میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله كشاورزي دقيق چيست


کد محصول : 1000651 نوع فایل : word تعداد صفحات : 11 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 989

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d651

فهرست مطالب و صفحات نخست


كشاورزي دقيق چيست؟

تكنولوژي دقيق و عصر فضا در كشاورزي
بي شك اهميت غذا و امنيت غذايي به عنوان يكي از چالش هاي عصر حاضر و آينده از كسي پوشيده نيست. افزايش روزافزون جمعيت از يك سو و كمبود زمين هاي قابل كشت از سوي ديگر ، بشر را بسمت افزايش عملكرد در واحد سطح سوق داده است. از طرف ديگر كمبود آب و حساسيت دانشمندان در قبال حفظ محيط زيست و حفظ منابع انرژي ، متخصصين علوم كشاورزي را بر آن داشت تا با ايجاد شيوه هاي نوين در مديريت مزرعه ،علاوه بر بهينه سازي مصرف نهاده ها  ،عملكرد را نيز افزايش داده و در نهايت بازده ي اقتصادي را بالا ببرند .درراستاي چنين اهدافي بود كه كشاورزي دقيق به عنوان يكي از نوين ترين راهكارهاجهت كاربرد ابزار و ماشين در عمليات كشاورزي پا به عرصه ي دنياي تكنولوژي جديد نهاد.
كشاورزي دقيق،چشم اندازي از كشاورزي آينده است كه ماهواره ها ،حسگرها  (sensors) ،نقشه ها و داده ها ي حاصل از دور سنجي(Remote sensing) را به كمك كشاورز آورده و دقت عمل اورا بالاترمي برد. البته ايده اصلي كشاورزي دقيق در سال 1920 قوت گرفت ولي در حدود سال 1990 جنبه ي واقعي بيشتري پيدا كرد.
جهت مطالعه ی ادامه ی کشاورزی دقیق بر روی ادامه ی مطلب کلیک کنید
مكانيزاسيون كشاورزي در ايران
 
مكانيزاسيون كشاورزي در ايران موضوعي است كه طي سالهاي گذشته يا بهتر بگوئيم از سال 1345 ، يعني سالي كه قرارداد بين ايران و جمهوري روماني به منظور خريد تراكتور و بعضي ادوات كشاورزي منعقد شد و تعداد تراكتور از آن سال در كشور رو به فزوني گذاشت مورد بحث متخصصين فن بوده است.
وقتي از مكانيزاسيون كشاورزي صحبت به ميان مي آيد ، اكثرا به فكر كاربرد و استفاده از موتورهاي احتراق داخلي و ماشين هاي مختلف كشاورزي در مزارع مي افتند ، در حالي كه مكانيزاسيون به معني اعم، اين نيست كه حتما از موتور احتراق داخلي و يا از آخرين مدل هاي ماشين هاي كشاورزي استفاده شود. قبل از اينكه مكانيزاسيون كشاورزي را تعريف كنيم ، ابتدا لازم است موتور و ماشينرا از يكديگر تشخيص داده و جدا كنيم. "ماشين " وسيله اي است كه اگر به آن توان دهيم ، برايمان كار انجام مي دهد ولي خود به تنهايي قادر به انجام كار نيست . " موتور" وسيله اي است كه توليد توان مي كند ولي به تنهايي نمي تواند كاري انجام دهد مگر اينكه اين توان را به ماشيني بدهد تا آن ماشين بتواند كار توليد كند. به طور مثال يك گاوآهن را مي توان به وسيله ي يك يا چند حيوان كار به حركت درآورد و زميني را شخم زد ، گاوآهن در اينجا ماشين را تشكيل مي دهد و حيوان يا حيواناتي كه آن را مي كشند در حكم موتور مي باشند. يك موتور ممكن است در يك زمان، دو ماشين را به حركت درآورد و گاهي حركت هر دو ماشين ، براي انجام كار ، ضروري است.
اكنون با روشن شدن فرق بين ماشين و موتور مي توان مكانيزاسيون كشاورزي را تعريف نمود. كلمه ي مكانيزاسيون در كشاورزي مترادف با كلمه ي اتوماسيون در صنعت است كه خود به معني اتوماتيك كردن مي باشد و اتوماتيك كردن يعني كم كردن كار كارگري. بنابراين مكانيزاسيون يعني استفاده از ماشين و موتور در كشاورزي جهت كاهش نياز به نيروي كارگري. البته اين نياز هنگامي به وجود مي آيد كه درآمد حاصل از كار كارگري كمتر از درآمد به دست آمده از جايگزين نمودن ماشين و موتور باشد كه خود به عوامل متعددي از جمله عوامل زير بستگي دارد:
1- دستمز كارگر بالا باشد.
2- مشكلات كارگري موجب وقفه در كار، در زمان معين شود.
3- زيان هاي حاصل از طولاني بودن كار كارگري بيش از هزينه هاي استفاده از ماشين و موتور شود.
4- كيفيت كار ماشين آنقدر بالا باشد كه هزينه هاي آ را مستهلك نمايد.
معني اعم مكانيزاسيون كشاورزي اتخاذ هر روشي است كه موجب ازدياد درآمد شود. با اين تعريف جايگزين كردن كارگر با ماشين و موتور يكي از روش ها محسوب مي شود و استفاده از بذر اصلاح شده براي بدست آوردن عملكرد محصول بيشتر روشي ديگر، كه هر دو بخشي از موضوع مكانيزاسيون هستند.
آشنايي با وضعيت كشاورزي سنتي ايران
ايران از قديم الايام مهد تمدن هاي باستاني و يكي از مراكز توليد مواد كشاورزي دنياي باستان بوده است.به طوري كه بسياري از پيشرفتهاي كشاورزي و دامپروري مانند پرورش اسب و ترويج نباتات سودمند را بايد مرهون زحمات و ابتكارات اهالي اين مرزوبوم دانست. حفاري هايي كه در تپه ي سيالك كاشان انجام يافته ، نشان مي دهد كه حدود شش هزار سال پيش ، كشاورزي در ميان مردم آن منطقه معمول بوده و ايرانيان متمدن قرن ها پيش از اين در اين راه كار كرده اند. از نقش روي استوانه اي كه در شهر شوش كشف شده ، معلوم گرديده كه در سه هزار سال قبل از ميلاد مسيح مردم ايران گندم را در مخزن هايي كه امروزه هم در بعضي از نواحي ديده مي شود ،ريخته و انبار مي كرده اند. يونجه ، اين علوفه ي پر ارزش براي دام ها ، توسط ايرانيان به يونان و سپس به روم و ساير نقاط جهان برده شد.
ابزارهاي كشاورزي كه در ايران باستان به كار مي رفت شامل انواع ابزارهاي دستي ساده مانند بيلها، كج بيلها ، داسهاي دسته كوتاه ، كلنگ و وسائل دامي چوبي از قبيل گاوآهن ، هرسهاي دندانه اي ، خرمن كوبها و غيره بوده اند.
منبع توان و ابزارهاي كشاورزي معمول امروزي در نقاط مختلف كشور بخصوص در نقاط دورافتاده به مرور زمان تغيير زيادي پيدا نكرده و با ابزارهاي قديمي فرق چنداني ندارند. هنوز در اكثر نقاط دور افتاده ي كشور از يك يا دو جفت گاو به عنوان توان كششي منحصر به فرد و از گاوآهن هاي دامي چوبي و هرسهاي دندانه اي ، خرمن كوبها و ساير وسائل كه اكثرا از چوب ساخته شده اند به عنوان ابزار مورد نياز استفاده مي گردد.
شرايط و امكانات توسعه ماشين هاي كشاورزي در ايران
در كشور ما استفاده از تراكتور و ماشبن هاي كشاورزي خيلي ديرتر از كشورهاي اروپايي و امريكا شروع شد و اصولا در قرن هيجدهم كه در اروپا گاوآهن هاي فلزي برگردان دار معمول شد، و در قرن نوزدهم كه خرمن كوبهاي جديد در امريكا اختراع گرديد ، در وسائل و ادوات كشاورزي كشور ما هيچگونه تغييري حاصل نگرديد. عملا در طول 50 تا 60 سال اخير بوده است كه به تدريج كشاورز ايراني با انواع ماشين هاي كشاورزي آشنا شده است، اما هنوز هم آن طوري كه شرايط امروز ايجاب مي كند كشاورزي مملكت ما ماشيني نگشته است و در مواردي هم كه اين امر به صورتي انجام گرفته است ، به علل بنيادي مواجه با مشكلات عديده اي مي باشد كه همه ي دست اندركاران و منخصصين كشاورزي ماشيني با آن آشنا هستند.
اولين گاوآهن فلزي برگردان دار دامي در زمان ناصرالدين شاه قاجار به ايران وارد شد و در اروميه مورد استفاده قرار گرفت . اولين نمايشگاه ماشين هاي كشاورزي در سال 1300 خورشيدي در تهران برگزار گرديد . اولين تراكتور نفتي ساده به دستور رضاخان در سال 1308 بري مدرسهي فلاحت خريداري گرديد و اين مدرسه بعدها به دانشكده كشاورزي تبديل شد. با وقوع جنگ جهاني دوم و مشكلات داد و ستد با كشورهاي فروشنده و همچنين اثرات اين جنگ در امور داخلي كشور، عملا اين طرح متوقف و بهره برداري از آن نيز مسكوت ماند. پس از جنگ كمكم سرمايه داران و بعضي از شركت ها شروع به وارد كردن تراكتور در ايران نمودند. ابتدا روستاييان از پذيرفتن تراكتور و ماشين هاي كشاورزي در مزارع خود خودداري مي كردند و اعتقاد داشتند كه بركت كشاورزي در سم گاوها مي باشد، ولي به تدريج كه با نتايج كار آشنا شدند تا حدودي آنها را پذيرفتند.
آغاز فعاليت بنگاه توسعه ماشين هاي كشاورزي از سال 1331ر حقيقت سرآغاز ماشيني كردن كشاورزي ايرا ن به شمار مي رود. اين مؤسسه از سال 1331 تا سال 1336 خود اقدام به وارد كردن تراكتور و ماشين هاي كشاورزي مي نمود و آنها را به اقساط به فروش مي رساند ، اما از سال 1336 تا سال 1345 بنگاه به متقاضيان خريد تراكتور وام ميداد تا آنها مطابق سليقه و امكانات خود اقدام به خريد تراكتور و كمباين و ساير ادوات كشاورزي بنمايند.اين طرز كار سبب شد كه به تدريج مارك هاي مختلف تراكتور و كمباين م به تعداد كمي وارد كشور شود و چون براي فروشندگان تامين لوازم يدكي و تعميرگاه هاي لازم مقرون به صرفه نبود، اغلب اين وسائل در مدت كوتاهي از كار افتاده و بي استفده مي ماند.
در سال 1345 قراردادي با كشور جمهوري روماني منعقد شد كه طي آن تعدادي تراكتور و ساير ادوات كشاورزي از جمله گاوآهن و ... از طريق بنگاه توسعه ماشين هاي كشاورزي در اختيار كشاورزان گذاشته شود. طبق اين قرار داد در مراكز عمده فروش اقدامات لازم براي تاسيس نمايندگيهاي لوازم يدكي تعميرگاه هاي ثابت و سيار به عمل آمد. به موازات اين قرارداد از سال 1346 شروع به ساخت كارخانه ي تراكتور سازي تبريز شد كه از سال 1349 بهره برداري از آن آغاز شد، قطعات تراكتور از روماني وارد و در آن كارخانه مونتاژ گرديد .در حال حاضر مونتاژ تراكتورهاي مسي فرگوسن نيز در اين كارخانه انجام مي گيرد، همچنين كارخانه ي جاندير اراك به مونتاژ تراكتور ، كمباين و ساير ادوات كشاورزي جاندير پرداخت.
در حال حاضر كارخانه جات تراكتورسازي ايران ، تراكتورهاي يونيورسال مدل 650M با توان 65 اسب بخار، تراكتور مسي فرگوسن مدل 399 با توان 110 اسب بخار و مدل285 با توان 75 اسب بخار و مدل 240 با توان 47 اسب بخار و تراكتورهاي مدل 750ITM با توان 75 اسب بخار را توليد مي كند.
نيروي كار انساني و لزوم استفاده ي ماشين در كشاورزي ايران
با توجه به ارقام و آمار موجود و تقليل جمعيت روستايي، به طور طبيعي نياز به تراكتور و ماشين هاي كشاورزي جهت جبران توان انساني بيشتر خواهد شد . اما در تامين توان مكانيكي مورد نياز، بررسي انواع تراكتور و ماشين هاي مورد نياز كشاورزي ايران با توجه به سطح پايين تكنولوژي در كشور و به خصوص روستاها كه متناسب با سطح محدود زير كبراي هر كشاورز و دامدار مي باشد بايد مورد توجه قرار گيردو سعي در بالا بردن دانش كشاورزي كشاورزان و آموزش آنها در استفاده ي صحيح از ماشين، شود. به خصوص تلاش در محدود كردن انواع تراكتورها و ماشين هاي وارده به چند نوع متناسب با شرايط خاص مناطق مختلف كشور ، و سعي در ساختن بعضي ما شين ها وابزار در داخل كشور كه امكان ساخت آنها وجود دارد ، تامين و ساخت لوازم يدكي ، تربيت كارگران ماهر و متخصصين براي به كار بردن تراكتور و ماشين هاي مورد نياز و ايجاد تعميرگاه ها به تعداد كافي در نقاط مختلف كشور، از جمله برنامه هايي است كه در آينده بايد به طور وسيع و كاملتر انجام گيرد.
آشنايي با اداره توسعه مكانيزاسيون
يكي از اهداف توسعه اقتصادي كشور رسيدن به خود كفائي در زمينه محصولات كشاورزي است و اصلي ترين راهكار نيل به اين مهم مكانيزه نمودن فعاليت هاي كشاورزي يا به عبارتي بهينه نمودن عمليات كشاورزي است كه از وظايف تعريف شده مركز توسعه مكانيزاسيون وزارت متبوع مي باشد.
ادارات توسعه مكانيزاسيون به عنوان عاملين اجرایي مركز توسعه مكانيزاسيون موظف به انجام پروژه هاي توسعه و تقويت مكانيزاسيون در استان ها مي باشند.
وضعيت ضريب مكانيزاسيون استان مركزي
در برآوردي كه در سال 77 از ميزان تراكتورها و كمباين های موجود استان به عمل آمد، ميزان ضريب مكانيزاسيون استان به احتساب مجموع كل تراكتورها اعم از اسقاطي و يا عمر مفيد 6/0 اسب بخار در هكتار محاسبه گرديد. اين ضريب با توجه به وقفه اي كه در روند توزيع تراكتور در طي سال هاي بعد خصوصاً 80 - 79 به وجود آمد در پايان سال 80 به 75/0 اسب بخار در هكتار رسيد.
كه البته چنانچه تراكتورهاي اسقاطي را از اين محاسبه خارج نمائيم ضريب واقعي مكانيزاسيون45/0 خواهد شد.
در سال 81 با توجه به توزيع مطلوب تراكتور و كمباين ضريب مكانيزاسيون استان به 83/0 اسب بخار در هكتار (با احتساب تراكتور اسقاطي و 53/0 اسب بخار در هكتار) بدون احتساب تراكتورهاي اسقاطي رسيد .
ضريب مكانيزاسيون استان در حال حاضر تا پايان سال 82 با توجه به توزيع تراكتورهاي سنگين و فوق سنگين 9/0 اسب بخار در هكتار با احتساب تراكتورهاي اسقاطي رسيده است.
 
تراكتور در حال شخم با پنجه غازي
 
چاپر - دستگاه برداشت ذرت                                           كاشت به وسيله دستگاه بذركار عميق كار

نتايج پژوهش نقش ترويج و آموزش كشاورزي در توسعه مكانيزاسيون كشاورزي توسط دكتر محمد چيذري، دانشيار گروه ترويج و آموزش كشاورزي تربيت مدرس و احمد آخوندي و اميد نوروزي دانشجويان كارشناسي‌ارشد دانشگاه تربيت مدرس در همايش بين‌المللي بررسي راهكارهاي توسعه مكانيزاسيون كشاورزي در ايران و كشورهاي منطقه ارائه شد.
يافته هاي این پژوهش حاكي است كه عدم توسعه پايدار مكانيزاسيون و عدم استفاده بهينه از ماشين‌هاي كشاورزي در تمام زير‌بخش‌هاي كشاورزي كشور، موجبات كاهش رونق بخش كشاورزي را فراهم آورده است. اين پژوهش به تعريف اصولي مكانيزاسيون مي‌پردازد و عنوان مي‌كند كه كاربرد ماشين در چرخه توليد محصولات كشاورزي به منظور افزايش سرعت كار، كاهش هزينه‌ها، تقليل سختي‌كار، افزايش بهره‌وري و استفاده بهينه از امكانات است و روند توسعه مكانيزاسيون در جهان نشان مي‌دهد كه افزايش كاربري ماشين، با افزايش توليد محصول رابطه مستقيم دارد. اين پژوهش در ادامه اركان توسعه صنعتي همه جانبه در بخش كشاورزي را در سطوح توسعه علوم و دانش‌هاي مربوط به كشاورزي، توسعه مديريت خرد براي اداره بخش كشاورزي و ارتقاي سطح دانش مديريت كلان براي برنامه‌ريزي و توسعه فن‌آوري‌هاي جديد و توسعه دانش به كارگيري مفاهيم علمي و تكنيكي كشاورزان تقسيم‌بندي مي‌‌كند.
پژوهش نقش ترويج و آموزش كشاورزي در توسعه مكانيزاسيون كشاورزي، اشاعه تكنولوژي مناسب توسعه كشاورزي و عمران روستايي را براي دستيابي به هدف‌هاي افزايش توان مديريت و كارايي مولدان روستايي، افزايش بهره‌وري نيروي انساني شاغل در بخش كشاورزي، افزايش كيفيت عملكرد‌هاي توليد در روستا و افزايش كميت عملكردهاي توليد برحسب هر واحد عملياتي عنوان مي‌كند. اين پژوهش سپس به بررسي مباني ترويج تكنولوژي مي‌پردازد، تأمين و پرورش نيروي انساني مروج و محقق كه ضمن آگاهي از مزايا و محدوديت‌ها و موارد تقابل و تعارض بين تكنولوژي‌هاي سنتي و مدرن به نشر يافته‌هاي تحقيقي مناسب در بين روستاييان مي‌پردازند به عنوان يكي از اصول اوليه ترويج تكنولوژي مطرح مي‌شود. نظام گردش اطلاعات بين منابع پديد‌آورنده و جوامع پذيره تكنولوژيكي، جامعيت زمينه‌ها و ديدگاههاي مورد بررسي در فرآيند ارزشيابي تكنولوژي‌هاي ترويج شده، وجود پيوستگي و رعايت سلسله مراتب تكنولوژي‌هايي كه مروجين قصد رواج آن‌ها در بين كشاورزان را دارند و اصالت و هويت مشخص‌ تكنولوژي ارائه شده كه پذيرش و كاربرد آنها توسط روستاييان بر مبناي آزمون‌هاي تحقيقي و ترويجي مؤثر تشخيص داده شده باشد، از ديگر مباني مهم ترويج تكنولوژي محسوب مي‌شوند.
اين پژوهش در ادامه به مهم‌ترين موانع مشكلات بر سر راه توسعه پايدار مكانيزاسيون كشاورزي در كشور اشاره مي‌كند. عدم وجود يك سياست مدون و برنامه‌ريزي دقيق جهت تسريع روند توسعه مكانيزاسيون با وجود تمام حمايت‌هاي صورت گرفته توسط دولت در اين پژوهش مطرح شده است.
پايين بودن سطح درآمد كشاورزان به دليل كوچك بودن قطعات كشاورزي و شيوه معيشتي وگران بودن ماشين‌آلات كشاورزي به عنوان يكي ديگر از موانع مهم در اين راه عنوان مي‌شود. اين پژوهش وجود مراكز متعدد تصميم‌گيري، فقدان اطلاعات و آمار پايه‌اي، مشكلات ناشي از قطعات يدكي و كمبود تعميرگاه‌هاي مناسب و عدم هماهنگي بين دستگاههاي توليدي، توزيعي و اعتباري فعال در بخش كشاورزي را از ديگر مشكلات موجود برمي‌شمارد. نقش مروجان در رابطه با انتقال تكنولوژي از محققان به كشاورزان در اين پژوهش بسيار مهم ارزيابي شده است.
اين پژوهش تحقق مكانيزاسيون در فرآيند توليد، فرآوري و توزيع محصولات كشاورزي را در گرو انجام صحيح وظايف عملياتي مروجان در قالب يك نظام سازماني مقتدر مي‌داند و نقش تشكيل سازماني ترويج را در هفت سطح انعكاس مشكلات و خواست‌هاي روستاييان به منابع علمي و پژوهشي، انعكاس استعدادها و امكانات روستايي به منابع علمي و پژوهشي، همكاري در ايجاد و تطبيق وسايل مكانيزه با شرايط روستايي، انتخاب و انتقال نوآوري‌هاي تكنولوژيك از منابع علمي و پژوهشي و اشاعه آن در بين جوامع روستايي، تدوين برنامه‌هاي آزمايشي و آموزشي در جهت زمينه‌سازي و كاربرد ماشين‌آلات، انتقال عملكرد نوآوريهاي پذيرفته شده از مجامع روستايي به منابع علمي و پژوهشي و همكاري در مطالعه و بررسي تحولات تقسيم مي‌نمايد.
پژوهش نقش ترويج و آموزش كشاورزي در توسعه مكانيزاسيون كشاورزي در پايان پيشنهاداتي را در جهت توسعه مكانيزاسيون عنوان مي‌كند. بالا بردن سطح آگاهي كشاورزان جهت پذيرش تكنولوژي در اين پژوهش به عنوان عاملي تأثيرگذار ارزيابي مي‌شود. ارائه تسهيلات در جهت واگذاري اعتبار به كشاورزان براي خريد ماشين‌آلات توسط دولت و متقاعد كردن كشاورزان خرده پا براي انجام كار گروهي و يكپارچه‌سازي اراضي خرد آنها براي استفاده بهينه از ماشين‌آلات كشاورزي از ديگر راهكارهاي پيشنهادي در اين پژوهش براي توسعه پايدار مكانيزاسيون كشاورزي مي‌باشد.
        
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان