میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

گزارش کارآموزی بيوگرافي شركت چيني نور


کد محصول : 1000449 نوع فایل : word تعداد صفحات : 28 صفحه قیمت محصول : 3000 تومان تعداد بازدید 970

فهرست مطالب و صفحات نخست


بيوگرافي شركت چيني نور

مواد مصرفي : گچ ، فلدسپات ، سيليس ، كائولن و …
توليدات : چيني مظروف
كارفرما : عبدالرضا الهياري ابهري، محمد بيگ وري
آدرس كارخانه : 15 كيلومتري جاده ابهر به زنجان بعد از روستاي نصير آباد شركت چيني نور
9 و 575200407 ـ 0242
مساحت زمين كارخانه : 30000 متر
تاريخ پروانه تاسيس : 1367
مساحت سالن توليد : 10000 متر
شماره كارگاه : 12034300028
نوع بيمه : بيمه تامين اجتماعي
« اطلاعاتي در خصوص گاز مصرفي كارخانه »
1- تاريخ راه اندازي سيستم گازي شركت : از تاريخ 4/12/83 نصب گرديده است.
2- ميزان فشار گاز تحويلي : 60 پيوند بر اينچ مربع
3- شماره اشتراك كنتور : 191907000322800
4- حداكثر مصرف : 500 متر مكعب

« اطلاعاتي در خصوص آب مصرفي كارخانه »
شماره كلاسه : الف / 3419 / 1017
شماره مجوز : b – ق 277 / 1301
دبي مجاز : 5/1 ليتر بر ثانيه
قدرت مجاز : 4 اسب بخار
قطر لوله آب ده : 2 اينچ
نيروي محركه : الكتروموتور
نوع منبع : زميني 60 متر
عمق چاه
اطلاعات در خصوص برق مصرفي كارخانه
تاريخ نصب كنتور : 25/5/63
شماره بدنه كنتور : 00569069
شماره شناسايي : 025000/01/62/47
شماره اشتراك : 15137557
ميزان ولتاژ : 1
ميزان جريان برق : 400 آمپر
فاز:  3 فاز
گزارش كار از چيني نور
قسمت لعاب :
بعد از مرحله بيسكويت كه پرداخت بيسكويت است كه ضايعات آن جدا مي شود و تركات آن جدا مي شود و اگر گرد و خاكي داشته باشد بوسيله باد بر طرف مي شود. اين قسمت هم لعابي كه در قسمت تهيه مواد تهيه شده است از نظر چگالي بايد تنظيم شود و منظور از اين قسمت، مخزن هوائي است. مثلاً براي قطعات تخت 42/21 و براي قطعات ريخته گري و دستي در حدود 38/1 تنظيم مي شود يعني غلظت لعاب بايد تنظيم شود و لعاب زده مي شود و در اين قسمت روي اسفنج بايد پايه هايشان كاملاً پاك شود و بعداً داخل ساگار چيده مي شود و نهايتاً داخل كوره لعاب مي رود و اين قسمت استوك است كه قطعات را روي آن مي چينند كه 3 شيفت مشغول كار هستند و قطعات را روي آن مي چينند و قطعات را روي آن پرداخت مي كنند و ابر و آب مي كشند و ضايعات آن را جدا مي كنند و اگر نياز باشد سنباده مي كشند. لعاب از قسمت تهيه مواد به مخزن هوائي و از طريق لوله ها به قسمت لعاب زني منتقل مي شود واز 3 خط، 2 خط كار مي كنند كه 1 خط براي قطعات تخت يا فرمينگ و خط ديگر براي قطعات ريخته گري است. داخل مخزن هوائي پمپي وجود دارد كه در حال كار است تا لعاب داخل مخزن ته نشين نشود. دستگاه لعاب زني شيري دارد كه لعاب داخل وان مي شود و بسته به نياز و مصرف لعاب، شير را باز يا بسته مي كنند. لعاب داخل حوضچه ته نشين نمي شود چون با پالائي كه دارند مدام به هم مي زنند و بعد از چند ثانيه لعاب به ظروف خورانده مي شود و اگر غلظت لعاب كمتر و زيادتر باشد روي سفيدي لعاب و روي جذب لعاب تاثير مي گذارد.
و اگر خيلي غليظ باشد ديرتر خشك مي شود و بايد به اندازه باشد و بعد روي تسمه اي قرار مي گيرد كه داراي اسفنج است و پايه هاي ظروف را پاك مي كندو پايه هاي ظروف بايد كاملاً پاك شود و اگر پاك نشود و در داخل كوره به ساگارها مي چسبد، چون داخل كوره، لعاب ذوب مي شود و حالت شيشه اي دارد. براي هر قطعه ساگار مخصوص وجود دارد. روي ساگار 1 لايه اي وجود دارد كه سفيد رنگ است كه در اصطلاح فوم گويند و ماده اصلي آن يعني بيشترين درصد آن اكسيد آلومين است يعني اولين باري كه ساگار داخل كوره مي رود و تازه خريداري شده است بايد با فوم پوشش داده شده باشد. بخاطر اينكه هم قطعات روي ساگار نچسبند كه اين عمل باعث كم شدن عمر ساگار مي شود چون داخل كوره 1 محيط اكسيد كننده داريم و باعث مي شود ساگار براحتي اكسيد شود و به مرور بعد از اكسيد شدن تَرَك بر مي دارد و عمر آن كمتر مي شود يعني تبديل به sio2 و co2 مي شود . co2 از محيط خارج مي شود و sio2 باعث مي شود عمر ساگار كم بشود. اكسيد آلومين يك پوشش و عايقي است روي ساگار كه باعث مي شود زود اكسيده نشود. البته ساگارهاي مختلفي داريم كه بستگي به دماي كوره و شرايط كوره فرق مي كند. عمر هر ساگار يعني از لحاظ نسوزي و مقاومت به شرايط كوره و نحوه استفاده فرق مي كند و متوسط عمر هر ساگار بين 5 تا 6 ماه است. 1 ساگار شايد تا 1 سال هم روي خط كار كند ولي عمر مفيد خودش را زودتر از دست داده است. انتهاي خط 1 صفحه فلزي مدور است كه روي پايه اي سوار است و اين صفحه دايره اي شكل با نيروي دست چرخيده مي شود و بعد از آن روي واگن هايي كه داخل ريل قرار دارند به كوره منتقل مي شوند، آرايش و نوع چيدماني ساگارها در نوع پخت و قطعات خيلي مهم است يعني بايد سعي كنيم هر واگن از لحاظ وزن ثابت باشد. يعني برخي از واگن ها سبك و برخي ديگر سنگين نباشد چون داخل كوره و در مرحله احيا اگر خيلي سبك باشد باعث بالا رفتتن دما مي شود و بر عكس آن اگر سنگين باشد باعث پائين آمدن دما مي شود يعني بايد تلرانس دمايي داشته باشد تا دما به همه ساگارها بطور يكسان منتقل شود. آرايش رديف ها ساگار بايد طوري باشد كه فاصله بين آنها باشد تا جريان هوا بتواند براحتي جابجا شود و دمائي كه مورد نظر و نياز ما است منتقل شود و وزن ساگارها و وزن قطعات كه روي واگن ها قرار مي گيرد نيز مشخص است و همچنين ارتفاع قطعات روي واگن ها نيز مشخص مي شود. در اينجا گيجي قرار دارد كه ارتفاع و پهناي قطعه و يا قطعات موجود روي واگن ها را مشخص مي كند و همچنين بايد ساگارهاي موجود روي واگن از لبه واگن فاصله داشته باشد تا وقتي كه داخل كوره شد ساگارها به ديواره كوره اصابت و برخورد نكند. روي واگن ها خطي با فاصله 5 سانتيمتر از لبه واگن ها مشخص شده است. ريل هائي كه واگن ها روي آن جابجا مي شوند بصورت اتوماتيك هستند كه توسط اتاق فرمان اين تنظيمات انجام مي شود كه مي توانند سرعت جابجايي ريل ها را كم و زياد و يا Stop كنند و واگن ها داخل كوره لعاب مي شوند. مرحله لعاب، مرحله آخر و مهم ترين مرحله عمليات است.
دماي كوره لعاب حدود 1260 تا 1270 است كه از دماي كوره بيسكويت كه دماي آن 800 درجه بوده، بيشتر است زمان جابجايي هر واگن و يا مدت زماني كه طول مي كشد هرواگن داخل كوره لعاب شود 30 دقيقه است و 29 واگن داخل كوره قرار مي گيرد و حدود 14 الي 15 ساعت طول مي كشد. به علت كمبود ساگار در بعضي مواقع و در برخي از بخش ها با توقف ناخواسته روبرو مي شويم تا باعث بخش ها و مراحل جلوتر به مراحل و قسمت ها عقب تر برسند.
اين كمبودها باعث اتلاف وقت مي شود. در كوره لعاب طول هر واگن بين 1 تا 5/1 متر است و تعدا واگن ها 29 عدد مي باشد. شرايط كوره لعاب با كوره بيسكويت فرق مي كند يعني آجرهائي كه بكار رفته و مناطقي كه دارد و دريچه هايي كه وجود دارد و در كل با كوره بيسكويت فرق مي كند. چون اين كوره، مرحله پخت نهايي است و تا حدودي منطقه اكسيداسيون است. فرآيند كوره لعاب بدين صورت است كه كوره بزرگ اين شركت محصوب مي شود و قطعات كه لعاب مي خورند، داخل كوره مي شوند و بعد تبديل به چين مي شوند اين كوره داراي 3 قسمت است. 1- مرحله پيش گرم 2- مرحله اكسيداسيون 3- مرحله احيا و از اين مراحل كه عبور مي كند تبديل چيني مي شوند. بدين صورت كه از مرحله پيش گرم، حرارت به تدريج بالا مي رود تا وسط كوره كه به نقطه اوج مي رسد و حدود 1300 درجه اوج حرارت دستگاه مي باشد.
بعد از آن نيز سير نزولي دارد و حرارت شكسته مي شود و كم كم قطعات سرد مي شوند. اين عمل بوسيله فن ها خنك كننده صورت مي گيرد كه قسمت خروجي آن محسوب ميشود. سيستم اين كوره با كوره قبلي كلاً فرق مي كند از قبيل آجر نسوزها. چون حرارت در اين كوره از كوره قبلي بيشتر است و مقاومت مصالح بكار رفته در اين كوره نيز بيشتر است. چون در كوره قبلي حرارت نهايتاً 800 درجه ولي در اينجا 1200 تا 1300 درجه حرارت وجود دارد و ديواره ها و آجر كليه مصالح، مقاومت بيشتري دارند و اگر بخواهيم استاندارد را رعايت كنيم بايد واگن ها را همگن كنيم. بدين صورت كه وزن واگنها و چيدمان آنها بصورتي باشد كه مشابه همديگر باشند چون در منطقه اوج يا جهنم حرارت به راحتي به همه نقاط منتقل شود و بستگي به شرايط زماني و نداشتن ساگارها باعث مي شود چيدمان و وزن واگنها تغيير كند.
واگن ها ديگري وجود دارند به اسم واگن ها لانه زنبوري كه به شكل منافذ باز هستند كه به اين ناميده شده اند.
واگني است كه داخل آن قطعات ريخته گري چيده و گذاشته مي شود بريا ديس و امثالي آن صورت مي گيرد، چون ساگار بزرگ وجود ندارد و بخاطر آن شرايط باز است كه حرارت بصورت مستقيم مي خورد و ديگر ساگارها روي آن قرار نمي گيرد و ساگار در اينجا نقشي ندارد. در كل به 2 صورت آرايش واگن داريم كه ساگارها بصورت، شكل است و بصورت استاندارد بايد وزن و چيدمان مناسب باشد تا در منطقه احيا وضعيت آنها بهم نخورد و بستگي به شرايط توليد كارخانه دارد چون منطقه احياء خيلي حساس است و هر چه شرايط مناسب باشد قطعه بهتر بدست مي آيد.
در اينجا 3 خط كه خطر ديل واگن ها است وجود دارد، به اسم خط 1، 2 ، 3 كه خط 1 و 2 بصورت Autorun ، كه بصورت اتوماتيك استفاده مي شود و خط 3 به اسم خط اضطراري است كه واگني كه خراب است منتقل به خط 3 مي شود و واگني كه ضرورت دارد و دوباره شارش شود و داخل كوره شود و برنامه بدين صورت است كه از خط 1 بارگير شود و شايد بعد از نيم ساعت بگويند كه خط 2 شارژ شده است و از خط 2 بارگيري كنند كه بوسيله دكمه change واگن خراب يا خالي را به خط ديگر جابجا مي كنيم. سيستم دستگاه ها بدين صورت آنقدر پيشرفته نيست كه از اتاق فرمان، ما فرمان بدهيم، چون يك سري از كارها دستي انجام صورت مي گيرد و يك سري از كارها مثل درجه حرارت را از طريق اتاق فرمان اعمال مي كنيم مثلاً، بنا به شرايط مي خواهيم 10 يا 75 set آن را كم كنيم و در اتاق فرمان از روي نشان دهنده كم مي كنيم و كارهاي ديگر مثل كم كردن سوخت را بصورت دستي انجام مي دهيم. پس تمام دستگاه بصورت اتوماتيك نيست كه برنامه بدهيم و كار بخواهيم. سرعت آن min30 است، يعني در اين زمان 1 واگن جا بجا مي شود كه تعداد 29 واگن با زمان 5/14 ساعت. طول اين كوره از طول كوره بيسكويت بيشتر است و در كوره بيسكويت ما كلاً 6 عدد مشعل داريم يعني هر طرف 3 تا ولي در اينجا 26 مشعل كه هر طرف 13 تا و سوختمان گاز است كه قبلاً گازوئيل بوده و تبديل شده، يعني تبديل به احسن شده است كه البته اجباري نيز بوده است.

مشخصات    كوره لعاب
دماي پخت     1300 – 1250
تعداد مشعل ها     26
طول كوره     M48
عرض كوره     10/1
ارتفاع كوره     30/2
تعداد واگن     29
 
فهرست واحدهاي مختلف
A     مواد اوليه وتهيه كيك
B     كالباس سازي
C    قالبسازي
D    بسته بندي
G&E    خشك كن قالب سازي
F    واحد ريخته گري
H    كوره لعاب
I    كوره  بيسكويت
J    واحد دكور زني
K    انبار محصولات
L    اتاق كنترل
M    واحد لعابزني ريخته گري
N    واحد لعابزني تخت
O    ماشين آلات خشك كن
P    كوره دكور
Q    فرمينگ
R    ساگارچيني
S    پراخت فرمينگ
T    پرداخت ريخته گري
U    درجه بندي محولات

* واحد ريخته گري :
1) دستگاه همزن و كيوم جهت توليد ديس و قطعات توپر (1 دستگاه با ظرفيت 160 قالب در هر شيفت )
2) دستگاه همزن جهت آماده سازي دوغاب دو دستگاه با ظرفيت 1 تن در هر شيف )
3) دستگاه همزن (استيرر) جهت آماده سازي نهايي دوغاب (1 دستگاه با ظرفيت 2 تن در هر شيفت)


*) واحد لعاب
1) خط لعاب زني دستي (4 دستگاه)
2) خط لعاب زني نيمه اتومات (3 دستگاه )
همچنين تعداد سه دستگاه كوره پخت بيسكويت لعاب، دكور و كانويرها و ترانسفرهاي مربوطه در خط توليد قرار گرفته است.
 
ديدگاه مالي

اهداف    رشد درآمدها
مديريت هزينه
بكارگيري دارايي ها

ديدگاه يادگيري و رشد

اهداف    توانايي كاركنان
فناوري اطلاعات
انگيزش و همخواني
ديدگاه مشتري

اهداف    سيستم بازار
نگاهداري مشتري
بدست آوردن مشتري
رضايت مشتري
سودآوري مشتري

ديدگاه درون سازماني

اهداف    شناسايي و سازندگي بازار
طراحي
توليد
تحويل
خدمات پس از فروش
 
حوزه اثر بخشي
اثر بخشي و يا انجام كارهاي درست، از طريق بررسي ميزان تحقق اهداف برنامه اي با عملكرد واقعي بدست مي آيد.
با توجه به عدم تهيه برنامه ها عملياتي به صورت دوره ايي نمي توان به  درستي، درصد تحقق اهداف و يا انحراف از برنامه ها پيش بيني شده را نشان داد. اما آنچه را كه مي توان پايه و اساس قرار داد، همانا اهداف بديهي يك نهاد اقتصادي، مانند كسب درآمد، حفظ بازارهاي فعلي و فروش بيشتر است.
در شركت چيني نور توان ظرفيتي خط توليد طبق مصاحبه ها صورت گرفته 1200 تن در سال مي باشد.

درصد تحقق اهداف توليدي
با توجه به عدم وجود مستندات كافي به عنوان اهداف توليد و استراتژي هاي مرتبط، مي توان استفاده بهينه از ظرفيت تجهيزات و ماشين آلات و همچنين توانايي ها نيروي انساني را به عنوان يكي از اهداف از پيش تعيين شده واحد توليدي مورد بحث، در نظر گرفته و بر اساس ظرفيت اسمي توليد درصد تحقق اهداف را مورد بررسي قرار داد. محاسبات توليدات اسمي و واقعي چيني نور به صورت ذيل است:

جدول محاسبات درصد تحقق اهداف توليدي
سال    تعداد ماه ها    ظرفيت اسمي سالانه (كيلو )    ظرفيت واقعي
(كيلو)    درصد تحقق
1381    9 ماه اول سال    1200000    558551    46/0
1382    4 ماه آخر سال    1200000    188383    16/0
1383    12 ماه سال    1200000    570970    48/0
1384    9 ماه اول سال    1200000    672552    56/0

در محاسبات جدول فوق، 1200000 كيلو به عنوان ميزان توليد اسمي، جهت مقايسه با حجم توليدات در سال ها مورد بررسي تعيين گرديده است.

بررسي هزينه ها ضروري و غير ضروري
با توجه به مصاحبه ها، اطلاعات و مدارك موجود، تجزيه و تحليلي جهت كاهش هزينه ها در دوره مورد بررسي وجود ندارد ولي فعاليت هايي جهت كاهش هزينه توسط مديريت جديد در طي چند ماه اخير صورتگ رفته است كه از جمله مي توان به فعاليتهاي منجر به كاهش هزينه انرژي شامل برق و سوخت مصرفي كاهش ملموس در هزينه ها غير ضروري شده است، اشاره نمود:
- جايگزيني برخي تجهيزات گرمايشي برقي با تجهيزات گاز سوز
- خاموش چهل دقيقه اي برق سالن در دو نوبت بيست دقيقه اي در وقت ها استراحت
- تغيير سوخت فسيلي (گازوييلي ) كوره ها به سوخت گازي كه در سال هاي قبل كه به عنوان انرژي مصرفي كوره ها مورد استفاده قرار مي گرفت و معايب ذيل را به همراه داشت :
1- ايجاد گرد و غبار بيش از حد در فضاي خط توليد كه موجب افزايش عيوب كيفي محصولات و در پي آن كاهش روند توليد چيني درجه يك و در پي آن افزايش توليد چيني درجه دو و سه را همراه داشت.
2- ايجاد نارضايتي كارگران به علت عدم وجود هواي تميز قابل تنفس.
3- كمبود سوخت فسيلي و مشكلات فراوان تهيه سوخت مورد نياز در فصول سرد كه در مواردي باعث توقف خط توليد شده است.
4- افزايش هزينه ها سربار توليد

ارزيابي مصرف صحيح منابع
به علت نبود اطلاعات پايه مانند زمانسنجي و كارسنجي ماشين آلات و نيروي انساني خطوط توليد همچنين آمار از گذشته نمي توان ارزيابي صحيحي بدون در دست داشتن اطلاعات انجام داد. شركت چيني نور نيز چنين ارزيابي نيز خود به عمل نياورده است اما شواهد و بازديدهاي به عمل آمده نشان دهنده آنست كه با وجود انجام فعاليت هايي در جهت كاهش هزينه ها، همچنان به دليل ايزوله نبودن خشك كن ها امكان بهينه كردن و جلوگيري از هدر رفتن انرژي مصرفي وجود دارد.
بازنگري در خصوص استفاده صحيح از تجهيزات و نيروي انساني نيز در خطوط توليد كه دو فاكتور اصلي توليد مي باشند بسيار حائز اهميت مي باشد. به طور مثال نياز به بازنگري در روش هاي انجام عمليات توليد در ايستگاه هاي مختلف كاري توسط كاركنان جهت دستيابي به بيشترين كارايي با استفاده از علم ارگونومي   (Ergonomics) يا مهندسي عوامل انساني و ساير تكنيك هاي مهندسي صنايع به گونه اي كه كار و نيروي انساني به طرز مناسب و صحيح برنامه ريزي شوند بنابراين بررسي چگونگي استفاده موثرتر از تجهيزات در شركت چيني نور به خوبي نمايان است.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان