنايي با مكان كار آموزي :
شركت تكنو زيست يكي از اولين شركتهاي فعال در زمينه تاسيسات به ويژه آب و فاضلاب مي باشد كه از نظر رده بندي پيمانكاري جز چهار شركت اول طرف قرارداد با وزارت نيرو مي باشد . در ضمن اين شركت در عرصه هاي ديگر مانند تهويه مطبوع  و سيستم هاي سرمايش و گرمايش نيز فعاليت دارد.

تست سيستمهاي تهويه مطبوع

سنجش دما و رطوبت
•دما
هدف از ايجاد يك سيستم تهوية مطبوع در وهلة اول تغيير دما و رساندن آن به ميزان دلخواه است . اين حد بسته به شرايط اقليمي و بيولوژيكي و سليقة شخصي متفاوت و بين 15+ تا C 0 30+ در نظر گرفته مي شود . در شرايط خاص ( غير از محيط كار و زندكي ) مانند سردخانه ها يا گرمخانه ها اين دما مي تواند در هر بارة ديكر تغيير كند . سيستمهاي تهوية مطبوع يا تغيير دما ( گرم يا سرد كردن ) و انتقال هوا از سيستم به محيط اين تغيير درجه حرارت را سبب مي شوند .

تعريف
دما يك بارامتر فيزيكي است كه به قدري ملموس و قابل حس مي باشد كه نياز به تعريف ندارد . ولي حد يخ زدن و بخار شدن آب خالص در فشار بارومتريك سطح دريا به عنوان شاخص ارزيابي و واحد گذاري درجه حرارت به كار مي رود . دما در واحد درجه سانتي كراد ، درجه فارنهايت و كلوين سنجيده مي شود و جهت اندازه گيري آن روشهاي كوناكوني مانند تغيير حجم ، روش مقاومتي ، ترموكوبل ، مادون قرمز و كريستالي موجود است .
همانگونه كه در دماسنجهاي جيوه اي و الكلي مشاهده مي شود تغيير حجم جيوه يا الكل موجود در يك لولة شيشه اي مدرج قابل قرائت مي باشد . به دليل شكننده بودن ، محدودة اندازه گيري محدود و دقت ناكافي ، استفاده از اين وسايل منسوخ شده است . روش مقاومتي از دقيق ترين روشهاي سنجش دما است كه مقاومت احساسگر با تغيير دما به صورت خطي تغيير كرده و با سنجش مقاومت الكتريكي به صورت مستقيم يا توسط مدار الكترونيكي بل ، ميزان درجه حرارت قابل سنجش است . آليازهاي بلاتين يا نيكل از متداول ترين احساسگرهاي درجه حرارت مقاومتي هستند ( مانند P : 100 ) كه داراي محدودة اندازه كيري 100- تا C 0 600+ و دقت 2/0 + تا     C 0 4/0 مي باشند . ترموكوبل از دو فلز غير همجنس تشكيل شده است كه با تغيير درجه حرارت ميزان تبادل الكتروني آنها در نقطه بيوند تغيير مي كند . اين تبادل الكترون سبب ايجاد ولتازي ( در حد ميلي ولت ) قابل اندازه كيري و متناسب با درجه حرارت مي شود . بسته به جنس اين دو تركيب فلزي ، نوع ترموكوبل ، حساسيت آن و در نتيجه كاربرد آن متفاوت است . از ترموكوبلها بيشتر براي سنجش دماهاي بالا ( حتي تا C 0 1500 ) استفاده مي شود . در سيستمهاي تهويه مطبوع ترموكبل نوع آ. كه از دو فلز آهن و مس – نيكل ساخته شده است بيشترين كاربرد را دارد كه با دقت 4/0+ تا C 0 0/1 دما را در بازة 50- تا C 0 750+ اندازه كيري مي كند . احساسكرهاي مادون قرمز نسل جديدي از ادوات سنجش دما مي باشند كه ميزان دما را به صورت بدون تماس اندازه كيري مي كنند . اين روش فقط براي سنجش دماي سطوح و مواد به كار مي رود و براي سنجش دماي هوا كاربرد ندارد .
آقاي فرد و تينماير كه قبلاً در بخش تبريد شركت كروشل مشغول به كار بود ، در سال 1915 يك شركت مستقل در شيكاكو تأسيس كرد . اين شركت مشغول توليد كمبرسورهاي افقي و دو مرحله اي دي اكسيد كربني شد . اين شركت بس از تحليل بازار دي اكسيدكربن در سال 1930 تبديل به يك بيمانكار تهويه مطبوع شد كه بعدها توسط بسرانش تا سال ها اداره مي شد . شركت و لقب ليفده در اواخر قرن نوزدهم و سال هاي آغازين قرن بيستم به دليل كاهش دستكاههاي دي اكسيدكربني به توليد كمبرسورهاي آمونياكي روآورد . فعاليت اصلي آنها ، توليد سيستم هاي آمونياكي براي نوشابه سازي ها و ديكر كاربردهاي سردخانه اي بوده است .
از ساير شركت هايي كه به ساخت ىستكاه هاي دي اكسيد كربني مي برداختند ، مي توان به شركت كربن ديل و آمريكن كربنيك اشارد كرد .
دي اكسيدكربن – مبردايمن
شركت كروشل در اواخر 1890 ،

شركت هاي بيشرو
در سال 1897 شركت كروشل ، براي ساخت كمبرسورهاي دي اكسيدكربني شعبه اي مستقل را در شيكاكو تأسيس كرد و نام آن را شركت دستكاه هاي يخ سازي كروشل نهاد . اين شركت به توليد گمبرسور ، كندانسور ، كولر هاي آبي و آب نمك ، دي اكسيد كربن برفشار و شيرآلات و اتصالات مربوطه مي برداخت . اين شركت در سال 1942 با شركت تبريد برانشويك ، كه به توليد كمبرسورهاي آمونياكي و متعلقات آنها دماي تر محلي مؤثر را به اندازه ي يك يا دو درجه بايين بياورند .
دامنه ي جغرافيايي ايران و امكان استفاده از سرمايش تبخيري با استفاده از آمارهاي هواشناسي بويزه استفاده اؤ جداول كتاب بهنه بندي اقليمي ايران براحتي مي توان نتيجه كيري كرد كه در اكثر نقاط ايران مي توان از سرمايش تبخيري براي ايجاد آسايش در فضاهاي داخل يا خارج استفاده كرد .
جداول بيوكليماتيك آن كتاب كه يك نمونه از آن در شكل (3) آورده شده بخوبي محدوده هاي باسخكويي انواع كوناكون سيستم هاي سرمايشي و كرمايشي را براي شهرهاي داراي يك اقليم كه با شماره مشخص شده اند را نشان مي دهد . اين شهرها در جدول (1) همراه با ساير داده هاي آب و هوايي شان نشان داده شده اند
نكته ي بسيار مهمي را كه بايد يادآور شد و اكثر مهندسان طراح به دليل عدم آشنايي با اصول هواشناسي آن را در نظر نمي گيرند اين حقيقت است كه معمولاً افزايش رطوبت نسبي در ساعات اوليه ي صبح رخ مي دهد كه در همان ساعات نيز كمترين دما را داريم گاهي نيز شبنم صبحگاهي بوجود مي آيد كه به معني وقوع رطوبت نسبي 100 % و دماي نقطه ي شبنم در نزديكي سطح زمين است .
پس معمولاً در نزديكي سبيده دم يعني هنكامي كه زمين ، ساختمان ها و ساير اشياء گرماي خود را كاملاً بس داده اند با وجود آنكه رطوبت نسبي بالا مي رود اما دما بايين است و اتفاقاً اكثراً در همان ساعات است كه كولرهاي آبي بيشترين سرمايش را ايجاد مي كنند . برعكس در هواي صاف در طول روز وقتي كه بيشترين دما را داريم معمولاً مقارن با حداقل رطوبت نسبي است .
جدول گزارش هواشناسي روزانه سال 1373 ( 1994 ) مربوط به ايستگاه زئوفيزيك تهران كه از سالنامه ي هواشناسي اقتباس و خلاصه ي آن در جدول شماره ( 2 ) ارائه شده است اين حقيقت را نشان مي دهد . البته چنانچه ميزان ميانگين دما در همان ساعات نيز ارائه مي شد اين نكته مستندتر مي كرديد .

سرمايش حكمفرماست كرچه بايد كرماي ورودي به فرايند را جدا از گرماي هواي ورودي به حساب آورد زيرا از لحاظ نظري طبيعت بي درو بودن فرآيند را خدشه دار مي كند . بنابراين برخورد آفتاب يا ورود گرما به داخل كولر كه ناشي از هواي داغ بيرون است باعث مي گردد كه بردارها شيب بيشتري داشته باشند و در نتيجه نياز به دماهاي حباب خشك اوليه بايين تري باشد تا بتوان به آسايش برابر دست يافت . اين امر در مورد گرماي ورودي از طريق آب ورودي كه درنتيجه ي قرار كرفتن لوله ي طولاني روي بام سياه رنك داغ بوجود مي آيد نيز صادق است .
مقدار چنين انحرافي در هر مورد نصب فرق مي كند و فراتر از محاسبات است . اما كولرهاي خوب با رنگ بازتابنده ي نور كه به دقت نصب ، وصل و راه اندازي شده باشند و با حداكثر ظرفيت خود كار كنند ، گرماي اضافي برآنها اثر كمتري مي كذارد . با اين وجود ، يك درجه ي فارنهايت ( C 0 56/0 ) حباب تر بايين تر مي تواند مشكل را به خوبي جبران نمايد .
به همين شكل ، برداري كه فقط گوشه ي منطقه ي آسايش را نشانه مي رود با آنكه خوشايند افراد بيشتري است ولي اين تماس دستيابي ضعيفي است .
بنابراين در اينجا ما فرض مي كنيم كه بردارها بايد در برخورد با منطقه ي آسايش حداقل F  0 1 ( C 0 56/0 ) زير كوشه باشند . بردار اكثر كولرهاي مستقيم براحتي و حتي زيرمنطقه ي آسايش سرمايش تبخيري برخورد مي كنند به ويژه در سرعت هاي بالاتر يا وقتي كه فرد جنب و جوش بيشتري داشته باشد يا با شرايط بيشتر خوكرفته باشد .
براي افراد نشسته در اتاق سرعت هاي هواي  fpm 300 ( m/s 5/1 ) ، حداكثر دماي حباب تر هواي بيرون كه مي تواند شرايط منطقه اي آسايش ASHRAE را فراهم كند همانطور كه در بالا گفته شده F0 66 ( C 0 9/18 ) مي باشد . براي منطقه اي آسايش سرمايش تبخيري ارائه شده مقدار آن F 0 71 ( C 0 25 ) و براي يك كولر تبخيري غيرمستقيم با كارآيي 60 % و يك مرحله ي دوم سرمايش تبخيري مستقيم حدود   F 0 77 ( C 0 25 ) است شكل ( 2) . مزيت جغرافيايي به وضوح ديده مي شود .
عواملي نظير مسائل رواني و معماري مي توانند به كمك بيايند . سرعت هاي هوا ، فعاليت هاي  فرد ، نحوه ي لباس پوشيدن و غيره مي توانند در طراحي واقع شود ؟

دماهاي طرح متداول
  در آمريكا اوايل مهندسان براساس دماهاي طرح خارج طراحي مي كردند كه بر پايه ي تجربيات محلي ، بالاترين دماهاي حباب خشك و حباب تري بود كه در آن محل تاكنون ثبت شده بود ، اين مقادير معمولاً براساس شايعات محلي انتخاب مي شدند و اغلب باعث مي شد كه به نحو اسرافكارانه اي اقدام به دست بالا كرفتن اندازه اي تجهيزات مي كردند در حالي كه دستكاه ها بخوبي مي توانستند در آب و هوايي كه آمار آن ثبت شده بود از عهده ي سرمايش برآيند و چند دهه اين امر ادامه داشت .
موسسه ي ASHRAE  اين  مسئله را اين طور حل كرد كه با جداول بر پايه ي تجربه و عمل به شخص كاربر اين قدرت انتخاب را بدهد تا بتواند 3 دماي طرحي را انتخاب كند كه برابر يا 1 يا 5/2 يا 5 درصد ميانگين ساعات فصل تابستان بالاتر از اين دما مي كردند . بنابراين براي تابستان هاي نيمكره ي شمالي 2928 ساعت در ژوئن ، جولاي ، آگوست و سپتامبر نياز به سرمايش است .
 
افرادي كه در اقليم سرد زنگكي مي كنند به سرمايش زمستاني كه خوب تنظيم و تعديل شده باشد عادت دارند و در سرمايش تابستاني شان حركت و جريان كمتري از هوا را ترجيح مي دهند تا افرادي كه در مناطق گرم تر از پنكه ، پنجره و درهاي باز استفاده مي كنند . به همين شكل ، سرعت هاي بالاتر در كارخانه ها ، كاركاه ها ، ساختمان هاي عمومي ، فروشكاه ها نسبت به  خانه ها ، آپارتمان ها و محيط هاي اداري بيشتر مجاز مي باشند .

محاسبه ي سرانگشتي و سرراست سطح آسايش در سرمايش تبخيري مستقيم:
1.ODB و WB  را از داده هاي طراحي براي تهويه مطبوع مربوط به محل انتخاب كنيد . ODB دماي حباب خشك بيرون و WB  دماي حباب تر بيرون است .
2.خط شرايط بيرون را از ODB به WB  بكشيد .
3.بازده اشباع كولر را از ستون مربوطه انتخاب كنيد . جايي كه با خط شرايط بيرون قطع مي شود ، WAE  را بخوانيد كه همان دماي هواي شسته شده ي ورودي به اتاق است .
4.دريافت دماي داخل هواي شسته شده را انتخاب كنيد . معمولاً 6 تا F 0 10 است و WAX را كه در سمت جب و بالاي WAX  دماي هواي شسته شده است از اتاق خارج و دفع مي شود.
5.WAIA  را كه دماي ميانگين هواي داخل شسته شده است و در نيمه ي بين WAE و WAX  قرار دارد مشخص كنيد .
6.خطي افقي به سمت جب از WAIA  بكشيد ، تا IDB  كه ميانگين دماي حباب خشك داخل است بيدا شود .
7.IWB  ( را كه نشان داده نشده است ) انتخاب كنيد ، معمولاً F 0 2 بالاتر از WB  است . اين عبارت به معناي دماي محاسبه شده ي حباب تر هواي ورودي است .
8.خط شرايط داخل را از IDB  به IWB  بكشيد .
9.خط سرعت محاسبه شده ي هواي ميانكين داخل را از شبكة سمت انتخاب كنيد ، معمولاً بين 100 و fpm 400 است .
10.سطح آسايش داخل را برحسب درجه ي دماي مؤثر بخوانيد از جايي كه خط شرايط داخل با خط سرعت هواي داخل برخورد مي كند . درصد محاسبه شده ي افراد راحت  را در سمت چپ بالا بخوانيد .

الزامات هواي تازه
انسان براي تهيه ي اكسيژن ، رقيق كردن دي اكسيد كربن بازدم ، و دفع هر نوع بو و دود و دمه نياز به هواي تازه دارد . با آنكه مشاهده شده اتاق هاي كوجكتر به دليل اثر فضا نياز به هواي تازه ي بيشتري به ازاي هر شخص دارند تا اتاق هاي بزركتر ، اما اغلب استانداردهاي تهويه براساس تعداد نفرات در اتاق هستند نه ابعاد اتاق ، برخي ساختمان هاي صنعتي داراي ساكنان كم يا چنان مشكلات دود و دمه اي مي باشند كه تهويه براساس تعداد نفرات ساكن مشكل ساز خواهد بود مثل كارخانه هاي ذوب فلزات و ريخته كري ، كاركاه هاي جوشكاري ، برقكاري گرم ، اتاق هاي رنگ آميزي با اسپري ، اتاق هاي جاب ، مناطق فرآوري شيميايي ، يا آشبزخانه هاي بخاري و غيره .
خوشبختانه ، تقريباً همه ي سيستم هاي سرمايش تبخيري علاوه بر آنكه افراد را خنك مي كنند ، جريان تهويه ي خوبي نيز ايجاد مي كنند .

پاكسازي هوا
سيستم هاي سرمايش كه هواي عاري از گرد ، غبار و پرز را ارسال مي كنند به نحو چشمگيرتري آسايش را فراهم مي كنند . بنابراين غالب آنها داراي فيلتر هوا هستند كه هم بادزن ها را را محافظت مي كنند و هم سطوح خنك كننده را عمل فيلتر و غباركيري موفقيت آينده الزام مي كند كه ذرات معلق در هوا را از 1 ميكرون ( 400/25 ميكرون برآب يك اينج ) تا حدود 200 ميكرون را بكيرد . غالب آنها براي آسايش مضر هستند مثلاً كرده ي كياهان كه بين 10 تا 25 ميكرون قطر دارند و غبار معدني بسيار ريز را با مواد فيلتري چسبناك بهتر مي توان كرفت .
غالب كولرهاي تبخيري به طور فعال هوايي را كه بايد خنك شوند باكيزه مي كنند ، كولرهاي نوع چكه اي ( آبي معمولي ) هوا را از لابلاي الياف جوبي خيس عبور مي دهند كه مقدار چشمكيري از غبار و گرده ها را مي گيرند كرچه بازده فيلتراسيون واقعي آن معلوم نيست . ايرواشرها هواي تقريباً با حداكثر خلوص را تهيه مي كنند و چنانچه نياز باشد مي توان فيلترهاي هواي جداكانه اي نيز اضافه كردند .
علاوه بر آن ، كولرهاي تبخيري مستقيم ، به دليل داخل كردن هوا ( و توليد فشار مثبت ) به فضاهاي داخلي و اغتشاش در آن اجازه نمي دهند كه كرد و غباري بتواند بنشيند و دوباره توسط هواي خروجي خارج مي شوند و به دليل درز و ترك پنجره ها و درها و همان فشار مثبت ، غبار و دوده و غيره نيز كمتر داخل مي شوند . جريان رو به بيرون هوا نيز از ورود حشرات از طريق درها و بنجره هاي باز جلوگيري مي كند .
حركت و سرعت مجاز هوا در سرمايش تبخيري
براي بدست آوردن آسايش ، هوايي كه خنك شده است تا با سرعت كافي وارد اتاق شده و قبل از اينكه با پوست تماس پيدا كند با هواي اتاق كاملاً مخلوط شود و با گردش كافي به همه جا فرستاده شود تا سرمايش همرفتي و تبخيري پوست براحتي صورت گيرد .
وقتي كوران اتفاق مي افتد كه جريانات هوايي كه سردتر از دماي اتاق هستند به پوست لخت رسيده و سرعت آن طوري باشد كه اثر خنك سازي هوا را تشديد كند. براي جلوگيري از توليد كوران ، بايد عمل اختلاط در فضاهاي بدون ساكن انجام شود . مثلاً در طول ديوارهاي بيروني بالاسر . بنابراين سرعت هاي هواي ورودي بايد نوع و محل دريچه ، اندازه و شكل اتاق ، مسافت جريان يابي هوا و حجم هواي ارسالي متغير است . براي اينكه برتاب كافي جريانات هوا در اتاق هاي عريض يا كنج درچه هايي در بالا و روبروي هم
از آنجا كه هواي ورودي در سيستم تبريدي غالباً F 0 20 ( C 0 1/11 ) زير دماي اتاق است عموماً براي اينكه از كوران جلوگيري شود نياز داريم تا سرعت هاي ميانگين اتاق بايين باشد . معمولاً ، سرعت هاي 25 تا fpm  35 ( 13/0 تا m/s 18/0 ) در اقليم هايي كه مردم در آن عادت ندارند از بنكه هاي برقي براي جريان بيشتر هوا استفاده كنند توصيه مي شود . اما وقتي ET اتاق براي ساكنان بالاتر از ايتيمم است معمولاً بالاي fpm 40 ( m/s  2/0 ) توصيه مي شود . متخصصان توصيه مي كنند كه اگر در مواقع خنك هواي برخوردي با اشخاص بيش از F 0 1 ( C 0 55/0 ) سردتر از ميانكين هواي اتاق نباشد يا در تابستان بيش از F 0 2 تا F 0 3 ( C 0 1/1 تا C 0 7/1 ) خنك تر نباشد مي توان تا fpm 75 ( m/s  38/0 ) سرعت را بالا برد .    
هر چه دماي هواي ورودي بيشتر به شرايط اتاق نزديك باشد ، از سرعت هاي هواي ورودي بالاتري مي توان استفاده كرد . اكر اختلاف دما قابل صرف نظر كردن باشد ، يعني وقتي كه از بادزن تنها استفاده مي شود ، سرعت هاي تا fpm 880 ( نسيم 10 مايل در ساعت يا كيلومتر در ساعت كه در بسياري مناطق ، معتدل است ) بذيرفتني است . بنابراين در جايي كه سرمايش تبخيري معمولاً هوايي تنها F 0 3 F 0 6 (7/1 تا  C 0 3/3 ) بايين تر را توليد كند ، سرعت هاي اتاق كه بيشتر از سيستم تبريدي باشند مجاز است . متخصصان توصيه مي كند كه مقدار آن 110 تا fpm 200 ( 51/0 m/s  02/1 ) باشد . در حقيقت ، سرعت  fpm 300 ( m/s  5/1 ) جيز غيرعادي نيست . شخص ديگري از پژوهش درباره ي دامنه اي از سرعت هاي اتاق از 90 تا fpm 220 ( 46/0 تا m/s  12/1 ) اين نكته را دريافته كه هرجه بالاتر باشد آسايش بيشتر است و ساكنان نيز شكايتي ندارند .
هوايي كه به طور تبخيري خنك شده باشد مشكلات كوران كمتري توليد مي كند . اگر 3 تا       F 0 6 (7/1 تا  C 0 3/3 ) خنك تر از هواي اتاق داخل شود ، رطوبت آن ، رطوبت هواي اتاق را بالا برده و به صورت تبخيري بوست را خنك مي كند كه اگر سيستم تبريدي بود و همان سرعت را داشت به نسبت بيشتر بود . بنابراين جريانات هواي آن احساس جاييدن و خنكي كمتري توليد مي كند و سرعت هاي بالاتر مجاز مي شوند . اما سرعت هاي بالاي در جه ممكن است باعث شود كه هوا مستقيماً به افراى برخورد كند و باعث شود كاغذ و جيزهاي ديكر در يك محيط دفتري يا اداري را تكان داده و برتاب كند . بنابراين سرعت هاي زيرfpm 200 ( m/s  02/1 ) براي كارمندان نشسته توصيه مي كردد و اگر لازم باشد براي كارمندان كه دستي يا فيزيكي كار مي كنند سرعت هاي بالاتر .
سرعت هاي مجاز اتاق همچنين بستگي به عادت و فعاليت افراد دارد .
اين محدوده هاي كاري براي سرمايش تبخيري در فصل 39 سرمايش تبخيري هوا كتاب ASHRAE  Systems  HNBK  سال 1980 در نمودار آسايشي كه نشان دهنده ي تغييرات منطقة آسايش با افزايش سرعت هوا و براي افراد نشسته مورد پذيرش قرار گرفته است . اما اگر شكي وجود داشته باشد ، مؤلف 70 % رطوبت نسبي را براي محدوده ي بالا توصيه مي كند .
اين محور مركزي منطقه ، آسايش براي اكثر افراد خط دماي مؤثر F 0 75 ( C 0 9/23 ) نشان داده است . در سرعت هاي بايين هواي داخل غيرخاص ، مرز سمت راست به خطF 0 78 ( C 0 6/22 ) نزديك مي شود . در سرعت هاي fpm 300 ( m/s  5/1 ) ، به FET 0 4 ( C 0 2/2 ) مي رسد و در fpm 600 ( m/s  5/1 ) FET 0 8 ( C 0 4/4 ) مي رسد .
خطاي اين خطوط ( كه ديكر به كار برده نمي شوند ) در مقايسه با آنچه كه MRT  فرض مي شود با دماي  حباب خشك داخل در اكثر بناهاي امروزي برابر است و اثرات اندازه ي ساختمان و عوامل رواني درنظر گرفته نمي شود كوچك است .
با بسط منطقه به سمت راست ، مرزهاي بالايي و باييني به ترتيب از منحني هاي rh 80% و rh 20% تبعيت مي كنند ؛ زيرا آنها واكرا هستند ، منطقه در ارتفاع به سرعت رشد مي كند . بنابراين هر جه سرعت هواي داخل بيشتر باشد ، مطمئناً ، منطقه ي آسايش راحت تر قابل دستيابي است.(شكل 3 )

شرايط قابل توصيه براي داخل در تابستان
سلايق آسايشي بستگي به جنس ، سن ، موقعيت جغرافيايي و مدت زمان قرار گرفتن در محيط دارد . بنابراين ، زنان دماهايي حدود F 0 1 ( C 0 6/0 ) گرم تر را نسبت به مردان ترجيح م دهند .
ساكنان مناطق كويري ، گرمسيري ، و مناطق زير استوايي دماهاي نسبتاً گرم تري را ترجيح مي دهند و كوه نشينان خنك تري .
افرادي كه مداوماً در يك محيط قرار دارند ، F 0 1 ( C 0 6/0 ) خنك تر را نسبت به آناني كه 30 دقيقه يا كمتر در جايي ساكن مي شوند ترجيح مي دهند در نتيجه مي بينيم كه كارمندان    فروشگاه ها بيشتر از خريداران هواي خنك تري را مي طلبند .
از آنجا كه فراهم كردن شرايط بهينه در آب و هوايي كه اطلاعات نزديك به آن منطقه ثبت شده اند بسيار گران تمام مي شود . اكثر مهندسان و تهيه كنندگان دستگاه سطح آسايش را كه رضايت تجاري از آن بتوان داشت درنظر مي كيرند كه قدري گرم تر از ايده آل در آن شرايط آب و هوايي است با اين دانسته كه در تمام روزهاي ديكر دستگاه نصب شده رضايت را فراهم مي كند .

 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان