میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی كليات طرح تهيه ماكاروني


کد محصول : 1000426 نوع فایل : word تعداد صفحات : 79 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 952

فهرست مطالب و صفحات نخست


كليات طرح تهيه ماكاروني


ـ مقدمه
مصرف انواع ماكاروني در جهان به دلايل مختلف افزايش يافته و همچنان مصرف آن در حال توسعه مي باشد، در راستاي تأمين نياز جامعه و يا حتي در جهت تشويق به مصرف آن، كشورهاي صنعتي سرمايه هايي در اين راه به كار انداخته و با تبليغات به خوردن ماكاروني عادت كرده اند. اتخاذ سياست خود اتكايي در جهت ميل به استقلال اقتصادي كشور ايجاب مي كند كه توليد ماكاروني با استفاده از ماد اوليه داخلي و مطابق طبع و ذائقه مورد نظر مردم كشورمان مورد حمايت قرار گيرد كه امكانات جالبي براي تهيه انواع ماكاروني سالم فراهم مي نمايد. گسترش بهره برداري از ماكاروني براي توليد آن ضمن اينكه گام مهمي در جهت توسعه كشاورزي از نظر مواد اوليه و حمايت از زارعين كشور مي باشد فرآورده حاصله نسبت به ماكاروني هاي موجود در استان از ارزش غذايي بالاتري برخوردار مي باشد. در حال حاضر واحدهاي ماكاروني در نقاط مختلف كشور به ظرفيت اسمي حدود 10 هزار تن در سال در حال بهره برداري است.
اميد است با بهره برداري از اين كارخانه گامي در جهت افزايش توليد و قطع وابستگي برداشته و نيز خدمتي به كشور، مردم و منطقه محسوب مي گردد.

ـ نتايج آمارگيري صنايع رشته و ماكاروني:

گزارش زير نتايج آمارگيري از كارخانجات رشته ماكاروني سازي ايران مي باشد. از 78 كارخانه تهيه رشته و ماكاروني كه تماماً خصوصي مي باشند تقريباً از صد در صد كارخانجات كشور آمارگيري به عمل آمده است.
نتايج آمار گيري به عمل آمده شامل موارد زير مي باشد:
تعداد واحدها، وضع مملكت، تعداد پرسنل، ميزان مواد اوليه مصرفي عمده و غير عمده ، مواد شيميايي و ميزان وابستگي آنها، ميزان فرآورده هاي توليدي و نيز اشكالات تهيه مواد بسته بندي و اشكالات توليدي( شامل اشكالات فني كمبود قطعات يدكي) با بررسي كه در مورد اشكالات اساسي كارخانجات به عمل آمده و مي توان نتيجه گرفت كه در زمينه مواد اوليه بيته بندي و توليدي اشكال اساسي وجود دارد.
ظرفيت اسمي كارگاههاي ماكاروني طبق مواد موجود در گرمخانه‌ها كه محاسبه شده حدود 960000 تن در سال به ازاء هشت ساعت كار روزانه بدست آمده است.
وابستگي ماشين آلات در خط توليد ماكاروني نداريم و دستگاههاي توليدي واحد ماكاروني در كارخانجات توليدي ميكرون‌ (نور افشان) ، بهنام ، فرهمند و…  ساخته ميشود و توسط متخصصان كارخانجات سازنده در محل نصب مي گردد.
1ـ تعداد واحدها وضع مالكيت بصورت در صد كارخانجات بر مبناي تعداد در كل و همچنين تعداد كاركنان مطابق جدول زير مشخص مي گردد.

تعداد كل كارخانه    درصد دولتي و ملي شده    درصد خصوصي    درصد مختلط    تعداد كل كاركنان
                داخلي    فصلي
78    ــ    100%    ــ    11270    2008

ـ فرآورده هاي توليدات كارخانجات رشته و ماكاروني:


رديف    نام ماده    نام واحد    ميزان توليد در سال     ميزان توليد در سال     ملاحظات
1
2    انواع ماكاروني
رشته    تن
تن    75228
11353    960000
20606   

ظرفيت اسمي آمارگيري شده 960000 تن در سال بر اساس مقدار مواد موجود در گرمخانه طبق آمار موجود مي باشد.
 
ـ ميزان مواد اوليه مصرفي كارخانجات ماكاروني:

آرد مصرفي در صنايع رشته ماكاروني در بازار داخلي تأمين مي شود.


رديف    نام ماده    نام واحد    ميزان توليد در سال     ميزان توليد در سال
            داخلي    خارجي    داخلي    خارجي
1
2    آرد دو صفر و 3 صفر
آرد ستاره    تن
تن    75581
11000    ــ
ــ    880606
100000    ــ
ــ
جمع    86581        980606   


ـ ميزان ساير مواد اوليه كارخانجات ماكاروني:

رديف    نام ماده    نام واحد    ميزان توليد در سال     ميزان توليد در سال
            داخلي    خارجي    داخلي     خارجي
1
2
3    رنگ خوراكي
گندم سخت ونرم
زرده تخم مرغ    تن
تن
تن    ــ
15000
32%    ــ
ــ
ــ    ــ
22640
7/23%    ــ
ــ
ــ
جمع    32/15000    ــ    23/22640   

مواد بسته بندي مورد استفاده در اين صنعت كارتن و سلوفان مي باشد، در زمينه كارتن اشكالي وجود ندارد و از داخل تأمين مي گردد ولي سلوفان از خارج تهيه مي گردد كه توسط مراكز تهيه و توزيع مواد شيميايي سلوفان طبق سهميه بندي وزارت صنايع جهت واحد هاي ماكاروني تهيه مي گردد.

ـ تعريف چند نوع مختلف ماكاروني:

ماكاروني به چند صورت توليد مي شود كه مختصراً به شرح زير مي باشد:
الف) ماكاروني بلند لوله اي نازك ، به شعاع 5/0 تا 8/0 ميليمتر كه به اسم ورميشل معروف است اعم از آنكه به شكل طبيعي مستقيم يا پيچيده شده يا يكنواخت بريده شده يا اشكالهاي ديگر به آن داده باشد.
ب) ماكاروني كوتاه به اشكال صدفي ، حلزوني ، مارپيچ ، ريسماني تابيده و غيره كه به صورت صاف يا خط دار يا لنگره اي و غيره پر يا ميان خالي معروف به راويولي و كوكيت مي باشد.
ج) ماكاروني بلند تخت لب كنگره اي به پهناي 11 تا 60 ميليمتر.
د) ماكاروني مطلق، لوله اي است بلند و ميان خالي اعم از آنكه جدار خارجي آن صاف يا خط دار باشد. شعاع ماكاروني صاف مي تواند از 4 تا 9 ميليمتر و يا 19 ميليمتر باشد و شعاع ماكاروني خط دار مي تواند 8 يا 14 يا 18 ميليمتر باشد.
هـ) ماكاروني هاي ديگر به اشكال برنجي ، ستاره اي ، مثلث سوراخ دار حبهاي و عدسي انگشتري الفبا حلقه اي ، اعداد و غيره كه بيشتر براي مصرف سوپ مناسب هستند.

توليد ماكاروني آنچنان تابع ضوابط و مقررات خاص مي باشد كه شايد نتوان در بررسي اوليه متوجه شد ، چرا كه آنچه در ايران در حال حاضر به عنوان ماكاروني در بازارها عرضه مي شود مي توان به جرأت گفت كه 80% محصولات توليدي غير استاندارد بوده و يا فقط تركيب از آرد و رنگ مي باشد.
در حاليكه ماكاروني به عنوان يك غذاي ساده در بازارهاي جهاني مطرح است و مصرف كننده توقع دارد كه در عين اينكه محصول را به طور آماده مصرف مي نمايد ، همزمان با اين سرعت عمل بتواند پاره اي از ويتامينها و پروتئين هاي مجاز را نيز به بدن برساند ، و در ايران اين مطلب كمتر مورد توجه قرار دارد و يا اصلاً مورد توجه نيست و بر همين اساس است كه ماكاروني هاي وارداتي كه اغلب توسط مسافرين و يا بعضي از تجار و با قيمتي حدود 5 برابر محصول داخلي وارد بازار مي گردد. اما با تأسف ملاحظه مي گردد كه خريدار توجه بيشتري به خريد كالاي وارداتي دارد چرا كه محصول وارداتي با فرمولي متفاوت و با طعمي مطلوب و مطابق سليقه هر مصرف كننده توليد گرديده ، از نظر مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران كه با توجه به استاندارد آمريكا تهيه گرديده است.

«بخش دوم»

ـ هدف و نكات مهم طرح:

احداث يك واحد ماكاروني به ظرفيت هفتصد و پنجاه تن در سال در شهرستان كرج مورد تقاضا است. مواد اوليه مورد مصرف از آرد سمولينا و گندم دروم است كه توليد داخلي خواهد بود.
بازار مصرف اين محصول در شهرستان كرج و شهرها و استانهاي مجاور آن پيش بيني   مي گردد و در صورت بهره برداري از اين واحد مصرف در شهرستان كرج داراي سرانه 2 كيلوگرم در سال براي هر نفر مي باشد و اطلاعات موجود وجود بازار مناسب و كافي را نشان مي دهد. احداث اين واحد علاوه بر تأمين ماكاروني با كيفيت مناسب و ارزش غذايي بالاتر موجب ايجاد اشتغال 10 نفر مي شود كه علاوه بر آن تعدادي از قبيل توزيعين فروشندگان و ساير نيز از قبل آن به صورت غير مستقيم بهره مند مي شوند.
در طرح ارائه شده هزينه ثابت احداث اين واحد حدود1.069.345.670ريال و هزينه جاري آن حدود 241.834.470 ريال پيش بيني گرديده است.
قيمت تمام شده ماكاروني 1550 ريال برآورد گرديده است.
روش توليد محصول بر اساس استانداردهاي موجود ايران پيش بيني گرديده و انتخاب ماشين آلات و تجهيزات با توجه به حداكثر استفاده از امكانات ساخت داخل با مخلوط نمودن تكنولوژي ساده و رعايت صرفه و صلاح منطقه در كشور انجام گرديده است.

ـ نوع محصول:

نوع محصول كارخانه عبارت است از انواع ماكاروني كه در بسته هاي 450 و 900 گرمي در داخل سلوفان ، نايلون يا كاغذهاي نخ دار بسته بندي شده و به بازار عرضه مي شود.


ـ ميزان مواد اوليه مورد نياز كارخانه:

مواد اوليه مورد نياز كارخانه آرد سمولينا (گندم دوروم) مي باشد.

1ـ مواد اوليه آرد سمولينا 758 تن
2ـ سلوفان يا نايلون 750000 بسته

ـ روش كار و نحوه فرآيند:

ابتدا آرد توسط الك ويبره شده سپس توسط ديتگاه هم زن به وسيله تركيب با آب خمير ماكاروني تهيه مي شود. در مرحله بعد توسط دستگاه اكسترودر فرم و شكل مي گيرد.
ماكاروني شكل داده شده روي ني هاي مخصوص قرار گرفته و سپس درگرمخانه خشك شده بعد برش داده مي شود و سپس در بسته هاي 450 و 900 گرمي به وسيله سلوفان و نايلون بسته بندي شده و به بازار عرضه مي گردد.
‎آرد ماكاروني بايستي از آرد سمولينا تهيه شود كه مشخصات آن شامل رطوبت 8 الي 12، پروتئين حداقل 5/9 الي 5/18، چربي1/1 الي 4/2 ، فيبر 5/0% الي 2% و خاكستر 5/0% الي 2% مي باشد. محصول بايد عاري از سوراخ ، شكاف ، لك و كپك زدگي باشد و در موقع استعمال زبري نداشته باشد و رنگ عوض ننمايد و در موقع نبايد خمير وله شود يا به

هم بچسبد و يا بوي خمير و ترشي يا تلخي و طعمهاي زننده داشتئه باشد. PH  ماكاروني نبايد كمتر از 6 و بيشتر از 7 باشد. بسته بندي بايد در پاكتهاي سلوفان و يا پاكتهاي نخ دار باشد ، كالا بر طبق استاندارد ملي بايستي ساخته شود و شماره استاندارد ملي ماكاروني در ايران جهت توليد ماكاروني 213 مي باشد.

 
ـ كنترل كيفيت:

امروزه در صنايع غذايي بخش كنترل كيفي به عنوان يك بخش حياتي تلقي مي شود.

بخش كنترل با برقراري يك سيستم دقيق سعي در ارائه محصولي با كيفيت پيش بيني شده، مناسب و يكنواخت كه با ويژگيها و استانداردهاي مربوطه تطابق داشته باشد مينمايد. مفهوم كنوني كنترل كيفيت در صنايع غذايي بر خلاف گذشته كه صرفاً به چند آزمايش و آناليز شيميايي و ميكروبي بر روي محصول تمام شده اطلاق مي شده است نبوده ، بلكه مسئوليت كنترل تمامي مراحل توليد را در بر مي گيرد و در حقيقت يك سيستم كنترل كيفي كار با كنترل مواد اوليه ، كنترل ضمن فرآيند ، كنترل محصول تمام شده و انبار و كنترل محصول تا زماني كه مصرف كننده آنرا به مصرف مي رساند را دقيقاً به عهده بگيرد و ضمناً در آزمايشگاه واحد توليدي مشخصات ظاهري محصول ميزان PH و درصد رطوبت محصول تست مي گردد كه اين عمل بعد از خشك كن يا فرم دهي انجام ميگيرد.
براي بررسي آرد مصرفي مي توان از آزمايشگاه مواد غذايي اداره بهداري شهرستان استفاده نمود. همچنين آب مصرفي از نظر درصد سرب ، آرسبيك ، سلينم و …  بايستي آزمايش شود كه قبل از تركيب با آرد بايستي اين عمل انجام گيرد ، البته در صورتي كه از آب لوله كشي بهداشتي استفاده شود اين عمل ضرورت ندارد.

ـ ماشين آلات مورد نياز كارخانه (توليد) :

با توجه به روش نحوة فرآيند مذكور در بند 5 ماشين آلات مورد نياز خط توليد 750 تن ماكاروني در سال برابر 7/2 تن در روز و معادل 2700 كيلو در يك شيفت به شرح زير است:

1ـ پرس دو اكسترودر به ظرفيت حدود 450 كيلو در ساعت               
2ـ الك و آرد كن بزرگ (ويبره)                                                        
3ـ الك و آرد كن كوچك مدل 66                                                    
4ـ قيچي اتوماتيك 120 تني با باد كامل                                               5ـ قالب شور                                                                                        
6ـ اره ماكاروني                                                                                    
7ـ ميز برش                                                                                           
8ـ دستگاه فرم زن (گوش ماهي)                                                              يك دستگاه
يك دستگاه
يك دستگاه
يك دستگاه
يك دستگاه
يك دستگاه
يك دستگاه
يك دستگاه

ـ چگونگي‌استقرار‌ماشين‌آلات‌و‌فضاي‌مورد‌نياز‌در سالن توليد:

بر اساس ابعاد و اندازة ماشين آلات و چگونگي گردش كار جهت توليد ماكاروني مورد نظر حداقل سطح زير بناي مورد نياز جهت سالن توليد10×50 متر معادل 500 متر مربع به ارتفاع 6 متر در پاي ديوار مي باشد. از نظر گردش كار ابتدا مواد اوليه شامل آرد سمولينا (گندم دوروم) از انبار مواد اوليه به وسيله دستگاه الك و آرد كن ويبره شده و به دستگاه پرس سه اكسترودر فرم و شكل مي‌گيرد.
بر اساس شماره هاي مندرج در نقشه و استقرار ماشين آلات به شرح زير است:
1ـ الك آرد كن ويبره            2ـ دستگاه دو اكسترودر
3ـ پمپ و اكيوم                4ـ دستگاه فرم زن گوش ماهي
5ـ قيچي                    6ـ قالبشور
7ـ اره ماكاروني                8 ـ ميز برش   
 
ـ زمين و ساختمانهاي كارخانه:
 
الف ـ زمين

كارخانه در شهرستان X در زميني به وسعت 5000 متر مربع كه از طريق شركت شهركهاي صنعتي يا اداره كل كشاورزي در اختيار قرار خواهد گرفت ، احداث خواهد شد.
طول و عرض تقريبي زمين 50 × 100 متر پيش بيني مي گردد و عمليات مورد نظر جهت آماده سازي زمين به شرح زير خواهد بود:
ـ خاكبرداري و تسطيح با عمق 15 سانتي متر
ـ ديوار كشي بر اساس ابعاد زمين براي حدود 300 متر طول ديوار به ارتفاع 2 متر مربع كلاً حدود 600 متر ديوار.
ـ خيابان كشي ، پاركينگ و فضاي سبز

ب ـ ساختمانهاي كارخانه:
ساختمانهاي اصلي كارخانه به ابعاد 21 × 44 متر معادل 924 متر مربع است كه شامل سالن توليد به طول 30 متر و به عرض 7/16 متر و انبارها و قسمت اداري و مالي به طول 30 و به عرض 1/14 متر است. ارتفاع كلي اين ساختمان در پاي ديوار 6 متر و به صورت اسكلت فلزي يا سوله با دهانه هاي 15 متري و 12 متري و با فواصل 6 متر از يكديگر خواهد بود.
قسمت هاي سرايداري و سرويس ها داراي 3 متر ارتفاع مي باشند.

قسمت اداري و مالي كارخانه در 72 متر مربع مساحت مي باشد.
قسمت توالت و حمام دستشويي شامل 3 دستگاه توالت ، دو دستگاه حمام و سه دستگاه دستشويي است.
بر اساس پلان ساختمانهاي كلي كارخانه وضعيت ابعاد ساختمانهاي كارخانه به شرح زير است:
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان