میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله وضعيت توليد زعفران در اسپانيا


کد محصول : 1000714 نوع فایل : word تعداد صفحات : 73 صفحه قیمت محصول : 7000 تومان تعداد بازدید 983

فهرست مطالب و صفحات نخست


وضعيت توليد زعفران در اسپانيا

وقتي صحبت از مسائل اقتصادي زعفران مي شود نمي توان بدون اشاره به وضعيت توليد اين محصول در اسپانيا كه رغيب ايران در توليد زعفران مي باشد گذشت.
كشور فوق لااقل از اواخر قرون وسطي تا كنون مركز عمده  توليد زعفران اروپا به شمار مي رود و در حال حاضر رقيب منحصر به فرد و بلامنازع ايران در سطح جهاني اين محصول مي باشد و با توجه به اينكه تكنولوژي نوين بسته بندي برخوردار بوده وعضو بازار مشترك اروپا نيز مي باشد، لذا رقابت اين كشور همواره در جهت عكس منافع كشور ما در امر توليد و صدور زعفران به شمار خواهد رفت و زعفران كاري ايران هيچ گاه نمي تواند دور و بي خبر از وضعيت زعفران اسپانيا و هر كشور نوپاي ديگري كه در امر توليد اين محصول گام بر مي دارد باقي بماند.
اهم مواردي را كه براي حمايت و محافظت اين محصول گران قدر لازم و حياتي به نظر مي رسد و مي يابد مورد توجه متوليان كشاورزي ايران قرار بگيرد، عبارتست از:
1- نظر به اهميت زعفران براي خراسان مركزي و جنوبي و اهميت اقتصادي آن براي كشور، وقت آن رسيده كه مركزي با اختيارات وسيع مالي و اداري براي رتق و فتق كليه امور زعفران كشور به وجود آيد و تمام مسائل فني، تحقيقاتي، اجرائي و مالي مربوط به اين محصول را پوشش نموده و پيگيري نمايد.
2- امور تحقيقاتي و اجرايي مي بايد مصروف بر بالا بردن راندمان توليد شوند نه توسعه كشت.
3- تا زمان به وجود نيامدن بازارهاي مصرف جديد در خارج از كشور و توسعه نيافتن صادرات، مي بايد قوياً از سرايت كشت اين محصول به ساير استانها جلوگيري نمود تا كشور دچار مازاد و      بي صرفه شدن محصول براي كشاورزان و روستاهاي خراسان مركزي و جنوبي نشده و توليد كننده به خاك سياه گدايي مهاجرت ننشيند.
4- همانگونه كه ساليانه ساير متخصصين كشاورزي از پروژه هاي مر بوط به نظر مي رسد كه زعفران كاري هاي اسپانيا مورد بازديد و بهره برداري هاي علمي و فني كارشناسان زعفران كاري ايران قرار بگيرد.
5- نتايج تحقيقات انجام شده اخير كه مصرف كوتاه فسفر هرا براي زعفران محدود داشته و مصرف كودهاي ازته را لازم و توجيح مي نمايد بايد از طريق گشايش كلاس هاي ترويجي به  اطلاع كشاورزان برسد تا هرچه زودتر در جلوگيري از تخريب اراضي و بالا رفتن راندمان توليد مؤثر واقع گردد.
6- بسته بندي و بازاريابي براي صدور زعفران كشور به اقصي نقاط دنيا يكي از مهمترين اقداماتي است كه مي بايد بدون فوت وقت و با ارتباط تنگاتنگ دواير مسئول دولتي و بخش خصوصي هر چه سريعتر صورت پذيرد تا قبل از اينكه كالا و مارك زعفران كشورهاي ديگر بازارهاي فروش را پر نمايد، زعفران ايران با مقام شامخ تاريخي و كيفي خود بتواند به جهانيان معرفي گردد.
زعفران و مشكلات موجود
ايران با توليد حدود 160 تن زعفران صادرات 89 تن در سال 1380 بزرگترين توليد و صادر كننده زعفران بود كه كشورهاي عمارات و اسپانيا از 40 تن زعفران توليدي ايران در نيمه اول سال 80،    33 تن زعفران با هدف صادرات مجدد از كشورمان وارد كرده اند كه ارزش افزوده مناسبي نصيب تجار اين كشورها شد و به طور كلي در سال 1380 بر اساس آمار گمرك ايران، عمارات  با وارد كردن بيش از 39 تن، اسپانيا با جذب بيش از 35تن، فرانسه با جذب 7/35 ميليون دلار، خريدار محصول زعفران كشور بودند.
صادرات مجدد زعفران ايران يكي از مسائل و مشكلات عمده صادرات زعفران ايراني مي باشد كه زنگ خطر بسيار جدي براي توليد كنندگان و مسئولان و دست اندر كاران اين محصول مي باشد.
يعني اين كه امروزه زعفران ايران با بسته بندي يك كشور بيگانه به نام محصول توليدي خود آن كشورها- در جهان توزيع مي گردد و فردا همان كشورها با زير كشت بردن اين محصول به عنوان يك رقيب و تخريبگر عمل خواهند كرد و موجبات ركود و انزواي طلاي سرخ ايران را در            عرصه هاي بين المللي فراهم خواهند نمود.
شايد دوراني كه ايران در زمينه زعفران حرف اول را مي زد و يكه تاز ميدان بود گذشته باشد، چرا كه برخي از كشورها ازجمله هندي ها- با آن نيروي كار زياد- قصد دارند زعفران را در سطحي بسيار وسيع توليد كنند و به اين ترتيب براي زعفران ايران رقباي جديد و بسيار جدي                              پيدا خواهد شد.
واقعيت اين است كه در كشور ما در حال حاضر سيستم بسته بندي به صورت لوكس و قابل رقابت با بسته بندي اروپايي وجود ندارد و به نظر مي رسد كه مهمترين عامل قاچاق زعفران كه به صورت فله اي به كشورهاي عمارات، تركمنستان و اسپانيت صورت مي گيرد، نبود يك سيستم مدون و بسته بندي استاندارد مدرن است.
جداي از بسته بندي زعفران، زعفران كاران در داخل كشور هم داراي معضلات و مشكلاتي بوده و از آن جمله نبود نقدينگي لازم در فصل برداشت كشاورزان و عدم خريد قبل از برداشت از يك سو و از سوي ديگر حضور افراد غير متخصص در عرصه صدور طلاي سرخ ايراني مي باشد.
با توجه به اينكه اين محصول در تمام نقاط جهان به يك شيوه (سنتي) و با استفاده از يك نوع بذر (Crocus Sativus) كشت مي شود. لذا پيشنهاد مي گردد كه مسئولان موارد زير را مد                    نظر قرار دهند.
1- با توجه به بررسي هاي انجام شده در حال حاضر به علت نبود تقاضاي جهاني، افزايش سطح زير كشت باعث اشباع بازارشده و افت قيمت ها را به دنبال خواهد داشت. اما گسترش تبليغات براي شناخته شدن بيشتر زعفران ايران در بازارهاي جهاني توسعه فرهنگ مصرف و بازاريابي كه                       مي تواند تقاضا براي افزايش توليد را در پي داشته باشد خالي از لطف نخواهد بود.
2- ايجاد يك تشكل در داخل كشور براي سازماندهي صادرات زعفران و حمايت هاي همه جانبه دولت از زعفران كاران در زمينه هاي، حمايت مالي، بازاريابي جهاني و عضويت در پيمان هاي جهاني در اين  بحبوبه زماني ضروري مي نمايد.
3- به رغم اين كه ايران حجم اصلي توليد جهاني زعفران را در اختيار دارد. ولي بازارهاي جهاني اين محصول در اختيار رقيبان خارجي است و زعفران ايران جايگاه مناسب و در خور توجه خود را از نظر قيمت در بازار جهاني پيدا نكرده است و در نرخ گذاري ها همواره محصول ايران از بهاي پايين تري برخوردار بوده و لذا با مديريت و رعايت استاندارد كيفي صادرات، تبليغات مثبت جهت خنثي سازي تبليغات منفي رقبا خارجي و كوتاه كردن دست سودجويان از صادرات اين محصول ضروري است.
4- با توجه به اين كه عمده مشكل زعفران ايران بسته بندي غير استاندارد مي باشد و از آنجا كه بسته بندي به عنوان يك عامل مؤثر و قوي در مسير طولاني توليد، توزيع و بازاريابي عمل مي كند و يك بسته بندي نادرست مي تواند منجر به ضايع شدن تمام زحمات كشاورز گردد، پس زعفران ايران نيازمند يك بسته بندي با شكل و شمايل و حجم ظاهري زيبا و جال توجه بوده و مسئولان بايد به بسته بندي از ديد كارشناسانه نگاه بكنند و هرچه سريع به هر طريق ممكن به رفع معضل اين صنعت نه تنها در زعفران، بلكه در تمام بخش ها اقدام نمايند.
باشد كه روزي تراژدي پسته در مورد زعفران اتفاق نيفتد.

زعفران و خواص آن
نرويد بر زمين هرگز گياهي             كه ننوشته بر برگش دوايي
(نظامي)
مصارف دارويي زعفران
از زمان هاي باستان براي زعفران هم مثل ادويه هاي ديگر، خواص درماني متفاوتي در نظر                    مي گرفتند. امروزه بر پايه ي پژوهش هاي علمي در تداوم استفاده گسترده از زعفران در طب صنعتي و گياهي صورت گرفته، خواص متعدد زعفران و تأثير تركيبات مؤثر آن عنايت بسيار زياد پژوهندگان، شركت هاي داروسازي و دست اندركاران دانش پزشكي را به خود جلب كرده است.
از دكتر وينترگريفيت، مولف كتاب هاي راهنماي پزشكي به زبان ساده درباره ي خواص زعفران پرسيده شده واو جواب داد: مهمترين خاصيت زعفران - اعم ازدم كرده يا مخلوط با غذا- مهارفشارخون است كه آن را پايين مي آورد و از همين روي، از ديرزمان، اسپانيايي ها آن را ‹‹داروي قلب›› مي خواندند. زعفران با كاستن از ميزان فشارخون، مانع مانع آسيب رسمي به قلب عروق مي شود و از سكته ي مغزي هم به طرز چشمگيري جلوگيري مي كند.
پيامدها، نمايانگر آنست كه در آينده اي نزديك شايد زعفران يكي از مهمترين جايگزين هاي داروهاي شيميايي شود. از جمله اين موارد مي توان به كاربردهاي زير اشاره كرد:
- كمك به هضم طبيعي غذا، تقويت كننده معده و ضد نفخ.
- محرك و تقويت كننده ي تمايلات جنسي.
- مسكن، به ويژه درمان لثه و فلج.
- ضد توده (تومور)، جمع كننده ي آزاد (راديكال هاي آزاد) (خاصيت ضد سرطاني زعفران).
- شادي بخش، درمان كننده ي دردهاي عصبي، آرامبخش، درمان كم خوابي، تقويت كننده ي حافظه، افزايش دهنده ي تمركز، ضد تشنج و افسردگي و ضد گرفتگي (اسپاسم).
- درمان فشارخون، كاهش كلسترول، درمان كم خوني حاصل از كمبود آهن در دختران، تقليل درصد احتمال بروز بيماري هاي قلبي؛ تصلب شرايين و افزايش سلامت قلب (به علت وجود تيامين، ريبوفلاوين و مواد معدني).
حدود 50 ميلي گرم زعفران حل شده در يك ليوان 200 ميلي ليتري شير و يك قاشق سرپر شكر،نوشيدني بسيار خوشمزه اي است كه براي سلامتي بدن بسيار مفيد است. درصورت مصرف منظم وروزانه آن درطي يك دوره معين، بدن قادر خواهد بود دربرابر بسياري از بيماري هاي متداول  مانند آسم وسرماخوردگي مقاومت كند.
نقش زعفران درطب شرقي
قهرست زير كه برداشتي از مقاله انجمن تحقيقات مركزي درAyuyreda , Sidhha است. شامل اطلاعات مفيدي در مورد كاربرد هاي متنوع زعفران درطب شرقي است.
نقش زعفران درطب هندي
درمان آسم وسرفه شديد، درمان باده گساري، درمان جوش صورت وبيماري هاي پوستي وبهبود سرماخوردگي.


نقش زعفران درطب يوناني

زعفران باعث كاهش آماس مي شود.زعفران دردرمان بزرگ كبد وعفونت هاي مثانه وكليه ها مفيد است. عامل تقويت قلب است. به عنوان شيوه نامه مفيد غذايي دردرمان بي نظمي قاعدگي استفاده مي شود.با خيساندن رعفران به مدت يك شب ومصرف آن با عسل، مي توان از آن  به منزله داروي ادرار آور سودجست.
مصرف گرد (پودر)زعفران با كره آبگيري شده دردرمان مرض قند مؤثر است.
نقش زعفران درطب غربي
براساس دست نوشته هاي غربي درمواردي به درمان بيماري كليه با استفاده از زعفران                             اشاره شده است.
وجود عامل كروستين درزعفران بطور غيرمستقيم باعث كاهش سطح كلسترول خون مي شود.
وجود دو تركيب خاص درزعفران سبب افزايش فعاليت فيزيولوژيكي ضد باكتريايي و ضد ويروسي در بدن مي شود.
در آمريكا، مصرف زعفران در موارد بثورات جلدي به بچه ها تجويز مي شود.
برمبناي گزارش هاي قديمي و ثبت شده از قرون وسطي به اثرات ضد سرطان و ضد توده (تومور) زعفران هم اشاره شده است.
تقلبات زعفران
از آنجا كه زعفران، محصول گرانبهايي است، به شيوه هاي مختلف توسط افراد سودجو مورد تقلب قرار مي گيرد. عمده ترين موارد تقلب زعفران عبارتند از رنگ كردن خامه ي زعفران با رنگ استخراج شده از كلاله يا رنگ هاي طبيعي يا مصنوعي ديگر و مخلوط كردن آن با زعفران، اين نوع تقلب از رايج ترين انواع تقلب در زعفران است.
افزايش مواد با منشأ گياهي به زعفران از جمله گلبرگ هاي گلرنگ، هميشه بهار، كلاله ي ذرت، رنگ كردن مجدد زعفران مصرف شده، كلاله ي حاصل از گل هاي گونه هاي ديگر زعفراني كه معمولاً كوتاهتر و فاقد تركيبات رنگي است و سنگين كردن وزن زعفران با انبار كردن زعفران در محل هاي مرطوب يا افشاندن (اسپري كردن) ذرات ريز آب، آغشته كردن زعفران با روغن، عسل،گليسيرين و يا محلول هاي نيترات پتاسيم يا آمونيوم، شكر، سولفات سديم. همچنين افزايش فيبرهاي گوشت گاو و شتر كه به اندازه هاي متناسب تهيه شده باشد، از زمره ي ساير موارد تقلب در زعفران است.
از جمله روش هاي شناسايي، تقلبات زعفران واكنش هاي رنگي، روش هاي كروماتوگرافي، معيار شيميايي و روش هاي ريزبيني (ميكروسكوپي) است. ولي به كارگيري اين راه كارها براي مصرف كنندگان عادي امكان پذير نيست.
نگهداري زعفران
زعفران بايد دور از نور و رطوبت باشد. بهتر است نگه داري زعفران در ظرف شيشه اي يا فلزي در بسته بوده و در حرارت معتدل نگهداري شود. با توجه به اينكه جوهر (اسانس) تبخير شده و از اثرات دارويي  و طعم و مزه ي آن كاسته مي شود  و مرغوبيت آن از دست مي رود. چون مواد معطر اين اسانس در حالت پودر شده، بسيار  سريع تر از پودر نشده ي آن تبخير مي شود، بهتر است زعفران را تا موقع مصرف، پودر نكنيم و يا در صورت پودر كرد در ظرف در بسته نگهداري شود.
پيشينه
زعفران را با نام عمومي (Saffron) و اسم علمي Crocus Salmus از خانواده زنبق گران بها ترين گياه زراعي موجود در روي كره زمين  بوده و تنها گياهي است كه واحد خريد آن به جاي تن و كيلوگرم، مثقال و گرم است. زعفران در زبان هاي گوناگون دنيا با كم و بيش اختلاف، شبيه واژه ‹‹زعفران›› در زبان فارسي است. به گونه اي كه در زبان اسپانيايي Azairan، ايتالياي Zafferano، انگليسي Crocus Salmus و در زبان فرانسه Culive saffron مي شود. گياه ياد شده در منطقه آب و هواي مديترانه اي و غرب آسيا، از عرض جغرافيايي 30 تا 50 درجه شمالي و طول جغرافيايي 10 درجه غربي تا 80 درجه شرقي، در مناطق بسيار كم باران و توران كه داراي زمستان سرد و تابستان گرم هستند گسترش دارد.
درباره منشأزعفران، نظريه هاي متفاوتي هست،ولي بعضي واژگان ومستندات تاريخي موجود حاكي از آن است كه رويشگاه اوليه ي آن ايران بوده واز دامنه ي زاگرس وبه ويژه الوند، منشاء گرفته است. معروف است كه گياه مورد بحث درزمان حضرت سليمان درفلسطين كشف شده ودرعهده مسيح از اورشليم به انگليس برده شده به قولي زعفران ظاهراً بومي يونان ومناطق           مديترانه اي ، ولي منشاء واقعي آن همانند بسياري از گياهان قديم گم شده است.
علاقه ودلبستگي ايرانيان به گل وگياه وعموماً رستني ها واز آن جمله زعفران، پيشينه اي فراتر از تاريخ مدون ومكتوب دارد. زعفران درآثار نظم نثر فارسي به نحوي شيواتر تجلي پيدا كرده است. گويي زعفران به سبب زيبايي ها وويژگي ها وخواص وشگفتي هايش مورد علاقه وتوجه ايرانيان بوده است. به همين علت نه تنها دركشاورزي وبازرگاني وتغذيه اي ايراني ها بلكه درانديشه وفرهنگ ايراني وخصوصاً درشعر وادبيات پارسي جايگاهي والايافته است.
جنس زعفران درايران نه گونه دارد كه ازاين بين چهارگونه زعفران بنفش ، زعفران گيلاني، زعفران خزري، وزعفران آلمه اي انحصاري ايران  هستند وزعفران دوگني،زاگرسي، جوقاسم وزيبا، افزون برايران ، درجنوب يوگسلاوي، يونان، آناتولي، عراق وقفقاز هم مي روئيد.
نوع وحشي زعفران با نام محلي ‹‹ جوقاسم›› كه درمنابع لغت فارسي از آن با نام ‹‹ كركميسه›› يادشده، تا حدي به زعفران معمولي شبيه است. قديمي ترين سندهايي كه از اننواع مصارف زعفران برجاي مانده، به دوره ي شاهان پارسي( هخامنشيان) مربوط است. آنان فهرست مفصلي از اقسام مواد مصرفي درآشپزخانه را به تفكيك نوع ومقدار هركدام روي ستون مفرغي حك كرده بودند. برطبق كتيبه مزبور، مقدار  مصرفي دربار، روزي درحد يك كيلوگرم بوده است. به درستي معلوم نيست كه مادها زعفران خوراكي وگونه وحشي اين گياه را چه مي ناميدند ولي مي توان مطمئن بودكه افراد مستقر درنواحي زاگرس براي زعفران، نام مشخص داشته اند.
اين نام از لحاظ گويشي داراي تلفظي شبيه واژه ي كركوم به مفهوم زعفران بوده است، ليكن درفرهنگ وادب ايران بعد از اسلام، كلمه ي عربي زعفران نشانگر گياه مذكور بوده وبه نظر             مي آيد نام كهن اين گياه ومحصول آن درنواحي زعفران خيز ايران باستان همچون همدان، بروجرد، نهاوند، واصفهان يك كلمه ي محلي بوده كه اعراب آن را برطبق قواعد زبان خويش               ‹‹ زعفران›› تلفظ كرده اند.
تركيبات شيميايي زعفران
كلاله ي گياه زعفران داراي تركيبات شيميايي متنوعي است، همانند كربوهيدراتها، كاني ها، موسيلاژ، ويتامين ها(به ويژه ريبوفلاوين ويتامين)، رنگدانه ها شامل كروسين، آنتوسيانين، كاروتن، ليكوپن، زيگزانيتن، يك جوهر(اسانس) معطرترپنيك به نام سالزانال ومواد طعم دهنده(پيكروكروسين). كلاله زعفران كه در واقع قسمت اصلي زعفران تجاري را تشكيل مي دهد، داراي رنگ، طعم و عطر مخصوصي است كه هر يك از اين ويژگي ها مربوط به دسته اي از تركيبات شيميايي مخصوص است كه تا به حال پاره اي از آنها شناخته شده است.
زعفران از عطر قوي برخوردار است. بوي زعفران، پيامد برخي روغن هاي فرار و اسانس هاي خاصي است كه در آن هست.
مصارف غذايي در زعفران
هرچند از ديرباز از زعفران به علت رنگ زيبا، عطر و طعم استثنايي استفاده مي شده است، در             سال هاي اخير به سبب گرايش به مصرف افزودني هاي طبيعي به جاي انواع شيميايي و تركيبي در مواد غذايي، كاربرد زعفران روبه افزايش نهاده است. امروزه استفاده از زعفران در فن آوري و صنعت بسيار رايج شده است. كارخانه هاي گوناگون صنايع غذايي در تهيه انواع سوسيس و مارگارين از زعفران استفاده مي كنند. كارخانه هاي فرآورده هاي شيري، در تهيه اقسام كره، پنير و ديگر محصولات توليدي خود از آن سود مي جويند. در بعضي از آنها، زعفران در تهيه انواع پودرهاي كيك و پس غذاها (دسر) به كار مي آيند. از زعفران به منزله طعم دهنده و رنگ دهنده طبيعي و سالم در پاره اي نوشابه ها، لرزانك (ژله)، بستني، شكلات، نبات و آبنبات، كيك و كلوچه، پودرهاي سوخاري و غيره استفاده مي شود.
زعفران، بخش ضروري شيوه نامه غذايي و بعضي سوپ ها، مواد غذايي دريايي، انواع برنج و نيز در تهيه پس غذاها و نوشيدني ها مورد استفاده واقع مي شود.
در بسياري از فرهنگ ها، زعفران ادويه ارزشمندي است كه بسياري از افراد طعم آن را دوست دارند و عطر و رنگش را مي پسندند. در خانه هاي بيشتر ايرانيان بسياري از انواع غذاها و             شيريني ها، همراه با زعفران تهيه مي شود. ضمناً در اين ميان، پس غذا همچون سوهان و انواع كيك هاي زعفراني را نيز مي شود نام برد.
هندي ها و عرب ها از بزرگترين مصرف كنندگان زعفران هستند. عرب ها از زعفران، غذاهاي متفاوت و چاي ويژه تهيه مي كنند.حتماً بايد داراي زعفران و هل باشد. هندي ها نيز غذايي به اسم بويوني دارند كه معمولاً در آن زعفران كاربرد دارد. در شمال ايتاليا و جنوب سوئيس، زعفران براي تهيه برنج زعفراني معروف آنها يعني ‹‹ريزوتو›› مصرف فراواني دارد.

زعفران طلاي سرخ ايران
دردسامبر 1978 زماني كه نمايندگان 20 كشورجهان درموسسه استاندار بين المللي(ISO ) گرد هم آمدند تا استاندرادهاي بين المللي لازم را براي زعفران تعيين كنند، ايران به عنوان بزرگترين توليد كننده وصادر كننده زعفران دراين اجلاس نماينده اي نداشت. وبه اين گونه بود كه رژيم سابق ايران نتوانست حتي زيبا ترين فرصت را براي حضور دريك عرصه بين اللملي كوتاه مدت بدست آورد ودرنتيجه درآن دسامبر غم انگيز نمايندگان كشورهايي چون برزيل، بلغارستان، مصر، قبرس، چكسلواكي، اتيوپي، فرانسه، مجارستان، هندوستان، فلسطين، كنيا، لهستان ، روماني، انگليس وايرلند شمالي دور هم  نشستند وبي آنكه عطر وطعم ورنگ وتوانايي هاي غذايي اين گياه شرقي را از زبان زعفران كاران ايران بشنوند ونمونه هاي آن را بررسي كنند وبه تدوين يك استاندارد دست وپاشكسته براي اين گياه شگفت انگيز ايراني پرداختند.
هنوز هم كسي گناه ياجرم احتمالي اين قصور براي نرسيدن نام زعفران ايران به عرصه هاي                   بين اللملي رابعداز گذشت قريب به سه دهه به گردن نگرفته است واين درحالي است كه مشاهده مي شود زعفران با كيفيت ايران به نقاطي از دنيا مثل اسپانيا صادر مي شودواز آنجا به عنوان يك كالاي مرغوب غذايي ودربسته بندي هايي كه توسط اسپانيايي هاانجام مي شود وبه عنوان يك           ‹‹كالاي اسپانيايي›› به بازارهاي بين اللملي روانه مي شود.آيا اين موضوع غم انگيز و                         دردآور نيست ؟!
با اين حال نمايندگان كشورهاي يادشده درآن دسامبر زعفراني درموسسه ISO گرد هم آمدند وبا اكثريت آراء فرمول ها ونشانه هايي كه يك زعفران درجه يك تادرجه چهار بايد داشته باشد تعيين كردند، بي آنكه به اين مهم توجه كنند كه آيا اين نشانه هاي تعيين شده از سوي استاندارد ISO منطبق با زعفران توليد شده درايران به عنوان بزرگ ترين قطب زعفران جهان است يا نه؟
آنها نام اين استاندارد را 3634 ISO گذاشتند وتوليد كنندگان وصادر كنندگان را ملزم به رعايت استاندارد ياد شده كردند. ازآن پس هرزعفران كاروتوليدكننده وصادر كننده زعفران مسمم شد كه محصول خود را به يكي از چهاردرجه تعيين شده ازسوي موسسه ISO برساند ، اما چه سود؟ درصورت رسيدن به اين درجات هم بازنام زعفران ايران درجايي مطرح نخواهد شدزيرا            اسپانيايي هاي فرصت طلب اين محصول را با نام خودبه مشتريان ارائه مي دهند ودراين خيانت آنها، برخي ازصادر كنندگان زعفران خودمان هم نقش مهمي را بازي مي كنند. براساس استاندارد موسوم به 3634 ISO هرگياه زعفران بدست آمده بايد ويژگي هاي تعيين شده دراين استاندارد را شامل عطر، طعم، رنگ، درصد جرمي بقاياي گل، درصد جرمي مواد خارجي، رطوبت، خاكسترگل، خاكستر محلول دراسيد، حلاليت درآب سرد، ازت تام، وفيبرخام وفيبرنور را دارا باشد. آزمايش ها براي بدست آوردن ميزان استانداردهاي يك گياه زعفران از طريق دستگاهي موسوم به اسپكتر وفوتومتر درطول موج هاي 257 نانومتر تا 330 نانومتر و440 نانومتر براساس جذب محلول رنگي مقدار عطر، طعم ورنگ دهي زعفران كه مربوط به اجزاي ساغرانال (عطرزعفران)، پيكروكروسين (طعم تلخ زعفران) وكروسين(رنگ زعفران) انجام مي شودودرنتيجه آزمايش هاي متعدد وفرآيند بدست آمده كه توسط محلول سازي واستخراج اجزاي فوق انجام         مي شود، زعفران ازدرجه يك تا درجه چهار تقسيم بندي مي شود.
گذشته از ارزشيابي هاي بين اللملي ، دركشورمان استانداردهاي شماره 1- 259 و 2-259 به اين گياه شگفت وناشناخته ايراني اختصاص داردوكارشناسان موسسه استانداردوتحقيقات صنعتي ايران تعاريف واصطلاحات خاص خودمان را براي زعفران طراحي كرده اند.
زعفران، طلاي قرمز ...
و اما زعفران، اين طلاي قرمز كه به آساني در دست پر پر مي شود چيست؟ اين گياه قرمز شرقي را از خانواده زنبقي ها بر مي شمارند كه داراي گلهاي زيباي بنفش رنگ و كلاله هايي به رنگ قرمز و قيفي شكل است. كلاله سه شاخه رنگين، داراي رايحه اي دل انگيز است و مصارف خوراكي، دارويي و رنگي دارد كه آنچه به نام زعفران در دسترس عموم قرار دارد و معروف است، همين بخش كلاله آن است.
زعفران كاران زحمتكش براي تهيه يك كيلوگرم زعفران بايد 500 هزار گل زعفران را از زمين و توسط دست، تك تك و به آرامي و در صبح هاي سرد پاييزي، آن زمان كه هوا گرگ و ميش است و هنوز آفتاب به طور كامل پهن نشده است، برداشت كنند و برداشت به اين شيوه نيزبه گرانبها تر شدن زعفران، اين گياه ظريف و ترد كمك شايان توجه كرده است زيرا نيروي ذبده اين كار را در هر نقطه  و شرايطي به سختي مي توان يافت و اين گياه ترد و شكننده علي رغم مقاوم بودن نيازمند حفظ و نگهداري در برابرآفات و امراز خاص و نيز جوندگان و علف خواران است. گرچه كارشناسان زعفران معتقدند كه عواملي چون زمستانهاي سرد و تابستانهاي گرم و خشك برروي زندگي  اين ترد شكننده تأثير چنداني ندارد. با اين حال زعفران كاران بايد هميشه در خاطر داشته باشند كه در زمستانهاي سرد، برگهاي زعفران دچار سرمازدگي شده و زرد رنگ مي شوند، گرچه اين نوع سرمازدگي پيازهاي زعفران را از بين نمي برد اما منجر به ضعيف شدن پيازها و كاهش ميزان بازدهي بعدي مي گردد و بعد از رفع سرماي زمستاني مقداري كود حيواني پوسيده بعد از سبز شدن گياه در بين بوته ها پاشيده مي شود تا خطر سرمازدگي برگها تا حدودي مرتفع شود.زعفران كاران همچنين بايد به ياد داشته باشند كه يخبندانهاي شديد و آبياري بي هنگام هم سبب سرمازدگي زعفران مي شود.
كشت زعفران
كارشناسان زعفران معتقدند كه كشت صحيح زعفران قطعاً تأثير بسزايي در كيفيت محصول نهايي دارد و انتخاب زمين، خاك، آب و هوا،  زمان كشت، نوع و مقدار پياز، ژرفاي كاشت و روش كاشت از عواملي هستند كه مي توانند دركاشت صحيح زعفران نقش اساسي داشته باشند.
پياز زعفران معمولاً بين 5 تا 7 سال درزمين باقي مي ماند، آن هم درزميني كه بايد داراي خاك سبك يا تركيبي ازشن ورس باشد تا پياز زعفران بتواند دراين مدت علاوه برتأمين مواد غذايي درمقابل شرايط خاص منطقه نيزمقاومت كند. امروزه زعفران كاران براي رشد ونمو مناسب                     كاشته هاي خود ونيز بدست آوردن يك محصول مرغوب ومطلوب از اراضي حاصلخيز وزه كشي شده بدون درخت با خاك آهك دار كهpH آن بين 7 تا 8 باشد استفاده مي كنند ومعتقدند كه تجربه نشان داده است كه اراضي داراي قلوه سنگ، علف هاي هرزومواد آلي واسيدي براي كشت زعفران مناسب ومقرون به صرفه نيست.
 


منابع :


 
طراحی سایت : سایت سازان