میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی آشنایی با بازاریابی از طریق اینترنت


کد محصول : 1000411 نوع فایل : word تعداد صفحات : 106 صفحه قیمت محصول : 10000 تومان تعداد بازدید 982

فهرست مطالب و صفحات نخست


   آشنایی با بازاریابی از طریق اینترنت                                                

فهرست
مقدمه    7
تاریخچه    11
تاریخچه اینترنت در ایران    15
ابزار مورد نیاز جهت استفاده از اینترنت    17
مودم چیست ؟    18
خدمات اینترنت    19
پست الکترونیکی    19
مثال هایی از حوزه های مختلف سطح بالای جغرافیایی    22
مثال هایی از حوزه های سطح بالای سازمانی    22
آشنایی با سایت های مهم در اینترنت    23
1. سایت یاهو ( Yahoo )    23
2. سایت گوگل (Google )    23
3. سایت ابای ( Ebay )    24
4. سایت آمازون( Amazon )    24
معرفی تعدادی مراکز مالی    25
تهیه نرم افزار    26
گپ زنی در اینترنت    26
بحث و گفتگوی گروه های تخصصی    28
تجارت الکترونیک    29
تاریخچه تجارت الکترونیک    29
تعریف تجارت الکترونیک    31
مزایا و معایب تجارت الکترونیک    33
بسترهای لازم برای تجارت الکترونیک    35
تجارت الکترونیک در ایران    35
آشنایی با بازاریابی از طریق اینترنت    38
تلفن اینترنتی    39
مزایای مکالمه تلفنی اینترنتی برای کار    39
مزایای استفاده از voip    40
مزایا و معایب ارتباطات اینترنتی    43
اساسنامه    45
اساسنامه محل کارآموزی    47
اساسنامه شرکت سپید نت ( سهامی خاص )    47
ثبت شرکت ها    52
شرکت های سهامی    55
کلیات    55
تعریف شرکت    56
میزان سرمایه    57
انواع شرکت های سهامی    58
نحوه تاسیس شرکت های سهامی  خاص    58
محدودیت های شرکت سهامی خاص    59
مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص    60
مدیریت    61
مهارت های مدیران    62
وظایف مدیریت    63
نقش های مدیر    65
نقش های ارتباطی    65
نقش های اطلاعاتی    66
نقش های تصمیم گیری    67
اصول و روش های حسابداری    69
اصل بهای تمام شده    69
تعریف وجه نقد    73
تنخواه گردان    74
حسابداری تنخواه گردان    75
صندوق    76
حساب بانک    77
انواع دفاتر تجاری    79
الف ) دفتر روزنامه    80
ب ) دفتر کل    82
ج) دفتر دارایی    83
د) دفتر کپیه    84
صورت های مالی    85
نمونه ترازنامه    86
نمونه صورت حساب سود و زیان    89
نتیجه گیری    95
 
فصل اول

1-  مقدمه
2-  تاریخچه
 
     مقدمه
     از همان زمانی که انسان از زندگی انفرادی دست کشید و به زندگا اجتماعی روی آورد و تبادلات و معاملات آغاز شد ، نیاز به یک سری محاسبات و شمارش ها به وجود آمد . نخستین وسیله ای که انسان برای محاسبه و شمارش در دست داشت ، انگشتان دست بود . با گسترش جوامع و پیچیده تر شدن مناسبات و دادوستدها کم کم اشیا جایگزین انگشتان دست شدند . بشر هزاران سال سعی کرد تا روش ساده ای جهت محاسبات پیدا کند و مهم ترین تحول در این زمینه اختراع چرتکه  بود که آن را به چینیان نسبت می دهند و قدمت آن به بیش از دو هزار سال قبل از میلاد برمی گردد . با اختراع چرتکه در حقیقت داده پردازی از حالت دستی محض به همراهی با وسایل جانبی مکانیکی تبدیل گردید .
     لایبنیز  ریاضی دان آلمانی از نخستین کسانی است که در ساختن یک دستگاه خودکار محاسبه کوشش کرد ، او که به پدر حسابدارش در تنظیم حسابها کمک می کرد از زمانی که برای محاسبات صرف می کرد ، ناراحت بود ، به همین علت تلاش غراوانی ئر ساخت این ماسین کرد ولی در نهایت موفق به انجام این کار نشد . 
     در گذشته دستگاه های مختلف مکانیکی ساده ای نظیر چرتکه ساخته می شدند که در برخی موارد به عنوان « کامپیوترهای آنالوگ » نام برده می شود . چرا که بر خلاف کامپیوتر های رقمی ، اعداد را نه به صورت اعداد بر پایه دو بلکه به صورت کمیت های فیزیکی متناظر با اعداد نمایش مب دادند .
     نهایتا ً نخستین ماشین جمع زن مکانیکی که اعداد را بر پایه دو نمایش می داد در سال 1642 توسط دانشمند فرانسوی به نام بلز پاسکال ساخته شد .
    چیزی که امروزه از آن به عنوان کامپیوتر یاد می شود در گذشته به عنوان کامپیوترهای رقمی ( دیجیتال ) یاد می شد تا آنها را از انواع کامپیوترهای آنالوگ جدا سازد .
     ایده چالز بابج  بود که مبنای ساخت کامپیوترهای امروزی شد . که او را به عنوان پدر کامپیوتر می شناسند . او یکی از اولین ماشین های محاسبه مکانیکی را که به آن ماشین تحلیلی گفته می شد ، طراحی نمود ، اما بخاطر مشکلات فنی مورد استفاده قرار نگرفت . ولی در نهایت نخستین ماشین الکترونیکی یا کامپیوتر در سال 1944 ساخته شد . در این کامپیوتر از لامپ خلاء به عنوان اصلی ترین مولفه الکترونیکی استفاده شد . دو سال بعد کامپیوتر عظیمی بنام «ایناک»  توسط دانشمند مجارستانی بنام جان ون نیومان  ساخته شد .
     یکی از کاربردهای مهم کامپیوتر در عصر حاضر اینترنت است . با توجه به اهمیت ارتباطات و اطلاعات در عصر حاضر که به عصر انفجار اطلاعات موسوم شده است ، ابزارهایی که امکان اطلاع رسانی و برقراری ارتباط میان افراد مختلف را در سراسر جهان فراهم می کنند ، اهمیت فراوانی پیدا کرده اند و نیاز به نظام های ارتباطی است که بتواند بهمن عظیمی از اطلاعات را تحت کنترل موثر قرار داده و شانه  انسان را از زیر بار آن خالی کرده و برای خلاقیت در کار به او دقت و امکان تلاش بیشتر دهد . بدین ترتیب دیگر پژوهشگر ناگذیر نیست وقت زیادی را صرف جستجوی اثری کند که به آن نیاز دارد یا کتابخانه اش را زیرو رو کند ، برگه های فهرست کتابخانه های مختلف را ورق بزند ، تلفنی یا حضوری از متخصصان مختلف بپرسد .
     با استفاده از یک رایانه ، یک مودم و یک خط تلفن قادر خواهد بود به اینترنت، بزرگ ترین شبکه اطلاع رسانی جهان متصل شود . بدین سان انبار عظیمی از نرم افزارها و حجم عظیمی از اطلاعات اعم از کتاب ها ، مجلات ، تحقیقات و یا جدیدترین مقالات در زمینه های مختلف در دسترس قرار خواهد گرفت . اینترنت در سرتاسر جهان به صدها میلیون کاربر اجازه می دهد تا با هم به تبادل نظر پرداخته و از نظرات یکدیگر آگاه شوند. از طریق اینترنت می توان با افراد بیشماری از کشورها و فرهنگ های مختلف، که داوطلبانه با یکدیگر همکاری کرده و حاصل تلاش ها و دستاوردهای خود را از طریق این شبکه در اختیار دیگران قرار می دهند ، آشنا شد . در واقع تمامی اطلاعات موجود در اینترنت ، حاصل کوشش افرادی است که در ابتدا ایده خود را توسعه داده و پدیده جدیدی خلق کردند ، و سپس آن را از طریق این شبکه به جامعه انسانی در سراسر جهان ارائه نمودند . بنابراین اتصال به شبکه اینترنت، به معنای برقرار کردن پیوند با جریان پویا و بالنده علم جهان می باشد . در واقع اینترنت از تعداد بیشماری شبکه های کوچک و بزرگ که حاوی اطلاعات متنوع و گوناگونی می باشند ، تشکیل می شود . یک فرد متصل به شبکه اینترنت تنها نظاره گر اینترنت نمی باشد ، بلکه خود نیز جزیی از اینترنت است و می تواند با آن تبادل اطلاعات نماید .
 
     تاریخچه
     در سال 1957 نخستین ماهواره یعنی « اسپوتنیک » توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق به فضا پرتاب شد . در همین دوران رقابت سختی از نظر تسهیلاتی بین دو ابر قدرت آن زمان جریان داشت و دنیا در دوران جنگ سرد به سر می برد . وزارت دفاع امریکا در واکنش به این اقدام رقیب نظامی خود ، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته یا « آرپا  » را تاسیس کرد .
یکی از پروژه های مهم این آژانس تامین ارتباطات در زمان جنگ جهانی احتمالی ، تعریف شده بود . در همین سال ها در مراکز تحقیقاتی غیر نظامی که در امتداد دانشگاه ها بودند ، تلاش برای اتصال کامپیوترها به یکدیگر در جریان بود . در آن زمان کامپیوترهای Mainframe از طریق ترمینال ها به کاربران سرویس می دادند . در اثر اهمیت یافتن این موضوع آژانس آرپا منابع مالی پروژه اتصال کامپیوتر از راه دور به یکدیگر را در دانشگاه Mit  بر عهده گرفت . در اواخر سال 1960 اولین شبکه کامپیوتری بین  چهار کامپیوتر ، که دو تای آنها در Mit   ، یکی در دانشگاه کالیفرنیا و دیگری در مرکز تحقیقاتی استنفورد قرار داشتند ، راه اندازی شد .این شبکه آرپانت  نام گذاری شد. در سال 1965 نخستین ارتباط راه دوربین دانشگاه Mit  و یک مرکز دیگر نیز برقرار گردید .
     در سال 1970 شرکت معتبر « زیراکس » یک مرکز تحقیقاتی در پالوآ.ل.تو تاسیس کرد . این مرکز در طول سالها مهم ترین فناوری های مرتبط با کامپیوتر را معرفی کرده است و از این نظر به یک مرکز تحقیقاتی افسانه ای بدل گشته است . این مرکز تحقیقاتی که پارک   نیز نامیده می شود ، به تحقیقات در زمینه شبکه های کامپیوتری پیوست . تا این سالها شبکه آرپانت به امور نظامی اختصاص داشت ، اما در سال 1972 به عموم معرفی شد . در این سالها شبکه آرپانت مراکز کامپیوتری بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی را به هم متصل کرده بود .
     در این سالها حرکتی غیر انتفاعی به نامMerit   که چندین دانشگاه بنیان گذار آن بوده اند ، مشغول توسعه روش های اتصال کاربران ترمینال ها به کامپیوتر مرکزی یا میزبان بود . مهندسان پروژه Merit در تلاش برای ایجاد ارتباط بین کامپیوترها مجبور شدند تجهیزات لازم رار خود طراحی کنند . آنان با طراحی تجهیزات واسطه برای مینی کامپیوتر Decpdp-11 نخستین بستر اصلی  شبکه های کامپیوتری را ساختند . تا سالها نمونه های اصلاح شده این کامپیوتر به نام PCP   نقش میزبان را در شبکه ها ایفا می کرد . نخستین شبکه از این نوع که چندین ایالت را به هم متصل می کردMich net  نام داشت.
     در سال 1973 موضوع رساله دکترای باب متکالف   در باره مفهوم اترنت در مرکز پارک مورد آزمایش قرار گرفت . با تثبیت اترنت تعداد شبکه های کامپیوتری رو به افزایش گذاشت .
روش اتصال کاربران به کامپیوترهای میزبان در آن زمان به این صورت بود که یک نرم افزار خاص بر روی کامپیوتر مرکزی اجرا می شد و ارتباط کاربران را برقرار می کرد . اما در سال 1976 نرم افزار جدیدی به نام Hermis عرضه شد که برای نخستین بار به کاربران اجازه می داد تا از طریق ترمینال به صورت تعاملی مستقیما ً به سیستم Merit متصل شوند . این نخستین باری بود که کاربران می توانستند در هنگام برقراری ارتباط از خود به پرسند « به کدام میزبان ؟ »
     از وقایع مهم تاریخچه شبکه های کامپیوتری ، ابداع روش سوییچینگ بسته  ای است . قبل از معرفی شدن این روش از سوییچینگ مداری برای تعیین مسیر ارتباطی استفاده می شد ، اما در سال 1974 با پیدایش پروتکل ارتباطی tcp/ip از مفهوم سوییچینگ مداری استفاده گسترده تری شده است . این پروتکل در سال 1982 جایگزین پروتکلN cp شد و به پروتکل استاندارد برای آرپانت تبدیل گشت. در همین زمان یک شاخه فرعی به نام Milnet در آرپانت ، همچنان از پروتکل قبلی پشتیبانی می کرد و به ارائه خدمات نظامی می پرداخت .با این تغییر و تحول شبکه های زیادی به  بخس تحقیقاتی این شبکه متصل شدند و آرپانت به اینترنت تبدیل گشت . در این سالها حجم ارتباطات شبکه ای افزایش یافت و در پی آن مفهموم ترافیک شبکه مطرح شد . مسیریابی در این شبکه به کمک آدرسهای IP به صورت 32 بیتی انجام می گرفت . هشت بیت اول آدرس IP ، به شبکه های محلی اختصاص داده شده بود که به سرعت مشخص گشت تناسبی با نرخ رشد شبکهها ندارد و باید در آن تجدید نظر شود . مفهوم شبکه های LAN و شبکه های WAN  در دهه 7 میلادی از یکریگر تفکیک شدند . در آدرس دهی 32 بیتی اولیه ، بقیه 24 بیت آدرس به میزبان در شبکه اشاره می کرد .
     در سال 1983 سیستم نامگذاری دامنه ها به وجود آمد و اولین سرویس دهنده نامگذاری ، راه اندازی شده استفاده از نام به جای آدرس های عددی معرفی شد . در این سال تعداد میزبان های اینترنت از مرز ده هزار نفر فراتر بود .
     وب یا همان www که مخفف World Wide Web ( به فارسی : تار جهان گستر ) می باشد توسط ازمایشگاه اروپایی فیزیک ذرات  بخاطر نیاز آنها به دسترسی مرتب تر و آسان تر به اطلاعات موجود روی اینترنت ابداع گشت . در این روش اطلاعات به صورت مستنداتی صفحه ای بر روی شبکه اینترنت قرار می گیرند و به وسیله یک مرورگر وب قابل مشاهده هستند و هم اکنون کارکردهای بسیاری دارند
    تاریخچه اینترنت در ایران
     سال 1371 : تعداد کمی از دانشگاه های ایران ، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان ، توسط مرکز تحقیقاتی فیزیک نظری و از  طریق پروتکل UUCP به اینترنت وصل می شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل کنند .
     سال 1372 : در این سال ایران نیز به شبکه اینترنت پیوست . نخستین رایانه ای که در ایران  به اینترنت متصل شد " مرکز تحقیقاتی فیزیک نظری " در ایران بود . در حال حاضر نیز این مرکز یکی از مراکز خدمات اینترنت در ایران است .
     ـــ مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات ، به عنوان تنها  نهاد ثبت اسامی قلمرو[.ir] در ایران به رسمیت شناخته می شود . این قلمرو مشخصه تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت است .
     سال 1373 : موسسه ندا رایانه تاسیس می شود . پس از راه اندازی اولین بولتن بورد (BBS ) ، در عرض یک سال نیز اولین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه اندازی می کند . همچنین ، این موسسه روزنامه همشهری را به زبان فارسی در اینترنت منتشر می کند ، که این اولین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب می شود . در همین سال به دنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره کانادایی " کد ویژن " (Cadvision ) ، موسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را به عنوان اولین شرکت خدمات سرویس اینترنتی ( ISP ) آغاز می کند .
     سال 1374 : مجلس ایران تاسیس شرکت  امور ارتباطات دیتا تحت نظر شرکت مخابرات ایران را تصویب می کند و مسئولیت توسعه خدمات دیتا در سطح کشور را بطور انحصاری در اختیار آن شرکت قرار می دهد .
      سال 1377 : پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همکاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان " فارسی وب " آغاز می شود . هدف پروژه این است که با گنجاندن کامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیکد ، نشر فارسی در کامپیوتر مخصوصا ً اینترنت و وب استاندارد شود و اصولا ً مشکل قلم ( فونت ) های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود .
     امروزه بنا بر پیش بینی های موجود ، تعداد کاربران اینترنت در ایران تا پایان سال 1384 به پانزده میلیون نفر  و تا پایان سال1386 به بیست میلیون نفر بالغ می گردد .این در حالی است که تعداد کل استفاده کنندگان اینترنت در جهاندر سال 2005 میلادی را 756 میلیون نفر برآورد می کنند . و در این زمینه ایران یکی از پیشتازه های عرصه سایبرنتیک قلمداد می شود .
  ابزار مورد نیاز جهت استفاده از اینترنت
     همان طوری که از گفته های بالا می توان فهمید این است که اینترنت از پیوند تعداد بیشماری شبکه های کامپیوتری کوچک و بزرگ که حاوی اطلاعات مختلف و متنوعی می باشند ، تشکیل می شود . در این شبکه گسترده هیچ شخص یا سازمانی شبکه اینترنت را مدیریت نمی کند با این وجود دهها میایون کامپیوتر در این شبکه به فعالیت می پردازند و هر مرکزی کامپیوترهای خود را به طور مستقل هدایت می کند . در واقع برای استفاده از اینترنت ، باید کامپیوتر خود را به شبکه ای از کامپیوترهای دیگر که قبلا ً بخشی از اینترنت ار تشکیل داده اند ، متصل کنید . توسط هر کامپیوتری می توان به اینترنت متصل شد ولی برای استفاده بهینه از اینترنت بهتر است از یک کامپیوتر با توانایی های بالا استفاده کرد .
     حداقل تجهیزات مورد نیاز برای برقراری ارتباط با شبکه اینترنت عبارتند از:
1.    رایانه ای با قدرت و سرعت مناسب مانند پنتیوم .
2.    یک دستگاه مودم با سرعت حداقل bps 28800 و به بالا .
3.    یک خط تلفن برای برقراری ارتباط با مرکز ISP یا مرکز خدمات اینترنت .
4.    عضویت در مرکز خدمات اینترنت .
5.    داشتن سیستم عامل مناسب مانند Windows 95  و به بالا .
6.    داشتن برنامه مناسبی برای برقراری ارتباط ، مانند مرورگر Netscape یا مرورگر Internet Explorer .
     مودم چیست ؟
     مودم وسیله ای است که از یک طرف معمولا ً به کامپیوترهای شخصی و از طرف دیگر به خط تلفن وصل شده و امکان ارسال داده های موجود در رایانه را از طریق خط تلفن فراهم می آورد . کار مودم در حقیقت تبدیل علائم رایانه ای به سیگنال های تلفنی می باشد که بدین ترتیب ارتباط بین دو رایانه را از طریق خط تلفن ممکن می سازد .
     به طور کلی مودم ها دارای دو نوع کلی می باشند :
     الف ) مودم های داخلی که به صورت یک کارت الکترونیکی مانند کارت صدا و کارت گرافیکی در یکی از شیارهای خالی مادربرد نصب می شود .
     ب) مودم های خارجی که به صورت یک جعبه کوجک مجزا هستند و با یک کابل از بیرون کیس به ان وصل می شوند .
     مودم های داخلی نسبت به مودم های خارجی ارزان تر هستند . مودم های خارجی به راحتی قابل استفاده بر روی رایانه های دیگر می باشند . در حالی که جابجایی مودم های داخلی به راحتی انجام نمی گیرد .
 
    خدمات اینترنت
     کاربردهای فراوان و متنوع اینترنت موجب استقبال گسترده عموم مردم از این شبکه عظیم شده است . این کاربرد ها بسیار زیاد و در زمینه های مختلف می باشد. عمده ترین این خدمات عبارتند از :
    پست الکترونیکی
     استفاده از سرویس  پست الکترونیکی یکی از کاربردهای عمومی و مفید اینترنت می باشد . این سرویس ابزار فوق العاده ای برای ارسال و دریافت پیام از طریق اینترنت می باشد .
     ایمیل یا پست الکترونیکی نوعی پیام متنی است که باعث انتقال نامه ها و سایر مدارک از رایانه ای به رایانه دیگر از طرق شبکه ارتباطات دوربرد می گردد. در تعریفی دیگر پست الکترونیکی عبارت از تبادل پیام های متنی و فایل های رایانه ای از طریق شبکه ارتباطی مانند پست محلی یا اینترنت است که اغلب میان رایانه و پایانه صورت می گیرد و معمولا ً شامل پیام های خصوصی است که به صورت الکترونیکی میان رایانه ها یا به وسیله اتصال به شبکه اینترنت یا از طریق خطوط تلفنی فرستاده می شود تا بر روی شبکه اینترنتی ذخیره گردد تا گیرنده آنها را دریافت کند.
  پست الکترونیکی یکی از خدمات مهم اینترنت است که شباهت زیادی به خدمات پست معمولی دارد و در واقع ارتباط غیر هم زمان را برای افراد پدید می آورد ،
و در عرصه ارتباطات توجه روز افزونی به آن می گردد . امروزه استفاده از اینترنت و پست الکترونیکی در کتابخانه ها بسیار متداول شده و بسیاری از خدمات و کارکردهای کتابخانه ها از جمله خدمات مرجع را متاثر ساخته است. این فرآیند همانند پست معمولی عمل می کند با این تفاوت که بجای نظام پستی معمولی ، از نظام رایانه ای استفاده می شود ، و به جای کاغذ بیت ها و بایت ها اطلاعات را جابجا می کنند . استفاده از این پست آسان است و فرستادن پیام به هر نقطه ای از دنیا چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد ، و لزومی به خرید تمبرو پاکت و کاغذ نیست ؛ و مهم تر آن که عکس و سند و کاغذ نیز می وان از طریق پست الکترونیکی ارسال کرد.
     پست الکترونیکی نخستین بار در سال 1971 به شکل ابتدایی توسط یکی از مهندسان رایانه به نام « ری تاملینسون » مطرح شد . وی نظامی را ابداع کرد که به همکارانش امکان می داد پیام هایی را برای یکدیگر بفرستند ؛آنچه تاملینسون ابداع کرد به سرعت مورد استفاده قرار گرفت و مهندسان دریافتند که می توانند پس از اختراع تلفن دگرگونی  بزرگی در ارتباطات به وجود آورند . چند سال بعد ، میلیون ها نفر از مردم شروع به استفاده از پست الکترونیکی به جای تماس های تلفنی ، دورنگار و نامه کردند . از آن پس استفاده از پست الکترونیکی به سبب مزایای بسیار به طور گسترده ای رشد یافت .این مزایا عبارتند از :  امکان ذخیره یا دستکاری پیام ، سرعت بالای ارسال پیام ، هزینه ناچیز ارسال پیام ، حذف نسخه برداری و استفاده از کاغذ و هم چنین حذف محدودیت های زمانی و جغرافیایی و بسیاری از مزایای دیگر .
    کلیه  کاربرانی که در سراسر دنیا  به این شبکه متصلند ، دارای آدرس پست الکترونیکی خاص خویشند و این آدرس معرف آن کاربر ، به کلیه کاربران اینترنت در سراسر جهان خواهد بود . این آدرس از دو قسمت تشکیل می شود که توسط یک علامت @ - به معنی "در" یا "at" – از هم جدا می شوند .
     نام حوزه ( محل کاربر ) @ نام عضو ( کاربر )
     نام حوزه ممکن است شامل قسمت های مختلفی از قبیل نام میزبان ، نام سازمان و نوع فعالیت سازمان نیز باشد . مثال 
                                       Shirkavand @ sun . lust . ac . ir

Shirkavand :  ......................  نام شناسایی کاربر
Sun :              ......................  سیستم میزبان
Iust       :               ......................  نام سازمان
Ac  :               .......................  نوع سازمان
Ir    :               .......................  کد کشور
    مثال هایی از حوزه های مختلف سطح بالای جغرافیایی
.Us : ایالات متحده                               .         at :    اتریش
.Au : استرالیا                                              .ca :      کانادا
.Fr : فرانسه                                                .de :      آلمان
.au :    استرالیا                                           .ch :سوییس   
.es :اسپانیا                                                 .gr : یونان    
.jp :ژاپن                                                    .uk :انگلستان 

    مثال هایی از حوزه های سطح بالای سازمانی
.com : سازمان بازرگانی                  .biz : سازمان تجاری  
.edu : موسسه آموزشی                    .gov :            دولتی 
       .org : سازمان غیر انتفاعی                 .mil : نظامی            
       .net :سازمان شبکه سازی                  .name : خصوصی   
       .int : سازمان بین المللی                     .coop : تعاونی        
     آشنایی با سایت های مهم در اینترنت
     در جهان اینترنت صدها هزار سایت وجود دارد که می توان وارد آنها شد  و از آنها استفاده کرد. در این قسمت به معرفی تعدادی از سایت های مهم می پردازیم.
     1. سایت یاهو ( Yahoo )
سایت یاهو در سال 1994 توسط دو دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه کالیفرنیا طراحی  شد . این سایت که از جذابیت بالایی برخوردار می باشد ، خدمات اینترنتی زیادی عرضه می کند ، از آن جمله می توان به سرویس رایگان پیام رسانی آن ، چت ، آلبوم عکس ، صفحات شخصی ، فروش ، جستجو در اینترنت و ... اشاره کرد .
www.Yahoo.com
      2. سایت گوگل (Google )
بدون شک یکی از قوی ترین موتورهای جستجو در سایت گوگل وجود دارد ، به طوری که مهجورترین و دور ا ز ذهن ترین کلمات را در مدت بسیار کوتاه ( کسری از ثانیه ) پیدا کرده و صدها بلکه هزاران مرجع از آن را ظاهر می سازد . گ.گل علاوه بر آنکه امکان جستجوی کلمات را دارد ، امکان جستجو و ظاهر کردن تصاویر و دسترسی به 20 سال فعالیت گروه های خبری یوزنت را نیز دارد . برخی بر این باورند که گوگل بزرگ ترین فهرست سایت های اینترنتی را در خود جای داده است .
    www.google.com
     3. سایت ابای ( Ebay )
این سایت بزرگ ترین که بزرگ ترین حراج اینترنتی است ، خدماتی را عرضه می کند که برای میلیون ها نفر سودمند است . این سایت بازار جهانی ایجاد کرده است که افراد در اقصی نقاط جهان می توانند برای خرید اشیای مختلف اعم از نو یا کهنه ، که شخصی در یک نقطه از جهان اعلام کرده است ، با هم رقابت کنند . بدین ترتیب شرکت های کوچک و حتی اشخاص قادرند با قرار دادن مشخصات کالای خود در این سایت ، در مدت کوتاهی بازار بزرگی پیدا کنند .
www.ebay.com
     4. سایت آمازون( Amazon )
این سایت فاصله اشتیاق برای خریدن کتاب و دسترسی به آن را در سراسر جهان بسیار کوتاه کرده است . سایت آمازون علاوه بر در دسترس قرار دادن کتاب مورد نظر ، کتاب های مشابه را نیز به شما معرفی می کند و نظر سایر خوانندگان را پیرامون کتاب مورد نظر به شما عرضه می کند .
www.amazon.com
  
  معرفی تعدادی مراکز مالی
www.tse.or.ir       ..............................   بازار بورس تهران
www.bloomberg.com    ……………..اخبار تجاری         
www.lib.berkeley.edu    …………….  کتابخانه های تجاری
www.amosveb.com/gls ............. جسجوی تعاریف اقتصادی
www.cnnfn.com     …………….………….بازار سهام     دسترسی به اطلاعات                                        
    اینترنت یک ابزار بسیار ارزشمند تحقیقاتی است ؛ زیرا به وسیله آن به آسانی می توان به هر نوع اطلاعات اعم از دانستنی های علمی ، ادبی ، اقتصادی و هنری و ... دسترسی پیدا کرد . در اینترنت می توان به انواع کتابهای منتشر شده دسترسی پیدا کرد و آنها را خط به خط مطالعه نمود و در صورت نیاز از آنها پرینت گرفت.
     تهیه نرم افزار
     با استفاده از اینترنت می توان به انواع برنامه ها و نرم افزارهای رایانه ای مثل واژه پردازها ، بازی ها و حتی فیلم و موسیقی دست پیدا کرده و انها را دریافت کرد . برخی از برنامه ها در صفحات وب به صورت رایگان ارائه می شوند ، بعضی با پرداخت مبلغ قابل دریافت و بعضی دیگر نیز برای  مدت زمان محدودی رایگان و آزاد بوده و پس از این مدت بارری استفاده از آنعها باید هزینه آن را به مولف ، ناشر، شرکت و یا برنامه نویس آن پرداخت کرد .
      گپ زنی در اینترنت
     امروزه اهمیت ارتباطات بر هیچ کس پوشیده نیست ، در عصر ارتباطات خرد و کلان ، کوچک و بزرگ می بایست با وسایل ارتباطی به روز آشنا بود تا از روند صعودی جامعه به سمت رشد و پیشرفت و تکامل باز نماند.اینترنت در این میان جایگاه خود را در بین افراد جامعه ما باز کرده و در حال فراگیر شدن است . یکی از مزایای مهم و سودمند اینترنت ارتباط با افراد دیگر در مکان های دیگری از کره زمین می باشد .دریافت و ارسال پیام تبدیل به گپ زذن می شود .
     ساده ترین روش ارتباط  در اینترنت ارتباط نوشتاری از  طریق آن واحد روی خط می باشد . به طرق مختلف می توان گپ زنی انجام داد . ابتدایی ترین نوع آن نوشتاری است که امروزه امکان ارتباط صوتی و تصویری نیز وجود دارد . بدیهی است که در ارتباطات صوتی و تصویری وجود میکروفن، بلندگو ، و وب کم یا دوربین دیجیتال الزامی است . برای برقراری ارتباط تصویری در اینترنت همان طوری که گفته شد باید از دوربین های اینترنتی ( وب کم ) استفاده نمود .
دوربین های اینترنتی دوربین های دیجیتالی کوچکی هستند که می توانند به کامپیوترها متصل شوند . این دوربین ها می توانند عکس های دیجیتال را با سرعت بگیرند و آنها را بر روی مونیتور به نمایش درآورند . كه می توانند در اينترنت برای تله كنفرانس يا يك ارتباط زنده در وب استفاده شوند در چند سال گذشته وب كم ها به طور قابل توجهی ارزان شده اند    ( تعداد زيادي از آنها زير 100 دلار قيمت دارند ) و كيفيت و سهولت استفاده و سازگاری با نرم افزار در آنها ارتقاء يافته است. اندازه تصوير عمومآ 640 در480 پيكسل است. نرم افزار لازم براي عملكرد ابزار و تنظيمات تصوير و كنفرانس از راه دور ( تلكنفرانس ) اغلب با خود وب كم همراه است.
     شما زمانیکه وب کم ها را ارزیابی می کنید ، باید آن را از نظرکمیت های اندازه تصویرو کیفیت تصویر و سرعت فریم  سبک ، سنگین کنید . اگر تصاویر از طریق یک خط تلفن ارسال شود ، پهنای باند کسی که قرار است عکس شما را ببیند و با یک خط تلفن معمولی به اینترنت متصل شده است ، شما پهنای باند زیادی نخواهید داشت . بنابراین تصاویر بزرگ با رزولوشن بالا به راحتی و سرعت مناسب با يك خط تلفن معمولی نمايش داده نخواهند شد. تصاوير با قطع و وصل زياد و همراه با پرش خواهند بود. در نتيجه رزولوشن بالاتر ترجيح داده نمی شود بنابراين احتیاج به خرید یک دوربین با قیمت بالا که رزولوشن بالایی دارد ، نیست . انواع مختلفي از نرم افزارها با دوربين هاي مختلف عرضه می شود بعضي از پكيچ ها شامل نرم افزار ويرايش تصوير هستند كه به شما اجازه می دهند كنتراست  و درخشندگی و رنگ یک تصویر را تغییر دهید .
    بحث و گفتگوی گروه های تخصصی
    گذشته از گپ زنی در اینترنت که حالت ابتدایی و سرگرم کننده ای بین کاربران است بحث و گفتگوی گروه های تخصصی نیز بین پژوهشگران ، دانشگاهیان ، اطبا و سایر گروه هایی که نیاز به همفکری و تبادل ارتباطات راجع به موضوع خاصی دارند ، برخوردار است . در اینترنت افراد هم فکر در اقصی نقاط جهان تشکیل گروه های تخصصی را می دهند و به طور زندده با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و بدین ترتیب پیرامون موضوعات مورد نظر به بحث و گفتگو می پردازند .

      تجارت الکترونیک
     تاریخچه تجارت الکترونیک
انسان از ابتدای خلقت تاکنون روشهای تجاری متفاوتی را تجربه کرده‌است. در ابتدا سیستم تبادل کالا رایج بود. شکارچی گوشت را با سلاح عوض می‌کرد. این سیستم اشکالات فراوانی داشت. مثلاً ممکن بود شکارچی نتواند سلاح سازی را پیدا کند که به گوشت احتیاج داشته باشد. در این صورت گوشتها فاسد می‌شدند .در بعضی تمدنها سیستم کالای محبوب به وجود آمد. در سرزمینی که گندم غذای اصلی مردم آن بود، شکارچی گوشت را با گندم و گندم را با سلاح تعویض می‌کرد. این روش هم مشکلات زیادی داشت. کالای محبوب در سرزمینهای مختلف متفاوت بود. از طرف دیگر معیاری برای سنجش ارزش آن وجود نداشت و حمل و نقل آن هم مشکل بود بدون شک اختراع پول اولین انقلاب در زمینه تجارت بود. ارزش آن مشخص بود، حمل آن آسانتر بود، فاسد نمی‌شد و همه طالب آن بودند. فواید استفاده از پول به اندازه‌ای بود که حتی تا چند دهه قبل کمتر کسی انتظار یک انقلاب دیگر را داشت. ارتباط بین تجارت و تکنولوژی دیر زمانی است که وجود داشته و ادامه دارد. در واقع، یک پیشرفت تکنیکی باعث رونق تجارت شد و آن هم ساخت کشتی بود. در حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد، فینیقیان تکنیک ساخت کشتی را بکار بردند تا از دریا بگذرند و به سرزمینهای دور دست یابند. با این پیشرفت، برای اولین بار مرزهای جغرافیایی برای تجارت باز شد و تجارت با سرزمینهای دیگر آغاز شد. اکنون، شبکه جهانی اینترنت مانند همان کشتی است که نه تنها فواصل جغرافیایی، بلکه اختلافات زمانی را نیز کمرنگ نموده و صحنه را برای نمایشی دیگر آماده کرده‌است.ترکیب تجارت و الکترونیک از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. برای گسترش و پذیرش تجارت الکترونيک لازم است که پیش نیازهای این تکنولوژی از جمله زیرساختار مخابراتی، مسایل قانونی و ایمنی پیام رسانی مهیا شود .
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان