میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی تاريخچه تأسيس ايران خودرو


کد محصول : 1000374 نوع فایل : word تعداد صفحات : 41 صفحه قیمت محصول : 5000 تومان تعداد بازدید 975

فهرست مطالب و صفحات نخست


تاريخچه تأسيس ايران خودرو


 فهرست مطالب
عنوان                                                                                         صفحه
تاریخچه تاسیس ایران خودرو .......... 1

ساخت سواری ......................... 1

ساخت مینی بوس ...................... 3

ساخت اتوبوس ........................ 4

کارخانه مورتور سازی ................ 5

کارخانه لوازم تکمیلی و تزئینی ...... 6

کارخانه قالب و جیگ ................. 6

کارخانه برش و پرس................... 7

مسئولیتهای واحد کارشناسی ........... 7

شرح پروژه و هدف ان ................. 10

ساختار واحد ........................ 14

پروسه مونتاژ موتور پژو (موتور سازی شماره 2) 15

کد گذاری ........................... 15

شرح فلوچارت مونتاژ موتور ........... 31

پروسه مونتاژ سر سیلندر پژو ......... 33

پروسه مونتاژ موتور پیکان (موتور سازی شماره 1)    36

مونتاژ سرسیلندر موتور پیکان ........ 45

خودروهای هیبریدی .................... 46

تاریخچه خودروی هیبریدی .............. 47

اجزاء خودروهای هیبریدی .............. 50

کنترل کننده ها/ موتورهای هیبریدی ..... 52

باتری خودرو هیبریدی ................. 53

فراخازن های خودروهای هیبریدی ........ 54

انتشارات پایین و راندمان بالا.  ..... 55

تاريخچه تأسيس ايران خودرو:

شركت سهامي عام كارخانجات صنعتي ايران خودرو با هدف انجام امور توليدي و صنعتي براي تأسيس كارخانجات اتوبوس سازي و ساخت قطعات و لوازم مختلف اتومبيل و توليد محصولاتي از اين قبيل در تاريخ 27 مردادماه 1341 با سرمايه اوليه يك صد ميليون ريال و تعداد يك هزار سهم، يك هزار ريالي به ثبت رسيد واز مهرماه 1342 عملاً فعاليت خود را با توليد اتوبوس آغاز كرد.

ايران خودرو از اولين شركتهايي بود كه قانون گسترش مالكيت واحدهاي توليدي را به نحو كامل اجرا كرد و 49 درصد سهام آن به كاركنان و مردم واگذار گرديد. اين شركت با مجوز صادره از سوي هيئت عامل سازمان گسترش ونوسازي صنايع ايران درتاريخ 27/2/1362 به نام شركت ايران خودرو « سهامي عام» تغيير يافت و اولين شركت خودروسازي بود كه

توانست خود را با بازار بورس تطبيق دهد.

ساخت سواري:

بر اساس پروانه مورخ 25 اسفند ماه 1344 وزارت اقتصاد ( صنايع و معادن) به كارخانجات صنعتي ايران ناسيونال ( ايران خودرو فعلي) اجازه داده شد درمورد ساخت اتومبيل پيكان اقدام مي كند اجازه تأسيس كارخانجات ساخت انواع اتومبيل سواري از نوع چهار سيلندر درتاريخ 20/6/1345 به اين شركت داده شد.

شركت فوق سپس بر اساس قراردادي با كارخانه « روتس» انگلستان وابسته به گروه كرايسلر موفق به دريافت مجوز مونتاژ نوعي اتومبيل « هيلمن هانتر» و ساخت آن در ايران به نام پيكان شد. در سال 1346 تأسيسات اتومبيل سازي پيكان با ظرفيت اوليه سالانه توليد 6 هزار دستگاه در سالن توليد پيكان استقرار يافت و پس از افتتاح اين سالن در تاريخ 23/2/1346 اولين اتومبيل هاي سواري با امتياز ساخت گروه سواري روتس سابق( كرايسلر بريتانياي فعلي) به توليد رسيد.

اولين اتومبيلي كه در سال 1346 ساخته شد پيكان بود كه در دو مدل دولوكس و كارلوكس به بازار عرضه مي شد در اين سال وانت پيكان و تاكسي پيكان هم به آن اضافه شد و در سال 1347 و 1348 علاوه بر اين سه نوع پيكان كار هم به بازار عرضه شد و پيكان اتوماتيك نيز در سال 1349 به توليدات افزوده شد. در سال 1350 و 1351 شش مدل پيكان توليد مي شد: دولوكس، وانت، كار، جوانان، تاكسي و اتوماتيك.

خط توليد پيكان 1800 درتاريخ 12/9/1369 توسط رياست جمهوري كشورمان افتتاح شد با توجه به قدمت طراحي بدنه پيكان و خارج از رده بودن تكنولوژي ساخت آن و نياز شديد به سرمايه گذاري مجدد براي قالب هاي بدنه و تجهيزات مورد نياز ايران خودرو تصميم گرفت و از سال 1368 پژو 405 را در مدل هاي GL و GLX توليد كند.

در ادامه مطالعات و اقدامات لازم براي توسعه ساخت داخل، ايران خودرو اقدام به خريد بخشي از ماشين آلات توليدي شركت تالبوت كرد تا پس از بازسازي و راه اندازي، از آنها براي آموزش تكنولوژي نيروي انساني، ارتقاء و تحقيق تكنولوژي خودرو سازي و فعاليت فني مهندسي مربوطه دركارخانجات ايراني، توليد قطعات يدكي قواي محركه پيكانهاي موجود و توليد قطعات يدكي خودروهاي آتي استفاد كند.
ساخت ميني بوس

در سال 1344 ساخت و توليد ميني بوس مدل 319 و كومر در مجتمع شمالي شركت آغاز شد يا به بازار آمدن مدل ميني بوس 309 مرسدس بنز دراروپا، در سال 1347 ايران ناسيونال ( ايران خودرو فعلي) توليد مدل قديمي ميني بوس را تعطيل و مدل 309 جديد را به بازار عرضه كرد.

در سال 1345 خطوط توليد سالن فوق به مدل 309 شاسي بلند 17 نفره تغيير يافت و كماكان تا سال 1356 روزانه در دو شيفت كاري به توليد ادامه داد. پس از انجام تعميرات و بازسازي خطوط در سال 1365 طراحي و ساخت مدل جديد ميني بوس 508 با ظرفيت 21 نفر درمدل هاي سقف بلند و معمولي در دستور كار قرار گرفت و خط جديد تعويض اطاق ميني بوس راه اندازي شد. محصول جديد اين كارخانه به نام ميني بوس 309 سقف بلند تحت عنوان « سينما سيار» طراحي و در تاريخ 30/6/1369 اولين نمونه آن توليد شد.
ساخت اتوبوس

توليد اتوبوس در اين كارخانه، از سال 1342 با ساخت اتوبوس مدل بنز( او. پي) تحت ليسانس مرسدس بنز ظرفيت توليد به 6 دستگاه در روز افزايش يافت. به منظور نوسازي كارخانه اتوبوس سازي و بهره گيري از تكنولوژي پيشرفته و براي افزايش كيفيت و تعداد اتوبوس با استانداردهاي جديد از سال 1361 پروژه افزايش توليد اتوبوس زير نظر سازمان مهندسي ايران خودرو و در سالني به مساحت 48000 مترمربع آغاز و سپس كار با نظارت سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران ادامه يافت و در اواسط سال 1365 اجراي طرح با مديريت جديد دوباره زير نظر ايران خودرو قرار گرفت و در فروردين ماه سال 1367 سالن جديد پروژه افزايش توليد اتوبوس افتتاح و توليد خود را آغاز نمود. هدف اين پروژه افزايش توليد اتوبوس روزانه 8 دستگاه در انواع شهري، بين شهري و دولوكس و همچنين تعداد چهار دستگاه شاسي مجهز به نيروي محركه به منظور واگذاري به واحدهاي مستقل اطاق سازي بوده است.
كارخانه موتور سازي

كارخانه موتور سازي شركت ايران خودرو با هدف ساخت بدنه موتور و ساير قطعات چدني و مونتاژ موتور ونيم موتور 1600 و 1725 دو كاربوراتور با مساحت 25917 متر مربع در دو قسمت ماشين شاپ و مونتاژ موتور در سال 1350 تأسيس شد توليد قطعات ششگانه موتور 1600( سيلندر، سر سيلندر، اگزوز، فلايويل، كفي ياتاقان، دنده ميل سوپاپ) در كارخانه ريخته گري و تراشكاري، اين قطعات و مونتاژ آنها به همراه ساير قطعات دركارخانه ماشين شاپ در مهرماه سال 1353 افتتاح و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي( از سال 1358 تا 1363) با وضعيت مشابه توليد ادامه داشت واز سال ( 1364 تا 1367)عمده فعاليت ها را توليد قطعات دفاعي تشكيل مي داد. در اوايل سال 1370، برنامه چهار ساله مجتمع موتور سازي در زمينه ساخت موتور پيكان 1600 به تصويب رسيد و زمينه هاي اجرايي آن فراهم شد.
كارخانه لوازم تكميلي و تزئيني

اين كارخانه با نام كارخانه صندلي سازي در سال 1342 شروع به فعاليت كرد اين كارخانه از تاريخ 19/10/1368 به كارخانه توليد لوازم تكميلي و تزئيني تغيير نام داد و در حال حاضر تحت همين عنوان مشغول به فعاليت است. مراحل اين كارخانه عبارتند از اسكلت سازي، رنگ، تودوزي، رويه و مونتاژ رويه با اسكلت صندلي لازم به ذكر است كليه قطعات تزئيني داخل اتوبوس، ميني بوس، سواري و وانت نيز دراين كارخانه ساخته و همچنين روزانه 140‌دستگاه‌جلو‌داشبورد‌سواري و وانت در اين كارخانه توليد مي‌شود.
كارخانه قالب و جيگ

اين كارخانه در سال 1344 در زمينه تعمير قالب ها و با نام واحد تعميرات فعاليت خود را شروع كرد و تا سال 1360 به صورت پراكنده در قسمت مهندسي سواري سازي شمالي و پرس شاپ مستقر بوده است در سال 1360 تأسيسات جيگ سازي و در قسمت جنوبي شركت احداث شد و اداره اي تحت عنوان طراحي و ساخت متشكل از سالن هاي تراش كاري، قالب سازي، جيگ سازي، و واحد طراحي و مهندسي و تعميرات قالب ايجاد شد. اهم فعاليت هاي اين اداره شامل ساخت قطعات تراشكاري، مهره هاي نقطه جوش، نوسازي قطعات و ساخت و مونتاژ و تعمير قلابها و جيگها مورد نياز شركت بود.

كارخانه برش و پرس

اين كارخانه ، پس از تأسيس شركت، با خريد قيچي هاي برقي آلماني، در سال 1345 با هدف توليد قطعات برش، پرس، خمي شاسي و بدنه سواري پيكان، ميني بوس و اتوبوس فعاليت خود را آغاز كرد. پرس هاي كوچك پس از قيچي ها ونوردهاي برقي نصب و راه اندازي شد. با ورود قالب هاي بدنه خودرو، نصب پرس كه از سال هاي 46ـ1345 شروع شده بود و سرعت

بيشتري به خود گرفت.

در سال 1355 سالن جديدي با پرسهاي مكانيكي سنگين( آلمانيو انگليسي) راه اندازي شد. در حال حاضر كارخانه برش و پرس با حدود 000/100 متر مربع مساحت درشمال شركت ايران خودرو، با بيش از 80 دستگاه پرس 10 تن تا 1600 تن در انواع هيدروليكي، مكانيكي، يك پايه دو پايه يك عمله دو عمله و 60 دستگاه انواع قيچي، خم كن، نورد و چكش به عنوان يكي از بزرگترين واحدهاي پرسكاري درايران مشغول فعاليت است.

مسئوليتهاي واحد كارشناسي:

واحد كارشناسي برنامه توليد رابه صورت روزانه از برنامه ريزي توليد دريافت مي كند و همچنين آمار توليد روزانه موتورهاي پيكان و پژو را از واحد توليد مي گيرد سپس آمار واقعي توليد را با برنامه پيش بيني توليد مقايسه مي كند و انحراف آنرا بدست مي آورد و يك نسخه به برنامه ريزي توليد، يك نسخه به مديريت توليد و يك نسخه به تعميرات مي دهد.

وظيفه ديگر واحد كارشناسي ثبت و گزارش علتهاي توقف خطوط توليد است مانند قطع برق، نبودن قطعات و عوامل ديگر همچنين مدت زمان توقف را ثبت مي كند.

اين واحد گزارش روزانه موتورهاي تعميري را از واحد تعميرات دريافت كرده و ثبت مي كند و درانتهاي ماه به بررسي اين گزارشات پرداخته و علتهاي مختلف تعميرات را آمارگيري مي كند و پاراتو آنرا رسم كرده و بيشترين علل خراب شدن موتورها را پيدا مي كند و گزارشات را به همراه پاراتو اعلام مي دارد همچنين با بررسي دقيقتر عيوب موتورها به روش استخوان ماهي مهمترين علل مؤثر بر خرابي موتورها و ميزان تأثير آنها را به دست مي آورد تا اقدامات لازم براي از بين بردن اين عوامل مؤثر انجام شود.

عوامل مؤثر: 1ـ نيروي انساني 2ـ دستگاهها 3ـ مواد و قطعات اوليه 4ـ ساير عوامل

در واحدكارشناسي علاوه بركارهاي ذكر شده به بررسي ميزان پيشرفت پروژه هاي بخش پرداخته مي شود.

 

 

شرح پروژه و هدف آن:

همانطور كه در بخش مسئوليتهاي واحد كارشناسي ذكر شد يكي از وظايف اين واحد دريافت گزارش تعميرات موتورهاي پژو و پيكان از بخش تعميرات و ثبت و نگهداري آنها به صورت روزانه است اين گزارشات حاوي اطلاعات زير مي باشد:

ـ تاريخ تعمير موتور

ـ شماره موتور

ـ نوع موتور

ـ نوع عيب

ـ علت عيب

ـ شرح عملكرد

سپس آخر هر ماه اين واحد با بررسي كليه اين گزارشات براي هر نوع عيب يك پاراتو رسم مي كند تا مهمترين عيبها مشخص شوند. مشكلي كه براي اين واحد وجوددارد دسترسي سخت به اطلاعات موردنياز است چون بايد براي مشخص كردن تعداد يك عيب مثلاً تعداد موتورهاي آب روغن قاطي كه علت آن سوراخ بودن سر سيلندر است بايد كليه برگه هاي گزارش روزانه تعميرات در طول يك ماه را بررسي كرد تا به نتيجه مورد نظر رسيد كه بسبار وقت گير و تكراري است زيرا تعداد عيبهاي موتورهاي تعميري بسيار زياد است.( براي پيكان حدود 80 عيب و براي پژو حدود 70 عيب )كه البته علاوه بر وقت گير بودن اين كار ممكن است بر اثر خطاي انسان تعدادي از موتورها از قلم بيافتد كه نتيجه آن بررسي مجدد كليه آمارهاي بدست آمده براي رسيدن به آمار درست مي باشد. پس بايد به دنبال راه حلي براي اين مشكل بود. تا بتوان اطلاعات را به صورت كاملاً صحيح و همچنين در سريعترين زمان ممكن به دست آورد و بهترين راه استفاده از كامپيوتر است.

با ارائه اطلاعات و بيان نيازهايشان از من خواستند كه اين كار را انجام دهم، من براي حل اين مشكل ازنرم افزار ACCESS استفاده كردم تا بتوانم يك بانك اطلاعاتي ايجاد كنم. درابتدا يك Table  يا جدول اطلاعاتي كه حاوي مطالب زير بود را تهيه كردم:

رديف
   
شماره موتور

نوع موتور
   
نوع عيب
   
علت
   
شرح عملكرد
   
تاريخ تعمير

در اين Table اطلاعات مربوط به موتورهاي تعمير شده درواحد تعميرات به صورت روزانه تا انتهاي ماه وارد مي شود يعني كليه فرمهاي تكميل شده توسط واحد تعميرات در طول ماه وارد كامپيوتر مي شود. حال بايد موتور جستجوگر يا Queary براي هر نوع عيب و علت آن ساخت تا با كليك كردن روي هر Queary كليه موتورهايي كه آن نوع عيب و علت را دارا هستند ليست شود تعداد Queary هاي ساخته شده براي موتورهاي پيكان 79 عدد و براي موتورهاي خانواده پژو( سمند، پارس،405) 73 عدد مي باشد. كه البته نمونه فرمها و گزارشات و Table و Queary اين قسمت در پيوست قرار گرفته است.

اطلاعات به صورت روزانه وارد Table شد ولي دچار مشكلي شديم از آنجا كه در بخش نوع عيب و بخش علت بايد كلمات نوشته مي شد ممكن بود نوع تايپ اپراتور با نوع تايپ برنامه نوشته شده در Queary فرق داشته باشد. مثلاً:

نوع عيب

علت

آب روغن قاطي
   
واشر سر سيندر خراب

اين نمونه در بخش Criteria يا شرطهاي Queary نوشته شده است ولي ممكن است اپراتور بخش Table مانند همين كلمات را ننويسد وحروف را پس و پيش كند وپايين كلمات فاصله بگذارد و يا حرفي راتايپ نكند نتيجه آنكه درهنگام آمارگيري در انتهاي ماه موتوري كه داراي اين اشتباهات است به

طور كامل حذف مي شود وجزو آمار حساب نمي گردد.

پس يك راه حل جديد : ابتدا كليه عيوب موتورهاي پيكان و پژو ليست را ليست كرده و به آنها شماره داده شد سپس يك Table جديد ايجاد گرديد كه به صورت زير است:

رديف
   
شماره موتور
   
نوع موتور

كد ايراد
   
شرح عملكرد
   
تاريخ تعمير
   
واحد ارجاع كننده

و مجدداً براي تمام عيوب موتورها برنامه جديد در Queary ها نوشته شد كه براي پيكان 79 و براي پژو 73 عدد شد با اين تفاوت نسبت به مرحله قبل كه رد بخش Criteria به جاي ثبت نوع عيب و علت اين بار فقط شرط كد ايراد وارد شد كه احتمال خطا را تقريباً به صفر مي رساند و فقط كافيست كه وارد شود نمونه فرمها و گزارشات وtable وqueary برنامه نوشته شده دوم نيز در پيوست آورده شده است.

ساختار واحد:

معاونت نيرو محركه كه مسئوليت توليد موتورهاي پيكان، آردي و خانواده پژو( سمند، پارس، 405) را بر عهده دارد و سمت معاونت نيرو محركه بر

عهده جناب آقاي مهندس محمدی مي باشد.

موتور سازي از دو سالن شماره 1و2 تشكيل شده: درموتور سازي شماره 1 موتور پيكان و آردي توليد مي شود همچنين گيربكس و موتور پژو و در موتور سازي شماره 2 فقط موتور پژو ساخته مي شود.

در بخش مونتاژ موتور پيكان سه نوع موتور توليد مي گردد:

1ـ موتور پيكان انژكتوري 2ـ موتور آردي معمولي انژكتوري 3ـ موتور آردي فول آپشن انژكتوري

در بخش مونتاژ موتور پژو فقط يك نوع موتور براي هر سه نوع موتور : پارس، 405 و سمند توليد مي شود كه تفاوتهاي آنها بسيار جزئي است و در سيستم كنترل آن بيشتر مشاهده مي شود.

پروسه مونتاژ موتور پژو ( موتور سازي شماره 2)

براي آغاز مونتاژ موتور پژو از سيلندر موتور استفاده مي شود. اين سيلندر در wash machin شسته شده و ناخالصيها و چربيهاي روي سيلندر تميز مي گردند و در ابتداي خط مونتاژ قرار مي گيرند.

ـ كد گذاري:

اين عمل توسط كامپيوتر انجام مي گيرد بدين صورت كه واحد برنامه ريزي توليد اول هرماه براي هر نوع موتور يك شماره سريال ارائه مي دهد و اين شماره به كامپيوتر داده مي شود و با حك شدن هر شماره روي بدنه موتور يك رقم به شماره سريال اضافه مي گردد.

شماره سريالها يازده رقم دارند كه چهار رقم اول مربوط به نوع موتور است به صورت زير:
پژو آر دي معمولي2232

پيكان انژكتوري 1115

پژو آر دي انژكتوري 2236

وانت 1153

سمند 3290

پژو 2000  2256

پژو پارس 2282

و دو رقم بعدي نيز سال ساخت را نشان مي دهد و پنج رقم بعد براي شناسايي و رديابي توليد است. مثال:

پژو آر دي 2232                    22328115883

سال ساخت 81

شماره رديابي 15883

ـ باز كردن پيچ جانبي سيلندر: اين پيچ در دو طرف سيلندر قرار دارد و به كپه ثابت سوم وصل مي شود و كپه را محكم مي كند.

ـ نصب اورينگ روي بوش: اورينگ واشرهايي بسيار نازكي هستند كه در قسمت پاييني بوش قرار مي گيرند و كار آنها جلوگيري از مخلوط شدن آب و روغن است و حتي اگر يكي از بوشها اورينگ باشد موتور اصطلاحاً آب روغن قاطي مي كند.

ـ باز كردن كپه هاي ثابت: كپه هاي ثابت زير سيلندر قرار دارند و تعداد آنها پنج است و براي نگه داشتن ميل لنگ به كار مي روند پس لازم است براي قرار دادن ميل لنگ در محل خود درمراحل بعد اين كپه ها از محل خود باز مي شوند ولي بايد دقت داشت كه كپه ها به طور اشتباه در محلي غير از محل خود قرار نگيرند چون هر كپه با محل خود متناسب است بر اساس ريخته گري انجام شده

ـ مونتاژ بوش: براي قرار دادن بوشها سيلندر را برعكس كرده تا به حالت طبعي خود قرار گيرد و سپس بوشها را در محل خود قرار مي دهيم بوشهاي پژو از دو طرف تخت هستند كه بايد توجه كرد تا به طور اشتباه در محل نصب نشود و بوشها از طرف تخت با يكديگر تماس داشته باشند.

ـ مونتاژ پيستون: بعد از نصب بوش نوبت به پيستونها مي رسد كه در داخل بوشها قرار مي گيرند . پيستون داراي سه رينگ است كه هر يك كاربردي دارد.1ـ روغن 2ـ كمپرس 3ـ فشار روغن و نيز شاتون به وسيله گژن پين به پيستون متصل مي شود و نيرو را از پيستون به ميل لنگ منتقل مي گرداند و كپه متحرك به شاتون متصل است. پيستونهاي پژو

در دو نوع A  وB  هستند كه اين انتخاب بستگي به بوش استفاده شده در موتور دارد. همچنين روي پيستون پژو فلشي است كه بايد نوك پيكان رو به سمت جلوي موتور قرار گيرد. طريقه قرار دادن پيستون نيز به اين شكل است كه ابتدا رينگ دوم و سوم را با اختلاف 180 درجه نسبت به يكديگر قرار داده

و به وسيله جمع كننده رينگ پيستون، آنرا به داخل بوش فشار مي دهيم.

ـ نصب كوركن كانال روغن: كانال روغن در مرحله ماشينكاري روي سيلندر ايجاد شده كه براي سوراخ كردن سيلندر مجبور هستيم كه سيلندر را از دو طرف سوراخ مي كنيم سپس براي جلوگيري از خروج روغن از كانال از كانال بايد دو طرف كانال مسدود شود كه اين كار بوسيله كوركن كانال روغن انجام مي گيرد.

ـ نصب بوش بند: از آنجايي كه بايد سيلندر برعكس شود براي جلوگيري از بيرون ريختن بوشها از بوش بند استفاده مي شود و نيز براي جلوگيري از حركت بوشها درهنگام چرخاندن ميل لنگ براي تنظيم پيستونها.

ـ نصب ياتاقانها: بعد از برعكس كردن سيلندر و باز كردن كپه هاي متحرك روي شاتون، ياتاقانها را روي كپه ها قرار مي دهيم. ياتاقانهاي كپه هاي متحرك و كپه هاي ثابت پاييني به صورت استاندارد در محل خود قرار ميگيرند ولي كپه هاي ثابت بالايي داراي ياتاقانهايي با چهار گريد هستند كه بر اساس درجه سيلندر و درجه ميل لنگ انتخاب مي شوند. اين اندازه ها در جدولهاي از قبل تعريف شده اي هستند كه درجه سيلندر در محور عمودي و درجه ميل لنگ در محور افقي قرار دارد و محيط جدول به چهار بخش رنگي قرمز، سبز، مشكي و آبي تقسيم شده و از محل تقاطع دو اندازه سيلندر و ميل لنگ گريد مربوطه به ياتاقان مورد نظر به دست آيد و مورد استفاده قرار مي گيرد. وظيفه ياتاقانها كاهش اصطكاك و جلوگيري از خوردگي و از بين رفتن محل اتصال ميل لنگ با كپه ها است و ياتاقانها هميشه روغن را در محل حفظ مي كنند تا اصطكاك به كمترين مقدار خود برسند. ياتاقانها داراي خار هستند كه اين خار از حركت ياتاقان در محل خود جلوگيري مي كند.

ـ نصب بغلي: بغلي پژو چهار عدد است كه در كنار كپه شماره دو قرار مي گيرد و خلاصي ميل لنگ را تعيين و نيز فشار روغن داخل سيلندر را حفظ مي كند.

ـ نصب كفشك: كفشك قطعه لاستيكي است كه در دو طرف كپه شماره يك قرار مي گيرد و از خارج شدن روغن سيلندر جلوگيري مي كند.

ـ نصب ميل لنگ: ميل لنگ وظيفه انتقال قدرت از پيستون به خارج موتور را دارد و از يك طرف به فلايول و ديسك و صفحه كتصل مي شود و از طرف ديگر به فولي ميل لنگ كپه هاي ثابت و متحرك روي آن نصب مي شود كه كپه ثابت ميل لنگ را نگه مي دارد و كپه متحرك به وسيله شاتون ميل لنگ را به حركت مي اندازد پيچهاي كپه هاي ثابت و متحرك بايد با نيروي گشتاور

N.m 60 محكم شوند.

ـ كنترل سفتي موتور: ميل لنگ موتور در حالت طبيعي بايد به آساني بچرخد ولي در بعضي مواقع به دليل وجود مواد اضافي در محل بين كپه ها و ميل لنگ و يا سفتي بيش از حد پيچ ها ميل لنگ در چرخش دچار مشكل شود پس براي تست اين موضوع به ميل لنگ فرمان متصل مي كنند و با دست مي چرخانند اگر مشكلي پيش نيامد سالم است ولي در صورت سفت بودن ميل لنگ كپه هاي ثابت را به نوبت باز مي كنند و مجدداً ميل لنگ را مي چرخانند تا مشخص شود كه مشكل از كدام كپه است و آن را برطرف مي كنند.

ـ نصب كاسه نمد ميل لنگ: بعد ازتست سفتي موتور، كاسه نمد ميل لنگ را در محل خود نصب مي كنند كاسه نمد از خروج روغن داخل سيلندر جلوگيري مي كند و حركات دوراني را آب بندي مي كند لازم به ذكر است كه كاسه نمد را در سمت جلوي موتور پژو و در قسمتي كه فلايويل قرار گيرد نصب مي كنند.

ـ نصب پولكي: پولكي روي بدنه سيلندر قرار مي گيرد. اين قطعه هنگامي كه فشار داخل سيلندر بالا مي رود از محل خود خارج شده و از صدمه ديدن موتور جلوگيري مي كند.

ـ نصب پين فلايويل و پين دينام: پين فلايويل و دينام قطعات كوچكي هستند كه در محل مربوط به نصب فلايويل و دينام قرار مي گيرند براي هدايت آنها به منظور بستن پيچهايشان.

ـ نصب لوله خروج بخار روغن: اين لوله در قسمت پايين سيلندر قرار مي گيرد و بخار روغن ايجاد شده در بالاي فضاي كارتل را به قسمت بالاي سيلندر انتقال مي دهد تا مجدداً مورد استفاده قرار گيرد. 

ـ نصب پمپ روغن: پمپ روغن يا اويل پمپ روغن موجود دركارتل را به داخل موتور مي فرستد و نيروي لازم جهت اين كار را زا ميل لنگ بدست مي آورد. مجموعه اويل پمپ را از پمپ، زنجير، چرخ دنده و قاب چرخ دنده تشكيل شده است و بعد از نصب اويل پمپ قاب زنجير بر روي زنجير نصب مي گردد كه از صدمه ديدن زنجير جلوگيري مي كند. پمپ روغن داراي سوپاپ فشار شكن مي باشد و هنگامي كه فشار روغن بيش از حد شود سوپاپ آزاد مي گردد و فشار را كاهش مي دهد.

ـ نصب واتر پمپ: بعد از نصب قاب زنجير واتر پمپ دركنار آن نصب مي گردد كه وظيفه آن انتقال آب به داخل سيلندر است و آب را از رادياتور دريافت مي كند. واتر پمپ نيروي مورد نياز خود را به وسيله تسمه از ميل

لنگ به دست مي آورد.

ـ نصب محفظه بخار: محفظه بخار در ابتداي لوله بخار و در داخل سيلندر نصب مي شود و وظيفه آن جمع آوري بخار روغن در محفظه كارتل است و سپس هدايت آن به داخل لوله بخار روغن براي استفاده مجدد آن.

ـ نصب كارتل: بعد ازانجام كليه مراحل ذكر شده تا به اينجا حال نوبت به نصب كارتل مي رسد. كارتل محفظه اي است براي جمع آوري و نگهداري روغن و منبع تغذيه اويل پمپ است براي نصب آن ابتدا چسبي مخصوص دور كارتل كشيده مي شود سپس روي سيلندر قرار مي گيرد و به وسيله تعداد زيادي پيچ محكم مي شود همچنين كارتل داراي پيچ تخليه مي باشد كه ر زمان تعويض روغن مورد استفاده قرارمي گيرد.
ـ نصب سنسور ضربه: (Nocked sensor) اين سنسور روي بدنه سيلندر موتورهاي L3 نصب مي شود و حركات و ضربات پيستون را به ECU انتقال مي دهد و در صورت غير عادي بودن حركت پيستونها ECU با دريافت اطلاعات و تجزيه و تحليل آنها باارسال فرمان تصحيح كننده حركات پيستون را منظم مي كند.


منابع :


 منابع :


سایتهای اینترنتی

http://www.asame.ir

http://web.mit.edu/

 

 
طراحی سایت : سایت سازان