میهن داکیومنت بزرگترین مرجع و مرکز دانلود پایان نامه (متن کامل فرمت ورد) فروش پایان نامه - خرید پایان نامه (کاردانی ، کارشناسی)همه رشته ها
حقوق اقتصاد مدیریت روانشناسی ریاضی تربیت بدنی کامپیوتر نرم افزار و سخت افزار عمران معماری برق صنایع غذایی علوم اجتماعی هنر علوم سیاسی فیزیک مکانیک حسابداری

تبلیغات کلیکی - افزایش رتبه گوگل

اگهی رایگان

مقاله روش تحقيق تحليلي بر پايان نامه هاي جمعيت شناسي


کد محصول : 1000777 نوع فایل : word تعداد صفحات : 18 صفحه قیمت محصول : رایگان تعداد بازدید 967

دانلودرایگان فایل رمز فایل : m3d777

فهرست مطالب و صفحات نخست


تحليلي بر پايان نامه هاي جمعيت شناسي

 مسائل گذشته و نيازهاي آينده[1]
چكيده
تحقيقات جمعيت شناسي در ايران رسماً از دهه 40 آغاز شد و از دهه 1350 تا بحال اين رشته در مقاطع كارشناسي و كارشناسي ارشد تدريس گرديد. براي اولين بار در ايران،  در سال 1381 دوره دكتري جمعيت شناسي نيز در دانشگاه تهران تاسيس شد. بدون شك     برنامه ريزي و  جهت گيري هاي آينده رشته جمعيت شناسي در كشور مستلزم بررسي و امعان نظر دقيق در مورد تحقيقات و آموزش گذشته جمعيت شناسي در كشور مي باشد.  ارزيابي آموزش و تحقيقات گذشته براي تعيين استراتژي هاي لازم براي توسعه جمعيت شناسي متناسب با نيازهاي جامعه مفيد خواهد بود. هدف از اين مقاله بررسي اهداف و ويژگيهاي پايان نامه هاي جمعيت شناسي كه طي چهار دهه گذشته در كشور انجام شده اند مي باشد. براي رسيدن به اين هدف، پايان نامه هايي كه در يكي از مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و يا دكتري نگاشته شده و به يكي از مسائل جمعيتي پرداخته، مرور، و تجزيه و تحليل مي گردند. و در پايان با توجه به خلاءهاي موجود در مطالعات گذشته، برخي از موضوعاتي كه در آينده براي تحقيقات جمعيتي مهم خواهد بود ارائه مي شوند.
 
واژگان كليدي
تحقيقات جمعيت شناسي، پايان نامه هاي جمعيتي، مسائل جمعيتي گذشته، نيازهاي تحقيقات جمعيتي، جمعيت شناسي به عنوان موضوعي بين رشته اي
 
مقدمه

پژوهش حاضر در پي آن است تا سير پايان نامه هاي نگارش يافته در زمينه جمعيت شناسي در ايران را مورد بررسي قرار دهد. نتايج حاصل از بررسي سير تكويني مطالعات جمعيتي، علاوه بر مستحكم نمودن بنياني براي جمعيت شناسي ايران به عنوان يكي از گامهاي اساسي در توسعه و تكوين پژوهش مي تواند به محققين، دانشجويان و نيز برنامه ريزان و سياست گذاران در امر توسعه اقتصادي و اجتماعي و مهمتر از همه به بررسي و ارزيابي علم  جمعيت شناسي در ايران كمك نمايد. بررسي اين بعد از تحقيق و نتايج حاصله از آن مي تواند جهت و نوع پايان نامه هاي انجام شده در زمينه مسائل جمعيتي در ايران را نشان دهد. با توجه به طبقه بندي موضوعات جمعيتي، مي توان ملاحظه نمود كه در هر كدام از محورهاي عمده جمعيتي، چه تحقيقاتي صورت گرفته است؟ محققين و دانشجويان در پايان نامه هاي خود از چه روش ها و تكنيك هايي استفاده كرده اند؟  كدام يك از روش ها و تكنيك ها در پايان نامه هاي جمعيتي بيشتر مورد استفاده قرار گرفته است؟ آيا دانشجويان بيشتر از روش هاي ميداني در تحقيقات خود استفاده كرده اند يا از  روش هاي اسنادي و كتابخانه اي؟ در رشته جمعيت شناسي كدام يك از موضوعات جمعيتي بيشتر مورد بررسي قرار گرفته است؟ بيشتر مطالعات جمعيتي در چه مقطع تحصيلي انجام گرفته است؟  و نهايتاً اينكه،  موضوعات اصلي مورد مطالعه جمعيتي در دهه هاي مختلف چه بوده است؟
از آنجا كه عمده محققين جمعيت شناسي را فارغ التحصيلان اين رشته در كشور تشكيل مي دهند، لذا اين بررسي درصدد است تا به بررسي پايان نامه هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري كه موضوعات جمعيتي را مورد مطالعه قرار داده اند، بپردازد. انتظار مي رود تا بررسي ويژگي هاي تحقيقي هر دوره، محققين و علاقه مندان جمعيت شناسي، ضمن مطالعه كيفيت تحقيقات جمعيتي در گذشته به جستجوي موضوعات و مسائل جمعيتي حال و آينده پرداخته و با كنكاش و پژوهش راه حلي براي آن مسائل ارائه نمايند.
 
سابقه مطالعات جمعيتي در ايران

واژه دموگرافي در سال 1855 ميلادي براي نخستين بار توسط يك محقق فرانسوي به نام آشيل گيارد[4]   به كار رفت. شناخت وقايع جمعيتي و آمار در قرن 19 در غرب شكوفا شد و سپس به صورت هاي مختلف در ايران به عنوان علوم نوين نشر يافت.  قبل از تاسيس موسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي دانشگاه تهران در سال 1337، رشته هايي از قبيل جامعه شناسي، جمعيت شناسي، مردم شناسي و روان شناسي اجتماعي به مفهوم علمي جاي مشخصي نداشت. با تاسيس موسسه مطالعات و تحقيقات در سال 1337 در دانشكده ادبيات دانشگاه تهران، بخش تحقيقات جمعيت شناسي نيز به عنوان يكي از حوزه هاي علوم اجتماعي فعاليت خود را آغاز نمود و اولين محققين جمعيتي وارد عرصه تحقيق شدند. موسسه مطالعات و تحقيقات از آغاز تاسيس  به بررسي وضعيت رشد جمعيت اقدام نمود و سرشماري سال 1335 اين امكان را فراهم نمود تا محققين به بررسي حجم و مشخصات عمده ساختمان جمعيت بپردازند. در سال 1344 بخش تحقيقات جمعيت شناسي، مطالعات جمعيتي خود در حوزه هاي مختلف تخصصي جمعيت شناسي آغاز نمود. در اين دوران برخي از جمعيت شناسان خارجي نظيــر آلفرد سووي[5] و برخي از موسسات جمعيتي نظير موسسه ملي مطالعات جمعيت شناسي فرانسه نقش مهم و اساسي در پيشرفت و توسعه اين علم در ايران داشته اند (نراقي، 1379). از سال 1337 تا پايان سال 1378 تعداد 59 طرح تحقيقاتي در زمينه مسائل جمعيتي توسط بخش تحقيقات جمعيت شناسي موسسه به انجام رسيده است ( دانشكده علوم اجتماعي، 1381).          
در سال 1351 دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در قالب گروه آموزشي    جمعيت شناسي در مقطع كارشناسي دانشجو پذيرفت و در سال 1367 جهت توسعه و اعتلاي آموزش و پژوهش، در مقطع كارشناسي ارشد نيز اقدام به پذيرش دانشجو در رشته جمعيت شناسي گرديد. در سال تحصيلي 1381نيز  اولين دوره دكتري جمعيت شناسي در دانشگاه تهران راه اندازي گرديد. علاوه بر آن، بدليل چند رشته اي بودن جمعيت شناسي ، برخي از رشته هاي علمي در حوزه علوم اجتماعي و بهداشت نيز در دهه هاي اخير به بررسي موضوعات جمعيتي پرداخته اند.
برخي از محققين به مرور ادبيات مطالعات انجام شده در زمينه هاي علوم اجتماعي پرداخته و با بررسي تحقيقات انجام شده در صدد ارائه راهكارها و پيشنهاداتي درحوزه مطالعاتي مورد نظر بر آمده اند ( صديق سروستاني 1379، آزاد ارمكي 1379،  محسني و كوثري 1378،  نراقي 1379). در سطح بين المللي نيز مطالعاتي در زمينه فراتحليل پژوهش هاي انجام شده، صــــورت گرفته است (بوت و هايس 2000، گازو 1987، هانگر، اسميت و جكسون 1984). كتابشناسي گزيده جمعيت و نيروي انساني (لطفي 1369)  فهرستي از گزارش هاي كارشناسـي، كتب و مقالات جمعيتي موجود را ارائه نمود.  كاظمي پور و ديگران (1373) نيز در قالب طرحي تحقيقاتي در بخش تحقيقات جمعيت شناسي موسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي، مجموعه اي با عنوان " كتابنامه تشريحي جمعيت شناسي" تدوين نمودند. در اين مجموعه، شناسنامه كتابهاي مرتبط با موضوعات جمعيت شناسي همراه با فهرست فصول آنها آورده شده است.  عليرغم اين، تا بحال پژوهشي در زمينه تحليل مطالعات جمعيتي انجام شده در ايران صورت نگرفته است.  تحقيق حاضر برآنست تا با بررسي پايان نامه هاي جمعيت شناسي و حوزه هاي مطالعاتي انجام شده،  در حد امكان خلاء موجود در زمينه بررسي مطالعات جمعيت شناختي ايران را پر نمايد. 
 
روش بررسي
براي دستيابي به اهداف اين پژوهش، از روش اسنادي (كتابخانه اي) بهره گرفته شد و پايان نامه هاي دانشجوياني كه حوزه مطالعات آنها طي سالهاي 1340 و 1380 موضوعات جمعيتي بوده، بررسي گرديد. مراحل انجام تحقيق  به ترتيب ذيل بوده است:
 الف) بررسي پايان نامه هاي دوره هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري در كتابخانه‏هاي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران، دانشكده هاي پزشكي دانشگاه تربيت مدرس و دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشكي ايران و دانشگاه شهيد بهشتي در طول دوره 1340 تا 1380 و تهيه ليست پايان نامه هاي مرتبط با موضوعات جمعيتي
ب)  تهيه خلاصه اي از اهداف، داده ها و روش مورد استفاده، تكنيك جمع آوري اطلاعات، روش تحليل داده ها و نتيجه كلي منتج از بررسي پايان نامه هاي مورد نظر
ج)  تهيه ليستي از متغيرهاي مورد نظر براي تجزيه و تحليل پايان نامه ها
د)  كدگذاري، استخراج و تجزيه و تحليل داده ها
پس از بررسي پايان نامه ها، عناوين پايان نامه ها بر حسب موضوعات جمعيتي در 14 محور طبقه بندي گرديد. اين محورها به ترتيب حروف الفبا عبارتند از: ازدواج و طلاق، باروري، بهداشت و تنظيم خانواده، جمعيت و اشتغال، جمعيت و آموزش، جمعيت و توسعه، جمعيت و شهرنشيني، جمعيت و مسكن، رشد جمعيت، زنان، سياست هاي جمعيتي، مرگ و مير، مهاجرت و ويژگي هاي جمعيتي استان ها.
پايان نامه هاي مورد بررسي بر حسب محورهايي نظير حوزه مطالعاتي(موضوع)، جنس، مقاطع تحصيلي، دانشگاه و دانشكده، سال نگارش پايان نامه، محدوده مورد مطالعه (قلمرو پژوهش) و روش تحليل اطلاعات مورد بررسي قرار گرفتند. در اين قسمت محورهاي مورد بررسي به اختصار توضيح داده مي شود.
•    رشته تحصيلي: با توجه به بين رشته اي بودن جمعيت شناسي،  علاوه بر پايان نامه هايي كه توسط دانشجويان جمعيت شناسي نگاشته شده بود، آندسته از پايان نامه هايي كه توسط دانشجويان رشته هاي جامعه شناسي،  پژوهشگري، مردم شناسي، بهداشت عمومي و آموزش بهداشت، آمار حياتي و زيستي، پرستاري و مامايي به يكي از موضوعات جمعيتي پرداخته بود، شناسايي و بررسي شد.
•    مقطع تحصيلي: همانگونه كه قبلا ذكر گرديد، مطالعات جمعيت شناسي از دهه 1340 در ايران آغاز گرديد و با توجه به اهميت مطالعه موضوعات جمعيتي، طي دو دهه دانشجويان در مقطع كارشناسي به بررسي مسائل جمعيتي مي پرداختند. گسترش رشته جمعيت شناسي از سال 1367 آغاز گرديد. عليرغم متفاوت بودن كيفيت پايان نامه هاي دوره كارشناسي با مقاطع بالاتر، بمنظور بررسي جامع ادبيات جمعيت شناسي طي دهه هاي اخير، تصميم گرفته شد كه كليه پايان نامه هايي كه در مقاطع تحصيلي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري تدوين شده اند، بررسي گردد.
•    دانشگاه: با توجه به اينكه رشته جمعيت شناسي از ابتدا در دانشگاه تهران تاسيس گرديد، تصميم بر آن بود تا صرفا پايان نامه هاي انجام شده در اين دانشگاه مورد بررسي قرار گيرد. ولي با توجه به بين رشته اي بودن موضوعات جمعيت شناسي، پايان نامه هاي جمعيتي ساير رشته ها و دانشگاهها نيز بررسي گرديدند. از اينرو، در اين تحقيق پايان نامه هاي انجام شده در دانشگاه هاي تهران، تربيت مدرس، شهيد بهشتي و علوم پزشكي ايران بررسي شدند. لازم بذكر است كه مركز جمعيت شناسي دانشگاه شيراز نيز در دهه هاي اخير به تربيت دانشجويان اين رشته پرداخته و يا به انجام تحقيقات جمعيتي مبادرت ورزيده است. برخي از  شعبه هاي دانشگاه آزاد اسلامي نيز با تاسيس دوره كارشناسي ارشد جمعيت شناسي در گسترش آموزش جميعـيت شناسي دخيل بوده اند. با اينحال، با توجه به محدود بودن زمان و هزينه، امكان بررسي پايان نامه هاي انجام شده در ساير دانشگاهها ميسر نشد.
 
•    دانشكده: پايان نامه هاي جمعيتي دانشكده هاي علوم اجتماعي، علوم پزشكي، بهداشت، و پرستاري و مامايي دانشگاه هاي مذكور مورد مطالعه قرار گرفتند.
•    سال هــــاي مـــورد بررسي: با توجه به سابقه آموزش جمعيت شناسي در كشور،     پايان نامه هاي مرتبط با موضوعات جمعيتي در طول دوره 1340 تا 1380 به تفكيك سال بررسي شدند. 
•    محدوده مورد مطالعه: پايان نامه ها بر حسب قلمرو پژوهشي (محدوده مورد مطالعه) به  حوزه هاي كل كشور، استان، شهرستان، شهر، روستا و ساير تقسيم گرديدند.
•     روش تحليل اطلاعات: روش هايي كه پايان نامه هاي مذكور از آن استفاده نموده اند، عبارتند از تحليل هاي اوليه [6] ، تحليل هاي ثانويه [7]، و تركيبي از دونوع تحليل ذكر شده.[8]
مقولاتي كه از پايان نامه ها استخراج گرديده و بر مبناي آن پايان نامه هاي جمعيتي مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته اند، در جدول 1 مشخص گرديده است.
 
 
جدول 1- محورهاي مورد نظر در بررسي وضعيت تحقيقات جمعيت شناسي در ايران
محورهاي مورد بررسي     
جنس    زن، مرد
روش تحليل     اوليه، ثانويه، تركيبي
تكنيك جمع آوري اطلاعات    اسنادي، پيمايشي
موضوع    ازدواج و طلاق، باروري، بهداشت و تنظيم خانواده، جمعيت و آموزش، جمعيت و اشتغال، جمعيت و توسعه، جمعيت و شهرنشيني، جمعيت و مسكن، رشد جمعيت، زنان، سياست هاي جمعيتي، مرگ و مير مهاجرت، ويژگي هاي جمعيتي استان ها
محدوده    كل كشور، استان، شهرستان، شهر، روستا، ساير
سال هاي مورد بررسي    بي تاريخ، دهه 30، دهه 40، دهه 50، دهه 60، دهه 70،
مقطع تحصيلي    كارشناسي، كارشناسي ارشد، دكتري
رشته تحصيلي    جمعيت شناسي، جامعه شناسي، مردم شناسي، آمار زيستي و حياتي، بهداشت عمومي و آموزش بهداشت، پرستاري و مامايي، كارشناسي علوم اجتماعي
 
دانشگاه    تهران، تربيت مدرس، شهيد بهشتي، علوم پزشكي ايران
 
دانشكده    علوم اجتماعي، علوم پزشكي، بهداشت، پرستاري و مامايي
 
 
يافته هاي تحقيق
توزيع پايان نامه ها به تفكيك جنس و مقطع تحصيلي
مطابق جدول2 از مجموع 218 پايان نامه مورد بررسي، 83 پايان نامه در مقطع كارشناسي، 128 پايان نامه در مقطع كارشناسي ارشد و 7 پايان نامه در مقطع دكتري نگاشته شده است. به عبارتي ديگر، 7/58 درصد پايان نامه ها در مقطع كارشناسي ارشد، 1/38 در صد در مقطع كارشناسي و تنها 2/3 درصد پايان نامه هاي جمعيتي در مقطع دكتري نگاشته شده اند. يكي از دلايل كمتربودن تعداد پايان نامه هاي مقطع كارشناسي و دكترا نسبت به مقطع كارشناسي ارشد، اينست كه در مقطع كارشناسي، رشته جمعيت شناسي (بجز دوره 1351 تا 1359)  بـــــه صورت يك رشته مستقل وجود نداشته و از سوي ديگر گذراندن پايان نامه براي  دانشجويـــــان اين مقطـــع بــــه صـــورت اختيــاري بوده است. علاوه بر آن، دوره دكتـري جمعيت شناســـي در ايران براي اولين بار در سال تحصيلي 1380-1381 برگزار گرديده، و از  اينرو آندسته از پايان نامه هايي كه در مقطع دكتري مورد بررسي قرار گرفتند مربوط به ساير   رشته ها مي باشند.
با درنظر گرفتن مقطع تحصيلي و جنس، بيشترين تحقيقات انجام شده توسط دانشجويان پسر (7/41 درصد) در مقطع كارشناسي ارشد بوده و در مورد دانشجويان دختر نيز بيشترين درصد به مقطع كارشناسي ارشد تعلق گرفته است. در هرسه مقطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري تعداد دانشجويان پسر نسبت به دانشجويان دختر بيشتر بوده است.
 
جدول شماره 2- توزيع درصد فراواني پايان نامه ها برحسب مقطع تحصيلي به تفكيك جنس
                     جنس
مقطع تحصيلي    زن    مرد    كل
كارشناسي    5/11    6/26    1/38
كارشناسي ارشد    0/17    7/41    7/58
دكترا    5/0    8/2    2/3
كل                تعداد
                   درصد    63
9/28    155
1/71    218
100
 
از مجموع 218 پايان نامه مورد بررسي در مقاطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري، 63 پايان نامه توسط دانشجويان دختر (29 درصد) و 155 پايان نامه توسط دانشجويان پسر (71 درصد) نگاشته شده است. اين مسئله نشان دهنده فزوني مردان نسبت به زنان در مقاطع تحصيلي آموزش عالي به خصوص در مقاطع كارشناسي ارشد بوده است كه با توجه به آمارهاي موجود در مورد بالا بودن پذيرفته شدگان دختر در رشته هاي علوم انساني بطور عام و علوم اجتماعي بطور خاص، بنظر مي رسد در آينده فارغ التحصيلان رشته جمعيت شناسي را نير بيشتر دختران تشكيل دهند. لازم به ذكر است كه براي اولين بار پذيرفته شدگان دختر در رشته جمعيت شناسي در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه تهران در سال تحصيلي 1383-1382 بيش از پسران بوده است. 
 
توزيع پايان نامه ها برحسب رشته تحصيلي به تفكيك جنس
با توجه به بين رشته اي بودن رشته جمعيت شناسي و ارتباط آن با ساير رشته ها، علاوه بر پايان نامه هاي رشته جمعيت شناسي، پايان نامه هاي مرتبط با موضوعات جمعيتي در رشته هاي ديگر علوم اجتماعي و رشته هاي آمار زيستي و حياتي، بهداشت عمومي و آموزش بهداشت، پرستاري و مامايي نيز مورد بررسي قرار گرفتند. همان طور كه در جدول 3 ملاحظه مي گردد، پايان نامه هاي رشته جمعيت شناسي با 4/34 درصد بيشترين رقم را به خود اختصاص داده اند و پايان نامه هاي رشته آمار حياتي و زيستي با اختصاص 5/16 درصد از پايان نامه هاي مورد بررسي در رديف بعدي قرار گرفته اند. رشته پرستاري و مامايي با     5/0 درصد كمترين فراواني را دارا مي باشد.
جدول3- توزيع درصد فراواني پايان نامه ها برحسب رشته تحصيلي به تفكيك جنس
                                                   جنس
  رشته تحصيلي    زن    مرد    كل                             
 جمعيت شناسي    1/10    3/24    4/34
 جامعه شناسي    4/1    2/3    6/4
 مردم شناسي    5/0    -    5/0
 آمار زيستي و حياتي    7/3    8/12    5/16
 بهداشت عمومي و آموزش بهداشت    2/3    9/6    1/10
 پرستاري و مامايي    5/0    -    5/0
 علوم اجتماعي*    6/9    4/23    0/33
 ساير    -    5/0    5/0
 كل                                              تعداد
                                                 درصد    163
9/28    155
1/71    218
100
 
*  توجه:  با عنايت به اينكه گرايش دانشجويان دانشكده علوم اجتماعي در برخي پايان نامه ها مشخص نشده بود،  لذا  كليه پايان نامه هاي مقطع كارشناسي ذيل حوزه علوم اجتماعي گنجانده شد.
  
توزيع پايان نامه ها بر حسب موضوع به تفكيك جنس، مقطع تحصيلي و روش تحليل
جدول 4 توزيع پايان نامه ها برحسب موضوع،  جنس، و مقطع تحصيلي را نشان      مي دهد. براساس نتايج حاصله، بيشترين مطالعات جمعيتي در طول دوره مورد مطالعه به ترتيب در زمينه هاي باروري (6/20 درصد)، ويژگي هاي جمعيتي استان ها (3/14 درصد) و بهداشت و تنظيم خانواده (2/14 درصد) بوده، و مطالعات جمعيتي در زمينه هاي جمعيت و آموزش، سياست هاي جمعيتي، و جمعيت و مسكن به ترتيب با 4/1،  5/0 ، 5/0 درصد موضوعاتي بوده اند كه كمتر مورد توجه قرار گرفته اند. از مجموع پايان نامه هايي كه توسط دانشجويان دختر انجام شده، باروري با 6/20 درصد بيشترين فراواني را داشته و در بين دانشجويان پسر نيز تحقيق در زمينه باروري با 6/20 درصد در راس قرار گرفته است.
جدول 4 ـ توزيع درصد فراواني پايان نامه ها بر حسب موضوع به تفكيك جنس و مقطع تحصيلي
 
موضوع    جنس    مقطع تحصيلي
    دختر    پسر    مجموع    كارشناسي    كارشناسي ارشد    دكتري
ازدواج و طلاق    1/11    2/5    9/6    0/12    9/3    -
باروري    6/20    6/20    6/20    0/6    5/30    3/14
بهداشت و تنظيم خانواده    7/13    8/14    2/14    0/8    5/19    6/28
جمعيت و اشتغال    1/6    7/9    3/7    6/9    5/5    3/14
جمعيت و آموزش    2/3    6/0    4/1    -    3/2    -
جمعيت و توسعه    2/3    5/6    5/5    4/8    9/3    -
جمعيت و شهرنشيني    5/9    6/2    6/4    6/9    6/1    -
جمعيت و مسكن    -    6/0    5/0    -    8/0    -
رشد جمعيت    2/3    9/3    7/3    3/6    9/3    -
زنان    3/14    3/1    5    9/6    6/1    3/14
سياست هاي جمعيتي    6/1    -    5/0    -    2/1    -
مرگ و مير    5/9    3/12    5/11    -    0/18    6/28
مهاجرت    2/3    5/4    4/1    1/2    3/6    -
ويژگي هاي جمعيتي استان    3/6    4/17    3/14    7/33    3/2    -
مجموع                            تعداد
                                     درصد    63
100    155
100    218
100    83
100    128
100    7
100
 
 نتايج جدول در مورد موضوع و مقطع تحصيلي نيز بيانگر اين است كه بيشتر پايان نامه هاي مقطع كارشناسي (7/33 درصد)، در زمينه ويژگي هاي جمعيتي استان ها بوده است. در مقطع كارشناسي ارشد، پايان نامه هاي مرتبط با باروري، بهداشت و تنظيم خانواده و مرگ و مير به ترتيب با 5/30، 5/19 و 18 درصد بيشترين ميزان را به خود اختصاص داده اند و در مقطع دكتري، پايان نامه هاي بهداشت و تنظيم خانواده و مرگ و مير با 6/28 درصد به طور مساوي بيشترين فراواني را دارا مي باشند.  
علاوه بر آن، در جدول 5 توزيع پايان نامه ها برحسب موضوع و روش تحليل نيز بررسي شده است. از مجموع 218 پايان نامه مورد بررسي، 1/54 درصد آنها از روش هاي اسنادي و سرشماري، 39 درصد از روش هاي ميداني و تنها 9/6 درصد آنها از هر دو روش تحليل  ـ اوليه و ثانويه ـ  بهره گرفته اند.  با توجه به توزيع درصد فراواني پايان نامه ها برحسب روش و به تفكيك موضوع، ملاحظه مي گردد موضوعات جمعيت و شهرنشيني، بهداشت و تنظيم خانواده، و باروري به ترتيب با 0/100، 4/77 و 8/57 درصد موضوعاتي بوده اند كه در مطالعات خود از روش تحليل اوليه استفاده نموده اند، و از سوي ديگر جمعيت و مسكن (100 درصد)، ويژگي هاي جمعيتي استان ها (5/93 درصد)، جمعيت و اشتغال (5/87 درصد)، جمعيت و توسعه، رشد جمعيت، و مرگ و مير (0/75 درصد) به ترتيب بيشترين درصد را در استفاده از روش تحليل ثانويه به خود اختصاص داده اند. موضوعات مهاجرت، جمعيت و آموزش و ازدواج و طلاق نيز با 7/66 درصد در رتبه بعدي قرار داشته اند.
 
جدول 5 ـ توزيع درصد فراواني پايان نامه ها بر حسب موضوع و روش تحليل مورد استفاده
 
موضوع    روش تحليل
    اوليه    ثانويه    تركيبي    كل
ازدواج و طلاق    3/33    7/66    -    100
باروري    8/57    6/35    7/6    100
بهداشت و تنظيم خانواده    4/77    7/9    9/12    100
جمعيت و اشتغال    3/6    5/87    3/6    100
جمعيت و آموزش    3/33    7/66    -    100
جمعيت و توسعه    0/25    0/75    -    100
جمعيت و شهرنشيني    0/100    -    -    100
جمعيت و مسكن    -    0/100    -    100
رشد جمعيت    5/12    0/75    5/12    100
زنان    4/36    5/45    2/18    100
سياست هاي جمعيتي    -    -    0/100    100
مرگ و مير    0/28    0/68    0/4    100
مهاجرت    1/11    7/66    2/22    100
ويژگي هاي جمعيتي استان    5/6    5/93    -    100
مجموع                      تعداد
                              درصد    85
0/39    118
1/54    15
9/6    218
100
 
محدوده مورد مطالعه پايان نامه ها
در جدول 6 محدوده مورد مطالعه پايان نامه ها مشخص شده است. در بين      محدوده هاي تفكيك شده،  پايان نامه هايي كه كل كشور را در بررسي خود مورد مطالعه قرار داده اند، با 4/28 درصد بيشترين ميزان را دارا مي باشند و پايان نامه هايي كه يك شهرستان را جامعه آماري خود انتخاب نموده اند، با 2/25 درصد در رديف بعد قرار گرفته و سپس پايان نامه هايي كه در محدوده يك شهر انجام شده اند، با 9/17 درصد در مرحله بعدي مي باشند.
در مجموع، بيشتر مطالعات جمعيتي مورد مطالعه در سطح كلان و ملي انجام شده است. نوع مطالعات انجام شده حاكي از مقايسه تطبيقي پايان نامه هايي است كه محدوده مورد مطالعه آنها دو يا چند شهرستان از يك استان و دو يا چند شهر از يك استان و يا دو يا چند روستـــــا از يـــــك استان بوده است. اين نوع مطالعات در بين پايان نامه هاي مورد بررسي
درمجموع 2/15 درصد را به خود اختصاص داده اند.
 
جدول 6- توزيع فراواني پايان نامه ها بر حسب محدوده مطالعه
محدوده مطالعه    درصد
كل كشور    4/28
يك استان    6/4
دو يا چند استان    7/3
يك شهرستان    2/25
دو يا چند شهرستان از يك استان    9/0
يك شهر    9/17
دو يا چند شهر از استان هاي مختلف    3/2
شهرك    9/0
يك روستا    4/1
دو يا چند روستا از يك استان    8/2
دو يا چند روستا از استان هاي مختلف    5/5
ساير    6/5
مجموع                                      تعداد
                                              درصد    218
100
 
در جدول 7 پايان نامه ها برحسب محدوده مورد مطالعه به تفكيك روش تحليل بررسي شده اند. پايان نامه هايي كه در سطح استان انجام شده اند، با 3/37 درصد بيشترين فراواني را در استفاده از روش تحليل اوليه داشته اند. مطالعات انجام شده در سطح روستا با  1/34 درصد بيشترين فراواني را در استفاده از روش تحليل ثانويه به خود اختصاص داده اند و پايان نامه هايي كه در سطح استان كشور انجام شده اند، با 3/33 درصد بيشترين فراواني را در استفاده از روش تركيبي دارا بوده اند.
 
جدول 7 ـ توزيع درصد فراواني پايان نامه ها برحسب محدوده مورد مطالعه به تفكيك روش تحليل
                                          روش تحليل
محدوده مورد مطالعه    اوليه    ثانويه    تركيبي
كل كشور    3/9    7/4    7/6
استان    3/37    3/15    3/33
شهرستان    5/8    1/7    3/13
شهر    0/28    2/28    -
روستا    0/11    1/34    7/26
ساير    9/5    6/10    0/20
مجموع                                      تعداد
                              درصد    118
100    85
100    15
100
 
در جدول  8  پايان نامه ها بر حسب موضوع و محدوده مورد مطالعه مشخص     شده اند. پايان نامه هايي كه در محدوده كل كشور انجام شده اند، با 4/28 درصد بيشترين فراواني را به خود اختصاص داده اند. با درنظرگرفتن محدوده مورد مطالعه به تفكيك موضوع، پايان نامه هاي مربوط به ازدواج و طلاق (0/40 درصد)، جمعيت و اشتغال (0/75 درصد)، جمعيت و توسعه (3/33 درصد)، جمعيت و شهرنشيني (0/80 درصد)، رشد جمعيت (5/62 درصد)، زنان    (6/63 درصد) و سياست هاي جمعيتي (100درصد)، با بيشترين فراواني در محدوده كل كشور انجام شده اند.
علاوه بر آن، پايان نامه هاي مربوط به جمعيت و اشتغال و ويژگي هاي جمعيتي استان ها به ترتيب با 7/66 و 2/74 درصد بيشترين فراواني را در محدوده شهرستان داشته اند و پايان نامه هاي مربوط به باروري (4/24درصد)، بهداشت و تنظيم خانواده (7/38 درصد) و مهاجرت (4/44 درصد) با بيشترين فراواني در محدوده شهر انجام شده اند. پايان نامه هاي مربوط به مهاجرت با اختصاص 4/44 درصد بيشترين فراواني را در محدوده روستا داشته است.  براين اساس ملاحظه مي گردد كه بيشترين مطالعات انجام شده به ترتيب در محدوده كل كشور، شهرستان و شهر، و كمترين مطالعات انجام شده از حيث محدوده مورد مطالعه استان و روستا بوده است.
 
 جدول شماره 8-  توزيع فراواني پايان نامه ها برحسب موضوع به تفكيك محدوده مورد مطالعه       
              محدوده مورد مطالعه
موضوع پايان نامه ها    كل كشور     
استان     
شهرستان     
شهر     
روستا     
ساير    كل
                            تعداد    درصد
ازدواج و طلاق    0/40    -    3/13    3/33    7/6    7/6    15    100
باروري    6/15    1/11    6/15    4/24    6/15    8/17    45    100
بهداشت و تنظيم خانواده    2/3    2/3    5/35    7/38    9/12    5/6    31    100
جمعيت و اشتغال    0/75    -    8/18    -    3/6    -    16    100
جمعيت و آموزش    3/33    -    7/66    -    -    -    3    100
جمعيت و توسعه    3/33    7/6    0/25    3/8    -    7/16    12    100
جمعيت و شهرنشيني    0/80    0/10    -    -    -    0/10    10    100
جمعيت و مسكن    -    -    0/100    -    -    -    1    100
رشد جمعيت    5/62    0/25    -    -    -    5/12    8    100
زنان    6/63    1/9    2/18    1/9    -    -    11    100
سياست هاي جمعيتي    0/100    -    -    -    -    -    1    100
مرگ و مير    0/28    0/12    0/16    0/40    0/4    -    25    100
مهاجرت    1/11    -    -    4/44    4/44    -    9    100
ويژگي هاي جمعيتي استان ها    5/6    5/6    2/74    5/6    2/3    2/3    31    100
مجموع                           تعداد
                                 درصد    62
4/28    18
3/8    57
1/26    46
1/21    19
7/8    16
3/7    218     
100
 
توزيع پايان نامه ها بر حسب دانشگاه و موضوع پايان نامه 
در جدول شماره 9 پايان نامه هاي مورد بررسي برحسب جنس و دانشگاه مورد بررسي قرار گرفته است. بيشترين پايان نامه هائي كه در اين پژوهش مورد بررسي قرار گرفتند به دانشجويان دختر و پسر دانشگاه تهران اختصاص دارد. از آنجا كه رشته جمعيت شناسي به عنوان يكي از حوزه هاي علوم اجتماعي در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران داير است، و با توجه به اين كه كليه دانشجويان مقطع كارشناسي ارشد جمعيت شناسي و برخي از دانشجويان دوره كارشناسي نيز موضوعات جمعيتي را به عنوان موضوع پايان نامه خود انتخاب مي كنند، بيشتر پايان نامه هاي جمعيتي به دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران اختصاص داشته است و علاوه بر آن با توجه به بين رشته اي بودن اين رشته و ارتباط آن با رشته هاي پزشكي و بهداشت، برخي از دانشجويان رشته هاي مذكور نيز به بررسي موضوعات جمعيتي پرداخته اند.              
 
 


منابع :


منابع


ـ آزاد ارمكي. تقي، 1379، جامعه شناسي جامعه شناسي در ايران، چاپ اول، تهران.

ـ دواس، دي. اي. 1376، پيمايش در تحقيقات اجتماعي، ترجمه هوشنگ نايبي، چاپ اول، تهران.

ـ دانشكده علوم اجتماعي،  1381، سير تحول علوم اجتماعي در ايران، دانشگاه تهران،  تهران.

ـ صديق سروستاني، رحمت الله، 1379، فراتحليل مطالعات انجام شده در ايران، نامه علوم اجتماعي، شماره 15، 103-67

ـ كاظمي پور و ديگران، 1373، كتابنامه تشريحي جمعيت شناسي، موسسه مطالعات و تحقيقات اجتماعي، بخش تحقيقات جمعيت شناسي، دانشگاه تهران.

ـ لطفي،  ماهرخ،  1369،  كتابشناسي گزيده جمعيت و نيروي انساني، تهران، سازمان برنامه و بودجه.

ـ  محسني، منوچهر و كوثري، مسعود، 1378، وضعيت تحقيقات اجتماعي و فرهنگي در ايران، تهران، انتشارات رسانش.

ـ نراقي، احسان و آيتي، ، عطا، 1379، نظري به تحقيقات اجتماعي در ايران، چاپ اول، تهران، انتشارات مهارت.

 

 
طراحی سایت : سایت سازان